מבט לג’האד העולמי (22–28 בנובמבר 2018)

עשרות פעילים של המטה לשחרור אלשאם במהלך מסדר הסיום של הקורס (אבאא', 23 בנובמבר 2018).

עשרות פעילים של המטה לשחרור אלשאם במהלך מסדר הסיום של הקורס (אבאא', 23 בנובמבר 2018).

פעיל דאעש מבצע ירי ממקלע הנישא על-גבי אופנוע SDF (שמוח', 24 בנובמבר 2018).

פעיל דאעש מבצע ירי ממקלע הנישא על-גבי אופנוע SDF (שמוח', 24 בנובמבר 2018).

לוחמי SDF, שאיישו מוצב המוקף על-ידי סוללת עפר, נלקחים בשבי על-ידי פעילי דאעש.

לוחמי SDF, שאיישו מוצב המוקף על-ידי סוללת עפר, נלקחים בשבי על-ידי פעילי דאעש.

פעיל דאעש מבצע ירי, לעבר עמדות SDF בקרבת כפר אלבחרה (שמוח', 24 בנובמבר 2018)

פעיל דאעש מבצע ירי, לעבר עמדות SDF בקרבת כפר אלבחרה (שמוח', 24 בנובמבר 2018)

פעילי דאעש בקרבת מוצב של כוחות SDF, המוקף על-ידי סוללת עפר. פעילי דאעש השתלטו עליו והעלו אותו באש (שמוח', 24 בנובמבר 2018).

פעילי דאעש בקרבת מוצב של כוחות SDF, המוקף על-ידי סוללת עפר. פעילי דאעש השתלטו עליו והעלו אותו באש (שמוח', 24 בנובמבר 2018).

זירת הפיגוע בשוק באורקזאי(יוטיוב, 23 בנובמבר 2018)

זירת הפיגוע בשוק באורקזאי(יוטיוב, 23 בנובמבר 2018)

עיקרי אירועי השבוע
 • במרחב אדלב ובמערב העיר חלב נמשכו התקריות בין צבא סוריה לבין ארגוני המורדים. התקריות התאפיינו בחלופי אש ארטילריים בין הצדדים. התקרית החמורה ביותר ארעה ב-24 בנובמבר 2018 במהלכה נורו פגזים, שהכילו גז כלור, לעבר פאתי מערב חלב (וגרמו לעשרות רבות נפגעי חנק).
 • המשטר הסורי האשים את המטה לשחרור אלשאם בירי וניצל את האירוע לקמפיין הכפשה נגד ארגוני המורדים. ארגוני המורדים המזוהים עם צבא סוריה החופשי הכחישו את האשמות המשטר. הרוסים הגיבו בתקיפה נגד מטרות ארטילריות באזור ממנו (לטענתם) שוגר הנשק הכימי לעבר חלב. במישור המדיני הודיעו הרוסים, כי בדעתם לדון בנושא זה עם תורכיה.
 • במזרח סוריה ביצע דאעש שלוש התקפות נגד כוחות SDFבמרכז ובצפון מובלעת דאעש שמצפון לאלבוכמאל, לטענת דאעש עשרות פעילי SDF נהרגו ונפלו בשבי. דאעש עשה ניצול תעמולתי מהיר בשבויים לשם תקיעת טריז בין כוחות SDF לשבטים הערביים המשתפים עמו פעולה. מכל מקום, נראה כי בתום שבוע קרבות קשים לא חלו שינויים משמעותיים באזור השליטה של דאעש.
 • מחוזות דאעש ברחבי העולם ממשיכים ליזום פיגועים. השבוע בלטו: פיגוע התאבדות בצפון מערב פקיסטאן, שכוון לטענת דאעש נגד התקהלות שיעים בשוק מקומי (שלושים הרוגים). מדרום-מזרח לקאבול ביצע פעיל דאעש פיגוע התאבדות במסגד, שבתוך בסיס של צבא אפגניסטאן (עשרות הרוגים). בלוב הותקפה תחנת משטרה בדרום-מזרח המדינה ע”י כוח ממונע של דאעש (תשעה שוטרים הרוגים, עשרה חטופים בהם ראש העירייה המקומי).
מרחב אדלב

במרחב אדלב נמשכו התקריות בין צבא סוריה לבין ארגוני המורדים, בדגש על המטה לשחרור אלשאם וארגונים ג’האדיסטים הקשורים אליו. התקריות ממשיכות להתאפיין בעיקר בירי מרחוק (תותחים, רקטות, ירי נ”ט) לעבר יעדים צבאיים ואזרחיים. התקרית החמורה ביותר השבוע הייתה ירי פגזים שהגילו גז כלור נגד שכונה הנמצאת בפאתיה המערביים של חלב. המשטר הסורי האשים את המטה לשחרור אלשאם בירי פגזים המכילים גז כלור. ארגוני המורדים המזוהים עם צבא סוריה החופשי הכחישו את ההאשמות וטענו כי מדובר ב”הצגה של המשטר”. המשטר הסורי (בגיבוי רוסי) ניצל את האירוע לביצוע קמפיין הכפשה נגד ארגוני המורדים.

ירי פגזים שהכילו גז כלור על פאתיה המערביים של חלב
 • במוקד התקריות השבוע עמד ירי ארטילרי של פגזים (24 בנובמבר 2018), שהכילו גז כלור, נגד פאתיה המערביים של חלב (שכונת אלח’אלדיה). כתוצאה מהירי נפצעו כמאה אזרחים, שאובחנו כסובלים מחנק (לפי גרסאות אחרות מדובר בעשרות אזרחים שנפגעו). כלי התקשורת הסורים פרסמו תמונות (שמידת האוטנטיות שלהן אינה ברורה) בהן נראו אזרחים סובלים מתסמינים של חשיפה לגז כלור. סוכנות הידיעות הסורית האשימה את המטה לשחרור אלשאם בביצוע הירי (סאנא, 25 בנובמבר 2018).
 • בתגובה תקפו מטוסי חיל האוויר הרוסי מטרות ארטילריות של “ארגוני טרור”, באזור שממנו (לטענת רוסיה) שוגר הנשק הכימי לעבר חלב. דובר משרד ההגנה הרוסי מסר, כי “כל המטרות הושמדו” (טאס, 25 בנובמבר 2018).
 • דוברת משרד ההגנה הרוסי מאריה זכרובה האשימה את “הטרוריסטים” בהתקפה של “חומרים רעילים” על העיר חלב (ספוטניק, 25 בנובמבר 2018). בעקבות הירי הודיע משרד ההגנה הרוסי, כי רוסיה מתכוונת לדון עם תורכיה על ההתקפה הכימית שבוצעה ע”י “החמושים” (RIA NOVOSTI, ספוטניק, 25 בנובמבר 2018).
תקריות נוספות במרחב אדלב
 • להלן מספר תקריות נוספות שאירעו בשבוע שחלף במרחב אדלב:
  • ארגון “שומרי הדת” (המזוהה עם אלקאעדה) שיגר ב-23 בנובמבר 2018 טיל נ”ט לעבר עמדה של צבא סוריה, כעשרים ק”מ מצפון לחמאה. ארבעה חיילים סורים נפצעו. צבא סוריה ביצע בתגובה ירי תותחים ורקטות לעבר עמדות ארגון “שומרי הדת” (מרסלון, 23 בנובמבר 2018).
  • ב-25 בנובמבר 2018, התנהלו חילופי אש ארטילריים בין צבא סוריה לבין ארגוני המורדים בדרום מזרח אדלב. צבא סוריה ירה לעבר המורדים בשטח האזור המפורז (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 25 בנובמבר 2018).
  • ב-23 בנובמבר 2018 בשעות הבוקר ביצע צבא סוריה ירי ארטילרי לעבר כוח תגבור של ארגון “צבאות הקווקז”[1] , כארבעה ק”מ מדרום מזרח לאדלב. כתוצאה מכך, נהרגו ונפצעו פעילים רבים והושמדו מספר כלי רכב ומשוריינים (מראסלון, 23 בנובמבר 2018).
פיגוע התאבדות של ארגון “שומרי הדת” נגד חדר מבצעים של צבא סוריה
 • חדר המבצעים שבשליטת ארגון “שומרי הדת” (המזוהה עם אלקאעדה) דיווח כי פעילים ג’האדיסטים ביצעו פיגוע התאבדות נגד חדר המבצעים הגדול ביותר של צבא סוריה בהר הכורדים (כ-45 ק”מ מדרום-מערב לאדלב). הפעילים פוצצו עצמם באמצעות חגורות נפץ. כתוצאה מכך, לטענת חדר המבצעים, נהרגו קצינים וחיילים סורים רבים (ערוץ הטוויטר עורר את המאמינים @Waharid_almuminin)), 27 בנובמבר 2018).
שיפור הכשירות המבצעית של פעילי המטה לשחרור אלשאם
 •   לאחרונה סיימו פעילי הגזרה המערבית של אזור חלב המשתייכים למטה לשחרור אלשאם קורס להעלאת הכשירות המבצעית שלהם ולחיזוק התודעה הדתית. זאת, במסגרת ההכנות המתבצעות לקדם פני התקפה של צבא סוריה נגד מרחב אדלב (אבאא’, 23 בנובמבר 2018).
שלושה מפעילי הגזרה המערבית של אזור חלב של המטה לשחרור אלשאם מתרגלים ירי במהלך הקורס להעלאת רמת כשירותם המבצעית.    עשרות פעילים של המטה לשחרור אלשאם במהלך מסדר הסיום של הקורס (אבאא', 23 בנובמבר 2018).
מימין: שלושה מפעילי הגזרה המערבית של אזור חלב של המטה לשחרור אלשאם מתרגלים ירי במהלך הקורס להעלאת רמת כשירותם המבצעית. משמאל: עשרות פעילים של המטה לשחרור אלשאם במהלך מסדר הסיום של הקורס (אבאא’, 23 בנובמבר 2018).
מזרח סוריה

ב-23 וב-24 בנובמבר 2018 ביצע דאעש סדרת התקפות נגד כוחות SDF באזורי אלבחרה ואלשעפה במרחב שמצפון לאלבוכמאל תוך ניצול הערפל ששרר באזור. התקפה נוספת של דאעש התבצעה נגד בסיס צבאי של SDF בקרבת שדה הנפט אלתנכ (כ-22 ק”מ מצפון להג’ין). פעילי דאעש הגיעו ליעדי התקיפות באופנועים ובמכוניות ממוגנות. דאעש טען, כי 61 פעילי SDF נהרגו בתקיפות הללו ולמעלה משלושים נפלו בשבי (שמוח’, 24 בנובמבר 2018). נראה כי פעילי דאעש נסוגו מהשטחים שכבשו בשל תקיפות מטוסי הקואליציה. מכל מקום, בתום שבוע של קרבות קשים לא חלו ככל הנראה שינויים משמעותיים באזור השליטה של דאעש במרחב שמצפון לאלבוכמאל.

 

המובלעת שבשליטת דאעש מצפון לאלבוכמאל (חום כהה). השטח שבשליטת דאעש נותר דומה לזה כמו שהיה לפני ההתקפות של דאעש והתקפת הנגד של כוחות SDF (חלב אליום, 24 בנובמבר 2018).
המובלעת שבשליטת דאעש מצפון לאלבוכמאל (חום כהה). השטח שבשליטת דאעש נותר דומה לזה כמו שהיה לפני ההתקפות של דאעש והתקפת הנגד של כוחות SDF (חלב אליום, 24 בנובמבר 2018).

התקפה של דאעש באזור אלבחרה (צפונית-מערבית להג’ין)
 •   כוח של דאעש, שנסע בכלי רכב ממוגנים ובאופנועים, תקף ב-23 בנובמבר ובבוקר ה-24 בנובמבר 2018 מוצבים של כוחות SDF באזור העיירות אלבחרה וע’ראניג’, שמצפון-מערב להג’ין. זאת במטרה להרחיב את גבולות המובלעת של דאעש לכיוון צפון. כוח דאעש הצליח להשתלט על עמדות SDF אך נסוג מהן למחרת ככל הנראה בשל תקיפות מטוסי הקואליציה (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 24 בנובמבר 2018).
תקיפות עמדות SDF מצפון-מזרח לאלשעפה
 • ב-23 ובבוקר ה-24 בנובמבר 2018 תקף דאעש עמדות של SDF מצפון-מזרח לעיירה אלשעפה, שבמרכז המובלעת של דאעש. לטענת דאעש נמלטו לוחמי SDF מהעמדות שהותקפו. על פי הודעת דאעש בתקיפה נלקחו שלל אמצעי לחימה וכלי רכב שטח ונהרגו עשרות אנשי SDF (שמוח’, 24 בנובמבר 2018). בתגובה תקף חיל האוויר של מדינות הקואליציה יעדי דאעש. מקורות מקומיים טענו, כי בתקיפה נהרגו אזרחים. SDF הודיע כי הנפגעים היו פעילי דאעש (חלב אליום, 24 בנובמבר 2018).

העיירה אלשעפה (Google Maps).
העיירה אלשעפה (Google Maps).

תקיפת בסיס צבאי באזור שדה הנפט אלתנכ
 • ב-23 בנובמבר 2018 תקף כוח דאעש שנע על גבי אופנועים וכלי רכב ממוגנים בסיס צבאי, ששימש את כוחותSDF בקרבת שדה הנפט אלתנכ (כ-22 ק”מ מצפון להג’ין). על פי דיווח של מרכז המעקב לזכויות אדם נסוגו כוחות הקואליציה משם בעקבות התקפות דאעש. נמסר כי מאות לוחמי SDF הגיעו לאזור באמצעות חמישים מכוניות, כדי לסייע בעימות עם דאעש (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 25 בנובמבר 2018). דאעש לא פרסם הודעה משלו על האירוע.
ניצול שבויי כוחות SDF לשם לוחמה פסיכולוגית
 • בעקבות תפיסת שבויים מכוחות SDF באזור אלבחרה פרסם דאעש סרטון תעמולה המופנה למשפחות השבויים. בסרטון קריאה לבני השבטים הערבים המשתפים פעולה עם SDFלערוק משורות הארגון (SDF הינו ארגון שעיקרו כורדי, אך חברים בו גם בני שבטים ערביים). בסרטון הופיע אחד משבויי SDF ממוצא ערבי, שקרא לבני השבטים הערביים לערוק, אחרת גורלם יהיה מוות. בהמשך הוצא אותו שבוי להורג. בסיום הסרטון נשמעו דברים מקלטת-שמע של מנהיג דאעש אבו בכר אלבגדאדי, בה קרא למוסלמים לחזור בתשובה ולמשפחות המוסלמים להשפיע על בניהם לחזור בתשובה (שבכת שמוח’, 24 בנובמבר 2018).
 • בסרטון נוסף, שפרסמה סוכנות אעמאק של דאעש, נראים שבויי SDF, כולם בני שבטים ערביים, שנפלו בשבי בעיירה ע’ראניג’ (כ-13 ק”מ מצפון מערב להג’ין). בסרטון קרא אחד השבויים לשבטים הערביים לערוק משורות SDF, אחרת גורלם יהיה כגורל השבויים. בסרטון נאמר, שהכורדים והאמריקאים יינטשו את בני השבטים הערבים ברגע האמת (אעמאק, 25 בנובמבר 2018).

השבויים, מכוחות SDFשהופיעו בסרטון (אעמאק, 25 בנובמבר 2018).
השבויים, מכוחות SDFשהופיעו בסרטון (אעמאק, 25 בנובמבר 2018).

עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעילות כוחות הביטחון העיראקים
 •  גם השבוע נמשכה פעילות צבאית של כוחות הביטחון העיראקים, בקרבת הגבול עם סוריה, בעקבות התבססות דאעש לאורך הגבול. על פי התקשורת העיראקית ביצעו צבא עיראק וכוחות הקואליציה מארה”ב ומצרפת ירי תותחים לעבר מחנה צבאי של דאעש, שבקרבת הגבול עם עיראק. זאת כדי למנוע מפעילי דאעש להסתנן לשטח עיראק (סוכנות הידיעות העיראקית, 25 בנובמבר 2018).

ירי ארטילרי של צבא עיראק לעבר מטרות דאעש בשטח סוריה, בקרבת הגבול עם עיראק (סוכנות הידיעות העיראקית, 25 בנובמבר 2018).
ירי ארטילרי של צבא עיראק לעבר מטרות דאעש בשטח סוריה, בקרבת הגבול עם עיראק
(סוכנות הידיעות העיראקית, 25 בנובמבר 2018).

 • להלן עיקרי פעילות כוחות הביטחון העיראקים נגד דאעש ברחבי עיראק:
  • מחוז אלאנבאר: כוחות הביטחון העיראקים איתרו מקום מסתור של דאעש במערב מחוז אלאנבאר. במקום נמצאו שמונה חגורות נפץ מוכנות להפעלה. החגורות נוטרלו (סוכנות הידיעות העיראקית, 24 בנובמבר 2018).
  • מחוז אלאנבאר: כוחות הביטחון העיראקים איתרו בחלקו המזרחי של מחוז אלאנבאר, ששה-עשר מטעני חבלה, ככל הנראה של דאעש. המטענים נוטרלו (סוכנות הידיעות העיראקית, 25 בנובמבר 2018).
  • מחוז צלאח אלדין: כוח של “הגיוס העממי” איתר בנפת ביגי’ (מצפון לבגדאד), 13 מטעני חבלה ושישים פגזים של דאעש. המטענים ואמצעי הלחימה פוצצו באופן מבוקר (Al-Hashed.net, 25 בנובמבר 2018).
  • מחוז נינוא: כוח של צבא עיראק בסיוע אווירי פעל ממערב למוצול. ארבעה-עשר פעילי טרור (ככל הנראה פעילי דאעש) נהרגו, ומקומות המסתור שלהם הושמדו (אלסומוריה ניוז, 23 בנובמבר 2018).
  • העיר מוצול: כוח של מנגנון הביטחון הלאומי עצר תשעה מגויסים לדאעש בעיר מוצול. העצורים פעלו במסגרת תאים רדומים של דאעש (סוכנות הידיעות העיראקית, 24 בנובמבר 2018).
  • העיר מוצול: כוחות הביטחון העיראקיים עצרו ב-21 בנובמבר 2018 בכיר בדאעש בעיר מוצול. הבכיר יצר קשרים באמצעות האינטרנט עם גורמי דאעש בחו”ל. לפני שחרור מוצול שירת הבכיר במשטרת המוסר של דאעש (אלע’ד העיראקי, 21 בנובמבר 2018).

פעיל דאעש בכיר בעת מעצרו במוצול (אלע'ד העיראקי, 21 בנובמבר 2018)
פעיל דאעש בכיר בעת מעצרו במוצול (אלע’ד העיראקי, 21 בנובמבר 2018)

פעילות טרור וגרילה של דאעש
 • גם השבוע המשיך דאעש בפעולות הגרילה במחוזות השונים. להלן עיקרי הפעילות על-פי הודעות דאעש (אשר לא אושרו על-ידי גורמים רשמיים עיראקיים):
  • מחוז אלאנבאר: ב-23 בנובמבר 2018 הושמד כלי רכב של צבא עיראק באמצעות מטען חבלה, ממערב לאלרטבה, בסמוך לגבול עיראק-ירדן. חמישה מנוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו (מחוז עיראק-אלאנבאר של דאעש, 24 בנובמבר 2018).
  • מחוז צלאח אלדין: ב-22 בנובמבר 2018 נורה למוות איש מודיעין של “הגיוס השבטי” מדרום לביג’י (מחוז עיראק-צלאח אלדין של דאעש, 24 בנובמבר 2018).
  • האזור שמצפון לבגדאד: ב-22 בנובמבר 2018 נעצר ונורה למוות סוכן של כוחות הביטחון העיראקים, כ-19 ק”מ מצפון לבגדאד (מחוז עיראק-צפון בגדאד של דאעש, 24 בנובמבר 2018).
  • העיר מוצול: ב-23 בנובמבר 2018 הופעל מטען צד נגד כלי רכב של צבא עיראק במערב העיר מוצול. החיילים שהיו בכלי הרכב נהרגו (אעמאק, 25 בנובמבר 2018).
  • מחוז כרכוכ: נהרגו שני שוטרים עיראקיים, דרומית-מערבית לכרכוכ, באמצעות ירי ממקלע (אעמאק, 25 בנובמבר 2018).
 • מחוז נינוא: הושמד כלי רכב של “הגיוס העממי” באמצעות פיצוץ מטען חבלה בשדה הנפט מצפון לאלקיארה, כ-60 ק”מ דרומית לעיר מוצול (אעמאק, 25 בנובמבר 2018).
מצרים וחצי-האי סיני
הוצאה להורג של אדם שנטען כי הוא סוכן של צבא מצרים
 • מחוז סיני של דאעש הודיע כי הוציא להורג סוכן של צבא מצרים בשם עיאד אלבריכאת, באזור אלשיח’ זויד (צפון מזרח סיני). הארגון פרסם תמונות שתעדו את ההוצאה להורג (שמוח’, 26 בנובמבר 2018).

עיאד אלבריכאת, העוטה סרבל כתום, מובל על-ידי שני פעילי דאעש למקום הוצאתו להורג (שמוח', 26 בנובמבר 2018).
עיאד אלבריכאת, העוטה סרבל כתום, מובל על-ידי שני פעילי
דאעש למקום הוצאתו להורג (שמוח’, 26 בנובמבר 2018).

פעילות ג’האדיסטית במדינות נוספות
פיגוע התאבדות של דאעש בצפון-מערב פקיסטאן
 • ב-23 בנובמבר 2018 בוצע פיגוע התאבדות באמצעות אפוד-נפץ בשוק באזור אורקזאי ((ORKZAI, שבצפון-מערב פקיסטאן (לא הרחק מהגבול עם אפגניסטאן). המחבל המתאבד, שהגיע רכוב על גבי אופנוע, פוצץ עצמו באמצעות אפוד נפץ. שלושים בני אדם נהרגו (channelnewsasia.com, יוטיוב, 23 בנובמבר 2018).
 • מחוז ח’ראסאן של דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע. לטענת הארגון, מחבל המכונה עבאס הח’ראסאני פוצץ אפוד נפץ בקרב התקהלות שיעים באזור אורזקאי שבפקיסטאן. לטענת הארגון, נהרגו 57 שיעים ונפצעו 75 נוספים (ע’רבאא’, 24 בנובמבר 2018).
פיגוע התאבדות של דאעש במסגד בבסיס צבא אפגניסטאן
 • ב-23 בנובמבר 2018 פוצץ מחבל מתאבד מטען הנפץ שנשא על גופו, במהלך תפילות יום השישי, שנערכו במסגד בבסיס צבא אפגניסטאן במחוז מנדוזי (Mandozai District, כ-149 ק”מ מדרום-מזרח לבירה קאבול). מקור בצבא אפגניסטאן מסר, כי לפחות עשרה חיילים נהרגו ועשרים נפצעו. על-פי דיווחים אחרים נהרגו 26 בני אדם וכ-50 נפצעו (www.khaama.com, 23 בנובמבר 2018).
 • דאעש, הודיע כי מחבל מתאבד, המכונה אבו בכר הח’ראסאני, פוצץ אפוד נפץ, שנשא על גופו בתוך כינוס של חיילי צבא אפגניסטאן באחד מבסיסיו במחוז מנדוזי. כתוצאה מכך, נהרגו חמישים חיילים ו-110 נפצעו. הודעת קבלת האחריות של דאעש הסתיימה באיום: “עוזרי הצלבנים לעולם לא ייהנו מחיים טובים כל זמן שיש בנו עורק פועם, בעזרת אללה ומה שיגיע יהיה מזעזע ומר יותר” (מחוז ח’ראסאן של דאעש וסוכנות אעמאק, 24 בנובמבר 2018).
תקיפת תחנת משטרה בדרום מזרח לוב

ב-23 בנובמבר ביצעו פעילי דאעש מתקפת פתע נגד תחנת משטרה בעיירה תאזרבו (Tazirbu), שבדרום מזרח לוב. הפעילים, שהגיעו למקום על גבי 15 כלי רכב, השתלטו על תחנת המשטרה ועל חלקים מהאזור. הם חטפו את ראש העירייה המקומי, חבר מועצה ושמונה אזרחים נוספים. תשעה שוטרים נהרגו במהלך התקיפה. במרדף שביצע צבא לוב אחר התוקפים נהרגו שישה פעילים במחסום ואדי אלחטב, שבדרום מזרח לוב (אח’באר ליביא, 24 בנובמבר 2018).

 • דאעש קיבל אחריות לביצוע פיגוע. בהודעה שפרסם הארגון נמסר כי הותקפו עמדות ובתים של אנשי צבא ומשטרה בעיירה תאזרבו. על פי ההודעה, בהתקפה נהרגו ונפצעו 29 בני אדם. כמה נוספים נעצרו, בהם שני קצינים בכירים. ההודעה מסתיימת בהבטחה להילחם עד חורמה בכוחות הגנרל חפתר ותומכיו (מחוז לוב-ברקה, 24 בנובמבר 2018).
כלי רכב, שנפגע מירי פעילי דאעש בהתקפה נגד תחנת המשטרה בתאזרבו (אח'באר ליביא 24, 23 בנובמבר 2018).    כתם דם על רצפת אחד החדרים בתחנת המשטרה (אח'באר ליביא 24, 23 בנובמבר 2018).
מימין: כלי רכב, שנפגע מירי פעילי דאעש בהתקפה נגד תחנת המשטרה בתאזרבו (אח’באר ליביא 24, 23 בנובמבר 2018). משמאל: כתם דם על רצפת אחד החדרים בתחנת המשטרה (אח’באר ליביא 24, 23 בנובמבר 2018).

יוזכר כי בסוף אוקטובר 2018 תקפו פעילי דאעש תחנת משטרת אלפקהאא’, שבמרכז לוב (376 ק”מ מדרום לסרת). כוח דאעש, שכלל 25 כלי רכב, פשט על העיירה ותקף את תחנת המשטרה וניהל עימותים עם תושבים מקומיים. בתקיפה נהרגו ארבעה בני אדם ועשרות נחטפו, רובם שוטרים (אח’באר ליביא 24, 23 בנובמבר 2018). דאעש מנהל איפא במרכז ובדרום לוב לוחמת גרילה שבמסגרתה מבצעים אנשיו התקפות “פגע וברח” באמצעות כוחות ניידים, נגד עמדות ומתקנים מבודדים של משטרה וצבא.

[1] צבאות הקווקז" (אג'נאד אלקוקאז), הינו ארגון סלפי-ג'האדי המורכב מצ'צ'נים הפועלים בצפון סוריה. מדובר בארגון האסלאמיסטי הגדול ביותר בסוריה, שמוצא פעיליו ממדינות חבר העמים לשעבר. עיקר פעילותו מתבצעת באזורים מיוערים בצפון מחוז אללאד'קיה. ארגון זה פועל בנפרד מ"אמירות הקווקז האסלאמית", הארגון הסלפי-ג'האדי הפועל בקווקז, אך מקיים קשרים עמו (ויקיפדיה).