מבט לג’האד העולמי (22-16 באוגוסט 2018)

תגבורת של צבא סוריה בדרכה לחזית אדלב

תגבורת של צבא סוריה בדרכה לחזית אדלב

ירי רקטות של צבא סוריה לעבר ריכוזי כוחות וקווי הגנה של המטה לשחרור אלשאם מדרום מזרח לאדלב (בטולאת אלג'יש אלסורי, 16 באוגוסט 2018).

תדרוך של פעילי המטה לשחרור אלשאם טרם יציאתם לביצוע המעצרים.

תדרוך של פעילי המטה לשחרור אלשאם טרם יציאתם לביצוע המעצרים.

פעילי המטה לשחרור אלשאם בתוך עמדה בהר החולש על ציר כבאני, שבהר הכורדים (אבאא', 21 באוגוסט 2018).

פעילי המטה לשחרור אלשאם בתוך עמדה בהר החולש על ציר כבאני, שבהר הכורדים (אבאא', 21 באוגוסט 2018).

מחבל מתאבד של דאעש בשם עבד אלרא'וף האפגאני, אשר ביצע את הפיגוע (www.k1falh.ga, אתר המזוהה עם דאעש, 16 באוגוסט 2018). המחבל המתאבד נראה צעיר, יתכן על מנת להקל על מעברו במחסומים וכניסתו למרכז החינוכי.

מחבל מתאבד של דאעש בשם עבד אלרא'וף האפגאני, אשר ביצע את הפיגוע (www.k1falh.ga, אתר המזוהה עם דאעש, 16 באוגוסט 2018). המחבל המתאבד נראה צעיר, יתכן על מנת להקל על מעברו במחסומים וכניסתו למרכז החינוכי.

שני מחבלים מתאבדים של דאעש חידר פאתח ואבו בכר הח'ראסאני, שתקפו מרכז אימונים של המודיעין האפגאני בקאבול עם אמצעי הלחימה ששימשו אותם לביצוע הפיגוע (www.k1falh.ga, אתר המזוהה עם דאעש, 16 באוגוסט 2018).

שני מחבלים מתאבדים של דאעש חידר פאתח ואבו בכר הח'ראסאני, שתקפו מרכז אימונים של המודיעין האפגאני בקאבול עם אמצעי הלחימה ששימשו אותם לביצוע הפיגוע (www.k1falh.ga, אתר המזוהה עם דאעש, 16 באוגוסט 2018).

עיקרי אירועי השבוע
 • המתקפה שמנהל צבא סוריה נגד מובלעת דאעש במרחב סוידאא’ עודנה נמשכת. הצבא מכתר את פעילי דאעש במעוזם האחרון באזור אלצפא. פעילים שניסו להימלט מהאזור נלקחו בשבי או שנהרגו.
 • במרחב אדלב נערכים צבא סוריה וארגוני המורדים, ובמרכזם המטה לשחרור אלשאם, למערכה הממשמשת ובאה. צבא סוריה ממשיך לתגבר את האזורים הגובלים במרחב אדלב ובמקביל מבצע תקיפות מקומיות וירי ארטילרי לעבר יעדי המורדים. המטה לשחרור אלשאם מבצר עמדותיו, מבצע מעצרים והוצאות להורג לביסוס שליטתו ומפקדיו קיימו סיורים בקווי ההגנה של הארגון מול צבא סוריה והמיליציות המופעלות ע”י איראן. במישור המדיני התקיימה השבוע במוסקבה פגישה בין שרי ההגנה של רוסיה ותורכיה בה נדונו, להערכתנו, תיאומים לקראת המערכה הצפויה באדלב.
 • באפגניסטאן נמשכת הלחימה בין דאעש לטאליבאן. במקביל ביצע דאעש שלושה פיגועי התאבדות רבי נפגעים בבירה קאבול. הפיגועים כוונו נגד מוסד חינוכי שבו מאות תלמידים, בסיס כוחות הביטחון ומרכז אימונים של המודיעין האפגאני וריכוז כוחות של המודיעין הצבאי והמשטרה האפגאניים.
המעורבות הרוסית בסוריה
נמשכות תקיפות כלי טיס בלתי מאוישים על הבסיס הרוסי בחמימים
 • ארגוני המורדים ממשיכים לשגר כלי טיס בלתי מאוישים לעבר הבסיס האווירי הרוסי בחמימים. דובר משרד ההגנה הרוסי, איגור קונאשנקוב, מסר כי בין 13 ל-16 באוגוסט 2018 יורטו חמישה כלי טיס בלתי מאוישים, אשר שוגרו לעבר חמימים. הוא גם ציין , כי במהלך החודש האחרון יורטו 45 כלי טיס בלתי מאוישים, אשר נשאו מטענים מאולתרים, על ידי אמצעי ההגנה האווירית של הבסיס האווירי. קונאשנקוב הבהיר, כי מדובר בכלי טיס, שבהם נעשה שימוש בטכנולוגיה מתקדמת, בין היתר במערכות ניווט, שליטה ופריקת המטענים (אתר ערוץ זבזדה שבבעלות משרד ההגנה הרוסי, 16 באוגוסט 2018).
עיקרי ההתפתחויות סוריה
התקפת צבא סוריה נגד מובלעת דאעש במרחב אלסוידאא’

צבא סוריה ממשיך לכתר את פעילי דאעש באזור אלצפא, מעוזו האחרון של דאעש במובלעת אלסוידאא’. במקביל נמשכות תקיפות מהאוויר וירי ארטילרי לעבר אלצפא. כלי התקשורת של המשטר הסורי דיווחו כי צבא סוריה הרג או לקח בשבי פעילי דאעש, שניסו להימלט מהאזור המכותר (סאנא, 16, 19 באוגוסט 2018; סוידאא’ 24, 18 באוגוסט 2018). נמסר כי מאז 25 ביולי 2018 נהרגו בלחימה באזור אלסוידאא’ לפחות 101 פעילי דאעש ו-35 חיילים סוריים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 19 באוגוסט 2018).

פעילי דאעש, שנשבו בידי צבא סוריה באזור אלצפא (חשבון הטוויטר @Bosni94, 18 באוגוסט 2018).    כוח משוריין של צבא סוריה במובלעת של דאעש באלסוידאא' (סאנא, 19 באוגוסט 2018).
מימין: פעילי דאעש, שנשבו בידי צבא סוריה באזור אלצפא (חשבון הטוויטר @Bosni94, 18 באוגוסט 2018). משמאל: כוח משוריין של צבא סוריה במובלעת של דאעש באלסוידאא’ (סאנא, 19 באוגוסט 2018).
מרחב אדלב

במרחב אדלב נערכים הצדדים השונים למערכה הצפויה. צבא סוריה ממשיך לתגבר כוחותיו ובמקביל מבצע תקיפות מקומיות וירי ארטילרי לעבר יעדי ארגוני המורדים, בדגש על יעדי המטה לשחרור אלשאם. המטה לשחרור אלשאם מבצר אזורים שבשליטתו, מבצע מעצרים והוצאות להורג בקרב מתנגדיו ומקיים סיורי מפקדים בקווי החזית במסגרת ההכנות למערכה הצפויה.

צבא סוריה ממשיך לתגבר כוחותיו
 • צבא סוריה המשיך לתגבר את החזיתות השונות הגובלות במרחב אדלב. על פי כלי התקשורת הסורים נצפו שיירות נעות על הצירים שבין חמאה למרחב הכפרי של אדלב ועל הצירים המובילים למרחב הכפרי של לאד’קיה. כמו כן הגיעו תגבורות לשדה התעופה הצבאי של חמאה. על פי “מקור צבאי סורי” לאור כישלון במקביל נמסר על כוחות שיריון תורכים אשר הועברו לאזור הגבול של תורכיה עם מחוז אדלב (אלערביה אלחדת’,19 באוגוסט 2018).
ירי ארטילרי של צבא סוריה לעבר יעדים של המטה לשחרור אלשאם

במסגרת ההכנות לתחילת המערכה מבצע צבא סוריה תקיפות מקומיות וירי ארטילרי לעבר יעדי ארגוני המורדים במרחב אדלב, בדגש על המטה לשחרור אלשאם. נטען, כי הסורים תוקפים “שכירי חרב זרים”, שהסתננו מתורכיה, המהווים לטענת סוריה חלק נכבד מפעילי המטה לשחרור אלשאם הערוכים במרחבים הכפריים של חמאה ואדלב (סאנא, 18 באוגוסט 2018).

מעצרים והוצאות להורג שביצע המטה לשחרור אלשאם בקרב מתנגדיו
 • לאחרונה ביצע המטה לשחרור אלשאם (ג’בהת אלנצרה לשעבר) גל מעצרים בקרב מתנגדיו במרחב הכפרי של אדלב. המעצרים בוצעו בקרב פעילי ארגוני מורדים התומכים בהסדרי הפיוס. המטה לשחרור אלשאם פרסם סרטון בו נשמע פעיל לשכת הביטחון של המטה אומר: “אנו מבטיחים לבשאר אלאסד ועושי דברו, וכן לרוסיה ולאיראן, כי לא יהיה להם מקום ורגלם לא תדרוך על אדמה זאת. זוהי אדלב העומדת איתן, אדלב בעלת העוצמה…” (אבאא’, 19 באוגוסט 2018).
 • ב-17 באוגוסט 2018 דווח, כי המטה לשחרור אלשאם הוציא להורג שישה פעילים חברי התארגנויות של דאעש הפועלות במרחב אדלב. הם הואשמו בגרימת מותם של לפחות 270 בני אדם במרחבים הכפרים של אדלב, חלב וחמאה באמצעות פיצוץ מטעני חבלה ומכוניות תופת, ירי, חטיפות ורצח. בכך עלה ל-72 מספר פעילי דאעש, שהוצאו להורג לאחר שנעצרו ע”י המטה לשחרור אלשאם (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 17 באוגוסט 2018).
תדרוך של פעילי המטה לשחרור אלשאם טרם יציאתם לביצוע המעצרים.    שיירה של פעילי המטה לשחרור אלשאם, בדרכם לביצוע המעצרים (אבאא', 20 באוגוסט 2018).
מימין: תדרוך של פעילי המטה לשחרור אלשאם טרם יציאתם לביצוע המעצרים. משמאל: שיירה של פעילי המטה לשחרור אלשאם, בדרכם לביצוע המעצרים (אבאא’, 20 באוגוסט 2018).
פעילי המטה לשחרור אלשאם במהלך מעצר אחד התומכים המרכזיים בהסדרי הפיוס.   אחד התומכים המרכזיים בהסדרי הפיוס מובל על-ידי פעילי המטה לשחרור אלשאם, לאחר מעצרו (אבאא', 20 באוגוסט 2018).
מימין: פעילי המטה לשחרור אלשאם במהלך מעצר אחד התומכים המרכזיים בהסדרי הפיוס. משמאל: אחד התומכים המרכזיים בהסדרי הפיוס מובל על-ידי פעילי המטה לשחרור אלשאם, לאחר מעצרו (אבאא’, 20 באוגוסט 2018).

להערכתנו נועדו המעצרים וההוצאות להורג, ערב ההתקפה הצפויה של הכוחות הסורים, לבסס את מעמדו של המטה לשחרור אלשאם במובלעת אדלב,. נראה לנו שהמעצרים מתבצעים בעיקר בקרב פעילים המשתייכים לארגוני המורדים מחשש שהללו יעדיפו לקבל את הסדרי הפיוס (קרי, הסכמי הכניעה) כפי שקרה בדרום סוריה. מעצר תומכי הסדרי הפיוס עשוי להיות גם תגובה לכרוזים שפיזר צבא סוריה במרחב אדלב בהם קריאה לתושבים להצטרף במהירות להסדרי הפיוס, אשר ישיבו את הביטחון והיציבות לאזור.

ביקור מפקד המטה לשחרור אלשאם בקווי ההגנה של הארגון
 • בסביבות 21 באוגוסט 2018 קיים אבו מחמד אלג’ולאני, מפקד המטה לשחרור אלשאם, סיור בקווי ההגנה של המטה לשחרור אלשאם מצפון מזרח לאלאד’קיה (אזור הר הכורדים), שם ערוכים פעילי המטה לשחרור אלשאם מול צבא סוריה. כמו כן קיימו מפקדים בכירים של הארגון ביקורים בקווי העימות עם המיליציות המופעלות ע”י איראן במרחב הכפרי של חמאה וחלב (אבבא’, 21 באוגוסט 2018).
אבו מחמד אלג'ולאני (במרכז בשחור), מפקד המטה לשחרור אלשאם, במהלך סיור בקווי ההגנה של הארגון בפסגת הר כבאני, שבהר הכורדים (מצפון מזרח לאללאד'קיה).    פעיל המטה לשחרור אלשאם מבצר עמדה של הארגון באזור הר הכורדים (אבאא', 21 באוגוסט 2018).
מימין: אבו מחמד אלג’ולאני (במרכז בשחור), מפקד המטה לשחרור אלשאם, במהלך סיור בקווי ההגנה של הארגון בפסגת הר כבאני, שבהר הכורדים (מצפון מזרח לאללאד’קיה). משמאל: פעיל המטה לשחרור אלשאם מבצר עמדה של הארגון באזור הר הכורדים (אבאא’, 21 באוגוסט 2018).
התבצרות המטה לשחרור אלשאם
 • במסגרת ההערכות לקראת המערכה על מרחב אדלב מבצר המטה לשחרור אלשאם אזורים בשליטתו. ב-6 באוגוסט 2018 פרסם המטה לשחרור אלשאם כרוז בו הציע עבודה בשכר לפעילים ולאזרחים שיסייעו בביצור “הצפון המשוחרר” (קרי, מרחב אדלב) כדי לבלום כל התקפה שתתבצע (אבבא’, 16 באוגוסט 2018).

כרוז של המטה לשחרור אלשאם הקורא לפעילים ולאזרחים לעבוד תמורת שכר בביצור מרחב אדלב (אבבא', 16 באוגוסט 2018).
כרוז של המטה לשחרור אלשאם הקורא לפעילים ולאזרחים לעבוד תמורת שכר בביצור מרחב אדלב (אבבא’, 16 באוגוסט 2018).

מזרח סוריה

עימותים בין כוח איראני לכוח סורי באלבוכמאל

 • אתר האינטרנט פראת פוסט (הפועל מתורכיה) דיווח, כי לאחרונה התנהלו עימותים באלבוכמאל בין כוחות משמרות המהפכה וכוח קדס האיראנים לבין כוחות ההגנה הלאומית (מיליציה המסייעת לצבא סוריה). נמסר כי במהלך העימותים נעצר מפקד כוחות ההגנה הלאומית ע”י משמרות המהפיכה. בעקבות זאת השתלטה המשטרה הצבאית הרוסית על גשרים המחברים בין שני גדות הפרת (ערוץ היוטיוב פראת פוסט, 19 באוגוסט 2018; ראיון עם כתב פראת פוסט בערוץ אוריינט ניוז, 19 באוגוסט 2018). הרקע לעימותים הללו אינו ברור לנו.
התקפת דאעש נגד בסיס כוחות הקואליציה בשדה הנפט אלעמר
 • בליל 18-17 באוגוסט 2018 תקפו פעילי דאעש מתחם מגורים של חיילי הקואליציה הבינלאומית בבסיס הנמצא בשדה הנפט אלעמר, כ-17 ק”מ מצפון מזרח לאלמיאדין. בבסיס מצויים גם פעילי SDF (לבנון 24, 18 באוגוסט 2018). בשלב הראשון של ההתקפה פוצץ דאעש מכונית תופת במטרה להתקדם לעבר מתחם המגורים. ההתקפה שובשה בשל התערבות כלי טיס של כוחות הקואליציה שביצעו תקיפות, אשר גרמו להריגתם של מספר פעילי דאעש. לאחר מכן ביצע דאעש בו-זמנית שתי התקפות נוספות והתעמתו עם לוחמי כוחות SDF (דיר אלזור 24, 19 באוגוסט 2018).
איומי דאעש לפגוע במשתמשים ובמאבטחים של שדות הנפט במרחב דיר אלזור
 • ב-15 באוגוסט 2018 הפיצו פעילי דאעש כרוזים המאיימים לפגוע “בכל מי שיגנוב נפט” כמו כן איימו הכרוזים להרוג את מאבטחי בארות הנפט שבשליטת SDF במחוז דיר אלזור, בכרוזים מציין הארגון כי בארות הנפט הללו הן נכסים של המדינה האסלאמית וכי הנפט המצוי בהן שייך לכלל המוסלמים (חשבון הטוויטר דיר אלזור 24 [ديرالزور24@DeirEzzor24], 20 באוגוסט 2018, מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 19 באוגוסט 2018).

הכרוז שהופץ ע"י מחוז אלח'יר של דאעש, בו איום להרוג את כל מי שמאבטח את בארות הנפט ולהעניש בחומרה את מי שגונב את הנפט (חשבון הטוויטר דיר אלזור 24 [ديرالزور24@DeirEzzor24], 20 באוגוסט 2018).
הכרוז שהופץ ע”י מחוז אלח’יר של דאעש, בו איום להרוג את כל מי שמאבטח את בארות הנפט ולהעניש בחומרה את מי שגונב את הנפט (חשבון הטוויטר דיר אלזור 24 [ديرالزور24@DeirEzzor24], 20 באוגוסט 2018).

ההתקפה של דאעש נגד בסיס כוחות הקואליציה בשדה הנפט אלעמר, והפצת הכרוזים המאיימים, עלולים להעיד על הפיכת מתקני הנפט, שהיו בעבר בשליטת דאעש, ליעדי תקיפה מועדפים (במקביל ייתכנו פגיעות אישיות במאבטחים ובמפעילי המתקנים). זאת כדי למנוע מקורות הכנסה מהכורדים (ובעתיד מהמשטר הסורי) ואולי גם ליהנות מרווחי הפקת הנפט ע”י גביית “דמי חסות”.

מפקד בחטיבת אלפאטמיון נהרג בידי דאעש במרחב הכפרי של אלבוכמאל
 • ג’ואד אכברא, מפקד בחטיבת אלפאטמיון, נהרג במחצית אוגוסט 2018 ע”י דאעש במרחב הכפרי של אלבוכמאל (חשבון הטוויטר האינדונזי سرمد الى الأبد@BIGsarmad, 16 באוגוסט 2018). פאטמיון הינה חטיבה שיעית, המופעלת ע”י איראן, שמוצא אנשיה באפגניסטאן. כוח מהחטיבה, יחד עם כוחות שיעים נוספים, מגנים על מרחב אלבוכמאל הנתפס כחיוני ע”י האיראנים משום, שדרכו עובר ציר האספקה היבשתי בין עיראק לסוריה.
עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעילות דאעש

פעילות דאעש בשבוע שחלף התמקדה בעיקר בפיצוץ מטעני חבלה לאורך הצירים בהם נעים כוחות הביטחון העיראקים: הצבא, המשטרה הפדרלית, “הגיוס העממי” ו”הגיוס השבטי”. מוקדי פעילות דאעש היו אזורי בגדאד, בעקובה וכרכוב.

 • עיקרי הפעולות שעליהן דיווח דאעש: השמדת כלי רכב שהסיע את אנשי המשטרה הפדרלית, 37 ק”מ ממערב לכרכוב; פיצוץ שני מטעני חבלה כתשעה ק”מ ממערב לבגדאד (כ-15 שיעים נהרגו ונפצעו); פיצוץ מטען חבלה נגד אוטובוס בצפון בגדאד (עשרה אנשי “הגיוס העממי” נהרגו ונפצעו); פיצוץ מטען חבלה נגד ריכוז שיעים בצפון מזרח בגדאד (שבעה הרוגים ופצועים);פיצוץ מטען חבלה נגד כלי רכב של צבא עיראק, כתשעים ק”מ ממזרח לאלרטבה; פיצוץ כלי רכב של המשטרה הפדראלית כ-26 ק”מ מדרום לכרכוכ; פיצוץ שני מטעני חבלה נגד כלי רכב של כוחות ההתערבות המהירה כ-67 ק”מ מצפון לבעקובה; פיצוץ מטען כלי רכב של “הגיוס העממי”, כ-34 ק”מ מצפון מזרח לבעקובה; הפעלת מטען חבלה נגד כלי רכב של “הגיוס העממי”, כ-45 ק”מ מדרום מערב לכרכוכ (חמישה הרוגים).
פעילות כוחות הביטחון העיראקיים
 • להלן עיקרי הפעילות נגד דאעש, שביצעו כוחות הביטחון העיראקים:
  • חמישה פעילי דאעש, בהם מפקד בעל אזרחות אוזבקית, נהרגו ושניים נוספים נעצרו בפריצה של כוחות הביטחון העיראקים, למקום מסתור של פעילי דאעש בקרבת הגבול העיראקי-סורי במערב מחוז אלאנבאר (סוכנות הידיעות העיראקית, 17 באוגוסט 2018).
  • בסריקות נרחבות, שביצעו בסמוך לחלקו הדרומי של אגם חבניה (כ-22 ק”מ מדרום לעיר אלרמאדי) איתרו כוחות הביטחון העיראקים שישים מטעני חבלה (סוכנות הידיעות העיראקית, 15 באוגוסט 2018).
  • כוחות הביטחון העיראקי איתרו חמישה מטעני חבלה במהלך סריקת צינורות הנפט באזור בית הזיקוק ביג’י. המטענים פוצצו באופן מבוקר(סוכנות הידיעות העיראקית,20 באוגוסט 2018).
סיכול ניסיונות הסתננות של פעילי דאעש מסוריה לעיראק
 • בתקשורת העיראקית דווח, כי במהלך יולי 2018 ניסו פעילי דאעש להסתנן מסוריה לעיראק יותר מארבעים פעמים. המדובר בקבוצות שמנו 10-3 פעילים כל אחת. נמסר כי כוחות הביטחון העיראקים סיכלו את כל הניסיונות והסבו לפעילי דאעש הרוגים רבים. ניסיונות הסתננות אלו בוצעו מאזורי אלבוכמאל, אזור העיירה הג’ין (כ-25 ק”מ מצפון לאלבוכמאל) ומדבר אלתנף (כ-220 ק”מ מדרום מערב לאלבוכמאל). חלק מהפעילים ניסו להסתנן לביצוע פיגועים בעיראק ואחרים במטרה למצוא בה מסתור (סוכנות הידיעות העיראקית, 18 באוגוסט 2018).
תקיפת יעד דאעש בסוריה ע”י מטוסים עיראקים
 • בתקשורת העיראקית דווח, כי מטוסי F-16 עיראקיים השמידו חדר מבצעים של דאעש בשטח סוריה. נמסר כי בחדר המבצעים שהושמד תכננו פעילי דאעש לבצע פיגועים בעיראק באמצעות חגורות נפץ בימים הקרובים. בתקיפה נהרגו מספר פעילי דאעש שנשאו חגורות נפץ (אלסומריה ניוז, 16 באוגוסט 2018).
מצרים וחצי האי-סיני
 • סוכנות אעמאק הודיעה, כי חיילי צבא מצרים נהרגו ונפצעו בפיצוץ מטען חבלה שהניחו פעילי דאעש בקרבת אלשיח’ זויד (www.k1falh.ga, אתר המזוהה עם דאעש, 19 באוגוסט 2018). בחשבונות טוויטר מצריים דווח, כי קצין בדרגת סגן נהרג ב-19 באוגוסט 2018 וארבעה חיילים נוספים נפצעו בניסיון לפגוע בכוחות הביטחון המצרים בשדה התעופה אלעריש באמצעות כלי רכב ממולכד.
איחוד שבטי סיני הציע פרס על מידע, שיביא ללכידת שישה בכירים במחוז סיני של דאעש
 •  לאחרונה הציע איחוד שבטי סיני[1] פרס בשווי שני מיליון לירות מצריות (כ-112,000 ($ לכל מי שימסור מידע, אשר יוביל ללכידתם של כל אחד משישה מפקדים במחוז סיני של דאעש (סה”כ 12 מיליון לירות מצריות) (חשבון הטוויטר של איחוד שבטי סיני, 17 באוגוסט 2018). להערכתנו המידע, התמונות שפורסמו והסכום הגבוה עשויים להעיד כי גורמי ביטחון מצריים עומדים מאחורי הפנייה.
ח'ירת סאמי מחמד עבד אלחמיד אלסבכי, אחראי המועצה הביטחונית של מחוז סיני של דאעש והאחראי לטבח מסגד אלרוצ'ה [באלעריש] ב-24 בנובמבר 2017[2].   אסלאם וא'אם אחמד חסן, אחראי משטרת המוסר (אלחסבה) ו"המחבלים המסתערים" של מחוז סיני של דאעש (חשבון הטוויטר של איחוד שבטי סיני [إتحاد قبائل سيناء@SinaiTribes], 17 באוגוסט 2018).
מימין: ח’ירת סאמי מחמד עבד אלחמיד אלסבכי, אחראי המועצה הביטחונית של מחוז סיני של דאעש והאחראי לטבח מסגד אלרוצ’ה [באלעריש] ב-24 בנובמבר 2017[2]. משמאל: אסלאם וא’אם אחמד חסן, אחראי משטרת המוסר (אלחסבה) ו”המחבלים המסתערים” של מחוז סיני של דאעש (חשבון הטוויטר של איחוד שבטי סיני [إتحاد قبائل سيناء@SinaiTribes], 17 באוגוסט 2018).
חנפי ג'מאל מחמוד, אחראי המועצה הצבאית של מחוז סיני של דאעש.   עבד אלרחמן מחמד חמדאן סלימאן ברהום, אחראי הסיוע הלוגיסטי של מחוז סיני של דאעש (חשבון הטוויטר של איחוד שבטי סיני [إتحاد قبائل سيناء@SinaiTribes], 17 באוגוסט 2018).
מימין: חנפי ג’מאל מחמוד, אחראי המועצה הצבאית של מחוז סיני של דאעש. משמאל: עבד אלרחמן מחמד חמדאן סלימאן ברהום, אחראי הסיוע הלוגיסטי של מחוז סיני של דאעש (חשבון הטוויטר של איחוד שבטי סיני [إتحاد قبائل سيناء@SinaiTribes], 17 באוגוסט 2018).
כרים מחמד חמדי חמזה, אחראי המטה ההלכתי (השרעי) של מחוז סיני של דאעש.    מחמד ג'מאל עבד אלרחים עבד אלכרים, אחראי מטה ההסברה של מחוז סיני של דאעש (חשבון הטוויטר של איחוד שבטי סיני [إتحاد قبائل سيناء@SinaiTribes], 17 באוגוסט 2018).
מימין: כרים מחמד חמדי חמזה, אחראי המטה ההלכתי (השרעי) של מחוז סיני של דאעש. משמאל: מחמד ג’מאל עבד אלרחים עבד אלכרים, אחראי מטה ההסברה של מחוז סיני של דאעש (חשבון הטוויטר של איחוד שבטי סיני [إتحاد قبائل سيناء@SinaiTribes], 17 באוגוסט 2018).
פעילות ג’האדיסטית במדינות נוספות
פיגוע התאבדות של דאעש במוסד חינוכי בקאבול
 • ב-15 באוגוסט 2018 ביצע מחבל שהתחזה לסטודנט פיגוע התאבדות במוסד חינוכי פרטי במערב העיר קאבול. המחבל פוצץ את מטען הנפץ שנשא על גופו בעת שנכחו במקום מאות תלמידים, שהיו בשיעור מיוחד לקראת בחינות הכניסה לאוניברסיטה (אפגניסטאן טיימס, 15 באוגוסט 2018). מקורות ממשלתיים אפגאניים דיווחו, כי בפיגוע נהרגו 34 בני אדם ונפצעו 56 (ח’אאמה פרס, 16 באוגוסט 2018).
 • דאעש קיבל אחריות על ביצוע הפיגוע. בהודעה מטעמו נאמר שמחבל מתאבד בשם עבד אלראוף הח’ראסאני פוצץ עצמו באמצעות אפוד נפץ, שנשא על גופו, במרכז חינוכי שיעי בקאבול (www.k1falh.ga, אתר המזוהה עם דאעש, 16 באוגוסט 2018). לטענת דאעש (הנראית מוגזמת) נהרגו בתקיפה למעלה ממאתיים בני אדם.
תקיפת מחנה אימונים של המודיעין האפגאני בקאבול
 • ב-16 באוגוסט 2018 תקפו “פעילי טרור” בסיס ביטחוני ומרכז אימונים של המודיעין האפגאני בקאבול. ההתקפה בוצעה מבניין סמוך, הנמצא בבנייה. אנשי הביטחון שבבסיס הסתתרו ונמנעו מניהול חילופי אש עם התוקפים. לאחר שבע שעות הסתיים האירוע במותם של שני פעיל דאעש (רויטרס, 16 באוגוסט 2018).
 • מחוז ח’ארסאן של דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע. על פי הודעתו שני מחבלים מתאבדים תקפו מחנה אימונים של המודיעין הצבאי האפגאני בקאבול. השניים ניהלו במשך חמש שעות חילופי אש ואז פוצצו את חגורות הנפץ שנשאו על גופם בקרב כוחות הביטחון האפגאנים. לטענת דאעש הרגו ופצעו השניים 110 אנשי ביטחון (www.k1falh.ga, אתר המזוהה עם דאעש, 16 באוגוסט 2018).
פיגוע התאבדות של דאעש נגד בקאבול נגד אנשי ביטחון אפגאנים
 • מחוז ח’ראסאן של דאעש הודיע כי ב-14 באוגוסט 2018 מחבל מתאבד בשם אבו בכר התרכמאני פוצץ עצמו באמצעות אפוד נפץ בקרב ריכוז כוחות אנשי המודיעין הצבאי האפגאני ומשטרת אפגניסטאן בקאבול. כתוצאה מכך נהרגו ונפצעו עשרה אנשי ביטחון אפגאניים (www.k1falh.ga, אתר המזוהה עם דאעש, 16 באוגוסט 2018).

אבו בכר התרכמאני, שביצע את פיגוע התאבדות נגד ריכוז כוחות של המודיעין הצבאי האפגאני ומשטרת אפגניסטאן בקאבול (www.k1falh.ga, אתר המזוהה עם דאעש, 16 באוגוסט 2018).
אבו בכר התרכמאני, שביצע את פיגוע התאבדות נגד ריכוז כוחות של המודיעין הצבאי האפגאני ומשטרת אפגניסטאן בקאבול (www.k1falh.ga, אתר המזוהה עם דאעש, 16 באוגוסט 2018).

[1] איחוד שבטי סיני הינו מסגרת-על הכולל את מרבית שבטי סיני. השבטים הנכללים בה נלחמים נגד "פעילי טרור" בסיני ומסייעים לכוחות הביטחון המצרים בהשבת הביטחון לחצי האי(אלערביה, 3 בנובמבר 2017). יושב ראש איחוד שבטי סיני הינו אבראהים אלערג'אני (אלשעב אלג'דיד, 20 באוגוסט 2018).
[2]
בטבח נהרגו 309 מתפללים ו-124 נפצעו.