מבט לג’האד העולמי (17-12 באפריל 2018)

אזרחים סורים חוגגים בדומא, על רקע דגל סוריה (בטולאת אלג'יש אלסורי, 12 באפריל 2018).

אזרחים סורים חוגגים בדומא, על רקע דגל סוריה (בטולאת אלג'יש אלסורי, 12 באפריל 2018).

אוטובוסים בהם פונו אחרוני פעילי צבא האסלאם מבני משפחותיהם מדומא (סאנא, 13 באפריל 2018)

אוטובוסים בהם פונו אחרוני פעילי צבא האסלאם מבני משפחותיהם מדומא (סאנא, 13 באפריל 2018)

תגבורות צבאיות בדרכן לפרברי מחנה הפליטים אלירמוכ ושכונת אלקדם לקראת תחילת המערכה נגד דאעש (בטולאת אלג'יש אלסורי, 12 באפריל 2018).

תגבורות צבאיות בדרכן לפרברי מחנה הפליטים אלירמוכ ושכונת אלקדם לקראת תחילת המערכה נגד דאעש (בטולאת אלג'יש אלסורי, 12 באפריל 2018).

מאגר אמצעי לחימה של דאעש, שאותר על-ידי כוחות הביטחון העיראקים (סוכנות הידיעות העיראקית, 15 באפריל 2018).

מאגר אמצעי לחימה של דאעש, שאותר על-ידי כוחות הביטחון העיראקים (סוכנות הידיעות העיראקית, 15 באפריל 2018).

זירת פיצוץ מכונית התופת (אלסומריה ניוז, 15 באפריל 2018).

זירת פיצוץ מכונית התופת (אלסומריה ניוז, 15 באפריל 2018).

הדרכת פעילי דאעש במחנה האימונים (אתר לשיתוף קבצים, 15 באפריל 2018).

הדרכת פעילי דאעש במחנה האימונים (אתר לשיתוף קבצים, 15 באפריל 2018).

עיקרי אירועי השבוע
 • עם כיבוש העיר דומא ופינוי הלוחמים האחרונים משטחה, השלים למעשה צבא סוריה את ההשתלטות על אלע’וטה המזרחית. עתה מעבירים צבא סוריה והכוחות הפועלים עמו את מוקד הפעילות לעבר מחנה הפליטים אלירמוכ בדרום דמשק, בו נותרה מובלעת בשליטת דאעש. צבא סוריה שלח תגבורות לאזור והחל לתקוף את עמדות ומוצבי דאעש במחנה.
 • ארה”ב, צרפת ובריטניה תקפו ב-14 באפריל 2018 שלושה יעדים בסוריה, ששימשו לייצור ואחסון חומרים ואמצעי לחימה כימיים. שלוש המדינות הדגישו, כי התקיפה בוצעה בתגובה למתקפה הכימית שביצע המשטר הסורי ב-7 באפריל 2018 בדומא וכי היא נועדה להרתיע את המשטר הסורי ולאכוף את האיסור, על פי הדין הבינלאומי, על השימוש בנשק כימי. ארה”ב הבהירה כי פעולה זו אינה מייצגת שינוי במדיניות ארה”ב, וכי מטרת הפעילות הצבאית של ארה”ב בסוריה היא עדיין הבסת דאעש.
 • בעיראק המשיכו כוחות הביטחון לפעול נגד מספר מוקדים בהם נותרו כיסי פעילי דאעש . דאעש המשיך בפעילות גרילה נגד כוחות הביטחון העיראקיים, ובעיקר נגד לוחמי “הגיוס העממי” (המליציות השיעיות). זה השבוע השני בו מבצעים פעילי דאעש פיגועים נגד מועמדים לבחירות הצפויות בעיראק בחודש הבא.
 • כוחות הביטחון המצרים, הפועלים מזה כחודשיים למיגור נוכחות דאעש בחצי האי סיני, ספגו אבדות בניסיון שביצעו פעילי דאעש לחדור לאחד הבסיסים הצבאיים בסיני.
מעורבות ארה”ב ומדינות הקואליציה בסוריה
תקיפת יעדים של המשטר הסורי בתגובה לתקיפה כימית של אסד
 • ארה”ב, צרפת ובריטניה תקפו ב-14 באפריל 2018 לפנות בוקר שלושה יעדים בסוריה ששימשו לייצור ואחסון חומרים ואמצעי לחימה כימיים. שלוש המדינות הדגישו, כי התקיפה מהווה תגובה למתקפה הכימית שביצע המשטר הסורי ב-7 באפריל 2018 בדומא (מזרח דמשק) וכי היא נועדה להרתיע את המשטר הסורי ולאכוף את האיסור על פי הדין הבינלאומי על השימוש בנשק כימי.
 • בתדריך של הפנטגון נמסר, כי בתקיפה הימית לקחו חלק פריגטה צרפתית, צוללת אמריקאית ומשחתות אמריקאיות. בתקיפה האווירית השתתפו מטוסי רפאל ומיראז’ צרפתיים, מטוס 1-B אמריקאים ומטוסי טורנדו וטייפון בריטיים. סה”כ שוגרו 105 טילים מסוגים שונים. גנרל קנת’ מקנזי, ראש הכוחות המשולבים של צבא ארה”ב, פירט את המטרות שהותקפו: מרכז מדעי בדמשק העורך ניסויים, חוקר, מפתח ומייצר כלי נשק ביולוגיים וכימיים, מתקן לאחסון כלי נשק כימיים במערב חמץ, אשר לפי הערכות הפנטגון הכיל סארין וציוד ראשוני לייצור, מתקן לאחסון כלי נשק כימיים ועמדת פיקוד סמוך לחמץ (אתר משרד ההגנה של ארה”ב, 14 באפריל 2018).
 • דנה וואיט, דוברת הפנטגון, מסרה כי ננקטו כל אמצעי הזהירות כדי שהתקיפה תתבצע נגד המטרות שהוגדרו. לדבריה כלל המטרות נפגעו בהצלחה ובדיוק רב. ארה”ב הבהירה כי פעולה זו אינה מייצגת שינוי במדיניות ארה”ב, ולא ניסיון להדיח את המשטר הסורי וכי מטרת ארה”ב בסוריה היא עדיין הבסת דאעש (אתר משרד ההגנה של ארה”ב, 14 באפריל 2018). מצרפת נמסר, כי לא הייתה כוונה לפגוע בבנות בריתה של סוריה ובאזרחיה אלא במשטר אסד לאחר שעשה שימוש בנשק כימי. ראש ממשלת בריטניה הדגישה, כי הפעילות הצבאית לא נועדה להתערב במלחמת האזרחים בסוריה או להחליף את המשטר (הגרדיאן, 16 באפריל 2018).
 • סרגי רודסקוי, ראש אגף המבצעים במטכ”ל הרוסי, דיווח, כי מערכות ההגנ”א הסוריות יירטו 71 טילים מתוך 103 ששוגרו לכיוונה על ידי מדינות המערב. לדבריו, אנשי צבא לא נפגעו בתקיפה. רוסיה גינתה בחריפות את התקיפה. נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין כינה אותה “הפרה של החוק הבינלאומי” שתביא להחרפה של האסון ההומניטארי בסוריה (טאס, 14 באפריל 2018). סרגי רודסקוי אמר, כי בעקבות התקיפה עשויה רוסיה לשקול מחדש את החלטתה, שהתקבלה על-פי דרישת מדינות המערב, שלא למכור מערכות טילי קרקע אוויר מסוג 300-S לסוריה (ריאה נובוסטי, 14 באפריל 2018).
סוריה
עיקרי תמונת המצב
 • עם כיבוש העיר דומא ופינוי הלוחמים האחרונים משטחה, השלים למעשה צבא סוריה את ההשתלטות על אלע’וטה המזרחית. עתה מפנים הצבא והכוחות הפועלים עמו את מוקד הפעילות לעבר מחנה הפליטים אלירמוכ בדרום דמשק בו נותרה מובלעת בשליטת דאעש.
השלמת ההשתלטות על אלע’וטה המזרחית
 • מקורות רשמיים סוריים הודיעו ב-12 באפריל 2018, כי העיר דומא וכל אלע’וטה המזרחית, המובלעת האחרונה של המורדים באזור, נמצאים עתה בשליטה מלאה של צבא המשטר הסורי (בטולאת אלג’יש אלסורי, 12 באפריל 2018).
 • גנרל יורי יבטושנקו, ראש מרכז התיאום הרוסי בבסיס חמימים, דיווח כי יחידות משטרה צבאית רוסית החלו לפעול בדומא. יבטושנקו הדגיש, כי לא מדובר בפעולה צבאית בעיר, אלא במניעת פרובוקציות, אכיפת החוק, הבטחת הביטחון וארגון הסיוע לאוכלוסייה האזרחית בעיר (טאס, 13 באפריל 2018).
 • העיר הוכרזה ריקה מחמושים לאחר שבמסגרת פינוי פעילי צבא האסלאם ובני משפחותיהם יצאה ב-14 באפריל 2018 מדומא השיירה האחרונה, לעבר ג’ראבלס (סוריה אלחדת’, 14 באפריל 2018). המרכז הרוסי לפיוס דיווח על סיום המבצע לפינוי חמושים ומשפחותיהם. ב-13 באפריל פונו באמצעות 107 אוטובוסים 3,976 החמושים האחרונים. בסך הכול פונו מדומא במהלך המבצע 21,455 חמושים יחד בני משפחותיהם. מאז תחילת המבצע ההומניטארי באלע’וטה המזרחית פונו 67,680 חמושים ובני משפחתם בסיוע המרכז הרוסי לפיוס (אתר משרד ההגנה הרוסי, 14 באפריל 2018).
אוטובוסים בהם פונו אחרוני פעילי צבא האסלאם מבני משפחותיהם מדומא (סאנא, 13 באפריל 2018)    אוטובוסים בהם פונו אחרוני פעילי צבא האסלאם מבני משפחותיהם מדומא (סאנא, 13 באפריל 2018)
אוטובוסים בהם פונו אחרוני פעילי צבא האסלאם מבני משפחותיהם מדומא (סאנא, 13 באפריל 2018)
דרום דמשק – היערכות לכיבוש אזור השליטה של דאעש מדרום לדמשק
 • עתה לאחר שע’וטה המזרחית בידי המשטר הסורי נערכים כוחות המשטר הסורי לחיסול נוכחות דאעש באזור מחנה הפליטים ירמוכ שבדרום דמשק. במסגרת זאת נשלחו לאזור תגבורות כלי רכב ולוחמים מצבא סוריה והכוחות המסייעים לו. הכוחות מתכוונים לכתר את האזור הסמוך למחנה הפליטים אלירמוכ ולשכונות אלקדם ואלחג’ר אלאסוד המצויות בידי דאעש (בטולאת אלג’יש אלסורי, 12 באפריל, 13 באפריל 2018). כדי להקל כניסתם של טנקים וציוד צבאי לאזור החלו כוחות המשטר הסורי והכוחות המסייעים לו בפינוי ההריסות במחנה הפליטים אלירמוכ (חשבון הפייסבוק מח’ים אלירמוכ, 11 באפריל 2018).
 • בתוך מחנה הפליטים, באזורים שבשליטת דאעש, נמסר, כי לקראת המערכה הצפויה ביצרו פעילי דאעש השולטים באזור אלשהדאא’ את קווי ההגנה שלהם, חפרו מנהרות. זאת, לאחר שאילצו את כל התושבים להתפנות מהאזור והפכו אותו לאזור צבאי לחלוטין (חשבון הפייסבוק מח’ים אלירמוכ, 11 באפריל 2018). ארגון דאעש גם הפיץ כרוזים בין התושבים הקוראים להם להתכונן למצב חירום ולהכין מצרכי מזון ותרופות שיספיקו לשבועיים ימים (חשבון הפייסבוק מח’ים אלירמוכ, 11 באפריל 2018).
 • כוחות המשטר הסורי והכוחות המסייעים לו החלו בפעולות ריכוך השטח. במסגרת זאת תקפו הכוחות עמדות ומוצבים של דאעש במספר אתרים במחנה הפליטים (חשבון הפייסבוק מח’ים אלירמוכ, 16 באפריל 2018).
 • מחוז דמשק של דאעש פרסם סרטון שבו האשים את המטה לשחרור אלשאם (ג’בהת אלנצרה לשעבר) ב”נטישת האסלאם ובתבוסתנות” . זאת לאחר שהגיעו בחודש שעבר להסדר עם המשטר הסורי לפינוי שטחים משכונת אלקדם (ממערב למחנה הפליטים אלירמוכ), בעוד פעילי דאעש בוחרים להמשיך להילחם. בסרטון שולבו קטעי לחימה של דאעש בצבא סוריה בשכונת אלקדם מהחודש האחרון (נאשר, 11 באפריל 2018).
דיר אלזור
 • לאחר כמה שבועות של הפסקת אש לא מוצהרת התחדשו העימותים באזור. ב-13 באפריל 2018 תקפו כוחות SDF בסיוע מטוסים ומסוקים של הקואליציה הבינלאומית, בראשות ארצות-הברית את העיר הג’ין (Hajin), המהווה מעוז דאעש וממוקמת כ-24 ק”מ מצפון לאלבוכמאל. בתגובה, תקפו פעילי דאעש את פרברי העיירה אלבחרה (Al Bahrah), שבשליטת כוחות SDF(כ-2 ק”מ מצפון מערב להג’ין), ופוצצו באזור ארבע מכוניות תופת (פראת פוסט, 14 באפריל 2018).
 • כמעט במקביל תקפו הכוחות הסורים את העיירה אלשעפה (Al Sha’fah), מצפון לאלבוכמאל בגדה המזרחית של נהר הפרת, הנמצאת בשליטת דאעש (דף הפייסבוק דיר אלזור 24, 15 באפריל 2018). סוכנות אעמאק של דאעש פרסמה סרטון בו תועד שיגור טיל נ”ט על-ידי אחד מפעילי הארגון שפגע בדחפור של צבא סוריה בפרברי אלבוכמאל (אעמאק, 13 באפריל 2018).
תיעוד טיל נ"ט, ששוגר על-ידי אחד מפעילי דאעש, לעבר דחפור של צבא סוריה בפרברי העיר אלבוכמאל (אעמאק, 13 באפריל 2018).    תיעוד טיל נ"ט, ששוגר על-ידי אחד מפעילי דאעש, לעבר דחפור של צבא סוריה בפרברי העיר אלבוכמאל (אעמאק, 13 באפריל 2018).
תיעוד טיל נ”ט, ששוגר על-ידי אחד מפעילי דאעש, לעבר דחפור של צבא סוריה בפרברי העיר אלבוכמאל (אעמאק, 13 באפריל 2018).
 • באזור אלשעפה נמסר על מאבקים פנימיים המתנהלים בקרב פעילי דאעש. במסגרת זאת התנהלו עימותים בין פעילים זרים הנלחמים בשורות דאעש לבין פעילים עיראקים. העימותים התגלעו על רקע דרישה שעלתה מצד הפעילים הזרים להישבע אמונים למנהיג חדש לארגון, מאחר שאבו בכר אלבע’דאדי לא הופיע בפומבי מאז קיץ 2017. הפעילים העיראקים, שראו בצעד זה בגידה, קראו לחסל את הפעילים הזרים. ההתנגשויות בין הצדדים הופסקו בתיווך שני אנשי דת, אשר קראו שלא להיגרר למלחמת אחים (פראת פוסט, 14 באפריל 2018).
מרחב תדמור
 • צבא סוריה, כוחות חזבאללה וחטיבת פאטמיון האפגאנית (המופעלת על-ידי משמרות המהפכה האיראניים) פתחו במתקפת נגד במגמה להביא לנסיגת פעילי דאעש מעמדות שתפסו בקרבת העיר אלסח’נה, כ-61 ק”מ צפונית מזרחית לתדמור (אלמצדר ניוז, 12 באפריל 2018).
עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעילות כוחות הביטחון העיראקים נגד דאעש
 • ברחבי עיראק נמשכת פעילות כוחות הביטחון העיראקיים נגד התארגנויות מקומיות של דאעש:
  • מחוז אלאנבאר: באזור המפעלים בדרום מערב אלרמאדי, אותרו כמה עשרות מטעני חבלה. המטענים פוצצו. כמו כן טיהרו כוחות הביטחון העיראקיים באזור ציר באורך כארבעה ק”מ (סוכנות הידיעות העיראקית, 15 באפריל 2018).
  • מחוז כרכוכ: כוחות “הגיוס העממי”(המיליציה השיעית) תקפו מקום כינוס של פעילי דאעש באזורים שמסביב לאלריאצ’, כ-45 ק”מ מדרום-מערב לכרכוכ. מספר פעילי דאעש נפגעו והשאר נמלטו (סוכנות הידיעות העיראקית, 15 באפריל 2018). כמו כן איתרו כוחות הביטחון העיראקיים מאגר אמצעי לחימה של דאעש, שהוטמן מתחת לאדמה בדירה כ-54 ק”מ ממערב לכרכוכ (סוכנות הידיעות העיראקית, 15 באפריל 2018).
  • מחוז נינוא: משרד הפנים העיראקי הודיע כי כוחות משטרה עצרו ששה פעילי דאעש שניים נעצרו באזור תלעפר וארבעה נוספים בעיר מוצול. בין העצורים אישה (אלסומריה ניוז, 13 באפריל 2018).
  • מחוז צלאח אלדין: כוחות “הגיוס העממי” הכריזו על סיום השלב הראשון של טיהור אזור אלציניה (Al Siniyah) כתשעה ק”מ מדרום מערב לביג’י, מנוכחות דאעש (סוכנות הידיעות העיראקית, 15 באפריל 2018).

כוחות "הגיוס העממי" במהלך פעילות ביטחונית (סוכנות הידיעות העיראקית, 15 באפריל 2018).
כוחות “הגיוס העממי” במהלך פעילות ביטחונית (סוכנות הידיעות העיראקית, 15 באפריל 2018).

פעילות דאעש
 • פעילי דאעש המצויים עדיין ברחבי עיראק המשיכו השבוע לבצע תקיפות נגד כוחות הביטחון העיראקיים, ובעיקר נגד לוחמי “הגיוס העממי” להלן פירוט על פי הודעות סוכנות הידיעות עאמאק של דאעש:
  • מחוז נינוא: מחוז דג’לה של דאעש דיווח, כי פעילי הארגון הציבו מארב בבית הקברות סדירה (Sudayrah), דרומית למוצול נגד לוחמי “הגיוס העממי” אשר השתתפו בהלוויית חבריהם שנהרגו. על פי דיווחי דאעש במארב נהרגו שבעה-עשר לוחמים ונפצעו שלושים נוספים (אתר לשיתוף קבצים, 12 באפריל 2018).
  • מחוז צלאח אלדין: מחוז צפון בגדאד של דאעש הודיע על הריגתם ופציעתם של ששה לוחמי “הגיוס העממי” לאחר שירו לעברם אש מקלעים בכפר אלמחשיאת (Al Mahshiyat), מדרום לתכרית. באותה עת תקף כוח אחר של דאעש בקרבת מקום מחנה אימונים של “הגיוס העממי” וגרם להריגתם ופציעתם של ארבעה לוחמים (אתר לשיתוף קבצים /iarchives.name.ng, 12 באפריל 2018).
  • מחוז דיאלא: מספר חיילי צבא עיראק נהרגו בהתקפה שביצעו פעילי דאעש נגד מחנה צבאי בצפון המחוז, כ-58 ק”מ מצפון לבעקובה (Ba’qubah) (אעמאק, 13 באפריל 2018). יום לאחר מכן פורסמה הודעה של דאעש על התנקשות בחייו של איש משטרת החירום העיראקית שנורה באזור שמדרום לבעקובה (אעמאק, 14 באפריל 2018).
  • מחוז כרכוכ: ארבעה אנשי המשטרה הפדראלית העיראקית נהרגו וכלי הרכב שלהם הושמד במארב, שהציבו פעילי הארגון על ציר אלריאצ’-כרכוכ, כ-47 ק”מ מדרום מערב למרכז כרכוכ (אעמאק, 12 באפריל 2018).
ניסיון התנקשות במועמד לבחירות
 • ב-15 באפריל 2018 נעשה ניסיון התנקשות בחייהם של עמאר כהיה (‘Ammar Kahyah), חבר החזית התרכמאנית, ואנשי פמלייתו. עמאר כהיה הוא אחד המועמדים בבחירות האמורות להתקיים בחודש הבא בעיראק. מכונית התופת התפוצצה במרכז העיר כרכוכ. אדם אחד נהרג ואחד-עשר נוספים נפצעו . עמאר כהיה לא נפגע (ערוץ אלעהד, 15 באפריל 2018). מחוז כרכוכ של דאעש קיבל אחריות על ניסיון ההתנקשות(נאשר, 15 באפריל 2018).
 • זוהי הפעם השנייה שפעילי דאעש מנסים לשבש את מהלך הבחירות בעיראק. ב-7 באפריל 2018 ביצעו שני מחבלים מתאבדים של דאעש פיגוע התאבדות וירי נגד מטה מפלגת אלחל העיראקית במרכז העיר הית, שבמחוז אלאנבאר.
זירת פיצוץ מכונית התופת (אלסומריה ניוז, 15 באפריל 2018).   עמאר כהיה חבר החזית התרכמאנית [במרכז] (ערוץ היוטיוב עמאר כהיה, 22 באפריל 2014).
מימין: זירת פיצוץ מכונית התופת (אלסומריה ניוז, 15 באפריל 2018). משמאל: עמאר כהיה חבר החזית התרכמאנית [במרכז] (ערוץ היוטיוב עמאר כהיה, 22 באפריל 2014).
מצרים וחצי-האי סיני
 • נמשך מבצע “סיני 2018” למיגור נוכחות דאעש בחצי האי סיני. המפקדה הכללית של כוחות הביטחון המצריים ממשיכה לפרסם הודעות על הצלחות במסגרת המבצע. בהודעה מ-14 באפריל 2018 נמסר כי על חיסול כמה עשרות “פעילי טרור” ומעצר מעל מאה חשודים. כמו כן נהרס מחנה אימונים, שכלל מטווחים, מסלול מכשולים ומנהרה המובילה לאולמות הרצאות תת קרקעיים ומספר מקומות מסתור לאמצעי לחימה. במהלך המבצע נתפסו גם אמצעי לחימה, הוחרמו כלי נשק ונוטרלו מטעני חבלה (דף הפייסבוק של דובר הכוחות המזוינים המצריים, 14 באפריל 2018).
 • דובר הכוחות המזויינים המצריים דיווח, כי כוחות הביטחון המצריים הצליחו לסכל פיגוע טרור גדול שביצעה קבוצה של 14 פעילי טרור, ביניהם ארבעה פעילים שלבשו חגורות נפץ ,כולם חמושים ברובים אוטומטיים מקלע בינוני ו-RPG . הפעילים ניסו לפרוץ למחנה אלקסימה במרכז סיני . לדבריו הכוחות הצליחו למנוע את התקיפה ובעימות עימם נהרגו כל 14 הפעילים. אלה שלבשו חגורות נפץ מיהרו לפוצץ עצמם בסביבות המחנה. הוא גם דיווח, כי בסיכול ניסיון הפיגוע נהרגו עשרים חיילי צבא מצרים וכמה נוספים נפצעו (דובר הכוחות המזויינים המצריים, 14 באפריל 2018; Mada Masr, 15 באפריל 2018).
 • מקור רפואי בבית החולים הצבאי סואץ מסר כי מספר החיילים שנהרגו בפיגוע במחנה הצבאי אלקסימה עלה לשלושים ומספר הפצועים ארבעים. בין ההרוגים מפקד המחנה וסגנו (אלערבי אלג’דיד, 14 באפריל 2018).
 • מחוז סיני קיבל אחריות על הפיגוע . לדברי ההודעה, את הפיגוע ביצעו שני אחים אבו חמזה אלמהאג’ר ואבו בכר אלמהאג’ר שהיו מצוידים ברובים אוטומטיים וחגורים בחגורות נפץ . הם תקפו מחנה של צבא מצרים באזור אלקסימה במרכז סיני. לדברי ההודעה המבצע הסתיים כאשר השניים פוצצו עצמם באמצעות חגורות הנפץ שנשאו (סוכנות עאמאק , 14 באפריל 2018).
התנהלות המדינה האסלאמית
 • מרכז הדעוה והמסגדים שבדרום דמשק הכריז על פתיחת קמפיין דעוה חדש החל מ-14 באפריל 2018 במסגרתו יתקיימו קורסי חובה אינטנסיביים בתחום ההלכה לכל התושבים. הקורסים ימשכו עשרה ימים ובסופם תתקיים בחינה. קורסים כאלה כבר מתקיימים מזה זמן וכן קורסים עבור נשים אך הפעם מדובר בתוכנית מקיפה המחייבת את כל הגברים בדרום דמשק (אלנבא’, 12 באפריל 2018). יצוין כי מזה חודשים לא פרסם דאעש תיעוד של חיי היום יום במדינה האסלאמית כפי שנהג לפרסם באופן תדיר טרם המערכה נגדו וטרם איבד את רוב השטחים בהם שלט.
פעילות במדינות נוספות

אפגניסטאן

 • דאעש קיבל אחריות על מספר פיגועים שלדבריו ביצעו אנשיו באפגניסטאן:
  • סוכנות אעמאק דיווחה, כי פעילי הארגון התנקשו בחייהם של קצין ושוטר אפגנים מול הכניסה לאוניברסיטת ננגרהאר (Nangarhar) בג’לאלאבאד, שבמזרח אפגניסטאן (נאשר, 15 באפריל 2018).
  • מחוז ח’ראסאן של דאעש הודיע, כי שני נוצרים נהרגו ושבעה נפצעו בהתקפה שביצעו פעילי הארגון נגד מקום תפילה נוצרי בעיר כויתה (Quetta), שבמערב אפגניסטאן (נאשר, 15 באפריל 2018).
מחנה אימונים של דאעש באפגניסטאן
 • במחוז ח’ראסאן של דאעש פרסם תמונות בהן נראית קבוצת פעילי דאעש עוברת הדרכות במחנה אימונים של המחוז הנקרא שיח’ אבו מאלכ אלתמימי. בתמונות נראים הפעילים מקבלים הדרכה בהפעלת אמצעי לחימה ובכללם מרגמות, תותח ללא רתע (תול”ר) ומשגר רקטות (אתר לשיתוף קבצים, 15 באפריל 2018).
הדרכת פעילי דאעש במחנה האימונים (אתר לשיתוף קבצים, 15 באפריל 2018).    הדרכת פעילי דאעש במחנה האימונים (אתר לשיתוף קבצים, 15 באפריל 2018).
הדרכת פעילי דאעש במחנה האימונים (אתר לשיתוף קבצים, 15 באפריל 2018).
תוניסיה
 • ארגון אלקאעדה במע’רב פרסם הודעה הפונה לתושבי תוניסיה, בחתימת גדוד עקבה בן נאפע, בה הוא מדגיש, כי למרות המהפכה בתוניסיה נשאר המשטר מושחת וכפוף למערב ובעיקר לצרפת. לפיכך, על פי ההודעה, על תושבי תוניסיה לצאת בהפגנות ומחאות נגד המשטר המהווה כלי עבור המערב. כמו כן קוראת ההודעה לאזרחי תוניסיה לבצע ג’האד כל אחד על פי יכולתו. לדברי ההודעה על המערב לדעת, כי כל האינטרסים שלהם וכל צורות הנוכחות שלהם במדינות האסלאם מהווים מטרות לגיטימיות וכי אלקאעדה במע’רב לא יניח להם ( מוסד ההסברה אנדלוס, 7 באפריל 2018).
פעילות סיכול ומנע
פעילות סיכול ומנע של בריטניה בתחום הסייבר
 • בכנס ביטחון סייבר CYBERUK 2018, שהתקיים ב-12 באפריל 2018 במנצ’סטר בבריטניה התייחס ג’רמי פלמינג, ראש מטה התקשורת הממשלתית של בריטניה, לנושא ניצול הטכנולוגיות ע”י ארגוני הטרור. פלמינג ציין, כי דוגמה בולטת לכך הוא השימוש שעושה ארגון דאעש בטכנולוגיות אלה. לדברי פלמינג, דאעש מבין את הערך שבתקשורת אסטרטגית ואת עוצמת הרשתות החברתיות ואפליקציות מסרים לצרכי הקצנה ואיום. לפיכך, השקיע הארגון זמן ואנרגיה רבים בטכנולוגיה כדי לייצר תכני מדיה, טוב יותר מכל ארגון טרור אחר. פלמינג ציין, כי דאעש יודע באילו פלטפורמות לעשות שימוש כדי לפנות לקהלי היעד שלו מאחר והוא מבין את הקהל ויודע, כי תומכים פוטנציאליים מגיבים היטב לתכנים בלתי מסוננים, שניתן להוריד ולצפות בהם בטלפונים הניידים. פלמניג ציין כי בשנים האחרונות ניתן לראות את השפעת השימוש של דאעש בטכנולוגיה ברחבי אירופה בעיקר היכולת שלו להכווין פיגועים ולתת השראה לביצועם. הוא ציין, כי הטקטיקות הפשוטות שבהן נוקט הארגון מקשים מאוד על סיכול פיגועים.
 • לדברי פלמינג התגברות איום הטרור הביאה להתמקדות גדולה יותר של בריטניה בלחימה בדאעש באינטרנט. במסגרת זאת הוביל מטה התקשורת הממשלתית של בריטניה יחד עם משרד ההגנה, מבצע סייבר נגד דאעש. פלמינג ציין, כי המבצע תרם משמעותית למאמצי הקואליציה לדכא את תעמולת הארגון, למנוע את יכולתו לתאם מתקפות ולהגן על כוחות הקואליציה בשדה הקרב. כמו כן גרם המבצע לכך שמספר פעמים בשנת 2017 נמנע מדאעש להפיץ את משנתו באינטרנט ולעשות שימוש בערוציו הרגילים. פלמינג ציין כי זו הייתה הפעם הראשונה שבה בריטניה ניהלה מבצע סייבר, שיטתי ועקבי, כחלק ממבצע צבאי נרחב יותר.
 • יחד עם זאת הזהיר פלמינג, כי יעילות מתקפות הסייבר נגד דאעש אינה קבועה וכי בסופו של דבר יצליח הארגון להתגבר עליהן. הוא הדגיש, כי הארגון ממשיך לשאוף לבצע פיגועים ולתת השראה לביצועם. לדבריו דאעש מחפש עתה מקומות חדשים שבהם נוצר ואקום שלטוני שיאפשר לו לבסס את פעילותו.[1] פלמינג חוזה שארגוני טרור נוספים יאמצו את שיטות הפעולה של דאעש, שכן מורשתו צפויה להישאר ברשת (אתר מטה התקשורת הממשלתית של בריטניה, 12 באפריל 2018).

ג'רמי פלמינג, ראש מטה התקשורת הממשלתית של בריטניה, בכנס ביטחון סייבר במנצ'סטר (חשבון הטוויטר של המרכז הלאומי הבריטי לביטחון סייבר, 12 באפריל 2018)
ג’רמי פלמינג, ראש מטה התקשורת הממשלתית של בריטניה, בכנס ביטחון סייבר במנצ’סטר (חשבון הטוויטר של המרכז הלאומי הבריטי לביטחון סייבר, 12 באפריל 2018)

גרמניה
 • משטרת גרמניה עצרה בחבל הסאר (במערב גרמניה בגבול צרפת גרמניה) שלושה פליטים מסוריה לאחר שנה וחצי של חקירה אודות הקשרים שלהם עם ארגוני טרור. החקירה בנושא נפתחה לאחר שעובד מרכז הפליטים דיווח על כך שראה את אחד החשודים מופיע בסרטון חמוש ברימוני יד ואמצעי לחימה נוספים. חוקרים מסרו כי אחד החשודים ניסה לגייס באמצעות האינטרנט פעילים מגרמניה שיצטרפו ללחימה בסוריה לצד ארגון אחראר אלשאם. שני החשודים הנוספים היו פעילי דאעש בסוריה. על פי גורמים רשמיים, במהלך החקירה נמצאו ראיות רבות הקושרות אותם עם פעילות טרור ביניהן טלפונים ניידים ומחשבים. שלושת החשודים, שהתגוררו בחבל הסאר, הגיעו לגרמניה בשנת 2015 כפליטים מסוריה והגישו בקשה למקלט בגרמניה (דויטשה ולה, 13 באפריל 2018).
תורכיה
 • מקורות תורכיים רשמיים דיווחו, כי משטרת תורכיה עצרה ברחבי המדינה שבעים זרים החשודים בהשתייכות לדאעש. חמישים ואחד אזרחים זרים נעצרו באיסטנבול. עשרה נוספים, עיראקים, ביניהם פעיל דאעש בכיר, נעצרו באסקישהיר. שמונה חשודים נעצרו במחוז אזמיר וחשוד נוסף במחוז מלטיה. עוד דווח כי בפשיטות שבוצעו באיסטנבול אותרו מסמכים רבים וחומרים דיגיטאליים המזוהים עם דאעש (סוכנות הידיעות אנאטול 14 באפריל 2018).
אפגניסטאן
 • כוחות הביטחון האפגניים בסיוע אמריקאי ממשיכים לפעול נגד מוקדי דאעש במדינה. דווח כי לפחות ששה-עשר פעילי דאעש נהרגו ולמעלה מעשרים נפצעו בתקיפות מהאוויר, שביצעו כלי טיס אמריקנים ואפגנים נגד מקומות מסתור של דאעש באזור דרזאב, בצפון אפגניסטאן. דווח כי בין ההרוגים מחמד יוסף המכונה ח’נג’ר, שהוגדר כאחד המפקדים הבולטים בארגון. בין הפצועים הוזכר שמו של שביר אחמד שגם הוא הוגדר כמפקד בארגון . במחוז ח’גיאני (Khogyani), מדרום מערב לג’לאלאבאד (Jalalabad), במזרח אפגניסטאן נהרגו לפחות ששה פעילי דאעש בתקיפת כלי טיס לא מאוישים אמריקנים (ח’אמה פרס, 14 באפריל 2018).
הפיליפינים
 • צבא הפיליפינים הודיע כי כשנים-עשר פעילי דאעש נהרגו בתקיפות אוויריות ויבשתיות שביצעו כוחותיו באי מינדנאו (Mindanao), שבדרום המדינה. פעילות סיכול זו נועדה למנוע התקפות של הפעילים כנגד ערים שונות בפיליפינים (אלבואבה, 11 באפריל 2018).

[1] לאחרונה דיווחה רוסיה מספר פעמים על התבססות נרחבת של פעילי טרור, ובהם פעילי דאעש, במדינות מרכז אסיה בכלל, ובאפגניסטאן בפרט.