מבט לג’האד העולמי (24 – 30 בינואר 2019)

תגבורת של צבא סוריה נעה במרחב הכפרי של אדלב (בטולאת אלג'יש אלסורי, 27 בינואר 2019).

תגבורת של צבא סוריה נעה במרחב הכפרי של אדלב (בטולאת אלג'יש אלסורי, 27 בינואר 2019).

שיירה של פעילי ארגון שומרי הדת (המזוהה עם אלקאעדה) (אתר שיתוף הקבצים oload.club, 27 בינואר 2019).

שיירה של פעילי ארגון שומרי הדת (המזוהה עם אלקאעדה) (אתר שיתוף הקבצים oload.club, 27 בינואר 2019).

פגיעת ירי ארטילרי של צבא סוריה בעיר מורכ, שמצפון לחמאה (אבאא', 27 בינואר 2019)

פגיעת ירי ארטילרי של צבא סוריה בעיר מורכ, שמצפון לחמאה (אבאא', 27 בינואר 2019)

With President of Turkey Recep Tayyip Erdogan at a news conference following Russian-Turkiנשיא תורכיה ארדואן ונשיא רוסיה פוטין במסיבת העיתונאים המשותפת לאחר פגישתם (אתר נשיא רוסיה, 23 בינואר 2019)sh talks.

נשיא תורכיה ארדואן ונשיא רוסיה פוטין במסיבת העיתונאים המשותפת לאחר פגישתם (אתר נשיא רוסיה, 23 בינואר 2019)

מחבל מתאבד של דאעש המכונה סיף אלאסלאם אלאנצארי, בדרכו לפיגוע ההתאבדות (מחוז עיראק – כרכוכ, 27 בינואר 2019).

מחבל מתאבד של דאעש המכונה סיף אלאסלאם אלאנצארי, בדרכו לפיגוע ההתאבדות (מחוז עיראק – כרכוכ, 27 בינואר 2019).

אופנועים של

אופנועים של "פעילי טרור", לאחר שהוצתו על-ידי כוחות הביטחון המצרים (דף הפייסבוק של דובר צבא מצרים, 22 בינואר 2019).

עיקרי אירועי השבוע
 • להלן עיקרי תמונת המצב בסוריה:
  • המובלעת בשליטת דאעש, בגדה המזרחית של הפרת ממשיכה “להתכווץ”. פעילי דאעש מכותרים עתה ע”י כוחות SDF ב”כיס” שאורכו כ-5.9 ק”מ ורוחבו כ-1.6 ק”מ. נמשכים הדיווחים על בריחת פעילי דאעש מ”הכיס” ועל פעילים המסגירים עצמם ל-SDF. עם זאת, פעילי דאעש עדיין ממשיכים להילחם ואף ליזום פעולות התקפיות נגד כוחות SDF.
  • בעיר מנבג’ ובסביבותיה לא חל שינוי משמעותי בשטח. כוחות SDF והמועצה המקומית הפועלים בחסות ארה”ב עדיין שולטים בעיר. תורכיה ממשיכה לנהל פעילות מדינית ותעמולתית נמרצת, שמטרתה להכשיר את הקרקע להשתלטות על מנבג’ ולביסוס ה”אזור הבטוח” שבחסות תורכית בצפון סוריה.
  • במרחב אדלב ממשיך המטה לשחרור אלשאם לבסס את שליטתו, בעיקר על חשבון ארגוני מורדים שבחסות תורכית. במקביל נמשכות תקריות בין צבא סוריה לארגונים הג’האדיסטים. באתר המזוהה עם צבא סוריה דווח, כי צבא סוריה העביר למרחב אדלב תגבורות מאסיביות, שתסייענה להגברת מוכנות צבא סוריה למקרה של התפתחויות במרחב הכפרי של חמאה ואדלב.
 • בפעילות מחוזות דאעש בחו”ל בלט השבוע פיגוע רב נפגעים שבוצע במהלך טקס בקתדרלה באי סולו בדרום הפיליפינים. בפיגוע נהרגו כעשרים בני אדם וכ-110 נפצעו (מתפללים ואנשי כוחות הביטחון). דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע וטען כי הוא בוצע ע”י שני מחבלים מתאבדים.
מרחב אדלב
המטה לשחרור אלשאם ממשיך להתבסס במרחב אדלב

המטה לשחרור אלשאם ממשיך להשתלט על אזורים שבשליטת ארגוני מורדים במרחב אדלב, בדגש על ארגוני המורדים הפועלים בחסות תורכיה.

 • ב-28 בינואר 2019 בשעות הערב נכנס כוח של המטה לשחרור אלשאם לעיר מערת אלנעמאן, כ-31 ק”מ מדרום לאדלב והשתלט על מפקדת ארגון פילק אלשאם (הפועל בחסות תורכיה)[1]. מתנהלות שיחות בין נכבדי העיר לנציגים של המטה לשחרור אלשאם כדי להגיע להסכם, באשר לאופן ניהולה של העיר (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 29 בינואר 2019). לעיר מערת אלנעמאן חשיבות רבה, באשר היא שוכנת לצד הכביש הראשי המוביל מחלב לחמאה והיא משמשת צומת דרכים חשובה.

העיר מערת אלנעמאן (Google Maps
העיר מערת אלנעמאן (Google Maps
).

פיגוע התאבדות באדלב
 • ב-29 בינואר 2019 פוצצה עצמה מחבלת מתאבדת סמוך למבנה של “ממשלת ההצלה הלאומית” בעיר אדלב[2]. לפחות אדם אחד נהרג וכמה נוספים נפצעו (ח’טוה, 29 בינואר 2019; מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 30 בינואר 2019). על פי דיווח המטה לשחרור אלשאם ניהלה המחבלת המתאבדת חילופי אש עם המאבטחים במקום במשך שתי דקות ואז פוצצה את עצמה (ענב בלדי, 29 בינואר 2019). בתקשורת הסורית דווח, כי המחבלת המתאבדת השתייכה לדאעש (אלדרר אלשאמיה, 29 בינואר 2019).
הגעת תגבורות של צבא סוריה לאדלב
 • אתר המזוהה עם צבא סוריה דיווח, כי ב-27 בינואר 2019, הגיעו תגבורות מאסיביות של צבא סוריה שכללו טנקים ותותחים לטווח בינוני וארוך למרחב הכפרי של אדלב ונערכו שם. על פי הדיווח, התגבורות הללו יסייעו למוכנות מלאה של הצבא הסורי למקרה של התפתחויות בימים הקרובים בחזיתות במרחב הכפרי של חמאה ושל אדלב (בטולאת אלג’יש אלסורי, 27 בינואר 2019).
נמשכות התקריות במרחב אדלב

גם השבוע נמשכו התקריות במרחב אדלב, בעיקר בין צבא סוריה לארגונים הג’האדיסטים. התקריות התאפיינו בעיקר בחילופי אש ארטילריים.

 • להלן עיקרי התקריות:
  • חדר המבצעים “עורר את המאמינים” (המזוהה עם אלקאעדה) שיגר רקטות לעבר עמדות צבא סוריה, במרחב הכפרי שממערב לחלב (חדר המבצעים “עורר את המאמינים”, 25 בינואר 2019).
  • חדר המבצעים “עורר את המאמינים” שיגר רקטות לעבר עמדות וריכוזי כוחות של צבא סוריה, במרחב הכפרי שממערב לחלב (חדר המבצעים “עורר את המאמינים”, 26 בינואר 2019).
  • צבא סוריה ירה אש ארטילריה לעבר עמדות של ארגוני המורדים, כ-52 ק”מ מדרום לאדלב. הירי בוצע בתגובה להפרות של הסכם אי-ההסלמה (קרי, הסכם סוצ’י) (סאנא, 27 בינואר 2019).
  • צבא סוריה סיכל ניסיון הסתננות של ארגוני המורדים מפרבריה המערביים של העיירה חצראיא, כ-27 ק”מ מצפון מערב לחמאה. ארגוני המורדים ספגו הרוגים ופצועים (סאנא, 27 בינואר 2019).
  • צבא סוריה ביצע ירי ארטילרי לעבר יעדי המורדים בעיר מורכ, 24 ק”מ מצפון לחמאה (אבאא’, 17 בינואר 2019).
  • מרכז התיאום הרוסי בבסיס חמימים דיווח, כי “חמושים” מארגון המטה לשחרור אלשאם תקפו עמדות של צבא סוריה באזור אדלב. דוברת משרד החוץ הרוסי אמרה בתגובה, כי “המצב הנוכחי באזור אדלב מדאיג מאוד. המצב באזור הולך ומדרדר.” הדוברת הוסיפה, כי הפרובוקציות של המטה לשחרור אלשאם מהוות סכנה לאזרחים הסורים, לכוחות הסורים באזור ולבסיס הרוסי חמימים (ספוטניק, 23 בינואר 2019).

יירוט כטב”מים בקרבת הבסיס הרוסי בחמימים

 • “מקור צבאי” דיווח כי ב-27 בינואר 2019 יורטו באמצעות טילי נ”מ, שלושה כלי טיס בלתי מאוישים של ארגוני המורדים בקרבת הבסיס הרוסי בחמימים. כלי הטיס המריאו מהאזור הכפרי הנמצא כשלושים ק”מ מדרום מערב לאדלב (מראסלון, 27 בינואר 2019).
מזרח סוריה
המשך “התכווצות” ה”כיס” שבשליטת דאעש במורד הפרת

כוחות SDF המשיכו גם השבוע להתקדם ב”כיס”, שנותר בשליטת דאעש, במורד עמק הפרת. בדרום ה”כיס” נפלה לידי SDF העיירה אלבאע’וז אלפוקאני (ממזרח לאבו כמאל). תקיפות SDF בוצעו ממזרח למערב, תוך שפעילי דאעש נדחקים לעבר נהר הפרת. בצפון ה”כיס” השתלטו כוחות SDF על הכפר מוזאן, שממזרח לעיירה אלמראשדה. אורכו של ה”כיס” שבשליטת דאעש עתה הינו כ-5.9 ק”מ ורוחבו כ-1.6 ק”מ. אזרחים ופעילי דאעש ממשיכים להמלט מהשטח בשליטת דאעש. עם זאת, פעילי דאעש עדיין ממשיכים להילחם וב-28 בינואר 2019 ביצעו התקפת נגד נרחבת על כוחות SDF בעיירה אלסוסה.

 

ה"כיס" שבשליטת דאעש (מפה עדכנית ל-24 בינואר 2019): דאעש (בשחור); כוחות SDF (צהוב); אזורים שבשליטת הצבא הסורי והכוחות המסייעים לו (אדום); צירי תקיפה של הכוחות הכורדים מסומנים בחיצים אדומים (ח'טוה, 24 בינואר 2019).
ה”כיס” שבשליטת דאעש (מפה עדכנית ל-24 בינואר 2019): דאעש (בשחור); כוחות SDF (צהוב); אזורים שבשליטת הצבא הסורי והכוחות המסייעים לו (אדום); צירי תקיפה של הכוחות הכורדים מסומנים
בחיצים אדומים (ח’טוה, 24 בינואר 2019).

 • הקרבות בין כוחות SDF לדאעש התמקדו השבוע במקומות הבאים:
  • העיירה אלבאע’וז אלפוקאני, שממזרח לאלבוכמאל:
   • העיירה נכבשה ע”י SDF ב-24 בינואר 2019 (חשבון הטוויטר דיר אלזור 24, 24 בינואר 2019). דאעש ביצע התקפת נגד (מחוז אלשאם-ברכה, 24 בינואר 2019). על פי דיווח של מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם (25 בינואר 2019) נהרגו לפחות 34 פעילי דאעש, ו-21 פעילים נשבו. לכוחות SDF 16 הרוגים. בימים האחרונים ביצע דאעש התקפות נגד נוספות. ב-27 בינואר 2019 עדיין דווח על חילופי אש באזור (חשבון מחוז דיר אלזור באינסטגרם, 27 בינואר 2019).
   • דאעש הפעיל שני מחבלים מתאבדים, שפוצצו מכוניות תופת בקרב ריכוזי כוחות של SDF בפרברי העיירה. המחבלים המתאבדים היו שני אחים, אבו אחסאן ואבו אסמאעיל התורכסטאנים. דאעש מסר, כי מהפיצוצים נהרגו ונפצעו רבים מאנשי SDF. כמו כן שיגרו פעילי דאעש טילי נ”ט לעבר ריכוזי כוחות של SDF בפרברי העיירה. דאעש טוען כי למעלה מ-15 אנשי SDF נהרגו או נפצעו (מחוז אלשאם-אלברכה, 25 בינואר 2019).
   • בפרברי העיירה אלמראשדה, היישוב הגדול ביותר שנותר עדיין ב”כיס” שבידי דאעש, התנהלו קרבות בין כוחות SDF לדאעש. כוחות SDF הודיעו כי השתלטו על הכפר מוזאן, כ-2.5 ק”מ ממזרח לאלמראשדה. במקום נמצאו ונוטרלו מוקשים ונתפסו אמצעי לחימה, ציוד צבאי ותחמושת (SDF press, 24 בינואר 2019). ב-28 בינואר 2019 דווח כי למעלה מארבעים פעילי דאעש הסגירו עצמם לידי SDF בעיירה אלמראשדה (חשבון הטוויטר דיר אלזור 24, 28 בינואר 2019). נמסר, כי כוחות SDF השתלטו על חלקים מהעיירה (ערוץ היוטיוב פראת פוסט, 27 בינואר 2019).
   • ב-28 בינואר 2019 ביצעו פעילי דאעש התקפה נרחבת נגד עמדות SDF בעיירה אלסוסה. במהלך ההתקפה פוצצו עצמן חמש מחבלות מתאבדות באמצעות חגורות נפץ, בקרבת כוחות SDF. מטוסי ארה”ב והקואליציה הגישו סיוע אווירי ל-SDF. כוחות SDF הודיעו כי עשרות פעילי דאעש נהרגו ונפצעו. כמו כן נהרג לוחם מכוחותים ושלושה נפצעו (SDF Press, 28 בינואר 2019).
נמשכת בריחת תושבים ופעילי דאעש
 • מרכז המעקב הסורי דיווח, כי מאז תחילת דצמבר 2018 נמלטו ממובלעת דאעש שממזרח לפרת למעלה מ-33,550 בני אדם. מרבית הנמלטים הינם תושבים מקומיים אך ביניהם נמצאים גם מאות פעילי דאעש בני לאומים שונים (סורים, עיראקים, רוסים, סומלים, פיליפינים ובעלי אזרחויות אסיאתיות נוספות). עוד נמסר כי בין האזרחים שנמלטו נטמעו כ-2,970 פעילי דאעש, שנעצרו ע”י כוחות SDF (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 29 בינואר 2019).
אבידות לדאעש ול-SDF
 • מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח, כי מאז תחילת ההתקפה נגד מובלעת דאעש נהרגו 1,259 פעילי דאעש ו-664 לוחמי SDF (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 29 בינואר 2019).
צפון סוריה
מרחב מנבג’

נראה כי המצב בשטח בעיר מנבג’ ובסביבותיה לא השתנה מיסודו. המועצה המקומית המנהלת את מנבג’ וסביבותיה (בחסות הכורדים) הודיעה, כי היא מתנגדת להקמת “אזור בטוח”, שינוהל ע”י התורכים (כפי שדורשת תורכיה). אזור שכזה, על פי הכורדים, חייב להיות מנוהל ע”י האו”ם, תחת ערבויות בינלאומיות, וללא התערבות חיצונית (רעיון שהתורכים הזדרזו לפסול) (סוכנות הידיעות סמארט, 25 בינואר 2019). התורכים ממשיכים לעמוד על דרישתם לנסיגת הכוח הכורדי ממנבג’ במסגרת “עסקה” להקמת “אזור בטוח”, שתסוכם בין ארה”ב לתורכיה (סוכנות אנאדולו, 25 בינואר 2019).

 • במסיבת עיתונאים משותפת בתום פגישת נשיא רוסיה פוטין ונשיא תורכיה ארדואן ציין ארדואן, כי שתי המדינות רואות עין בעין את עניין “האזור הבטוח” המתוכנן לקום (ע”י תורכיה) בצפון סוריה. לדבריו, ארה”ב כבר הביעה עמדה חיובית בעניין זה. הוא הוסיף, כי לתורכיה אין בעיות לגבי “האזור הבטוח” עם רוסיה (daily sabah, 23 בינואר 2019; אתר נשיא רוסיה, 27 בינואר 2019). בהתבטאויות נוספות התחייב ארדואן ליצור בחודשים הקרובים “אזור בטוח” בין צפון סוריה לתורכיה. הוא פסל את האפשרות שהאו”ם יהיה מעורב בהקמת “האזור הבטוח” וציין כי תורכיה נחושה לשלוט בעצמה על “האזור הבטוח” (ITAR TASS, רויטרס, 25 בינואר 2019).

נשיא תורכיה ארדואן ונשיא רוסיה פוטין במסיבת העיתונאים המשותפת לאחר פגישתם (אתר נשיא רוסיה, 23 בינואר 2019)
נשיא תורכיה ארדואן ונשיא רוסיה פוטין במסיבת העיתונאים המשותפת לאחר פגישתם
(אתר נשיא רוסיה, 23 בינואר 2019)

עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעולות טרור וגרילה של דאעש
 • להלן הפעולות העיקריות שביצע דאעש בשבוע שחלף:
  • מחוז צלאח אלדין: דאעש קיבל אחריות לפיצוץ מטען חבלה בנפת אלשרקאט כתוצאה ממנו נהרגו ארבעה שוטרים עיראקים (אעמאק, 27 בינואר 2019). מקורות עיראקיים דיווחו על האירוע וציינו כי הפיצוץ גרם למותם של ארבעה אנשי משטרה וכי ששה שוטרים נוספים נפצעו (סוכנות הידיעות העיראקית, 27 בינואר 2019).
  • מחוז דיאלא:
   • שיגור פצצות מרגמה לעבר מפקדת צבא עיראק בצפון מזרח מחוז דיאלא, נפצעו שלושה חיילי צבא עיראק (סוכנות הידיעות העיראקית, 26 בינואר 2019). עד כה לא אותרה הודעת קבלת אחריות של דאעש.
   • דאעש קיבל אחריות לירי צלפים לעבר מחנה משותף של כוחות הביטחון הכורדים והעיראקים, ממערב לח’אנקין (95 ק”מ מצפון-מזרח לעיר בעקובה). מהירי נפצעו חמישה אנשי ביטחון (מחוז עיראק – דיאלא, 27 בינואר 2019).
   • דאעש קיבל אחריות לירי צלפים מדרום לבעקובה. מהירי נהרג שוטר עיראקי (אעמאק, 27 בינואר 2019).
  • מחוז נינוא: דאעש קיבל אחריות לפיצוץ מטען חבלה בכניסה במזרח העיר מוצול. מהפיצוץ נהרגו שני חיילי צבא עיראק (אעמאק , 27 בינואר 2019).
  • מחוז כרכוכ: ב-23 בינואר 2019 התפוצצה מכונית תופת, כ-45 ק”מ מדרום מערב לכרכוכ (אלסומריה ניוז, 23 בינואר 2019). דאעש קיבל אחריות לפיצוץ מכונית התופת, שבה נהג מחבל מתאבד של הארגון המכונה סיף אלאסלאם אלאנצארי (מחוז עיראק – כרכוכ, 27 בינואר 2019). מדובר באותו פיגוע.
  • דאעש קיבל אחריות להוצאה להורג של איש “הגיוס השבטי” (המיליציות הסוניות הנאמנות למשטר העיראקי) וכן סוכן של המודיעין העיראקי, כחמישים ק”מ מדרום לכרכוכ (מחוז עיראק – כרכוכ, 27 בינואר 2019).
  • מחוז אלאנבאר: דאעש קיבל אחריות להריגת שלושה אנשי כוחות הביטחון העיראקים במארב ממערב לעיר אלרמאדי (אעמאק, 27 בינואר 2019).
  • מחוז אלאנבאר: הוצאה להורג של “סוכן” ממשלת עיראק, ממערב לאלרמאדי (מחוז עיראק – אלאנבאר, 28 בינואר 2019)

הוצאה להורג של סוכן הממשלה העיראקית, שנלקח בשבי דאעש ממערב לאלרמאדי (מחוז עיראק – אלאנבאר, 28 בינואר 2019).
הוצאה להורג של סוכן הממשלה העיראקית, שנלקח בשבי דאעש ממערב לאלרמאדי
(מחוז עיראק – אלאנבאר, 28 בינואר 2019).

פעולות סיכול ומנע של כוחות הביטחון העיראקים
 • להלן עיקרי פעולות הסיכול והמנע של כוחות הביטחון העיראקים:
 • מחוז דיאלא: הריגת שלושה פעילי דאעש בתקיפה אווירית עיראקית נגד מקום מסתור של הארגון, כ-15 ק”מ מצפון מזרח לבעקובה (סוכנות הידיעות העיראקית, 26 בינואר 2019).
 • צלאח אלדין: כוח של המשטרה העיראקית איתר מאגר אמצעי לחימה של דאעש, כ-42 ק”מ מדרום מזרח לסאמראא’. המאגר כלל כ-260 פצצות מרגמה, שהוסתרו בתוך חביות פלסטיק (סוכנות הידיעות העיראקית, 26 בינואר 2019).
חצי – האי סיני ומצרים
פעילות דאעש בצפון סיני
 • להלן דיווחים על תקיפות דאעש בצפון סיני:
  • השמדת כלי רכב של צבא מצרים באמצעות מטען חבלה, מדרום לאלשיח’ זויד. כמה חיילים נהרגו או נפצעו. כמו כן פוצץ כלי רכב של צבא מצרים ממערב לרפיח. כמה חיילים נהרגו או נפצעו (אלערבי אלג’דיד, 24 בינואר 2019).
  • פיצוץ מטען חבלה ברפיח. חייל מצרי נהרג (מחוז סיני של דאעש, 27 בינואר 2019).
  • עימותים בין פעילי דאעש לכוחות הביטחון המצרים באלעריש. כמה קצינים מצרים נהרגו ובכלל זה קצין בדרגת סגן אלוף (חשבון הטוויטר שאהד סיני, 27 בינואר 2019).
  • פיצוץ מטען חבלה בקרבת שדה התעופה אלעריש ופגיעה בדחפור של צבא מצרים (חשבון הטוויטר שאהד סיני, 27 בינואר 2019).
  • תקיפת כוח צבא מצרי דרומית לרפיח. פיצוץ מטען חבלה בקרבת כלי רכב צבאי מזרחית לאלעריש. בשתי הפעולות הללו נהרגו שלושה חיילים מצרים וחמישה נפצעו (אלג’זירה, 28 בינואר 2019).
פעילות כוחות הביטחון המצרים
 • דובר צבא מצרים הודיע, כי 44 “פעילי טרור” (קרי, פעילי דאעש) נהרגו במהלך פעילות כוחות הביטחון המצריים בחצי-האי סיני. ברשותם נמצאו רובים ומטעני חבלה. על פי ההודעה חמישה-עשר “פעילי טרור” נוספים נהרגו במבצע של משטרת מצרים והביטחון הלאומי. כמו כן הושמדו חמישה-עשר כלי רכב ו-43 אופנועים. בנוסף לכך, הושמדו על-ידי חיל האוויר המצרי 56 רכבי שטח, אשר שימשו את “פעילי הטרור”. בתקיפות אוויריות הושמדו שני בתי מסתור של “פעילי טרור”. אנשי הנדסה קרבית של צבא מצרים איתרו ונטרלו 242 מטעני חבלה, שהוטמנו על צירי התנועה של כוחות הביטחון המצריים (דף הפייסבוק של דובר צבא מצרים, 22 בינואר 2019).
רובים, מחסניות ומכשירי קשר אלחוטיים, שנתפסו על-ידי צבא מצרים. מ     אופנועים של "פעילי טרור", לאחר שהוצתו על-ידי כוחות הביטחון המצרים (דף הפייסבוק של דובר צבא מצרים, 22 בינואר 2019).
מימין: רובים, מחסניות ומכשירי קשר אלחוטיים, שנתפסו על-ידי צבא מצרים.
משמאל: אופנועים של “פעילי טרור”, לאחר שהוצתו על-ידי כוחות
הביטחון המצרים (דף הפייסבוק של דובר צבא מצרים, 22 בינואר 2019).
פעילות ג’האדיסטית במדינות נוספות
פיגוע רב נפגעים בקתדרלה בדרום הפיליפינים

ב-27 בינואר 2019 לפנות בוקר ביצע דאעש פיגוע הרג מורכב בקתדרלה “גבירתנו מהר הכרמל”[3] בעיר ג’ולו (Jolo), שבאי סולו בדרום הפיליפינים. באשר לאופן הביצוע קיימות שתי גרסאות: כלי התקשורת הפיליפינים דיווחו כי שני מטעני חבלה התפוצצו בכנסיה ובמגרש החניה שמחוצה לה (The Manila Times). דאעש מסר, כי המדובר בפיגוע התאבדות, שבוצע ע”י שני מחבלים שפוצצו עצמם באמצעות חגורת נפץ בכניסה לקתדרלה ובחניה שמחוצה לה. בפיגוע נהרגו עשרים בני אדם ו-81 נפצעו (The Manila Times, 28 בינואר 2019). על פי גרסה אחרת נפצעו בפיגוע כ-110 בני אדם, רובם (כתשעים) אזרחים והשאר אנשי כוחות הביטחון (AP, 27 בינואר 2019).

 • הפיצוץ הראשון אירע כאשר הטקס בקתדרלה היה בעיצומו. בפיצוץ נהרגו 15 אזרחים. על פי התקשורת הפיליפינית התפוצץ מאוחר יותר מטען חבלה מאולתר נוסף, שהוטמן בארגז שנישא על גבי אופנוע במגרש החניה, שמחוץ לכנסיה. המטען התפוצץ כאשר הגיעו למקום חיילי הצבא. בפיצוץ השני נהרגו חמישה חיילים ועשרות בני אדם נפצעו, רובם אזרחים (The Manila Times, 28 בינואר 2019).
 האי סולו שבדרום הפיליפינים (Google Maps)     הכניסה ל"קתדרלת גבירתנו מהר הכרמל", לאחר שני הפיצוצים (פיקוד מערב מינדנאו, 28 בינואר 2019).
מימין: האי סולו שבדרום הפיליפינים (Google Maps) משמאל: הכניסה ל”קתדרלת גבירתנו מהר הכרמל”, לאחר שני הפיצוצים (פיקוד מערב מינדנאו, 28 בינואר 2019).
 • דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע. הארגון הודיע, כי שני מחבלים מתאבדים ביצעו פיגוע כפול נגד כנסייה בעיר ג’ולו בעת שבוצע בה טקס דתי. צוין כי המחבל הראשון פוצץ את חגורת הנפץ שנשא על גופו בכניסה לכנסייה בעוד המחבל המתאבד השני פוצץ את חגורת הנפץ שלו בחנייה השמורה לכלי רכב של הכנסייה. על פי הודעת קבלת האחריות הפיצוץ השני אירע בעת שכוחות הביטחון הפיליפינים הגיעו למקום לאחר הפיצוץ הראשון. לטענת דאעש, כתוצאה משני הפיצוצים נהרגו או נפצעו קרוב ל-120 בני אדם, בהם אזרחים נוצרים ואנשי כוחות ביטחון פיליפינים (אעמאק, 27 בינואר 2019).
ארגון אבו סיאף (מחוז מזרח אסיה של דאעש)

האי סולו, שבו בוצע הפיגוע, הינו אחד ממעוזי ארגון הטרור אבו סיאף, שהודיע על הצטרפותו לדאעש לפני כארבע וחצי שנים. הארגון נכלל כיום במחוז מזרח אסיה של דאעש. בתקשורת הפיליפינית דווח (על פי “מקור ביטחוני” בסולו) כי באי פועלים כ-300 פעילי ארגון אבו סיאף (The Manila Times, 17 במאי 2018). נמסר כי צבא הפיליפינים חושד כי ארגון אבו סיאף אחראי לפיגוע בקתדרלה, הגם שהוא אינו שולל את האפשרות שמדובר בארגון אחר (The Manila Times, 28 בינואר 2019).

 • אבו סיאף (Abu Sayyaf Group – ASG) הינו ארגון מוסלמי רדיקלי בדלני, שהוקם בפיליפינים בשנת 1991. הארגון פועל בדרום הפיליפינים ושואף להקמת מדינה אסלאמית עצמאית עבור המיעוט הפיליפיני-מוסלמי. בני מיעוט זה מוכרים בשם אנשי המורו (Moro People), והם חיים בעיקר באי מינדנאו (Mindanao). ארגון אבו סיאף נחשב לארגון האלים ביותר בפיליפינים. הפיגוע הראשון שלו, שכלל השלכת רימוני-יד, בוצע ב-4 באפריל 1991 בעיר זמבואנגה (Zamboanga City), שבקצה הדרום-מערבי של האי מינדנאו וכתוצאה ממנו נהרגו שני אמריקאים אוונגליסטים (Stanford University, Mapping Militant Organizations, Abu Sayyaf Group).
 • ב-23 ביולי 2014 איסנילון הפילון (Isnilon Hapilon), מנהיג אבו סיאף, נשבע אמונים למנהיג דאעש אבו בכר אלבע’דאדי. ב-16 באוקטובר 2017 נהרג אסנילון הפילון בידי צבא הפיליפינים במהלך המערכה לכיבוש העיר מראוי (Marawi), שבאי מינדנאו. אולם העימותים בין דאעש לצבא הפיליפינים באי מינדנאו נמשכו גם לאחר הריגת איסנילון הפילון.

[1] ארגון מורדים אסלאמי שהוקם במרץ 2014 המונה אלפי פעילים. הארגון נשען על קצינים שערקו מצבא סוריה והוא פועל בחסות תורכיה. הארגון פועל בעיקר במרחב הכפרי שממערב לחלב, במסגרת "החזית הלאומית לשחרור" שבחסות תורכית.
[2]
מסגרת לניהול השטחים במרחב אדלב הקשורה למטה לשחרור אלשאם, מקום מושבה הוא בעיר אדלב (אלערביה, 29 בינואר 2019).
[3] Our Lady of Mount Carmel Cathedral