מבט לג’האד העולמי (29-23 באוגוסט 2018)

חיילי צבא סוריה והכוחות המסייעים לו במרחב, שממזרח לאלסוידאא' (ענב בלדי, 25 באוגוסט 2018).

חיילי צבא סוריה והכוחות המסייעים לו במרחב, שממזרח לאלסוידאא' (ענב בלדי, 25 באוגוסט 2018).

עבודות ביצורים של המטה לשחרור אלשאם (אבאא', 26 באוגוסט 2018).

עבודות ביצורים של המטה לשחרור אלשאם (אבאא', 26 באוגוסט 2018).

אבו אלנור הסורי (אלשאמי), לוחם כוח העילית

אבו אלנור הסורי (אלשאמי), לוחם כוח העילית "החבורות האדומות", מזהיר מפני מסירת נשק ואדמה במסגרת הסדרי פיוס (אבאא', 27 באוגוסט 2018).

לוחמי כוח העילית

לוחמי כוח העילית "החבורות האדומות" של המטה לשחרור אלשאם במהלך אימונים.

מעצר פעילי דאעש ע

מעצר פעילי דאעש ע"י המטה לשחרור אלשאם במרחב הכפרי של אדלב (אבאא', 26 באוגוסט 2018).

אזור המחסום לאחר התקפת דאעש (עין ליביא, 23 באוגוסט 2018).

אזור המחסום לאחר התקפת דאעש (עין ליביא, 23 באוגוסט 2018).

עיקרי אירועי השבוע
 • במרחב אדלב נמשכות הכנות הצדדים לקראת המערכה. צבא סוריה ממשיך לתגבר כוחותיו בעוד שהמטה לשחרור אלשאם מתבצר באזורים שמהם הוא צופה, תתבצע ההתקפה הסורית. המטה לשחרור אלשאם הקים כוח עילית, אשר אנשיו עוברים אימונים קשים במטרה להפעילם לפריצת קווי האויב ולפעילות בעורף האויב.
 • במקביל להכנות הצבאיות בשטח מתקיימים מגעים דיפלומטיים אינטנסיביים בין רוסיה ותורכיה, שבהם נבחנת מניעת חיכוכים בין רוסיה וסוריה לבין תורכיה במהלך ההשתלטות על מרחב אדלב. במוקד הדיונים עומד, להערכתנו, הרעיון לתקוע טריז בין הארגונים “המתונים” (שבחסות תורכיה), שעימם ניתן יהיה להגיע להסדרי פיוס, לבין ארגוני הטרור הג’האדיסטים, ובמרכזם המטה לשחרור אלשאם, שנגדם יש להילחם ואותם יש לעקור מהשורש.
 • גם צבא סוריה מנהל מגעים עם ארגוני המורדים שאינם ג’האדיסטים במטרה לנסות ולהגיע עימם להסדרי פיוס (קרי, כניעה), במתכונת של דרום סוריה. המטה לשחרור אלשאם, המודע לכך, מנהל פעילות נמרצת נגד מתנגדיו. פעילות זאת כוללת מעצרים רחבי היקף, תקיפות פעילי ארגונים הקשורים עם תורכיה ופרסום אזהרות פומביות שלא להיכנע לאויב ולא להסכים להסדרי פיוס עימו.
 • דווח כי בתקיפה אווירית אמריקאית באפגניסטאן נהרג המנהיג (האמיר) המקומי של מחוז ח’ראסאן של דאעש. זהו המנהיג הרביעי של מחוז ח’ראסאן שנהרג מאז קיץ 2016. בראייה לאחור להריגתם של מנהיגי דאעש לא הייתה השפעה משמעותית על פעילותו האינטנסיבית של הארגון, שבשנה האחרונה דווקא הגביר את היקף הפיגועים, שהוא מבצע באפגניסטאן.
המעורבות הרוסית ואמריקאית בסוריה
הידברות בין רוסיה לתורכיה לקראת המערכה לכיבוש אדלב

בשבועות האחרונים מתקיימים מגעים אינטנסיביים בדרג גבוה בין רוסיה ותורכיה, ככל שההכנות בשטח לכיבוש אדלב נכנסות להילוך גבוה. להערכתנו מועלים במגעים הללו רעיונות שמטרתם לאפשר את ההשתלטות הסורית על מרחב אדלב תוך שמירה על האינטרסים של תורכיה, בעלת החסות על ארגוני מורדים “מתונים”. סוגיה נוספת, שלהערכתנו נדונה במגעים הללו הינה כיצד ניתן יהיה למנוע חיכוכים בשטח בין רוסיה ותורכיה ובני חסותם לכשיתבצע המהלך הסורי לכיבוש מרחב אדלב.

 
פגישת משלחת רוסית (מימין) ומשלחת תורכית (משמאל) בקרמלין (אתר הקרמלין, 24 באוגוסט 2018).   פגישת שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו (משמאל), ועמיתו התורכי ברוסיה (אתר משרד ההגנה הרוסי, 24 באוגוסט 2018). הרעיון מרכזי הנדון במגעים הלו הינו כיצד ניתן לתקוע טריז בין ארגוני המורדים שבחסות תורכיה (ארגוני המורדים "המתונים") לבין המטה לשחרור אלשאם והארגונים הג'האדיסטים שבחסותו (ארגוני הטרור),
מימין: פגישת משלחת רוסית (מימין) ומשלחת תורכית (משמאל) בקרמלין (אתר הקרמלין, 24 באוגוסט 2018). משמאל: פגישת שר ההגנה הרוסי, סרגיי שויגו (משמאל), ועמיתו התורכי ברוסיה
(אתר משרד ההגנה הרוסי, 24 באוגוסט 2018).
 • הרעיון מרכזי הנדון במגעים הלו הינו כיצד ניתן לתקוע טריז בין ארגוני המורדים שבחסות תורכיה (ארגוני המורדים “המתונים”) לבין המטה לשחרור אלשאם והארגונים הג’האדיסטים שבחסותו (ארגוני הטרור), השולטים על מרבית מרחב אדלב. זאת על רקע ההבנה, כי עם הארגונים “המתונים” ניתן יהיה להגיע להסכמי הסדרה (במתכונת דרום סוריה) בעוד שאת המטה לשחרור אלשאם יש לעקור מהשורש.
 • בהקשר זה דווח בתקשורת הרוסית:
  • במהלך הפגישה בין שרי ההגנה של רוסיה ותורכיה הבהירו אנשי צבא רוסיים כי מוסקבה מצפה מתורכיה שזו תפעל להפריד בין כוחות “האופוזיציה הסורית החמושה” לכוחות ג’בהת אלנצרה (קרי, המטה לשחרור אלשאם) השולטים על כ-60% מכלל שטחי מחוז אדלב (קומרסנט, 25 באוגוסט 2018).
  • בהג’ת חג’אר, פעיל אופוזיציה למשטר אסד, מסר בראיון לסוכנות הידיעות הרוסית RBK, כי תורכיה מנסה לשכנע את ארגוני המורדים הסרים למרותה כי אדלב תמשיך להיות אזור מופחת מתיחות, אך לשם כך עליהם להתחיל במאבק מזוין נגד פעילי הטרור (קרי, המטה לשחרור אלשאם). פעיל סורי אחר, פוזי אבו אלעבד, מסר בראיון כי הסיבה למפגש בין שרי החוץ של רוסיה ותורכיה הינו החשש הרוסי מפני כישלונה של אנקרה להפריד בין חמושים המשתייכים לאופוזיציה “המתונה” לבין לוחמי ג’בהת אלנצרה (קרי, המטה לשחרור אלשאם) (אתר החדשות של סוכנות RBK, 25 באוגוסט 2018).
  • סוכנות הידיעות ספוטניק דיווחה, כי תורכיה פנתה למשטר הסורי, באמצעות רוסיה, וביקשה ממנו לעכב את תחילת המערכה עד ל-4 בספטמבר 2018. בתקופה זאת תפעל תורכיה לשכנע את המטה לשחרור אלשאם להתפרק מנשקו ולהגיע לפתרון מדיני (ספוטניק, 26 באוגוסט 2018).
חילופי האשמות סביב השימוש בנשק כימי
 • בתקשורת האמריקאית, הרוסית והבינלאומית התפרסמו חילופי האשמות בדבר כוונות לבצע התקפה כימית במהלך המערכה באדלב. בכירים אמריקאים טענו, כי יש בידיהם מידע לפיו מתכנן נשיא סוריה תקיפה כימית נוספת בחלק הצפון מערבי של אדלב. לנוכח זאת איימה ארה”ב להגיב בעוצמה רבה מבעבר (Radio free liberty, Bloomberg, 25 באוגוסט 2018). מנגד טען דובר משרד ההגנה הרוסי איגור קונשנקוב, כי המטה לשחרור אלשאם העביר מיכליות נושאות גז כלור לאזור שמדרום לג’סר אלשע’ור, כדי לביים שימוש של המשטר הסורי בנשק כימי נגד אזרחים (ספוטניק, 25 באוגוסט 2018). טענה דומה הועלתה בכלי תקשורת המזוהים עם חזבאללה ואיראן (אלמיאדין, אלעאלם, 23 באוגוסט 2018).
עיקרי ההתפתחויות סוריה
התקפת צבא סוריה נגד מובלעות דאעש במרחב אלסוידאא’

הלחימה במרחב אלסוידאא’ עדיין לא הסתיימה. צבא סוריה ממשיך לכתר את פעילי דאעש באזור אלצפא, המעוז האחרון של דאעש, ולהגביר לחציו עליהם. צבא סוריה והכוחות המסייעים לו כבשו מידי דאעש את ח’רבת אלחאוי, שבחלקו הצפוני של אזור אלצפא. ב-24 באוגוסט 2018 ביצעו פעילי דאעש התקפה נרחבת נגד עמדות צבא סוריה בפאתי אזור אלצפא. מספר חיילים סורים נהרגו ו-72 נפצעו (ענב בלדי, 25 באוגוסט 2018). נמסר כי מאז תחילת הלחימה (לפני כחודש) נהרגו לפחות 126 פעילי דאעש ו-43 חיילים סוריים וחיילי הכוחות המסייעים לצבא סוריה (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 23 באוגוסט 2018).

מרחב אדלב

צבא סוריה וארגוני המורדים, בדגש על המטה לשחרור אלשאם, ממשיכים בהכנות לקראת המערכה הממשמשת ובאה לכיבוש מרחב אדלב. במקביל למגעים המתנהלים בין רוסיה לתורכיה (בעלת החסות על חלק מארגוני המורדים) מנהל המשטר הסורי מגעים עם ארגוני מורדים שאינם ג’האדיסטים במטרה להניעם להגיע להסדרי פיוס (קרי, הסדרי כניעה במתכונת ההסדרים שהושגו בדרום סוריה). זאת, במטרה לתקוע טריז בין ארגוני המורדים לבין המטה לשחרור אלשאם ולהקל על כיבוש מרחב אדלב. על רקע זה נמשכת פעילותו הנמרצת של המטה לשחרור אלשאם נגד קבוצות מורדים החשודים בנטייה להצטרף לארגונים שבחסות תורכיה ולהסכים להסדרי הפיוס.

הכנות בשטח של צבא סוריה בצד משא ומתן עם ארגוני המורדים

 • צבא סוריה המשיך לתגבר את כוחותיו באזור שמצפון מזרח ללאד’קיה. השבוע הגיע כוח לג’ב אלאחמר, שבחלק הצפוני של מישור אלע’אב (כ-17 ק”מ מדרום לג’סר אלשע’ור, מעוז המורדים). במקביל מקיים צבא סוריה משא ומתן עם מפקדי כוחות המורדים, שנכללו בהסדרי הפיוס במחוז דרעא, כדי שאנשיהם יצטרפו לשורותיו במהלך המערכה באדלב (דף הפייסבוק של רשת ההסברה הקרבית של צבא סוריה, 23 באוגוסט 2018; מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 25 באוגוסט 2018). כמו כן נמסר, כי המטכ”ל הסורי מנהל משא ומתן עם המטה לשחרור אלשאם, המפלגה האסלאמית הטורקסטאנית, וארגונים ג’האדיסטים נוספים. במהלך משא ומתן נדרש מהארגונים להתפרק אם ברצונם להימנע מתקיפת צבא סוריה נגדם (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 27 באוגוסט 2018).
תגבורת של צבא סוריה מגיעה לג'ב אלאחמר, שמדרום לג'סר אלשע'ור (דף הפייסבוק של רשת ההסברה הקרבית המרכזית של צבא סוריה, 23 באוגוסט 2018).   כלי רכב נושא תותח נ"מ דו-קני של צבא סוריה מגיע למרחב הכפרי של אללאד'קיה (מראסלון, 23 באוגוסט 2018).
מימין: תגבורת של צבא סוריה מגיעה לג’ב אלאחמר, שמדרום לג’סר אלשע’ור (דף הפייסבוק של רשת ההסברה הקרבית המרכזית של צבא סוריה, 23 באוגוסט 2018). משמאל: כלי רכב נושא תותח נ”מ דו-קני של צבא סוריה מגיע למרחב הכפרי של אללאד’קיה (מראסלון, 23 באוגוסט 2018).

היערכות המטה לשחרור אלשאם לקראת המערכה

 • המטה לשחרור אלשאם ממשיך להתבצר באזורים מהם להערכתו עלולה להתבצע ההתקפה של צבא סוריה. השבוע נמשכו עבודות הביצורים במרחב הכפרי שמצפון לחמאה (אבאא’, 26 באוגוסט 2018).
עבודות ביצורים של המטה לשחרור אלשאם (אבאא', 26 באוגוסט 2018).   עבודות ביצורים של המטה לשחרור אלשאם (אבאא', 26 באוגוסט 2018).
עבודות ביצורים של המטה לשחרור אלשאם (אבאא’, 26 באוגוסט 2018).

אימוני כוח עילית של המטה לשחרור אלשאם

 • המטה לשחרור אלשאם פרסם סרטון ובו תועדו אימוני “החבורות האדומות”, כוח לוחמי כוח עילית, שהוקם במרחב אדלב. בסרטון צוין כי לוחמי “החבורות האדומות” מצוידים באפודי נפץ כדי לבצע פיגועי התאבדות. אחד ממפקדי הכוח התבטא, כי המשימה החשובה של הכוח הינה פעילות מעבר לקווי האויב ופריצת קווי ההגנה שלו. הסרטון מזהיר את תושבי מרחב אדלב (“האזורים המשוחררים”) לבל ימסרו את אדמתם וכלי נשקם משום שהמשטר העלווי יסלק אותם, כפי שקרה באזורים שבהם הושגו הסכמי פיוס (אבאא’, 27 באוגוסט 2018).

המשך פעילות המטה לשחרור אלשאם נגד מתנגדיו באזור אדלב

 • על רקע המאמצים להניע ארגוני מורדים במרחב אדלב לעבור לצד המשטר הסורי, המשיך המטה לשחרור אלשאם בפעולות מנע נגד מתנגדיו, מקרב פעילי דאעש וארגוני מורדים. עיקרי הפעולות שבוצעה בשבוע שחלף:
 • פעילי המטה לשחרור אלשאם השתלטו על מפקדות ואמצעי לחימה של ארגון אנצאר אלשאם בהרי אללאד’קיה. זאת, בעקבות מידע על כוונתם להתפלג ולהצטרף לכוח מורדים, הנתמך ע”י אחת המדינות באזור (רמז לתורכיה[1]) (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 23 באוגוסט 2018).
 • המטה לשחרור אלשאם עצר עשרים פעילי דאעש במרחב הכפרי ממערב אדלב סמוך לגבול הסורי-תורכי (אבאא’, 26 באוגוסט 2018).

מעצר פעילי דאעש ע"י המטה לשחרור אלשאם במרחב הכפרי של אדלב (אבאא', 26 באוגוסט 2018).
מעצר פעילי דאעש ע”י המטה לשחרור אלשאם במרחב הכפרי של אדלב (אבאא’, 26 באוגוסט 2018).

 • המטה לשחרור אלשאם עצר 37 בני אדם באשמת “בגידה ופיוס עם המשטר הסורי”. המעצרים בוצעו מצפון מערב לאדלב, בקרבת הגבול התורכי.

המרחב (מסומן באדום) בו עצר המטה לשחרור אלשאם 37 בני אדם באשמת "בגידה ופיוס עם המשטר הסורי" (Google Maps).
המרחב (מסומן באדום) בו עצר המטה לשחרור אלשאם 37 בני אדם באשמת “בגידה ופיוס עם המשטר הסורי” (Google Maps).

עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעילות דאעש

פעילות דאעש בשבוע שחלף המשיכה להתמקד בפיצוץ מטעני חבלה לאורך הצירים בהם נעים כוחות הביטחון העיראקים: הצבא, המשטרה הפדרלית, “הגיוס העממי” ו”הגיוס השבטי”. מוקדי הפעילות העיקריים היו אזורי בגדאד וכרכוכ.

 • להלן הפעולות העיקריות שביצע דאעש:
  • פיצוץ מטען חבלה נגד כלי רכב בנפח אלחויג’ה, כ-55 ק”מ מדרום מערב לכרכוכ. בפיצוץ נפצעו שלושה אנשי המשטרה הפדרלית, בהם קצין בדרגת עקיד (אלוף משנה) (אלסומריה ניוז, 25 באוגוסט 2018).
  • פיצוץ מטען חבלה באזור אלדורה, שבדרום בגדאד. סוכנות אעמאק של דאעש דיווחה, כי חמישה מלוחמי “הגיוס העממי” נהרגו ונפצעו וכלי רכבם הושמד (חשבון הטוויטר المطنوخ@t88ftv, 27 באוגוסט 2018). מנגד, בתקשורת העיראקית דווח כי מטען חבלה התפוצץ בשעות הערב בתוך מיניבוס וכי שלושה מנוסעיו נפצעו (אלסומריה ניוז, 26 באוגוסט 2018).
פעילות כוחות הביטחון העיראקים
 • השבוע ניהלו כוחות הביטחון העיראקים מבצע נרחב לאיתור פעילי דאעש במחוז אלאנבאר בגבול סוריה-עיראק. בממסגרת זאת נחסמו כל הצירים המובילים לאזור. צוותי הנדסה קרבית נטרלו מטעני חבלה רבים שהוטמנו באזור (אלסומריה ניוז, 24 באוגוסט 2018).

כוחות הביטחון העיראקיים במהלך מבצע נרחב לאיתור פעילי דאעש באזור גבול סוריה-עיראק במחוז אלאנבאר (אלסומריה ניוז, 24 באוגוסט 2018).
כוחות הביטחון העיראקיים במהלך מבצע נרחב לאיתור פעילי דאעש באזור גבול סוריה-עיראק במחוז אלאנבאר (אלסומריה ניוז, 24 באוגוסט 2018).

 • להלן פעולות נוספות נגד דאעש, שביצעו כוחות הביטחון העיראקים בשבוע שחלף:
  • כוח ההתערבות המהירה של משטרה נינוא, בסיוע מטוסי הקואליציה, כיתר וטיהר מערה בה הסתתרו פעילי דאעש, כ-36 ק”מ מדרום למוצול. עשרה פעילי דאעש נהרגו (סוכנות הידיעות העיראקית, 25 באוגוסט 2018).
  • חמישה פעילי דאעש נהרגו בידי כוחות הביטחון העיראקים בעת שניסו להניח מטען חבלה בנפת אלרטבה, שבמערב מחוז אלאנבאר (סוכנות הידיעות העיראקית, 23 באוגוסט 2018).
  • כוחות הביטחון העיראקים עצרו, על בסיס מידע מודיעיני, מפקד כוח דאעש בגזרת אלחויג’ה, כ-55 ק”מ ממערב לכרכוכ. הוא הודה בחקירתו, כי תכנן להפעיל מטעני חבלה נגד כוחות הביטחון העיראקים ולפוצץ עמודי מתח גבוה. הוא גם חשף מקום מסתור של דאעש בו אותרו שנים-עשר מטעני חבלה (אלסומריה ניוז, 25 באוגוסט 2018).
מצרים וחצי האי-סיני
התקפת דאעש נגד מחסום מצרי ממערב לאלעריש
 • ב-25 באוגוסט 2018 תקפו ארבעה פעילי דאעש, שלבשו חגורות נפץ, מחסום של משטרת מצרים ממערב לאלעריש. על פי התקשורת המצרית הניסו שוטרים שעמדו במחסום את פעילי דאעש. פעיל דאעש נהרג ושלושה הצליחו להימלט (על פי גרסא נוספת ארבעתם נהרגו). כמו כן נהרגו ארבעה שוטרים וכמה שוטרים נפצעו. על גופתו של אחד מפעילי דאעש שנהרגו נמצאה חגורת נפץ. לצד המחסום נמצאו שלוש חגורות נפץ נוספות. כוחות הביטחון המצרים חשפו ונטרלו ארבעה מטעני חבלה מאולתרים, שנמצאו בקרבת המחסום שהותקף. סוכנות אעמאק של דאעש הודיעה, כי חמישה-עשר חיילי צבא מצרים נהרגו ונפצעו בפיגוע שביצעו פעילי דאעש ממערב לאלעריש (חשבון הטוויטר قبلان@vjhsfjggg, 26 באוגוסט 2018).

אמצעי לחימה של דאעש, שנמצאו לאחר ההתקפה על המחסום של משטרת מצרים (אלמצרי אליום, 26 באוגוסט 2018).
אמצעי לחימה של דאעש, שנמצאו לאחר ההתקפה על המחסום של
משטרת מצרים (אלמצרי אליום, 26 באוגוסט 2018).

פעילות ג’האדיסטית במדינות נוספות
פיגוע דקירה בפאריס, דאעש קיבל אחריות
 • ב-23 באוגוסט 2018 בשעות הבוקר ברחוב בעיר טרפ (Trappes), שממערב לפאריס הרג גבר בן 36, את אמו ואחותו בדקירות סכין. אדם נוסף נפצע באורח קשה. הדוקר נמלט לבית והסתתר בו. מאוחר יותר נורה למוות בידי השוטרים. עדי ראייה מסרו לכלי התקשורת כי המפגע צעק “אללה אכבר” והיה חמוש במספר סכינים.
 • דאעש קיבל אחריות על ביצוע הפיגוע. בהודעה מטעמו נאמר ש”מבצע הפיגוע בעיר טרפ, שמדרום מערב לפריז, הינו אחד מחיילי המדינה האסלאמית, שביצע את הפיגוע כמענה לקריאות לפגוע בנתיני מדינות הקואליציה הבינלאומית” (חשבון הטוויטר Annika H Rothstein@truthandfiction, 23 באוגוסט 2018). לדברי ז’ראר קולום (Gerard Collomb), שר הפנים הצרפתי, הדוקר היה מוכר כתומך בטרור אך נראה, כי היה חולה נפש והוא לא פעל כמענה לקריאת דאעש (רויטרס, 23 באוגוסט 2018).
נערים פעילי דאעש ביצעו שלושה פיגועים בצ’צ’ניה בסמיכות זמנים

ב-20 באוגוסט 2018 בוצעו בצ’צ’ניה שלושה פיגועים בסמיכות זמנים במתווים שונים: פיגוע דקירה, פיגוע התאבדות ופיגוע דריסה. הפיגועים בוצעו ע”י נערים בגילאים 16-11, שנשבעו אמונים למנהיג דאעש. ארבעה ממבצעי הפיגועים נהרגו ע”י כוחות הביטחון המקומיים וחמישי נעצר. נשיא הממשלה הפדראלית רמזאן קדירוב מסר כי יתכן המחבלים הושפעו מפרסומי דאעש ברשתות החברתיות (רוסיה היום, 20 באוגוסט 2018).

 • להלן תיאור קצר של שלושת הפיגועים:
  • ב-20 באוגוסט 2018 בסביבות 10:30 ביצעו שני מחבלים פיגוע דקירה בתחנת משטרה במחוז שלינסקי (Shalinsky), כ-36 ק”מ מדרום לבירה גרוזני. הם פצעו שני שוטרים ונורו למוות.
  • באותה עת פוצץ עצמו מחבל מתאבד ליד עמדת משטרה בכפר סמוך. לא היו נפגעים. המחבל המתאבד נפצע ונלקח לבית החולים. להערכתנו המטען שפוצץ הוכן בצורה חובבנית ולכן שרד המחבל את הפיצוץ.
  • זמן קצר לאחר מכן דרסו שני מחבלים שני שוטרי תנועה במרכז גרוזני. שוטרים שניהלו מרדף אחר כלי הרכב הדורס הרגו את הנהג ואת אחיו בן 11, שישב לצידו.
  • דאעש קיבל אחריות על ביצוע הפיגוע. בהודעה מטעמו נאמר שלוחמי המדינה האסלאמית תקפו קצינים ושוטרים צ’צ’נים בגרוזני, ובשני מקומות נוספים (חשבון הטוויטר Neil Hauer@NeilPHauer, 20 באוגוסט 2018). סוכנות אעמאק פרסמה סרטון בו נראים ארבעה נערים פעילי דאעש, נשבעים אמונים למנהיג דאעש, אבו בכר אלבע’דאדי. בין הנערים ילד בן אחת-עשרה, שנראה כשהוא אוחז בסכין ובטלפון סלולרי בו דגל דאעש (חשבון הטוויטר Melisa@cmellaniac, 21 באוגוסט 2018).
 ארבעת הנערים שביצעו את הפיגועים בצ'צ'ניה.   הנערים פעילי דאעש, נשבעים אמונים לאבו בכר אלבע'דאדי טרם היציאה לפיגועים (תמונה מתוך סרטון, שפורסם על-ידי סוכנות אעמאק חשבון הטוויטר Melisa@cmellaniac, 21 באוגוסט 2018).
מימין: ארבעת הנערים שביצעו את הפיגועים בצ’צ’ניה. משמאל: הנערים פעילי דאעש, נשבעים אמונים לאבו בכר אלבע’דאדי טרם היציאה לפיגועים (תמונה מתוך סרטון, שפורסם על-ידי סוכנות אעמאק חשבון הטוויטר Melisa@cmellaniac, 21 באוגוסט 2018).
תקיפת מחסום לובי ממזרח לטריפולי
 • ב-23 באוגוסט 2018 הותקפו אנשי ביטחון לוביים במחסום המרכזי הממוקם בין הערים זליטן ואלחמס (118 קילומטר ממזרח לטריפולי). ההתקפה בוצעה באמצעות ירי נשק קל ממכונית נוסעת (עין ליביא,23 באוגוסט 2018). לולאא’ (אלוף) מחמד חסין אבוחג’ר, מנהל הביטחון של זליתן דיווח, כי מבצע הפיגוע חוסל וכי נהרגו ארבעה אנשי ביטחון לוביים. דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע. על פי הודעתו תקפו פעילי הארגון את המחסום, הרגו שבעה אנשי ביטחון לוביים ופצעו עשרה נוספים (רויטרס, 25 באוגוסט 2018).
פעילות סיכול ומנע
מנהיג מחוז ח’ראסאן של דאעש נהרג בתקיפה אווירית
 • מנהלת המודיעין האפגאני הודיעה, כי סעד ארחאבי (Sa’ad Irhabi), המכונה אבו סיד אוררזאי (Abu sayed orarzai), מנהיג (אמיר) דאעש במחוז ח’ראסאן, נהרג בתקיפה אווירית, שבוצעה בליל 25 באוגוסט 2018, ע”י כלי טיס אמריקאים בלתי מאוישים מדרום מזרח לג’לאלאבאד, שבחבל ננגרהאר (במזרח אפגניסטאן). יחד עימו נהרגו תשעה פעילי דאעש נוספים, שליוו אותו (ח’אאמה פרס, 26 באוגוסט 2018; אפגניסטאן טיימס, 27 באוגוסט 2018).

מוצאו של מנהיג דאעש שנהרג הינו מאזור שבטי, הנמצא בצפון פקיסטאן בקרבת הגבול עם אפגניסטאן (כתשעים ק”מ מדרום מערב לג’לאלאבאד). ארחאבי הוא המנהיג הרביעי של דאעש, שנהרג באפגניסטאן מאז קיץ 2016. שלושת הקודמים היו ח’אפט’ סעיד ח’אן, עבד אלחסיב לוגארי ואבו סעד בג’ורי.[2] בראייה לאחור הריגתם של מנהיגי דאעש באפגניסטאן לא פגעה באופן משמעותי בפעילותו האינטנסיבית של הארגון שבשנה האחרונה דווקא הגביר את היקף פעילותו הטרוריסטית באפגניסטאן.

 
חאפט' סעיד (באדום), המנהיג הראשון של מחוז ח'ראסאן של דאעש, שנהרג ב-26 ביולי 2016 (בואבת אלשרק, 13 ביולי 2015).     עבד אלחסיב, המנהיג השני של מחוז ח'ראסאן של דאעש, שנהרג בשלהי אפריל 2017 (אלסכינה, 8 במאי 2017).
מימין: חאפט’ סעיד (באדום), המנהיג הראשון של מחוז ח’ראסאן של דאעש, שנהרג ב-26 ביולי 2016 (בואבת אלשרק, 13 ביולי 2015). משמאל: עבד אלחסיב, המנהיג השני של מחוז ח’ראסאן של דאעש, שנהרג בשלהי אפריל 2017 (אלסכינה, 8 במאי 2017).
פעילות תודעתית
התבטאות פומבית של מנהיג דאעש אבו בכר אלבע’דאדי, הראשונה מזה כשנה[3]
 • ב-22 באוגוסט 2018 פרסם אלפרקאן, מוסד ההסברה של דאעש, קלטת שמע באורך כ-55 דקות בה נשמע מנהיג הארגון אבו בכר אלבע’דאדי. זוהי התבטאות ראשונה של אלבע’דאדי מזה כשנה. להערכת מרכז המידע הקלטת הינה אוטנטית ועדכנית.

קלטת השמע ובה נאום אבו בכר אלבע'דאדי שכותרתו: "בשר טובות לעומדים בעוז רוח" (Vimeo, אתר לשיתוף סרטונים ופסי קול בדומה ליוטיוב, 22 באוגוסט 2018).
קלטת השמע ובה נאום אבו בכר אלבע’דאדי שכותרתו: “בשר טובות לעומדים בעוז רוח” (Vimeo, אתר לשיתוף סרטונים ופסי קול בדומה ליוטיוב, 22 באוגוסט 2018).

התבטאותו הפומבית של אלבע’דאדי נועדה, להערכתנו לעודד את פעילי ותומכי דאעש בסוריה, עיראק ובמחוזות השונים ברחבי העולם. ברקע עומדות המפלות הקשות שנחל דאעש בשנה האחרונה. על רקע זה קורא אלבע’דאדי לתומכיו בסוריה, עיראק וברחבי העולם לדבוק באמונתם, להמשיך במלחמת הג’האד ולהיות מוכנים להקריב עצמם למען אללה. בדבריו הוא ממריץ את פעיליו ותומכיו בחו”ל להגביר את התקפותיהם ולבצע פיגועים, בעיקר נגד מדינות המערב (“מדינות הצלב”). אלבע’דאדי מסיים את דבריו בהדגישו, כי פיגועים בחו”ל מהווים תמיכה בפעילים הלוחמים בסוריה ובעיראק: “כדור שנורה, דקירה, פיצוץ מטען חבלה בארצכם שקולים לאלף פיגועים אצלנו [בסוריה ובעיראק], ואל תזניחו [גם] את פיגועי הדריסה בכבישים”.

[1] אנצאר אלשאם הינם ארגון מורדים ג'האדיסטי, שהוקם בצפון מחוז לאד'קיה ב-2012. בין 2012 לתחילת 2017 הצטרף הארגון למסגרות שונות שפעלו במרחבי לאד'קיה ואדלב. בפברואר 2017 הצטרף ארגון אנצאר אלשאם למטה לשחרור אלשאם.
[2]
חאפט' סעיד ח'אן, המנהיג הראשון של מחוז ח'ראסאן של דאעש (2015), נהרג ב-26 ביולי 2016 יחד עם מפקדים ובכירים נוספים בהתקפה של כלי טיס אמריקאי בלתי מאויש (אלערביה, 13 באוגוסט 2016). עבד אלחסיב לוגארי, המנהיג השני של מחוז ח'ראסאן, נהרג ב-29 באפריל 2017 במהלך מבצע של כוחות אפגאנים ואמריקאים (אלסכינה, 8 במאי 2017). אבו סעיד בג'ורי, המנהיג השלישי, נהרג ב-11 ביולי 2017 בתקיפה אווירית אמריקאית (אפגניסטאן טיימס, 27 באוגוסט 2018; אלח'ליג' אונליין, 15 ביולי 2017).
[3]
להרחבה ראו פרסום מרכז המידע מ-26 באוגוסט 2018: "בהתבטאות פומבית של מנהיג דאעש אבו בכר אלבע'דאדי, הראשונה מזה כשנה, הוא קורא לתומכיו לבצע פיגועים ברחבי העולם, בדגש על מדינות המערב. הוא מזכיר בדבריו פיגועי ירי, דקירה, פיצוץ מטענים ופיגועי דריסה".