מבט לג’האד העולמי (18–24 באוקטובר 2018)

חגורות נפץ , ציוד להכנת מטעני חבלה ואמצעי לחימה, שנמצאו על-ידי המטה לשחרור אלשאם.

חגורות נפץ , ציוד להכנת מטעני חבלה ואמצעי לחימה, שנמצאו על-ידי המטה לשחרור אלשאם.

סאמר אחמד אל אמין, איש ביטחון של דאעש, בעליה של משאית התופת (אבאא', 20 באוקטובר 2018).

סאמר אחמד אל אמין, איש ביטחון של דאעש, בעליה של משאית התופת (אבאא', 20 באוקטובר 2018).

במרכז התמונה נראית החטופה הדרוזית רסמיה אבו עמאר. מאחוריה עביר שלע'ין וכמה מילדיה. החטופות הועברו בכלי רכב שהוציא אותן מהאזור שבשליטת דאעש באלצפא (חשבון הטוויטר אלסוידאא' 24, 19 באוקטובר 2018).

במרכז התמונה נראית החטופה הדרוזית רסמיה אבו עמאר. מאחוריה עביר שלע'ין וכמה מילדיה. החטופות הועברו בכלי רכב שהוציא אותן מהאזור שבשליטת דאעש באלצפא (חשבון הטוויטר אלסוידאא' 24, 19 באוקטובר 2018).

ארבע-עשרה חטופות שעדיין מוחזקות בידי דאעש (בטולאת אלג'יש אלסורי, 18 באוקטובר 2018).

ארבע-עשרה חטופות שעדיין מוחזקות בידי דאעש (בטולאת אלג'יש אלסורי, 18 באוקטובר 2018).

רכב תופת שנהגו נהרג מאש צלפי כוחות SDF מדרום לאלסוסה (SDF Media Center, 22 באוקטובר 2018).

רכב תופת שנהגו נהרג מאש צלפי כוחות SDF מדרום לאלסוסה (SDF Media Center, 22 באוקטובר 2018).

עיקרי אירועי השבוע
 • במובלת אדלב עדיין אין התקדמות בהקמת “האזור המפורז”, גם לאחר ההארכה שנתנה רוסיה ליישום הסכם סוצ’י. המטה לשחרור אלשאם, שהינו הכוח הדומיננטי במרחב אדלב, מסרב להוציא את כלי נשקו מ”האזור המפורז” ואף הודיע על כך בפומבי. בשטח שוררת בדרך כלל רגיעה המנוצלת ע”י הצדדים היריבים להערכות לקראת אפשרות תחילת המערכה על אדלב.
 • במזרח סוריה נמשכת התקפת כוחות SDF הכורדים, בסיוע אווירי של מדינות הקואליציה, נגד מובלעת דאעש שמצפון לאלבוכמאל. כוחות SDF נתקלים בקשיים ובינם לבין דאעש מתקיימים קרבות עזים המתמקדים בעיר הג’ין, מרכז כוחו של דאעש ובעיירה אלסוסה, שמצפון מזרח לאלבוכמאל.
 • באזור אלסוידדא’, שבדרום סוריה, ממשיך דאעש לנהל לחימה עיקשת נגד צבא סוריה. בקרבות הושגה הפסקת אש כדי לאפשר מימוש עסקה שבמסגרתה שוחררו שישה חטופים דרוזים (שתי נשים וארבעת ילדיהם) תמורת נשים של פעילי דאעש העצורות בידי המשטר הסורי. נמסר, כי בפעימות נוספות במסגרת אותה עסקה יעברו לדאעש 27 מיליון דולר (והדבר עלול לעורר את תאבונו להשתמש בחטיפות כמקור הכנסה חלופי למקורות ההכנסה שאבדו לו).
יישום הסכם סוצ’י במרחב אדלב

הקמת האזור המפורז, שעליו הוחלט בפסגת סוצ’י בין נשיאי רוסיה ותורכיה, אינה מתקדמת. בתום המועד שנקבע להקמת האזור (15 באוקטובר 2018) הודיעה רוסיה כי העניקה ארכה לביצוע ההסכם אולם גם במהלך הארכה עדיין לא הוציא המטה לשחרור אלשאם את כלי נשקו מהאזור המפורז[1]. המשטר הסורי מצידו ממשיך לאיים כי ישיב את ריבונותו למרחב אדלב בקרוב מאוד.

תקריות מקומיות בין צבא סוריה לארגוני המורדים
 • במרחב אדלב שרר בדרך כלל שקט למעט כמה תקריות בין צבא סוריה לארגוני המורדים. מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח, כי צבא סוריה ביצע ירי מקלעים בפרברי הכפר אלארבעין (כ-63 ק”מ מדרום לאדלב) שבאזור המפורז. מנגד, שיגרו ארגוני המורדים תשע רקטות לעבר כמה שכונות שבצפון מערב חלב הנמצאות בשליטת הצבא הסורי ( מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 23 באוקטובר 2018).
הכנות לפתיחת “מעברים הומניטריים” במרחב אדלב
 • בתקשורת הרוסית דווח, כי במרחב אדלב מתבצעות הכנות מקדימות לפתיחת “מעברים הומניטריים”. מעברים אלה יאפשרו לתושבים לצאת ממובלעות אדלב לכשתתחדש הלחימה נגד ארגוני המורדים (ספוטניק, 20 באוקטובר 2018).
 • בהקשר לכך מסר מקור בצבא סוריה, כי סוריה פועלת בתיאום עם רוסיה לפתוח בימים הקרובים את המעבר ההומניטרי אבו אלט’הור (41 ק”מ מדרום מזרח לאדלב). מעבר זה יאפשר לאזרחים המעוניינים לצאת מהאזורים שבשליטת כוחות המורדים באזור אדלב לעבור לאזורים שבשליטת צבא סוריה. עתה נשלמות ההכנות הלוגיסטיות והטכניות הנחוצות לאבטחת המעבר. מקור צבאי רוסי בסוריה העריך, כי בימים הקרובים ייפתחו מחדש גם “המעברים ההומניטריים” במרחב הכפרי שמצפון לחמאה. נמסר כי הצד הרוסי התייעץ עם הצד הסורי כדי לבחון את האפשרות לפתיחה מחדש של מעבר מורכ (כ-25 ק”מ מצפון לחמאה) ומעבר קלעת אלמצ’יק (כ-44 ק”מ מצפון מערב לחמאה) (ספוטניק, 20 באוקטובר 2018).

המעברים ההומניטריים העשויים להיפתח במרחב אדלב: אבו אלט'הור [1]; מורכ [2]; קלעת אלמצ'יק [3] (Google Maps).
המעברים ההומניטריים העשויים להיפתח במרחב אדלב: אבו אלט’הור [1]; מורכ [2]; קלעת אלמצ’יק [3] (Google Maps).

להערכתנו ניתן לראות את ההכנות לפתיחתם של “המעברים ההומניטאריים” כחלק מההערכות המשטר הסורי לקראת חידוש אפשרי של הלחימה. עידוד תושבים להתפנות מהשטחים שבשליטת המורדים נועד למנוע אבידות כבדות ומנוסה המונית, לכשתתחדש המערכה לכיבוש אדלב, מה שעלול לגרום להפעלת לחצים בינלאומיים על המשטר הסורי. סביר להניח, כי ארגוני המורדים, הפועלים להעמיק אחיזתם בקרב האוכלוסייה ולהשתמש בה בעת הצורך כ”מגן אנושי”, ינסו למנוע מעבר מאסיבי של תושבים לשטחים שבשליטת צבא סוריה דרך “המעברים ההומניטאריים”.

המשטר הסורי ממשיך לאיים כי אדלב תוחזר בקרוב לריבונות הסורית
 • שגריר סוריה באו”ם, התבטא במהלך כינוס מועצת הביטחון של האו”ם בניו-יורק, כי סוריה קיבלה בברכה את הסכם סוצ’י לגבי אדלב בשל מה שכינה “דבקותה במניעת שפיכות דמים”. עם זאת, הוא חזר והדגיש כי “העיר אדלב, בדומה לכל אזור בסוריה, תשוב בסופו של דבר ובקרוב מאוד להיות תחת ריבונותה של סוריה” (הטלוויזיה הסורית, 18 באוקטובר 2018).
המטה לשחרור אלשאם ממשיך לפעול נגד דאעש
 • פעילי מנגנון הביטחון של המטה לשחרור אלשאם המשיכו לבצע פשיטות על מקומות מסתור של דאעש במרחב אדלב. באחת הפשיטות, בכפר מיציבין שמדרום לאדלב, נמצאו אמצעי לחימה רבים ובתוכם חגורות נפץ ומשאית תופת (אבבא’, סוכנות הידיעות המזוהה עם הארגון לשחרור אלשאם, 19 באוקטובר 2018). בעקבות תפיסת אמצעי הלחימה עצרו פעילי הביטחון של המטה לשחרור אלשאם את סאמר אחמד אלאמין איש ביטחון של דאעש שהיה בעליה של משאית התופת. ברשותו נמצאו גם כמה חגורות נפץ (אבאא’, 20 באוקטובר 2018).
ארבע חביות חומר נפץ, שהיו על גבי משאית התופת (אבאא', 19 באוקטובר 2018).     סאמר אחמד אל אמין, איש ביטחון של דאעש, בעליה של משאית התופת (אבאא', 20 באוקטובר 2018).
מימין: ארבע חביות חומר נפץ, שהיו על גבי משאית התופת (אבאא’, 19 באוקטובר 2018). משמאל: סאמר אחמד אל אמין, איש ביטחון של דאעש, בעליה של משאית התופת (אבאא’, 20 באוקטובר 2018).
נמשכות הפגנות נגד המשטר הסורי
 • ב-19 באוקטובר 2018 נערכה הפגנה בעיר מארע, כ-26 ק”מ מצפון לחלב, בתחומי האזור שבשליטת ארגוני המורדים, בסרטון נראו המפגינים נושאים דגלי צבא סוריה החופשי, כאשר ברקע הושמע שיר שמילותיו “קדימה לך, הוי בשאר”. בסרטון גם נראה ילד, נושא שלט עליו נכתב: “העם הסורי… הוא זה שיקבע מי ייצא ומי יישאר”, וכן “הקסדות הלבנות אינם פעילי טרור” (דף הפייסבוק פראת פוסט, 19 באוקטובר 2018).
 מפגינים, נושאים את דגלי צבא סוריה החופשי בעיר מארע, שמצפון לחלב.   ילד, נושא שלט עליו נכתב בערבית: "העם הסורי... הוא זה שיקבע מי ייצא ומי יישאר" (דף הפייסבוק פראת פוסט, 19 באוקטובר 2018).
מימין: מפגינים, נושאים את דגלי צבא סוריה החופשי בעיר מארע, שמצפון לחלב. משמאל: ילד, נושא שלט עליו נכתב בערבית: “העם הסורי… הוא זה שיקבע מי ייצא ומי יישאר” (דף הפייסבוק פראת פוסט, 19 באוקטובר 2018).
קריאה פומבית של קצין בכיר במשמרות המהפכה האיראנים השבוי בידי המטה לשחרור אלשאם, לפעול לשחרורו
 • ב-20 באוקטובר 2018 פרסם המטה לשחרור אלשאם סרטון בו נראה קצין במשמרות המהפכה האיראנים. השבוי בידיו. השבוי זוהה כעקיד (אלוף משנה) אבו אלחסן סלימאן ביאתי. ביאתי, שדיבר בפרסית מסר, כי הוא שרת במשמרות המהפכה במשך 29 שנים. הוא מציין כי נפצע ומבקש, כי יושקעו מאמצים לשחרורו. הוא הוסיף: “אני פונה לכל הבכירים האיראנים ובפרט לקאסם סלימאני (מפקד כוח קדס), שישקיעו מאמצים לשחרורי” (המטה לשחרור אלשאם, 20 באוקטובר 2018). ברשתות החברתיות צוין כי אלביאתי נשבה בשנת 2016 בדרום חלב (חשבון הטוויטר Drexl Spivey@RisboLensky, 20 באוקטובר 2018). התקשורת האיראנית ציטטה את הדיווח אך מקורות איראנים נמנעו מלאמת אותו.

עקיד (אלוף משנה) אבו אלחסן סלימאן ביאתי, קצין איראני ממשמרות המהפכה, השבוי בידי המטה לשחרור אלשאם (המטה לשחרור אלשאם, 20 באוקטובר 2018).
עקיד (אלוף משנה) אבו אלחסן סלימאן ביאתי, קצין איראני ממשמרות המהפכה, השבוי בידי המטה לשחרור אלשאם (המטה לשחרור אלשאם, 20 באוקטובר 2018).

דרום סוריה
המערכה באזור אלצפא
 •  באזור אלצפא נמשכה הלחימה העיקשת בין צבא סוריה לבין פעילי דאעש המתבצרים במקום. סוכנות אעמאק של דאעש דיווחה ב 16 באוקטובר 2018, כי פעילי הארגון הרגו ופצעו 46 חיילים סורים באזור אלצפא. יום לאחר מכן הודיעה סוכנות אעמאק על הריגת ארבעה חיילים נוספים (ענב בלדי, 17 באוקטובר 2018).
 • ב 18 באוקטובר 2018 נכנסה לתוקפה הפסקת האש בין צבא סוריה לדאעש, שהתקיימה לפחות עד ל-22 באוקטובר 2018 (ענב בלדי, 21 באוקטובר 2018; אלערבי אלג’דיד, 23 באוקטובר 2018). הרקע להפסקת האש היה עניינם של הצדדים לאפשר מימוש העסקה לשחרור החטופות הדרוזיות שבוצעה ב-20 לאוקטובר 2018 (ראו להלן). עוד נמסר כי, צבא סוריה שלח תגבורת לאזור אלצפא, כדי להגביר את הלחץ על דאעש ולזרז את שחרור הנשים החטופות מאלסוידאא’ (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 20 באוקטובר 2018).
שני מפקדים בחזבאללה נהרגו בפיצוץ מטען חבלה ע”י דאעש
 • מקור המזוהה עם דאעש הודיע כי שני מפקדים בחזבאללה, מחמד זידאן ומחמד סעיד נהרגו מפיצוץ מטען חבלה של דאעש. המטען הופעל נגד כלי רכב, שבו נסעו השניים בשטח מדברי באזור אלסוידאא’. בתמונה שפורסמה נראים השניים וכלי הרכב שנפגע (סוכנות מא’תה המזוהה עם דאעש, 22 באוקטובר 2018).

שני מפקדי חזבאללה, שנהרגו מפיצוץ מטען חבלה ע"י דאעש באזור אלסוידאא' (סוכנות מא'תה המזוהה עם דאעש, 22 באוקטובר 2018).
שני מפקדי חזבאללה, שנהרגו מפיצוץ מטען חבלה ע”י דאעש באזור אלסוידאא’ (סוכנות מא’תה המזוהה עם דאעש, 22 באוקטובר 2018).

שחרור חטופות דרוזיות שבידי דאעש באזור אלסוידאא’
 •  בתום משא ומתן שהתנהל בין דאעש לבין המשטר הסורי ונכבדים דרוזים מקומיים הושג הסכם לשחרור מקצת מהנשים הדרוזיות, שנחטפו ע”י דאעש באזור אלסוידאא’. ב-20 באוקטובר 2018 שחרר דאעש שתי נשים וארבעה ילדים. בתמורה שחרר המשטר הסורי 17 נשים, שהיו בנות זוג של פעילי דאעש, וכן שמונה מילדיהם. (סוידאא’ 24, 20 באוקטובר 2018).
 • לדברי ראמי עבד אלרחמן, מנהל מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, המדובר בצעד ראשון במסגרת עסקה כוללת עליה הוסכם בין הצדדים. נמסר כי במסגרת העסקה ישחרר המשטר הסורי למעלה משישים עצורות שבידיו (ככל הנראה בנות זוג של פעילי דאעש) וכן יעביר לדאעש סכום של 27 מיליון דולר (אלנשרה, 20 באוקטובר 2018; מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 22 באוקטובר 2018). בתקשורת הערבית דווח כי העסקה הכוללת תתבצע בשלוש פעימות (אלערבי אלג’דיד, 23 באוקטובר 2018). דאעש פרסם תמונות של 14 חטופות המוחזקות בידו (“איתות” לכך, שהוא מעוניין בקידום “פעימות” נוספות).

העסקה התאפשרה בשל לחצים שהפעילו לאחרונה התושבים הדרוזים באזור אלסוידאא’ על המשטר הסורי שמצאו ביטויים בהפגנות מחאה, שקיימו התושבים. שחרור החטופות יסייע למשטר הסורי “לשחרר לחצים” של האוכלוסייה הדרוזית ולקדם את מאמצי השליטה שלו על האזור. בראיית דאעש קבלת סכומי כסף גדולים עבור שחרור חטופים שבידו עלולה לעודד אותו לבצע חטיפות נוספות של אזרחים כ”מקור הכנסה” חלופי, במקום ההכנסות שאבדו לו עם ההתמוטטות המדינה האסלאמית.

מזרח סוריה

השבוע נמשכה התקפת SDF נגד מובלעת דאעש במרחב שמצפון לאלבוכמאל. בעיר הג’ין, מרכז הכוח של דאעש במובלעת, מתנהלת לחימה עיקשת. כמו כן התנהלו עימותים קשים בעיירה אלסוסה, מצפון מזרח לאלבוכמאל, שהותקפה ע”י כוחות SDF. דאעש המשיך לבצע התקפות נגד בעוד שמטוסי הקואליציה הרגו עשרות פעילים של דאעש בתקיפות אווירות. בטלגרם הופצו ידיעות (בלתי מאומתות) לפיהן הצליח דאעש להעביר להעיר הג’ין תגבורות של פעילים מהמדבר המערבי של דיר אלזור (חשבון הטוויטר Drexl Spivey@RisboLensky, 19 באוקטובר 2018).

 

אזורי העימותים בצפון מובלעת דאעש (אזור הג'ין) ובדרומה (אזורי אלסוסה ואלבאע'וז). בשטח לא חלו שינויים באזור השליטה של דאעש בהשוואה לשבוע שעבר (חשבון הטוויטר @abduljabbar1612, 16 באוקטובר 2018).
אזורי העימותים בצפון מובלעת דאעש (אזור הג’ין) ובדרומה (אזורי אלסוסה ואלבאע’וז). בשטח לא חלו שינויים באזור השליטה של דאעש בהשוואה לשבוע שעבר (חשבון הטוויטר @abduljabbar1612, 16 באוקטובר 2018).

עימותים באזור העיירה אלסוסה
 • בעיירה אלסוסה, הנמצאת כשבעה ק”מ מצפון מזרח לאלבוכמאל, התנהלו עימותים קשים בין כוחות SDF לפעילי דאעש. מחבל מתאבד שנסע במכונית תופת ממוגנת (מייצור עצמי של דאעש) נורה ונהרג מדרום לאלסוסה ע”י צלפי SDF (SDF Media Center, 20 באוקטובר 2018).
 • לוחמי SDF באזור אלסוסה קיבלו סיוע אווירי מהקואליציה הבינלאומית. באחת התקיפות של הקואליציה (18 באוקטובר 2018) תקפו מטוסי הקואליציה מסגד בעיירה אלסוסה, ששימש כמפקדה של דאעש. על פי כוחות הקואליציה נהרגו בתקיפה 12 פעילי דאעש. עוד נמסר כי כתוצאה מתקיפת המסגד ומספר בתים בקרבת הפרת, נהרגו 22 פעילי דאעש נוספים (רויטרס, 21 באוקטובר 2018).
 • בדיווח מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם נמסר כי, בתקיפות מטוסי הקואליציה נגד יעדים באלסוסה ב-18 וב-19 באוקטובר 2018 נהרגו לפחות 63 אזרחים ופעילי דאעש. בהתקפה נגד המסגד ובית הסמוך לו נהרגו 11 פעילי דאעש ו-18 אזרחים בני משפחות של פעילי דאעש. ב-19 באוקטובר 2018 בוצעו תקיפות נגד מכון לשינון הקוראן ובתים הסמוכים לו. כתוצאה מכך נהרגו 11 פעילי דאעש נוספים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 21 באוקטובר 2018).
פגיעות באזרחים
 • על פי הערכת דובר מזכ”ל האו”ם, באזור הג’ין מצויים כ-10,000 אזרחים הלכודים בשל הלחימה בין דאעש לכורדים. בנוסף לכך כ-7,000 אזרחים, ברובם נשים, ילדים וזקנים, יצאו מהאזור והם מצויים עתה באזור שמצפון להג’ין הנשלט ע”י SDF (אתר האו”ם; Rudaw, 11 באוקטובר 2018). דווח כי מתנהל משא ומתן בין דאעש ל-SDF לשחרור שבויים ולמסירת גופות של לוחמי SDF תמורת הכנסת מזון למובלעת שבשליטת דאעש ופתיחת מעבר בטוח ליציאת האזרחים מהמובלעת (דף הפייסבוק של פראת פוסט,21 באוקטובר 2018).
אבידות
 • על פי מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם נהרגו במהלך ששת השבועות, שחלפו מאז תחילת ההתקפה על מובלעת דאעש מצפון לאלבוכמאל, לפחות 419 פעילי דאעש ו-232 לוחמי SDF (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 22 באוקטובר 2018).
עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעילות כוחות הביטחון העיראקים
 • כוחות הביטחון העיראקים המשיכו השבוע בפעילות סיכול נגד דאעש במחוזות השונים:
  • אזור כרכוכ: כוח של המשטרה הפדרלית העיראקית הרג שלושה פעילי דאעש מדרום מערב לכרכוכ. הכוח איתר אמצעי לחימה, ובתוכם שתי חגורות נפץ (אלסומריה ניוז, 20 באוקטובר 2018). כמו כן איתרו אנשי המשטרה העיראקית מפקד של דאעש, שהסתתר בתוך מנהרה סמוך לביתו שבנפת אלחוג’יה (אח’באר אלעראק, אלסמריה ניוז, 22,21 באוקטובר 2018).
  • מחוז אלאנבאר: כוח של מודיעין צבא עיראק עצר חוליית פעילי דאעש, כשלושים ק”מ ממערב לבגדאד (אלסומריה ניוז, 20 באוקטובר 2018). כמו כן הושמדה מנהרה של דאעש ונהרגו ארבעה פעילים בנפת הית, שבמחוז אלאנבאר (סוכנות הידיעות העיראקית, 21 באוקטובר 2018).
  • מחוז צלאח אלדין: כוח של צבא עיראק איתר מצפון לבגדאד מחבוא תת-קרקעי של דאעש. במחבוא נמצאו טלפונים סלולאריים המיועדים לפיצוץ מרחוק של מטעני חבלה. נמסר כי בכך סוכלה כווננה של פעילי דאעש לבצע פיגועים נגד עולים לרגל במסגרת האירועים לציון יום הארבעים למותו של האימאם חסין בעיר כרבלא (אלסומריה ניוז, 19 באוקטובר 2018). בנוסף לכך, מטען חבלה הופעל נגד סיור ממונע של צבא עיראק ממזרח לתכרית. חייל בצבא עיראק נהרג (ערוץ אלראפדין, 18 באוקטובר 2018).
פעילות דאעש
 • מקור ביטחוני עיראקי מסר, כי פעילי דאעש תקפו מפקדה של כוח המשימות המיוחדות של המנגנון העיראקי ללוחמה בטרור ממערב לנפת אלרמאדי. בהעימותים שהתנהלו בין פעילי דאעש לבין כוח האבטחה במקום ספגו שני הצדדים נפגעים (אלסומריה ניוז, 19 באוקטובר 2018).
 • משטרת מחוז נינוא הודיעה, כי פעילי דאעש תקפו מחסום ביקורת בנפת מח’מור, כ-67 ק”מ מדרום למוצול. ארבעה שוטרים (אחד מהם קצין) נהרגו. התוקפים נמלטו מהזירה (אח’באר אלאאן, 22 באוקטובר 2018).
סיכול פיגועים מחוץ לעיראק
 • אבו עלי אלבצרי, ראש מנגנון המודיעין והלוחמה בטרור במשרד הפנים העיראקי, הודיע כי אנשי המנגנון חדרו לשורות דאעש וסיפקו לעיראק, סוריה, איראן ורוסיה מידע מודיעיני אודות הארגון. הוא הוסיף, כי על בסיס מידע זה ביצעו מטוסים רוסיים תקיפות אוויריות נגד יעדי דאעש בסוריה. תקיפות אלו סיכלו עשרות תוכניות של דאעש להסתנן לעיראק, איראן, תורכיה ומספר מדינות באירופה, לבצע פיגועים בשטחן. הוא הוסיף כי דאעש מנסה לחזק את נוכחותו בתורכיה, צרפת, מזרח אסיה וצפון אפריקה באמצעות גיוס מחדש של פעילי הארגון שנמלטו מסוריה ומעיראק, ולהפעילם לביצוע פיגועים (סוכנות הידיעות העיראקית, 21 באוקטובר 2018).
חצי האי סיני ומצרים
 • מחוז סיני של דאעש קיבל אחריות להשמדת טנק של צבא מצרים בפיצוץ מטען חבלה בקרבת הכניסה המערבית לאלעריש (אעמאק, 22 באוקטובר 2018). בנוסף, הודיע מחוז סיני של דאעש כי הארגון השמיד כלי רכב ממוגן של צבא מצרים באמצעות פיצוץ מטען חבלה בדרום העיר אלעריש (אעמאק, 22 באוקטובר 2018).
פעילות ג’האדיסטית במדינות נוספות
מחוז הודו של דאעש מרחיב שורותיו
 • מכון פקיסטאן ללימודי סכסוכים וביטחון[2] פרסם לאחרונה מחקר שכותרתו “סיכויי ההתרחבות של דאעש בדרום אסיה” (“”Prospects of Daesh’s Expansion in South Asia). במחקר דווח, כי מחוז הודו של דאעש, שעל הקמתו הוכרז רשמית בשנת 2016, מושך לאחרונה צעירים משכילים ומקדם בקרבם את האידאולוגיה שלו. נמסר כי רבים מהמגויסים הללו הם מהנדסים, רופאים ובעלי תואר שני במנהל עסקים (MBA) בהודו, בנגלדש ופקיסטאן (Pakistan Today, 20 באוקטובר 2018).
 • על-פי המחקר, אזרחים הודים מצטרפים בעיקר למחוז ח’ראסאן של דאעש (הפועל באפגניסטאן, פקיסטאן ואיראן). בשלושת השנים האחרונות, לפחות 54 מהאזרחים שהצטרפו לדאעש, היו מאזור קראלה (Kerala), שבדרום הודו. עוד נמסר כי הפעילות הצבאית באזור גבול פקיסטאן-אפגניסטאן איפשרה מעבר פעילי דאעש, שהגיעו מסוריה או מעיראק, וכעת ישנה נוכחות שלהם באפגניסטאן לאורך גבול משותף זה (Pakistan Today, 20 באוקטובר 2018).

[1] גיימס ג'פרי, השליח המיוחד של ארה"ב לענייני סוריה, מסר, כי הושלמה הוצאת כלי הנשק הכבדים מהאזור האמור להיות מפורז ("The withdraw of heavy weapons is complete by all accounts"). לדבריו התורכים, ובמידה רבה גם הרוסים, מסכימים על כך (אתר מחלקת המדינה בארה"ב, 17 באוקטובר 2018). אנו סבורים כי התבטאות זאת הינה אופטימית מידי, לפחות בכל הנוגע לארגון הג'האדיסטי המטה לשחרור אלשאם, אשר נמנע מלהוציא את כלי נשקו הכבדים מהאזור המפורז ואף הצהיר על כך בפומבי.
[2] Pakistan Institute for Conflict and Security Studies (PICSS)