מבט לג’האד העולמי ( 28-22 במרץ 2018)

כמה מהחטופים, ששוחררו ע

כמה מהחטופים, ששוחררו ע"י צבא סוריה (ערוץ היוטיוב סאנא, 26 במרץ 2018).

חייל סורי מנופף לשלום לתושבים סורים המפונים מאלע'וטה המזרחית (סאנא, 24 במרץ 2018).

חייל סורי מנופף לשלום לתושבים סורים המפונים מאלע'וטה המזרחית (סאנא, 24 במרץ 2018).

כלי רכב ומסוק של צבא עיראק במהלך המבצע נגד דאעש (אלסומריה, 27 במרץ 2018).

כלי רכב ומסוק של צבא עיראק במהלך המבצע נגד דאעש (אלסומריה, 27 במרץ 2018).

לוחמי

לוחמי "הגיוס העממי" במהלך פעילות ביטחונית באזור מדברי (סוכנות הידיעות העיראקית, 26 במרץ 2018).

עיקרי אירועי השבוע[1]
 • בשני מוקדי הלחימה המרכזיים בסוריה נחלו המשטר הסורי ותורכיה הישגים:
  • הכוחות הסורים השתלטו על מרבית אלע’וטה המזרחית והם משלימים כיבושה מידי ארגוני המורדים. המובלעת הדרומית של המורדים עומדת בפני התמוטטות והמאחז העיקרי שעדיין נותר הינו העיר דומא, שמצפון מזרח לדמשק. מקביל נערכים הסדרי פינוי, שבמסגרתם עזבו את האזור למעלה מ-100,000 אזרחים ואלפי פעילים של ארגוני המורדים, שהועברו בעיקר לאדלב.
  • בצפון משלימים צבא תורכיה והכוחות הסורים התומכים בו את כיבוש מובלעת עפרין. בדיווחי התקשורת הסורית נמסר כי הם נכנסו לעיר תל רפעת, כעשרים ק”מ ממזרח לעפרין, כדי לקבלה מידי הכוחות הכורדים המחזיקים בה (ככל הנראה בחסות רוסית). בעמק הפרת מנצל דאעש את מעבר כוחות SDF לעפרין לביצוע פעילות גרילה נגד צבא סוריה והכוחות התומכים בו.
  • במקביל ללחימה, שמנהל דאעש בסוריה ובעיראק ממשיכים תומכיו בחו”ל לבצע “פיגועי השראה” במדינות המערב בהוכיחם, כי האידאולוגיה הג’האדיסטית והמותג דאעש נותרו בעלי כוח משיכה רב. השבוע ביצע מחבל צרפתי ממוצא מרוקאי פיגוע ירי ומיקוח בדרום צרפת. ארבעה בני אדם נהרגו. דאעש קיבל אחריות על הפיגוע. הפיגועים בחו”ל, ובמדינות המערב בפרט, ניזונים ע”י קמפיין הסתה שמנהל דאעש הקורא לפעילים מוסלמים ברחבי העולם לבצע פיגועים במקומות מגוריהם. קמפיין דומה מנוהל גם ע”י ארגון אלקאעדה, שמנהיגו קרא השבוע למוסלמים להמשיך את הג’האד נגד ארה”ב בכל מקום.
פיגוע בדרום צרפת בהשראת דאעש
עיקרי האירועים[2]
 • ב-23 במרץ 2018 ביצע מחבל צרפתי ממוצא מרוקאי פיגוע ירי ומיקוח בהשראת דאעש בדרום צרפת. בפיגוע נהרגו ארבעה בני אדם, שלושה מהם בעת השתלטות המחבל על מרכול בעיירה טרב (Trèbes), הסמוכה לקרקסון. 15 בני אדם נוספים נפצעו. הפיגוע החל בעיר קרקסון, כשהמחבל השתלט על כלי רכב חונה, ירה למוות בנוסע, פצע את הנהג. במהלך נסיעתו ירה המחבל לעבר ארבעה שוטרים, ופצע אחד מהם באורח קשה.
 •  המחבל המשיך בנסיעה לעיירה טרב (כשמונה ק”מ ממזרח לקרקסון), שם הוא נכנס למרכול תוך כדי צעקות “אללה אכבר” ו”נקמה עבור סוריה”. המחבל היה חמוש באקדח, סכין ויתכן גם במטעני חבלה מאולתרים. עם כניסתו הוא ירה למוות בלקוח ובעובד המרכול. עשרות בני אדם, שהיו במרכול, נמלטו וכעשרים איש הסתתרו בחדר קירור מאחורי המרכול.

סופרמרקט "סופר יו טרב" (חשבון הטוויטר The Crime Terror Nexus@CrimeTerror, 23 במרץ 2018).
סופרמרקט “סופר יו טרב”
(חשבון הטוויטר The Crime Terror Nexus@CrimeTerror, 23 במרץ 2018).

 • בעת שהותו במרכול תפס המחבל בת ערובה. מאוחר יותר הסכים להצעתו של קצין הג’נדרמריה ארנו בלטראם ולהתחלף עמה. לאחר שבוצעה ההחלפה השאיר קצין המשטרה את הטלפון שלו פועל כדי שכוחות הביטחון יוכלו לעקוב אחר הנעשה במרכול. קצין הג’נדרמריה, נפצע ומת מפצעיו בעת פריצת כוח משטרתי מיוחד למרכול. הכוח הפורץ ירה במחבל והרג אותו.
 •  המחבל, שביצע את הפיגוע הוא רצ’ואן לקדים, בן 25, צרפתי ממוצא מרוקאי, תושב העיר קרקסון. הוא דרש לשחרר את צאלח עבד אלסלאם, שהשתתף בפיגוע ההרג של דאעש בתיאטרון בטקלאן בפריז (נובמבר 2015, 89 הרוגים), הכלוא כיום בצרפת. סוכנות אעמאק של דאעש פרסמה הודעת קבלת אחריות. בה הוגדר המחבל כ”חייל של המדינה האסלאמית” (חק, 24 במרץ 2018).

רצ'ואן לקדים, מבצע פיגוע הירי והמיקוח בעיירה טרב (חק, 24 במרץ 2018).
רצ’ואן לקדים, מבצע פיגוע הירי והמיקוח בעיירה טרב
(חק, 24 במרץ 2018).

סוריה
המערכה באלע’וטה המזרחית

על פי מקורות סוריים כבש צבא סוריה למעלה מ-90% מאזורי השליטה של ארגוני המורדים באלע’וטה המזרחית. הכוחות הסורים השתלטו על כמה ממעוזי המורדים במובלעת הדרומית ונראה, כי היא עומדת בפני התמוטטות. עיקר ההתנגדות נותרה בעיר דומא המכותרת ע”י הכוחות הסורים. מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח, כי מאז תחילת המבצע באלע’וטה המזרחית נהרגו 1,644 בני אדם, בהם 344 ילדים ו-213 נשים. רוב האזרחים נהרגו מתקיפות מהאוויר ומירי ארטילרי של צבא סוריה (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 25 במרץ 2018).

המחשה למצב באלע'וטה המזרחית. ניתן לראות, כי צבא סוריה מכתר שתי מובלעות שבשליטת המורדים (נבראס אלארצ', אתר התומך במשטר הסורי, יוטיוב, 23 במרץ 2018).
המחשה למצב באלע’וטה המזרחית. ניתן לראות, כי צבא סוריה מכתר שתי מובלעות שבשליטת המורדים (נבראס אלארצ’, אתר התומך במשטר הסורי, יוטיוב, 23 במרץ 2018).

המובלעת הדרומית, עומדת בפני התמוטטות.
 • להלן כמה אירועים במובלעת הדרומית:
  • עיקר ההתנגדות במובלעת הדרומית נותרה עתה בעיר דומא. נמסר כי צבא סוריה מכתר את העיר ונערך לכיבושה. זאת, לאחר שמשא ומתן לא הניב “פתרון של שלום” בשל מה שהוגדר כדרישות בלתי מקובלות, שהציב צבא האסלאם השולט בעיר (מראסלון, 27 במרץ 2018).
  • במהלך סריקות שערכו הכוחות הסורים בעיירה עין תרמא, כ-3.5 ק”מ ממזרח לדמשק, שנכבשה מידי המורדים, הם חשפו מפעל לייצור רקטות ומטעני חבלה. כמו כן נחשפה בעיירה רשת מנהרות שנועדו להעברה ולאחסון של אמצעי לחימה (סוכנות הידיעות הסורית, 23 במרץ 2018). בעיירה שחרר צבא סוריה 28 חטופים, שהוחזקו בידי ארגוני המורדים במשך שנה וחצי. כמו כן השתלט צבא סוריה על העיר חרסתא.
פינוי אזרחים ופעילים של ארגוני המורדים
 • במקביל ללחימה מתקיימים הסדרים מקומיים, שבמסגרתם מתפנים אזרחים כמו גם המורדים ובני משפחותיהם ממקומות שונים באלע’וטה המזרחית. ב-22 במרץ 2018 הודיע גיס אלרחמן (אחד מארגוני המורדים) על הפסקת אש באזור לאחר חתימת הסכם עם רוסיה. נמסר כי מטרת ההסכם שנכנס לתוקפו בליל 23-22 במרץ 2018 לפנות את פעילי הגיס לצפון סוריה ולתת גם אפשרות לאזרחים המעוניינים בכך לצאת (אלדרר אלשאמיה, 23 במרץ 2018).
 • סוכנות הידיעות הסורית מסרה, כי צבא סוריה אבטח את יציאתם של למעלה מ-105,000 תושבים מאלע’וטה המזרחית. התושבים עברו דרך ארבעה מעברים הומניטריים (סאנא, 24 במרץ 2018). טרם השתלטות הצבא הסורי על העיר חרסתא דווח, כי 5,000 מאנשי כוחות המורדים ובני משפחותיהם פונו ממנה לעבר אדלב (בטולאת אלג’יש אלסורי, 24 במרץ 2018).
אוטובוסים שהגיעו לפנות את המורדים ובני משפחותים דרך מעבר ערבין לעבר אדלב (אלחדת' סוריה, 25 במרץ 2018).   שחרור שמונה אנשי צבא סורים, שהוחזקו בידי כוחות המורדים, הועברו לידי הצד הרוסי בעיירה ערבין (דף הפייסבוק פראת פוסט [Furat Post], 24 במרץ 2018).
מימין: אוטובוסים שהגיעו לפנות את המורדים ובני משפחותים דרך מעבר ערבין לעבר אדלב (אלחדת’ סוריה, 25 במרץ 2018). משמאל: שחרור שמונה אנשי צבא סורים, שהוחזקו בידי כוחות המורדים, הועברו לידי הצד הרוסי בעיירה ערבין (דף הפייסבוק פראת פוסט [Furat Post], 24 במרץ 2018).
אזור מחנה הפליטים אלירמוכ, שמדרום לדמשק
 • בעקבות הצלחת דאעש להשתלט על שכונת אלקדם, שממערב למחנה הפליטים אלירמוכ, עזבו מאות תושבים את המחנה ונמלטו לאזורים שאינם בשליטת דאעש מדרום לדמשק. זאת בעקבות תקיפות מאסיביות שפגעו במחנה במהלך הלחימה בין צבא סוריה לבין פעילי דאעש (אלאקצא, 24 במרץ 2018). כמו כן השיגו דאעש והמשטר הסורי הסכם לפינוי גופות של תומכי המשטר ופעילי מליציות התומכות בו משכונת אלקדם (סוריה.נט, 23 במרץ 2018). סוכנות מא’תה של דאעש דיווחה, כי הגופות יפונו בפיקוח הסהר האדום תמורת מספר לא ידוע של עצורות (של דאעש) הכלואות בבתי כלא של המשטר הסורי. ההסכם הושג במהלך משא ומתן המתנהל בין הצדדים להשגת הסכם לפינוי פעילי דאעש מדרום דמשק לאזור ביר אלקצב, שבמדבר הסורי, כחמישים ק”מ מדרום מזרח לדמשק (אוריינט ניוז, 25 במרץ 2018).

ההערכות הן שבמחנה הפליטים אלירמוכ נותרו כיום כ-6,000 אזרחים פלסטינים/סורים (בשנת 2002 הוערך מספר תושבי המחנה בין 112- ל-120 אלף תושבים). התושבים, שנותרו במחנה, סובלים ממחסור במזון ובשירותים רפואיים. נראה לנו, כי מחנה הפליטים אלירמוכ והשכונות שמסביבו, הנשלטים ע”י דאעש, יימצאו “על הכוונת” של המשטר הסורי עם סיום כיבושה של אלע’וטה המזרחית.

מרחב אלבוכמאל-דיר אלזור
 • כלי תקשורת של דאעש פרסמו כי פעילי הארגון תקפו עמדות של כוחות המשטר הסורי ופוצצו מכונית תופת בפרברי אלמיאדין (דף הפייסבוק פראת פוסט 24 במרץ 2018). בכתבה ששודרה בערוץ אלמיאדין נמסר, כי דאעש חידש לאחרונה את התקיפות נגד בסיסי צבא סוריה באלמיאדין ובאלבוכמאל (אלמיאדין, 22 במרץ 2018). דווח כי באחת מהתקפות דאעש על פרברי העיר אלבוכמאל נהרגו רבים מלוחמי חטיבת פאטמיון, חטיבה אפגאנית-שיעית המופעלת ע”י איראן כסיוע לצבא הסורי (דף הפייסבוק דיר אלזור, 26 במרץ 2018).
 • ערוץ השידור אלמנאר המצטט מקורות באופוזיציה הסורית דיווח, כי דאעש שב לאמן ילדים במרחב בדיר אלזור. לשם כך הקים דאעש בסיס צבאי עבור יחידת “גורי האריות” של הח’ליפות (כינוי יחידת הילדים של דאעש). עוד נמסר שהארגון מגייס מספר רב של ילדים סורים וזרים ליחידה כדי שיבצעו פיגועי התאבדות (ספוטניק, 23 במרץ 2018).
 • מקורות אמריקאים שבו והביעו חשש מהתבססות פעילי דאעש במרחב שפונה ע”י כוחות SDF (קרי, מורד עמק הפרת). על פי מקורות כורדיים התגייסו ללחימה נגד תורכיה בעפרין כ-1,700 לוחמי SDF. להלן התבטאויות אמריקאיות cbuat:
  • הת’ר נאוורט דוברת מחלקת המדינה של ארה”ב קראה לכל הכוחות הנוכחים בזירה הסורית להמשיך ולהתמקד בלחימה בדאעש מפני שלדבריה הארגון מצליח לשקם את עצמו באזורים שונים בסוריה (אתר מחלקת המדינה של ארה”ב, 19 במרץ 2018).
  • ריאן דילן, דובר כוחות הקואליציה הבינלאומית אמר, כי הפעילות הצבאית של תורכיה באזור עפרין בצפון סוריה גרמה למעבר כוחותSDF רבים לאזור עפרין ולעיכוב בלחימה בדאעש. עוד ציין דילן, כי הפעילות האווירית של כוחות הקואליציה נגד דאעש בסוריה פחתה באופן ניכר ומספר התקיפות (הקרקעיות) קטן בהרבה. לדבריו, עצירת הפעילות מאפשרת לדאעש להתבסס מחדש באזור (רודווה, אתר כורדי, 24 במרץ 2018).
עיקרי ההתפתחויות בעיראק
מבצע של צבא עיראק נגד דאעש במדבר שבמערב מחוז אלאנבאר
 • צבא עיראק פתח במבצע כנגד דאעש במדבר שבמערב מחוז אלאנבאר. במבצע זה שנועד לאתר מקומות מסתור של פעילי דאעש משתתפים גם כוחות הגיוס השבטי-סוני במחוז אלאנבאר, חיל האוויר העיראקי וכלי טיס של הקואליציה הבינלאומית. הפעילות מתבצעת בשני צירים: הראשון במרחב המדברי, שמדרום לאלרטבה; והשני במרחב שממערב לאלרטבה, בואכה מעבר הגבול טרביל, שבין עיראק לירדן (אלסומריה, 27 במרץ 2018).
פעילות כוחות הביטחון העיראקים נגד דאעש
 • ברחבי עיראק נמשכו השבוע פעולות כוחות הביטחון העיראקיים נגד התארגנויות מקומיות של דאעש:
  • מחוז דיאלא: כוחות “הגיוס העממי” הודיעו, כי פתחו ב”מבצע ביטחוני” נגד דאעש, כ-63 ק”מ מצפון מזרח לבעקובה. בדיווח עיראקי נמסר, כי במחוז דיאלא אותרו והושמדו ארבעה מקומות מסתור של פעילי דאעש, בהם נמצאו מטען חבלה, פצצות מרגמה, סירות גומי, מכלי דלק ומדי צבא ישנים (סוכנות הידיעות העיראקית, 25 במרץ 2018).
  • העיר מוצול: משטרת המחוז עצרה באזור שכונת אלאנתצאר, שבדרום מזרח מוצול, עשרים פעילי דאעש, בהם מפקד בארגון (סוכנות הידיעות העיראקית, 25 במרץ 2018). “מקור ביטחוני” עיראקי דיווח, כי אבו סיף העראקי, עורך שבועון דאעש אלנבא’ נעצר במוצול. קודם למעצרו נעצרו מספר פעילי דאעש, שפעלו במסגרת סוכנות אעמאק של הארגון (סוכנות הידיעות העיראקית, 25 במרץ 2018)[3].
  • מזרח מחוז נינוא: שני פעילי דאעש נהרגו ואמצעי לחימה הושמדו בפעילות של כוחות הביטחון העיראקים כ-72 ק”מ מדרום למוצול. כמו כן נהרגו שנים עשר פעילים בתקיפה שביצע חיל האוויר העיראקי (סוכנות הידיעות העיראקית, 26 במרץ 2018).

המענה של דאעש

 • כלי התקשורת של דאעש דיווחו על מספר תקיפות שביצעו פעילי הארגון נגד כוחות הביטחון העיראקיים בעיקר נגד לוחמי “הגיוס העממי” (המליציות השיעיות):
  • ארבעה חיילי צבא עיראק נהרגו וכלי רכב מסוג האמר הושמד בהתקפה שביצעו פעילי דאעש נגד מחנה צבאי, כ-7.5 ק”מ ממערב לגבול עיראק-איראן (אעמאק, 23 במרץ 2018).
  • תשעה לוחמי “הגיוס העממי” נהרגו ושלושה כלי רכב צבאיים נפגעו מפיצוץ שלושה מטעני חבלה בשלושה אתרים שונים בצפון מחוז דיאלא (חק, 24 במרץ 2018).
  • חמישה לוחמי “הגיוס העממי” נהרגו וכלי רכב צבאי הושמד במארב שהציבו פעילי דאעש כ-48 ק”מ מדרום מערב לכרכוכ (אעמאק, 23 במרץ 2018).
  • ששה חיילי משמר הגבול העיראקי נהרגו וכלי רכב צבאי הושמד במארב שהציבו פעילי הארגון בקרבת מעבר הגבול טרביל, שבין עיראק לירדן (אעמאק, 22 במרץ 2018).
  •  פעילי דאעש הציבו מארב לפעילי “הגיוס העממי” בתת-הנפה אלסעדיה, שמצפון מזרח לבעקובה. שלושה מלוחמי “הגיוס העממי” נהרגו ושניים נפצעו (אעמאק, 26 במרץ 2018).
חצי-האי סיני
דיווח המטיל ספק באמינות ההודעות המצריות
 • כוחות הביטחון המצריים ממשיכים לדווח על הצלחות במערכה נגד נוכחות דאעש בחצי האי סיני במסגרת מבצע “סיני 2018”. מנגד ממשיכים גורמים שונים להטיל ספק בדיווחי כוחות הביטחון המצריים בנוגע להצלחותיהם. לדברי “משקיפים” הדיווחים המצריים אודות הצלחות המבצע הינם מוגזמים. בהקשר זה תהה חוקר תנועות אסלאמיות היכן נמצאים פעילי דאעש, שהרי לדבריו לא הגיוני שבכל חשיפה של מוקד טרור או מחסן אמצעי לחימה, אין דיווחים על מעצר פעילים או על חיסולם. עוד ציין אותו חוקר, כי על פי התמונות, שמפרסמים כוחות הביטחון המצריים, רוב אמצעי הלחימה שנתפסו על ידי כוחות הביטחון הם אמצעי לחימה קלים ומיושנים, שלדבריו אינם כלל אמצעי הלחימה שמחזיק ברשותו מחוז סיני של דאעש (אלערבי אלג’דיד, 22 במרץ 2018).
 • מחוז סיני של דאעש פרסם סרטון תחת הכותרת “עימות כושל” המציג את הצלחותיו בלחימה נגד כוחות הביטחון המצריים. לדברי דובר בסרטון, התעמולה המצרית בדבר הצלחת המבצע היא שקרית. בסיום הסרטון נקראים חיילי צבא מצרים לערוק מהצבא ולהצטרף לשורות דאעש (24 במרץ 2018).
אבטחת הבחירות לנשיאות
 • אל”מ תאמר אלרפאעי, דובר הכוחות המזויינים המצריים, הודיע כי כוחות הביטחון המצרים מאבטחים את מוקדי ההצבעה בבחירות לנשיאות מצרים ברחבי המדינה במצרים גופא ובחצי האי סיני ופרסם תמונות המדגימות זו (דובר הכוחות המזויינים המצריים, 25 במרץ 2018). עד כה (27 במרץ 2018) התנהלו הבחירות ללא אירועים ביטחוניים חריגים.
פיגועים במדינות נוספות[4]
פיגוע ירי בצ’צ’ניה
 • ב-20 במרץ 2018 הגיע חשוד לכניסה לתחנת משטרה ברובע סטרופרומיסלובסק (Stropromyslovsk) בעיר גרוזני (בירת הרפובליקה הצ’צ’נית). לאחר שסרב להראות את מסמכיו לשוטר שהיה במקום, פתח החשוד באש ופצע את השוטר. שוטרים נוספים שהיו בזירת האירוע ירו בו והרגוהו. החקירה בנושא נמשכת (אתר משרד הפנים של צ’צ’ניה, טאס, 20 במרץ 2018; ערוץ הטלגרם של ועדת החקירות של הפדרציה הרוסית, 22 במרץ 2018).
 • סוכנות הידיעות של דאעש עאמאק קיבלה אחריות לתקיפה. הסוכנות פרסמה סרטון וידאו קצר בה נשבע מבצע הפיגוע אמונים (ברוסית) למנהיג דאעש אבו בכר אלבע’דאדי לפני ביצוע התקיפה. בסרטון נראה המחבל כשהוא אוחז בסכין עומד לפני דגל נייר קטן של דאעש התלוי על הקיר שמאחוריו. להלן עיקרי דבריו (אעמאק, 21 במרץ 2018):
 • התקפה נגד הפעילים המוסלמים ברשתות החברתיות, הנמנעים מלפעול, בזמן “שפוגעים בכבוד של אחיכם ומפציצים את אחיכם [המוסלמים בסוריה]”. הפעיל קרא להם “פיתחו בג’האד, חטפו אותם והרגו את אלו שסרו מהדת (מרתדין) היכן שתמצאו אותם”. הוא ציטט אמרה של הנביא מחמד: “כופר ורוצחו לא ייפגשו לעולם באש [הגיהנום]. בצעו ג’האד [מלחמת קודש] למען אללה והצילו את עצמכם מאש [הגיהינום]”.
 • איום להרוג את אלו שזנחו את הדת: “חי אללה, אנו רואים את הבעתה שלכם מפנינו. חי אללה, לא תחושו בשלווה ובביטחון היכן שתימצאו. חי אללה, אנו נטבח בכם, נהרוג אתכם ונמקש את מכוניותיכם, נשתה מדמכם, לא תמצאו ביטחון כל זמן שאתם בכפירה עד אשר תשובו לדתו של אללה…” (אעמאק, 21 במרץ 2018).
אפגניסטאן

פיגועים נגד יעדים שיעים באפגניסטאן

 • פעילי דאעש באפגניסטאן (מחוס ח’ראסאן) ביצעו השבוע שני פיגועים נגד יעדים שיעים:
  • ב-21 במרץ 2018 פוצץ עצמו מחבל מתאבד בבית תפילה שיעי בקאבול הבירה בשעה שרבים חגגו את הנורוז, ראש השנה הפרסי. לדברי השלטונות האפגניים לפחות 31 בני אדם נהרגו ו-65 נוספים נפצעו (אפגניסטאן טיימס, 21 במרץ 2018). מחוז ח’ראסן של המדינה האסלאמית קיבל אחריות לפיגוע ההתאבדות. לטענת ההודעה מאה בני אדם נהרגו או נפצעו בפיגוע. המחבל המתאבד, שפוצץ עצמו באמצעות אפוד נפץ, מכונה טלחה הפשוארי (חק, 21 במרץ 2018). על-פי הכינוי מוצאו של המחבל מפקיסטאן.
  • ב-24 במרץ 2018 בוצע פיצוץ במסגד נבי אכרם בעיר הראט, שבמערב אפגניסטאן, (ח’אאמה פרס, 25 במרץ 2018). בפיגוע נהרגו לפחות שלושה בני אדם ולפחות תשעה נפצעו. בהודעה שפרסם מחוז ח’ראסן נאמר כי שני פעילי הארגון עבדאללה הח’ראסאני ובלאל הח’ראסאני תקפו את המתפללים במסגד באמצעות נשק אוטומטי ורימוני-יד וגרמו להריגתם ולפציעתם של כ-12 מתפללים.
 שני הפעילים שביצעו את הפיגוע במסגד נבי אכרם. השניים נראים צעירים מאד (חק, 25 במרץ 2018).    ההרס במסגד נבי אכרם הפיגוע (חשבון הטוויטר VOA Dari صدای امریکا@VOADariAfghan, 25 במרץ 2018).
מימין: שני הפעילים שביצעו את הפיגוע במסגד נבי אכרם. השניים נראים צעירים מאד (חק, 25 במרץ 2018). משמאל: ההרס במסגד נבי אכרם הפיגוע (חשבון הטוויטר VOA Dari صدای امریکا@VOADariAfghan, 25 במרץ 2018).
פעילות סיכול ומנע
דגסטאן: מעצר מפקד חולייה מקומית של דאעש
 • במהלך מבצע של כוחות הביטחון הרוסיים ברפובליקת דגסטאן התקבל מידע אודות חמוש, שביצע בעבר מספר עבירות טרור, המתבצר בבית פרטי ביישוב אנדי (Andi), כמאה ק”מ ממחצ’קלה (עיר הבירה של דגסטאן). בעקבות המידע הקיפו הכוחות את הבית, שבו הסתתר החשוד, וקראו לו להניח את נשקו ולהיכנע. לאחר שסירב הם פתחו לעברו באש והרגהו. במקום נמצאו רובה צלפים, תחמושת, רימון, אמצעי תקשורת המבוססים על קשר רדיו ואמצעי ראיית לילה.
 •  החמוש שחוסל הוא יוניס חאביבוב הנמצא ברשימת המבוקשים הפדרלית של רוסיה. חאביבוב נשבע אמונים לדאעש ועמד בראש חולייה מקומית, שפעלה בעבר בשטח הררי-מיוער בדגסטאן (אתר הוועדה הלאומית למלחמה בטרור של רוסיה, 24 במרץ 2018).
תימן: לכידת פעילי הסברה של דאעש ואיתור מטעני חבלה ואמצעי לחימה
 • כוחות הביטחון של תימן לכדו צוות ממערך ההסברה של דאעש בעדן. במקום בו הסתתרו אנשי הצוות אותרו מטעני חבלה, כולל כאלה המוכנים לפיצוץ מרחוק, חגורות נפץ, כמות של חומר נפץ פלסטי, מוקשים, רקטות, נשק ותחמושת. קודם לכן, נעצר פעיל דאעש בכיר, שהודה כי עמד מאחורי שני פיצוצים שביצע הארגון בעדן והתנקשות בקצינים במנהלת הביטחון של עדן (אנבאא’ ימניה 25 במרץ 2018).
אלג’יריה: חשיפת חוליית דאעש
 • כוחות הביטחון האלג’ירים חשפו חולית טרור שמנתה 11 פעילים , שכינו את עצמם “הזאבים הבודדים”. חברי החוליה עמדו בקשר עם הנהגת דאעש ומטרתם הייתה לגייס צעירים לשורותיהם. נציג התביעה הכללית מסר, כי חברי הרשת שיבחו טרוריסטים ברשתות החברתיות וכך הצליחו גורמי המשטרה לעלות על עקבותיהם. עוד צוין בחקירות, כי אנשי הרשת השתמשו ביישומים מוצפנים, שבשימוש קבוצות טרור. נציג התביעה ציין, כי תשעה בני אדם זוהו ונעצרו וכי בבתיהם נמצאו דגל הקשור לדאעש ואמצעי קשר (אח’באר ליביא 24, 22 במרץ 2018).
מלזיה: מעצר פעילי דאעש שתכננו לבצע פיגועים
 • משטרת מלזיה עצרה שבעה פעילים המזוהים עם דאעש, שתכננו לבצע פיגועים נגד מקומות קדושים (שאינם מוסלמים) ומטרות נוספות במדינה. ששה מהפעילים הינם אזרחי מלזיה והשביעי אזרח הפיליפינים המזוהה עם ארגון הטרור אבו סיאף המזוהה עם דאעש. במלזיה שוררת כוננות עליונה מאז חודש ינואר 2016, לאחר שפעילים המזוהים עם דאעש ביצעו שורה של פיגועים בג’קרטה, בירת אינדונזיה (רויטרס, 24 במרץ 2018).
אפגניסטאן: מעצר מבוקש רוסי
 • כוחות שירות הביטחון הפדרלי הרוסי בשיתוף פעולה עם עמיתיהם האפגאניים, עצרו אזרח רוסי, שהיה מבוקש והסתתר באפגניסטאן. המעצר התבצע כחלק מחקירה בנושא מימון פעילות טרור וגיוס פעילים ללחימה לצד ארגוני טרור בינלאומיים. ב-19 במרץ 2018, בסיוע של הנציגות הרוסית באינטרפול, הועבר החשוד לרוסיה להמשך חקירת ולהעמדתו לדין (אתר שירות הביטחון הפדרלי הרוסי, 20 במרץ 2018).
פעילות תודעתית של אלקאעדה
מנהיג אלקאעדה תוקף את ארה”ב וקורא להילחם בה
 • אלקאעדה פרסם ב-20 במרץ 2018 נאום של אימן אלט’ואהרי תחת הכותרת: “ארה”ב היא האויב מספר אחד של המוסלמים”. בנאום מבהיר אלט’ואהרי כי הנשיא טראמפ הוא “צלבני בוטה” שחשף את פניה האמתיות של ארה”ב ואת עמדת רוב העם האמריקאי כלפי המוסלמים. לדבריו הדרך היחידה למאבק בארה”ב היא באמצעות הג’האד וההטפה מאחר וכל דרך אחרת הוכיחה את כישלונה. הוא קרא לאומה האסלאמית לקיים את הג’האד נגד ארה”ב בכל מקום כשם שארה”ב תוקפת את המוסלמים בכל מקום.
 • בהמשך הדברים הדגיש אלט’אהרי את הצורך באחדות ובשיתוף פעולה בין המוסלמים בכל מקום בכל הקשור למאבק נגד ארה”ב. הוא הזהיר מפני כל פילוג ומחלוקת, שכן האומה המוסלמית היא אומה אחת שאינה מכירה בגבולות או במפות. הוא ציין כי הניסיון להציג את האיבה נגד ארה”ב כעניין המתמצה בסוגית ירושלים המזרחית כבירת המדינה הפלסטינית החילונית הינו הטעיה, שכן כל פלסטין היא של המוסלמים. גם גרוזני, מנילה ואנדלס (ספרד) הינם ארצות המוסלמים (אלסחאב, מוסד ההסברה של אלקאעדה, 21 במרץ 2018).
קריאה לחדול ממלחמות פנימיות באלקאעדה
 • אלסאחב, מוסד ההסברה של אלקאעדה, פרסם ב-23 במרץ 2018 גיליון של עיתון חדש בשם אלנפיר. מאמר המערכת של העיתון המתייחס ללחימה בסוריה בין הארגונים השונים. לדעת העיתון הוויכוח בין הארגונים השונים בצפון סוריה רק משרת ותומך במשטר בשאר אלאסד ותומכיו. לדברי כותב המאמר ויכוח רודף ויכוח ופרסום פתוות חדשות על ידי הארגונים רק תורם לאי ההסכמה. על רקע זה קורא אלקאעדה לכל הניצים לחדול ממלחמות הפנימיות, ליישם את חוקי ההלכה האסלאמית (השריעה) ולהילחם יחדיו (אלנפיר, 23 במרץ 2018).

[1] בשבוע הבא לא יתפרסם מבט לג'האד העולמי בשל חופשת חג הפסח. מרכז המידע מאחל לכל קוראיו חג שמח.
[2]
הרחבה ראו פרסום מרכז המידע מ-26 במרץ 2018: "פיגוע ירי ומיקוח בדרום צרפת בהשראת דאעש".
[3]
על מערך ההסברה של דאעש ראו פרסום מרכז המידע מ-25 בינואר 2018: " מאפייני מערך ההסברה של דאעש בעידן שלאחר נפילת המדינה האסלאמית"
[4]
סיכום פיגוע הירי והמיקוח בדרום צרפת ראו עמ' 2-1.