מבט לג’האד העולמי (26 ביולי – 1 באוגוסט 2018)

דגל סוריה ותמונה של בשאר אסד מתנוססים בכיכר תחריר שבאלקניטרה הישנה (סאנא, 27 ביולי 2018).

דגל סוריה ותמונה של בשאר אסד מתנוססים בכיכר תחריר שבאלקניטרה הישנה (סאנא, 27 ביולי 2018).

חיילי צבא סוריה במהלך פריסתם בקרבת גבול סוריה-ישראל (אלאלקניטרה אליום, 26 ביולי 2018).

חיילי צבא סוריה במהלך פריסתם בקרבת גבול סוריה-ישראל (אלאלקניטרה אליום, 26 ביולי 2018).

טנק של כוחות המורדים, שנמסר לצבא סוריה בעיירה ג'באתא אלח'שב

טנק של כוחות המורדים, שנמסר לצבא סוריה בעיירה ג'באתא אלח'שב

מכונית העולה באש באזור השוק בעיר אלסוידאא' (ח'טוה, 25 ביולי 2018).

מכונית העולה באש באזור השוק בעיר אלסוידאא' (ח'טוה, 25 ביולי 2018).

ארונות הקבורה של כמה דרוזים שנהרגו בהתקפת דאעש (ענב בלדי, 26 ביולי 2018).

ארונות הקבורה של כמה דרוזים שנהרגו בהתקפת דאעש (ענב בלדי, 26 ביולי 2018).

כוחות הביטחון העיראקים במהלך פעילות מבצעית נגד דאעש (אלסומריה ניוז, 29 ביולי 2018).

כוחות הביטחון העיראקים במהלך פעילות מבצעית נגד דאעש (אלסומריה ניוז, 29 ביולי 2018).

עיקרי אירועי השבוע
 • ב-31 ביולי 2018 צבא סוריה כמעט השלים את השתלטותו על אגן הירמוכ מידי דאעש. ניסיונות דאעש לעכב את התקדמותו באמצעות ביצוע פיגועי התאבדות ומתקפה רחבת היקף באזור אלסוידאא’ נכשלו. נראה, כי פעילי דאעש נותרו עדיין בעיירה אלקציר, שבקרבת גבול סוריה ירדן. דווח, כי לקראת סיום הקרבות נכנעו כמאה פעילי דאעש. 25 מהם הוצאו להורג והשאר הועברו למתקן חקירות של צבא סוריה. מדובר בכניעה ראשונה מסוגה הפוגעת באתוס של “ניצחון או מות קדושים” שמטפח דאעש.
 • במקביל השלים צבא סוריה את השתלטותו על מרחב אלקניטרה. חיילים סורים נכנסו לאלקניטרה הישנה והניפו בה את דגל סוריה (“תמונת ניצחון”). כמו כן השתלט צבא סוריה על מעבר אלקניטרה. משם המשיך הצבא להרחיב שליטתו צפונה לעבר העיירה ג’באתא אלח’שב שבאזור החיץ, מצפון לאלקניטרה. המורדים שהיו בעיירה נכנעו ללא קרב והסגירו את כלי הנשק הכבדים והבינוניים במסגרת הסכם כניעה מקומי.
 • כדי להקל על הלחץ המופעל על דאעש באגן הירמוכ, ביצע הארגון התקפה משולבת נגד אלסוידאא’ וכמה כפרים שבסביבתה, שאוכלוסייתם דרוזית. ההתקפה בוצעה ע”י פעילים, שהגיעו מהמובלעת שמצפון מזרח לאלסוידאא’. כ-250 בני אדם נהרגו, רובם מקומיים. בנוסף לכך, לקח דאעש 36 נשים כבנות ערובה במטרה לשאת ולתת על שחרורן. אולם ההתקפה לא מנעה את המשך התקדמות צבא סוריה ואת קריסתו של אגן הירמוכ.
 • לנוכח סיומה הקרב של המערכה לכיבוש דרום סוריה נערכים ארגוני המורדים למתקפה של צבא סוריה באזור אדלב (המעוז המשמעותי האחרון של ארגוני המורדים בסוריה). המטה לשחרור אלשאם (ג’בהת אלנצרה לשעבר) עוסק בפעילות אימונים נמרצת ומקדם ליכוד שורות בין ארגוני המורדים. השבוע דווח על הקמת מסגרת-על חדשה של ארגוני המורדים ועל הקמת חמ”ל משותף. בתקשורת הסורית והערבית דווח כי תורכיה מקיימת מגעים עם רוסיה ועם ארגוני המורדים באזור אדלב כדי לנסות ולקדם פתרון, שימנע את פתיחתה של המערכה הצבאית.
מעורבות רוסיה בסוריה
התבטאות שגריר רוסיה בישראל בסוגיית הנוכחות האיראנית בסוריה
 • אנטולי ויקטורוב, שגריר רוסיה בישראל, התראיין לתקשורת הישראלית והתייחס, בין היתר, לסוגיית נוכחות הכוחות הזרים בסוריה. ויקטורוב הצהיר, כי רק כוחות סורים עתידים להימצא באזור החיץ בדרום-מערב סוריה. הוא הוסיף, כי אין זה מציאותי לדרוש לסלק את “הכוחות הזרים” משטח סוריה. לדבריו, רוסיה וסוריה זקוקות בשלב זה לסיוע של היועצים הצבאיים האיראנים ולמיליציות האיראניות, שממלאים לטענתו תפקיד חשוב מאוד במאבק המשותף נגד פעילי הטרור בסוריה. ויקטורוב הוסיף, כי הנוכחות האיראנית בסוריה מתבצעת על פי בקשתה של ממשלת סוריה והיא לגיטימית בהתאם להחלטות האו”ם ולאמנת האו”ם. השגריר הרוסי הבהיר עוד, כי מידת ההשפעה של רוסיה על קבלת ההחלטות של איראן בסוריה הינה מוגבלת והיא אינה יכולה לכפות עליה לעשות דבר (ערוץ 10, 30 ביולי 2018).
סוריה

אזורי השליטה בסוריה (עדכני ל-24 ביולי 2018): צבא סוריה והכוחות המסייעים לו (אדום) שולטים על מרבית שטחה של סוריה. אזורי השליטה של דאעש (מסומנים בשחור) הינם בחלק מאגן הירמוכ (שבינתיים נכבשו ע"י צבא סוריה), באזור אלצפא שמצפון מזרח לאלסוידאא', באזור המדברי שבין אלבוכמאל לתדמור, ולאורך גבול סוריה-עיראק. אזורי השליטה של ארגוני המורדים (בצבע ירוק) נמצאים במרחב אדלב, לאורך הגבול הסורי-תורכי ובאזור תנף (ח'טוה, ביולי 2018).
אזורי השליטה בסוריה (עדכני ל-24 ביולי 2018): צבא סוריה והכוחות המסייעים לו (אדום) שולטים על מרבית שטחה של סוריה. אזורי השליטה של דאעש (מסומנים בשחור) הינם בחלק מאגן הירמוכ (שבינתיים נכבשו ע”י צבא סוריה), באזור אלצפא שמצפון מזרח לאלסוידאא’, באזור המדברי שבין אלבוכמאל לתדמור, ולאורך גבול סוריה-עיראק. אזורי השליטה של ארגוני המורדים (בצבע ירוק) נמצאים במרחב אדלב, לאורך הגבול הסורי-תורכי ובאזור תנף (ח’טוה, ביולי 2018).

המערכה בדרום סוריה

כניסת הצבא הסורי לאלקניטרה הישנה ולישובים שבסביבתה

ב-27 ביולי הודיע המשטר הסורי כי צבא סוריה השלים את השתלטותו על העיר אלקניטרה (הישנה). על פי ההודעה נטרלו כוחות הצבא מכוניות תופת ומוקשים, שארגוני המורדים השאירו בעיר. ב”תמונת הניצחון”, שפורסמה מאלקניטרה, נראים חיילי צבא סוריה ואזרחים מניפים דגלי סוריה (סאנא, 27 ביולי 2018). יום קודם לכן, ב-26 ביולי 2018, השתלטו הכוחות הסורים על מעבר אלקניטרה. לאחר כניסתם לעיירות ולכפרים פינה צבא סוריה סוללות עפר ופתח את הדרכים לתנועה (הטלוויזיה הסורית, 26 ביולי 2018).מאזור אלקניטרה המשיך צבא סוריה להרחיב שליטתו צפונה לעבר העיירה ג’באתא אלח’שב (כ-11 ק”מ מצפון לאלקניטרה), שבה הושג הסכם כניעה מקומי.

דגל סוריה ותמונה של בשאר אסד מתנוססים בכיכר תחריר שבאלקניטרה הישנה (סאנא, 27 ביולי 2018).   דגל סוריה והדגל הפלסטיני מונפים במעבר אלקניטרה, מעין התרס הכלפי ישראל וביטוי לתמיכת סוריה בפלסטינים (אלאלקניטרה אליום, 27 ביולי 2018).
מימין: דגל סוריה ותמונה של בשאר אסד מתנוססים בכיכר תחריר שבאלקניטרה הישנה (סאנא, 27 ביולי 2018). משמאל: דגל סוריה והדגל הפלסטיני מונפים במעבר אלקניטרה, מעין התרס הכלפי ישראל וביטוי לתמיכת סוריה בפלסטינים (אלאלקניטרה אליום, 27 ביולי 2018).

כניעת המורדים בכפר ג’באתא אלח’שב, שמצפון לאלקניטרה

 • ב-28 ביולי 2018 הודיעו מקורות סוריים רשמיים, כי ארגוני המורדים בעיירה ג’באתא אלח’שב שבאזור החיץ, כ-11 ק”מ מצפון לאלקניטרה, מסרו לידי צבא סוריה את כלי הנשק הבינוני והכבד שהיה ברשותם. מסירת הנשק נעשתה במסגרת הסכם כניעה, שהושג במקום (סאנא, 28 ביולי 2018). בתקשורת הערבית דווח כי על פי הסכם שנחתם עם האופוזיציה הסורית (קרי, ארגוני המורדים) תקבל המשטרה הצבאית הרוסית באופן זמני עמדות תצפית השייכות לאו”ם (קרי, אונדו”פ) לאורך קו הפסקת האש. זאת, עד לשובם של חיילי האו”ם לעמדות הללו (אלשרק אלאוסט, 24 ביולי 2018).
 טנק של כוחות המורדים, שנמסר לצבא סוריה בעיירה ג'באתא אלח'שב.   משגר רקטות רב-קני של כוחות המורדים, שנמסר לצבא סוריה (סאנא, 28 ביולי 2018).
מימין: טנק של כוחות המורדים, שנמסר לצבא סוריה בעיירה ג’באתא אלח’שב. משמאל: משגר רקטות רב-קני של כוחות המורדים, שנמסר לצבא סוריה (סאנא, 28 ביולי 2018).
המערכה לכיבוש אגן הירמוכ מידי דאעש לקראת סיום

המערכה שמנהל צבא סוריה לכיבוש אגן הירמוכ מידי דאעש עומדת בפני סיום. ב-30 ביולי 2018 נכבשה העיירה אלשג’רה, מעוז דאעש באגן הירמוכ. פעילי דאעש ביצעו שורה של פגועי התאבדות קטלניים אך הללו לא מנעו המשך התקדמות צבא סוריה. כמו כן ביצע דאעש התקפה משולבת רחבת ממדים באלסוידאא’ ובמרחב הכפרי שלה כדי להסיט את תשומת ליבו של צבא סוריה מהלחימה באגן הירמוכ ולהקל על הלחץ המופעל על פעילי דאעש שבמרחב. אולם בפועל לפגועי ההתאבדות ולהתקפה במרחב אלסוידאא’ לא הייתה השפעה ממשית על התקדמות הצבא והם לא מנעו את קריסת אגן הירמוכ שבשליטת דאעש.

 • ב-29 ביולי 2018 תקף צבא סוריה את העיירה אלשג’רה, המעוז העיקרי שנותר בידי דאעש באגן הירמוכ. ב-30 ביולי 2018 נכבשה העיירה. צבא סוריה המשיך לתקוף ודחק את פעילי דאעש למספר כפרים בקרבת “משולש הגבולות”. נמסר כי דאעש שולט עתה רק על העיירה אלקציר, שבקרבת הגבול עם ירדן (הטלוויזיה הסורית, 31 ביולי 2018). לקראת סיום הקרבות נכנעו ומסרו עצמם לידי צבא סוריה מאה פעילי דאעש. 25 מהם הוצאו להורג במקום. השאר הובאו למתקן חקירות של המשטר הסורי. זוהי הפעם הראשונה בהיסטוריה של דאעש שפעילי הארגון נכנעים. זהו ארגון שאחת מסיסמאותיו היא “ניצחון או מות הקדושים”, אשר פיתח אתוס של מלחמת חורמה עד מוות (ענב בלדי, 31 ביולי 2018; סוריא טיוי, 31 ביולי 2018).דאעש עדיין לא התייחס לכניעה.

אזור השליטה של דאעש שנותר ב"משולש הגבולות" לאחר כיבוש העיירה אלשג'רה (מראסלון, 30 ביולי 2018). אזור זה נפל לידי צבא סוריה, בידי דאעש נותרה רק העיירה אלקציר, שבקרבת הגבול עם ירדן.
אזור השליטה של דאעש שנותר ב”משולש הגבולות” לאחר כיבוש העיירה אלשג’רה (מראסלון, 30 ביולי 2018). אזור זה נפל לידי צבא סוריה, בידי דאעש נותרה רק העיירה אלקציר, שבקרבת הגבול עם ירדן.

 • מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם מסר, כי מאז תחילת ההתקפה נגד אגן הירמוכ נהרגו לפחות 86 חיילי צבא סוריה והמיליציות המסייעות לו. כמו כן נהרגו למעלה מ-268 פעילי דאעש (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 30 ביולי 2018). אתר מקומי מסר, כי באגן הירמוכ היו קרוב ל-650 פעילי דאעש. במהלך ההתקפה של צבא סוריה נהרגו ונפצעו כ-250 מהם, כ-100 מתוכם, ובהם 57 פצועים, ניסו להימלט מהאזור דרך הכפר חיט (דרום מזרח המובלעת) אך נתפסו ע”י תושבי האזור (אתר תג’מע אחראר חראן, 1 באוגוסט 2018).
התקפה משולבת של דאעש בעיר אלסוידאא’ ובאזור הכפרי שלה

עיקרי תמונת המצב

ב-25 ביולי 2018 ביצע דאעש התקפה פתע משולבת בעיר אלסוידאא’ ובכפרים שמצפון וממזרח לעיר. מספר ההרוגים בפיגועים הללו עמד (ב-27 ביולי 2018) על 255 הרוגים, רובם אזרחים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 27 ביולי 2018). מרבית ההרוגים, אם לא כולם, הינם דרוזים המתגוררים באזור. כמו כן נחטפו 36 נשים. 28 מהן נותרו בידי דאעש. מקור הפיגועים הללו במובלעת דאעש שמצפון מזרח לאלסוידאא’, שתוגברה בפעילים שפונו מהשכונות הדרומיות של דמשק[1]. להערכתנו נועדה ההתקפה להסיט את תשומת לב צבא סוריה מההתקפה המתבצעת באגן הירמוכ ולהקל על הלחץ המופעל על דאעש. מטרה זאת לא הושגה והפעילות הצבאית הסורית באגן הירמוכ לא נבלמה.

ההתקפה נגד אלסוידאא' והמרחב הכפרי שלה ע"י פעילים מהמובלעת באזור אלצפא, מצפון מזרח לאלסוידאא' (המכון הסורי למחקרים אסטרטגיים נורס, 26 ביולי 2018).
ההתקפה נגד אלסוידאא’ והמרחב הכפרי שלה ע”י פעילים מהמובלעת באזור אלצפא, מצפון מזרח לאלסוידאא’ (המכון הסורי למחקרים אסטרטגיים נורס, 26 ביולי 2018).

עיקרי האירועים

 • ב-25 ביולי 2019 בשעות 07:00-05:00 תקפו פעילי דאעש את העיר אלסוידאא’. פעילי דאעש נכנסו לעיר על גבי אופנועים. חלקם ביצעו ירי אקראי לעבר אזרחים. ארבעה מהם פוצצו עצמם באמצעות חגורות נפץ במקומות הומי אדם (שוק הירקות, כיכר אלמשנקה, כיכר אלנג’מה, שכונת אלמסלח).
 • במקביל, בסביבות השעה 04:30, תקפו פעילי דאעש שמונה עיירות וכפרים ממזרח ומצפון מזרח לאלסוידאא’ (ראו מפה). הכוח התוקף התפצל לכמה קבוצות, שמנו בין שלושים לחמישים איש כל קבוצה, כל אחת מהקבוצות היו מצוידות בנשק קל, מקלעים וחגורות נפץ. קבוצות נוספות של פעילי דאעש, שהיו מצוידות ברובי צלפים ובמרגמות התפרסו בפרברי חלק מהכפרים כדי לסייע באש לקבוצות התוקפות. פעילי דאעש נתקלו בהתנגדות עזה מצד חמושים בני הכפרים ולוחמי מיליציות מקומיות. הללו ניהלו קרבות עם פעילי דאעש וגרמו להם אבידות ניכרות (עשרות רבות של הרוגים).

העיירות והכפרים שהותקפו ע"י דאעש: אלשבכי (1); אלשריחי (2); ראמי (3); ע'יצ'ה חמאיל (4); טרבא (5); אלכסיב (6); תימא (7); דומא (8) (Google Maps).
העיירות והכפרים שהותקפו ע”י דאעש: אלשבכי (1); אלשריחי (2); ראמי (3); ע’יצ’ה חמאיל (4); טרבא (5); אלכסיב (6); תימא (7); דומא (8) (Google Maps).

קבלת אחריות של דאעש

 • דאעש קיבל אחריות למתקפה המשולבת באזור אלסוידאא’. בהודעה שפרסם נמסר, כי פעילי הארגון ביצעו התקפה נרחבת נגד כינוסי כוחות של צבא סוריה והכוחות המסייעים לו במספר כפרים במרחב הכפרי של אלסוידאא’. בנוסף לכך, לטענת הארגון, תקפו פעיליו כוחות של צבא סוריה בציר דמשק-אלסוידאא’ והציבו מארבים לכוחות התגבור הסורים שנשלחו למקום. לטענת דאעש נהרגו בתקיפות 140 חיילי צבא סוריה והכוחות המסייעים לו (מספר הנראה לנו מוגזם) ועשרות נפצעו (www.k1falh.ga, אתר המזוהה עם דאעש, 26 ביולי 2018).

מספר הנפגעים

 • ב-27 ביולי 2018 דווח, כי מניין ההרוגים בהתקפה באזור אלסוידאא’ עומד על 255 בני אדם, מתוכם 142 אזרחים, בהם 38 נשים וילדים ו-113 “חמושים” (כלל הנראה אזרחים מקומיים חמושים נושאי נשק שלחמו נגד פעילי דאעש, וספגו אבידות קשות). דאעש ספג בהתקפה זו 63 הרוגים, ובהם שבעה מחבלים מתאבדים, שפוצצו את עצמם באלסוידאא’ ובמרחב הכפרי שמסביבה (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 27 ביולי 2018).

עימותים בין פעילי דאעש לבין תושבים חמושים במרחב הכפרי של אלסוידאא’

 • בליל 27-26 ביולי 2018 התנהלו עימותים בין פעילי דאעש לחמושים הנמנים על תושבי המרחב הכפרי שממזרח לאלסוידאא’, על ציר כפר אלשבכי (כ-25 ק”מ ממזרח לאלסוידאא’, ראו מפה). דאעש ביצע ירי ארטילרי לעבר הכפר (להערכתנו מהמובלעת שמצפון מזרח לאלסוידאא’). בשעות הבוקר של ה-27 ביולי 2018 ביצעו מטוסי קרב מספר תקיפות אוויריות בקרבת תל אלשבכי (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 27 ביולי 2018).

תפיסת בני ערובה ע”י דאעש

 • במהלך ההתקפה תפס דאעש 36 בני ערובה כדי שישמשו כ”קלפי מיקוח” מול המשטר הסורי. על פי ראמי עבד אלרחמן, מנהל מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, המדובר ב-36 נשים. ארבע מהן הצליחו להימלט ושתיים נהרגו (אלערביה, 30 ביולי 2018). דאעש הפיץ תמונות של 14 נשים, שנחטפו מהעיירה אלשבכי. דווח כי דאעש מנהל משא ומתן עם משפחות הנחטפות (סוריתי, 28 ביולי 2018), אך בפועל הדרישות שמציב דאעש מופנות כלפי המשטר הסורי.
 •  ב-29 ביולי 20198 פורסם סרטון (22 שניות) שצולם יום קודם לכן בו נראית אישה בשם סעאד אדיב אבו עמאר, המוסרת כי היא מוחזקת בידי פעילי המדינה האסלאמית, היא דרשה מנשיא סוריה לשחרר את כל שבויי דאעש ולהפסיק את המבצע הצבאי באגן הירמוכ, האישה הוסיפה כי “אם דרישות אלו לא ייענו, אזי הם [פעילי דאעש] יהרגו אותנו” (אלמצדר ניוז, 29 ביולי 2018).
סעאד אדיב אבו עמאר שהופיעה בסרטון ומסרה את דרישות דאעש (מתוך הסרטון של דאעש, 28 ביולי 2018, יוטיוב, 29 ביולי 2018).    תמונות 14 נשים חטופות, שהפיץ דאעש (vetogate.com , 28 ביולי 2018).
מימין: סעאד אדיב אבו עמאר שהופיעה בסרטון ומסרה את דרישות דאעש (מתוך הסרטון של דאעש, 28 ביולי 2018, יוטיוב, 29 ביולי 2018). משמאל: תמונות 14 נשים חטופות, שהפיץ דאעש (vetogate.com , 28 ביולי 2018).
מרחב אדלב

המטה לשחרור אלשאם (ג’בהת אלנצרה בעבר), ארגון המורדים הדומיננטי במרחב אדלב, נערך למערכה הממשמשת ובאה של צבא סוריה נגד ארגוני המורדים באזור אדלב, עם השלמת כיבוש דרום סוריה. הכנותיו למערכה התבטאו עד כה בפעילות אימונים נמרצת ובהקמת מסגרת-על חדשה וחמ”ל משותף של ארגוני המורדים שבמרחב אדלב.

 • ב-27 ביולי 2018 הודיע המטה לשחרור אלשאם, כי לנוכח איומיו של נשיא סוריה בשאר אלאסד הוא חידש את פעילות מחנות האימונים שלו לקראת המערכה המתקרבת נגד צבא סוריה והכוחות המסייעים לו (אבאא’, 27 ביולי 2018).
 • ב-29 ביולי 2018 דווח על הקמת מסגרת-על חדשה בשם צבא אלפתח החדש. מסגרת זאת תכלול את ארגוני המורדים הפועלים במרחב אדלב, במטרה להתמודד נגד כל תקיפה אפשרית מצד צבא סוריה והכוחות המסייעים לו. נמסר, כי סדר הכוחות של מסגרת-העל הינו כ-79,000 לוחמים מיומנים וכי בימים הקרובים תבוצע ההכרזה הפורמאלית על הקמת המסגרת (אתר האופוזיציה הסורית סוריא כמא נחלם, 29 ביולי 2018).
הצעות תורכיות למניעת התקפת צבא סוריה באדלב
 • העיתון אלקדס אלערבי (27 ביולי 2018) דיווח מפי מקורות רוסיים וסוריים, כי תורכיה הגישה לרוסיה הצעות במגמה להגיע לפתרון שיבטיח, שלא תפתח מערכת צבאית באדלב. התכנית התורכית כוללת הזרמת חשמל ומים לעיר אדלב, אספקת שירותים חיוניים, פתיחת דרך חלב-דמשק ופירוק מחסומים וסוללות. בתמורה תקיים תורכיה בימים הקרובים פגישות עם כל הארגונים הפועלים באדלב במטרה לשכנעם למסור את הנשק הכבד שבידיהם. תורכיה גם תערוב לכך, שהמשטר הסורי לא יתקוף את האזורים הללו, ושהם יישארו תחת ניהול תורכי בתקופה הקרובה. בידיעה אחרת נמסר כי מפקדים בארגוני המורדים הפועלים במחוז אדלב אמורים להיפגש באנקרה, ביוזמה תורכית, כדי לשרטט “מפת דרכים” בנוגע לעתיד המחוז (ענב בלדי, 29 ביולי 2018).
עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעילות דאעש
 • להלן עיקרי פעילות הטרור והגרילה של דאעש בשבוע שחלף:
  • ב-26 ביולי 2018 הודיע דאעש, כי עשרים חיילי צבא עיראק נהרגו כתוצאה מפיצוץ שני מטעני חבלה, שהופעלו נגד אוטובוס בו נסעו ממערב לאלרמאדי (www.k1falh.ga, אתר המזוהה עם דאעש, 26 ביולי 2018).
  • ב-29 ביולי 2018 דווח בתקשורת העיראקית, כי פעילי דאעש פוצצו תחנת חשמל מדרום-מערב לעיר כרכוכ (עיראקי ניוז, 29 ביולי 2018). ברקע הפיצוץ עומדת מחאה עממית המתקיימת נגד ממשלת עיראק על רקע העדר אספקת חשמל סדירה, האבטלה הגבוהה, השחיתות והעדר שירותים מספקים לציבור.
  • ב-27 ביולי 2018 הודיע דאעש, כי שלושה אנשי המשטרה הפדרלית העיראקית נהרגו וכלי הרכב שבו נסעו הושמד, ממטען חבלה שהניחו פעילי דאעש מצפון מערב לכרכוכ (www.k1falh.ga, אתר המזוהה עם דאעש, 27 ביולי 2018).
פעילות כוחות הביטחון העיראקיים
 • להלן עיקר פעילות כוחות הביטחון העיראקים נגד דאעש בשבוע שחלף:
 • ב-29 ביולי 2018 דווח בתקשורת העיראקית, כי תשעה פעילי דאעש, בהם מחבל מתאבד, נהרגו במהלך מבצע של כוחות הביטחון העיראקיים, כתשעים ק”מ מצפון לבעקובה (אלסומריה ניוז, 29 ביולי 2018).
 • ב-29 ביולי 2018 דווח כי ארבעה פעילי דאעש נהרגו בידי כוחות הביטחון העיראקים בנפת סאמראא’ (כ-98 ק”מ מצפון לבגדאד). כוחות הביטחון העיראקים זיהו פעילי דאעש הנושאים על גופם חגורות נפץ, ירו לעברם וגרמו להריגתם. פעיל חמישי נלכד ממערב לסאמראא’ (אלסומריה ניוז, 29 ביולי 2018).

כוחות הביטחון העיראקים במהלך פעילות מבצעית נגד דאעש (אלסומריה ניוז, 29 ביולי 2018).
כוחות הביטחון העיראקים במהלך פעילות מבצעית נגד דאעש (אלסומריה ניוז, 29 ביולי 2018).

מצרים וחצי – האי סיני
דובר הכוחות המזויינים משתבח בהישגי מבצע “סיני 2018”
 • בראיון שהעניק תאמר אלרפאעי, דובר הכוחות המזויינים הוא פרט את הישגי המערכה שמנהלים כוחות הביטחון המצרים נגד דאעש (אלאהראם אלערבי 26 ביולי 2018):
  • נפגעה הנהגת מחוז סיני (של דאעש) בצפון סיני ובמרכז: נהרסו בסיסי טרור ונתפסו פעילים ומבוקשים רבים. מספרם של “פעילי הטרור” קטן באופן משמעותי ונפגעה יכולתם לבצע פיגועים.
  • נהרסה תשתית מחוז סיני (של דאעש): בין השאר נהרסו מחסני נשק, מרכזי תחמושת, כלי רכב ואופנועים רבים. כמו כן הוחרמו כמויות גדולות של חומרי נפץ ואמצעי לחימה שונים.
  • בסך הכול חוסלו יותר מ-321 פעילי טרור, והושמדו יותר מ-1,000 מטעני חבלה, 548 כלי רכב ו-881 אופנועים.
 • דובר הכוחות המזויינים ציין גם, כי החיים האזרחיים החלו לשוב למסלולם. לדבריו הבחירות לנשיאות ובחינות הבגרות בצפון סיני נערכו בבטחה. הסטודנטים חזרו לאוניברסיטת אלעריש. כוחות הביטחון פועלים עתה יחד עם מוסדות המדינה והסקטור האזרחי לביצוע פרויקטים לפיתוח סיני. גם כלי התקשורת המצריים דיווחו, כי המצב הביטחוני השתפר וכי החיים בסיני חזרו למסלולם (אלאהראם, אלמסאא’, אלמצרי אליום). אולם, בניגוד לפרסומים בתקשורת המצרית, המצב בצפון סיני עדיין לא התייצב ודאעש דווקא הגביר התקפותיו נגד כוחות הביטחון המצרים בשבועות האחרונים[2].
הריגתו בכיר דאעש בצפון סיני
 • מקור ביטחוני מצרי דיווח, על הריגתו של אבו ג’עפר אלמקדסי[3], מנהיג דאעש באלשיח’ זויד (רויטרס, 23 ביולי 2018). קודם לכן, ב-22 ביולי 2018, פרסם דאעש את תמונתו של אלמקדסי תחת הכותרת “שיירות השהידים” (www.k1falh.ga, אתר המזוהה עם דאעש, 22 ביולי 2018).

אבו ג'עפר אלמקדסי, מנהיג דאעש באלשיח' זויד, שנהרג בסיני (www.k1falh.ga, אתר המזוהה עם דאעש, 22 ביולי 2018).
אבו ג’עפר אלמקדסי, מנהיג דאעש באלשיח’ זויד, שנהרג בסיני (www.k1falh.ga, אתר המזוהה עם דאעש, 22 ביולי 2018).

פעילות ג’האדיסטית במדינות נוספות
פיגוע ירי בטורונטו, קנדה
 • ב-22 ביולי 2018 בשעות הערב פתח חשוד בירי ברחוב דנפורת’, הנמצא באזור בילויים במרכז העיר טורונטו (קנדה). כתוצאה מהירי נהרגו צעירה בת 18 וילדה בת עשר. 13 בני אדם נוספים (מבוגרים וילדים) נפצעו, חלקם באורח קשה. החשוד נהרג לאחר חילופי אש שהתפתחו בינו לבין כוחות הביטחון. לא ברור אם הוא נהרג כתוצאה מירי כוחות הביטחון או שמא התאבד (אתר משטרת טורונטו, 23 ביולי 2018; CBC, אתר חדשות קנדי, 26 יולי 2018).
 • מחלקת החקירות המיוחדות באונטריו קבעה כי היורה הוא פיצל חסין אזרח קנדי, בן 29, ממוצא פקיסטאני, שהתגורר בטורונטו. בהודעה רשמית מטעם משפחתו שפורסמה לאחר האירוע נמסר כי הוא סבל מבעיות נפשיות (אתר מחלקת החקירות המיוחדות באונטריו, globalnews.ca, 23 ביולי 2018). יומיים לאחר הפיגוע פורסם בכלי תקשורת מערביים, כי על פי “מקור ביטחוני” עמד פיצל חסין בקשר עם אתרים המזוהים עם דאעש וייתכן, שאף הביע תמיכה בארגון (CBS, 24 ביולי 2018).
 • דאעש קיבל אחריות על הפיגוע. בהודעת קבלת האחריות נאמר, כי הפיגוע בטורונטו “בוצע על-ידי חייל של המדינה האסלאמית, שביצע את הפיגוע במענה לקריאות לפגוע בנתיני מדינות הקואליציה הבינלאומית” (www.k1falh.ga, אתר המזוהה עם דאעש, 25 ביולי 2018). מפקד משטרת טורונטו, מארק סאונדרס, מסר, כי אין לרשויות מידע המאמת את הודעת קבלת האחריות של דאעש וכי החקירה בנושא נמשכת. השר הקנדי לביטחון הפנים, ראלף גודאלה, מסר כי חסין לא היה מוכר לרשויות כאיום לאומי פוטנציאלי (the National Post, 25 ביולי 2018).
פיגוע התאבדות של דאעש במרכז הכשרה למיילדות בג’לאלאבאד, אפגניסטאן
 • ב-28 ביולי 2018 בוצע פיגוע התאבדות משולב ע”י שני מחבלים מדאעש במרכז הכשרה למיילדות, שבקרבת מנהלת בריאות הציבור בג’לאלאבאד. שני מאבטחים ונהג של מרכז ההכשרה נהרגו. שמונה בני אדם נפצעו (ח’אאמה פרס, 28 ביולי 2018).
 • מחוז ח’ראסאן של דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע. בהודעת קבלת האחריות צוין, כי הפיגוע בוצע על-ידי שני מחבלים שנשאו על גופם חגורות נפץ, שפרצו למטה ארגון הסיוע USAID בג’לאלאבאד. השניים ניהלו חילופי אש עם המאבטחים במקום, שכללו ירי מנשק קל, השלכת רימוני-יד ומטעני חבלה. אחד המחבלים פוצץ את חגורת הנפץ, שנשא על גופו והשני נהרג בחילופי האש, שנמשכו שש שעות. לטענת דאעש, נהרגו בפיגוע 33 אנשי כוחות הביטחון האפגאנים ופקידי ארגון הסיוע USAID. כמו כן נפצעו כ-15 בני אדם (www.k1falh.ga, אתר המזוהה עם דאעש, 29 ביולי 2018).

זירת הפיגוע בג'לאלאבאד (אלעאלם, 28 ביולי 2018).
זירת הפיגוע בג’לאלאבאד (אלעאלם, 28 ביולי 2018).

תקיפת תחנת משטרה בצפון מזרח לוב
 • ב-24 ביולי 2018 דווח כי פעילי דאעש תקפו והעלו באש את תחנת המשטרה בעיירה אלעקילה (כ-120 ק”מ מדרום לאג’דביא, שבצפון מזרח לוב). בתקיפה נהרגו שני חיילים שלושה נפצעו. פעילי דאעש ערכו חיפושים בדירות באלעקילה ופרצו למספר חנויות ולתחנת דלק באזור (עין ליביא, 24 ביולי 2018; אלשרק אלאוסט, 25 ביולי 2018). ב-25 ביולי 2018 דווח כי לאחר חילופי אש בין הצדדים, כל שנים-עשר חברי החוליה של דאעש, שביצעה את התקיפה נהרגו בידי כוחות הביטחון הלוביים (אח’באר ליביא 24, 25 ביולי 2018).

[1] דווח כי יותר מ-800 פעילים הועברו מדרום דמשק למובלעת דאעש במדבר אלסוידאא' (ענב בלדי, 25 ביולי 2018).
[2]
ראו פרסומי "מבט לג'האד העולמי" של מרכז המידע מהשבועות האחרונים.
[3]
על-פי כינויו "אלמקדסי" יתכן ומדובר בפלסטיני.