מבט לג’האד העולמי (20-14 בדצמבר 2017)

שני מפקדי משמרות המהפכה האיראנים שנהרגו בעימותים עם דאעש במרחב הכפרי של דיר אלזור (חק, 15 בדצמבר 2017).

שני מפקדי משמרות המהפכה האיראנים שנהרגו בעימותים עם דאעש במרחב הכפרי של דיר אלזור (חק, 15 בדצמבר 2017).

צלאח אלדין הצ'צ'ני (אלבואבה, 19 בדצמבר 2017).

צלאח אלדין הצ'צ'ני (אלבואבה, 19 בדצמבר 2017).

מטעני חבלה, שאותרו על-ידי חטיבה מס' 2 של הגיוס העממי, בבית מלאכה להכנת מטעני חבלה של דאעש באלמטיביג'ה. בית המלאכה הושמד (אתר

מטעני חבלה, שאותרו על-ידי חטיבה מס' 2 של הגיוס העממי, בבית מלאכה להכנת מטעני חבלה של דאעש באלמטיביג'ה. בית המלאכה הושמד (אתר "הגיוס העממי", 17 בדצמבר 2017).

שר הפנים המצרי, לואא' (אלוף) מג'די עבד אלע'פאר בעת הישיבה בה הנחה להעלות את רמת הכוננות הביטחונית לעליונה לקראת החגים הנוצרים

שר הפנים המצרי, לואא' (אלוף) מג'די עבד אלע'פאר בעת הישיבה בה הנחה להעלות את רמת הכוננות הביטחונית לעליונה לקראת החגים הנוצרים

שני המחבלים שתקפו את מרכז האימונים שהופצץ ע

שני המחבלים שתקפו את מרכז האימונים שהופצץ ע"י דאעש. שני הפעילים המופיעים בה נראים צעירים מאוד (חשבון הטוויטר @jO2Dvhoppoyttrr, 19 בדצמבר 2017).

חיפושים שערכו כוחות שירות הביטחון הפדרלי הרוסי (שירות הביטחון הפדרלי הרוסי).

חיפושים שערכו כוחות שירות הביטחון הפדרלי הרוסי (שירות הביטחון הפדרלי הרוסי).

עיקרי אירועי השבוע
 • בעקבות הודעת הנשיא פוטין על הוצאת “חלק ניכר” מהכוחות הרוסים בסוריה החל השבוע תהליך הפינוי. על פי התקשורת הרוסית הוצאו מסוריה מטוסי קרב, אנשי כוחות קרקע ממקצועות שונים וציוד צבאי. דובר הפנטגון הגיב, כי ארה”ב לא הבחינה בהפחתה משמעותית של הכוח הרוסי בסוריה. בכל מקרה, על פי הודעת הדובר, כוחות ארה”ב והקואליציה ימשיכו לתמוך ב”כוחות המקומיים” כדי לייצב את המצב בשטחים ששוחררו ולהשלים את הניצחון על דאעש.
 • במרחב שמצפון מזרח לחמאה נמשכו קרבות בין הכוחות הסוריים למטה לשחרור אלשאם במסגרת המערכה לכיבוש אדלב. דאעש מצידו ממשיך לבצע פעולות טרור וגרילה במקומות שונים בסוריה. בלטו השבוע: תקיפת עמדות מיליציה של המשטר הסורי בשכונה הנמצאת בפאתי דמשק תוך שימוש במחבלים מתאבדים והריגת שני מפקדי משמרות המהפיכה במרחב הכפרי של דיר אלזור. ברחבי עיראק נמשכות התכתשויות בין כוחות הביטחון העיראקים לבין פעילי דאעש, כאשר הכוחות העיראקים ממשיכים במבצעי טיהור במחוזות השונים.
 • בחו”ל נמשך מאמץ הפיגועים של דאעש, שבו בולט מחוז חוראסאן (אפגניסטאן/פקיסטאן). בלטה השבוע התקפה מורכבת בה נעשה שימוש במחבלים מתאבדים נגד מרכז האימונים של מנהלת הביטחון הלאומי של אפגניסטאן בבירה קאבול; בפקיסטאן ביצע דאעש פיגוע הרג בכנסייה באמצעות מחבלים מתאבדים; במצרים פגע טיל בשדה התעופה אלעריש בעת ביקורם של שר ההגנה ושר הפנים. שני קצינים בדרגות סא”ל ואל”מ נהרגו. דאעש לקח אחריות על הפיגוע. אך להערכתנו הוא בוצע ע”י מחוז סיני של דאעש. בסנט פטרסבורג שברוסיה סוכל פיגוע התאבדות בכנסייה (“קתדרלת קאזאן”) בעקבות מידע, שהועבר לרוסים ע”י ה-CIA. נשיא רוסיה הודה לעמיתו האמריקאי.
רוסיה וארה”ב
תקרית בין מטוסים רוסיים ואמריקאים במרחב נהר הפרת
 • בכיר בפנטגון אישר, כי ב-13 בדצמבר 2017 ירו זוג מטוסי קרב אמריקאים, נורי חום כדי להזהיר זוג מטוסי קרב רוסיים, אשר סטו ממסלולם, וטסו ממזרח לנהר הפרת מעל “אזור בטוח” שהוסכם עליו בין שני הצדדים. לאחר שנורו אמצעי האזהרה עזבו שני המטוסים הרוסיים את האזור (Washington Examiner, 14 בדצמבר 2017). משרד ההגנה הרוסי הכחיש את הדיווחים הללו, שפורסמו בתקשורת האמריקאית והבריטית. לגרסתו שני המטוסים ליוו “שיירת סיוע הומניטארי” בקרבת העיר אלמיאדין, בגדה המערבית של נהר הפרת. לטענת משרד ההגנה הרוסי, המטוסים האמריקאים שיבשו את טיסתם של המטוסים הרוסיים אך משהוזנק מטוס רוסי נוסף עזבו המטוסים האמריקאים את האזור (דף הפייסבוק של משרד ההגנה הרוסי, 14 בדצמבר 2017).
 • לוטננט קולונל, דמיאן פיקארט, דובר פיקוד מרכז של חיל האוויר האמריקאי, ציין כי בתחילת נובמבר הוסכם בעל-פה בין ארה”ב לבין רוסיה, שהכוחות הרוסים יפעלו בצד המערבי של הפרת והכוחות האמריקאים בצדו המזרחי (שם פועלים כוחות SDF). לטענתו, הכוחות הרוסים הפרו הסכם זה מספר פעמים בעבר ועברו לצדו המזרחי של הפרת ללא התרעה מוקדמת. ג’יימס מאטיס, מזכיר ההגנה האמריקאי אמר, כי עדיין לא ניתן לקבוע אם אירוע זה ואירועים דומים בעבר נגרמו בשל טעות, חוסר תיאום בין הצדדים או מסיבה אחרת (CNN, 15 בדצמבר 2017; אתר משרד ההגנה האמריקאי, 15 בדצמבר 2017; Radio Liberty, 16 בדצמבר 2017).
פינוי כוחות רוסיים בסוריה
 •  החל פינוי כוחות רוסיים בסוריה בעקבות הנחיית נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין. משרד ההגנה הרוסי דיווח, כי לאחר שהשלימו את משימתם בסוריה שבו מטוסי ה- Su-34שהיו בבסיס חמימים לבסיס חיל האוויר קורבה (Khurba) ברוסיה. כמו כן שבו לרוסיה אנשי יחידות הנדסה ביניהם חבלנים, מומחים ומהנדסי שטח (טאס, 14,17 בדצמבר 2017). יחד עם יחידות ההנדסה הוחזרו לרוסיה גם אמצעי לחימה, כלי רכב משוריינים, מערכות רובוטיות וציוד הנדסי מיוחד (טאאס, 17 בדצמבר 2017). מנגד, אלכסיי בורודבקין, השליח הרוסי לשיחות ז’נבה אמר, כי הצבא הרוסי יישאר בבסיס חמימים ובטרטוס כדי לסייע לסורים במאבק נגד הטרור, ובפרט נגד ג’בהת אלנצרה (המטה לשחרור אלשאם), שעדיין פעיל בסוריה (טאס, 15 בדצמבר 2017).
החיילים הרוסים מתקבלים בברכה במוסקבה לאחר שובם מסוריה (אתר משרד ההגנה הרוסי, 17 בדצמבר 2017).   החיילים הרוסים מתקבלים בברכה במוסקבה לאחר שובם מסוריה (אתר משרד ההגנה הרוסי, 17 בדצמבר 2017).
החיילים הרוסים מתקבלים בברכה במוסקבה לאחר שובם מסוריה (אתר משרד ההגנה הרוסי, 17 בדצמבר 2017).
 • מייג’ור אדריאן רנקין-גאלווי, דובר הפנטגון, אמר, כי ארה”ב לא הבחינה בהפחתה משמעותית בסדר הגודל של הכוחות הרוסים בסוריה מאז הכרזת הנשיא פוטין (11 בדצמבר 2017) הוא הוסיף כי נסיגת הכוחות הרוסים לא תשפיע על סדרי העדיפויות של ארה”ב בסוריה וכי כוחות הקואליציה ימשיכו לפעול ולתמוך “בכוחות המקומיים”. זאת, במטרה להשלים את הניצחון הצבאי על דאעש ולייצב את המצב בשטחים ששוחררו (אתר Radio Liberty, שבמימון ממשלת ארה”ב, 13 בדצמבר 2017).
פינוי אזרחים רוסים מסוריה ומעיראק
 • במקביל לפינוי כוחות צבאיים מסוריה מפנה רוסיה את אזרחיה משטחי המדינה האסלאמית לשעבר. נמסר כי במהלך ארבעת החודשים האחרונים פונו לרוסיה מעל תשעים נשים וילדים, ביניהם אזרחי צ’צ’ניה, דגסטאן ואזורים נוספים בפדרציה הרוסית. ב-14 בדצמבר 2017 הודיע רמזן קאדירוב, נשיא הממשלה הפדרלית בצ’צ’ניה, בעמוד הטלגרם שלו כי בהתאם להוראות הנשיא פוטין הוא ימשיך במאמצים להחזרת האזרחים הרוסים מסוריה ומעיראק. Kheda Saratova, חברת מועצת זכויות האדם של צ’צ’ניה, אמרה כי על פי המתוכנן יפונו 104 נשים וילדים מסוריה ומעיראק. לדבריה נשים וילדים אלה הגיעו בעיקר מרוסיה ומקזחסטאן. בסך הכול לדבריה הביעו כ-700 בני אדם רצונם לשוב למדינות האם שלהם והם זקוקים לסיוע (טאס, אתר הקרמלין, 14 בדצמבר 2017).

להערכתנו המדובר בפינוי נשים וילדים, בני משפחותיהם של פעילי דאעש, שמצאו מותם בלחימה. חזרתם למדינות האם שלהן, עלולה לעורר בעתיד בעיות קשות משום שחלקם לפחות עברו תהליך של אינדוקטרינציה ג’האדיסטית במהלך שהותם במדינה האסלאמית.

עיקרי ההתפתחויות בסוריה
נמשכת פעילות הגרילה של דאעש במרחב דיר אלזור
 • סוכנות הידיעות של דאעש דיווחה על מותם של שני מפקדים במשמרות המהפכה האיראנים בעימותים עם פעילי דאעש במרחב הכפרי של דיר אלזור. המפקדים, שתמונותיהם פורסמו, הינם מהדי קרה מחמדי (Mahdi Qarah Muhammadi) ומהדי אימאני (Mahdi Imani) (חק, 15 בדצמבר 2017).

שני מפקדי משמרות המהפכה האיראנים שנהרגו בעימותים עם דאעש במרחב הכפרי של דיר אלזור (חק, 15 בדצמבר 2017).
שני מפקדי משמרות המהפכה האיראנים שנהרגו בעימותים עם דאעש במרחב הכפרי של דיר אלזור (חק, 15 בדצמבר 2017).

המערכה לכיבוש אדלב

הערכות המטה לשחרור אלשאם לקראת המערכה באדלב

 • עם תחילת המערכה לכיבוש אדלב הכריזה מועצת השריעה של המטה לשחרור אלשאם (ג’בהת אלנצרה לשעבר), הארגון הדומיננטי במרחב, על גיוס כללי במטרה לבלום את התקדמות הכוחות הסורים. נמסר, כי הכוחות הסורים חצו את גבול מחוז אדלב במטרה להגיע לשדה התעופה הצבאי אבו אלט’הור (אלמיאדין, 14 בדצמבר 2017). שדה התעופה אבו אלט’הור, שמדרום מזרח לאדלב, הינו ככל הנראה מטרת הביניים הראשונה של הכוחות הסורים.
 • מקור ממועצת השורא של המטה לשחרור אלשאם מסר, כי מושקעים עתה מאמצים להקמת חמ”ל משותף של רוב ארגוני המורדים בצפון סוריה. לדברי המקור התקיימה פגישה בעניין זה בנוכחות אבו מחמד אלג’ולאני, מפקד המטה לשחרור אלשאם, ושל מפקדים נוספים. במהלך הפגישה הושג הסכם פיוס בין הארגונים (זמן אלוצל, 13 בדצמבר 2017). בעקבות ההסכם נמסר, כי המטה לשחרור אלשאם שחרר ב-14 בדצמבר 2017 את רוב פעילי אחראר אלשאם, שהיו עצורים בידיו (אלדרר אלשאמיה, 14 בדצמבר 2017).
עימותים מקומיים עם כוחות המשטר הסורי
 •  על פי דיווחי המטה לשחרור אלשאם התקיימו ב-15 בדצמבר 2017 עימותים בין הכוחות הסורים לבין המטה לשחרור אלשאם במספר מוקדים מדרום מזרח אדלב (צפונית מערבית לחמאה). בין השאר התנהלו קרבות באזור העיירה אלמשריפה הנמצאת כ-61 ק”מ מדרום מזרח לאדלב. מקורות סורים מסרו, כי צבא סוריה השתלט על העיירה (סאנא, 16 בדצמבר 2017). יום לאחר מכן נמסר, כי הכוחות נאלצו לסגת מחשש לאובדן חיי לוחמים וציוד צבאי. מטוסי חיל האוויר הרוסי ביצעו מספר תקיפות נגד יעדים בעיירה, כהכנה לכיבושה מחדש על ידי כוחות המשטר הסורי (אלבואבה ניוז, 18 בדצמבר 2017).
עימותים בין המטה לשחרור אלשאם לבין פעילי דאעש

בעודו נלחם נגד צבא סוריה מנהל המטה לשחרור אלשאם קרבות נגד פעילי דאעש, המצויים במובלעת הנמצאת קרוב לחמישים ק”מ צפונית מזרחית לחמאה (ראו מפה). מסתבר איפא כי גם כאשר פעילי המטה לשחרור אלשאם נלחמים על עצם קיומם נמשכת העויינות בינם לבין דאעש, הארגון הג’האדיסטי היריב, המתבטאת בעימותים במרחב הכפרי, שמצפון מזרח לחמאה.

הריגת מפקד צ’צ’ני בכיר
 • נמסר כי, בכיר צבאי המכונה צלאח אלדין הצ’צ’ני, נהרג בקרבות בין המטה לשחרור אלשאם לבין דאעש. על פי גירסת מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, נהרג המפקד הצ’צ’ני בתקיפה אווירית של חיל האוויר הרוסי (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 17 בדצמבר 2017; מראסלון, 18 בדצמבר 2017).
 • צלאח אלדין הצ’צ’ני הינו בכיר המפקדים, שמוצאם מהקווקז, הפועלים בסוריה. בשנים 2015-2014 הוא עמד בראש מסגרת צבאית בשם צבא אלמהג’רין ואלאנצאר, שהיה כפוף לג’בהת אלנצרה (שהפכה בהמשך למטה לשחרור אלשאם). לאחר שקבוצה ממסגרת זאת בראשות עמר הצ’צ’ני (שבינתיים מצא מותו) התפלגה והצטרפה לדאעש, הצטרף גם צלאח אלדין הצ’צ’ני לדאעש. ב-2014 ניסה צאלח אלדין הצ’צ’ני לשכנע את דאעש לאחד כוחות עם ג’בהת אלנצרה בלחימה נגד המשטר הסורי, אך דאעש דחה את הפנייה. בהמשך עמד צלאח אלדין הצ’צ’ני בראש מסגרת צבאית בשם צבא אלעסרה, שהורכבה מג’האדיסטים קווקזים, שהתפלגו מצבא אלמהג’רין ואלאנצאר. נראה כי הקבוצה שבראשותו ניסתה לשמור על ניטרליות בעימותים שהתנהלו בין המטה לשחרור אלשאם וכוחות המורדים לבין דאעש (אלבואבה, 19 בדצמבר 2017; ענב בלדי, 18 בדצמבר 2017).
פיגוע התאבדות של דאעש בפאתי דמשק
 • ב-13 בדצמבר 2017 תקפו פעילי דאעש עמדות של מיליציית ההגנה הלאומית, של המשטר הסורי, בשכונת אלתצ’אמון שבדרום דמשק סמוך למחנה הפליטים אלירמוכ (הנמצא בשליטת דאעש). שלושה מחבלים מתאבדים, שהגיעו לשכונה ברכב ממוגן, פוצצו עצמם באמצעות חגורות נפץ. פעילים נוספים שעשו דרכם ברגל השתלטו על מבנים של ההגנה הלאומית לזמן מה. חמישה אנשי מיליציה נהרגו וכמה נשבו. פעילי דאעש נסוגו לאחר שהצבא הסורי והמיליציות הנאמנות לו החישו תגבורות (אוריינט ניוז, 16 בדצמבר 2017).
 • מחוז דמשק של דאעש פרסם תמונות בהן נראים פעילי הארגון תוקפים את עמדות המיליציה הסורית לטענת דאעש לפחות שני חייל צבא סוריה נהרגו בפיגוע וכמו כן נלקח נשק שלל (חק, 15 בדצמבר 2017).
פעילי דאעש בדרכם להתקפה נגד עמדות המיליציה הסורית בשכונת אלתצ'אמן בדרום דמשק .   חלק מכלי הנשק שנלקחו שלל על ידי דאעש (חק, 15 בדצמבר 2017).
מימין: פעילי דאעש בדרכם להתקפה נגד עמדות המיליציה הסורית בשכונת אלתצ’אמן בדרום דמשק . משמאל: חלק מכלי הנשק שנלקחו שלל על ידי דאעש (חק, 15 בדצמבר 2017).

פיגוע התאבדות זה בוצע, להערכתנו, ממחנה הפליטים אלירמוך שמדרום לדמשק, הנמצא בשליטת דאעש. הוא מעיד להערכתנו, כי בידי דאעש נותרו יכולות מבצעיות ומוטיבציה גבוהות, להוציא אותן לפועל, גם לאחר נפילת המדינה האסלאמית.

עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פירוק המיליציות השיעיות מנשקן
 • בעקבות הכרזתו של חידר אלעבאדי, ראש ממשלת עיראק, על שחרור אדמת עיראק באופן מלא מידי דאעש, הכריז מקתדא צדר, מנהיג שיעי בכיר בעיראק, כי המלחמה נגד דאעש הסתיימה. הוא הורה לכוחותיו למסור את נשקם ולפרק את רוב מוצביהם (אלנהאר, 11 בדצמבר 2017). גם קיס אלח’זעלי, מזכ”ל תנועת עאא’ב אהל אלחק, הכריז, כי הוא מעביר את לוחמיו תחת פיקודו של ראש ממשלת עיראק וכי הוא מסתפק בזרוע הפוליטית של הארגון כמפלגה פוליטית (RT, 14 בדצמבר 2017).

הצהרות אלו הינן חלק מוויכוח פנים-עיראקי בדבר עתידן של המיליציות השיעיות, שגויסו בהיקף נרחב למערכה נגד המדינה האסלאמית, אשר לפי הודעת ראש ממשלת עיראק הגיעה לסיומה. מול הקולות הקוראים לפירוק המיליציות השיעיות ולהפיכתן למפלגות פוליטיות קיימת גם התנגדות לכך. התנגדות זאת מטופחת על ידי איראן, הרואה במיליציות השיעיות מכשיר חשוב לקידום אינטרסיה בעיראק ובסוריה. תנועת האצילים, מיליציה שיעית גדולה המקיימת קשרים הדוקים עם כוח קדס האיראני, כבר החלה ליצור לעצמה לגיטימציה להמשך קיומה בסוריה ואף בעיראק (פרסום בנושא תנועת האצילים ייצא בנפרד).

פעילות הטרור והגרילה של דאעש ופעולות הסיכול והמנע של הכוחות העיראקים

גם לאחר הכרזת ראש ממשלת עיראק על שחרורה המלא של עיראק מנוכחות פעילי דאעש נמשכות התכתשויות בין כוחות הביטחון העיראקים לבין פעילי דאעש במחוזות השונים של עיראק. פעילי דאעש במחוזות השונים ממשיכים בפעולות טרור וגרילה, בעוד שכוחות הביטחון העיראקים ממשיכים לטהר אזורים שונים מנוכחות פעילי דאעש ולסכל פיגועים.

 • להלן עיקרי האירועים בשבוע שחלף:
  • אזור אלרמאדי: לפחות 17 פעילי דאעש, ביניהם פעילים זרים, שהסתתרו במנהרה באזור ואדי אלקד’ף, נהרגו בתקיפה, שביצע כלי טיס עיראקי. הפגיעה במטרה התאפשרה בזכות מידע מודיעיני (סוכנות הידיעות העיראקית, 17 בדצמבר 2017).
  • מחוז דיאלא: מפקדת כוחות היבשה של צבא עיראק דיווחה, כי עשרים וחמישה כפרים על גבול מחוז דיאלא ומחוז צלאח אלדין, טוהרו מנוכחות דאעש. במבצע נטלו חלק יחידות מהגיוס העממי (מסגרת-על של מיליציות שיעיות, שבחסות איראן). הכוחות העיראקים פוצצו 15 מטעני חבלה והשמידו שלוש מנהרות. חיל האוויר העיראקי, שהעניק סיוע לכוחות, השמיד שני אופנועי תופת (אלסומריה ניוז, 17 בדצמבר 2017).
  • העיר כרכוכ: כוחות הלוחמה בטרור עצרו שני פעילי דאעש, כלי רכב ואמצעי לחימה. המעצרים בוצעו דקות ספורות לאחר שפעילי דאעש תקפו עמדה של כוחות הביטחון ואת מטה החזית התרכמאנית (Iraqi Turkmen Front) בשכונת אלמצלא בכרכוכ (בעלת הרוב התורכמני) (אלסומריה ניוז, 16 בדצמבר 2017)[1].
  • גבול עיראק-סוריה: דאעש הודיע, כי פעיליו הציתו שלוש עמדות של פעילי הגיוס העממי והשתלטו על שלוש עמדות נוספות בקרבת גבול עיראק-סוריה סמוך למעבר הגבול תל צפוכ, שבצפון עיראק. על פי הודעת דאעש שבעה לוחמי הגיוס העממי נהרגו וכמה נוספים נפצעו כמו כן נפגעו מספר נגמ”שים (אלחק, 17 בדצמבר 2017).
  • אזור מוצול: מחבל מתאבד של דאעש, שניסה לפוצץ עצמו סמוך לדירת אביו של קצין המחוז נהרג כתוצאה מפיצוץ רימון יד שהחזיק ברשותו. ברשותו הייתה חגורת הנפץ אותה נשא על גופו. האירוע התרחש בכפר רפילה (Rafaylah) כ-46 ק”מ מדרום למוצול (סוכנות הידיעות העיראקית, 17 בדצמבר 2017).
  • הגבול שבין מחוז דיאלא למחוז צלאח אלדין: הגיוס העממי הודיע, כי כוחותיו יחד עם כוחות הביטחון העיראקים טיהרו מידי דאעש את אזור אגן אלמטיביג’ה (Al Mutaybeejah), כ-66 ק”מ מצפון לעיר בעקובה (מצפון לבגדאד). לאחר מכן, הם פנו לעבר הכפרים הסמוכים להשלמת את מלאכת הטיהור (אתר הגיוס העממי, 17 בדצמבר 2017).
  • ב-17 בדצמבר 2017 הודיע דאעש, כי פעיליו פוצצו מספר מטעני חבלה באזור אלעריג’, כ-13 ק”מ מדרום למוצול . שלושה-עשר פעילי הגיוס העממי נהרגו ונפצעו (חשבון הטוויטר @jO2Dvhoppoyttrr, 17 בדצמבר 2017).
מצרים וחצי-האי סיני
פגיעת רקטה בשדה התעופה באלעריש
 • ב-19 בדצמבר 2017 שוגר טיל לעבר שדה התעופה באלעריש. הטיל פגע במסוק שהיה בשדה בעת ביקורם של שר ההגנה צדקי צבחי ושר הפנים מג’די עבד אלע’פאר. השניים הגיעו כדי לבחון את מצב הביטחון בעיר. כתוצאה מהפגיעה נהרגו שני קצינים מצרים בדרגות סא”ל ואל”מ, אחד מהם ככל הנראה טייס המסוק. שרי ההגנה והפנים לא נפגעו. למסוק נגרם נזק. כוחות הביטחון המצרים סרקו את האזור לאיתור מבצעי הירי. עד כה לא פורסמה הודעת קבלת אחריות אך להערכתנו המדובר במחוז סיני של דאעש.
אבטחת מוסדות נוצריים מפני פיגועים לקראת החגים
 • בתום ישיבה שערך לואא’ (אלוף) מג’די עבד אלע’פאר, שר הפנים המצרי, עם גורמי ביטחון בכירים, הוא הורה לכוחות להעלות את רמת הכוננות הביטחונית לרמה העליונה במהלך החגים הנוצריים. במסגרת העלאת הכוננות תוגבר נוכחות כוחות הביטחון במקומות פולחן נוצרים ויבוצעו סריקות מתמשכות במרחבים הסמוכים לכל הכנסיות (אלמצרי אליום, 17 בדצמבר 2017). מקומות תפילה נוצריים היו יעד למספר תקיפות טרור קטלניות של פעילי דאעש במצרים גופא ובחצי האי סיני. דאעש נטל אחריות על הפיגוע וציין כי המשלחת המצרית הייתה היעד לשיגור הטיל (אח’באר אלמסלמין, 20 בדצמבר 2017).

שר הפנים המצרי, לואא' (אלוף) מג'די עבד אלע'פאר בעת הישיבה בה הנחה להעלות את רמת הכוננות הביטחונית לעליונה לקראת החגים הנוצרים
שר הפנים המצרי, לואא’ (אלוף) מג’די עבד אלע’פאר בעת הישיבה בה הנחה להעלות את רמת הכוננות הביטחונית לעליונה לקראת החגים הנוצרים

פעילות דאעש במדינות נוספות
פיגוע התאבדות של דאעש במרכז האימונים של מנהלת הביטחון הלאומי בקאבול
 • ב-18 בדצמבר 2017 בוצע ע”י דאעש פיגוע מורכב, שכוון נגד מרכז האימונים של מנהלת הביטחון הלאומי של אפגניסטאן בבירה קאבול.[2] שלושה מחבלים מתאבדים נכנסו בשעות בוקר לבניין רב קומות, שבנייתו עדיין לא הושלמה, השולט על מרכז האימונים. השלושה הסתתרו בבניין ממנו התכוונו לתקוף את מרכז האימונים. לאחר שהתגלו התנהלו עימם במשך כמה שעות חילופי אש, שבסופם נהרגו השלושה. שני אנשי ביטחון אפגאנים נפצעו באורח קל (אפגניסטאן טיימס, 18 בדצמבר 2017).
 • דאעש קיבל אחריות על הפיגוע ופרסם הודעה השונה לחלוטין מהגרסא האפגאנית הרשמית. לטענתו נהרגו מאה וחמישים אנשי מודיעין אפגאניים. על פי גרסתו של דאעש שניים מפעיליו שלבשו חגורות נפץ תקפו את מרכז האימונים. הם עברו את בדיקות הביטחון, הציבו מכונית תופת, ופתחו באש מנשק קל. כמו כן הושלכו רימוני יד ושוגרו רקטות RPG. במהלך חילופי האש פוצצו פעילי דאעש מכונית תופת נגד קבוצה של חניכים. בתום ארבע שעות של לחימה פוצצו שני הפעילים את חגורות הנפץ, שנשאו על גופם (חק, 18 בדצמבר 2017). יתכן וגרסת דאעש הינה מוגזמת ונועדה להעצים את הפיגוע ואת תוצאותיו.
 זירת הפיגוע במרכז האימונים (חק, 18 בדצמבר 2017).    שני המחבלים שתקפו את מרכז האימונים שהופצה ע"י דאעש. שני הפעילים המופיעים בה נראים צעירים מאוד (חשבון הטוויטר @jO2Dvhoppoyttrr, 19 בדצמבר 2017).
מימין: זירת הפיגוע במרכז האימונים (חק, 18 בדצמבר 2017). משמאל: שני המחבלים שתקפו את מרכז האימונים שהופצץ ע”י דאעש. שני הפעילים המופיעים בה נראים צעירים מאוד (חשבון הטוויטר @jO2Dvhoppoyttrr, 19 בדצמבר 2017).
פיגוע הרג בכנסיה בפקיסטאן
 • ב-17 בדצמבר 2017 תקפו שני מחבלים מתאבדים כנסיה מתודיסטית בעיר קוויטה (Quetta), בירת מחוז בלוצ’רסטאן, שבדרום מערב פקיסטאן (כ-62 ק”מ ממזרח לגבול פקיסטאן-אפגניסטאן). התקיפה בוצעה בשעות הבוקר המוקדמות כאשר כ-400 בני אדם היו בכנסיה לתפילת יום ראשון. שני המחבלים הגיעו לכנסייה כשהם לבושים באפודי נפץ, שהכילו כ-15 ק”ג חומר נפץ כל אחד. אחד המחבלים פוצץ עצמו סמוך לדלת הכניסה. התוקף השני לא הצליח להפעיל את חומר הנפץ והוא נורה על ידי כוחות הביטחון. תשעה בני אדם נהרגו ויותר מחמישים נפצעו (פקיסטאן טיימס, 18-17 בדצמבר 2017; pakistantoday.com, 18 בדצמבר 2017). דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע בהודעה, שפרסמה סוכנות אעמאק.
 אנשים היוצאים מהכנסייה לאחר הפיגוע (חשבון הטוויטר @SherM_BRP, 17 בדצמבר 2017).    הכנסייה בעיר קוויטה לאחר הפיגוע (חשבון הטוויטר @NazranaYusufzai, 17 בדצמבר 2017).
מימין: אנשים היוצאים מהכנסייה לאחר הפיגוע (חשבון הטוויטר @SherM_BRP, 17 בדצמבר 2017).
משמאל: הכנסייה בעיר קוויטה לאחר הפיגוע (חשבון הטוויטר @NazranaYusufzai, 17 בדצמבר 2017).
התבססות דאעש במרכז אסיה
 • סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי, ציין בישיבה של מועצת הפדרציה הרוסית, כי דאעש מרחיב את נוכחותו במדינות מרכז אסיה הגובלות ברוסיה. לדבריו נראה שלאחר תבוסת דאעש בסוריה ועיראק סימן הארגון את אזור מרכז אסיה כיעד הבא שלו. לדברי לברוב הדבר בולט במיוחד באפגניסטאן, שם שואפים הפעילים להגיע לצפון המדינה. לברוב הדגיש, כי הכוחות האפגאניים אחראים על המאבק בנוכחות הגדלה של דאעש באפגניסטאן. רוסיה מסייעת להם באופן פעיל בכך שהיא מציידת אותם בנשק. לדברי סרגיי שויגו, שר ההגנה הרוסי, התפשטות דאעש למרכז אסיה היא בעיה מורכת, שעל כל הגורמים המעורבים להתמודד עמה במשותף. לדבריו הוקמו מספר פורומים וקבוצות עבודה כדי למצוא דרכים להתמודד עם הבעיה (אתר משרד החוץ הרוסי, 15 בדצמבר 2017).
פעילות סיכול ומנע
סיכול פיגוע התאבדות בסנט פטרסבורג
 • שירות הביטחון הפדרלי הרוסי הודיע, כי סיכל מתקפת טרור שתוכננה על ידי פעילים תומכי דאעש. המתקפה תוכננה להתבצע בסנט פטרסבורג ב-16 בדצמבר 2017 וכללה פיגוע התאבדות בכנסייה בעיר (קתדרלת קאזאן) ופיצוץ מטענים מאולתרים באזורי התקהלות. הפיגוע הוכוון ע”י בכירי דאעש בחו”ל באמצעות אפליקציית המסרים טלגרם. בעקבות הפשיטות, שערך שירות הביטחון הפדרלי נעצרו שבעה חברי החוליה, אחד מהם הודה בתכנון הפיגוע. במהלך חיפושים שנערכו נמצאה כמות משמעותית של חומרי נפץ, חלקים של מטעני חבלה מאולתרים, כלי נשק אוטומטיים, תחמושת וחומרי תעמולה. בנוסף, נמצאה מעבדה לייצור חומרי נפץ. החקירה בנושא נמשכת (אתר שירות הביטחון הפדרלי הרוסי, 15 בדצמבר 2017).
 • נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שוחח עם נשיא ארה”ב דונלד טראמפ והביע את הערכתו למידע שהועבר לרוסיה ע”י סוכנות ה-CIA אודות הפיגוע בסנט פטרסבורג. מידע זה הביא למעצר החוליה ולסיכול הפיגוע. פוטין הבטיח שהסיוע בין ארגוני המודיעין יהיה הדדי ואם בידי רוסיה יהיה מידע אודות פיגוע מתוכנן בארה”ב היא תעביר את המידע לארה”ב (אתר הקרמלין, 17 בדצמבר 2017).
כתב אישום בארה”ב בעניין העברת כספים לדאעש
 • משרד המשפטים של ארה”ב הודיע על מעצר והגשת כתב אישום נגד זוביה שהנאז (Zoobia Shahanaz), אזרחית ארה”ב ששלחה כספים למימון דאעש תוך שימוש בביטקוין ובכספים וירטואליים נוספים. שהאנז, בת 27, נולדה בפקיסטאן והיא מתגוררת בלונג איילד. היא מואשמת בכך שהלבינה כספים, בכך שהמירה אותם לביטקוין וכספים וירטואליים אחרים כדי ולהעבירם לידי דאעש. הסכום שהעבירה על פי כתב האישום הינו 85,000$. זוביה שנהאז נתפסה כאשר ניסתה לטוס מארה”ב לאיסטנבול ומתורכיה לעבור לסוריה. היא נעצרה והוגש נגדה כתב אישום (אתר משרד התובע הכללי של ארה”ב, 14 בדצמבר 2017).[3]
פעילות תודעתית
סרטון המאיים על הרוסים, השיעים והעלוים בסוריה
 • דאעש פרסם סרטון באורך של כשש דקות, מתורגם לאנגלית. זהו סרטון חמישי במסגרת סדרת סרטונים הנקראים “in Side the Khilafah”. בסרטון נראה פעיל הארגון, המכונה אבו אלעבאס אלשאמי, עומד בסמוך למסגד הרוס ככל הנראה בסוריה וקורא לפעילי הארגון “להתקומם נגד הכופרים”, אחרת הם יענשו בידי אללה. בהמשך פונה אלשאמי לרוסים, לשיעים ועלוים ומבטיח להם, שפעילי דאעש יגיעו אליהם מהמדבר (אח’באר אלמסלמין, 17 בדצמבר 2017).
רת הסרטון החמישי בסדרת הסרטונים"in SIDE" (אח'באר אלמסלמין, 17 בדצמבר 2017).     אבו אלעבאס אלשאמי קורא פעילי הארגון "להתקומם כנגד הכופרים" ומאיים שאם הם לא יענשו על ידי האל (אח'באר אלמסלמין, 17 בדצמבר 2017).
מימין: כותרת הסרטון החמישי בסדרת הסרטונים”in SIDE” (אח’באר אלמסלמין, 17 בדצמבר 2017).
משמאל: אבו אלעבאס אלשאמי קורא פעילי הארגון “להתקומם כנגד הכופרים” ומאיים שאם הם לא יענשו על ידי האל (אח’באר אלמסלמין, 17 בדצמבר 2017).

[1] פיגוע זה מצטרף לשורת פיגועים, שבוצעו לאחרונה נגד מטרות המזוהות עם האוכלוסייה התרכמאנית בעיראק: ב-28 בנובמבר 2017 הותקף המשרד הראשי של תחנת הטלוויזיה התרכמאנית Türkmeneli TV מצפון לכרכוכ (בפיגוע נפצע מאבטח). ב-21 בנובמבר 2017 התפוצץ רכב תופת בשוק פירות וירקות בטוזח'ורמאתו (Tuzhurmatu), עיר בעלת רוב תרכמאני-שיעי וכורדי, הממוקמת כ-69 ק"מ מדרום לכרכוכ (בפיגוע נהרגו 25 בני אדם ונפצעו 62).
[2] מנהלת הביטחון הלאומי: National Directorate of Security (NDS).
[3] על גיוס תרומות לדאעש באמצעות ביטקוין ראו פרסום מרכז המידע מ-6 בדצמבר 2017 :"מסע לגיוס תרומות במטבע הווירטאלי ביטקווין באתר המזוהה עם דאעש"