מבט לג’האד העולמי (20-14 באוקטובר 2021)

שני פעילי דאעש שביצעו את פיגוע ההתאבדות בקנדהאר (טלגרם, 16 באוקטובר 2021).

שני פעילי דאעש שביצעו את פיגוע ההתאבדות בקנדהאר (טלגרם, 16 באוקטובר 2021).

אבו מצעב אלברנאוי (www.thenigerianvoice.com, 5 ביולי 2021).

אבו מצעב אלברנאוי (www.thenigerianvoice.com, 5 ביולי 2021).

משתתפי הקורס בעת אימונים (טלגרם, 18 באוקטובר 2021).

משתתפי הקורס בעת אימונים (טלגרם, 18 באוקטובר 2021).

פעילי דאעש שסיימו קורס הכשרה צבאית (טלגרם, 18 באוקטובר 2021).

פעילי דאעש שסיימו קורס הכשרה צבאית (טלגרם, 18 באוקטובר 2021).

עיקרי אירועי השבוע
 • אפגניסטאן: פעילי דאעש ביצעו פעם נוספת פיגוע במסגד שיעי במחוז קנדהאר בעת תפילת יום שישי. בפיגוע נהרגו למעלה משישים בני אדם ומספר דומה של בני אדם נפצעו. מדובר במסגד פאטמיה, המסגד השיעי הגדול ביותר במחוז קנדהאר. על פי דאעש את הפיגוע ביצעו שני מחבלים מתאבדים. במקביל, המשיכו פעילי דאעש לבצע פיגועים נגד פעילים צבאיים של טאלבאן.
 • בסוריה נרשמה השבוע פעילות נמוכה יחסית של דאעש. במרחב המדברי: ביצעו פעילי דאעש תקיפה נרחבת נגד עמדות של צבא סוריה והסבו להם נפגעים רבים. מקור צבאי ציין שמדובר בהתקפה הקשה ביותר שביצעו פעילי דאעש נגד צבא סוריה באזור מזה זמן. במרחב אלחסכה: עצרו הכוחות הכורדיים במחנה אלהול גורם מממן של דאעש. במרחב אדלב: נמשך הירי הארטילרי של צבא סוריה לעבר מובלעת המורדים באדלב.
 • גם בעיראק נמשכה הירידה בכמות הפיגועים. כוחות הביטחון העיראקיים עצרו את ע’זואן אלזובעי, המכונה אבו עבידה בע’דאד, פעיל דאעש, שהיה אחראי לפיצוץ מכונית תופת בשכונת אלכראדה בבגדאד, בשלהי חודש רמצ’אן 2016. בפיגוע נהרגו כ-300 בני אדם וכ-200 נפצעו.
 • אפריקה: רמטכ”ל צבא ניגריה דיווח על מותו של אבו מצעב אלברנאוי, מפקד מחוז מערב אפריקה של דאעש. דאעש לא אישר את הידיעה. במקביל המשיכו פעילי דאעש לתקוף יעדים, בעיקר של של צבא ניגריה והמיליציות המסייעות לו, בצפון-מזרח המדינה.
 • בריטניה: חבר פרלמנט בריטי נדקר למוות במהלך אסיפת בחירות שקיים בכנסייה. גורמי ביטחון בריטיים קבעו כי היה זה פיגוע טרור. מבצע הפיגוע הוא אזרח בריטי, ממוצא סומלי, שעבר תהליך של הקצנה אסלאמית.
 • המלחמה על התודעה: המאמר הראשי בשבועון אלנבא’, של דאעש, הוקדש השבוע להתנצחות עם אלה אשר מביעים התנגדות למלחמה בשיעים (רמז לטאלבאן). כותב המאמר מדגיש כי השיעים פגעו קשה בבני העדה הסונית והםמהווים סכנה עבור האסלאם.
אפגניסטאן
פיגוע רב נפגעים במסגד שיעי בקנדהאר
 • ביום שישי 15 באוקטובר 2021 בוצע פיגוע במסגד שיעי בעיר קנדהאר, בדרום-מזרח אפגניסטאן. בפיגוע נהרגו למעלה משישים בני אדם ומספר דומה נפצעו. הפיגוע ארע במהלך תפילת יום שישי במסגד פאטמיה, המסגד השיעי הגדול ביותר במחוז קנדהאר. במסגד התפללו באותה עת כ-3,000 בני אדם. מקורות אפגניים רשמיים מסרו, כי הפיגוע בוצע על ידי שלושה מחבלים מתאבדים שפוצצו אפודי נפץ שלבשו על גופם. מחבל נוסף נורה ונהרג בכניסה למסגד לפני שהספיק לפוצץ את האפוד (אלג’זירה, 15 באוקטובר 2021; רויטרס, 15 באוקטובר 2021; AP, 16 באוקטובר 2021; TRT, 16 באוקטובר 2021). לדברי סרדר מחמד זיידי, אימאם המסגד, בפיגוע השתתפו ארבעה בני אדם, שניים מהם פוצצו את עצמם בכניסה, מה שאפשר לשניים הנותרים להיכנס למסגד ולפוצץ את חומר הנפץ שהיה ברשותם (The Jerusalem Post, 16 באוקטובר 2021). יצוין כי הפיגוע ארע שבוע לאחר פיגוע דומה שבוצע במסגד השיעי בקנדוז שבצפון אפגניסטן.
המסגד שבו ארע הפיגוע.     פנים המסגד לאחר הפיגוע. נזקי הפיגוע ניכרים במקום
 (אלג'זירה, 15 באוקטובר 2021).
מימין: המסגד שבו ארע הפיגוע. משמאל: פנים המסגד לאחר הפיגוע. נזקי הפיגוע ניכרים במקום (אלג’זירה, 15 באוקטובר 2021).
 • מחוז ח’ראסאן של דאעש קיבל אחריות על ביצוע הפיגוע. בהודעת קבלת האחריות צוין, כי את הפיגוע ביצעו שני פעילי הארגון, אנס אלח’ראסאני (קרי: מח’ראסאן) ואבו עלי אלבלושי (שמוצאו האתני הוא בלוצ’י[1]). בשלב הראשון, ירה אחד מהם לעבר השומרים בכניסה למסגד והרג אותם. בהמשך, פוצצו שני הפעילים את אפודי הנפץ שלבשו האחד בחלק הקדמי של המסגד והשני במרכזו. בהודעה צוין שהפיגוע מעיד כי לוחמי הג’האד מקיימים את הבטחותיהם ודבקים בשבועת מפקדיהם להכות בשיעים בכל מקום. סוכנות אעמאק, זרוע ההסברה של דאעש, ציינה כי טאלבאן מנסה להסתיר מהתקשורת את היקף הנפגעים בפיגוע כדי להסתיר את כישלונו (טלגרם, 16 באוקטובר 2021).
שני פעילי דאעש שביצעו את פיגוע ההתאבדות בקנדהאר (טלגרם, 16 באוקטובר 2021).
שני פעילי דאעש שביצעו את פיגוע ההתאבדות בקנדהאר (טלגרם, 16 באוקטובר 2021).
 • להלן פיגועים בולטים נוספים שביצע דאעש באפגניסטאן (על פי הודעות קבלת אחריות של דאעש בערוץ הטלגרם):
  • 16 באוקטובר 2021: בוצע ירי לעבר מפקד צבאי של טאלבאן ואיש מודיעין פקיסטאני בג’לאלאבאד. איש המודיעין נהרג והמפקד הצבאי נפצע.
  • 16 באוקטובר 2021: בוצע ירי לעבר מפקד בטאלבאן בדרום וזיריסטאן, על גבול אפגניסטאן-פקיסטאן, המפקד נהרג וכלי נשקו נלקח (טלגרם, 17 באוקטובר 2021).
  • 14 באוקטובר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של מפקד בטאלבאן, באסעדאבאד, שבמחוז קונאר, במזרח המדינה, על גבול אפגניסטאן-פקיסטאן. המפקד נהרג ושישה בני אדם נוספים נפצעו (טלגרם, 14 באוקטובר 2021).
הזירה הסורית

מפת מחוזות סוריה (Freeworldmaps)
מפת מחוזות סוריה (Freeworldmaps)

 • גם השבוע נמשכת הירידה בהיקף הפיגועים שביצעו פעילי דאעש במחוזות השונים במדינה.
מרחב אדלב
 • נמשכו חילופי האש הארטילריים בין צבא סוריה והכוחות המסייעים לו, לבין כוחות המורדים במובלעת המורדים באדלב. בירי שביצע צבא סוריה ב-16 באוקטובר 2021 לעבר סרמדא, שבמרחב הצפוני של מובלעת המורדים, נהרגו למעלה מעשרים בני-אדם, רבים מהם אזרחים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 16 באוקטובר 2021).
המרחב המדברי (אלבאדיה)
 • פעילי דאעש ביצעו תקיפה, משני צירים, נגד עמדות של צבא סוריה והכוחות המסייעים לו באזור אלרצאפה, ארבעים ק”מ דרומית-מערבית לאלרקה. במקום התנהלו חילופי-אש אינטנסיביים במשך שעות ארוכות. לפחות שמונה חיילים סוריים ולוחמי הכוחות המסייעים להם נהרגו. על-פי מקור צבאי, מדובר בהתקפה הקשה ביותר שביצעו פעילי דאעש נגד צבא סוריה באזור מזה זמן וכי לאחר ההתקפה השתלטו פעילי דאעש על חלקים מהאזור. המקור ציין כי לצבא סוריה והכוחות המסייעים לו היו עשרות נפגעים וכמה מהם אף נלקחו בשבי (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 15 באוקטובר 2021; ח’טוה, 15 באוקטובר 2021). במהלך חילופי-האש,ביצעו מטוסים של חיל האוויר הרוסי כמה עשרות תקיפות בהן נהרגו 15 פעילי דאעש (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 15-14, 19 באוקטובר 2021).
מרחב אלחסכה
 • במסגרת מבצע נגד דאעש במחנה אלהול, שביצעו כוחות SDF, בסיוע הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש בראשות ארצות-הברית, נעצר גורם מממן של דאעש (www.kurdistan24.net, 14 באוקטובר 2021).
הזירה העיראקית
מחוזות עיראק (ויקיפדיה)
מחוזות עיראק (ויקיפדיה)
פיגועים בחלוקה למחוזות[2]
מחוז כרכוכ
 • 17 באוקטובר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של משטרת עיראק באזור דאקוק, במרחב הדרומי של כרכוכ. נוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו.
מחוז אלאנבאר
 • 15 באוקטובר 2021: הופעלו מטעני חבלה נגד כלי רכב של צבא עיראק בפריפריה המדברית של העיר כביסה, כשישים ק”מ צפונית-מערבית לאלרמאדי. שני כלי רכב נפגעו ונוסעיהם נהרגו או נפצעו.
מחוז דיאלא
 • 18 באוקטובר 2021: בוצע ירי לעבר כלי רכב של משטרת עיראק באזור בהרז, כשני ק”מ דרומית-מזרחית לבעקובה. שני שוטרים נפצעו.
 • 17 באוקטובר 2021: הופעל מטען נגד דחפור של צבא עיראק במערב אזור אלעט’ים, כשישים ק”מ מצפון לבעקובה. מספר בני אדם נפצעו.
מחוז צלאח אלדין
 • 17 באוקטובר 2021: בוצעה תקיפה נגד עמדה משותפת של משטרת עיראק וכוחות הגיוס השבטי על כביש חדית’ה-ביג’י. נגד כוח סיוע שהגיע למקום הופעלו מטעני חבלה ובוצע ירי. שני כלי רכב נפגעו ונוסעיהם נהרגו או נפצעו.
 • 14 באוקטובר 2021: הועלה באש ביתו של “מרגל” שהשתייך למנגנון הביטחון הלאומי העיראקי באזור אלטארמיה, כשלושים ק”מ צפונית לבגדאד.
סיכול טרור בעיראק
 • ראש ממשלת עיראק, מצטפא אלכאט’מי, הודיע כי כוחות הביטחון העיראקיים עצרו את ע’זואן אלזובעי, המכונה אבו עבידה בע’דאד, פעיל דאעש. ע’זואן אלזובעי, הוא האחראי על פיצוץ מכונית תופת בשכונת אלכראדה בבגדאד, בשלהי חודש רמצ’אן 2016. בפיגוע נהרגו כ-300 בני אדם וכ-200 נפצעו. העצור הודה במיוחס לו. לאחר ביצוע הפיגוע הוא נמלט מעיראק ועבר בין מספר מדינות. לאחרונה הוא פותה להיכנס לעיראק ושם נעצר (אלסומריה, 18 באוקטובר 2021).
העצור במהלך חקירתו (אלסומריה, 18 באוקטובר 2021).
העצור במהלך חקירתו (אלסומריה, 18 באוקטובר 2021).
סיכום פעילות דאעש במחוזות השונים
סיכום פעילות שבועי של דאעש
 • מנתוני אינפוגרף, שפרסם דאעש, המסכם את פעילות הארגון ברחבי העולם בתקופה שבין 13-7 באוקטובר 2021, עולה כי פעילי הארגון ביצעו 38 התקפות במחוזות השונים באסיה ובאפריקה, לעומת 48, שביצעו בשבוע שקדם לכך. מספר ההתקפות הגדול ביותר בוצע על-ידי מחוז עיראק (11). בשאר המחוזות: מערב אפריקה (10); ח’ראסאן (קרי: אפגניסטאן) (8); מרכז אפריקה (6); סוריה (1); סיני (1); מזרח אסיה (1) . בפיגועים נהרגו ונפצעו 377 בני אדם, לעומת 174 בני אדם בשבוע שקדם. מספר ההרוגים והפצועים הגדול ביותר היה במחוז ח’ראסאן, קרי: אפגניסטאן (312). שאר ההרוגים והפצועים היו במחוזות הבאים: מערב אפריקה (21); עיראק (20); מרכז אפריקה (17); סיני (4); סוריה (3) (שבועון אלנבא’, טלגרם, 14 באוקטובר 2021).
 •  מהאינפוגרף עולה, כי נמשכת הירידה בהיקף הפיגועים שמבצע דאעש במחוזות השונים למעט במחוז ח’ראסאן, שם מאז השתלטו טאלבאן על המדינה חלה עלייה בכמות הפיגועים ובעיקר פיגועים קטלניים הגורמים למספר רב של הרוגים ופצועים.
אינפוגרף הפיגועים של דאעש
(שבועון אלנבא’, טלגרם, 14 באוקטובר 2021).
אינפוגרף הפיגועים של דאעש (שבועון אלנבא’, טלגרם, 14 באוקטובר 2021).
פיגועי דאעש בחודשים האחרונים (על פי נתוני דאעש)

פיגועי דאעש בחודשים האחרונים (על פי נתוני דאעש)

אפריקה

אישור דבר מותו של אבו אלוליד אלצחראוי
 • שבועון דאעש, אלנבא’, אישר את דבר מותו של אבו אלוליד אלצחראוי, מנהיג דאעש באזור הסהרה. האישור הגיע כחודש לאחר שנשיא צרפת, עמנואל מקרון, הכריז כי הוא נהרג בידי הכוחות הצרפתים במאלי. דבר מותו עלה במאמר שהתפרסם בשבועון, שכלל ראיון עם אלצחראוי בו הוזכר דבר מותו. בראיון ציין אלצחראוי, כי אזור הסהרה מתאפיין בשבטיות, עדתיות ואתניות וכי הממשלות המקומיות קיפחו את תושבי האזור ופעלו בו כזרוע של מדינות המערב. לדבריו, המערב מצדו הציב באזור הסהרה משטרים הנאמנים לו כדי שיפעלו מטעמו, תוך ניצול השבטיות והאתניות לצרכיו. בראיון סקר אלצחראוי את המצב במספר מדינות (שבועון אלנבא’, טלגרם, 14 באוקטובר 2021):
  • בורקינה פאסו: במדינה הייתה פעילות מיסיונרית נוצרית, שהרחיקה את התושבים מהאסלאם. לוחמי הג’האד פועלים באזור כדי להגן על דת האסלאם מפני הכופרים. כבר בעשור הראשון של המאה ה-21 החל להתבסס באזור ארגון אלתוחיד ואלג’האד (ארגון סלפי-ג’האדי שממנו התפתח דאעש באזור הסהרה).
  • ניז’ר: קיים מאבק בין דאעש לאלקאעדה על הדומיננטיות במדינה, שבא לידי ביטוי, בין השאר, בכך שאלקאעדה מתעמת עם דאעש בטענה שהוא מורכב מפעילים זרים. לדברי אלצחראוי, מדובר בפעילים מבני המקום, משבטי פלאן, שביניהם יש גם מהגרים (מהאג’רין) שהתאקלמו באזור.
  • מאלי: תנועת אנצאר אלדין, זרוע אלקאעדה במאלי, נושאת ונותנת עם המשטרים המקומיים נגד דאעש.
דאעש מודה כי אלצחראוי נהרג (שבועון אלנבא’, טלגרם, 14 באוקטובר 2021).
דאעש מודה כי אלצחראוי נהרג (שבועון אלנבא’, טלגרם, 14 באוקטובר 2021).

ניגריה

שמועות בדבר מותו של מפקד מחוז אפריקה של דאעש
 • לאקי איראבור (Lucky Irabor), רמטכ”ל צבא ניגריה, הודיע כי אבו מצעב אלברנאוי, מפקד מחוז מערב אפריקה של דאעש, נהרג. דאעש לא אישר את הידיעה. יש לציין כי רשויות ניגריה פרסמו בעבר הודעות על מותם של בכירי דאעש במחוז שהתבררו מאוחר יותר כלא נכונות, כך שהמידע לפי שעה אינו וודאי. אלברנאוי הוא בנו של מחמד יוסף, מייסד בוקו חראם, אשר בעקבות מחלוקות עם אבו בכר שכאו, מחליפו של אביו בראשות בוקו חראם, עזב יחד עם כמה מתומכיו את הארגון והצטרפו לשורות דאעש (רויטרס, 14 באוקטובר 2021; אלג’זירה, 14 באוקטובר 2021).
אבו מצעב אלברנאוי (www.thenigerianvoice.com, 5 ביולי 2021).
אבו מצעב אלברנאוי (www.thenigerianvoice.com, 5 ביולי 2021).

סיכול טרור

 • מקור ביטחוני ניגרי בכיר דיווח, כי כוחות הביטחון של ניגריה הרגו 16 פעילי בוקו חראם סמוך למידוגורי, (רויטרס, 19 באוקטובר 2021). יש לציין כי לעיתים הממשל הניגרי משתמש בביטוי בוקו חראם גם בהתייחסותו לפעילי מחוז מערב אפריקה של דאעש.

פעילות דאעש

 • להלן פיגועים שביצעו פעילי דאעש על פי הודעות קבלת אחריות שהתפרסמו בערוץ טלגרם:
  • 17 באוקטובר 2021: בוצעה תקיפה נגד בסיס משותף של צבא קונגו וצבא קמרון בוולגו (Wulgo), על גבול ניגריה-קמרון. במקום התנהלו חילופי-אש במהלכם נהרגו עשרה חיילים ושמונה נפצעו.
  • 17 באוקטובר 2021: בוצע ירי לעבר עמדה של צבא ניגריה בלדארי במדינת בורנו, בצפון-מזרח ניגריה. מספר חיילים נפצעו .
  • 15 באוקטובר 2021: בוצע ירי לעבר עמדה של צבא ניגריה בכומשי במדינת בורנו. ארבעה חיילים נהרגו וכמה נוספים נפצעו.
  • 14 באוקטובר 2021: שוגרו פצצות-מרגמה לעבר בסיס של צבא ניגריה בגונירי (Goniri), בצפון-מזרח ניגריה. לטענת דאעש, זוהו במקום פגיעות וודאיות.
  • 14 באוקטובר 2021: בוצע ירי ממארב והופעל מטען לעבר שיירת כלי רכב של צבא ניגריה בין מנגונו (Monguno)-לגג’יראם (Gajiram), בצפון-מזרח מדינת בורנו. לפחות עשרה חיילים נהרגו וכמה נוספים נפצעו.
  • 14 באוקטובר 2021: שוגרו פצצת מרגמה לעבר ריכוז כוחות צבא ניגריה בבסיס במלאם פאטורי (Malam Fatori), באזור הגבול ניגריה-ניז’ר. מספר חיילים נפצעו. יומיים קודם לכן שוגרו פצצות-מרגמה לעבר בסיס צבא ניגריה במקום. מספר חיילים נהרגו או נפצעו ונגרם נזק חומרי לבסיס.
  • 12 באוקטובר 2021: בוצע ירי לעבר מחסום של צבא ניגריה בתסמוקאווה, כתשעים ק”מ ממערב למידוגורי, בירת מדינת בורנו. חמישה חיילים נהרגו וכמה נוספים נפצעו.
 • 12 באוקטובר 2021: בוצע ירי לעבר בסיס של צבא ניגריה בנגאמדו (Ngamdu), כמאה ק”מ ממערב למידוגורי. במקום התנהלו חילופי-אש, שבמהלכם הושמד משוריין והועלו באש מגורי החיילים.
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו[3]
 • 19 באוקטובר 2021: הותקפה משאית של תושבים נוצרים על כביש קסינדי (Kasundi) – בני על גבול קונגו-אוגנדה. המשאית עלתה באש. סיור של צבא קונגו שהגיע למקום, ניהל חילופי-אש עם פעילי דאעש שבמהלכם הושבת כלי הרכב של הסיור (טלגרם, 19 באוקטובר 2021).
 • 14 באוקטובר 2021: בוצע ירי לעבר כוח סיור של צבא קונגו באזור באשו סמוך לבני (Beni), כחמישים ק”מ מערבית לגבול קונגו-אוגנדה. חייל נהרג.
 • 13 באוקטובר 2021: בוצעה תקיפה נגד עמדה של צבא קונגו באזור רוונזורי (Rwanzuri), כחמישים ק”מ מזרחית לבני (Beni). בחילופי האש שהתנהלו במקום נהרגו שני חיילים וכמה נוספים נפצעו.
סומליה
 • 14 באוקטובר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב שהסיע שוטרים של משטרת סומליה במוגדישו. חמישה שוטרים מנוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו (טלגרם, 14 באוקטובר 2021).
לוב
 • מחוז לוב של דאעש פרסם תמונות המתעדות כמה מפעילי הארגון שסיימו קורס הכשרה צבאי בלוב. התמונות צולמו במה שנראה כמו מחנה אימונים מאולתר באחד האזורים המדבריים במדינה (טלגרם, 18 באוקטובר 2021)
משתתפי הקורס בעת אימונים (טלגרם, 18 באוקטובר 2021).    משתתפי הקורס בעת אימונים (טלגרם, 18 באוקטובר 2021).
משתתפי הקורס בעת אימונים (טלגרם, 18 באוקטובר 2021).
פעילי דאעש שסיימו קורס הכשרה צבאית (טלגרם, 18 באוקטובר 2021).
פעילי דאעש שסיימו קורס הכשרה צבאית (טלגרם, 18 באוקטובר 2021).

אסיה

פקיסטאן
 • 13 באוקטובר 2021: בוצע ירי לעבר שוטר פקיסטאני באזור פשאוור, בקרבת גבול אפגניסטאן-פקיסטאן (טלגרם, 13 באוקטובר 2021).
הודו
 • 16 באוקטובר 2021: בוצע ירי לעבר אזרח הינדי בעיר סרינגר שבקשמיר (טלגרם, 16 באוקטובר 2021).

אירופה

בריטניה
 • דיוויד איימס (David Amess), חבר פרלמנט בריטי מהמפלגה השמרנית, נרצח בדקירות סכין בעת שהיה בכינוס בחירות בכנסייה בעיירה ליי או סי (Leigh-on-Sea) שבמחוז ססקס ממזרח ללונדון. החשוד בדקירה, עלי חרבי עלי, בן 25, אזרח בריטי ממוצא סומלי, נעצר באזור הזירה. משטרת בריטניה הגדירה את האירוע כאירוע טרור והעריכה כי החשוד עבר תהליך של הקצנה אסלאמית (BBC, 17-15 באוקטובר 2021; רויטרס, 16 באוקטובר 2021).
דייויד איימס (חשבון הטוויטר של בוריס ג'נסון, 15 באוקטובר 2021)
דייויד איימס (חשבון הטוויטר של בוריס ג’נסון, 15 באוקטובר 2021)
גרמניה
 • בעקבות מעצר נער סורי בן 16, הקשור לתכנון לבצע פיגוע בבית כנסת בעיר האגן ביום כיפור האחרון (16 בספטמבר 2021) עלה בחקירה, שהתנהלה בגרמניה, כי פעיל דאעש המכונה אבו חרב, הדריך באמצעות הוואצאפ, בהכנת מטעני חבלה, לפחות שני נערים ממוצא סורי השוהים בגרמניה. חומרי נפץ אומנם לא נמצאו, אבל אותרו התכתבויות המעידות שזו הייתה הכוונה. הנער נחשף לחומר תעמולתי רב של דאעש וקיבל הדרכה מאבו חרב לגבי הכנת מטעני חבלה. אביו של הנער הינו בעל קשרים בעולם הסלפי. הרשויות בגרמניה עצרו באוגוסט 2021 באזור ברלין נער סורי נוסף בן 16 שהופעל על-ידי אדם המכונה אבו חרב, ככל הנראה מדובר באותו פעיל דאעש (www.tagesschau.de , 14 באוקטובר 2021).
המלחמה על התודעה
 • המאמר הראשי בשבועון אלנבא’, של דאעש, התפרסם תחת הכותרת “נאמני הסרבנים [השיעים] בוכים”. כותב המאמר מתנצח עם אלה בדאעש אשר הביעו התנגדות למלחמה נגד השיעים, תוך רמיזה לטאלבאן (במאמר הופיעה תמונתו של זביהוללה מג’אהד, דובר טאלבאן). לטענת הכותב, כבר מראשית האסלאם, כאשר התקיימה המלחמה של המוסלמים (בני העדה הסונית) בשיעים, היו קבוצות והתארגנויות בקרב בני העדה הסונית שהביעו התנגדות לפגיעה בהם. מנגד, כשבני העדה השיעית הקימו מסגרות מדינתיות במהלך ההיסטוריה, הם פגעו קשה בבני העדה הסונית באמצעות הרג, מאסרים, גירוש ופגיעה בזכויותיהם. הדבר נובע, לטענת הכותב, בשל סטייה מהאמונה והתעלמות מכך שעוינות השיעים כלפי בני העדה הסונית גדלה מיום ליום, כפי שמשתקף, לטענתו, בלחימה שלהם נגד דאעש. הכותב מציין כי השיעים מהווים סכנה עבור האסלאם ולכן יש להילחם בהם, כפי שפועל דאעש ועל כן דאעש ימשיך במלחמת החורמה שהכריז נגד השיעים (שבועון אלנבא’, טלגרם, 14 באוקטובר 2021).
המאמר בשבועון אלנבא': בתמונה למעלה נראה דובר טאלבאן, זביהוללה מג'אהד
(אלנבא’, טלגרם, 14 באוקטובר 2021).
המאמר בשבועון אלנבא’: בתמונה למעלה נראה דובר טאלבאן, זביהוללה מג’אהד (אלנבא’, טלגרם, 14 באוקטובר 2021).

[1] הבלוצ'ים חיים בעיקר בדרום איראן, אפגניסטאן, פקיסטאן ומעט בהודו, תורכמניסטאן ובחצי האי ערב.
[2]
רובם על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש שפורסמו בטלגרם.
[3]
רובם על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש שפורסמו בטלגרם.