מבט לג’האד העולמי ( 15-9 בנובמבר 2017)

פגישת טראמפ-פוטין בשולי ועידת APEC (אתר הקרמלין, 10 בנובמבר 2017).

ולרי גראסימוב נושא דברים בפני סגל משרד ההגנה הרוסי (אתר משרד ההגנה הרוסי, 7 בנובמבר 2017).

ולרי גראסימוב נושא דברים בפני סגל משרד ההגנה הרוסי (אתר משרד ההגנה הרוסי, 7 בנובמבר 2017).

הודעת המטכ

הודעת המטכ"ל של צבא סוריה על כיבוש אבו כמאל: פעילי דאעש השתלטו על העיר מחדש לאחר ההודעה (הטלוויזיה הסורית, 9 בנובמבר 2017).

דגלי תנועת אלנג'באא', חזבאללה וסוריה מונפים בצילום קבוצתי בנקודת החבירה של הצדדים, טרם כיתור העיר אבו כמאל (חשבון הטוויטר של ההסברה הקרבית המרכזית של חזבאללה, 8 בנובמבר 2017).

דגלי תנועת אלנג'באא', חזבאללה וסוריה מונפים בצילום קבוצתי בנקודת החבירה של הצדדים, טרם כיתור העיר אבו כמאל (חשבון הטוויטר של ההסברה הקרבית המרכזית של חזבאללה, 8 בנובמבר 2017).

המחבל המתאבד אבו האג'ר העדני (חק, 14 בנובמבר 2017).

המחבל המתאבד אבו האג'ר העדני (חק, 14 בנובמבר 2017).

עיקרי אירועי השבוע
 • בעיר אבו כמאל מתנהל קרב עז על המאחז האחרון של המדינה האסלאמית בסוריה. הכוחות הסוריים כבשו את העיר (והזדרזו לפרסם הודעה על השלמת שחרורה), אולם הם נאלצו לפנותה בשל מתקפת נגד שביצעו פעילי דאעש, שהתחבאו במנהרות שחפרו במרכז העיר. הכוחות הסורים והמיליציות השיעיות המסייעות לו נערכים להתקפה נוספת על אבו כמאל.
 • צבא עיראק, ששחרר את העיר אלקאא’ם והישובים שמסביבה, פנה עתה מזרחה והוא נערך עתה לכיבושה של העיר ראוה, המאחז האחרון של המדינה האסלאמית בעיראק. צבא עיראק הודיע כי תוך מספר ימים הוא עומד להכריז על ניצחון מוחלט על הטרור בעיראק.
 • רוסיה, ארה”ב וירדן חתמו בעמאן על מזכר עקרונות (8 בנובמבר 2017). המזכר קבע, בין השאר, כי כדי לחזק את הפסקת האש בדרום מערב סוריה (מרחב בו נכלל גם אזור אלקניטרה), יש להפחית, ובסופו של דבר להוציא מהאזור, את הכוחות הזרים. ההתייחסות במזכר להוצאת הכוחות הזרים הינה עמומה. המזכר אינו מפרט את זהותם של הכוחות הזרים, נמנע מלקבוע לוח זמנים להוצאתם ואינו מצביע על המקומות שאליהם יועברו.
 • מעבר לכך מזכר העקרונות עוסק בדרום מערב סוריה וכלל אינו מתייחס להוצאת הכוחות הזרים מסוריה. בהקשר זה הבהיר שר החוץ הרוסי לברוב, כי בראיית הרוסים נוכחות הכוחות האיראנים בסוריה הינה לגיטימית, באשר היא נעשתה בעקבות הזמנה של ממשלה סורית לגיטימית, והנושא כלל לא נדון בשיחות בעמאן.
רוסיה ומדינות הקואליציה

מזכר הבנות בין רוסיה, ֵארה”ב וירדן בנוגע להפסקת האש בדרום סוריה

 • ב-8 בנובמבר 2017 הושג בעמאן מזכר עקרונות (Memorandum of Principles) בין ארה”ב, רוסיה וירדן. לדברי סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי, מזכר העקרונות עוסק בקביעת מנגנון למימוש ההסכם למניעת הסלמה בדרום מערב סוריה (טאס, 14 בנובמבר 2017) [1]. המזכר קבע, בין השאר, כי כדי לחזק את הפסקת האש והשלום בדרום מערב סוריה יש להפחית, ובסופו של עניין להוציא מהאזור, את הכוחות הזרים והלוחמים הזרים:“This memorandum reinforces the success of the ceasefire initiative, to include the reduction, and ultimate elimination of foreign forces and foregin fighters from the area to ensure a more sustainable peace” (הודעת דובר מחלקת המדינה של ארה”ב, 11 בנובמבר 2017, אתר מחלקת המדינה . באתר הקרמלין הופיע ב-11 בנובמבר 2017 נוסח זהה של משפט זה). ההתייחסות להוצאת הכוחות הזרים המופיעה במזכר העקרונות הינה עמומה. המזכר אינו מפרט את זהותם של הכוחות הזרים, נמנע מלקבוע לוח זמנים להוצאתם מדרום מערב סוריה ואינו מצביע על המקומות שאליהם הם יועברו.
 • סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי, התבטא בהקשר לכך, כי נוכחות הרוסים והאיראנים בסוריה הינה לגיטימית והיא נעשתה על בסיס הזמנה של ממשלה סורית לגיטימית. לדבריו נסיגת איראן או “הכוחות הפרו-איראנים” מסוריה לא נדונה בשיחות שקיימה רוסיה [בעמאן] עם ארה”ב. כל מה שהוסכם עליו הינו נסיגת יחידות לא-סוריות מקווי המגע באזור בעייתי זה של סוריה: (“Seeking non-Syrian units’ withdrawal from the line of engagement in this difficult region of Syria is that what we agreed (on” (טאס, 14 בנובמבר 2017).
 • ישראל נמנעה מתגובה רשמית למזכר ההבנות, הגם שיש לו נגיעה ישירה לרמת הגולן ולאינטרסים הביטחוניים שלה[2]. באופן לא רשמי פורסם בתקשורת הישראלית, כי במערכת הביטחון הישראלית מוטרדים מהאפשרות שהמזכר (וההבנות החשאיות, שאפשר והושגו בין הצדדים) מבטיחים בשלב זה את הרחקתם של האיראנים והמיליציות הכפופות להם רק למרחק קצר יחסית מהגבול עם ישראל ברמת הגולן. כמו כן, מוטרדים בישראל מכך שכרגע לא מסתמנת נכונות של המעצמות לפעולה אמיתית, שתוביל להוצאת האיראנים מסוריה בכלל, ומדרומה בפרט (כתבתו של עמוס הראל, הארץ, 13 בנובמבר 2017).
הצהרה משותפת של נשיא ארה”ב ונשיא רוסיה (10 בנובמבר 2017)
 • בהצהרה משותפת לאחר פגישה שקיימו נשיא ארה”ב דונלד טראמפ ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין בשולי ועידת הפסגה,APEC שנערכה בווייטנאם, הביעו השניים שביעות רצון מהתיאום בין ארה”ב ורוסיה שסייע להבסת דאעש. השניים הסכימו לשמור על ערוצי תקשורת צבאיים פתוחים כדי לסייע לביטחונם של הכוחות האמריקנים והרוסים הפועלים בסוריה ולמנוע התנגשויות בין הכוחות השותפים למאבק נגד דאעש. הם אישרו, כי מאמצים אלה ימשיכו עד התבוסה הסופית של דאעש.
 • עוד הדגישו השניים בהצהרתם, כי פתרון צבאי למצב בסוריה אינו אפשרי. הם קראו לכל הצדדים הנוגעים בדבר לקחת חלק בתהליך מדיני אשר יתבסס על החלטה 2254 של מועצת הביטחון של האו”ם ועל תהליך ז’נבה. השניים גם הביעו מחויבותם לשמירה על אזורי אי-ההסלמה בסוריה ואישרו את החתימה על מזכר ההבנות שנחתם ב-8 בנובמבר 2017 בעמאן בין רוסיה ארה”ב וירדן על הפחתת ההסלמה בדרום סוריה (אתר מחלקת המדינה של ארה”ב ואתר הקרמלין, 11 באוקטובר 2017).
סיכום הלחימה בסוריה ע”י הרמטכ”ל הרוסי
 • בנאום שנשא בפני סגל משרד ההגנה הרוסי סיכם ולרי גראסימוב, רמטכ”ל צבא רוסיה, את המערכה בסוריה. להלן כמה דברים, שאמר בנוגע ללחימה בסוריה (אתר משרד ההגנה הרוסי, 7 בנובמבר 2017):
  • צבא רוסיה נלחם בסוריה נגד התארגנויות טרור גדולות שהיו מצוידות היטב בנשק, שכלל 1,500 טנקים וכלי רכב משוריינים ויותר מ-1,200 תותחים ומרגמות. רוב אמצעי הלחימה נלקחו שלל מהכוחות הסורים והעיראקים. לאותן ההתארגנויות גם לא חסרו תחמושת ואספקה, שהתחדשה במשך כל זמן הלחימה.
  • רמת הלכידות וההכשרה של ארגוני הטרור הייתה שווה לזו של צבא סוריה. התארגנויות הטרור פעלו באופן חכם ולא שגרתי מבחינה אסטרטגית, במיוחד באזורים עירוניים. כל אזור מאוכלס, שבו נלחמו ההתארגנויות הללו, כלל אזור מבוצר עם מערכת אש מתוכננת היטב, מערכת מתוחכמת של מכשולים הנדסיים ותקשורת תת-קרקעית.
  • בתחילת המעורבות הרוסית בסוריה שלטו ארגוני הטרור על 70% משטחה של סוריה. במהלך המעורבות הרוסית, שנמשכה שנתיים, הצליחו הכוחות הרוסים לא רק להטות את הלחימה לטובת הכוחות הסורים, אלא גם לחסל כוחות גדולים של ארגוני טרור ולשחרר ערי מפתח. בסך הכול שוחררו יותר מאלף יישובים וחוסלו 54,000 לוחמים של ארגוני הטרור (בהם יותר מ-2,800 ילידי רוסיה ו-1,400 ילידי מדינות חבר העמים).
עיקרי ההתפתחויות בסוריה
מרחב דיר אלזור

לאחר שחרורה של העיר דיר אלזור וטיהור וסביבותיה מידי דאעש, החל המשטר הסורי לפעול להשבת החיים למסלולם מהר ככל האפשר. מושל מחוז דיר אלזור, מחמד אבראהים סמרה, מסר, כי משרדי הממשלה נקראו לזרז את השבת הפעילות של השירותים הבסיסיים וכן את הייצור החקלאי והתעשייתי. צבא סוריה השיב לידי המשטר הסורי אלפי טונות של קמח, שנגנבו על-ידי דאעש וכן שלוש תחנות קמח (סאנא, 11 בנובמבר 2017). במקביל, ממשיך דאעש לבצע פיגועים באזורים שכבר שוחררו ע”י הכוחות הסורים בהמחישו, כי נותרו לו עדיין יכולות מבצעיות לא מבוטלות.

 • במרחב שבין דיר אלזור לאבו כמאל ממשיכים פעילי דאעש לבצע פעולות גרילה נגד הכוחות הסורים. השבוע ביצעו פעילי דאעש ירי רקטות לעבר עמדות צבא סוריה מדרום לאלמיאדין (9 בנובמבר 2017). כמו כן בוצע פיגוע התאבדות מורכב בשדה התעופה הצבאי בדיר אלזור (13 בנובמבר 2017).

 

 • ב-13 בנובמבר 2017 פוצץ מחבל דאעש ממוצא צ’צ’ני מכונית תופת בשדה התעופה הצבאי של דיר אלזור. לאחר מכן חדרו לשדה התעופה באמצעות כלי רכב חמישה פעילי דאעש ממוצא צ’צ’ני, שלבשו מדי צבא רוסיים. הם ירדו מכלי הרכב ופתחו באש לכל עבר. בחילופי האש חוסלו הפעילים אך אחד מהם הספיק לפוצץ עצמו באמצעות חגורת נפץ שנשא עליו. דווח כי לפחות 13 אנשי צבא סורים ורוסיים, נהרגו בפיגוע (ח’טוה, 13 בנובמבר 2017; מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 14 בנובמבר 2017).
הקרב על אבו כמאל

בעיר אבו כמאל מתנהל קרב עז על המאחז האחרון של המדינה האסלאמית בסוריה. הצבא הסורי ומיליציות שיעיות המסייעות לו כבשו את העיר אך נאלצו לסגת ממנה לאחר מתקפת נגד של פעילי דאעש, שהתחבאו במנהרות שחפרו במרכז העיר. הכוחות הסורים והמיליציות השיעיות נערכים עתה להתקפה נוספת על העיר.

 • בעיר אבו כמאל, המעוז האחרון של דאעש בסוריה, מתנהלת לחימה עזה בין הצבא הסורי ומיליציות שיעיות שבחסות איראן לבין דאעש. התרשמותנו היא שבקרב על אבו כמאל ניתן תפקיד חשוב לארגון חזבאללה ולמיליציות השיעיות, שכללו לוחמים מחטיבת פאטמיון(המיליציה האפגאנית), מחטיבת זינביון (המיליציה הפקיסטאנית) ומיליציות עיראקיות.
 • בשלב זה (בוקר ה-15 בנובמבר 2017) העיר אבו כמאל עדיין נשלטת ע”י דאעש. להלן תמונת המצב שבידינו:
  • ב-9 בנובמבר 2017 כבשו הכוחות הסוריים בשיתוף עם המיליציות הסוריות את אבו כמאל (הטלוויזיה הסורית, 9 בנובמבר 2017). המטכ”ל הסורי ומפקד הכוח הרוסי בסוריה סרגי סורוביקין יצאו בהודעות על שחרור העיר (הטלוויזיה הסורית, 9 בנובמבר 2017; אתר משרד ההגנה הרוסי, 10 בנובמבר 2017).
  • ב-11 בנובמבר 2017 הצליח ו פעילי דאעש להשתלט מחדש על אבו כמאל. הם ביצעו התקפת נגד תוך שימוש במנהרות, אותן חפרו במרכז העיר, ובהן התחבאו טרם ההתקפה. שני הצדדים ספגו אבידות רבות. המיליציות הפועלות עם הצבא הסורי נסוגו לאזורים שמדרום וממזרח לעיר, שם הן נערכות עתה להתקפה מחודשת. צבא סוריה והמיליציות שברשותו ביצעו ירי ארטילרי מאסיבי לעבר אבו כמאל ומטוסי קרב (רוסיים?) תקפו יעדים בעיר (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 12 בנובמבר 2017; אלג’זירה, 13 בנובמבר 2017).
חבירת הכוחות הסורים עם המיליציות השיעיות על גבול סוריה-עיראק
 • בסרטון שמקורו במוסד ההסברה הקרבית של חזבאללה, נראים לוחמי חזבאללה חוברים למיליציות של הגיוס העממי (מסגרת-על של המיליציות השיעיות בעיראק) בגבול סוריה-עיראק. הכיתוב בסרטון ציין כי זהו “מפגש הכוחות הסורים והעיראקים”. חבירה זאת התבצעה לפני כיתור העיר אבו כמאל על-ידם. בסרטון נראים דגלי המיליציה השיעית העיראקית תנועת אלנג’באא’[3], חזבאללה וסוריה מונפים על-ידי הלוחמים (חשבון הטוויטר של ההסברה הקרבית המרכזית של חזבאללה, 8 בנובמבר 2017).
חבירת לוחמי חזבאללה וכוחות הגיוס העממי העיראקי, טרם כיתור העיר אבו כמאל.     דגל תנועת אלנג'באא' של הגיוס העממי העיראקי מונף בנקודת החבירה עם לוחמי חזבאללה (חשבון הטוויטר של ההסברה הקרבית המרכזית של חזבאללה, 8 בנובמבר 2017)).
מימין: חבירת לוחמי חזבאללה וכוחות הגיוס העממי העיראקי, טרם כיתור העיר אבו כמאל. משמאל: דגל תנועת אלנג’באא’ של הגיוס העממי העיראקי מונף בנקודת החבירה עם לוחמי חזבאללה (חשבון הטוויטר של ההסברה הקרבית המרכזית של חזבאללה, 8 בנובמבר 2017)).
אלרקה
 • ה-BBC דיווח על עסקה סודית, שאפשרה למאות לוחמי דאעש ומשפחותיהם להימלט מאלרקה לאחר כיבושה על ידי כוחות SDF. העסקה בוצעה ככל הנראה תחת פיקוח הקואליציה הבינלאומית והכוחות הכורדיים שהשתלטו על העיר. כפועל יוצא מהעסקה נמלטה מהעיר שיירה, שכללה פעילי דאעש ובהם בכירים בארגון. כמו כן, נמלטו לוחמים זרים לרחבי סוריה וחלקם אף הגיע לתורכיה. צילומים שנעשו בחשאי תיעדו כעשר משאיות באמצעותן יצאו הפעילים, אשר נשאו עימם נשק ותחמושת. בעקבות תחקיר ה-BBC הודו כוחות הקואליציה, כי היה להם חלק בעסקה וכי כ-250 לוחמי דאעש ובני משפחותיהם יצאו מהעיר (BBC, 14 בנובמבר 2017).
חלב
 • מרכז המעקב לזכויות אדם וכלי תקשורת סוריים וערביים דיווחו, כי כתשעים אזרחים נהרגו ועשרות רבות נפצעו בעקבות שלוש תקיפות מהאוויר, שביצע חיל האוויר הרוסי בלב שוק בעיר אלאתאריב (מערבית לחלב). האזור שהותקף הוכרז כאזור אי-הסלמה ושולטים בו כוחות מורדים ובכללם המטה לשחרור אלשאם (ABC News, 13 בנובמבר 2017). הבסיס הרוסי בחמימים הכחיש את הפרסומים לפיהם מטוסים רוסיים תקפו אזרחים באזור אלאתראב (דף הפייסבוק של בסיס חמימים, 13 בנובמבר 2017).
עיקרי ההתפתחויות בעיראק
הערכות לכיבוש העיר ראוה, המעוז האחרון של דאעש בעיראק

 לאחר כיבוש העיר אלקאא’ם הודיע הצבא העיראקי, כי שיחרר את העיר רמאנה, שמצפון לאלקאא’ם, ועשרות כפרים שבאזור. עתה נערך צבא עיראק לכיבושה של נפת ראוה, הנמצאת כשבעים ק”מ ממזרח לאלקאא’ם, שהינה המאחז האחרון של המדינה האסלאמית בעיראק. צבא עיראק הודיע, כי תוך מספר ימים הוא עומד להכריז על ניצחון מוחלט על הטרור בעיראק (חשבון הטוויטר IRAQI NATIONAL ARMY@Defense_Iraq, 11 בנובמבר 2017).

 

הודעת צבא עיראק על השתלטותו על העיר רמאנה ועשרות כפרים במערב מחוז אלאנבאר (חשבון הטוויטר IRAQI NATIONAL ARMY@Defense_Iraq, 11 בנובמבר 2017).
הודעת צבא עיראק על השתלטותו על העיר רמאנה ועשרות כפרים במערב מחוז אלאנבאר (חשבון הטוויטר IRAQI NATIONAL ARMY@Defense_Iraq, 11 בנובמבר 2017).

כוחות עיראקים באזור אלרמאנה (אלסומריה ניוז, 12 בנובמבר 2017). אלקאא'ם (מספר 1), אלרמאנה (מספר 2) וראוה, כ-70 ק"מ ממזרח לאלרמאנה (מספר 3) (GOOGLE MAPS).    כוחות עיראקים באזור אלרמאנה (אלסומריה ניוז, 12 בנובמבר 2017). אלקאא'ם (מספר 1), אלרמאנה (מספר 2) וראוה, כ-70 ק"מ ממזרח לאלרמאנה (מספר 3) (GOOGLE MAPS).
כוחות עיראקים באזור אלרמאנה (אלסומריה ניוז, 12 בנובמבר 2017). אלקאא’ם (מספר 1), אלרמאנה (מספר 2) וראוה, כ-70 ק”מ ממזרח לאלרמאנה (מספר 3) (GOOGLE MAPS).
פעולות כוחות הביטחון העיראקיות נגד התארגנויות דאעש ברחבי עיראק
 • למרות תבוסתו של דאעש בעיראק נותרו עדיין התארגנויות מקומיות של הארגון בחלקים שונים של עיראק. חידר אלעבאדי, ראש ממשלת עיראק, הזהיר מפני תנועות של פעילי דאעש בין מחוז כרכוכ למחוז צלאח אלדין. הוא דרש מכוחות הביטחון העיראקים לבצע חיפושים אחר התארגנויות רדומות של דאעש באזורים הללו (אלערביה, 11 בנובמבר 2017).
 • להלן עיקר הפעולות שביצעו כוחות הביטחון העיראקים נגד דאעש:
  • כוחות הביטחון העיראקים הרגו 13 מחבלים מתאבדים בעת שהתבצרו במנהרה ממערב לתכרית, 158 ק”מ מצפון לבגדאד. בעקבות מידע מודיעיני שהתקבל מגורמי ביטחון עיראקים, הגיע למקום כוח של משטרת עיראק, שהסתייע בחיל האוויר העיראקי, והרג את פעילי דאעש (אלסומריה ניוז, 11 בנובמבר 2017).
  • צבא עיראק תקף ריכוז פעילי דאעש בשלושה כפרים בנפת טוזח’רמאתו (Tuzkhurmatu), שבמחוז צלאח אלדין. בתקיפה נהרגו ונפצעו מספר פעילי הארגון. פעילים נוספים נמלטו לכיוון המדבר (אלערביה, 11 בנובמבר 2017).
  • פריק (רב-אלוף) מזהר אלעזאוי הודיע על תחילת מבצע צבאי נרחב, שמטרתו לחשוף תאים של דאעש בתשעה אזורים מדרום לבעקובה (Ba’qubah), כ-55 ק”מ מצפון לבגדאד. במבצע נוטלים חלק צבא עיראק, משטרת עיראק וכוחות הגיוס העממי (מיליציות שיעיות בחסות איראן), בסיוע חיל האוויר העיראקי (אלסומריה ניוז, 12 בנובמבר 2017).
הנחיות להכנת מטעני חבלה

במחוז דיאלא של דאעש פורסמו בחודש האחרון (לא ידוע תאריך מדויק) הסברים מפורטים מלווים בתמונות להכנת מטעני חבלה קטנים אך רבי עוצמה (חק, 13 בנובמבר 2017). להערכתנו, זאת עלולה להיות אינדיקציה לתחילת תהליך המעבר של דאעש לדפוס פעולה של ארגון טרור וגרילה, בעקבות התמוטטות המדינה האסלאמית.

הכנת מטען חבלה – שלב 1.     הכנת מטען חבלה – שלב 5 (חק, 13 בנובמבר 2017).
מימין: הכנת מטען חבלה – שלב 1. משמאל: הכנת מטען חבלה – שלב 5 (חק, 13 בנובמבר 2017).
איתור קברי אחים של אנשים, שהוצאו להורג ע”י דאעש במחוז כרכוכ
 • סמוך לאלחויג’ה, כ-58 ק”מ ממערב לכרכוכ, אותרו קברי אחים רבים בהם נטמנו לפחות 400 גופות. על פי ראכאן סעיד, מושל מחוז כרכוכ בפועל, נמצאו הגופות בשטח בסיס אלבכארה (Al Bakarah) ששימש כאחת המפקדות של צבא ארה”ב בעיראק. לדבריו אותם אנשים הוצאו להורג על ידי דאעש. גופותיהם אותרו כשהם בלבוש אזרחי או לבושים בסרבלים כתומים, שבהם נהג דאעש להלביש את הנדונים למוות (צות אלעראק, 13 בנובמבר 2017).
מצרים וחצי האי סיני
תקיפת כוחות הביטחון המצריים ע”י פעילי דאעש
 • ב-10 בנובמבר 2017 דווח, כי תשעה נהגי משאיות נורו למוות ע”י פעילי דאעש בציר אלסח’נה שבמרכז סיני. הנהגים הוצאו מהמכוניות נורו למוות, והמשאיות הועלו באש. הנהגים הובילו במשאיותיהם תוצרי נפט (מזוט) המשמשים להפעלת מפעל המלט באלעריש. פעילי דאעש שהציבו מחסום בציר אלסח’נה, הרגו גם קצין מצרי בדרגת סגן אלוף וחייל מצרי, שהיו במכונית אשר ליוותה את המשאיות (אלפג’ר, 10 בנובמבר 2017; חק, 11 בנובמבר 2017; אלמצרי אליום, 10 בנובמבר 2017).
 • בהודעה של דאעש נמסר, כי מחבל של דאעש המכונה עמאר אלאנצארי תקף מקום ריכוז כוחות של צבא מצרים, שהתארגנו לתקיפת פעילי דאעש, מדרום לאזור אלשיח’ זויד. על פי ההודעה חדר המחבל לאזור בו שהו הכוחות וניהל עמם חילופי אש עד שנהרג. בעימותים הללו נהרגו ונפצעו של מספר חיילים מצרים, בהם מפקד גדוד 228 בצבא מצרים (חק, 11 בנובמבר 2017).
גבול מצרים-לוב
 • צבא מצרים הודיע כי חיל האוויר המצרי בשיתוף כוחות משמר הגבול ומנהלת המודיעין הצבאי, הצליחו להשמיד שיירת כלי רכב שנשאו נשק ותחמושת, אשר ניסתה לחדור לשטח מצרים מגבול לוב. בסרטון שפרסם צבא מצרים תועדה תקיפת שיירת כלי הרכב באמצעות שיגור טילים מכלי טיס מצרי (חשבון הפייסבוק הרשמי של דובר צבא מצרים; אלמצרי אליום, 11 בנובמבר 2017). לא ברור לנו מה היה יעדם של כלי הנשק הללו.
פעילות דאעש במדינות נוספות
פיגוע התאבדות (נוסף) של דאעש בתימן
 • ב-14 בנובמבר 2017 הודיע מחוז עדן אבין של דאעש, כי מחבל מתאבד של הארגון, שכיוניו אבו האג’ר העדני, פוצץ מכונית תופת במפקדה של איחוד האמירויות הערביות, שבמרכז העיר עדן. המפקדה נהרסה לחלוטין. בפיגוע נהרגו תשעה חיילים ונפצעו כמה נוספים ובהם אזרחים (חק, 14 בנובמבר 2017; אח’באר אלימן, 14 בנובמבר 2017).

לפיגוע זה קדם פיגוע משולב של דאעש נגד מבנה של משרד הפנים התימני, ששולב בו פיצוץ מכונית תופת ע”י מחבל מתאבד (5 בנובמבר 2017). הוצאתם לפועל של שני הפיגועים הללו בסמיכות זמנים מהווה, לדעתנו, “איתות” על כוונתם של מחוזות דאעש בתימן להמשיך ולפעול, ואף להגביר פעילותם, למרות קריסתה של המדינה האסלאמית בסוריה ובעיראק.

פעילות תודעתית
כרזה המעודדת פיגועים בצרפת
 • בגיליון מס’ 105 של שבועון דאעש אלנבא’ (עמוד 12) פורסמה כרזה תחת הכותרת “עצות ללוחמי הג’האד במשכנות האויב”. ברקע הכרזה נראה חלק ממגדל אייפל וסביבתו. בכרזה פירוט לגבי הצעדים, שעל מבצע פיגוע לנקוט בשלביו השונים של הפיגוע (חק; אתר שיתוף קבצים, 10 בנובמבר 2017):
  • לפני תכנון הפיגוע – יש לשמור על טוהר הדת, יש לבצע את הפיגוע למען אללה ולא למען הפרסום.
  • במהלך תכנון הפיגוע – יש לבחור בקפידה את היעד, העיתוי ושיטת הפעולה. יש לבחור יעד, שיגרום לאויב את מירב הפגיעות בעלות הנמוכה ביותר ובאמצעים הפשוטים ביותר; יש להכין תכנית חלופית במידה שהתוכנית המקורית תשתבש ולחפש נקודות מילוט במידה שבלתי אפשרי לבצע את הפיגוע. המתוכנן.
  • במהלך ביצוע הפיגוע – יש לסגת מזירת הפיגוע באופן בטוח ובמידה ואי אפשר אזי יש להילחם עד המוות. יש לפעול באלימות ולדאוג לכך, שהאויב יספוג אבדות רבות ככל שניתן.

כרזת דאעש תחת הכותרת "עצות ללוחמי הג'האד במשכנות האויב". למעלה נראה חלק ממגל אייפל וסביבתו (חק; אתר שיתוף קבצים, 10 בנובמבר 2017).
כרזת דאעש תחת הכותרת “עצות ללוחמי הג’האד במשכנות האויב”. למעלה נראה חלק ממגל אייפל וסביבתו (חק; אתר שיתוף קבצים, 10 בנובמבר 2017).

[1] הכוונה להסכם למניעת הסלמה בדרום מערב סוריה, שהושג בין ארה"ב ורוסיה ב-7 ביולי 2017. להסכם הייתה שותפה גם ירדן. ההסכם כולל את הפסקת הלחימה בין כוחות המשטר הסורי לבין קבוצות המורדים באזורי דרעא, אלסוידא ואלקניטרה.
[2] בעקבות ההסכם למניעת הסלמה בדרום מערב סוריה (7 ביולי 2017) פרסם בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל, תגובה רשמית. הוא אמר כי ישראל מברכת על הפסקת אש אמתית בסוריה. עם זאת ציין, כי אסור שהפסקת אש זו תאפשר התבססותן של איראן וגרורותיה בסוריה בכלל, ובדרום סוריה בפרט. לדבריו, הוא שוחח בנושא עם מזכיר המדינה של ארה"ב ועם הנשיא פוטין והם הבינו את עמדותיה של ישראל. ישראל תמשיך לעקוב אחר המתרחש מעבר לגבולותיה ותמנע התבססות של כוחות חזבאללה וכחות איראניים בסמוך לגבולה (אתר משרד ראש הממשלה, 9 ביולי 2017).
[3] תנועת אלנג'באא' (תנועת האצילים) הינה מיליציה עיראקית-שיעית הפעילה בעיקר באזור בגדאד. כוח ממנה, שנשלח לסוריה, נלחם לצדו של צבא סוריה נגד ארגוני המורדים.