מבט לג’האד העולמי (24-18 בפברואר 2021)

המשוריין שנפגע ממטען שפוצץ דאעש מפונה באמצעות טנק של צבא מצרים מזרחית לכפר זהור, בדרומה של אלשיח' זויד (אעמאק, על-פי טלגרם, 23 בפברואר 2021).

המשוריין שנפגע ממטען שפוצץ דאעש מפונה באמצעות טנק של צבא מצרים מזרחית לכפר זהור, בדרומה של אלשיח' זויד (אעמאק, על-פי טלגרם, 23 בפברואר 2021).

פעילי דאעש בזמן התקיפה. ניתן להבחין בפעיל דאעש הנמצא על כלי רכב עליו מותקן מקלע (אעמאק, מתוך טלגרם, 22 בפברואר 2021).

פעילי דאעש בזמן התקיפה. ניתן להבחין בפעיל דאעש הנמצא על כלי רכב עליו מותקן מקלע (אעמאק, מתוך טלגרם, 22 בפברואר 2021).

ככל הנראה המחבל שפוצץ את מכונית התופת (אעמאק, מתוך טלגרם, 22 בפברואר 2021).

ככל הנראה המחבל שפוצץ את מכונית התופת (אעמאק, מתוך טלגרם, 22 בפברואר 2021).

אחד מכלי הרכב אותו העלו פעילי דאעש באש (טלגרם, 21 בפברואר 2021).

אחד מכלי הרכב אותו העלו פעילי דאעש באש (טלגרם, 21 בפברואר 2021).

עיקרי אירועי השבוע האחרון
 • סוריה: במרחב אדלב נמשכו חילופי האש הארטילריים בין צבא סוריה והכוחות המסייעים לו לבין כוחות המורדים. המטה לשחרור אלשאם עצר בכיר בארגון חראס אלדין, המזוהה עם אלקאעדה, כחלק מהמאבק בין שני הארגונים. באזור המרחב המדברי (אלבאדיה) הרגו פעילי דאעש חמישה חיילים סוריים ממארב ליד סח’נה. במרחב דיר אלזור-אלמיאדין המשיך דאעש בפעילות הטרור נגד לוחמי SDF הכורדים.
 • עיראק: כוחות הביטחון העיראקיים המשיכו השבוע בפעילות סיכול נגד פעילי דאעש. בפעילות נהרגו מספר פעילי דאעש, כולל בכירים. מספר חיילים נהרגו במהלך עימותים עם פעילי דאעש באזור אלטארמיה, ביניהם שני מפקדים בצבא עיראק ובגיוס העממי. שרי ההגנה של נאט”ו הודיעו כי ישגרו 3,500 חיילים נוספים לעיראק, כדי שיאמנו את הכוחות העיראקיים ללחימה נגד דאעש.
 • אפריקה: נמשכת הפעילות האינטנסיבית של פעילי דאעש באפריקה בדגש על ניגריה. כמו כן בוצעו פיגועים ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו (שם נהרג שגריר איטליה בפיגוע שלא נלקחה עליו אחריות, אך זכה לשבחים מטעם דאעש) ובניז’ר.
 • אפגניסטאן: דאעש קיבל אחריות לחילופי אש שהתנהלו ב-15 בפברואר 2021 בין לוחמי יחידת עילית אפגנית לבין פעילי הארגון בג’לאלאבאד. לטענת דאעש, באירוע נהרגו ונפצעו עשרים לוחמי יחידת העילית האפגנית.
 • תוניסיה: כתבה שפורסמה בשבועון אלנבא’ של דאעש מדווחת על פעילות דאעש בתוניסיה (שעדיין לא מוכרזת כמחוז רשמי של הארגון). בכתבה הוזכר אירוע בו נהרגו ארבעה חיילים בקרבת ג’בל אלמע’ילה (Jabal al-Mghailla), סמוך לגבול אלג’יריה. בנוסף, ציין השבועון, כי פעילי דאעש הרגו לפני כחודשיים “מרגל” שפעל לטובת צבא תוניסיה.
הזירה הסורית
מרחב אדלב
המטה לשחרור אלשאם עצר בכיר בחראס אלדין
 • פעיליהמטה לשחרור אלשאם עצרו את אבו עבדאללה אלסורי, פעיל בכיר בארגון חראס אלדין, המזוהה עם אלקאעדה. אלסורי הוא בנו של אבו פראס אלסורי, דובר ג’בהת אלנצרה שנהרג באפריל 2016 בתקיפת כלי טייס של כוחות הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש, בראשות ארצות-הברית (npasyria.com , 20 בפברואר 2021). באותו יום דיווח מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, כי לפחות עשרה פעילי ארגון חראס אלדין נעצרו על-ידי המטה לשחרור אלשאם, רובם אזרחים זרים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 20 בפברואר 2021).
אבו עבדאללה אלסורי, בכיר בארגון חראס אלדין, המזוהה עם אלקאעדה 
(חשבון הטוויטר @OAjjoub, 20 בפברואר 2021).
אבו עבדאללה אלסורי, בכיר בארגון חראס אלדין, המזוהה עם אלקאעדה
(חשבון הטוויטר @OAjjoub, 20 בפברואר 2021).
ירי ארטילרי
 • במהלך השבוע נמשכו חילופי הירי הארטילרי בין כוחות המורדים, בראשות המטה לשחרור אלשאם, לבין כוחות צבא סוריה והכוחות המסייעים לו במרחב שמדרום ומדרום-מזרח למובלעת המורדים באדלב (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 17-21 בפברואר 2021).
המרחב המדברי (אלבאדיה)
 • במרחב המדברי פעלו צבא סוריה והכוחות המסייעים לו נגד פעילי דאעש. ב- 17 בפברואר 2021 הרגו כוחות צבא סוריה, בסיוע חיל האוויר הרוסי, ארבעה פעילי דאעש שנסעו בשני כלי רכב מצוידים במקלעים באזור המדברי במחוז חמץ על גבול מחוז דיר אלזור. במהלך הפעילות גם נחשף מקום מסתור של פעילי דאעש בו נמצאו אמצעי לחימה, תחמושת, חומרי נפץ ותרופות (רוסיא אליום, 17 בפברואר 2021; ספוטניק, 17 בפברואר 2021). בין 20-18 בפברואר 2021 ביצעו מטוסי קרב רוסיים למעלה ממאה תקיפות נגד יעדי דאעש. דווח כי בתקיפות נהרגו כעשרים פעילי דאעש (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 20-18 בפברואר 2021).
 • פעילי דאעש מצדם ביצעו מספר פעולות נגד הכוחות הסוריים[1]:
  • ב-19 בפברואר 2021 הופעל מטען חבלה נגד חיילי צבא סוריה באזור המדברי של אלסלמיה, כשלושים ק”מ דרומית-מזרחית לחמאה. חייל אחד נהרג.
  • ב-16 בפברואר 2021 בוצע ירי מקלעים ממארב שהוצב לחיילי צבא סוריה סמוך לסח’נה, כשישים ק”מ צפונית-מזרחית לתדמר. חמישה חיילים נהרגו (טלגרם, 16 בפברואר 2021).
מרחב דיר אלזור-אלמיאדין
 • במרחב דיר אלזור אלמיאדין המשיכו פעילי דאעש לבצע פיגועים, בעיקר ירי נגד כוחות SDF הכורדיים. אירוע בולט היה ב-21 בפברואר 2021 כאשר פעילי דאעש הפעילו מטען במטה כוחותSDF באלשחיל, כעשרה ק”מ צפונית לאלמיאדין. הבניין נהרס כליל. לא היו נפגעים. מקורות מקומיים מסרו כי המבנה פונה לאחרונה ושימש כמרפאה (www.jesrpress.com, 22 בפברואר 2021). אירוע נוסף היה ב-20 בפברואר 2021 כאשר ארבעה לוחמי מיליציה הכפופה למשמרות המהפכה האיראניים נהרגו בהתקפה שביצעו “אלמונים” (ככל הנראה פעילי דאעש) נגד עמדת תצפית מזרחית לדיר אלזור (חשבון הטוויטר @DeirEzzor24, 20 בפברואר 2021).
 • להלן אירועים נוספים[2]:
  • 22 בפברואר 2021: בוצע ירי לעבר איש מודיעין של כוחות SDF באלשחיל, כעשרה ק”מ צפונית לאלמיאדין. איש המודיעין נהרג. בו ביום הופעל מטען נגד מכלית נפט של כוחות SDF באזור שדה הנפט עמר, כעשרה ק”מ מזרחית לאלמיאדין. המכלית הושבתה.
  • 18 בפברואר 2021: בוצע ירי לעבר לוחם SDF באזור אלצבחה, בפריפריה המזרחית של דיר אלזור. הלוחם נהרג. בו ביום בוצע ירי מקלעים לעבר כלי רכב של SDF באזור אלשחיל. מפקד נהרג, מספר לוחמים נפצעו וכלי הרכב הושבת. כמו כן בוצע ירי לעבר איש מודיעין באלטכיחי, כעשרים ק”מ צפונית-מזרחית לאלמיאדין. איש המודיעין נהרג.
  • 17 בפברואר 2021: בוצע ירי מקלעים לעבר לוחם SDF באזור הג’ין, כחמישים ק”מ דרומית-מזרחית לאלמיאדין. הלוחם נהרג.
מרחב חמאה[3]
 • במהלך השבוע בלטו שני אירועים (17 ו-19 בפברואר 2021) בהם הופעלו מטענים נגד כלי רכב של צבא סוריה באזור מדבר סלמיה, כשלושים ק”מ דרומית-מזרחית לחמאה. באירועים נפגעו חיילים וכלי הרכב הושמדו.
מרחב אלחסכה
 • במהלך השבוע בלטו שני אירועים (16 ו-18 בפברואר 2021) של ירי מקלעים לעבר לוחמי SDF באזור מרכדה, כתשעים ק”מ דרומית לאלחסכה.לוחם אחד נהרג ואחר נפצע.
הזירה העיראקית
מחוזות עיראק (ויקיפדיה)
מחוזות עיראק (ויקיפדיה)
הגברת פעילות דאעש בעיראק
 • בראיון עיתונאי ציין סרואן ברזאני, מפקד כוחות פשמרגה הכורדיים בעיראק, כי יותר מ-7,000 פעילי דאעש בעיראק ניצלו את תקופת מגפת הקורונה, כדי להתארגן מחדש ולהתכונן לביצוע גל נוסף של פיגועים. ברזאני גם ציין שבשל התפשטות מגפת הקורונה נפסקו האימונים של כוחות הקואליציה וכי רק בחודש שעבר חידשו הבריטים את התקיפות מהאוויר נגד דאעש, לראשונה מזה שלושה חודשים (שפק ניוז, 18 בפברואר 2021). במקביל דיווחו מקורות ביטחוניים עיראקיים שבשבוע האחרון חצו את הגבול מסוריה לעיראק כמאה פעילי דאעש (RUDAW, 20 בפברואר 2021).
חיזוק יכולות עיראק להילחם בדאעש
 • עבד אלעזיז אלמחמדאוי, רמ”ט מליצית הגיוס העממי, נועד עם ברהם צאלח נשיא עיראק. בפגישה דנו השניים בפעולות האחרונות של כוחות הגיוס העממי להשגת ביטחון במחוזות כרכוכ, מערב נינוא ובגבול עיראק סוריה. כמו כן דנו השניים באחריות הגיוס העממי לחזק את מאמצי המאבק בטרור ועל הצורך במניעת הסתננויות של פעילי דאעש דרך הגבולות (חשבון הטוויטר של משרד ההסברה של הגיוס העממי, 17 בפברואר 2021).

במקביל, נמסר כי שרי ההגנה של נאט”ו הודיעו כי ישגרו 3,500 חיילים נוספים לעיראק, כדי לאמן את הכוחות העיראקיים ללחימה נגד דאעש. באם ישוגרו הכוחות יגדל מספר חיילי נאט”ו בעיראק מ-500 ל-4,000 (סוכנות אנטוליה, 18 בפברואר 2021).

פעילות דאעש במחוזות השונים בעיראק [4]
מחוז צלאח אלדין
 • שיאם של העימותים השבוע במחוז היו בין פעילי דאעש לבין כוחות צבא עיראק והגיוס העממי באזור אלטארמיה, כארבעים ק”מ צפונית לבגדאד. פעילי דאעש ירו לעבר כוח של הגיוס העממי ואף הצליחו לכתר את הכוחות. לוחמי הגיוס העממי הזעיקו סיוע של כוחות נוספים מקרב צבא עיראק והגיוס העממי, כולל סיוע אווירי. גם כוחות הסיוע שהגיעו הותקפו על ידי פעילי דאעש. בחילופי האש בין הצדדים שנמשכו כארבע שעות, נהרגו לפחות חמישה חיילי צבא עיראק וכוחות הגיוס העממי ונפצעו שישה. בין הנפגעים שני מפקדים: מפקד פוג’ (כוח בסדר גודל בין גדוד לאוגדה) בגיוס העממי ועוזר מפקד פוג’ בצבא העיראקי. כמו כן, נפצע טייס מסוק שנחת במקום כדי לפנות את הלוחמים. פעילי דאעש השתלטו על אמצעי לחימה ותחמושת של צבא עיראק (טלגרם, 21 בפברואר 2021).
אמצעי לחימה של צבא עיראק עליהם השתלטו פעילי דאעש 
(אעמאק, מתוך טלגרם, 21 בפברואר 2021).
אמצעי לחימה של צבא עיראק עליהם השתלטו פעילי דאעש
(אעמאק, מתוך טלגרם, 21 בפברואר 2021).
 • ב-22 בפברואר 2021 פעילי דאעש תקפו באש מקלעים מחנה של צבא עיראק באזור אלמשאהדה, כשלושים ק”מ צפונית לבגדאד. חייל אחד נפצע, ומצלמה תרמית הושמדה. ב-17 בפברואר 2021 בוצע ירי מקלעים ואר.פי.ג’י לעבר מתחם של צבא עיראק מערבית לטוזח’ורמאטו, כמאה ק”מ צפונית-מזרחית לסאמראא’. שני חיילים נהרגו.
מחוז דיאלא
 • 19 בפברואר 2021: בוצע ירי מקלעים לעבר שוטר משטרת עיראק באזור אלוקף, צפונית-מערבית לבעקובה. השוטר נפצע באורח אנוש.
 • 18 בפברואר 2021: שתי רקטות אר.פי.ג’י שוגרו לעבר מרכז המשטרה בג’לולאא’, כ-75 ק”מ צפונית-מזרחית לבעקובה. לא היו נפגעים. למקום נגרמו נזקים.
 • 17 בפברואר 2021: בוצע ירי מקלעים לעבר לוחמי הגיוס העממי מצפון לח’אנקין. שלושה לוחמים נהרגו וחמישה נוספים נפצעו.
מחוז נינוא
 • 18 בפברואר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של משמר מתקני הנפט דרומית למוצול. כלי הרכב הושמד.
סיכול טרור בעיראק
מחוז צלאח אלדין
 • בעקבות מידע מקדים אודות כינוס בכירי דאעש באזור אלטארמיה, כארבעים ק”מ צפונית לבגדאד, פעל במקום כוח של צבא עיראק, בסיוע כוח הגיוס השבטי. בפעילות נהרגו שישה פעילי דאעש בכירים שתכננו לבצע פיגועי טרור בבגדאד. בין ההרוגים האחראי הצבאי והמנהלתי באזור צפון בגדאד ואחראי ההסברה של הארגון באזור אלפלוג’ה (דף הפייסבוק של מפקדת המבצעים של בגדאד, 20 בפברואר 2021).
גופות פעילי דאעש שתכננו לבצע פיגועים בבגדאד
 (דף הפייסבוק של מפקדת המבצעים של בגדאד, 20 בפברואר 2021).
גופות פעילי דאעש שתכננו לבצע פיגועים בבגדאד
(דף הפייסבוק של מפקדת המבצעים של בגדאד, 20 בפברואר 2021).
 • 17 בפברואר 2021: מטוסי מדינות הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש, בראשות ארצות הברית, תקפו והרגו שני פעילי דאעש (אלערבי אלג’דיד, על-פי מקורות ביטחון עיראקיים, 17 בפברואר 2021).
מחוז אלאנבאר
 • 20 בפברואר 2021: כוח של משטרת עיראק עצר שלושה פעילי דאעש (אלסומריה, 20 בפברואר 2021).
מחוז כרכוכ
 • ויין מארטו (Wayne Marto), דובר כוחות הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש, דיווח כי מטוסי הקואליציה תקפו יעדי דאעש בוואדי אלשאי, בדרום המחוז. לדבריו, בתקיפה נהרגו מספר פעילי דאעש ומקומות מסתור שלהם הושמדו (RUDAW, 22 בפברואר 2021). מומחה לטרור המקורב לגורמי מודיעין עיראקיים מסר כי בין ההרוגים אבו עלי אלתוניסי, אחראי הפיתוח והיצור במחוז עיראק; אחראי על ההסברה בארגון; אחראי על בתי ההארחה ומפקד אזור ואדי אלשאי (חשבון הטוויטר fadhil_abu_ragh@, 22 בפברואר 2021).
חצי האי סיני
 • על פי דיווחי דאעש הפעילו פעילי הארגון מטען נגד כלי רכב משוריין של צבא מצרים מזרחית לכפר זהור, בדרום אלשיח’ זויד. כלי הרכב הושמד והחיילים שנסעו בו נהרגו או נפצעו. ב-22 בפברואר 2021 ירו פעילי דאעש לעבר כוח רגלי של צבא מצרים דרומית לשיח’ זויד, סמוך למחסום אלג’ע’אמין. חייל אחד נהרג ושניים נפצעו.
פעילות דאעש ברחבי העולם[5]
סיכום פעילות דאעש במחוזות השונים
 • דאעש פרסם אינפוגרף, אשר סיכם את פעילות הארגון ברחבי העולם בתקופה שבין 17-11 בפברואר 2021. על-פי האינפוגרף, בתקופה זו ביצעו פעילי דאעש 63 התקפות במחוזות השונים באסיה ובאפריקה, לעומת 46 התקפות, שביצעו בשבוע שקדם לכך.מספר ההתקפות הגדול ביותר היה במערב אפריקה (16). בשאר המחוזות: בעיראק (13); ח’ראסאן, קרי: אפגניסטאן (11); סוריה (10); סיני (5); מרכז אפריקה (3); תוניסיה (תוניסיה עדיין לא מופיעה תחת המונח “מחוז”) (3); סומליה (1); ופקיסטאן (1) (שבועון אלנבא’, טלגרם, 18 בפברואר 2021).
 • על-פי האינפוגרף, בהתקפות הללו נפגעו לפחות 188 בני אדם, לעומת 136 בני אדם בשבוע שקדם. מספר ההרוגים והפצועים הגדול ביותר היה במערב אפריקה (65). שאר הנפגעים היו במחוזות הבאים: ח’ראסאן, קרי: אפגניסטאן (38); סוריה (22); עיראק (21); מרכז אפריקה (20); סיני (15) תוניסיה (4); פקיסטאן (2); וסומליה (1) (שבועון אלנבא’, טלגרם, 18 בפברואר 2021).
 • האינפוגרף משקף עלייה משמעותית בפעילות דאעש במרכז אפריקה ובאפגניסטאן, על חשבון פעילות הארגון בסוריה ובעיראק. כמו-כן, עלייה בפעילות דאעש בסיני. כמו כן מצביע על פעילות הארגון בתוניס.
האינפוגרף כפי שהופיע בשבועון אלנבא' של דאעש 
(שבועון אלנבא’, טלגרם, 18 בפברואר 2021).
האינפוגרף כפי שהופיע בשבועון אלנבא’ של דאעש
(שבועון אלנבא’, טלגרם, 18 בפברואר 2021).

אסיה

אפגניסטאן
 • 20 בפברואר 2021: הופעל מטען נגד קצין בדרגת אלוף-משנה (עקיד) במשרד הפנים האפגאני בקאבול. הקצין נהרג וכלי הרכב הושמד.
 • 18 בפברואר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של אחראי מנהלת סרח’רוד, כעשרה ק”מ מערבית לג’לאלאבאד. כלי הרכב הושמד והאחראי נפצע.
 • 16 בפברואר 2021: בוצע ירי מקלעים לעבר איש מודיעין אפגאני בג’לאלאבאד. איש המודיעין, נהגו ושומרו האישי נהרגו.
 • 15 בפברואר 2021: התנהלו חילופי-אש בין פעילי דאעש ובין לוחמי יחידת עילית של ממשלת אפגניסטאן בג’לאלאבאד. בחילופי-האש, שנמשכו כשש שעות, נהרגו ונפצעו כעשרים לוחמי יחידת העילית (טלגרם, 16 בפברואר 2021).
פקיסטאן
 • 21 בפברואר 2021: מטען הופעל נגד איש מודיעין פקיסטאני באזור באג’ור (Bajaur), כ-25 ק”מ מזרחית לגבול פקיסטאן-אפגניסטאן. איש המודיעין נהרג.
תורכיה
 • כוחות הביטחון התורכיים המשיכו השבוע בפעילות סיכול ומעצרים נגד חוליות ופעילי דאעש, כולל זרים. במסגרת זאת דיווחו כוחות הביטחון התורכיים כי במספר מבצעים מתואמים שהיו ברחבי איסטנבול וסביבתה נעצרו תשעה חשודים כפעילי דאעש (סוכנות אנטוליה, 19 בפברואר 2021). באנקרה עצרו כוחות הביטחון התורכיים 14 חשודים בפעילות דאעש. כל העצורים אינם אזרחים תורכיים (סוכנות אנטוליה, 22 בפברואר 2021).
תוניסיה
 • בסיכום פעילות הארגון ברחבי העולם שפרסם דאעש דווח באופן חריג על שלושה פיגועים שביצעו פעילי הארגון בתוניסיה (שכאמור עדיין לא מוכרזת כמחוז רשמי של הארגון). ב-19 בפברואר 2021 פורסמה בשבועון אלנבא’ של דאעש כתבה מפורטת על פעילות הארגון בתוניסיה. בכתבה מוזכרים לפחות שני פיגועים שביצעו פעילי הארגון בתוניסיה.
 • על פי הכתבה הפעילו פעילי הארגון שלושה מטענים נגד חיילי צבא תוניסיה בעת סיור שערכו סמוך לגבול אלג’יריה ובפיצוץ נהרגו ארבעה חיילים (שבועון אלנבא’, טלגרם, 18 בפברואר 2021). האירוע פורסם גם בכלי התקשורת בתוניסיה. מחמד זכרי, דובר משרד הביטחון התוניסאי, דיווח ב-3 בפברואר 2021 כי ארבעה חיילים נהרגו מפיצוץ מטען באזור ג’בל אלמע’ילה (Jabal al-Mghailla) סמוך לגבול אלג’יריה, במהלך פעילות לאיתור חמושים באזור (אנטוליה, The North America Journal, 3 בפברואר 2021).
 • בנוסף, דווח בשבועון אלנבא’ כי פעילי דאעש הרגו ב-21 בדצמבר 2020 “מרגל” שפעל עבור צבא תוניסיה בג’בל אלסלוםJabal al-Sallum) ), סמוך לגבול אלג’יריה. לטענת דאעש, ה”מרגל” נחקר והודה כי הוטל עליו לבצע מארב ל”פעילי ג’האד” באזור. בידיעה צוין כי גם בעבר הרגו פעילי דאעש “מרגלים” ששיתפו פעולה עם שלטונות תוניסיה (שבועון אלנבא’, טלגרם, 18 בפברואר 2021).
ה"מרגל" של צבא תוניסיה שהוצא להורג בידי פעילי דאעש מתוך עמוד הידיעה שהתפרסמה באלנבא' (שבועון אלנבא’, טלגרם, 18 בפברואר 2021).
ה”מרגל” של צבא תוניסיה שהוצא להורג בידי פעילי דאעש מתוך עמוד הידיעה שהתפרסמה באלנבא’ (שבועון אלנבא’, טלגרם, 18 בפברואר 2021).

אפריקה

ניגריה
 • במהלך השבוע בלטה הפעילות האינטנסיבית של דאעש בניגריה. רוב הפיגועים שביצע הארגון כוונו נגד כוחות צבא ניגריה. ב-19 בפברואר 2021 הותקף מחנה של צבא ניגריה בדיקוה (Dikwa), כחמישים ק”מ מגבול ניגריה-קמרון, בתחומי במדינת בורנו. במקום התנהלו חילופי-אש במהלכם נהרגו 15 חיילים וכמה נוספים נפצעו. שאר החיילים נמלטו מהמקום ופעילי דאעש השתלטו על ארבעה כלי רכב, אמצעי לחימה ותחמושת. פעילי דאעש העלו באש את המחנה וכלי רכב נוספים. יצוין כי המחנה עליו השתלטו פעילי דאעש הינו אחד המחנות הגדולים של צבא ניגריה וכי בעקבות ההתקפה נטשו תושבים רבים את האזור (AFP , 22 בפברואר 2021).
 • כמו כן בלטה השבוע התקפה משולבת שבוצעה ב-21 בפברואר 2021 במהלכה פוצצה מכונית תופת במקום כינוס של חיילי צבא ניגריה בגונירי (Goniri), כמאה ק”מ דרומית-מערבית למידוגורי, בצפון-מזרח ניגריה. במקביל לפיצוץ מכונית התופת, תקפו פעילי דאעש את החיילים. כעשרים חיילים נפגעו ושלושה כלי רכב הושמדו (טלגרם, 22 בפברואר 2021). סוכנות אעמאק של דאעש פרסמה סרטון המתעד את ההתקפה (אעמאק, מתוך טלגרם, 22 בפברואר 2021).
 • להלן אירועים נוספים[6]:
  • 20 בפברואר 2021: בוצע ירי לעבר כוח צבא ניגריה על ציר מונגונו (Monguno) -גג’יראם (Gajiram), כשמונים ק”מ מערבית לגבול ניגריה-צ’אד. בחילופי האש נהרגו ונפצעו מספר חיילים. השאר נמלטו מהמקום.
  • 19 בפברואר 2021: בוצע ירי מקלעים ממארב על ציר קאפה-גורג’י, כתשעים ק”מ דרומית-מערבית למידוגורי, בירת מדינת בורנו, שבצפון-מזרח ניגריה לעבר שיירת כלי רכב של צבא ניגריה. בחילופי-אש שהתנהלו במקום נהרגו עשרה חיילים ונפצעו עשרים. שאר החיילים נמלטו מהמקום. פעילי דאעש העלו באש כלי רכב שחיילי צבא ניגריה הותירו מאחור והשתלטו על כלי רכב נוסף. כמו כן תפסו אמצעי לחימה ותחמושת. בו ביום הופעל באזור מטען נגד כלי רכב של צבא ניגריה. כלי הרכב הושמד והחיילים שהיו בו נפגעו.
  • 17 בפברואר 2021: בוצע ירי ממארב נגד שיירת כלי רכב של צבא ניגריה באזור כאריטו (karito), בקרבת ימת צ’אד. במקום התנהלו חילופי-אש שבמהלכם נהרגו שלושה חיילים וכמה נוספים נפצעו. פעילי דאעש השתלטו על אמצעי לחימה ותחמושת והעלו באש שלושה כלי רכב.
  • 16 בפברואר 2021: בוצעה תקיפה נגד מטה מיליציה התומכת בצבא ניגריה בגוביו במדינת בורנו, בצפון-מזרח ניגריה. במקום התנהלו חילופי אש. שלושה חיילים נהרגו וכמה נוספים נפצעו. פעילי דאעש השתלטו על אמצעי לחימה ותחמושת והעלו באש כלי רכב.
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו
 • 18 בפברואר 2021: הותקף מתחם של צבא קונגו באזור בני (Beni), כחמישים ק”מ מערבית לגבול הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו-אוגנדה. במקום התנהלו חילופי-אש, שבמהלכם נהרגו ונפצעו מספר חיילים. שאר החיילים נמלטו מהמקום ופעילי דאעש השתלטו על אמצעי לחימה ותחמושת.
 • 16 בפברואר 2021: בוצע ירי מקלעים לעבר קבוצת נוצרים (“נוצרים כופרים”) באזור בני (Beni). לפחות ארבעה נוצרים נהרגו.
רצח שגריר איטליה במתקפת טרור
 • ב-22 בפברואר 2021 הותקפה שיירה בעיר גומה (Goma) שבמזרח המדינה, בקרבת הגבול עם רואנדה. בשיירה, שהייתה בדרכה לפרויקט הזנה של האו”ם, נסע לוקה אטנסיו (Luca Attanasio), שגריר איטליה ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. השגריר נהרג. כמו כן נהרגו שוטר איטלקי ששימש כמאבטח ונהג. עד כה, לא קיבל ארגון כלשהו אחריות על האירוע. ייתכן שמדובר בפעילי דאעש, שכן גורמים המזוהים עם דאעש ברשתות החברתיות שיבחו את המעשה (MEMRI, 22 בפברואר 2021).
ניז’ר
 • פעילי דאעש ביצעו ירי מקלעים ממארב שהציבו לחיילי צבא ניז’ר באזור דיפה (Diffa), סמוך לגבול ניגריה-ניז’ר, בדרום מזרח ניז’ר. שישה חיילים נפגעו. כלי רכב צבאי הושבת, ופעילי דאעש השתלטו על אמצעי לחימה ותחמושת שהותירו אחריהם החיילם.

אירופה

רוסיה עצרה חוליה של דאעש שעסקה בגיוס כספים לארגון
 • כוחות הביטחון של רוסיה עצרו חוליה של דאעש שעסקה, בין השנים 2015 -2019, בגיוס כספיים באמצעות האינטרנט. חברי החוליה פעלו באזור חצי האי קרים, שבצפון הים השחור ובאזור טטריסטאן, כתשעים ק”מ מצפון לים הכספי (רוסיא אליום, 16 בפברואר 2021).
המלחמה על התודעה
דאעש החל לעשות שימוש באפליקציית טיקטוק להפצת מסריו
 • מרכז המעקב אחר התקשורת הדיגיטלית בעיראק (גוף בלתי ממשלתי), איתר לאחרונה עלייה חדה במספר החשבונות וקטעי הוידאו המזוהים עם דאעש המועלים בטיקטוק אפליקציית שיתוף וידאו הפופולארית בעיקר בקרב ילדים ובני נוער ברחבי העולם. בהודעה מטעמו דיווח המרכז כי אנשיו איתרו לאחרונה ברשת זו מאות חשבונות חדשים של גורמים המזוהים עם דאעש. בחלק מהחשבונות הללו אף מעלים את דגל דאעש בצורה ברורה וגלויה. מרכז המעקב גם ציין שהאחראים על הפלטפורמה אינם עושים די כדי למנוע את התופעה והם מתעכבים בהסרת חשבונות אלה (אלעין אלאח’באריה, 20 בפברואר 2021). עד כה עשה דאעש שימוש נרחב ברשתות החברתיות ובפלטפורמות דוגמת טוויטר פייסבוק ויוטיוב לקידום האידיאולוגיה שלו ולגיוס תומכים. שימוש באפליקציית טיק טוק יכול להשפיע בעיקר על צעירים, המהווים יעד מרכזי במערכת התודעה שמנהל הארגון.
לוגו הרשת החברתית טיקטוק (מתוך אפליקציית טיקטוק).
לוגו הרשת החברתית טיקטוק (מתוך אפליקציית טיקטוק).

[1] על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש, שפורסמו בטלגרם.
[2]
על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש, שפורסמו בטלגרם.
[3]
על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש, שפורסמו בטלגרם.
[4]
על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש שפורסמו בטלגרם.
[5]
על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש, שפורסמו בטלגרם.
[6]
על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש, שפורסמו בטלגרם.