מבט לג’האד העולמי (16-10 במרץ 2022)

עיקרי אירועי השבוע
 • השבוע אישר דאעש רשמית, את מותו של מנהיג הארגון ודוברו (שנהרגו ב-3 בפברואר 2022), בקלטת שמע בה נשא דברים אבו עמר אלמהאג’ר, הדובר החדש. על פי הקלטת מנהיג הארגון הוא אבו אלחסן אלהאשמי אלקרשי. הדובר ציין כי מדובר באדם מדור המייסדים של הארגון, אך הוא לא חשף פרטים נוספים. לגבי זהות המנהיג החדש קיימות מספר הערכות. על פי אחת ההערכות מדובר בג’מעה עואד אלבדרי, אחיו של אבו בכר אלבע’דאדי, מייסד הארגון ומנהיגו הראשון. קשה עדיין להעריך מה יהיה אופי והיקף פעילות הארגון תחת המנהיג החדש, שככל הנראה אינו בעל ניסיון צבאי. היותו של המחליף עיראקי יכולה להצביע אולי על המשך מיקוד פעילות הארגון במדינות הליבה סוריה ועיראק. יתכן שהוא יפעל להגברת הפעילות באזורים אלה, שלאחרונה חלה בהם ירידה ויתכן אף שינקוט בגישה שונה מקודמו לגבי אופי והיקף הפעילות.
 • בסוריה נמשכה פעילות בהיקף נמוך בעיקר נגד כוחותSDF . דווח כי כוחות צבא סוריה והמיליציות התומכות בו תגברו את אזור מדבר תדמר כהכנה למבצע לאיתור פעילי דאעש באזור המדברי. גם בעיראק נמשכה הפעילות בהיקף נמוך יחסית.
 • חצי האי סיני: במספר מוקדים בצפון חצי האי, ביניהם אלעריש, היו חילופי אש בין כוחות צבא מצרים ואיחוד שבטי סיני לבין פעילים חמושים, ככל הנראה פעילי דאעש. כמה חיילים ולוחמי איחוד שבטי סיני נפצעו ונהרגו. נכון לשעה זו לא קיבל דאעש אחריות על האירועים.
 • באפריקה נמשכה פעילות דאעש בעיקר בניגריה נגד כוחות ביטחון בצפון מזרח המדינה. כמו כן הייתה פעילות במוזמביק, קמרון וסומליה.
הכרזה על מנהיג חדש לדאעש[1]
 • ב-9 במרץ 2022 פרסם מוסד אלפרקאן, זרוע ההסברה של דאעש, קלטת שמע תחת הכותרת “יש ביניהם מי שסיים את חייו [כשהיד, לאחר שעמד במחויבויותיו כלפי אללה][2]“. בקלטת, שאורכה כ-12 דקות, השמיע דברים אבו עמר אלמהאג’ר, הדובר החדש של הארגון. הוא אישר רשמית את מותם של אבו אבראהים אלהאשמי אלקרשי, מנהיג הארגון (השני במספר) ושל דוברו אבו חמזה אלקרשי והכריז על אבו אלחסן אלהאשמי אלקרשי כמנהיג החדש של דאעש (טלגרם, 9 במרץ 2022).
השקופית שליוותה את קלטת השמע (טלגרם, 9 במרץ 2022).
השקופית שליוותה את קלטת השמע (טלגרם, 9 במרץ 2022).
 • בקלטת מציין הדובר כי מנהיג דאעש ודובר הארגון נהרגו “בימים האחרונים”. זאת למרות שבפועל בפועל נהרגו השניים לפני יותר מחודש ב-3 בפברואר 2022 במהלך מבצע של כוחות צבא ארה”ב בסוריה. כלומר, נדרש לארגון למעלה מחודש ימים כדי לפרסם רשמית את דבר מותם ואת שמות מחליפיהם[3].
 • לגבי זהות המנהיג החדש לא חשף הדובר פרטים רבים למעט העובדה שכינויו הוא אבו אלחסן אלהאשמי אלקרשי. הדובר ציין כי מדובר באחד ממייסדי הארגון, בן הדור הראשון, אך הוא לא חשף במכוון פרטים נוספים. רוב המחוזות נענו לקריאה, והביעו שבועת אמונים במנהיג החדש.
 • קשה להעריך מה יהיו אופי והיקף פעילותו של המנהיג החדש. על פי המעט הידוע לנו אודותיו נראה שאין לו ניסיון צבאי עשיר. היותו עיראקי יכולה להצביע אולי על המשך מיקוד פעילות הארגון במדינות הליבה סוריה ועיראק. יתכן שהוא יפעל להגברת הפעילות באזורים אלה שלאחרונה חלה בהם ירידה ויתכן אף שינקוט בגישה שונה מקודמו לגבי אופי והיקף הפעילות. בקלטת השמע הדגיש הדובר את הצורך להמשיך לשחרר אסירים מה שיכול להצביע על כיוון פעולה אפשרי. קריאת הדובר בקלטת לנקום את מותם של מנהיגי הארגון, יכולה לעודד פעולות נקם ולעורר מוטיבציה בקרב פעילי הארגון לבצע פיגועים, כולל במדינות המערב ובראשן ארה”ב.
 • אלנבא’, שבועון דאעש, פירסם השבוע תמליל ותקציר של מסרי קלטת השמע של דובר הארגון החדש המכריזה על מות המנהיג ודוברו ועל מינוי המנהיג החדש (שבועון אלנבא’, טלגרם, 10 במרץ 2022).
תמליל ההקלטה והמסרים העיקריים של דובר דאעש (שבועון אלנבא’, טלגרם, 10 במרץ 2022).   תמליל ההקלטה והמסרים העיקריים של דובר דאעש (שבועון אלנבא’, טלגרם, 10 במרץ 2022).
תמליל ההקלטה והמסרים העיקריים של דובר דאעש (שבועון אלנבא’, טלגרם, 10 במרץ 2022).
הזירה הסורית
מפת מחוזות סוריה (Freeworldmaps)
מפת מחוזות סוריה (Freeworldmaps)
המרחב המדברי (אלבאדיה)
 • דווח כי כוחות צבא סוריה והמיליציות התומכות בו תגברו את אזור מדבר תדמר כהכנה למבצע לאיתור פעילי דאעש באזור המדברי (ג’סר, 14 במרץ 2022).
מרחב אלחסכה
 • כוחות SDF העבירו כ-1,200 פעילי דאעש זרים שהיו עצורים בבית הכלא באלשדאדי לבית כלא חדש שנבנה לאחרונה במזרח מחוז אלחסכה. נראה כי העברת האסירים התבצעה על רקע הקושי לאבטח את בתי-הכלא ועל רקע איומי דאעש לפרוץ לבתי הכלא ולשחרר את האסירים פעילי הארגון (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 14 במרץ 2022).
 • כוחות SDF עצרו בכיר דאעש ושלושה חברי חולייה של הארגון במנבג’. כמו כן הם סגרו בית מלאכה לייצור מטעני חבלה (כרדיסטאן24, 11 במרץ 2022).
מרחב אלרקה
 • 13 במרץ 2022: הופעל מטען נגד כלי רכב של כוחות SDF באלטבקה. לוחם SDF, שנסע בכלי הרכב, נפצע (טלגרם, 14 במרץ 2022).
דיר אלזור-אלמיאדין
 • 12 במרץ 2022: שני לוחמי SDF הותקפו סמוך לבסיסם באלזר שבאזור אלבצירה, כ-15 ק”מ צפונית לאלמיאדין. שני הלוחמים נהרגו (טלגרם, 12 במרץ 2022).
 • 12 במרץ 2022: בוצע ירי לעבר מחסום שאויש על ידי כוחות SDF באלצבחה שבאזור אלבצירה. שני לוחמים נהרגו (טלגרם, 12 במרץ 2022).
הזירה העיראקית
מחוזות עיראק (ויקיפדיה)
מחוזות עיראק (ויקיפדיה)

פיגועים בחלוקה למחוזות[4]

מחוז אלאנבאר
 • 10 במרץ 2022: שלושה דחפורים של צבא עיראק הועלו באש על הכביש הבינלאומי במערב עיראק כ-160 ק”מ מזרחית לאלרטבה. לעבר כלי רכב שהגיע לאזור בוצע ירי. כלי הרכב ניזוק ונוסעיו נמלטו מהמקום.
מחוז ארביל
 • 13 במרץ 2022: בוצע ירי לעבר עמדה של צבא עיראק באזור הרי קרה ג’וח, כשלושים ק”מ דרומית-מערבית לארביל. שלושה חיילים נהרגו.
מחוז צלאח אלדין
 • 10 במרץ 2022: במהלך מבצע שביצעו כוחות צבא עיראק באזור מטיבג’ה במזרח מחוז צלאח אלדין, הופעל מטען נגד כלי רכב שבו נסע מפקד המבצעים של מחוז צלאח אלדין. נוסעי כלי הרכב נפצעו.
 • 9 מרץ 2022: בוצע ירי ממארב לעבר כלי רכב של צבא עיראק על כביש ביג’י-חדית’ה. כלי הרכב הושבת ונוסעיו נהרגו או נפצעו. כוח סיוע שהגיע למקום הותקף אף הוא. שלושה חיילים נהרגו וכמה נוספים נפצעו.
מחוז באבל
 • 10 במרץ 2022: בוצע ירי לעבר עמדה של צבא עיראק באזור אלפארסיה שבג’רף אלצח’ר, כארבעים ק”מ דרומית לבגדאד. חייל נפצע.
 • 10 במרץ 2022: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא עיראק באזור רויעיה שבג’רף אלצח’ר. כלי הרכב הושבת ונוסעיו נהרגו או נפצעו. לעבר כוח סיוע שהגיע למקום בוצע ירי . חיילי הסיור נמלטו מהמקום.
מחוז דיאלא
 • 10 במרץ 2022: בוצע ירי לעבר חייל בצבא עיראק באזור בהרז, כשני ק”מ דרומית-מזרחית לבעקובה.
 • 8 במרץ 2022: בוצע ירי לעבר שני אנשי ממשל באזור אלעבארה, צפונית-מזרחית לבעקובה. אחד מאנשי הממשל נהרג והשני נפצע.
חצי האי סיני
פעילות דאעש
 • חילופי-אש כבדים התנהלו בין כוח של צבא מצרים ולוחמי איחוד שבטי סיני (המסייעים לצבא מצרים), לבין חמושים, ככל הנראה פעילי מחוז סיני של דאעש, באזורים שיבאנה ואלברת’, דרומית לרפיח. נמסר שבחילופי האש נהרגו ונפצעו 14 חיילים ושלושה לוחמי איחוד שבטי סיני נהרגו. בהמשך, מסרו מקורות רפואיים צבאיים מצריים כי במספר מוקדים ברחבי חצי האי סיני, ביניהם אלעריש, נהרגו ארבעה חיילים ושישה נפצעו. כמו כן נהרגו שני לוחמי איחוד שבטי סיני וחמישה נפצעו (דף הפייסבוק שאהד סינאא’ אלרסמיה, 14 במרץ 2022).
 • 11 במרץ 2022: שני לוחמים, ככל הנראה של איחוד שבטי סיני, נהרגו בחילופי-אש עם חמושים, ככל הנראה פעילי דאעש, באזור אלשיבאנה, דרומית לרפיח (שאהד סינאא’ אלרסמיה, 11 במרץ 2022).
 • 11 במרץ 2022: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא מצרים דרומית-מערבית לבא’ר אלעבד מספר חיילים נהרגו ונפצעו (שאהד סינאא’ אלרסמיה, 11 במרץ 2022).
סיכום פעילות דאעש במחוזות השונים
 • מנתוני אינפוגרף, שפרסם דאעש, המסכם את פעילות הארגון ברחבי העולם בתקופה שבין 9-3 במרץ 2022 עולה כי בתקופה זו ביצעו פעילי הארגון 44 פעולות במחוזות השונים באסיה ובאפריקה, לעומת 34 פעולות בשבוע הקודם. מספר הפעולות הגדול ביותר בוצע במחוז עיראק (14). בשאר המחוזות: מערב אפריקה (13); ח’ראסאן (קרי: אפגניסטאן) (5); סיני (5); סוריה (3); מרכז אפריקה (3); פקיסטאן (1). בפיגועים נהרגו ונפצעו 387 בני אדם, לעומת 78 בני אדם בשבוע שקדם. מספר ההרוגים והפצועים הגדול ביותר היה במחוז ח’ראסאן (265). שאר הנפגעים היו: מערב אפריקה (59); פקיסטאן (33); סיני (14); עיראק (11); מרכז אפריקה (3); סוריה (2) (שבועון אלנבא’, טלגרם, 10 במרץ 2022).

פיגועי דאעש (שבועון אלנבא’, טלגרם, 10 במרץ 2022).
פיגועי דאעש (שבועון אלנבא’, טלגרם, 10 במרץ 2022).

פיגועים בחודשים האחרונים (על פי נתוני דאעש)

פיגועים בחודשים האחרונים (על פי נתוני דאעש)

פעילות דאעש באפריקה[5]
 • מחוז מערב אפריקה פרסם סרטון המתעד את שבועות האמונים של פעילי המחוז למנהיג דאעש החדש. בסרטון נראה אדם רעול פנים (ככל הנראה מפקד בארגון), נושא דברים מול עשרות פעילים חמושים של הארגון. בדבריו הדגיש את חשיבות המשך הג’האד וקרא לפעילי הארגון לנקום בארצות-הברית על חיסולו של המנהיג הקודם. בסיום הסרטון נשבעים הפעילים אמונים למנהיג החדש (טלגרם, 16 במרץ 2022).
שבועת האמונים של מחוז מערב אפריקה (טלגרם, 16 במרץ 2022).   שבועת האמונים של מחוז מערב אפריקה (טלגרם, 16 במרץ 2022).
שבועת האמונים של מחוז מערב אפריקה (טלגרם, 16 במרץ 2022).
ניגריה
 • אלנבא’, שבועון דאעש, פרסם תיעוד של פעילות של אנשי משטרת המוסר של הארגון (אלחסבה) ככל הנראה במזרח ניגריה, מעוז פעילות הארגון. בין השאר מתועדים אנשי משטרת המוסר כשהם שורפים סמים (שבועון אלנבא’, טלגרם, 10 במרץ 2022). תיעוד זה יכול להעיד על היקף המשילות של דאעש באזורים אלה.
אנשי משטרת המוסר של דאעש במזרח ניגריה שורפים סמים (שבועון אלנבא’, טלגרם, 10 במרץ 2022).    אנשי משטרת המוסר של דאעש במזרח ניגריה שורפים סמים (שבועון אלנבא’, טלגרם, 10 במרץ 2022).
אנשי משטרת המוסר של דאעש במזרח ניגריה שורפים סמים (שבועון אלנבא’, טלגרם, 10 במרץ 2022).
פיגועים
 • 14 במרץ 2022: בוצע ירי ממארב לעבר סיור רגלי של צבא ניגריה על כביש ביתא–פורלו, בצפון-מזרח ניגריה. חיילי הסיור נמלטו מהמקום ופעילי דאעש לקחו תחמושת שהייתה במקום.
 • 13 במרץ 2022: בוצע ירי לעבר עמדה של מיליציה הנאמנה לצבא ניגריה בדמבואה (Damboa), כ-80 ק”מ דרומית-מערבית למידוגורי, בצפון-מזרח ניגריה. לאחר שחיילי העמדה נמלטו מהמקום העלו אותה פעילי דאעש באש.
 • 12 במרץ 2022: הופעל מטען נגד דחפור של צבא ניגריה במלאם פאטורי (Malam Fatori), באזור גבול ניגריה-ניז’ר בצפון-מזרח ניגריה. הדחפור הושמד.
 • 10 במרץ 2022: הופעלו מטענים נגד שני כלי רכב של צבא ניגריה על כביש גוזה-פולקה, בצפון-מזרח המדינה. שני כלי הרכב הושמדו ונוסעיהם נהרגו או נפצעו.
 • 10 מרץ 2022: פצצות מרגמה שוגרו לעבר מחנה של צבא ניגריה בבורתאי, בצפון-מזרח ניגריה. לטענת דאעש, זוהו פגיעות וודאיות במקום.
 • 9 במרץ 2022: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא ניגריה על כביש באמא-מאירי בצפון-מזרח ניגריה. כלי הרכב הושמד ושמונה חיילים נפצעו ונהרגו .
 • 9 במרץ 2022: בוצע ירי רקטות לעבר כלי רכב משוריין של צבא ניגריה סמוך למלאם פאטורי. כלי הרכב הושבת. במקום גם הופעל מטען נגד דחפור של צבא ניגריה והוא הושמד. בחילופי-אש שהתנהלו במקום נהרגו שלושה חיילים וכעשרה נוספים נפצעו.
 • 9 במרץ 2022: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא ניגריה על כביש כתאווילה-מרארבא בצפון-מזרח ניגריה. כלי הרכב הושמד והחיילים שנסעו נפגעו.
 • 8 במרץ 2022: פצצות מרגמה שוגרו לעבר בסיס צבא ניגריה בבוני גארי, בצפון-מזרח ניגריה. לטענת דאעש זוהו פגיעות וודאיות.
 • 8 מרץ 2022: בוצע ירי לעבר בסיס צבא ניגריה בוולגו (Wulgo), על גבול ניגריה-קמרון, בצפון-מזרח ניגריה. שלושה חיילים נהרגו וכמה נוספים נפצעו.
 • 6 מרץ 2022: בוצעה תקיפה לעבר מחנה של צבא ניגריה בדמסק (Damasak), על גבול ניגריה-ניז’ר, בצפון-מזרח ניגריה. במקום התנהלו חילופי-אש בהם נהרגו ונפצעו לפחות עשרה חיילים.
קמרון
 • 8 מרץ 2022: פצצות מרגמה שוגרו לעבר בסיס צבא קמרון בסויראם שבאזור מארווה (Maroua), בצפון קמרון, כשמונים ק”מ מגבול ניגריה. לטענת דאעש, זוהו פגיעות וודאיות במקום.
סומליה
 • 12 מרץ 2022: הופעל מטען נגד סיור של צבא סומליה במוגדישו. חייל אחד לפחות נפצע.
מוזמביק
 • 8 מרץ 2022: בוצע ירי לעבר ריכוזים של צבא מוזמביק בכפר הנוצרי נובה סמביזיה שבאזור מקומיה (Macomia), בצפון-מזרח מוזמביק. חייל נהרג. טרם עזבו את המקום, העלו פעילי דאעש באש מספר בתי מגורים של תושבים נוצריים.

אסיה

פקיסאטן
 • מחוז ח’ראסאן של דאעש קיבל אחריות על ירי מקלעים לעבר שני שוטרים במשטרת פקיסטאן באזור ג’רמנכ, באזור באג’ור, במערב פקיסטאן, על גבול אפגניסטאן. אחד השוטרים נהרג והשני נפצע (טלגרם, 15 במרץ 2022).
שבועת אמונים למנהיג דאעש פעילי מחוז פקיסטאן (טלגרם, 15 במרץ 2022).
שבועת אמונים למנהיג דאעש פעילי מחוז פקיסטאן (טלגרם, 15 במרץ 2022).
הודו
 • שלטונות הודו הגישו כתבי אישום נגד שני אזרחים הודים, באשמת ניהול קמפיין לגיוס פעילים לביצוע פעולות טרור בשם דאעש וגיוס כספים עבור הארגון. השניים הם אפשן פרוויז ג’ראבי (Afshan Parvaiz Jarabi), פעיל שטח בכיר של דאעש, ששימש גם כבכיר במערך ההסברה. בכתב האישום הוזכר, כי היו לו קשרים עם פעילי דאעש באפגניסטאן ופקיסטאן והוא היה מעורב בגיוס בני נוער. תוחיד לטיף צופי (Tawhead Latief Sofi), שפעל במערך ההסברה של הארגון להפצת חומרי תעמולה של הארגון ברשתות החברתיות ובביטאון הארגון Voice of Hind (www.oneindia.com, 14 במרץ 2022).
שבועת אמונים של פעילי דאעש בהודו למנהיג החדש (טלגרם, 15 במרץ 2022).   שבועת אמונים של פעילי דאעש בהודו למנהיג החדש (טלגרם, 15 במרץ 2022).
שבועת אמונים של פעילי דאעש בהודו למנהיג החדש (טלגרם, 15 במרץ 2022).
סעודיה
 • שלטונות סעודיה הוציאו להורג 81 בני-אדם באשמת פעילות טרור. נמסר שלפחות חלקם היו פעילי דאעש, אלקאעדה והתנועה החות’ית הפרו-איראנית הפועלת מתימן. נמסר שחלקם נסעו לאזורי סכסוך כדי להצטרף לארגוני הטרור (רויטרס, 12 במרץ 2022).
תורכיה
 • במסגרת המלחמה בטרור הקפיא משרד האוצר התורכי נכסיהם של 13 גורמים המזוהים עם דאעש ו-7 גורמים המזוהים עם ארגון אלקאעדה במדינה (תורכ פרס, 9 במרץ 2022).

[1] להרחבה ראו פרסום מרכז המידע מ-15 במרץ: "בדאעש אישרו את מותו של המנהיג והכריזו על אבו אלחסן אלהאשמי אלקרשי כמנהיג החדש"?
[2] מתוך סורת אלאחזאב, פסוק 23, שם מצוין כי המאמינים הנאמנים שדבקו בדרך האל לאחר שעמדו בהתחייבותם כלפי האל, מסיימים את חייהם כשהידים.
[3] להרחבה ראו פרסום מרכז המידע מ-9 בפברואר 2022: "הריגתו של מנהיג דאעש במבצע של כוחות אמריקאים בסוריה - השלכות אפשריות".
[4] על פי הודעות קבלת אחריות של דאעש בערוץ הטלגרם.
[5] רובם על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש שפורסמו בטלגרם.