מבט לג’האד העולמי (25–31 באוקטובר 2018)

ועידת הפסגה המרובעת באיסטנבול. מימין לשמאל: עמנואל מקרון, רג'פ טאיפ ארדואן, ולדימיר פוטין ואנגלה מרקל (אח'באר אלאאן, 28 באוקטובר 2018).

ועידת הפסגה המרובעת באיסטנבול. מימין לשמאל: עמנואל מקרון, רג'פ טאיפ ארדואן, ולדימיר פוטין ואנגלה מרקל (אח'באר אלאאן, 28 באוקטובר 2018).

ירי ארטילרי של צבא סוריה (בטולאת אלג'יש אלסורי, 25 באוקטובר 2018).

ירי ארטילרי של צבא סוריה (בטולאת אלג'יש אלסורי, 25 באוקטובר 2018).

אחד מלוחמי כוחות SDF, שנפל בשבי פעילי דאעש באלסוסה (מחוז אלשאם - אלברכה, 26 באוקטובר 2018).

אחד מלוחמי כוחות SDF, שנפל בשבי פעילי דאעש באלסוסה (מחוז אלשאם - אלברכה, 26 באוקטובר 2018).

אנשי כוחות הביטחון העיראקים כשמולם כורעים

אנשי כוחות הביטחון העיראקים כשמולם כורעים "פעילי טרור" (כנראה פעילי דאעש), שנעצרו על-ידם (עיראקי ניוז, 28 באוקטובר 2018).

תחנת המשטרה באלפקהאא' וכלי רכב, שהוצת על-ידי פעילי דאעש (בואבת אלוסט, אתר חדשות לובי, 30 באוקטובר 2018).

תחנת המשטרה באלפקהאא' וכלי רכב, שהוצת על-ידי פעילי דאעש (בואבת אלוסט, אתר חדשות לובי, 30 באוקטובר 2018).

משאית ומבנה, שהוצתו על-ידי פעילי דאעש באלפקהאא' (חשבון הטוויטר AnisAbdalgawad, 29 באוקטובר 2018).

משאית ומבנה, שהוצתו על-ידי פעילי דאעש באלפקהאא' (חשבון הטוויטר AnisAbdalgawad, 29 באוקטובר 2018).

עיקרי אירועי השבוע
 • במובלעת אדלב אין עדיין התקדמות בהקמת האזור המפורז. בשטח נמשכות תקריות מקומיות בין צבא סוריה לארגוני המורדים. בעוד שדוברים סוריים ממשיכים להצהיר על נחישותה של סוריה להשיב את אדלב לחיק המשטר נמשכות הצהרות “מרגיעות” מצדן של רוסיה ותורכיה, על התקדמות שחלה, כביכול, בהוצאת כלי הנשק הכבדים ו”פעילי הטרור” מהאזור המפורז.
 • במזרח סוריה נמשכת לחימה עזה במובלעת דאעש שבעמק הפרת. כוחות SDF, הנתמכים ע”י מדינות הקואליציה, הצליחו לכבוש את העיירה אלסוסה (מצפון לאלבוכמאל) בהתקפת נגד, שבוצעה בחסות סופת חול. לכוחות SDF נגרמו אבידות קשות ועשרים מלוחמיהם (על פי דיווח דאעש) נפלו בשבי.
 • באזור אלסוידאא’ התחדשה הלחימה במובלעת אלצפא, לאחר הפסקת אש, שנוצלה לחילופי שבויים (חטופות דרוזיות תמורת נשות פעילי דאעש). “על הפרק” עומדות עסקאות נוספות, שבמסגרתן יקבל דאעש ככל הנראה סכום גבוה תמורת השחרור.
 • בעוד דאעש נתון ללחצים כבדים בסוריה נמשכו יוזמות התקפיות במחוזות השונים: בקאבול שבאפגניסטן ביצעו פעילי דאעש פיגוע התאבדות, שכוון נגד ועדת הבחירות (שישה פצועים); בלוב נערכה פשיטה נגד תחנת משטרה בעיירה שבמרכז המדינה (ארבעה הרוגים, עשרה חטופים); בתוניס בוצע פיגוע התאבדות בקרבת התיאטרון, עד כה ללא קבלת אחריות של דאעש (יתכן כדי למנוע פגישה שעסקה בעתידו של הזרם האסלאמי הפוליטי).
ועידת הפסגה המרובעת באיסטנבול
 • ב-27 באוקטובר 2018 נערכה באיסטנבול ועידת פסגה מרובעת בהשתתפות נשיא תורכיה, רג’פ טאיפ ארדואן, נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל ונשיא צרפת, עמנואל מקרון. נכח בפסגה זו גם שליח האו”ם המיוחד לסוריה, סטפן דה מיסטורה. דובר הנשיאות התורכית, אבראהים כאלין ציין, כי “העדיפות שלנו בפסגה זו תהיה להתמקד במציאת דרכים חדשות, לא פתרון צבאי כי אם מדיני בסוריה” (Hurriyet Daily News, 27 באוקטובר 2018).
 • בתום פגישתם פרסמו ארבעת המנהיגים הודעה משותפת בה ציינו, כי הם בחנו את ההתפתחויות בסוריה, הביעו דאגתם המשותפת לביטחון האזור והסכימו לשתף פעולה כדי לפתור את המשבר בסוריה. בין השאר כוללת ההודעה גם התייחסות למרחב אדלב: הארבעה הביעו מחויבותם להביס את דאעש, את חזית אלנצרה (קרי, המטה לשחרור אלשאם) ואת כל “פעילי הטרור” בסוריה. הארבעה שיבחו את הסכם אדלב ואת ההתקדמות שחלה בהוצאת כלי הנשק הכבדים ו”הקבוצות הקיצוניות” מהאזור המפורז (שעל הקמתו הוחלט בפסגת סוצ’י בין רוסיה לתורכיה) (אתר ארמון האליזה הצרפתי, 28 באוקטובר 2018).
 • בסיום הפסגה אמר ולדימיר פוטין, כי ארגוני הטרור ממשיכים לבצע פיגועים מאזור אדלב וכי עשרות רחפנים יורטו בסמוך לבסיס חמימים במהלך החודשים האחרונים. לדבריו, במהלך החודשים האחרונים יירט חיל האוויר הרוסי חמישים רחפנים בסמוך לבסיס חמימים (טאס,28 באוקטובר 2018).
יישום הסכם סוצ’י במרחב אדלב
הכנות לסיורים משותפים מצד רוסיה וסוריה באזור המפורז
 • השבוע דווח על הכנות מצד רוסיה ותורכיה לביצוע סיורים משותפים לאורך האזור המפורז באדלב, כפי שנקבע בהסכם הרוסי-תורכי. על-פי ההסכם, כל צד אמור לפעול בצד הקרוב לבעלי בריתו, כך שהכוחות הרוסיים יסיירו לאורך אזור השליטה שבידי צבא סוריה והכוחות התורכיים יסיירו לאורך אזור השליטה של ארגוני המורדים (אוריינט ניוז, 24 באוקטובר 2018).
נמשכות תקריות מקומיות בין המטה לשחרור אלשאם לבין צבא סוריה
 • ב-24 באוקטובר 2018 שיגר המטה לשחרור אלשאם עשרות רקטות לעבר כמה שכונות במערב ובצפון-מערב העיר חלב ולעבר כמה מעמדות צבא סוריה באזור. בתגובה לכך, ביצע צבא סוריה ירי ארטילרי לעבר עמדות המטה לשחרור אלשאם, שמצפון מערב לחלב (בטולאת אלג’יש אלסורי, 25 באוקטובר 2018).
 • ב-26 באוקטובר 2018 דיווח מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, כי שבעה אזרחים נהרגו כתוצאה מתקיפה שביצעו כוחות המשטר הסורי באזור הכפרי, שמדרום מזרח לאדלב. כמו כן דווח על חלופי אש בין צבא סוריה לארגוני המורדים בפאתיה המערביים של העיר חלב (אלנשרה, 26 באוקטובר 2018).
הצהרות מאיימות של דוברים סוריים והצהרה רוסית “מרגיעה”
 • נמשכות הצהרות בכירים סורים, לפיהן תעקור סוריה את הטרור מאדלב ותשיב את האזור לחיק המדינה הסורית:
  • בשאר אלג’עפרי, נציג סוריה באו”ם, נשא נאום במועצת הביטחון בו אמר כי אדלב הינה חלק מסוריה וכי סוריה לא תתיר להפוך את אדלב ל”מאורת טרור” חדשה והיא תלחם כדי להחיל את ריבונותה עליה (סאנא, 26 באוקטובר 2018).
  • עמאד (פילדמרשל) עלי עבדאללה איוב, שר ההגנה הסורי, הצהיר בישיבת הפרלמנט הסורי, כי מחוז אדלב, בדומה לכל אזור בסוריה, ישוב לחיקה של סוריה. הוא הוסיף, כי סוריה תטפל ביתר האזורים במדינה, אשר עדיין נמצאים תחת חסותה של ארה”ב (הכוונה למרחב שממזרח לנהר הפרת, בשליטת כוחות SDF). לדבריו האזורים הללו ישובו לשליטה סורית באחת משתי דרכים: הסדרי פיוס באמצעותם תושב הריבונות לסוריה או שחרורם ע”י צבא סוריה (הטלוויזיה הסורית, 25 באוקטובר 2018).
  • בתקשורת הרוסית פורסם כי “מקור צבאי סורי בכיר” איים ש”אם הקבוצות החמושות תמשכנה לגרום להסלמה במצב במרחב חמאת ואדלב, כוחות המשטר הסורי יפתחו במערכה צבאית”. לדבריו בימים האחרונים חלה הסלמה באזור הכפרי שמצפון לחמאת, בייחוד מצד הארגון (הג’האדיסטי) שומרי הדת (חראס אלדין). אותו מקור טען, כי עד כה תורכיה לא הצליחה לעצור את הקבוצות החמושות ולשכנען לסגת מהאזור המפורז (ספוטניק, 30 באוקטובר 2018).
  • בעקבות הצהרתו של שר החוץ הסורי וליד מעלם לפיה “הצד התורכי אינו מממש את התחייבויותיו על פי ההסכם” ובמגמה להרגיע את הרוחות הצהיר דובר הקרמלין , כי עד כה הם אינם רואים סכנה בנוגע ליישום ההסכם (הרוסי תורכי) באזור המפורז באדלב (ספוטניק, 30 באוקטובר 2018).
דרום סוריה
חלופי גופות בין דאעש לבין צבא סוריה באזור אלסוידאא’

באזור אלצפא נמשכה הפסקת האש עליה הוכרז לקראת מימוש העסקה לשחרור החטופות הדרוזיות. הפסקת האש נוצלה לביצוע עסקה של חלופי גופות, ייתכן כהכנה להסכם נרחב יותר הכולל את שחרור החטופות הדרוזיות שבידי דאעש (אלמדן, 25 באוקטובר 2018). ב-28 באוקטובר 2018 התחדשה הלחימה. דאעש דיווח , כי הרג לפחות עשרה חיילים סורים בקרבת אזור אלצפא (אעמאק, 28 באוקטובר 2018).

 • ב-24 באוקטובר 2018 העביר דאעש לידי צבא סוריה כמאה גופות של חיילי צבא סוריה והכוחות המסייעים לו, בהם גופות פעילי חזבאללה. תמורת הגופות הללו קיבל דאעש כעשרים גופות של פעיליו והיתר לכנסת מזון לאנשיו הנצורים באזור אלצפא. חזבאללה קיבל לידיו גופותיהם של חמישה מפעיליו, שנהרגו במארב של דאעש בינואר 2018 ממזרח לחמץ (אלמדן, 25 באוקטובר 2018). כמו-כן, הושבו גופותיהם של 13 אנשי “צבא השחרור הפלסטיני” ועשר גופות של הכוחות להגנת המולדת (אלמדן, 25 באוקטובר 2018).[1]
מזרח סוריה

השבוע נמשכה הלחימה בין כוחות SDF לדאעש, שהתמקדה בצפון המובלעת שבשליטת דאעש (העיר הג’ין) ובדרומה (אזורי אלסוסה ובאע’וז). אזור העיירה אלסוסה נכבש ע”י SDF אולם דאעש ביצע התקפת נגד וכבש אותו מחדש תוך אבדות קשות ל-SDF. כמו כן נמשכת הלחימה, באזור העיר הג’ין, מרכז הכוח של דאעש. גם לאחר הקרבות הללו נראה כי המצב בשטח לא השתנה מיסודו באופן משמעותי.

 

מובלעת דאעש (מסומנת בחום) לאחר העימותים השבוע עם כוחות SDF (בצהוב). צבא סוריה והכוחות המסייעים לו מסומנים באדום (חשבון הטוויטר SyriaInfo@syria_map, המזוהה כנראה עם הממשל העיראקי, 28 באוקטובר 2018).
מובלעת דאעש (מסומנת בחום) לאחר העימותים השבוע עם כוחות SDF (בצהוב). צבא סוריה והכוחות המסייעים לו מסומנים באדום (חשבון הטוויטר SyriaInfo@syria_map, המזוהה כנראה עם הממשל העיראקי, 28 באוקטובר 2018).

כיבוש מחדש של אזור העיירה אלסוסה ע”י דאעש
 • בעיירה אלסוסה, הממוקמת כשבעה ק”מ מצפון מזרח לאלבוכמאל, התנהלו גם השבוע עימותים קשים בין כוחות SDF לפעילי דאעש. אלסוסה נכבשה על-ידי כוחות SDF ב-24 באוקטובר 2018. אולם דאעש ביצע מתקפת נגד וכבש מחדש את העיירה. ב-26 באוקטובר 2018 פרסם דאעש הודעה כי פעיליו תקפו עמדות של כוחות SDF באלסוסה והרגו למעלה מ-25 לוחמים. כמו כן פוצצו פעילי דאעש בניין ובו שמונה לוחמי SDF. שישה מהם נהרגו ושניים נלקחו בשבי דאעש (אלע’רבאא’, 26 באוקטובר 2018). בהמשך נמסר, כי אלסוסה וכמה כפרים שבסביבתה נכבשו מחדש בידי דאעש (דף הפייסבוק אלבאדיה 24, 27 באוקטובר 2018;ענב בלדי, 27 באוקטובר 2018).
שניים מלוחמי כוחות SDF, שנלקחו בשבי דאעש באלסוסה (אלע'רבאא', 26 באוקטובר 2018).     אחד מלוחמי כוחות SDF, שנפל בשבי פעילי דאעש באלסוסה (מחוז אלשאם - אלברכה, 26 באוקטובר 2018).
מימין: שניים מלוחמי כוחות SDF, שנלקחו בשבי דאעש באלסוסה (אלע’רבאא’, 26 באוקטובר 2018). משמאל: אחד מלוחמי כוחות SDF, שנפל בשבי פעילי דאעש באלסוסה (מחוז אלשאם – אלברכה, 26 באוקטובר 2018).
 • בעקבות הצלחתו פרסם דאעש סרטון, שבו הודיע על כיבושה של אלסוסה וכמה כפרים שבסביבתה. כמו כן דווח על התקפות שביצע באזור העיירה ע’ראניג’, כ-13 ק”מ מצפון מערב להג’ין. בסרטון נראים פיצוצי מכוניות תופת וגופות ושבויים של לוחמי SDF. אחד מהשבויים צולם כשהוא אומר: “אני קורא לשבטים הערביים ולצעירים המצטרפים לכוחות SDF לעזוב אותם, כי המדינה האסלאמית מסוגלת להגיע לביתכם”. לטענת דאעש נהרגו בקרבות הללו למעלה מ-183 לוחמי SDF, עשרות נפצעו ועשרים נפלו בשבי (אעמאק, 29 באוקטובר 2018).
כלי רכב של כוחות SDF, שהושמדו במהלך התקפת הנגד של דאעש.     כוח ממונע של דאעש נערך לתזוזה בעת סופת חול לשם ביצוע מתקפת הנגד להשבת אזור אלסוסה (אעמאק, 29 באוקטובר 2018).
מימין: כלי רכב של כוחות SDF, שהושמדו במהלך התקפת הנגד של דאעש. משמאל: כוח ממונע של דאעש נערך לתזוזה בעת סופת חול לשם ביצוע מתקפת הנגד להשבת אזור אלסוסה (אעמאק, 29 באוקטובר 2018).
אזור העיר הג’ין
 • באזור העיר הג’ין נמשכו הקרבות בין דאעש ל-SDF. המליציות הכורדיות (YPG) דיווחו, כי אנשיהן השמידו מכונית תופת, שניסה דאעש לפוצץ. במקרה אחר דיווח דאעש, כי מחבל מתאבד פוצץ עצמו באמצעות אפוד נפץ במקום ריכוז של כוחות SDF בתחנת הרכבת שבאזור הג’ין (אלע’רבאא’, 26 באוקטובר 2018).
תקיפת עמדה של SDF בשדה הנפט אלתנכ
 • סוכנות אעמאק של דאעש הודיעה כי חוליות של פעילי דאעש תקפו עמדה של כוחות SDF בקרבת באר נפט השייכת לשדה הנפט אלתנכ (כ-37 ק”מ מדרום מזרח לאלמיאדין). על-פי הדיווח, בעימותים בין הצדדים נהרגו לפחות 15 לוחמי כוחות SDF וכמה לוחמים נוספים נפצעו (אעמאק, 25 באוקטובר 2018).

שדה הנפט אלתנכ (Google Maps).
שדה הנפט אלתנכ (Google Maps).

הגבול העיראקי-סורי
 • “הגיוס העממי” (המליציות השיעיות) במחוז אלאנבאר הודיע ב-27 באוקטובר 2018 על תגבור כוחות באזור הגבול העיראקי-סורי. זאת לאחר שעמדות של כוחותSDF לאורך הגבול הותקפו ע”י קבוצות של דאעש, שניצלו את מזג האוויר הגרוע ששרר במקום. כתוצאה מכך עזבו חיילי SDF את אזור הגבול העיראקי-סורי (אלסומריה ניוז, 27 באוקטובר 2018; אתר “הגיוס העממי”, 27 באוקטובר 2018).
 • בסוף אוקטובר 2018 פיזרו מטוסים עיראקים כרוזים מעל העיירה אלבאע’וז, אחד ממוקדי הקרבות בין דאעש ל-SDF (הנמצאת בחלקה הדרומי של מובלעת דאעש, בקרבת הגבול הסורי-עיראקי). בכרוזים נקראו פעילי דאעש להיכנע ולהגיע להסדר משום שהם מכותרים מכל הכיוונים. “הגבול העיראקי” נאמר בכרוז, “מבוצר ע”י תושבי עיראק, שלא יתירו לכם להתקרב אליו” (דף הפייסבוק של פראת פוסט, 29 באוקטובר 2018).

אחד הכרוזים, שפוזרו על-ידי מטוסים עיראקיים מעל העיירה אלבאע'וז (דף הפייסבוק פראת פוסט, 29 באוקטובר 2018).
אחד הכרוזים, שפוזרו על-ידי מטוסים עיראקיים מעל העיירה אלבאע’וז (דף הפייסבוק פראת פוסט, 29 באוקטובר 2018).

אבידות
 • מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח, כי מאז תחילת ההתקפה על מובלעת דאעש מצפון לאלבוכמאל נהרגו לפחות 471 פעילי דאעש ו-239 לוחמי SDF (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 25 באוקטובר 2018). נמסר כי מפקדת SDF קיבלה למעלה ממאה שמות לוחמים, שנהרגו במהלך התקפות הנגד האחרונות של דאעש נגד אלסוסה ואלבע’וז (דף הפייסבוק פראת פוסט, 30 באוקטובר 2018).
עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעילות כוחות הביטחון העיראקים
 • כוחות הביטחון העיראקיים המשיכו השבוע בפעילות הסיכול נגד דאעש במחוזות השונים:
  • אזור כרכוכ: כוח של המשטרה הפדרלית העיראקית, שהציב מארב על אחד הצירים מדרום לכרכוכ בהם נעים פעילי דאעש, הרג שלושה פעילי דאעש. בזירת האירוע אותרו חגורת נפץ, שני מטענים ואמצעי לחימה שונים (אלסומריה ניוז, 27 באוקטובר 2018).
  • מחוז אלאנבאר: כוחות הביטחון העיראקים ניהלו מבצע רחב היקף במחנות הפליטים, שמדרום לאלפלוג’ה. במהלכם נעצרו שישה פעילי דאעש, שהסתננו למחנות הפליטים יחד עם משפחות העקורים. פעילים אלו היו מעורבים בפיגועים נגד אזרחים ואנשי כוחות הביטחון (עיראקי ניוז, 25 באוקטובר 2018).
  • מחוז אלאנבאר: כוח של צבא עיראק, איתר מצפון לנפת אלרטבה ארבע מנהרות של דאעש והשמיד אותן. במנהרות היו מספר פעילי הארגון. בנוסף לכך אותרו ונוטרלו עשרות מטעני חבלה וחומרי נפץ והוחרמו ואמצעי לחימה מגוונים (סוכנות הידיעות העיראקית, 27 באוקטובר 2018).
  • מחוז אלאנבאר: כוח ביטחוני עיראקי עצר באלפלוג’ה חברי “חוליית טרור” (כנראה חוליית דאעש), שהתמחתה בהנחת מטעני חבלה. לטענת מקורות ביטחון עיראקיים, חברי החוליה ביצעו פיגועים רבים נגד אנשי כוחות הביטחון ואזרחים (עיראקי ניוז, 28 באוקטובר 2018).
  • מחוז נינוא: כוח חירום של מטה משטרת מחוז נינוא עצר שנים-עשר פעילי דאעש במזרח העיר מוצול. העצורים פעלו במסגרת מוסדות הממשל השונים של המדינה האסלאמית בתקופה בה שלטה במוצול. אחד העצורים פעל במסגרת משטרת המוסר האסלאמית, אחר במיניסטריון הצדקה של הארגון והשאר במיניסטריון הצבאי (סוכנות הידיעות העיראקית, 26 באוקטובר 2018).
  • מחוז נינוא: כוח של מודיעין צבא עיראק איתר אחת-עשרה חגורות נפץ וכן ציוד וחומרים המשמשים לייצור חומרי נפץ בעיר העתיקה של מוצול (סוכנות הידיעות העיראקית, 28 באוקטובר 2018).
  • מחוז נינוא: כוח של משטרת מחוז נינוא עצר שלושה פעילי דאעש בשכונות אלזהראא’ ואלאנתצאר, שבדרום מזרח העיר מוצול. אחד העצורים פעל במסגרת משטרת המוסר האסלאמית, אלחסבה, של דאעש ואחר במערך ההלכתי (שרעי) של הארגון (סוכנות הידיעות העיראקית, 28 באוקטובר 2018).

אנשי כוחות הביטחון העיראקים ובידם כמה פעילי דאעש, שנעצרו על-ידם (סוכנות הידיעות העיראקית, 28 באוקטובר 2018).
אנשי כוחות הביטחון העיראקים ובידם כמה פעילי דאעש, שנעצרו על-ידם (סוכנות הידיעות העיראקית, 28 באוקטובר 2018).

חצי- האי סיני ומצרים
 • דאעש הודיע כי פעילי הארגון תקפו בשעות הצהריים של ה-27 באוקטובר 2018 חיילים של צבא מצרים באמצעות ירי מנשק קל ובינוני והשליכו לעברם רימוני-יד ממזרח לאזור בלעאא’, שבדרום מערב רפיח. כתוצאה מכך נפצעו שני חיילים. בנוסף לכך, פיצצו פעילי דאעש מטען חבלה. כתוצאה מכך נפגע דחפור צבאי (רדיו אלביאן של דאעש, 28 באוקטובר 2018).
 • בכתבה בעיתון אלערבי אלג’דיד (26 באוקטובר 2018), נמסר כי לאחר כמה חודשים של רגיעה יחסית, מאז סוף ספטמבר חלה עלייה בהתקפות שמבצע דאעש נגד כוחות הביטחון המצרים בצפון סיני. ההתקפות באות לידי ביטוי בפיצוץ מכוניות תופת, ירי צלפים וירי פגזים חודרי שיריון. מומחה לענייני סיני ציין בפני כתב העיתון כי אחת הסיבות לכך היא מיזוג בין מחוז סיני של דאעש למחוז אלקאעדה ברפיח ובאלשיח’ זויד.
פעילות ג’האדיסטית במדינות נוספות
פיגוע התאבדות של דאעש נגד חברי ועדת הבחירות בקאבול
 • ב-29 באוקטובר 2018 בוצע פיגוע התאבדות בקאבול, אפגניסטאן בקרבת משרד “ועדת הבחירות העצמאית” (Independent Election Commission – IEC). בפיגוע נפצעו ארבעה אנשי צוות הבחירות ושני שוטרים (www.khaama.com, 29 באוקטובר 2018). דובר משרד הפנים האפגאני הודיע, כי המחבל המתאבד זוהה על-ידי שוטרים ונורה למוות, עוד לפני שהספיק להגיע לכלי הרכב (Ariana News [ערוץ טלוויזיה אפגאני], 29 באוקטובר 2018). דאעש, הודיע כי מחבל מתאבד פוצץ אפוד הנפץ, שנשא על גופו. הפיצוץ כוון נגד שלושה כלי רכב של אנשי ביטחון ופקידים של מטה ועדת הבחירות (מחוז ח’ראסאן, 29 באוקטובר 2018).
אנשי כוחות הביטחון האפגאנים בזירת פיגוע ההתאבדות בקרבת מטה ועדת הבחירות בקאבול.    רכב כיבוי בזירת הפיגוע (חשבון הטוויטר אריאנה ניוז 29באוקטובר 2018).
מימין: אנשי כוחות הביטחון האפגאנים בזירת פיגוע ההתאבדות בקרבת מטה ועדת הבחירות בקאבול. משמאל: רכב כיבוי בזירת הפיגוע (חשבון הטוויטר אריאנה ניוז 29באוקטובר 2018).
התקפה של דאעש נגד תחנת משטרה בעיירה אלפקהאא’, שבמרכז לוב
 • ב-28 באוקטובר 2018 בשעות הבוקר ביצע דאעש פשיטה על תחנת המשטרה בעיירה אלפקהאא’, שבמרכז לוב (כ-376 ק”מ מדרום לסרת). כוח דאעש, שכלל 25 כלי רכב, פשט על העיירה, תקף את תחנת המשטרה וניהל עימותים עם תושבים מקומיים. כתוצאה מכך נהרגו ארבעה בני אדם ועשרות נחטפו, רובם או כולם שוטרים מקומיים. כמו כן הועלו באש חמישה בתים ושש מכוניות (בואבת אלוסט, 30 באוקטובר 2018).

העיירה אלפקהאא' (Google Maps).
העיירה אלפקהאא’ (Google Maps).

 • דאעש פרסם הודעה לפיה ערכו פעיליו סיור בעיירה אלפקהאא’ בחיפוש אחר “מבוקשים”: שוטרים, חיילים וסוכנים של צבא חפתר. על פי ההודעה תקפו פעילי דאעש את תחנת המשטרה המקומית, הרגו ושרפו את התחנה. כמו כן עצרו פעילי דאעש מספר מבוקשים ושרפו את בתיהם (אלע’רבאא, 29 באוקטובר 2018). דאעש הודיע, כי השמיד כלי רכב שניסה לעקוב אחר פעילי דאעש בצירים המדבריים (מחוז ברקה של דאעש, 29 באוקטובר 2018).
 • לאחר תקיפת העיירה אלפקהאא’, תקפו פעילי דאעש מחסום ביטחוני בקרבת העיירה הון (Hun), שבמרכז לוב. בהתקפה נהרג חייל ונפצע חייל נוסף (בואבת אלוסט, 30 באוקטובר 2018). דאעש הודיע, כי מחבל מתאבד של הארגון פוצץ מכונית תופת נגד מחסום על ציר אלג’פרה- סבהא. לאחר מכן תקפו פעילי דאעש את המחסום והרגו את כל מי ששרד בפיצוץ מכונית התופת (אלע’רבאא, 29 באוקטובר 2018).
פיגוע התאבדות בתוניס
 • ב-29 באוקטובר 2018 פוצצה עצמה מחבלת מתאבדת מול התיאטרון העירוני בתוניס. תשעה אנשי ביטחון ואזרח נפצעו (אלארוק, 29 באוקטובר 2018) עד כה לא קיבל דאעש אחריות לביצוע הפיגוע. מתמונת גופת המחבלת המתאבדת עולה, כי היא נשאה עימה מטען נפץ מאולתר קטן יחסית ולא חגורת נפץ, מהסוג שמחבלים מתאבדים של דאעש עושים בהן שימוש. על-פי ד”ר אשרף צאבר, מומחה לארגונים קיצוניים, מטרת הפיגוע הייתה למנוע פגישה, שבה אמורים היו לדון אודות עתידו של זרם האסלאם הפוליטי בתוניסיה (ספוטניק, 30 באוקטובר 2018).

גופת המחבלת המתאבדת בתוניס (חשבון הטוויטר Hany Salama, 29 באוקטובר 2018).
גופת המחבלת המתאבדת בתוניס (חשבון הטוויטר Hany Salama, 29 באוקטובר 2018).

פעילות סיכול ומנע
חשיפת התארגנות דאעש במוסקבה, שתכננה לבצע פיגועי טרור
 • אנשי שירות הביון הרוסי FSB) שפעלו לצד כוח של משרד הפנים הרוסי, עצרו ב-26 באוקטובר 2018 במוסקבה שישה חברי חוליית טרור של דאעש. חברי החוליה תכננו לבצע פיגועי טרור גדולים במוסקבה באמצעות שימוש בנשק כימי ובמטעני נפץ מאולתרים. במהלך החיפושים אותרו כלי נשק אוטומטיים, כסף, אמצעי קשר, הוראות להכנת פיגועי טרור ומדריך להכנה של מטעני נפץ ביתיים. חוליית הטרור מומנה באמצעות העברות כספים מחו”ל ופעילות פלילית מקומית. היא אכוונה על-ידי פעילים ממרכז אסיה השוהים בסוריה (ספוטניק ,טאס,Russia Today , 26 באוקטובר 2018).

תמונה מתוך סרטון בו נראים חברי החוליה מייד לאחר מעצרם (עמוד היוטיוב של רוסיה היום, 26 באוקטובר 2018).
תמונה מתוך סרטון בו נראים חברי החוליה מייד לאחר מעצרם (עמוד היוטיוב של רוסיה היום, 26 באוקטובר 2018).

[1] על-פי מקור אחר, דאעש מסר לידי צבא סוריה חמישים גופות של חיילי צבא סוריה והכוחות המסייעים לו וחמש גופות של פעילי חזבאללה תמורת חמש-עשרה גופות של פעילי דאעש. לאחר החילופין הותר לארבעה כלי רכב, שנשאו מזון, להיכנס לאזור אלצפא (דף הפייסבוק אלבאדיה 24, 25 באוקטובר 2018).