מבט לג’האד העולמי (25-18 בספטמבר 2019)

ענן אבק מתמר לאחר פגיעת ירי ארטילרי של צבא סוריה במערת חרמה, שמדרום לאדלב (Edlib Media Center, 20 בספטמבר 2019).

ענן אבק מתמר לאחר פגיעת ירי ארטילרי של צבא סוריה במערת חרמה, שמדרום לאדלב (Edlib Media Center, 20 בספטמבר 2019).

מפגינים באדלב אוחזים בשלטים המגנים את הווטו, שהטילה רוסיה במועצת הביטחון (Edlib Media Center, 20 בספטמבר 2019).

מפגינים באדלב אוחזים בשלטים המגנים את הווטו, שהטילה רוסיה במועצת הביטחון (Edlib Media Center, 20 בספטמבר 2019).

הפגנה באדלב, שקראה להפלת המשטר הסורי וגינתה את הווטו הרוסי והסיני במועצת הביטחון (Edlib Media Center, המתנגד למשטר הסורי, 20 בספטמבר 2019).

הפגנה באדלב, שקראה להפלת המשטר הסורי וגינתה את הווטו הרוסי והסיני במועצת הביטחון (Edlib Media Center, המתנגד למשטר הסורי, 20 בספטמבר 2019).

נשיאי רוסיה, איראן ותורכיה בפגישת הפסגה באנקרה (אנטוליה, 16 בספטמבר 2019).

נשיאי רוסיה, איראן ותורכיה בפגישת הפסגה באנקרה (אנטוליה, 16 בספטמבר 2019).

המיניבוס שהותקף ע

המיניבוס שהותקף ע"י דאעש (אלראצד, 21 בספטמבר 2019).

אמצעי לחימה של משטרת עיראק, שנלקחו שלל על-ידי פעילי דאעש באזור סאמרא (טלגרם, 24 בספטמבר 2019).

אמצעי לחימה של משטרת עיראק, שנלקחו שלל על-ידי פעילי דאעש באזור סאמרא (טלגרם, 24 בספטמבר 2019).

שני חיילי צבא ניגריה טרם הוצאתם להורג (טלגרם, 22 בספטמבר 2019).

שני חיילי צבא ניגריה טרם הוצאתם להורג (טלגרם, 22 בספטמבר 2019).

פעילי הארגון בתנועה בשטח הררי (טלגרם, 21 בספטמבר 2019).

פעילי הארגון בתנועה בשטח הררי (טלגרם, 21 בספטמבר 2019).

עיקרי אירועי השבוע[1]
 • הפסקת האש החד-צדדית במרחב אדלב, שעליה הכריז צבא סוריה, נשמרה גם השבוע. בו בזמן נמשכו חילופי האש הארטילריים וצבא סוריה ואף סיכל, ככל הנראה, ניסיון תקיפה מקומי של ארגוני המורדים. כל אלה המחישו, כי הפסקת האש הינה רופפת וכי המצב במרחב אדלב נזיל. המצב במרחב אדלב נדון בפגישת פסגה באנקרה בין נשיאי איראן, תורכיה ורוסיה, אך דומה כי חילופי הדעות בין תורכיה לרוסיה נותרו בעינם. בעוד התקשורת התורכית האשימה את המשטר הסורי בהפרת תנאי הפסקת האש הזהירה התקשורת הרוסית כי “… הפסקת האש אינה מגנה על ארגוני הטרור וכי המאבק נגדם יימשך”.
 • פעילות הטרור והגרילה של דאעש נמשכה השבוע בגזרות השונות במזרח סוריה. לתשומת לב ראויים שני פיגועים שבוצעו בדרום סוריה (מרחב אלסוידא- דרעא), שבאחד מהם הופעל מטען חבלה נגד אוטובוס שהסיע חיילי צבא סוריה. פעולות אלו, שקדמו להן כמה פיגועים שבוצעו במרחב דרעא ביוני- יולי 2019, מעידים כי דאעש משקם עצמו בדרום סוריה. כמו באזורים אחרים שבהם התחדשה הפעילות כך גם בדרום סוריה עבר דאעש לפעול במתווה של פעילות גרילה, תוך וויתור על שליטה על שטחים ואוכלוסייה.
 • במחוזות השונים של עיראק נמשכו פעילות הטרור והגרילה של דאעש. מרבית הפעולות בוצעו במתווה של הפעלת מטעני חבלה. כמו כן בוצעו ירי פצצות מרגמה וירי נשק קל. בלטה הפעלת מטען חבלה נגד מיניבוס, שהסיע שיעים, בעיר כרבלאא’ שבדרום עיראק הקדושה לשיעים (12 הרוגים וחמישה פצועים).
 • במחוזות השונים של דאעש באפריקה ובאסיה נמשכו הפיגועים ה”שגרתיים”. השבוע בוצעו, בין השאר, פיגועים בניגריה, מצרים, אפגניסטאן ופקיסטאן.
מרחב אדלב
הפסקת האש: תמונת מצב

גם בשבוע שחלף נשמרה, בדרך כלל, הפסקת האש החד-צדדית, שעליה הכריז צבא סוריה ב-31 באוגוסט 2019. מאז ההכרזה נמנע צבא סוריה מליזום מהלכים קרקעיים לכיבוש שטחים. אולם בו בזמן נמשכים חילופי האש הארטילריים בדרום מרחב אדלב ואף סוכל, ככל הנראה, ניסיון תקיפה מקומי של ארגוני המורדים. כל אלה ממחישים, כי הפסקת האש שהושגה הינה רופפת וכי המצב במרחב נותר נזיל. בעוד ש”ארגון שומרי הדת” (המזוהה עם אלקאעדה) קיבל אחריות לביצוע שורה של תקיפות טוען מקור המזוהה עם הממשל הסורי כי ירי צבא סוריה הינו תגובתי ובא כמענה להפרות הפסקת האש מצד ארגוני המורדים. ארגוני המורדים מצידם ממשיכים לחשוש מפני חידוש המערכה מצד צבא סוריה.

ירי ארטילרי של צבא סוריה

 • צבא סוריה המשיך לירות אש ארטילרית לעבר יעדי ארגוני המורדים. כך למשל נמסר, כי ב-20 בספטמבר 2019 בוצע ירי ארטילרי לעבר מערת חרמה, כארבעים ק”מ מדרום לאדלב (Edlib Media Center, המתנגד למשטר הסורי, 20 בספטמבר 2019). כמו כן דווח, כי בליל 22-21 בספטמבר 2019 ובבוקר ה-22 בספטמבר שיגר צבא סוריה עשרות רקטות לעבר מטרות במרחב הכפרי שמדרום לאדלב (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 22 בספטמבר 2019).

ענן אבק מתמר לאחר פגיעת ירי ארטילרי של צבא סוריה במערת חרמה, שמדרום לאדלב 
(Edlib Media Center, 20 בספטמבר 2019).
ענן אבק מתמר לאחר פגיעת ירי ארטילרי של צבא סוריה במערת חרמה, שמדרום לאדלב
(Edlib Media Center, 20 בספטמבר 2019).

 • דווח כי ב-23 בספטמבר 2019 ירה צבא סוריה אש ארטילרית לעבר מטרות במרחב הכפרי שמדרום לאדלב ולעבר אזור כבאנה, כ-13 ק”מ מדרום מערב לג’סר אלשע’ור. כמו כן נמסר כי כשבעה מסוקים של חיל האוויר הסורי תקפו לסירוגין יעדים באזור כבאנה והשליכו חביות נפץ (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 24-23 בספטמבר 2019). המטה לשחרור אלשאם דיווח, כי המיליציות המסייעות לצבא סוריה ביצעו ירי ארטילרי לעבר ישובים במרחב הכפרי שמדרום לאדלב וכן בחלקו הצפוני של מישור אלע’אב, שמדרום מערב לאדלב (אבאא’, 23 בספטמבר 2019).
פעילות התקפית של הארגונים הג’האדיסטים
 • ארגון שומרי הדת (המזוהה עם אלקאעדה) הודיע באופן פורמלי על שורת פעולות שביצע נגד צבא סוריה: ירי פצצות מרגמה לעבר ריכוז של צבא סוריה במישור אלע’אב; הריגת חייל סורי ע”י ירי צלפים בצפון מישור אלע’אב; והריגת חייל סורי בצפון מערב חלב (טלגרם, 19 בספטמבר 2019).
 • דווח כי ב-24 בספטמבר 2019 סיכל צבא סוריה ניסיון תקיפה מקומי של פעילי המטה לשחרור אלשאם, שהסתייעו בפעילי החזית הלאומית לשחרור (שבחסות תורכיה), ניסיון ההתקפה בוצע בציר תל ג’עפר, כארבעה ק”מ מצפון לח’אן שיח’ון. לאחר שצבא סוריה השתלט על מספר עמדות בסביבת התל ולכוח התוקף היו הרוגים ופצועים נאלץ הכוח לסגת (אלוטן, המזוהה עם המשטר הסורי, 25 בספטמבר 2019).

תל ג'עפר, שמצפון לח'אן שיח'ון (בשחור), שם סוכל ניסיון התקפה מקומי של ארגוני המורדים
 (Google Maps).
תל ג’עפר, שמצפון לח’אן שיח’ון (בשחור), שם סוכל ניסיון התקפה מקומי של ארגוני המורדים
(Google Maps).

עמדת צבא סוריה כלפי הפסקת האש
 • כלי תקשורת, המזוהה עם המשטר הסורי דיווח, כי צבא סוריה דבק בהפסקת האש אך שומר לעצמו את הזכות להגיב על הפרות של ארגוני המורדים (“ארגוני הטרור”). על פי הדיווח הזרימו ארגוני המורדים תגבורות נוספות לעבר קו המגע, שמדרום ומדרום מזרח לאדלב, והם מבצרים עתה את עמדותיהם. עוד נמסר, כי המטה לשחרור אלשאם קרא לצעירים להתנדב במסגרת הכנותיו לקראת תקיפת עמדות של צבא סוריה (אלוטן, 22 באוגוסט 2019).
סיכום האבדות מאז תחילת ההתקפה הקרקעית של צבא סוריה
 • מאז תחילת התקיפה הקרקעית של צבא סוריה בתחילת מאי 2019 נהרגו במרחב אדלב 4,149 בני-אדם. בין ההרוגים 1,673 פעילי ארגוני המורדים, מהם 1,088 פעילי ארגונים ג’האדיסטים [הנושאים בעיקר עול הלחימה]. כמו כן נהרגו 1,410 חיילי צבא סוריה והכוחות המסייעים לו ו-1,066 אזרחים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 24 בספטמבר 2019).
הפגנות נגד המשטר הסורי
 • ב-20 בספטמבר 2019 הטילו רוסיה וסין ווטו על החלטת מועצת הביטחון של האו”ם, שקראה להפסקת אש במסגרתה יופסקו כל מעשי האיבה במרחב אדלב (אלג’זירה, אנטוליה, 19 בספטמבר 2019). באותו יום מנעו פעילי המטה לשחרור אלשאם מהפגנת מחאה להגיע למעבר הגבול באב אלהוא, שבין סוריה לתורכיה (כשלושים ק”מ מצפון לאדלב) (Edlib Media Center , 20 בספטמבר 2019). עם זאת התקיימה ב-20 בספטמבר 2019 הפגנה בעיר אדלב, שלהערכתנו יזמו אותה המטה לשחרור אלשאם וארגוני מורדים נוספים. המפגינים קראו להפלת המשטר הסורי וגינו את הווטו הרוסי והסיני (אתר Edlib Media Center, 20 בספטמבר 2019).

 

מניעת יציאת אזרחים ממרחב אדלב
 • סוכנות הידיעות הסורית דיווחה, כי ארגוני המורדים מונעים, זה היום השמיני, יציאת אזרחים ממרחב אדלב דרך מעבר אבו אלט’הור (כארבעים ק”מ מדרום מזרח לאדלב). נמסר כי פעילי המטה לשחרור אלשאם (במקור: ג’בהת אלנצרה) הקימו עמדות תצפית באזורים הגובלים בכפרים ועיירות, שנכבשו מחדש על-ידי צבא סוריה, כדי למנוע הגעת אזרחים למעבר (סאנא, 20 בספטמבר 2019).
פגישת פסגה באנקרה בין נשיאי רוסיה, איראן ותורכיה
 • ב-16 וב-17 בספטמבר 2019 התקיימה פגישה פסגה באנקרה בין נשיאי איראן, תורכיה ורוסיה. במוקד השיחות עמד המצב במרחב אדלב (טאס, 16 בספטמבר 2019). בהודעת הסיכום של המפגש נעדר סעיף אופרטיבי הנוגע לאדלב ודומה שחילוקי הדעות בסוגייה זאת נותרו בעינם. כלי התקשורת התורכים האשימו את המשטר הסורי ובני בריתו בהפרת תנאי הפסקת האש והביעו דאגה מפני זרם פליטים [במשתמע במקרה של חידוש הקרבות] (אנטוליה, 16 בספטמבר 2019). מנגד, הבהיר דובר הקרמלין דימטרי פסקוב, כי “חלק משמעותי מאדלב נמצא בשליטת קבוצות טרור… הפסקת האש אינה מגינה על ארגוני הטרור. המאבק נגדם יימשך (טאס, 17 בספטמבר 2019).

נשיאי רוסיה, איראן ותורכיה בפגישת הפסגה באנקרה
 (אנטוליה, 16 בספטמבר 2019).
נשיאי רוסיה, איראן ותורכיה בפגישת הפסגה באנקרה
(אנטוליה, 16 בספטמבר 2019).

דרום סוריה
 • ב-21 בספטמבר 2019 הופעל מטען חבלה נגד אוטובוס שהסיע קצינים וחיילים של צבא סוריה על ציר אלדארה, כ-14 ק”מ ממערב לאלסוידאא’ (במרחב הכפרי, שמצפון מזרח לדרעא). נמסר כי נוסעי האוטובוס נהרגו ונפצעו (טלגרם, 22 בספטמבר 2019). דאעש פרסם סרטון, שבו תועד פיצוץ המטען (טלגרם, 22 בספטמבר 2019). המשטר הסורי לא התייחס באופן רשמי לפיגוע (מדיניות אותה הוא נוקט באזורים שבשליטתו). עם זאת, מקורות סוריים מקומיים דיווחו עליו וציינו, כי ישנם הרוגים ומספר פצועים (דפי הפייסבוק של סוכנות הידיעות סוידאא –SNN , דרעא אליום, 21 בספטמבר 2019). יצויין, כי שדה התעופה הצבאי הסורי אלת’עלה נמצא כקילומטר מדרום לאלדארה. ייתכן שנוסעי האוטובוס היו אנשי צבא סוריים המשרתים בבסיס זה.
פיצוץ מטען החבלה על פי סרטון שפרסם דאעש (טלגרם, 22 בספטמבר 2019).     מקום פיצוץ המטען, ממערב לאלסוידאא' (Google Maps).
מימין: פיצוץ מטען החבלה על פי סרטון שפרסם דאעש (טלגרם, 22 בספטמבר 2019). משמאל: מקום פיצוץ המטען, ממערב לאלסוידאא’ (Google Maps).
 • ב-21בספטמבר 2019 הופעל מטען חבלה נגד כלי רכב, שהסיע תת-אלוף (עמיד) בצבא סוריה בציר שבין העיירה אזרע לבין אלסוידאא'(כ-25 ק”מ מצפון מזרח לדרעא). הקצין הבכיר נפצע (טלגרם, 22 בספטמבר 2019).

בנובמבר 2018 כבש צבא סוריה את מעוז דאעש בסוידאא’ ובכך סיים את השתלטותו על דרום סוריה. אולם בקיץ 2019 התחדשו פעולות הגרילה של דאעש במרחב סוידאא’- דרעא נגד חיילי צבא סוריה. פעולות ספורדיות אלה כללו הפעלת מטעני חבלה נגד כלי רכב (4 ביוני 2019); פיגוע התאבדות (27 ביולי 2019); והפעלת מטעו חבלה נגד מיניבוס (17 ביולי 2019). לאלו ניתן לצרף את שני הפיגועים שבוצעו בשבוע שעבר. כל אלו מעידים, כי דאעש משקם עצמו בדרום סוריה, ובדומה לאזורים נוספים הוא עבר לפעול במתווה של פעולות גרילה, תוך ויתור על שליטה על שטח ואוכלוסייה.

מזרח סוריה
 • דאעש דיווח, כי ב-21 בספטמבר 2019 הציבו פעיליו מארב לשיירת כוחות צבא רוסיה וצבא סוריה במרחב הכפרי, שמצפון לאלסח’נה (כשישים ק”מ מצפון מזרח לתדמור). מספר מטעני חבלה הופעלו נגד כלי הרכב בשיירה. לאחר מכן התנהלו חילופי אש בין הצדדים. כחמישה עשר חיילים רוסים וסורים נהרגו ונפצעו. חמישה כלי רכב צבאיים הושמדו וטנק אחד נפגע כתוצאה מירי טיל נ”ט (טלגרם, 22 בספטמבר 2019).
עמק הפרת
מרחב דיר אלזור- אלמיאדין- אבוכמאל
 • בפעילות דאעש בעמק הפרת בלט בשבוע שחלף שימוש בירי מקלעים במהלך התקיפות דאעש, לצד המשך הפעלת מטעני חבלה. יתכן כי דאעש סובל בעמק הפרת ממחסור בחומרי נפץ, אפשר כתוצאה מפעילות סיכול ומנע של כוחות SDF.
 • להלן עיקרי פעילות דאעש במרחב שבין דיר אלזור לאבוכמאל:
  • 18 בספטמבר 2019: מטען חבלה הופעל נגד ביתו של מח’תאר מקומי (ראש קומונה) בעיירה אלשחיל, כתשעה ק”מ מצפון לאלמיאדין. למבנה נגרם נזק (טלגרם, 18 בספטמבר 2019).
  • 18 בספטמבר 2019: בוצע ירי באמצעות אקדח לעבר שני לוחמי כוחות SDF באזור אלבצירה כ-14 ק”מ מצפון לאלמיאדין. שני לוחמי SDF נפצעו באורח קשה (טלגרם, 19 בספטמבר 2019).
  • 20 בספטמבר 2019: בוצע ירי מקלעים לעבר שלושה לוחמי כוחות SDF בכפר דרנג’, 14 ק”מ מדרום מזרח לאלמיאדין. שני לוחמי SDF נהרגו והשלישי נפצע (טלגרם, 21 בספטמבר 2019).
  • 20 בספטמבר 2019: בוצע ירי מקלעים לעבר “סוכן” של כוחות SDF עשרים ק”מ מדרום מזרח לאלמיאדין. ה “סוכן” נהרג (טלגרם, 21 בספטמבר 2019).
  • 20 בספטמבר 2019: בוצע ירי מקלעים לעבר עמדה של כוחות SDF בעיירה ד’יבאן, חמישה ק”מ ממזרח לאלמיאדין. שני לוחמי SDF נפצעו (טלגרם, 21 בספטמבר 2019).
  • 21 בספטמבר 2019: הופעל מטען חבלה נגד כלי רכב של כוחות SDF בכפר אלדחלה 14 ק”מ מצפון לאלמיאדין. נוסעי כלי הרכב נפצעו (טלגרם, 21 בספטמבר 2019).
  • 23 בספטמבר 2019: בוצע ירי באמצעות אקדח של איש מודיעין של כוחות SDF בעיירה אלשחיל, תשעה ק”מ מצפון לאלמיאדין. איש המודיעין נהרג (טלגרם, 23 בספטמבר 2019).
עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעילות טרור וגרילה של דאעש
 • בשבוע שחלף נמשכה פעילות הטרור והגרילה של דאעש במחוזות עיראק השונים. מרבית הפעולות בוצעו במתווה של הפעלת מטעני חבלה. כמו כן בוצעו ירי פצצות מרגמה וירי נשק קל. בלטה הפעלת מטען חבלה נגד מיניבוס, שבו נסעו מבקרים שיעים, בעיר כרבלאא’ הקדושה לשיעים. להלן עיקרי הפעילות:
  • מחוז נינוא: הופעל מטען חבלה נגד כלי רכב של מפקד במודיעין של הגיוס השבטי, כתשעים ק”מ מדרום מערב למוצול. המפקד נפצע באורח קשה, כמו כן נפצעו שניים ממאבטחיו (טלגרם, 18 בספטמבר 2019).
  • מחוז דיאלא: הופעלו שני מטעני חבלה נגד שני כלי-רכב של הגיוס השבטי, כשבעים ק”מ צפונית-מזרחית לבעקובה. שבעה לוחמים של הגיוס השבטי נפצעו (טלגרם, 20 בספטמבר 2019).
  • מחוז כרכוכ: פעילי דאעש הציבו מארב לשוטרים במשטרת עיראק, כשבעים ק”מ ממערב לכרכוכ, וניהלו עמם חילופי-אש. באירוע עלה באש כלי רכב משטרתי וכל נוסעיו נהרגו ונפצעו. כשהגיע סיוע משטרתי למקום, פוצצו פעילי דאעש מטען חבלה נגד אחד מכלי רכב הסיוע. שלושה אנשי משטרה נהרגו וקצין משטרה בכיר נפצע (טלגרם, 20 בספטמבר 2019).
  • מחוז כרבלאא’: הופעל מטען חבלה נגד מיניבוס שבו היו מבקרים שיעים בכניסה הצפונית לעיר כרבלאא’. 12 שיעים נהרגו (ביניהם נשים וילדים) וחמישה נוספים נפצעו. מקורות ביטחוניים עיראקיים מסרו כי נעצרו שלושה אנשים כחשודים בביצוע הפיגוע (טלגרם, אלחרה, אלראצד, 21 בספטמבר 2019).
  • מחוז כרכוכ: פעילי דאעש שיגרו פצצות-מרגמה לעבר מפקדות מקומיות של הגיוס השבטי ומטה של משטרת עיראק, כארבעים ק”מ מדרום-מערב לכרכוכ (טלגרם, 21 בספטמבר 2019).
  • מחוז דיאלא: חמישה בתי מגורים הועלו באש בכפר שיעי, מערבית לח’נאקין (טלגרם, 21 בספטמבר 2019).
  • מחוז דיאלא: מטען חבלה הופעל נגד כלי רכב של הגיוס העממי, 15 ק”מ ממערב לח’אנקין. נוסעי כלי הרכב נהרגו ונפצעו (טלגרם, 22 בספטמבר 2019).
  • מחוז דיאלא: בוצע ירי צלפים לעבר מגורי חיילים של הגיוס העממי חמישה ק”מ מדרום לבעקובה. פעיל הגיוס העממי נפצע קשה (טלגרם, 22 בספטמבר 2019).
  • מחוז צלאח אלדין: בוצע ירי לעבר חיילי צבא עיראק כשלושים ק”מ מצפון לבגדאד. שני חיילים נהרגו וחיילים נוספים נפצעו (טלגרם, 22 בספטמבר 2019).
  • מחוז צלאח אלדין: מטען חבלה הופעל נגד כלי רכב של הגיוס העממי, כ-150 ק”מ מצפון לבגדאד. נוסעי כלי הרכב נפצעו (טלגרם, 22 בספטמבר 2019).
  • מחוז צלאח אלדין: בוצע ירי מקלעים לעבר כלי רכב של הגיוס השבטי, כשלושים ק”מ מצפון לבגדאד. שלושה פעילי הגיוס השבטי נהרגו (טלגרם, 22 בספטמבר 2019).
  • מחוז ארביל: הופעל מטען חבלה נגד כלי רכב של צבא עיראק כשבעים ק”מ מדרום מזרח למוצול. קצין ושני חיילים נהרגו. חיילים נוספים נפצעו (טלגרם, 22 בספטמבר 2019).
  • מחוז דיאלא: מטען חבלה הופעל נגד חבלן של צבא עיראק, ששה ק”מ צפונית לבעקובה. החבלן נהרג (טלגרם, 23 בספטמבר 2019).
  • מחוז דיאלא: מטען חבלה הופעל נגד לוחמי הגיוס השבטי כארבעים ק”מ מצפון-מזרח לבעקובה. לוחם הגיוס השבטי נהרג (טלגרם, 23 בספטמבר 2019).
  • מחוז כרכוכ: בוצע ירי מקלעים לעבר אנשי המשטרה הפדרלית העיראקית, כארבעים ק”מ מדרום מערב לכרכוכ. שוטר עיראקי נהרג. כמו כן שוגרו שלוש פצצות-מרגמה לעבר מגורי אנשי המשטרה באותו אזור (טלגרם, 23 בספטמבר 2019).
  • מחוז דיאלא: בוצע ירי צלפים לעבר לוחמי הגיוס העממי, ששה ק”מ מצפון לבעקובה. לוחם הגיוס העממי נהרג ונוסף נפצע (טלגרם, 24 בספטמבר 2019).
  • מחוז דיאלא: בוצע ירי צלפים על מחנה של הגיוס העממי, כ-15 ק”מ מערבית לח’נאקין. לוחם הגיוס העממי נהרג ושלושה נוספים נפצעו (טלגרם, 24 בספטמבר 2019).
  • מחוז ארביל: הופעל מטען חבלה נגד כלי רכב של הגיוס השבטי כשבעים ק”מ מדרום מזרח למוצול. שלושה לוחמי הגיוס השבטי נפצעו (טלגרם, 24 בספטמבר 2019).
  • מחוז צלאח אלדין: מטען חבלה הופעל נגד כלי רכב של משטר עיראק שבאזור סאמרא. כל נוסעי כלי הרכב נהרגו. מטען חבלה נוסף הופעל נגד כוח סיוע של המשטרה שהגיע לזירת התקרית. מספר שוטרים נפצעו (טלגרם, 24 בספטמבר 2019).
  • מחוז צלאח אלדין: בוצע ירי מקלעים ממארב לעבר שוטרים באזור סאמרא. שלושה אנשי משטרה נהרגו ושניים נפצעו (טלגרם, 24 בספטמבר 2019).
  • מחוז נינוא: על-פי מקורות בצבא עיראק, חדרו פעילי דאעש לביתו של קצין צבא עיראק כשלושים ק”מ מצפון למוצול, והרגו את בני משפחתו,. הפעילים נמלטו מהמקום (אלקדס אלערבי, 23 בספטמבר 2019). עד כה דאעש לא קיבל אחריות.
פעולות סיכול ומנע של כוחות הביטחון העיראקיים
 • צבא עיראק המשיך במבצע “הרצון לנצח” לטיהור מערב עיראק וצפונה מפעילי דאעש. בשבוע שחלף התמקד המבצע במחוז אלאנבאר עד לגבול עם סעודיה. המבצע התקיים בסיוע מטוסי מדינות הקואליציה. צבא עיראק הודיע, כי במהלך הפעילות הושמדו עשרות יעדי דאעש במחוז אלאנבאר וסוכלה פעילות דאעש לארגון שורותיו מחדש. במקביל נמשכה פעילות צבא עיראק לטיהור מחוז דיאלא מפעילי דאעש (ערוץ אלע’ד, 22-16 בספטמבר 2019).
כוחות צבא עיראק במהלך המבצע במחוז אלאנבאר (משרד ההגנה העיראקי, 21 בספטמבר 2019).      כוח של הגיוס העממי בדרום מחוז אלאנבאר (ההסברה הקרבית של הגיוס העממי, 21 בספטמבר 2019).
מימין: כוחות צבא עיראק במהלך המבצע במחוז אלאנבאר (משרד ההגנה העיראקי, 21 בספטמבר 2019). משמאל: כוח של הגיוס העממי בדרום מחוז אלאנבאר (ההסברה הקרבית של הגיוס העממי, 21 בספטמבר 2019).
 • משטרת עיראק לכדה שני פעילי דאעש ממחוז כרכוכ. הפעילים השתתפו שבוע קודם לכן בהתקפה נגד מפקדת משטרת עיראק, בה נהרגו שני אנשי משטרה. חקירה של השניים הובילה לאיתור מנהרה של הארגון (אלסומריה, 24 בספטמבר 2019).
חצי- האי סיני
פעילות דאעש
 • נמשכה פעילות הטרור והגרילה של דאעש בצפון סיני:
  • ב-22 בספטמבר 2019 הופעל מטען חבלה נגד שריונית צבא מצרים מדרום לאלשיח’ זויד. ששה חיילים נפצעו (דף הפייסבוק אנבאא’ סינאא’, 23 בספטמבר 2019). ככל הנראה, מחוז סיני של דאעש אחראי לפיגוע הגם שהארגון לא קיבל עליו עד כה אחריות.
  • ב-23 בספטמבר 2019 חמושים חטפו שני אזרחים מבית בכפר אלג’ורה, כעשרה ק”מ מדרום לאלשיח’ זויד (דף הפייסבוק שאהד סינאא’, 23 בספטמבר 2019).
פעולות סיכול ומנע של כוחות הביטחון המצריים
 • ב-23 בספטמבר 2019 פשטו כוחות הביטחון המצרים על מקום מסתור של “פעילי טרור” (פעילי דאעש) ממערב לאלעריש. בין הצדדים התנהלו חילופי-אש. נמסר כי חמישה-עשר “פעילי טרור” נהרגו (דף הפייסבוק אנבאא’ סינאא’, 23 בספטמבר 2019).
 • ב-20 בספטמבר 2019 ביצע צבא מצרים ירי ארטילרי לעבר כפרים מדרום לאלשיח’ זויד (דף הפייסבוק שאהד סינאא’, 20 בספטמבר 2019). ככל הנראה המדובר בירי לעבר יעדי דאעש.
 • השבוע התקיים במשך מספר ימים מבצע חישוף בשכונת אלאחראש, שממערב לרפיח (דף הפייסבוק שאהד סינאא’, 23,22 בספטמבר 2019).
פעילות דאעש ברחבי העולם
ניגריה
 • סוכנות אעמאק של דאעש פרסמה סרטון המתעד הוצאה להורג של שני חיילי צבא ניגריה, שנשבו ב-5 בספטמבר 2019. הדובר השמיע שורה של איומי נקמה נגד “פשעים שבוצעו נגד המוסלמים” (טלגרם, 22 בספטמבר 2019). יוזכר כי ב-5 בספטמבר 2019 ביצעו פעילי דאעש התקפה נגד מגורי חיילי צבא ניגריה בעיירה גג’ירם (Gajiram) שבמדינת בורנו בצפון-מזרח ניגריה. באותו אירוע נהרגו עשרה חיילים וכמה נוספים נפצעו. ככל הנראה חיילים מאירוע זה הם אלו שנפלו בשבי דאעש

שני חיילי צבא ניגריה טרם הוצאתם להורג 
(טלגרם, 22 בספטמבר 2019).
שני חיילי צבא ניגריה טרם הוצאתם להורג
(טלגרם, 22 בספטמבר 2019).

לוב
 • פיקוד אפריקה של צבא ארה”ב (U.S. Africa Command – Africom) הודיע, כי בתיאום עם ממשלת ההסכמה הלובית ביצעו כלי טיס של פיקוד אפריקה תקיפה נגד פעילי מחוז לוב של דאעש בקרבת העיר מרזק (Murzuq), שבדרום-מערב המדינה. על-פי הערכת אפריקו”ם שמונה פעילי דאעש נהרגו (Africom, 20 בספטמבר 2019).

העיר מרזק, שבה בוצעה תקיפה אווירית של אפריקו"ם נגד פעילי דאעש
(Google Maps).
העיר מרזק, שבה בוצעה תקיפה אווירית של אפריקו”ם נגד פעילי דאעש
(Google Maps).

סומליה
 • מחוז סומליה של דאעש פרסם תמונות של מחנה אימונים של הארגון בהן נראים פעילי הארגון עוסקים באימונים גופניים, בטיפוס מצוקים, וירי נשק קל (טלגרם, 21 בספטמבר 2019).
פעיל דאעש במהלך אימוני טיפוס מצוקים במחנה אימונים של הארגון בסומליה (טלגרם, 21 בספטמבר 2019).     פעילי הארגון בתנועה בשטח הררי (טלגרם, 21 בספטמבר 2019).
מימין: פעיל דאעש במהלך אימוני טיפוס מצוקים במחנה אימונים של הארגון בסומליה (טלגרם, 21 בספטמבר 2019). משמאל: פעילי הארגון בתנועה בשטח הררי (טלגרם, 21 בספטמבר 2019).
ירי מקלעים (טלגרם, 21 בספטמבר 2019).     בדיקת פגיעות במטרה לאחר מטווח 
(טלגרם, 21 בספטמבר 2019).
מימין: ירי מקלעים (טלגרם, 21 בספטמבר 2019). משמאל: בדיקת פגיעות במטרה לאחר מטווח
(טלגרם, 21 בספטמבר 2019).
אפגניסטאן
 • נמשכת פעילות דאעש במחוז ננגרהאר, בעיקר נגד גורמי ממשל. עיקר הפעילות:
  • הפעלת מטען עלוקה נגד “סוכן” בג’לאלאבאד, שבמחוז ננגרהאר. “הסוכן” נהרג (טלגרם, 22 בספטמבר 2019).
  • הפעלת מטען חבלה נגד איש מודיעין אפגאני בג’לאלאבאד. איש המודיעין נהרג (טלגרם, 22 בספטמבר 2019).
  • ירי לעבר מפקד במיליציה המסייעת לצבא אפגניסטאן באזור מהמנד-דרה (Muhmand Dara), שבחלק הדרום-מזרחי של מחוז ננגרהאר. המפקד נהרג (טלגרם, 20 בספטמבר 2019).
  • מחוז ח’ראסאן של דאעש הודיע על הפעלת מטען חבלה נגד מפקד בטאלבאן באזור קונאר, שבמזרח אפגניסטאן. המפקד נהרג ואחד ממלוויו נפצע (טלגרם, 23 בספטמבר 2019).
פקיסטאן
 • מחוז פקיסטאן של דאעש הודיע, כי פעיליו ביצעו ירי לעבר מפקד במשטרת פקיסטאן, בחבל בלוצ’יסטאן, כשלושים ק”מ מדרום מערב לכויתה (Quetta). מפקד המשטרה נהרג (טלגרם, 19 בספטמבר 2019).

[1] בשל חגי תשרי יחולו שינויים במועדי פרסום הדו"חות השבועיים הבאים. אנו מאחלים לכל קוראינו שנה טובה.