מבט לג’האד העולמי (29 באוקטובר-4 בנובמבר 2020)

אבו דג'אנה האלבני, מבצע פיגוע הירי בוינה ב-2 בנובמבר 2020, בעת שנשבע אמונים לדאעש, אוחז באקדח, רובה קלצ'ניקוב ומאצ'טה (מתוך סרטון של סוכנות אעמאק, שפורסם בטלגרם, 3 בנובמבר 2020).

אבו דג'אנה האלבני, מבצע פיגוע הירי בוינה ב-2 בנובמבר 2020, בעת שנשבע אמונים לדאעש, אוחז באקדח, רובה קלצ'ניקוב ומאצ'טה (מתוך סרטון של סוכנות אעמאק, שפורסם בטלגרם, 3 בנובמבר 2020).

אחמד אלח'ביל, מפקד המועצה הצבאית של דיר אלזור, שניצל מניסיון ההתנקשות (Shahed Agency, המזוהה עם ארגוני המורדים בסוריה, 1 בנובמבר 2020).

אחמד אלח'ביל, מפקד המועצה הצבאית של דיר אלזור, שניצל מניסיון ההתנקשות (Shahed Agency, המזוהה עם ארגוני המורדים בסוריה, 1 בנובמבר 2020).

מכוניתו של מפקד

מכוניתו של מפקד "המועצה הצבאית של דיר אלזור", שנפגעה מהפעלת המטען (ערוץ היוטיוב North Press Agency העוסק בסוריה ופועל מגרמניה, 31 באוקטובר 2020).

כוחות צבא עיראק במהלך המבצע נגד דאעש מצפון-מזרח לבעקובה (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 1 בנובמבר 2020).

כוחות צבא עיראק במהלך המבצע נגד דאעש מצפון-מזרח לבעקובה (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 1 בנובמבר 2020).

כוחות צבא עיראק במהלך המבצע נגד דאעש מצפון-מזרח לבעקובה (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 1 בנובמבר 2020).

כוחות צבא עיראק במהלך המבצע נגד דאעש מצפון-מזרח לבעקובה (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 1 בנובמבר 2020).

עיקרי אירועי השבוע האחרון
 • במרכז אירועי השבוע עמד פיגוע ירי במרכז העיר וינה, שבוצע ע”י צעיר ממוצא אלבני, תומך דאעש, שגדל באוסטריה. דווח כי ארבעה בני אדם נהרגו בפיגוע ו-23 נפצעו, מהם שבעה באורח קשה (גרסה שעדיין אינה סופית). דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע. להערכתנו, המדובר ביוזמה מקומית, שדאעש עושה בה שימוש תעמולתי, ללא הכוונה והפעלה מסוריה או מעיראק.
 • בנוסף לכך בוצעו השבוע שני פיגועים בצרפת, בהמשךלגל טרור בעקבות עריפת ראשו של המורה להיסטוריה. בעיר ניס בוצע פיגוע דקירה בקתדרלה קתולית (שלושה הרוגים) ובליון בוצע פיגוע ירי נגד כומר (שנפצע באורח אנוש). הפיגועים בצרפת הינם פיגועי השראה, שבוצעו ע”י פעילים ג’האדיסטים מקומיים, ללא הודעת קבלת אחריות של ארגון כלשהו. נשיא צרפת הכריז כי צרפת וערכיה נתונים למתקפת טרור אסלאמי.
 • במקביל לגל הפיגועים מנהל דאעש קמפיין תקשורתי הקורא לביצוע פיגועים נגד מדינות המערב בכלל, ונגד צרפת בפרט. במסגרת זאת פורסמו קריאות לתומכי דאעש לבצע פיגועים בכל דרך אפשרית: באמצעות פצצות, סכינים, כדורים, דריסה “ואפילו בעיטה או מכת אגרוף”. כמו כן קרא דאעש לתומכיו לפגוע בחברות צרפתיות הפועלות במדינות מוסלמיות ולאיים על האינטרסים של צרפת במדינות אלו.
 • במחוזות השונים של דאעש ב”מדינות הליבה” (עיראק, סוריה) וברחבי אפריקה ואסיה נמשכה הפעילות השגרתית. ראויים לציין:
  • בסוריה נהרג טייס בדרגת עמיד (תא”ל) בעת שעשה דרכו לשדה התעופה T-4 . הפיגוע אירע בשטח מדברי שממערב לתדמור. אף ארגון לא קיבל אחריות לביצוע אך ככל הנראה מדובר בדאעש.
  • בעיראק נמשכו התקיפות במחוזות השונים במתווים של הפעלת מטענים, ירי צלפים וירי נשק קל. ראויה לציון פעולה בה הציבה חולייה של דאעש מחסום על הכביש הבינלאומי המהיר בגדאד-עמאן והרגה מפקד בגיוס השבטי.
  • בניגריה נמשכו התקיפות נגד צבא ניגריה ואזרחים במדינת בורנו שבצפון מזרח המדינה. עשרות חיילים ואזרחים נהרגו.
  • במוזמביק התחוללו קרבות בין כוחות הביטחון המקומיים לבין דאעש בצפון מזרח המדינה. דווח כי עשרות רבות של פעילי דאעש נהרגו. מנגד פעילי דאעש השתלטו על אחת העיירות שבאזור והרגו ושבו מספר חיילים של צבא מוזמביק.
 • באפגניסטאן ביצע דאעש פיגוע באוניברסיטת כאבול באמצעות שני מחבלים מתאבדים. עשרות בני אדם נהרגו ונפצעו. יוזכר כי לאחרונה ביצעו פעילי דאעש בקאבול שני פיגועי הרג רבי נפגעים שכוונו נגד אזרחים שיעים.
פעילות דאעש ברחבי העולם
סיכום של דאעש לקמפיין הפיגועים “פשיטות היענו לקריאה”

דאעש פרסם אינפוגרף מסכם של קמפיין הפיגועים “פשיטות היענו לקריאה”, שביצע ב-27-20 באוקטובר 2020. על פי הנתונים ביצעו פעילי דאעש במסגרת הקמפיין 75 פיגועים, רובם בעיראק (48), שני הפיגועים הבולטים (פיגועי התאבדות) בוצעו באפגניסטאן. להלן התפלגות הפיגועים בשאר המחוזות: מערב אפריקה (9), ח’ראסאן, קרי: אפגניסטאן (6), סוריה (5), מרכז אפריקה (2), סומליה (2), מזרח אסיה (2) ופקיסטאן (1) (שבועון אלנבא’, טלגרם, 29 באוקטובר 2020).

 • בקמפיין נהרגו ונפצעו למעלה מ-340 בני אדם. מספר ההרוגים והפצועים הגדול ביותר היה באפגניסטאן (156), שבה בוצעו שני פיגועי התאבדות רבי נפגעים. שאר ההרוגים והפצועים היו במחוזות הבאים: מערב אפריקה (70), עיראק (69), מרכז אפריקה (15), סוריה (14), מזרח אסיה (8), סומליה (6), פקיסטאן (1) (טלגרם, 29 באוקטובר 2020).
אינפוגרף המסכם את קמפיין הפיגועים של דאעש "פשיטות היענו לקריאה"
 (טלגרם, 29 באוקטובר 2020).
אינפוגרף המסכם את קמפיין הפיגועים של דאעש “פשיטות היענו לקריאה”
(טלגרם, 29 באוקטובר 2020).
מתקפת טרור ג’האדיסטית בצרפת ובאוסטריה
צרפת

בעקבות עריפת ראשו של המורה להיסטוריה סמואל פטי (16 באוקטובר 2020) בפרבר בקרבת פריס, בוצעו השבוע שני פיגועים בערים נוספות בצרפת: בעיר ניס בוצע פיגוע דקירה בקתדרלה קתולית; ובליון בוצע פיגוע ירי נגד כומר, בעת שסגר את הכנסייה שבה הוא עובד. בלב וינה בוצע פיגוע ירי ע”י תומך דאעש. דאעש קיבל אחריות על הפיגוע בוינה, שבוצע, להערכתנו, ביוזמת פעיל ג’האדיסטי מקומי , ללא הפעלה מרחוק מסוריה או מעיראק. בשלושת המקרים בצרפת בוצעו הפיגועים ע”י ג’האדיסטים מקומיים, ללא הודעת קבלת אחריות מצד ארגון כלשהו. להערכתנו מדובר ב”גל” פיגועי השראה המתבצעים בעקבות עריפת ראשו של המורה להיסטוריה ובעקבות קמפיין תעמולתי המתנהל ע”י מדינות אסלאמיות וארגונים ג’האדיסטים נגד צרפת וערכיה ונגד המערב בכלל. דאעש שותף למתקפת תעמולה זאת ושואף להערכתנו לחולל גל של פיגועי השראה במדינות המערב. כלי בתקשורת שלו נקראו הפעילים להמשיך ולבצע פיגועים נגד מדינות המערב, ובעיקר נגד צרפת (ראו בהמשך).

פיגוע דקירה בניס
 • ב-29 באוקטובר 2020 ביצע מחבל פיגוע דקירה בקתדרלה קתולית בניס תוך קריאות “אללה אכבר”. שלושה בני אדם, שתי נשים וגבר, נהרגו במהלך תפילה. ראשה של אחת מהנרצחות, אשה בת שבעים, נערף. מבצע הפיגוע נורה על ידי כוחות משטרה שהגיעו למקום הוא נפצע ופונה לבית החולים. החשוד בפיגוע הינו אבראהים עויסאוי, מהגר בן 21 מתוניס, לצרפת ברכבת מאיטליה ב-27 באוקטובר 2020. שישה בני אדם נוספים נעצרו לחקירה בניס בחשד למעורבות בפיגוע. שלטונות תוניס הודיעו כי נפתחה חקירה גם בשטחם בנוגע לפיגוע. נשיא צרפת מקרון הודיע בעקבות הפיגוע, כי צרפת וערכיה נתונים למתקפת טרור אסלאמי.
פיגוע ירי בליון
 • ב-31 באוקטובר 2020 בוצע פיגוע ירי נגד כומר יווני אורתודוכסי במרכז העיר ליאון בעת שסגר את הכנסייה שבה הוא עובד. כוחות משטרה שהגיעו למקום ראו אדם נמלט מהמקום .מקור במשטרת ליון מסר כי הכומר נורה פעמיים וכי הוא נפצע אנושות. משרדי התביעה בעיר לא סיפקו מידע אודות הנרצח או אודות החשוד ברצח.
אוסטריה
פיגוע ירי בווינה (תמונת מצב ראשונית)

ב-2 בנובמבר 2020 בוצע פיגוע ירי במרכז העיר וינה. הפיגוע החל סמוך ל-2200 כאשר צעיר פתח בירי לעבר עוברי אורח במספר אתרים שונים ואחר כך לעבר שוטרים. המחבל נורה ונהרג ע”י כוחות המשטרה (בדיווחים ראשוניים נמסר כי הירי בוצע ע”י מספר מחבלים אך ככל הנראה מדובר במחבל בודד). זירת הירי הייתה בסמוך לבית הכנסת המרכזי בווינה ומספר מוסדות יהודיים נוספים, אך כנראה הוא לא היווה יעד לפיגוע. הירי בוצע על ידי המחבל ברחובות ראשיים הומי אדם, ככל הנראה כדי לגרום למספר הרוגים גבוה ככל האפשר. ארבעה בני אדם נהרגו (איש ואישה מבוגרים, עובר אורח, ומלצרית). כמו כן נפצעו 23 אנשים, שבעה מהם במצב קשה (על פי גרסה אחרת נפצעו 17 אנשים). חוץ מכלי נשקו דווח כי המחבל לבש חגורת נפץ דמה[1].

המחבל בעת מסע הירי בלב ווינה (חשבון הטוויטר The Truth@samir51974454, 3 בנובמבר 2020).     אנשים נסים על נפשם בעת מסע הירי (חשבון הטוויטר Liana ANT, 3 בנובמבר 2020).  
מימין: המחבל בעת מסע הירי בלב ווינה (חשבון הטוויטר The Truth@samir51974454, 3 בנובמבר 2020). משמאל: אנשים נסים על נפשם בעת מסע הירי (חשבון הטוויטר Liana ANT, 3 בנובמבר 2020).
מידע ראשוני על מבצע הפיגוע
 • על פי מידע ראשוני מבצע הפיגוע הוא צעיר ממוצא אלבני שגדל בווינה, בשם קוג’טים פג’ולאי (Kujtim Fejzulai), המכונה ע”י דאעש אבו דג’אני האלבני. הוא נולד במודלינג (Mödling), שבדרום וינה, ובנעוריו הביע עניין רב באסלאם הפוליטי. בספטמבר 2018 הוא ניסה לחצות את הגבול מתורכיה לסוריה כדי להצטרף לדאעש, נתפס, וגורש מתורכיה לאוסטריה. על פי העיתונות האוסטרית הוא היה אחד מתשעים אסלאמיסטים אוסטרים, שבשעתו רצו לצאת לסוריה להצטרף לדאעש.
 • קוג’טים פג’ולאי נדון באוסטריה ב-25 באפריל 2019 ל-22 חודשי מאסר. הוא שוחרר ב-5 דצמבר 2019, על פי חוק הנוגע לזכויותיהם של בני 20-18. שחרורו נעשה בתנאי שיהיה תחת פיקוח קבוע ע”י שירות מבחן ושישתתף בסדנא לדה-רדיקליזציה, הפועלת בשיתוף עם משרד המשפטים האוסטרי. לדברי שר הפנים האוסטרי הוא הונה את המדריכים בסדנא בכך שהסתיר “סימנים מקדימים” לרדיקליזציה שלו (הגארדיאן הבריטי, 3 בנובמבר 2020)[2].
 • המפגע נשבע אמונים למנהיג דאעש. שבועת האמונים הוסרטה והועלתה על ידו לחשבון האינסטגרם שלו, ככל הנראה זמן קצר לפני הפיגוע (ראו בהמשך). יתכן שהוא הסתייע בתומכי דאעש באוסטריה ומחוצה לה: 14 חשודים הקשורים אליו נעצרו לתשאול, במהלך חיפושים שנערכו בווינה ובקרבתה. כמו כן דווח, כי משטרת שוויץ עצרה שני גברים בשל קשר אפשרי עם מבצע הפיגוע בעיר וינטרת’ור (Winterthur), שבקרבת ציריך (הגארדיאן הבריטי, 3 בנובמבר 2020).
קבלת האחריות של דאעש
 • למחרת הפיגוע, ב-3 בנובמבר 2020, פירסם דאעש מספר הודעות ובהן קבלת אחריות על ביצוע הפיגוע . בהודעה נמסרו מספר פרטים על הפיגוע. להלן עיקרי הודעות דאעש:
  • אבו דג’אנה האלבני, שנהרג בפיגוע, הינו “חייל הח’ליפות”, שביצע ב-2 בנובמבר ירי מנשק קל ומאקדח ודקירות סכין בריכוזי נוצרים (במקור “צלבנים”) בעיר וינה. לטענת דאעש מבצע הפיגוע הרג ופצע כשלושים בני אדם, ובהם קצין [משטרה] ושוטרים (טלגרם, 3 בנובמבר 2020).
  •  בהודעת קבלת אחריות נוספת, שפורסמה ע”י סוכנות הידיעות של דאעש, נמסר כי מבצע הפיגוע השתמש ברובה סער ובאקדח. הוא ניהל חילופי אש עם אנשי משטרת אוסטריה, שהגיעו לזירה, ונורה למוות מאש השוטרים האוסטרים (הודעת סוכנות הידיעות אעמאק, כפי שפורסמה בטלגרם, 3 בנובמבר 2020).
הודעת קבלת האחריות של דאעש לפיגוע הירי בווינה, ותמונתו של המפגע (הודעת סוכנות אעמאק כפי שפורסמה בטלגרם, 3 בנובמבר 2020).
הודעת קבלת האחריות של דאעש לפיגוע הירי בווינה, ותמונתו של המפגע
(הודעת סוכנות אעמאק כפי שפורסמה בטלגרם, 3 בנובמבר 2020).
 • סוכנות אעמאק פירסמה סרטון קצר (44 שניות) בו נראה אבו דג’אנה האלבני נשבע אמונים למנהיג דאעש (“החליף של המוסלמים, אבו אבראהים אל האשמי אלקרישי”]. אבו דג’אנה נראה אוחז ברובה סער, אקדח ומצ’טה (סכין ארוכה). אבו דג’אנה סיים דבריו בסיסמא של דאעש “מדינת האסלאם נותרת על כנה בעזרת אללה יתעלה”. הערבית של אבו דג’אנה נשמעת קולחת, שאינה מאפיינת צעיר שגדל באוסטריה (סרטון שהופץ ע”י סוכנות אעמאק, טלגרם, 3 בנובמבר 2020)[3].
אבו דג'אנה האלבני, מבצע פיגוע הירי בוינה ב-2 בנובמבר 2020, בעת שנשבע אמונים לדאעש, אוחז באקדח, רובה קלצ'ניקוב ומאצ'טה (מתוך סרטון של סוכנות אעמאק, שפורסם בטלגרם, 3 בנובמבר 2020).
אבו דג’אנה האלבני, מבצע פיגוע הירי בוינה ב-2 בנובמבר 2020, בעת שנשבע אמונים לדאעש, אוחז באקדח, רובה קלצ’ניקוב ומאצ’טה (מתוך סרטון של סוכנות אעמאק, שפורסם בטלגרם, 3 בנובמבר 2020).
הזירה הסורית
מרחב אדלב

השבוע חלה עלייה בהיקף חילופי האש הארטילריים בין צבא סוריה לבין ארגוני המורדים במרחב אדלב ובמרכזם המטה לשחרור אלשאם. כמו כן נמשכו תקיפות אוויריות על ארגוני המורדים שבמרחב אדלב באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים.

תקיפות באמצעות כטב”מים בקרבת אדלב
 • במספר דיווחים נמסר, כי ב-31 באוקטובר 2020 ביצעו כלי טיס בלתי מאוישים שלוש תקיפות כשמונה ק”מ מצפון לאדלב. באחד הדיווחים נמסר, כי המדובר בכלי טיס איראנים (ח’טוה, 31 באוקטובר 2020). בדיווח נוסף נמסר כי המדובר בצבא סוריה (אבאא’, 2 בנובמבר 2020). יעד התקיפות אינו ברור. במספר דיווחים נטען כי בתקיפות נפגעו אזרחים שעסקו במסיק זיתים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 31 באוקטובר 2020).
פעילות דאעש[4]
מרחב דיר אלזור-אלמיאדין
 • 3 בנובמבר 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר איש מודיעין SDF, כשלושים ק”מ מצפון-מזרח לאלמיאדין. איש המודיעין נהרג.
 • 31 באוקטובר 2020: איש מודיעין של SDF נשבה בידי דאעש, כ-45 ק”מ מדרום לאלמיאדין. הוא נורה למוות באמצעות אקדח.
 • 31 באוקטובר 2020: בוצעה התקפה [במשתמע של דאעש] נגד עמדות של חטיבת אלקדס הפלסטינית כשלושים ק”מ מדרום מערב לדיר אלזור. ארבעה לוחמים נפצעו (חשבון הטוויטר אלבאדיה 24, 31 באוקטובר 2020).
 • 31 באוקטובר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של SDF על ציר שדה הנפט אלעמר, כ-14 ק”מ מצפון לאלמיאדין. הנוסעים נהרגו או נפצעו.
 • 31 באוקטובר 2020: פעילי דאעש שבו לוחם SDF, כעשרים ק”מ מדרום-מזרח לאלמיאדין. הלוחם נורה למוות.
 • 29 באוקטובר 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר כלי רכב של מפקד ב-SDF, כעשרים ק”מ מצפון לאלמיאדין. המפקד נהרג. אחד מחברי המועצה המקומית שהיה עמו נפצע.
 • 29 באוקטובר 2020: בוצע ירי לעבר מפקד ב-SDF, כ-25 ק”מ מצפון לאלבוכמאל. המפקד נפצע.
 • 28 באוקטובר 2020: בוצע ירי אקדח לעבר איש מודיעין SDF, כעשרה ק”מ מצפון לאלמיאדין. איש המודיעין נהרג.
 • 28 באוקטובר 2020: הופעל מטען נגד משאית של SDF, כעשרה ק”מ מצפון-מזרח לאלבוכמאל. נוסעי המשאית נהרגו או נפצעו.
 • 28 באוקטובר 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר משאית של SDF, כ-14 ק”מ מצפון לאלמיאדין. שלושה לוחמים נפצעו.
המרחב המדברי (מרחב תדמור-סח’נה)
 • ב-29 באוקטובר 2020 בוצע ירי לעבר כלי רכבו של מנהל עזיז צאלח, טייס בדרגת עמיד (תא”ל) בחיל האוויר הסורי. הטייס נהרג. הפיגוע בוצע בעת שהטייס נסע על ציר חמץ במרחב המדברי שממזרח לחמץ, בדרכו לשדה התעופה הצבאי T-4 (כשישים ק”מ ממערב לתדמור) (חשבון הטוויטר אלבאדיה 24, 31 באוקטובר 2020). עד כה לא קיבל ארגון כלשהו אחריות לביצוע הפיגוע אך ככל הנראה המדובר בדאעש.
מנהל עזיז צאלח, טייס בדרגת עמיד (תא"ל) בחיל האוויר הסורי, שנהרג בעת שהיה בדרכו לשדה התעופה הצבאי T4    מנהל עזיז צאלח, טייס בדרגת עמיד (תא"ל) בחיל האוויר הסורי, שנהרג בעת שהיה בדרכו לשדה התעופה הצבאי T4
מנהל עזיז צאלח, טייס בדרגת עמיד (תא”ל) בחיל האוויר הסורי, שנהרג בעת שהיה בדרכו לשדה התעופה הצבאי T4 (מימין: jesrpress.com, אתר חדשות המזוהה עם ארגוני המורדים ופועל מפריז, 30 באוקטובר 2020; משמאל: חשבון הטוויטר אלבאדיה 24, 31 באוקטובר 2020).
 • 2 בנובמבר 2020: התנהלו עימותים בין כוחות חטיבת אלקדס הפלסטינית לפעילי דאעש במדבר אלסח’נה, כשישים ק”מ מצפון-מזרח לתדמור. שני לוחמים נהרגו ולוחמים נוספים נפצעו (חשבון הטוויטר אלבאדיה 24, 2 בנובמבר 2020).
 • 31 באוקטובר 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר כלי רכב בו נסעו חיילי צבא סוריה מצפון לאלסח’נה, כשישים ק”מ מצפון-מזרח לתדמור. שני חיילים נהרגו.
מרחב אלחסכה
ניסיון התנקשות בחיי מפקד המועצה הצבאית של דיר אלזור בעת שהיה באלחסכה
 • ב-31 באוקטובר 2020 בשעות הערב הופעל מטען בעיר אלחסכה, שבאזור שליטת הכורדים, נגד מכונית בה נסע אחמד אלח’ביל (אבו ח’ולה) מפקד המועצה הצבאית של דיר אלזור, גוף מקומי הפועל בחסות SDF. לא היו נפגעים (ענב בלדי, אתר חדשות סורי המזוהה עם ארגוני המורדים, 1 בנובמבר 2020). עד כה לא קיבל ארגון כלשהו אחריות לביצוע הפיגוע אך ככל הנראה המדובר בדאעש.
 • 31 באוקטובר 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר מפקד ב-SDF, כשמונים ק”מ מדרום לאלחסכה. המפקד נהרג.
 הזירה העיראקית
מחוזות עיראק (ויקיפדיה)
מחוזות עיראק (ויקיפדיה)
התקפות דאעש[5]
מחוז דיאלא
 • 31 באוקטובר 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר סירה, אשר בה היו לוחמי הגיוס השבטי באגם חמרין, כשישים ק”מ מצפון-מזרח לבעקובה. לוחם אחד נהרג ונוסף נפצע.
 • 30 באוקטובר 2020: הופעל מטען עלוקה נגד כלי רכב, שבו נסעו שני מפקדים בגיוס העממי, כארבעים ק”מ מצפון-מזרח לבעקובה. מפקד אחד נהרג והשני נפצע.
 • 29 באוקטובר 2020: בוצע ירי צלפים לעבר שני לוחמי הגיוס העממי ממערב לח’אנקין, כמאה ק”מ מצפון-מזרח לבעקובה. לוחם אחד נהרג ונוסף נפצע.
 • 28 באוקטובר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של הגיוס העממי, כחמישה ק”מ מדרום לבעקובה. נוסעי כלי הרכב נפצעו.
 • 28 באוקטובר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכבו של לוחם הגיוס השבטי, כשישים ק”מ מצפון לבעקובה. הלוחם נפצע.
מחוז אלאנבאר
 • 2 בנובמבר 2020: חוליה של דאעש הציבה מחסום על הכביש הבינלאומי המהיר בגדאד-עמאן, ממערב לאלרמאדי. מפקד בגיוס השבטי נשבה והוצא להורג.
 • 27 באוקטובר 2020: בוצע ירי צלפים לעבר חיילי צבא עיראק באזור הית. שני חיילים נהרגו , חייל נוסף נפצע.
מחוז כרכוכ
 • 26 באוקטובר 2020: בוצע ירי צלפים לעבר קצין במשטרת אבטחת מתקני הנפט בקרבת שדה הנפט ח’באז (כ-30 ק”מ מצפון-מערב לכרכוכ). הקצין נהרג.

פעילות סיכול ומנע של כוחות הביטחון העיראקיים

מחוז דיאלא
 • 1 בנובמבר 2020: כוחות הביטחון העיראקים בסיוע כלי טיס של חיל האוויר ביצעו מבצע ביטחוני נרחב, כארבעים ק”מ מצפון-מזרח לבעקובה. במהלך המבצע נלכדו מספר פעילי דאעש. כמו כן אותרו מטענים ומקומות מסתור (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 1 בנובמבר 2020).
מחוז נינוא
 • 31 באוקטובר 2020: כוח של צבא עיראק איתר מחסן נשק של דאעש בתוך מנהרה, כשמונים ק”מ ממערב למוצול. במקום נמצאו מטענים, כלי נשק ותחמושת (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 31 באוקטובר 2020).
פצצות מרגמה ופגזים, שאותרו על-ידי צבא עיראק ממערב למוצול 
(דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 31 באוקטובר 2020).
    פצצות מרגמה ופגזים, שאותרו על-ידי צבא עיראק ממערב למוצול 
(דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 31 באוקטובר 2020).
פצצות מרגמה ופגזים, שאותרו על-ידי צבא עיראק ממערב למוצול
(דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 31 באוקטובר 2020).
מחוז כרכוכ
 • 31 באוקטובר 2020: צוותי מודיעין של משטרת עיראק, ניהלו שני מבצעים, כארבעים ק”מ מדרום-מערב לכרכוכ. פעיל דאעש אחד נהרג ואתר נפצע. כמו כן, אותרו מספר מקומות מסתור של דאעש בהם נמצאו מטענים, חומרי נפץ, חגורת נפץ, ארבעה אופנועים וציוד צבאי (אלסומריה, 31 באוקטובר 2020).
 • 30 באוקטובר 2020: כוחות הביטחון העיראקים איתרו מקום מסתור של דאעש, כשלושים ק”מ מדרום לכרכוכ. במקום נמצאו מטענים ורקטות (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 30 באוקטובר 2020).
מחוז באבל
 • 31 באוקטובר 2020: צוותים של המודיעין הצבאי לכדו פעיל דאעש מבוקש כ-15 ק”מ מדרום לבגדאד. הפעיל נלחם בעבר נגד כוחות הביטחון העיראקיים והיה שותף להרג תושבים באזור וגירושם (אלסומריה, 1 בנובמבר 2020).
חצי האי-סיני
מרחב אלשיח’ זויד
 • 2 בנובמבר 2020: הופעל מטען נגד דחפור של צבא מצרים בקרבת מחסום, שממזרח לאלשיח’ זויד. הדחפור הושמד.
 • 1 בנובמבר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב לפינוי מוקשים של צבא מצרים בקרבת מחסום, שמדרום-מערב לאלשיח’ זויד. כלי הרכב נפגע.
 • 30 באוקטובר 2020: דווח כי תושב אלשיח’ זויד נהרג בידי חמושים בטענה שהוא שיתף פעולה עם הצבא (דף הפייסבוק שאהד סינאא, 30 באוקטובר 2020)
פעילות דאעש ברחבי העולם[6]

אפריקה

ניגריה
 • ב-1 בנובמבר 2020 תקפו פעילי דאעש כפר הנמצא כ-120 ק”מ מדרום-מערב למידוגורי. אחד-עשר בני אדם נהרגו. בנוסף לכך, נהרגו שבעה לוחמים של כוח משימה אזרחי משותף ((Civilian Joint Task Force -. כמו-כן, נחטפו תשע נשים (allAfrica, 3 בנובמבר 2020). דאעש קיבל אחריות להתקפה. הוא הודיע כי ב-1 בנובמבר 2020 תקפו פעילי הארגון כפר נוצרי והרגו עשרה מתושביו. בנוסף לכך, בוצע ירי מקלעים לעבר לוחמי כוחות המסייעים לצבא ניגריה. שני לוחמים נהרגו ונוספים נפצעו. פעילי דאעש הציתו מספר בתים ותפסו אמצעי לחימה ותחמושת (טלגרם, 2 בנובמבר 2020).
 • 2 בנובמבר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא ניגריה בציר שבין גבול ניז’ר-ניגריה למאלם פטורי (כמאתיים ק”מ מצפון למידוגורי, בירת מדינת בורנו). עשרה חיילים נהרגו.
 • 30 באוקטובר 2020: פעילי דאעש תקפו מפקדה של כוחות המסייעים לצבא ניגריה במדינת בורנו, שבצפון-מזרח ניגריה. שני לוחמים נהרגו ונוספים נפצעו. כמו-כן, נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת והוצתו מספר בתים.
 • 29 באוקטובר 2020: פעילי דאעש ביצעו ירי מקלעים לעבר חיילי צבא ניגריה, ככמאתיים ק”מ מדרום-מערב למידוגורי, בירת מדינת בורנו. ששה חיילים נהרגו ונוספים נפצעו. כמו כן נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת.
 • 29 באוקטובר 2020: פעילי דאעש תקפו מחסום של צבא ניגריה, כמאה ק”מ מצפון-מזרח למידוגורי. שלושה חיילים נהרגו וחיילים נוספים נפצעו. כמו כן נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת.
מוזמביק
קרבות בין כוחות הביטחון של מוזמביק לבין פעילי דאעש בצפון מזרח המדינה
 • ברנדינו רפאל (Bernadino Rafael), מפקד משטרת מוזמביק, הודיע, כי בין 29-26 באוקטובר 2020, הרגו כוחות הביטחון של מוזמביק שמונים ותשעה “פעילי טרור אסלאמיסטים” (במשתמע, דאעש), במהלך מבצעים שניהלו במחוז כאבו דלגאדו (שבו פעיל דאעש). במסגרת הפעילות תקפו כוחות הביטחון של מוזמביק מתחם של “פעילי טרור” (במשתמע, דאעש), בעיר מוסימבואה דה פראיה, ((Mocímboa da Praia, בצפון-מזרח מוזמביק (29 באוקטובר 2020). תשעה-עשר “פעילי טרור” הופתעו ונהרגו במקום. בתקיפה נגד אותו מתחם הושמדו ששה מחנות, 15 כלי רכב, 20 אופנועים וכן שלושה טון של אספקת מזון. עלה ל-108 מספר פעילי הטרור שנהרגו במחוז כאבו-דלגאדו במהלך שלושה ימים (allAfrica, 30 באוקטובר 2020).
אזור כאבו דלגאדו (Google Maps).
אזור כאבו דלגאדו (Google Maps).
 • ב-31 באוקטובר 2020 תקפו פעילי מחוז מרכז אפריקה של דאעש ריכוזכוחות של צבא מוזמביק בעיירה מוידומבה (Muidumbe), שבאזור כאבו דלגאדו. דאעש דיווח, כי מספר חיילים נהרגו וכמה נשבו. פעילי דאעש השתלטו על העיירה ותפסו בה אמצעי לחימה ותחמושת. יש לציין כי העיירה נכבשה על-ידי פעילי דאעש למשך מספר ימים בחודש אפריל 2020, לאחר שחיילי צבא מוזמביק נסוגו ממנה, אך לאחר מספר ימים הצליח צבא מוזמביק לכבוש אותה מחדש (טלגרם, 1 בנובמבר 2020).
טנזניה
 • 29 באוקטובר 2020: פעילי דאעש הציתו שלושה כפרים נוצריים באזור מטווארה (Mtwara), שבקצה הדרום-מזרחי של טנזניה (בקרבת הגבול עם מוזמביק). לכפרים נגרם נזק. יש לציין כי זהו הפיגוע השני באותו אזור, שבוצע בתוך כשבועיים. להערכתנו המדובר ב”זליגה” של פעילות דאעש במוזמביק אל שטח טנזניה.
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו
הריגת 19 נוצרים בכפר באזור בני שבצפון-מזרח קונגו
 • 28 באוקטובר 2020: פעילי דאעש תקפו כפר נוצרי באזור בני (Beni) שבצפון-מזרח קונגו (כשבעה ק”מ ממערב לגבול עם אוגנדה). תשעה-עשר בני אדם נהרגו ואנשים נוספים נפצעו. כמו-כן, הוצתו 45 בתים.
סומליה
 • 28 באוקטובר 2020: פעילי דאעש ביצעו ירי מקלעים ושיגרו רקטת RPG לעבר מחסום של צבא סומליה כעשרים ק”מ מצפון-מערב למוגדישו. חייל אחד נהרג ושניים נוספים נפצעו.

אסיה

אפגניסטאן
התקפה של מחבלים -מתאבדים של דאעש באוניברסיטת קאבול
 • ב-2 בנובמבר 2020 בשעות הבוקר נכנסו שלושה חמושים לאוניברסיטת קאבול ועשו את דרכם לפקולטה למשפטים. באותה עת שהו ברחבי האוניברסיטה מאות סטודנטים ואנשי סגל. על-פי משרד הפנים האפגאני נמשכה ההתקפה שש שעות. 22 בני אדם נהרגו וכ-20 נפצעו. שלושת החמושים נהרגו (Khaama Press, 2 בנובמבר 2020).
 • דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע. על פי הודעת דאעש בוצעה התקפה על-ידי שני פעילי הארגון (אפגאנים) במהלך טקס סיום קורס של שופטים וחוקרים של ממשלת אפגניסטאן באוניברסיטה. השניים ירו לעבר הנוכחים בנשק קל וניהלו חילופי-אש עם כוחות הביטחון האפגאניים עד שנהרגו. על פי דיווח דאעש, שמונים בני אדם נהרגו או נפצעו (טלגרם, 2 בנובמבר 2020).
 פינוי פצועים (Khaama Press, 2 בנובמבר 2020).   שני המחבלים המתאבדים (טלגרם, 2 בנובמבר 2020).
מימין: פינוי פצועים (Khaama Press, 2 בנובמבר 2020). משמאל: שני המחבלים המתאבדים (טלגרם, 2 בנובמבר 2020).
 • דאעש המשיך לבצע פעילות אינטנסיבית בעיר ג’לאלאבאד ובסביבתה:
  • 1 בנובמבר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של כוחות המסייעים לצבא אפגניסטאן. ששה לוחמים נהרגו או נפצעו.
  • 28 באוקטובר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא עיראק מצפון-מזרח לג’לאלאבאד. שלושה חיילים נהרגו או נפצעו.
  • 28 באוקטובר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של הכוחות המיוחדים האפגאניים. חמישה לוחמים נהרגו או נפצעו.
המלחמה על התודעה
דאעש קורא לפגוע במדינות המערב ובאינטרסים צרפתיים
 • מאמר המערכת של אלנבא’, שבועון דאעש, תקף את אותם מוסלמים המזהירים את צרפת אולם כמו בעבר הם ישובו וישבחו אותה ויתמכו במנהיגיה. המאמר מוסיף כי מדינות המערב לא ישנו את מדיניותן כלפי המוסלמים, כל עוד לא יתקיים איום משמעותי על האינטרסים שלהן ועל חיי תושביהן. מחבר המאמר קרא לפגוע באירופאים. באופן ספציפי הוא קרא לפגוע בחברות צרפתיות גדולות הפועלות במדינות מוסלמיות, ולאיים על האינטרסים של צרפת במדינות הללו. רק על ידי כך, לדברי כותב המאמר, ימנעו הממשלות והחברות (המערביות) מלפגוע בכבוד המוסלמים ואף יחוקקו חוקים נוקשים בעניין זה (שבועון אלנבא’, על פי טלגרם, 29 באוקטובר 2020).
קריאה לביצוע פיגועים במדינות המערב במיוחד בצרפת
 •  גורם הסברה המזוהה עם דאעש המכנה עצמו “זעקת הח’ליפות” פרסם בטלגרם כרזה הקוראת לחידוש ביצוע הפיגועים במערב, במיוחד בצרפת, כ”נקמה על [הפגיעה] בנביא מחמד”. הוא קרא לבצע את הפיגועים בכל דרך אפשרית: באמצעות פצצה, סכין, כדור, דריסה במכונית ואפילו בעיטה או מכות אגרוף (טלגרם, 31 באוקטובר 2020).
הכרזה הקוראת לפיגועים במדינות המערב ובמיוחד בצרפת
(טלגרם, 31 באוקטובר 2020).
הכרזה הקוראת לפיגועים במדינות המערב ובמיוחד בצרפת
(טלגרם, 31 באוקטובר 2020).
קריאה של תומך דאעש להחרים מוצרים צרפתיים
 • דאעש הצטרף לקמפיין של ארגונים אסלאמיסטים הקוראים לחרם על מוצרים צרפתים. תומך דאעש פרסם שתי כרזות: באחת מהן הכיתוב “החרימו את המוצרים הצרפתיים כתמיכה בנביאנו מחמד, תפילות אללה עליו וברכתו לשלום” בצירוף הברקוד הנושא את הספרות של צרפת; בכרזה השנייה מופיעה רשימת מותגים צרפתיים מרכזיים (טלגרם, 29 באוקטובר 2020).
כרזות של תומך בדאעש הקוראות לחרם על מוצרים צרפתיים (טלגרם, 29 באוקטובר 2020).
כרזות של תומך בדאעש הקוראות לחרם על מוצרים צרפתיים (טלגרם, 29 באוקטובר 2020).

 

[1] שני מחבלים שביצעו פיגועי דקירה בלונדון (בהשראת דאעש) לבשו חגורת-נפץ דמה, ככל הנראה כאמצעי איום והרתעה (פיגוע דקירה ב-2 בפברואר 2020 בדרום לונדון, ופיגוע דקירה בגשר לונדון 29 בנובמבר 2019).
[2]
הדבר מעלה סימני שאלה על מידת יעילותן של הסדנאות לדה-רדיקליזציה. ראוי שסוגיה זאת תיבחן ע"י השלטונות במדינות השונות.
[3]
על פי שר הפנים האוסטרי קארל נהאמר (Karl Nahammar) פרסם המפגע את תמונתו עם כלי הנשק בחשבון האינסטגרם שלו לפני הפיגוע (גארדיין הבריטי, 3 בנובמבר 2020). מאחר שהמפגע נורה למוות בעת הפיגוע הרי ששבועת האמונים הוקלטה טרם הפיגוע, ככל הנראה בסמיכות זמנים להעלאת התמונה לאינסטגרם. דאעש הזדרז לעשות שימוש תעמולתי בשבועת האמונים יום לאחר הפיגוע.
[4]
על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש שפורסמו בטלגרם.
[5]
על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש שפורסמו בטלגרם.
[6]
על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש שפורסמו בטלגרם.