מבט לג’האד העולמי (21 -27 בפברואר 2019)

חייל צבא סוריה סמוך לטנק סורי מתכונן לקראת המערכה על אדלב (בטולאת אלג'יש אלסורי, 21 בפברואר 2019).

חייל צבא סוריה סמוך לטנק סורי מתכונן לקראת המערכה על אדלב (בטולאת אלג'יש אלסורי, 21 בפברואר 2019).

חלק מלמעלה מ-350 פעילי דאעש, שנכנעו לידי כוחות SDF באלבאע'וז פוקאני (חשבון הטוויטר Nidalgazaui@Nidalgazaui, 26 בפברואר 2019).

חלק מלמעלה מ-350 פעילי דאעש, שנכנעו לידי כוחות SDF באלבאע'וז פוקאני (חשבון הטוויטר Nidalgazaui@Nidalgazaui, 26 בפברואר 2019).

חלק מלמעלה מ-350 פעילי דאעש, שנכנעו לידי כוחות SDF באלבאע'וז פוקאני (חשבון הטוויטר Nidalgazaui@Nidalgazaui, 26 בפברואר 2019).

חלק מלמעלה מ-350 פעילי דאעש, שנכנעו לידי כוחות SDF באלבאע'וז פוקאני (חשבון הטוויטר Nidalgazaui@Nidalgazaui, 26 בפברואר 2019).

פינוי בני משפחות של פעילי דאעש, שנמלטו מה

פינוי בני משפחות של פעילי דאעש, שנמלטו מה"כיס" באלבאע'וז פוקאני (חשבון הטוויטרMossadNews , 20 בפברואר 2019).

ילדים יזידים ששוחררו מה

ילדים יזידים ששוחררו מה"כיס" של דאעש באלבאע'וז פוקאני (רודאוו, 23 בפברואר 2019).

זירת הפיגוע מצפון לאלמיאדין (ענב בלדי, 21 בפברואר 2019).

זירת הפיגוע מצפון לאלמיאדין (ענב בלדי, 21 בפברואר 2019).

אנשי

אנשי "הגיוס העממי" בעת פעילות, שבמהלכה הושמדו מקומות מסתור של דאעש במערב מחוז דיאלא (al-hashed.net, 23 בפברואר 2019).

עיקרי אירועי השבוע
 • כוחות SDF הכורדים נערכים להתקפה המכרעת נגד שרידי דאעש (מאות רבות של פעילים) הנאחזים בעיירה אלבאע’וז פוקאני. בימים האחרונים אותרו תופעות של התערערות המורל בקרב הפעילים שנותרו. נראה כי אחד הגורמים המעכבים את תחילת ההתקפה הינו הימצאותם של מאות אזרחים בעיירה, רובם בני משפחות פעילי דאעש (נשים וילדים). אותם קרובי משפחה, ופעילי דאעש שמצליחים להיחלץ מהעיירה, עוברים מיון קצר שבסיומו הם נשלחים לבתי כלא (הגברים, מרביתם פעילים זרים) ולמחנות עקורים, שבלב אזור השליטה הכורדי (הנשים). בנוסף לכך הוסגרו לידי המשטר העיראקי קרוב ל-400 פעילים שמוצאם מעיראק. הם הועברו למתקן כליאה בעיראק (בנוסף לכך הוסגרו לידי העיראקים גם 13 פעילי דאעש שמוצאם מצרפת). גורם נוסף המעכב את התקפת SDF הינו הימצאות רשת מנהרות ובונקרים בעיירה אלבאע’וז, המהווה על פי דובר SDF “בעיה חמורה מבחינה צבאית”.
 • במרחב אדלב נמשכו תקריות בעצימות גבוהה בין צבא סוריה לארגונים הג’האדיסטים. מדובר בעיקר בחילופי אש ארטילריים, במרבית המקרים ביוזמת צבא סוריה. במקביל תקפו מטוסים סורים (באופן חריג בחודשים האחרונים) יעדים במרחב הכפרי, שמצפון לאדלב. אתר אינטרנט המזוהה עם המשטר הסורי דיווח כי המדובר בריכוך ארטילרי כהכנה ל”מערכת אדלב”. מנגד, המשיכו הארגונים הג’האדיסטים לתקוף את צבא סוריה אף כי, להערכתנו, בעצימות נמוכה יותר מזו של צבא סוריה.
 • הצהרת הנשיא טראמפ לפיה תוציא ארה”ב את 2,000 חייליה מסוריה ממשיכה להישחק. השבוע דיווחה התקשורת האמריקאית, כי בסוריה יישארו לזמן מה 400 אנשי צבא, שיפעלו בשלושה מוקדים: צפון מזרח סוריה (אזור השליטה של SDF), בבסיס אלתנף (בקרבת משולש הגבולות סוריה-עיראק-ירדן), ואזור מנבג’ (שתורכיה חותרת לכלול אותו ב”אזור הבטוח” שלה). אולם בפני ארה”ב ניצבות עדיין בעיות פוליטיות בלתי פתורות, שבמרכזן הסדר עם תורכיה בעניין ה”אזור הבטוח” (הנתקל בקשיים בשל העדר הסכמות בנוגע לכורדים). על רקע זה מתקיימות שיחות בין בכירים אמריקאים ותורכים במגמה לנסות ולקדם פתרונות לבעיות הללו.
המעורבות האמריקאית בסוריה
בכוונת ארה”ב להשאיר 400 אנשי צבא בסוריה

נמשך הכרסום בהצהרת הנשיא טראמפ לפיה תוציא ארה”ב את חייליה מסוריה בעקבות הניצחון על דאעש (חשבון הטוויטר של טראמפ, 19 בדצמבר 2018). בתחילה דובר על 2,000 אנשי צבא אמריקאים הצפויים לעזוב את סוריה. אולם אנשי ממשל אמריקאים מסרו לאחרונה, כי בסוריה יישארו לזמן מה 400 אנשי צבא, שיפעלו בשלושה מוקדים: בצפון מזרח סוריה (אזור השליטה הכורדי), בעיר מנבג’ (שם יקיימו סיורים משותפים עם עמיתיהם התורכים) ובבסיס אלתנף (כדי לבלום את התפשטות ההשפעה האיראנית) (The Wall Street Journal, 23 בפברואר 2019, וכלי תקשורת אמריקאים נוספים).

 • על רקע התנגדות תורכית נחרצת, עד כה עדיין לא הושגה הסכמה עם תורכיה באשר לאופי הפעילות האמריקאית באזורים עליהם שולטים הכורדים. בעקבות זאת מתקיימים מגעים בין בכירים צבאיים אמריקאים לבכירים תורכים בהשתתפות שרי ההגנה של שתי המדינות (רויטרס, 23 בפברואר 2019). בעיה נוספת המתחילה להתעורר הינה שיתוף הפעולה העתידי בסוריה בין האמריקאים לבין בעלות בריתם האירופאיות השותפות למערכה נגד דאעש. האמריקאים שואפים שאנשי הצבא שיישארו בסוריה, בסדר גודל של 800-1,500 חיילים, יהיו חלק מכוח של בעלות בריתה האירופאיות של ארה”ב (רויטרס 22, 23 בפברואר 2019). אולם הוושינגטון פוסט דיווח (20 בפברואר 2019) כי בעלות בריתה של ארה”ב בסוריה (ככל הנראה צרפת ובריטניה) לא תשארנה כוחותיהן בסוריה אם ארה”ב תוציא את כוחותיה משם. מכל מקום, נשיא צרפת עמנואל מקרון ברך על החלטת ארה”ב להשאיר את אנשי הצבא בסוריה וציין, כי צרפת תמשיך לפעול במסגרת כוחות הקואליציה (רויטרס, 25 בפברואר 2019).
 • דמיטרי פסקוב, דובר הקרמלין התייחס לדיווח (הראשוני) לפיו לאחר הנסיגה האמריקאית מסוריה מתכוונת ארה”ב להשאיר בסוריה כוח של 200 חיילים. לדבריו, מוסקבה עוקבת מקרוב ומנתחת את עמדתה של וושינגטון בנוגע לנסיגה הפוטנציאלית של הכוחות האמריקנים מסוריה, ומאמינה כי המצב אינו ברור לעת עתה. לדבריו: “בשלב זה אנחנו איננו מבינים במה מדובר” (טאס, 22 בפברואר 2019).
מרחב אדלב
נמשכות תקריות בעצימות גבוהה בין צבא סוריה לארגונים הג’האדיסטים

מפת התקיפות (עדכני ל-23 בפברואר 2019): בירוק מסומנת מובלעת המורדים באדלב; באדום האזור שבשליטת צבא סוריה והכוחות המסייעים לו. בעיגולים אדומים מסומנים אזורים שהותקפו (ח'טוה, 23 בפברואר 2019).
מפת התקיפות (עדכני ל-23 בפברואר 2019): בירוק מסומנת מובלעת המורדים באדלב; באדום האזור שבשליטת צבא סוריה והכוחות המסייעים לו. בעיגולים אדומים מסומנים אזורים שהותקפו (ח’טוה, 23 בפברואר 2019).

 • גם השבוע נמשכו תקריות בעצימות גבוהה בין צבא סוריה לארגונים הג’האדיסטים במרחב באדלב. צבא סוריה ביצע ירי לעבר מפקדות “גדודי התהילה”, 27 ק”מ מצפון מערב לחמאה מספר מפקדות ועמדות. הושמדו. אתר האינטרנט המזוהה עם צבא סוריה דיווח, כי הריכוך הארטילרי שבוצע הינו במסגרת פקודות, שניתנו למפקדי הגזרות לבצע ירי ארטילרי במרחב לקראת “מערכת אדלב”, שכל הסורים ציפו לה (בטולאת אלג’יש אלסורי, המזוהה עם המשטר הסורי, 21 בפברואר 2019). סוכנות הידיעות הסורית דיווחה, כי ב-22 בפברואר 2019 השמיד צבא סוריה משגרי רקטות של ארגוני המורדים מדרום לאדלב (סאנא, 24 בפברואר 2019). כמו כן ביצע צבא סוריה ירי לעבר צירי תנועה של המטה לשחרור אלשאם מצפון לחמאה. פעילים רבים נפצעו ונהרגו (סאנא, 23 בפברואר 2019).
 • מטוסי קרב סוריים ביצעו (באופן חריג בחודשים האחרונים) תקיפות נגד יעדים במרחב הכפרי, שמדרום לאדלב. במקביל שיגר צבא סוריה אש ארטילרית לעבר האזורים, שהותקפו מהאוויר. כמו כן נורתה (24 בפברואר 2019) אש ארטילרית לעבר האזור שממערב לג’סר אלשע’ור, המרחב הכפרי שמצפון לחמאה, אזור מישור אלע’אב והעיר ח’אן שיחון (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם; ח’טוה, 24 בפברואר 2019).
חייל צבא סוריה סמוך לטנק סורי מתכונן לקראת המערכה על אדלב (בטולאת אלג'יש אלסורי, 21 בפברואר 2019).      תותח של צבא סוריה תוקף מטרות של ארגוני המורדים במרחב הכפרי שמצפון לחמאה (סאנא, 24 בפברואר 2019).
מימין: חייל צבא סוריה סמוך לטנק סורי מתכונן לקראת המערכה על אדלב (בטולאת אלג’יש אלסורי, 21 בפברואר 2019). משמאל: תותח של צבא סוריה תוקף מטרות של ארגוני המורדים במרחב הכפרי שמצפון לחמאה (סאנא, 24 בפברואר 2019).
 • מנגד, חדר מבצעים “עורר את המאמינים” (בדומיננטיות של ארגון “שומרי הדת” המזוהה עם אלקאעדה), הודיע על תקיפת מטרות של צבא סוריה (טלגרם, 20, 21 בפברואר 2019). ב-24 בפברואר 2019 ניסו חוליות של ארגוני המורדים להסתנן לעבר עמדות צבא סוריה במרחב הכפרי, שמצפון לחמאה. צבא סוריה ירה לעברם והרג פעילים רבים (סאנא, 14 בפברואר 2018). ב-25 בפברואר 2019 שיגרה יחידת הנ”ט של המטה לשחרור אלשאם טיל נ”ט לעבר כוח של צבא סוריה מדרום מזרח לאדלב (אבאא’, 25 בפברואר 2019). ב-25 וב-26 בפברואר 2019 הודיע חדר המבצעים “עורר את המאמינים”, כי פעיליו ירו אש מרגמות לעבר עמדות צבא סוריה ממזרח לאדלב. על פי ההודעה נהרגו או נפצעו ב-26 בפברואר 14 חיילים סורים (טלגרם, 26 בפברואר 2019).
תגבור כוחות צבא תורכיה במרחב הכפרי שמדרום לאדלב
 • אתר חדשות סורי המזוהה עם ארגוני המורדים דיווח, כי ב-25 בפברואר 2019 בשעות הערב נכנס טור כוחות של צבא תורכיה, שכלל נגמ”שים, טנקים ושריוניות לשטח סוריה ועשה דרכו לעבר נקודות התצפית במרחב הכפרי, שמדרום לאדלב. ב-26 בפברואר 2019 דווח על-ידי מרכז ההסברה של אדלב, כי צבא תורכיה מתכוון להקים שש נקודות תצפית חדשות במרחב הכפרי, שמדרום מזרח לאדלב (אלדרר אלשאמיה, 26 בפברואר 2019).
מזרח סוריה
הכנות לקרב ההכרעה באלבאע’וז פוקאני (תמונת מצב עדכנית ל-27 בפברואר 2019)

כוחות SDF ממשיכים להיערך לקראת ההתקפה המכרעת נגד פעילי דאעש הנאחזים בעיירה אלבאע’וז פוקאני. בעיירה נותרו כאלף פעילי דאעש. יחד עימם מצויים מאות אזרחים, רובם הגדול בני משפחות דאעש (נשים וילדים). כוחות SDF , בסיוע אמריקאי, קולטים פעילי דאעש ואזרחים הנמלטים מהעיירה. הם עוברים מיון וחקירה קצרה ומשוגרים אל בתי כלא (פעילי דאעש) ומחנות עקורים (נשים וילדים), שבעומק אזור השליטה הכורדי. כמו כן הועברו כמה מאות פעילי דאעש, שמוצאם מעיראק, לידי המשטר העיראקי.

 • להלן תמונת המצב בנוגע ל”כיס” דאעש בעיירה אלבאע’וז פוקאני על בסיס המידע, שבידינו ובכלל זה ראיונות עם קצין בכיר ב- SDF ועם אנשי ממשל כורדים (כורדיסטן 24, 23 בפברואר 2019):
  • כוחות פעילי דאעש: מוערך, כי מספר פעילי דאעש הנצורים באלבאע’וז פוקאני עומד על כאלף פעילים. מרביתם זרים: רוסים, אירופאיים, אמריקאים, תורכים, עיראקים רבים, סנגלים ואסיאתיים.
  • מצב האזרחים: כ-5,000 אזרחים הצליחו להיחלץ מה”כיס” הודות למסדרון, שפתחו עבורם כוחות.SDF מרבית האזרחים נמלטו מהעיירה בימים האחרונים[1]. אולם ב”כיס” נותרו עדיין אזרחים לכודים, רובם בני משפחה של פעילי דאעש (נשים וילדים). ולפיכך הפעילים מספקים להם מזון ומים, למרות המחסור בשל המצור המוטל ע”י כוחות SDF. ב-26 בפברואר 2019 הסגירו עצמם למעלה מ-350 פעילים לידי SDF. זוהי כניעה המונית חסרת תקדים וסימן להתערערות המורל ב”כיס” שנותר.
  • הטיפול בפעילים והאזרחים שהצליחו להיחלץ: הגברים שהצליחו להיחלץ עוברים חקירה ראשונית (בה מעורבים חיילי ארה”ב), בעיקר כדי לוודא אם הם פעילים זרים. לאחר מכן הם נשלחים לבתי כלא. הנשים נבדקות ע”י SDF ולאחר מכן מועברות למחנות עקורים שבעורף. נראה, כי מחנה העקורים המרכזי אליו מועברות הנשים הינו מחנה אלהול, שבלב שטח השליטה הכורדי (כארבעים ק”מ דרום מזרח לאלחסכה).
  • בני ערובה שבידי דאעש: מדובר בבני ערובה מהעיירה קובנה (שבסמוך לגבול התורכי) ומהעיר אלרקה (שהייתה “בירת” דאעש בסוריה). כמו כן מצויים בידי דאעש שבויי SDF , אנשי ממשל כורדים, אנשי תקשורת זרים ויזידים שנחטפו. מקום הימצאם אינו ידוע. פעילי SDF מקווים לשחרר בני ערובה שנותרו בחיים על בסיס מידע מודיעיני שיתקבל. בתקשורת הבריטית נמסר כי יחידת עילית (SAS) איתרה בעיירה אלבאע’וז פוקאני את ראשיהם הערופים של חמישים יזידיות, שפעילי דאעש החזיקו בהן ורצחו אותן באכזריות (Mail Online, 23 בפברואר 2019).
  • אפשרות בריחה לעיראק: ל- SDFלא ברור האם פעילי דאעש ומנהיגיהם הצליחו להימלט מאלבאע’וז. ניתן להגיע לעיראק באמצעות שימוש במנהרות שנחפרו בעיירה ובתוכן גם מנהרות חוצות גבול. אולם פעילי דאעש נתקלים בקשיים בחציית הגבול משום שצבא עיראק מפקח עליו מצדו העיראקי ו-SDF מהצד הסורי. בנוסף לכך, נראה גם כי פעילי דאעש מנסים לחצות את נהר הפרת בסירות ולהימלט מערבה, לעבר מרחב תדמור, אולם להערכתנו היקף הבריחה מערבה מצומצם בשל הקשיים הכרוכים בכך (חיל האוויר הבריטי הודיע כי מטוס קרב שיגר טיל לעבר סירה שפעילי דאעש ניסו לחצות באמצעותה את הפרת).
מיון ופינוי בני משפחות פעילי דאעש באלבאע'וז פוקאני (ערוץ אלאא'ן, 24 בפברואר 2019).   מיון ופינוי בני משפחות פעילי דאעש באלבאע'וז פוקאני (ערוץ אלאא'ן, 24 בפברואר 2019).
מיון ופינוי בני משפחות פעילי דאעש באלבאע’וז פוקאני (ערוץ אלאא’ן, 24 בפברואר 2019).
 • על פי הדוברים הכורדים הימצאות האזרחים בעיירה אלבאע’וז פוקאני מעכבת עתה את התקדמות כוחות SDF. גורם נוסף המעכב את תחילת קרב ההכרעה הינו הימצאות מנהרות ובונקרים תת-קרקעיים בעיירה, כולל כאלו שלא אותרו עדיין. הימצאותם, לדברי מצטפא באלי, אחראי מרכז העיתונות של SDF, “מהווה בעיה חמורה מבחינה צבאית” (רויטרס, 24 בפברואר 2019).
מאות אזרחים, רובם בני משפחות פעילי דאעש מובלים 
למחנה העקורים אלהול, בלב אזור השליטה הכורדי (כורדיסטאן 24, 23 בפברואר 2019).    ילדים יזידים ששוחררו מה"כיס" של דאעש באלבאע'וז פוקאני (רודאוו, 23 בפברואר 2019).
מימין: מאות אזרחים, רובם בני משפחות פעילי דאעש מובלים למחנה העקורים אלהול, בלב אזור השליטה הכורדי (כורדיסטאן 24, 23 בפברואר 2019). משמאל: ילדים יזידים ששוחררו מה”כיס” של דאעש באלבאע’וז פוקאני (רודאוו, 23 בפברואר 2019).
הסגרת פעילי דאעש ממוצא עיראקי לידי המשטר העיראקי
 • ב-24-22 בפברואר 2019 הוסגרו לידי המשטר העיראקי 382 פעילי דאעש, שמוצאם מעיראק. הפעילים הועברו ע”י כוחות הביטחון העיראקים למתקן כליאה (סוכנות הידיעות העיראקית, 24 בפברואר 2018). נמסר בין פעילי דאעש, שהוסגרו לידי צבא עיראק, היו 14 צרפתים (סוכנות הידיעות העיראקית, 25 בפברואר 2019). בסך הכל נתפסו ע”י SDF למעלה מ-500 פעילי דאעש ממוצא עיראקי, שהיו בסוריה (סוכנות הידיעות העיראקית, 25 בפברואר 2019).
 • נשיא עיראק, ברהם צאלח מסר במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון בפריז, כי שלושה עשר פעילי דאעש צרפתים, שהוסגרו לידי עיראק ע”י כוחות SDF, יישפטו בהתאם לחוק העיראקי וייתכן שיוצאו להורג (בגדאד פוסט, 25 בפברואר 2019).
מותו של בכיר בדאעש
 • ב-24 בפברואר 2019 נורה ונהרג אחמד אלעבידי המכונה אבו דג’אנה אלזר, פעיל דאעש בכיר. הוא נהרג בעת שנמלט מה”כיס” שבשליטת דאעש באלבאע’וז פוקאני. ככל הנראה לוחמים ערבים בכוחות SDF הרגו אותו כנקמה על כך שהוא היה אחד “מאדריכלי” הטבח באלשעיטאת. נמסר כי הוא היה מבוקש “מספר אחד” על-ידי מרבית שבטי האזור[2]. אבו דג’אנה אלזר היה איש תקשורת ולאחר מכן מפקד בצבא סוריה החופשי. בהמשך הוא קיים קשר עם ג’בהת אלנצרה ואחר כך נשבע אמונים לדאעש (חשבון הטוויטר ديرالزور الأن@DeirEzzoreNow, 24 בפברואר 2019).
 • מוסד התקשורת אלמהאג’רין (המהגרים), המזוהה עם דאעש, פרסם מודעת אבל על מותו. בהודעה כונה הפעיל “אביר, ראשון במערכה, גיבור, אמיץ לב ואציל נפש”. בהודעה נאמר, כי הוא נהרג בתקיפה של כוחות הקואליציה הבינלאומית באזור אלבאע’וז (חשבון הטוויטר Rosanna@RosannaMrtnz, 25 בפברואר 2019).
אבו דג'אנה אלזר (דיר אלזור 24, 24 בפברואר 2019).    הודעה של מוסד התקשורת אלמהאג'רין על מותו של בכיר דאעש אבו דג'אנה אלזר (חשבון הטוויטר Rosanna@RosannaMrtnz, 25 בפברואר 2019).
מימין: אבו דג’אנה אלזר (דיר אלזור 24, 24 בפברואר 2019). משמאל: הודעה של מוסד התקשורת אלמהאג’רין על מותו של בכיר דאעש אבו דג’אנה אלזר (חשבון הטוויטר Rosanna@RosannaMrtnz, 25 בפברואר 2019).
קשיים בתפקוד מערך ההסברה של דאעש באזור אלבאע’וז פוקאני

ממעקב אחר כלי תקשורת המזוהים עם דאעש עולה, כי הארגון נתקל בקשיים בהעברת חומרי הסברה מזירת העיירה אלבאע’וז פוקאני. הדבר נובע להערכתנו מהלחצים הצבאיים המופעלים על פעילי דאעש בעיירה המאלצים אותם להסתתר ולדאוג לשרידותם. בבדיקת כלי התקשורת של דאעש עולה, כי בניגוד להעדר הדיווחים מאלבאע’וז נמשכים הדיווחים אודות תקיפות שמבצע דאעש באזורים אחרים, שבשליטת SDF (ראו להלן). כמו כן נמשכים הדיווחים השגרתיים של מחוזות דאעש בעיראק, תימן, מערב אפריקה ומקומות נוספים.

 • חריג באלם התקשורתי של דאעש בזירת הקרב באלבאע’וז היה סרטון שהופץ ע”י קבוצה המזוהה עם דאעש, במטרה לחזק את רוחם של אלו המצדדים בלחימה “עד הסוף”. בסרטון נראה איש דת ומשורר של דאעש, שצולם באלבאע’וז פוקאני ובו הוא מעלה על נס את האחדות והג’האד. איש הדת ציין כי “אלבאע’וז הפכה לסמלם של אלו המגלים אורך רוח”, קרי-קריאה לפעילים ולתומכיהם שלא להיכנע ולהמשיך במערכה ארוכת הטווח (חשבון הטוויטר Rosanna@RosannaMrtnz, 26 בפברואר 2019).

איש דת ומשורר של דאעש כפי שהופיע בסרטון 
(חשבון הטוויטר Rosanna@RosannaMrtnz, 26 בפברואר 2019).
איש דת ומשורר של דאעש כפי שהופיע בסרטון (חשבון הטוויטר Rosanna@RosannaMrtnz, 26 בפברואר 2019).

נמשכים העימותים בין דאעש לצבא סוריה בשטח המדברי, שממזרח לתדמור
 • מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח, כי 23 בפברואר 2019 הציבו פעילי דאעש מארב מצפון מזרח לתדמור (באזור שבין תדמור לבין אלסח’נה). ששה חיילי צבא סוריה נהרגו , בהם שני קצינים. עוד נמסר כי קיימים דיווחים אודות נפילת שלושה חיילים בשבי דאעש (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 24 בפברואר 2019).
צפון מזרח סוריה
נמשכות פעולות הגרילה של דאעש באזור העיר אלמיאדין, שבעמק הפרת
 • גם השבוע נמשכו פעולות הגרילה והטרור של דאעש באזור העיר אלמיאדין, שבעמק הפרת (מדרום מזרח לדיר אלזור):
  • מרכז המעקב הסורי דיווח כי מכונית תופת התפוצצה סמוך לשיירת עובדים בתחום הנפט באזור העיירה אלשחיל (כתשעה ק”מ מצפון לאלמיאדין, בקרבת מקום בו הותקף בשבוע שעבר כלי רכב של SDF). בתקיפה נהרגו לפחות עשרים בני אדם, עובדי תעשיית הנפט ומאבטחיהם (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 21 בפברואר 2019).
  • דאעש הודיע, כי ב-21 בפברואר 2019 פוצצו פעיליו מכונית תופת בעת שחלף לידה כלי רכב של כוחות SDF בעיירה אלשחיל. לטענת דאעש, נהרגו חמישה-עשר לוחמי כוחות SDF. הודעת דאעש מסתיימת באיום כי התקפות “חיילי הח’ליפות” לא ייפסקו וכי המערכה עדיין תהיה קשה עד ש”צבאות הצלב” יובסו (שבכת שמוח’, 21 בפברואר 2019).

זירת הפיגוע מצפון לאלמיאדין (ענב בלדי, 21 בפברואר 2019).
זירת הפיגוע מצפון לאלמיאדין (ענב בלדי, 21 בפברואר 2019).

תקיפות שמבצעות חוליות דאעש באזורי פעילות נוספים של ה-SDF
 • דאעש קיבל אחריות להפעלת מטען חבלה נגד כלי רכב בו נסעו אנשי כוחות SDF במרכז העיר אלרקה (שהפכה למוקד התקפות גרילה של דאעש). בתקיפה נהרגו או נפצעו ארבעה אנשי כוחות SDF וכלי הרכב נפגע (שבכת שמוח’, 22 בפברואר 2019).
 • דאעש קיבל אחריות להפעלת מטען חבלה נגד כלי רכב של SDF מדרום לאלשדאדי, שבלב אזור השליטה הכורדי. נמסר כי כל נוסעי הרכב נהרגו או נפצעו (טלגרם, 25 בפברואר 2019)
‏עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעולות הטרור והגרילה של דאעש
 • להלן הפעולות העיקריות שביצע דאעש בשבוע שחלף (בעיקר על פי דיווחי דאעש):
  • מחוז אלאנבאר: ב-19 בפברואר 2019 נחטפו שנים-עשר בני אדם שיצאו ללקט פטריות כמהין. יומיים לאחר מכן, מצאו כוחות הביטחון העיראקים גופות של ששה מהם (Erem News, 21 בפברואר 2019). חמישה שנחטפו שוחררו (אלסומריה ניוז, 23 בפברואר 2019).
  • מחוז אלאנבאר: דאעש הציב מארב לאנשי “הגיוס (השבטי)” בקרבת העיר חדית’ה. כתוצאה מחילופי האש נהרגו חמישה אנשי “הגיוס (השבטי)” (שבכת שמוח’, 22 בפברואר 2019).
  • מחוז נינוא: הופעל מטען חבלה נגד כלי רכב בו נסע איש מנגנון הביטחון העיראקי במרכז העיר מוצול. איש הביטחון נפצע וכלי רכבו הושמד (שבכת שמוח’, 23 בפברואר 2019).
  • מחוז צלאח אלדין: מפקד המשטרה המחוזית הודיע, כי כוחות הביטחון העיראקים סיכלו ב-25 בפברואר 2019 התקפה של “פעילי טרור” (במשתמע: דאעש) נגד בית הזיקוק צלאח אלדין 1 (כארבעים ק”מ מצפון לתכרית). נמסר, כי למעלה מחמישה-עשר “פעילי טרור”, בהם מחבלים מתאבדים, תקפו את מתחם בית הזיקוק במשך שלוש שעות אך לא הצליחו להיכנס אליו. נמסר כי שלושה “פעילי טרור” נהרגו ופעיל נוסף נתפס. יתר הפעילים נמלטו לעבר הרי מכחול, שמצפון למתחם בית הזיקוק (סוכנות הידיעות העיראקית, 25 בפברואר 2019).
פעילות סיכול ומנע של כוחות הביטחון העיראקים
 • להלן עיקרי פעולות הסיכול והמנע של כוחות הביטחון העיראקים:
  • מחוז אלאנבאר: כוח של “הגיוס השבטי” ביצע שורת תקיפות נגד דאעש במדבר מחוז אלאנבאר. בתקיפות נהרגו חמישה פעילי דאעש, נלקח נשק שלל וכלי רכבם הועלו באש. נמסר כי פעילי דאעש שהותקפו איימו על חיי אנשים, שיצאו ללקט פטריות כמהין (צות אלעראק, 21 בפברואר 2019).
  • מחוז דיאלא: כוח של “הגיוס העממי” השמיד מקומות מסתור של דאעש, כ-24 ק”מ מצפון מזרח לבעקובה. צבא עיראק ו”הגיוס העממי” בסיוע חיל האוויר העיראקי תקפו פעילי דאעש במשך מספר ימים (al-hashed.net, 23 בפברואר 2019).
  • מחוז אלאנבאר: כוח של המודיעין העיראקי איתר מצבור של 265 מטעני חבלה, כ-45 ק”מ ממערב לבגדאד. באזור נחשפו שלוש מנהרות, ששימשו מחבוא עבור פעילי דאעש. צוותי הנדסה קרבית פוצצו את מטעני החבלה והמנהרות (סוכנות הידיעות העיראקית, 24 בפברואר 2019).
  • מחוז נינוא: כוח של המודיעין הצבאי העיראקי עצר פעיל בכיר של דאעש, כמאה ק”מ מצפון מערב למוצול (בסמוך לגבול עיראק-סוריה). הפעיל הבכיר, שנחשב למסוכן ביותר, נמלט קודם לכן לסוריה בעת פעילות כוחות הביטחון העיראקים (סוכנות הידיעות העיראקית, 24 בפברואר 2019).
חצי האי סיני ומצרים
תקיפת מחסום של צבא מצרים ברפיח
 • ב-25 בפברואר 2019 בשעות הערב תקפו פעילי מחוז סיני של דאעש מחסום של צבא מצרים בצפון העיר רפיח. בתגובה ביצע צבא מצרים ירי ארטילרי לעבר בתים נטושים ברפיח. לא דווח על נפגעים (אלערבי אלג’דיד, 25 בפברואר 2019).

[1] על פי דיווח של מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם (26 בפברואר 2019) יצאו מאלבאע'וז פוקאני בימים האחרונים כ-3,600 בני משפחות פעילי דאעש ואזרחים, וכמאתיים פעילי דאעש.
[2]
אלשעיטאת: שבט ערבי סוני השוכן באזור דיר אלזור ומונה 90,000-70,000 נפש. באוגוסט 2014 הוציאו פעילי דאעש להורג 700 מבני השבט. בעקבות זאת מנהל השבט מאבק נגד דאעש (ויקיפדיה).