מבט לג’האד העולמי (26 בדצמבר 2019 – 1 בינואר 2020)

התארגנות פעילי המטה לשחרור אלשאם לקראת יציאה להתקפה נגד עמדות צבא סוריה מדרום לאדלב (אבאא', 29 בדצמבר 2019).

התארגנות פעילי המטה לשחרור אלשאם לקראת יציאה להתקפה נגד עמדות צבא סוריה מדרום לאדלב (אבאא', 29 בדצמבר 2019).

שיגור רקטות ע

שיגור רקטות ע"י המטה לשחרור אלשאם לעבר עמדות צבא סוריה ממזרח למערת אלנעמאן (אבאא', 28 בדצמבר 2019).

תושבים נמלטים מבתיהם בעקבות התקפות צבא סוריה (חשבון הטוויטר של @ShehabAgencyEn, 28 בדצמבר 2019).

תושבים נמלטים מבתיהם בעקבות התקפות צבא סוריה (חשבון הטוויטר של @ShehabAgencyEn, 28 בדצמבר 2019).

משאית של צבא סוריה, שהושמדה מהפעלת מטען חבלה של דאעש במרחב המדברי של אלסח'נה (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).

משאית של צבא סוריה, שהושמדה מהפעלת מטען חבלה של דאעש במרחב המדברי של אלסח'נה (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).

פעיל דאעש ליד כלי הרכב השרוף, שבו נהרגו שבעה חיילים ניגרים (טלגרם, 27 בדצמבר 2019).

פעיל דאעש ליד כלי הרכב השרוף, שבו נהרגו שבעה חיילים ניגרים (טלגרם, 27 בדצמבר 2019).

תיעוד הוצאה להורג של אחד-עשר ניגרים נוצרים, שנשבו על-ידי דאעש (טלגרם, 26 בדצמבר 2019).

תיעוד הוצאה להורג של אחד-עשר ניגרים נוצרים, שנשבו על-ידי דאעש (טלגרם, 26 בדצמבר 2019).

עיקרי האירועים
 • התקפת צבא סוריה נגד המטה לשחרור אלשאם וארגוני מורדים נוספים, שהחלה ב-20 בדצמבר 2019, דעכה השבוע והגיעה לסיומה (הזמני) בצהרי 26 בדצמבר 2019 . כוחות צבא סוריה נמצאים עתה בפאתי העיר הערת אלנעמאן, שמדרום לאדלב, ונערכים לכיבושה. הסיבות להפסקת התקדמות צבא סוריה היו, להערכתנו, מזג האוויר הסוער ואולי גם התערבות רוסית, כתוצאה מפעלתנות מדינית של תורכיה, שחשה כי האינטרסים שלה נפגעו כתוצאה מהתקדמות צבא סוריה לעבר אדלב.
 • התקדמות צבא סוריה, שלוותה בתקיפות מצד חילות האוויר של סוריה ורוסיה, גרמה למנוסה המונית של תושבים ממערת אלנעמאן והמרחב הכפרי שלה (על פי האו”ם נמלטו למעלה מ-235,000 אזרחים ממרחב אדלב מאז 12 בדצמבר 2019). נשיא תורכיה, ארדואן הצהיר, כי תורכיה לא תוכל להתמודד עם גל חדש של פליטים והזהיר את מדינות אירופה כי הם יחושו בהשפעת זרם הפליטים אם האלימות בצפון מערב תורכיה לא תיעצר.
 • בעמק הפרת המשיך דאעש בפעילותו אשר כללה בעיקר תקיפת כלי רכב הנעים על הצירים (מטענים, ירי נשק קל), תקיפת מחסומי SDF וחיסולים אישיים של לוחמי SDF. בלטו השבוע שני אירועי שיגור רקטות לעבר בסיסים צבאיים של כוחות הקואליציה בשדה הנפט אלעמר וממזרח לאלמיאדין.
 • דאעש ממשיך בפעילותו האינטנסיבית בעיראק בדגש על מחוזות דיאלא, כרכוב וצלאח אלדין. דפוסי הפעולה שבלטו השבוע היו הפעלת מטעני חבלה נגד כלי רכב של כוחות הביטחון העיראקים, ירי צלפים וחיסולים אישיים. על אף התמקדות תשומת הלב של המשטר העיראקי באירועי המחאה בבגדאד ובדרום המדינה ממשיכים כוחות הביטחון העיראקים בפעילות סיכול ומנע במוקדי הפעילות של דאעש.
 • “קמפיין הנקמה” על הריגתם של מנהיג דאעש אבו בכר אלבע’דאדי ושל דובר הארגון אבו אלחסן אלמהאג’ר, שהחל ב-22 בדצמבר 2019 הגיע לסיומו לאחר שבוע. מרבית ההתקפות בוצעו בסוריה ובעיראק, “מדינות הליבה”, אך ניכרה גם עלייה בפעילות דאעש בניגריה ובבורקינה פאסו. בסך הכול התבצעו כמאה התקפות במסגרת הקמפיין, במתכונת “שגרתית”, ללא פיגועי ראווה יוצאי דופן.
 • במחוזות בחו”ל בלטה גם השבוע פעילות אינטנסיבית של דאעש במדינות בורנו, שבצפון ניגריה. בלטו השבוע התקפה נגד מחנה של הקואליציה האפריקאית, התקפות על כלי רכב ועל שיירה של צבא ניגריה ותקיפת תושבים נוצרים.
מרחב אדלב
עיקרי תמונת המצב

ההתקפה הסורית נגד ארגוני המורדים במרחב הכפרי של מערת אלנעמן, שהחלה ב-20 בדצמבר 2019 דעכה השבוע והגיעה לסיומה (הזמני) בצהרי 26 בדצמבר 2019. נראה כי ביסוד הפסקת התקדמות צבא סוריה עמדו מזג האוויר הסוער ואולי גם התערבות רוסית כתוצאה מפעילות מדינית של תורכיה, שחשה כי האינטרסים שלה נפגעו כתוצאה מהישגי צבא סוריה במרחב אדלב. עתה נמצא צבא סוריה כתשעה ק”מ ממערת אלנעמאן. להערכתנו מתכוון צבא סוריה לכבוש את העיר ולהיערך לכיבוש אדלב, מעוז ארגוני המורדים. דובר נשיא תורכיה הודיע כי תורכיה מצפה להפסקת אש שתביא לעצירת כלל ההתקפות באדלב.

 • לאחר עצירת ההתקפה הדף צבא סוריה ב-28 בדצמבר 2019 מתקפת נגד של ארגוני המורדים, כעשרה ק”מ ממזרח ומדרום למערת אלנעמאן. על פי דיווח המשטר הסורי פוצץ צבא סוריה שני כלי רכב תופת וניהל עימותים עם פעילי המטה לשחרור אלשאם ושאר ארגוני המורדים. עוד נמסר, כי לארגונים היו הרוגים רבים והם נאלצו לסגת לעבר מערת אלנעמאן (סאנא, 28 בדצמבר 2019). ב-29 בדצמבר 2019 בוצעה התקפת נגד נוספת ע”י המטה לשחרור אלשאם ושאר ארגוני המורדים נגד צבא סוריה, ללא תוצאות משמעותיות (Edlib Media Center, 29 בדצמבר 2019).

מפת אזורי השליטה במרחב מערת אלנעמאן (עדכני ל-26 בדצמבר 2019). בירוק: אזור השליטה של המטה לשחרור אלשאם ושאר ארגוני המורדים. באדום: אזור השליטה של צבא סוריה. בכחול: האזורים שנכבשו ע"י צבא סוריה; בצהוב: אזורי הלחימה; בקו אדום מקווקו: הכביש המהיר חלב-דמשק (M5); בעיגול שבו דגל תורכיה: נקודת פיקוח תורכית (ח'טוה, 26 בדצמבר 2019).
מפת אזורי השליטה במרחב מערת אלנעמאן (עדכני ל-26 בדצמבר 2019). בירוק: אזור השליטה של המטה לשחרור אלשאם ושאר ארגוני המורדים. באדום: אזור השליטה של צבא סוריה. בכחול: האזורים שנכבשו ע”י צבא סוריה; בצהוב: אזורי הלחימה; בקו אדום מקווקו: הכביש המהיר חלב-דמשק (M5); בעיגול שבו דגל תורכיה: נקודת פיקוח תורכית (ח’טוה, 26 בדצמבר 2019).

 • ב-29 בדצמבר 2019 לא בוצעו התקפות קרקעיות ולא נראו מטוסים סורים ורוסיים בשמי האזור. עם זאת, נמשכו חילופי ירי ארטילרי ומקלעים כבדים בין צבא סוריה לבין ארגוני המורדים במרחב הכפרי שממזרח ומדרום מזרח לאדלב (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 29 בדצמבר 2019). עם שיפור מזג האוויר ב-30 בדצמבר 2019 השליכו מסוקים סורים חביות נפץ ומטוסי קרב סורים תקפו יעדים במערת אלנעמאן ובמרחב הכפרי שלה. כמו כן שבו מטוסי קרב רוסים לבצע תקיפות במרחב הכפרי, שמדרום לחלב (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 30 בדצמבר 2019).
דיווח על הגעת תגבורת של צבא סוריה לאזור שמדרום מערב לחלב
 • אתר המזוהה עם ארגוני המורדים דיווח, כי ב-30 בדצמבר 2019 הגיעה תגבורת של כוחות מצבא סוריה שכללו גם טנקים וארטילריה לאזור כפר אלחאצ’ר, כעשרים ק”מ מדרום מערב לחלב. הכוח נערך לאורך קו העימות מול כוחות המטה לשחרור אלשאם וארגוני מורדים נוספים (ח’טוה, 30 בדצמבר 2019). התגבורת עשויה להצביע על הכנות צבא סוריה לקראת המשך המהלך ההתקפי, שנועד לכיבוש אדלב, מעוז המורדים.

הערכות התגבורת הסורית אלחאצ'ר(Google Maps).
הערכות התגבורת הסורית אלחאצ’ר(Google Maps).

בריחה המונית של אזרחים ממוקדי הלחימה
 • ב-27 בדצמבר 2019 הודיע האו”ם, כי על-פי ההערכות הנוכחיות, מאז ה-12 בדצמבר 2019, למעלה מ-235,000 אזרחים, בהם לפחות 140,000 ילדים, נמלטו ממרחב דרום אדלב. נמסר כי מערת אלנעמאן וסביבתה, כמעט ריקים מאזרחים, שנמלטו צפונה לעבר אזורים בטוחים [בעיקר בקרבת הגבול עם תורכיה]. עקורים אלו מצטרפים למעלה מ-400,000 עקורים (שנמלטו ממרחב אדלב) בחצי השנה האחרונה. במרחב אדלב מתגוררים עתה למעלה משלושה מיליון בני אדם. למעלה ממחציתם הינם עקורים (unocha.org, אתר נציב האו”ם לתיאום עניינים הומניטריים, 27 בדצמבר 2019).

סיכום האבדות מאז תחילת ההתקפה הקרקעית של צבא סוריה

 • מאז תחילת ההתקפה הקרקעית של צבא סוריה בתחילת מאי 2019 נהרגו במרחב אדלב 5,415 בני-אדם. בין ההרוגים 2,148 פעילי ארגוני המורדים, מהם 1,438 פעילי ארגונים ג’האדיסטים. כמו כן נהרגו 1,911 חיילי צבא סוריה והכוחות המסייעים לו ו-1,356 אזרחים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 30 בדצמבר 2019).
העמדה התורכית כלפי התקדמות צבא סוריה לעבר אדלב

תורכיה ניצבת עתה בפני מכלול אילוצים כתוצאה מהתקדמות הסורית (בתמיכה רוסית) לעבר אדלב, מעוז ארגוני המורדים: במרחב אדלב מצויות עתה 12 עמדות פיקוח תורכיות, רובן מכותרות ע”י צבא סוריה. חלק מארגוני המורדים הלוחמים במרחב אדלב פועלים בחסות תורכיה. חלק גדול מהאזרחים במרחב אדלב רואים בתורכיה את המגנה שלהם מפני התקדמות צבא סוריה. בנוסף לכך נאלצת תורכיה להתמודד עם בריחה המונית של האזרחים ממוקדי הלחימה, הצפויה לגבור ככל שיתקדם צבא סוריה. חלק מהפליטים עושים דרכם לעבר הגבול עם תורכיה מה שמטיל עליה מעמסה נוספת של טיפול בפליטים (רויטרס, 27 בדצמבר 2019). על רקע זה הנשיא הצהיר ארדואן ב-22 בדצמבר 2019, כי תורכיה לא תוכל להתמודד עם גל חדש של פליטים הוא הזהיר כי אם האלימות בצפון מערב סוריה לא תיעצר, יחושו מדינות אירופה בהשפעת זרם הפליטים (רויטרס, 23 בדצמבר 2019).

שיחות בין תורכיה לרוסיה לגבי התפתחויות במרחב אדלב

 • ב-23 בדצמבר 2019 ביקרה משלחת תורכית במוסקבה כדי לנהל שיחות עם דיפלומטים רוסים לגבי התפתחויות בסוריה. אבראהים קאלין, דובר לשכת הנשיאות התורכית, הודיע כי בעקבות השיחות במוסקבה תורכיה מצפה שרוסיה תפעל באופן מידי להפסיק את התקיפות באזור אדלב. הוא ציין גם, שתורכיה ביקשה מרוסיה לכונן הפסקת אש באזור (רויטרס, 26 בדצמבר 2019). ב-24 בדצמבר הודיע אבראהים קאלין, כי תורכיה מצפה להפסקת אש שתביא לעצירת כלל התקיפות באדלב (TRT World, 24 בדצמבר 2019).

תורכיה: נקודות הפיקוח התורכיות במרחב אדלב יגיבו במידה שיותקפו

 • ב-29 בדצמבר 2019 הודיע שר ההגנה התורכי הולוסי אקר (Hulusi Akar), כי צבא תורכיה לא יפנה בשום פנים ואופן את שתים-עשרה נקודות הפיקוח התורכיות, הפועלות ב”אופן הירואי” במרחב אדלב. לדבריו, משימתן היא לוודא כי [מתקיימת] הפסקת אש [במרחב אדלב]; שר ההגנה התורכי הוסיף, כי החיילים המוצבים בנקודות פיקוח אלו קיבלו פקודות להגיב ללא היסוס במידה ויותקפו או יוטרדו (Anadolu, 29 בדצמבר 2019).

הפגנות סולידריות בתורכיה

 • ב-28 בדצמבר 2019 התקיימו הפגנות במספר ערים בתורכיה לאות סולידריות עם תושבי [מרחב] אדלב. המפגינים דרשו לחדול מתקיפת המרחב הכפרי של אדלב ומהמבצע של צבא סוריה המתנהל שם. המפגינים נשאו שלטים דוגמת “# דמם של ילדינו נשפך” ו”# אדלב נשרפת “. בהפגנה שהתקיימה מול הקונסוליה של רוסיה באיסטנבול קראו המפגינים: “סוריה חופשיה, חופשיה ורוסיה תצא החוצה” (ח’טוה, 28 בדצמבר 2019).

אחת ההפגנות בתורכיה נגד המבצע של צבא סוריה במרחב אדלב. כמה מהמפגינים אוחזים בדגל המהפכה הסורית (המזוהה עם ארגוני המורדים). הילד מימין אוחז בשלט ירוק עליו נכתב בערבית: "# דמם של ילדינו נשפך". הגבר לשמאלו אוחז בשלט ירוק עליו נכתב בערבית: "# אדלב נשרפת" (ח'טוה, 28 בדצמבר 2019).
אחת ההפגנות בתורכיה נגד המבצע של צבא סוריה במרחב אדלב. כמה מהמפגינים אוחזים בדגל המהפכה הסורית (המזוהה עם ארגוני המורדים). הילד מימין אוחז בשלט ירוק עליו נכתב בערבית: “# דמם של ילדינו נשפך”. הגבר לשמאלו אוחז בשלט ירוק עליו נכתב בערבית: “# אדלב נשרפת” (ח’טוה, 28 בדצמבר 2019).

עמק הפרת

דאעש המשיך בפעילותו האינטנסיבית בעמק הפרת. דפוס הפעולה שבלט השבוע היה תקיפת כלי רכב באמצעות הפעלת מטענים וירי מנשק קל; תקיפת מחסומים ובסיסים של SDF וחיסולים של אנשי מודיעין ולוחמי SDF. בלטו השבוע שיגורי רקטות לעבר בסיסים צבאיים של כוחות הקואליציה בשדה הנפט אלעמר וממזרח לאלמיאדין.

מרחב אלמיאדין-אלבוכמאל
 • להלן עיקרי פעילות דאעש (בעיקר על פי הודעות קבלת האחריות שלו):
  • 23 בדצמבר 2019: בוצע ירי ממארב לעבר אוטובוסים, שהסיעו קצינים וחיילים של צבא סוריה, במדבר אלמיאדין. שבעה קציני צבא סוריה נהרגו וחיילים נוספים נפצעו (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
  • 24 בדצמבר 2019: הופעל מטען נגד כלי רכב של כוחות SDF, עשרים ק”מ מצפון לאלמיאדין. נוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
  • 24 בדצמבר 2019: בוצע ירי מקלעים לעבר מחסום של כוחות SDF, כארבעים ק”מ מצפון מזרח לאלמיאדין. שני לוחמי SDF נהרגו (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
  • 25 בדצמבר 2019: בוצע ירי מקלעים נגד פעיל כוחות SDF, ארבעה ק”מ מצפון מזרח לאלמיאדין. הפעיל נהרג (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
  • 25 בדצמבר 2019: בוצע ירי ממארב נגד כלי רכב שהסיע חיילים צבא סוריה, כשלושים ק”מ מדרום מזרח לאלמיאדין. שני חיילים נהרגו וחייל נוסף נפצע (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
  • 27 בדצמבר 2019: בוצע ירי מקלעים ושוגרו רקטות (RPG) לעבר ריכוז לוחמי כוחות SDF, כעשרים ק”מ מצפון לאלמיאדין. שני לוחמי SDF נהרגו (טלגרם, 28 בדצמבר 2019).
  • 30 בדצמבר 2019: הופעל מטען נגד כלי רכב של כוחות SDF, עשרים ק”מ מצפון לאלמיאדין. נוסעי כלי הרכב נפצעו (טלגרם, 30 בדצמבר 2019).
  • 30 בדצמבר 2019: הופעלו שני מטענים נגד שני נגמ”שים של צבא סוריה במדבר אלמיאדין. שני הנגמ”שים הושבתו (טלגרם, 31 בדצמבר 2019).
  • 30 בדצמבר 2019: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא סוריה במדבר אלמיאדין. נוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו (טלגרם, 31 בדצמבר 2019).
 • 31 בדצמבר 2019: בוצע ירי מקלעים לעבר כלי רכב שהסיע לוחמי כוחות SDF, כעשרים ק”מ מדרום מזרח לאלמיאדין. שלושה לוחמי SDF נהרגו ולוחם נוסף נפצע (טלגרם, 31 בדצמבר 2019).
שיגור רקטות לעבר בסיס של צבא ארה”ב ממזרח לאלמיאדין
 • 27 בדצמבר 2019: שוגרו שמונה רקטות גראד לעבר בסיס צבאי של כוחות הקואליציה הבינלאומית בשדה הנפט אלעמר, כעשרים ק”מ ממזרח לאלמיאדין. בהודעת דאעש נמסר כי הבסיס כולל מנחת מסוקים, מגורי חיילים וקצינים, מפקדות ביטחוניות וצבאיות ובתי כלא של כוחות הקואליציה הבינלאומית ו-SDF (טלגרם, 27 בדצמבר 2019). נמסר כי כלי טיס בלתי מאויש אמריקאי שיגר טילים נגד הפעילים ששיגרו את הרקטות וכי רובם נהרגו (ח’טוה, 27 בדצמבר 2019).
 • 29 בדצמבר 2019: הופעל מטען נגד כלי רכב של כוחות SDF על ציר שדה הנפט אלג’פרה (כעשרים ק”מ ממזרח לדיר אלזור). נוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו (טלגרם, 29 בדצמבר 2019).
אזור אלרקה-אלטבקה
 • 24 בדצמבר 2019: הושלכו רימוני-יד לעבר כלי רכב של כוחות SDF כעשרים ק”מ מדרום מערב לאלרקה. ארבעה לוחמי כוחות SDF נפצעו (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
 • 25 בדצמבר 2019: הופעל מטען נגד כלי רכב של כוחות SDF מצפון לאלרקה. שלושה לוחמי כוחות SDF נהרגו או נפצעו. כאשר הגיע כלי רכב לסייע להם, הופעל נגדו מטען נוסף. נוסעי כלי הרכב נפצעו (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
 • 25 ו-26 בדצמבר 2019: הושלכו רימוני-יד לעבר בתיהם של ראשי קומונה, בשלושה כפרים הנמצאים כעשרים ק”מ מדרום מערב לאלרקה (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
 • 26 בדצמבר 2019: הופעל מטען חבלה נגד כלי רכב של כוחות SDF מדרום לאלרקה. שניים מנוסעי כלי הרכב נפצעו (טלגרם, 27 בדצמבר 2019)
 • 27 בדצמבר 2019: הוצת כלי רכב של מפקד בכוחות SDF כעשרים ק”מ מצפון מערב לאלרקה. כלי הרכב הושמד (טלגרם, 27 בדצמבר 2019).
 • 27 בדצמבר 2019: הופעל מטען חבלה נגד כלי רכב של כוחות SDF, מצפון לאלרקה. שלושה מנוסעי כלי הרכב נפצעו (טלגרם, 27 בדצמבר 2019).
 • 29 בדצמבר 2019: הותקפה מפקדה של כוחות SDF בקרבת אלרקה. שלושה לוחמי SDF נהרגו ושניים נפצעו (טלגרם, 30 בדצמבר 2019).
מרחב אלחסכה
 • 25 בדצמבר 2019: בוצע ירי מקלעים לעבר משאית של כוחות SDF כשמונים ק”מ מדרום לאלחסכה. שני לוחמי SDF נהרגו ולוחם נוסף נפצע (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
שיגור רקטות גראד לעבר בסיס של צבא ארה”ב מדרום לאלחסכה
 • 25 בדצמבר 2019: שוגרו בשעות הערב תשע רקטות גראד לעבר בסיס צבאי של כוחות הקואליציה הבינלאומית, אשר בו שוהים חיילי צבא ארה”ב. הבסיס נמצא מדרום לאלשדאדי. יעדי הירי היו מנחת מסוקים, מחסני נשק, תחנת דלק, מגורי חיילים ומשרדים (טלגרם, 26 בדצמבר 2019).
מרחב תדמור-אלסח’נה
 • 23 בדצמבר 2019: הופעל מטען נגד משאית, שהסיעה חיילים מצבא סוריה במרחב המדברי של אלסח’נה. שמונה חיילים נהרגו וכמה נוספים נפצעו. המשאית הושמדה (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
 • 28 בדצמבר 2019: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא סוריה על הציר המוביל לתחנת T3 לשאיבת נפט (כארבעים ק”מ ממזרח לתדמור). נוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו (טלגרם, 30 בדצמבר 2019).
דרום סוריה (מחוז חוראן)
 • להלן עיקרי פעילות דאעש בשבוע שחלף (על פי הודעות קבלת האחריות שלו):
 • 24 בדצמבר 2019: בוצע ירי לעבר חייל צבא סוריה מצפון לדרעא. החייל נהרג (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
 • 25 בדצמבר 2019: הופעל מטען נגד כלי רכב, שהסיע חיילי צבא סוריה, כעשרה ק”מ מצפון מזרח למשולש הגבולות סוריה-ירדן-ישראל. שני חיילים נפצעו (טלגרם, 26 בדצמבר 2019).
סיכום ארבעה חודשי פעילות של מחוז חוראן
 • השבוע פרסם שבועון אלנבא’ של דאעש אינפוגרף המסכם כארבעה חודשי פעילות של מחוז חוראן (31 באוגוסט 2019 – 26 בדצמבר 2019). על פי האינפוגרף ביצע המחוז בתקופה זאת 26 פעולות, בהן נהרגו ונפצעו 51 בני אדם (בהם שמונה קצינים ומפקדים של צבא סוריה וארבעה חיילי צבא רוסיה). דפוסי הפעולה היו הפעלת מטעני חבלה (11 פעולות); התנקשויות (7 פעולות); פשיטות והתקפות (6 פעולות) ופעולות אחרות (שתי פעולות) (אח’באר אלמסלמין, 27 בדצמבר 2019). היקף הפיגועים מסמן התעוררות בפעילות מחוז החוראן בחודשים האחרונים.
הזירה העיראקית
פעילות דאעש

דאעש המשיך בפעילותו האינטנסיבית בעיראק בדגש על מחוזות דיאלא, כרכוכ וצלאח אלדין. דפוסי הפעולה שבלטו השבוע, היו הפעלת מטעני חבלה נגד כלי רכב של כוחות הביטחון העיראקים, ירי צלפים וחיסולים אישיים.

 • להלן עיקרי פעילות דאעש (על פי הודעות קבלת האחריות של הארגון):

מחוז דיאלא

 • 25 בדצמבר 2019: בוצע ירי צלפים לעבר חייל צבא עיראק, כעשרה ק”מ מדרום לבעקובה. החייל נהרג (טלגרם, 26 בדצמבר 2019).
 • 27 בדצמבר 2019: פוצץ מטען נגד כלי רכב שבו נסע שוטר במרכז עיר בעקובה. השוטר נהרג (טלגרם, 28 בדצמבר 2019).
 • 27 בדצמבר 2019: לפחות חייל עיראקי נהרג ומספר חיילים נפצעו כתוצאה מירי מקלעים כשלושים ק”מ דרומית-מערבית לבעקובה. חלק מהפצועים היו מכוח סיוע, שחש למקום הירי (טלגרם, 28 בדצמבר 2019).
 • 27 בדצמבר 2019: בוצע ירי צלפים לעבר מחנה של יחידת הקומנדו של משרד הפנים העיראקי, כשבעים ק”מ צפונית לבעקובה. שני לוחמים נהרגו ושניים נוספים נפצעו (טלגרם, 29 בדצמבר 2018).
 • 28 בדצמבר 2019: פוצץ מטען חבלה נגד כלי רכב של שוטר בפאתיה הדרום-מזרחיים של בעקובה. השוטר נפצע (טלגרם, 29 בדצמבר 2019).
 • 29 בדצמבר 2019: בוצע ירי צלפים לעבר מתחם של צבא עיראק, כארבעים ק”מ ממזרח לבעקובה. שני חיילים נפצעו (טלגרם, 31 בדצמבר 2019).
 • 30 בדצמבר 2019: בוצע ירי צלפים לעבר מתחם של צבא עיראק, כארבעים ק”מ ממזרח לבעקובה. חייל אחד נהרג (טלגרם, 31 בדצמבר 2019).
 • 30 בדצמבר 2019: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא עיראק, כארבעים ק”מ ממזרח לבעקובה. מספר חיילים נפצעו (טלגרם, 31 בדצמבר 2019).

מחוז צלאח אלדין

 • 23 בדצמבר 2019: הושלכו רימוני-יד ובוצע ירי מקלעים לעבר בתיהם של שני אנשי משטרה מקומית כשישים ק”מ מצפון לבגדאד. כאשר הגיע כלי רכב לזירת האירוע, הופעל נגדו מטען. נוסעי כלי הרכב נפצעו (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
 • 24 בדצמבר 2019: בוצע ירי לעבר ביתו של איש מודיעין של מנגנון הביטחון הלאומי כשבעים ק”מ מצפון לבגדאד. איש המודיעין נהרג. לאחר מכן בוצעה פריצה לבתיהם של שני “סוכנים” באותו אזור. שני “הסוכנים” נפצעו (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
 • 26 בדצמבר 2019: בוצעה התקפה של פעילי דאעש נגד מחנה של הגיוס העממי, כעשרים ק”מ דרומית-מזרחית לסאמראא’. שני לוחמי הגיוס העממי נהרגו ושניים נוספים נפצעו (טלגרם, 28 בדצמבר 2018).
 • 27 בדצמבר 2019: פוצץ מטען נגד כלי רכב של צבא עיראק בין ביג’י לחדית’ה. נוסעי כלי הרכב נהרגו ונפצעו (טלגרם, 29 בדצמבר 2018).
 • 28 בדצמבר 2019: פוצץ מטען נגד רכב של הגיוס השבטי כחמישים ק”מ צפונית-מערבית לביג’י. שני נוסעי כלי הרכב נהרגו (טלגרם, 28 בדצמבר 2018).
 • 30 בדצמבר 2019: הופעל מטען נגד כלי רכב של הגיוס השבטי בכפר אלמסחכ, כעשרים ק”מ מצפון לביג’י. לוחם הגיוס השבטי נפצע (טלגרם, 31 בדצמבר 2019).
 • 30 בדצמבר 2019: הופעל מטען נגד חיילי צבא עיראק בג’זירת תלול אלבאג’, כעשרה ק”מ מדרום מערב לאלשרקאט. קצין וחייל נהרגו וכמה נוספים נפצעו (טלגרם, 31 בדצמבר 2019).
מחוז נינוא
 • 24 בדצמבר 2019: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא עיראק, כארבעים ק”מ מדרום מזרח למוצול. שני חיילים נהרגו ושניים נוספים נפצעו (טלגרם, 26 בדצמבר 2019).
 • 26 בדצמבר 2019: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא עיראק כשבעים ק”מ דרומית למוצול. שני חיילים נהרגו ושלושה נפצעו (טלגרם, 28 בדצמבר 2019).

מחוז כרכוכ

 • 24 בדצמבר 2019: בוצע ירי מקלעים לעבר כלי רכב של פעילי הגיוס השבטי כשמונים ק”מ ממערב לכרכוכ. שני פעילים נהרגו (טלגרם, 26 בדצמבר 2019).
 • 24 בדצמבר 2019: הופעל מטען נגד כלי רכב של הגיוס העממי, כשמונים ק”מ ממערב לכרכוכ. פעיל אחד נהרג ושניים נוספים נפצעו (טלגרם, 26 בדצמבר 2019).
 • 24 בדצמבר 2019: הופעלו מטענים נגד שני כלי רכב, שהסיעו אנשי המשטרה הפדרלית העיראקית על ציר תכרית-כרכוכ. הנוסעים נהרגו או נפצעו (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
 • 25 בדצמבר 2019: בוצע ירי מקלעים לעבר מתחם של משטרת אבטחת מתקני בשדה הנפט ח’באז, כשלושים ק”מ מצפון מערב לכרכוכ. חמישה שוטרים נהרגו (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
 • 25 בדצמבר 2019: הופעל מטען נגד כלי רכב של איש מודיעין עיראקי מדרום לאלשרקאט, כמאה ק”מ ממערב לכרכוכ. איש המודיעין נפצע (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
מחוז ארביל
 • 24 בדצמבר 2019: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא עיראק, כחמישים ק”מ מדרום מערב לארביל. שני חיילים נהרגו ושלושה נפצעו (טלגרם, 26 בדצמבר 2019).
 • 24 בדצמבר 2019: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא עיראק ממערב למח’מור (כחמישים ק”מ מדרום מערב לארביל). קצין ושני חיילים נפצעו (טלגרם, 26 בדצמבר 2019).
פעילות סיכול ומנע של כוחות הביטחון העיראקיים

המשך המבצע הביטחוני “הרצון לנצח”

 • צבא עיראק החל ב-30 בדצמבר 2019 בשלב השמיני של מבצע “הרצון לנצח”. המבצע מתמקד בסריקה, איתור ופגיעה ביעדי דאעש במחוזות צלאח אלדין, כרכוכ ודיאלא (מוקדי הפעילות של דאעש). דווח כי במהלך הפעילות במחוז צאלח אלדין נהרגו חמישה מחבלים מתאבדים, אותרו ארבעה “בתי-הארחה” של דאעש (שבהם נמצאו מכשירי קשר, בגדים ומזון) ונהרסו שתי מנהרות ששימשו את דאעש (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 30 בדצמבר 2019).
כוחות צבא עיראק במחוז צלאח אלדין (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 30 בדצמבר 2019).     כוחות עיראקים מיוחדים, עולים למסוק בשדה התעופה אלחבניה לפעילות ביטחונית במסגרת השלב השמיני של מבצע "הרצון לנצח" (דף הפייסבוק خلية الإعلام الأمني@SecMedCell, השייך למשרד ראש ממשלת עיראק, 30 בדצמבר 2019).
מימין: כוחות צבא עיראק במחוז צלאח אלדין (דף הפייסבוק של משרד ההגנה העיראקי, 30 בדצמבר 2019). משמאל: כוחות עיראקים מיוחדים, עולים למסוק בשדה התעופה אלחבניה לפעילות ביטחונית במסגרת השלב השמיני של מבצע “הרצון לנצח” (דף הפייסבוק خلية الإعلام الأمني@SecMedCell, השייך למשרד ראש ממשלת עיראק, 30 בדצמבר 2019).
פעילות ביטחונית במחוזות כרכוכ ונינוא
 • 30 בדצמבר 2019: כוחות הביטחון העיראקיים איתרו סדנא להכנת מכוניות תופת, שתי מכוניות תופת וציוד נוסף באזור אלזרכה, שמונים ק”מ מדרום לכרכוכ (סוכנות הידיעות העיראקית, 30 בדצמבר 2019).
 • 31 בדצמבר 2019: כוחות הביטחון העיראקים תפסו פעיל דאעש בשכונת אלאנתצאר, שבחלק הדרום מזרחי של מוצול, שעסק בהכנת מכוניות תופת ומטעני חבלה בזמן שדאעש שלט בעיר (אלסומריה, 31 בדצמבר 2019).
שיתוף פעולה ביטחוני נגד דאעש
 • דובר מפקדת המבצעים המשותפים בצבא עיראק, תחסין אלח’פאג’י (Tahsin al-Khafaji), אמר בריאיון לאתר החדשות העיראקי אלמעלומה (almaalomah), כי שיתוף הפעולה הביטחוני בין עיראק, איראן, רוסיה וסוריה נמשך ומתקיים ברמות הבכירות ביותר. זאת, במטרה לשמר את היציבות בגבול עיראק-סוריה ולמנוע את התבססות דאעש באזור. עוד אמר הקצין העיראקי, כי גם המרכז לחילופי מודיעין בין ארבע המדינות ממשיך בפעילותו בבגדאד (פארס, 24 בדצמבר 2019).
חצי-האי סיני
 • 22 בדצמבר 2019: פעילי דאעש ירו פצצות מרגמה לעבר מחסום של צבא מצרים באלמהדיה, שמדרום לרפיח (עמוד הפייסבוק שאהד סינאא’, 22 בדצמבר 2019).
 • 26 בדצמבר 2019: בוצעה התקפה של “חמושים” (ייתכן פעילי דאעש) מדרום לאלשיח’ זויד. במהלך ההתקפה נחטפו שני בני אדם (דף הפייסבוק שאהד סינאא’ – אלרסמיה, 26 בדצמבר 2019). עד כה לא קיבל ארגון כלשהו אחריות לביצוע ההתקפה אך כנראה, שמדובר בדאעש.
 • 28 בדצמבר 2019: בוצע ירי צלפים לעבר חיילי צבא מצרים במחסום ממזרח לאלשיח’ זויד. שני חיילים נהרגו (טלגרם, 30 בדצמבר 2019).
 • 30 בדצמבר 2019: הופעל מטען חבלה נגד סיור רגלי של צבא מצרים שביצע סריקות, כשלושים ק”מ ממערב למרכז אלעריש (דף הפייסבוק שאהד סינאא’ – אלרסמיה, 30 בדצמבר 2019).
 • 31 בדצמבר 2019: הופעל מטען חבלה נגד דחפור של צבא מצרים ממזרח לאלשיח’ זויד. נוסעי הדחפור נהרגו (טלגרם, 31 בדצמבר 2019).
פעילות סיכול ומנע
תורכיה
 • ב-30 בדצמבר 2019 הודיעו “מקורות ביטחוניים” תורכיים, כי משטרת תורכיה עצרה ברחבי המדינה מאה חשודים בקשר עם דאעש (אנטוליה, 30 בדצמבר 2019).
 • ב-29 בדצמבר 2019 הודיע שר הפנים התורכי, סלימאן סוילו (Suleyman Soylu) כי “מאז תחילת השנה [2019] שיגרנו 778 פעילי טרור זרים בחזרה למדינות המוצא שלהם”. סוילו לא ציין האם כולם היו קשורים לדאעש. ב-4 בנובמבר 2019 הודיע שר הפנים, כיכ-1,200 פעילי דאעש זרים מוחזקים בבתי כלא בתורכיה. כמו כן קרוב ל-300 בני אדם, ובהם קרובי משפחה של פעילי דאעש, הוחזקו בשטח הנמצא בשליטת צבא תורכיה בצפון סוריה (ראיון ל-CNN תורכיה המצוטט ע”י אנטוליה, 29 בדצמבר 2019).
פעילות מחוזות דאעש באפריקה
ניגריה
 • השבוע נמשכה הפעילות האינטנסיבית של דאעש במדינת בורנו, שבצפון מזרח ניגריה. להלן פיגועים עליהם קיבל דאעש אחריות:
 • 23 בדצמבר 2019: שלושה פעילי דאעש פוצצו עצמם באמצעות אפודי-נפץ במחנה של הקואליציה האפריקאית (נגד דאעש) בעיירה מונגונו (Monguno), כחמישים ק”מ מזרחית לגבול עם קמרון (בקרבת ימת צ’אד). לטענת דאעש, היו במקום הרוגים ופצועים מכוחות הקואליציה האפריקאית (טלגרם, 27 בדצמבר 2019). הודעת קבלת האחריות פורסמה באיחור של ארבעה ימים. הדבר עשוי להעיד על קשיים במערך התקשורת של דאעש באזור.
 • 24 בדצמבר 2019: פעילי דאעש תקפו כלי רכב של צבא ניגריה. שבעה חיילים שהיו בכלי הרכב נהרגו (טלגרם, 27 בדצמבר 2019).
 • 24 בדצמבר 2019: פעילי מחוז מערב אפריקה של דאעש תקפו בירי מקלעים בתי תושבים נוצרים באחד הכפרים שבמדינת בורנו. שמונה תושבים נהרגו ושניים נוספים נלקחו בשבי (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
 • 24 בדצמבר 2019: בוצעה התקפה נגד מתחם של צבא ניגריה כתשעים ק”מ מצפון מזרח למידוגורי, בירת מדינת בורנו. חמישה חיילים נהרגו. כמו כן נתפסו אמצעי לחימה, תחמושת וציוד צבאי (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
 • 25 בדצמבר 2019: פעילי דאעש הרגו ארבעה חיילים ניגרים ממארב שהוצב לשיירה בכביש המוביל למידוגורי (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
 • 26 בדצמבר 2019: סוכנות אעמאק של דאעש פרסמה סרטון, שבו תועדה הוצאה להורג של אחד-עשר ניגרים נוצרים. לטענת דאעש נישבו הנוצרים בשבועות האחרונים (טלגרם, 26 בדצמבר 2019).
 • 27 בדצמבר 2019: פעילי דאעש תקפו מחנה של צבא ניגריה באזור בורנו. במהלך ההתקפה נהרגו ונפצעו חיילים והושמדו טנק וכלי רכב משוריין. פעילי דאעש העלו את המחנה באש ולקחו שלל כלי נשק ותחמושת (טלגרם, 28 בדצמבר 2019).
 • 27 בדצמבר 2019: פעילי דאעש תקפו מחנה של צבא ניגריה באזור בורנו. במהלך חילופי-אש נהרגו שבעה חיילים. כמו כן תפסו פעילי דאעש נשק ותחמושת (טלגרם, 28 בדצמבר 2019).

נשק ותחמושת שנתפסו על-ידי פעילי דאעש בהתקפה
 (טלגרם, 28 בדצמבר 2019).
נשק ותחמושת שנתפסו על-ידי פעילי דאעש בהתקפה
(טלגרם, 28 בדצמבר 2019).

צ’אד
 • 23 בדצמבר 2019: בוצע ירי מקלעים לעבר שלושה תושבים נוצרים על גבול ניגריה-צ’אד. השלושה נהרגו (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
 • 24 בדצמבר 2019: בוצעה התקפה נגד מחסום של צבא צ’אד על גבול ניגריה-צ’אד. כמה חיילים נפצעו (טלגרם, 25 בדצמבר 2019).
בורקינה פאסו
 • 24 בדצמבר 2019: פעילי הארגון תקפו והשתלטו על בסיס של צבא בורקינה פאסו בצפון המדינה, כשישים ק”מ מהגבול עם מאלי. במהלך ההתקפה הסיע מחבל מכונית תופת למרכז הבסיס ופוצץ את המכונית. לאחר מכן התנהלו חילופי-אש כבדים במשך כמה שעות. פעילי דאעש הרגו לפחות שבעה חיילים, פצעו נוספים, והשמידו מספר כלי-רכב צבאיים. בסופו של דבר, הם השתלטו על הבסיס, העלו באש את מגורי החיילים ותפסו כמות גדולה של נשק ותחמושת (טלגרם, 27 בדצמבר 2019).

מקום ההתקפה על הבסיס של צבא בורקינה פאסו
 (Google Maps).
מקום ההתקפה על הבסיס של צבא בורקינה פאסו
(Google Maps).

סומליה
 • 27 בדצמבר 2019: פעילי דאעש ירו לעבר חיילי צבא סומליה בשוק, בעיר מוגדישו. חייל אחד נהרג ושני נפצע (טלגרם, 27 בדצמבר 2019).
 • 28 בדצמבר 2019: פעילי דאעש ירו לעבר חייל מצבא סומליה והרגו אותו בשוק, שבעיר מוגדישו (טלגרם, 28 בדצמבר 2019).