מבט לג’האד העולמי (14-8 בספטמבר 2022)

ששה לוחמי כוחות SDF הכורדיים טרם הוצאתם להורג על-ידי פעילי דאעש מצפון לדיר אלזור (אעמאק, טלגרם, 11 בספטמבר 2022)

ששה לוחמי כוחות SDF הכורדיים טרם הוצאתם להורג על-ידי פעילי דאעש מצפון לדיר אלזור (אעמאק, טלגרם, 11 בספטמבר 2022)

שני

שני "סוכנים" של צבא ניגריה, טרם הוצאתם להורג, לאחר שנחטפו על-ידי פעילי דאעש בעיירה קרינוה, שבמדינת בורנו בצפון מזרח ניגריה ב-6 בספטמבר 2022 (טלגרם, 9 בספטמבר 2022)

פעילי דאעש בסמוך לאחת משתי משאיות של צבא ניגריה, שהוצתו לאחר מכן על-ידי פעילי דאעש על ציר באגה - קרוס (טלגרם, 8 בספטבר 2022)

פעילי דאעש בסמוך לאחת משתי משאיות של צבא ניגריה, שהוצתו לאחר מכן על-ידי פעילי דאעש על ציר באגה - קרוס (טלגרם, 8 בספטבר 2022)

האינפוגרף המסכם של דאעש על הפיגוע בשגרירות רוסיה באפגניסטאן (אלנבא’, טלגרם, 8 בספטמבר 2022)

האינפוגרף המסכם של דאעש על הפיגוע בשגרירות רוסיה באפגניסטאן (אלנבא’, טלגרם, 8 בספטמבר 2022)

כרזות איום כלפי המערב שפורסמו על-ידי גורם המזוהה עם אלקאעדה (טלגרם, 11 בספטמבר 2022)

כרזות איום כלפי המערב שפורסמו על-ידי גורם המזוהה עם אלקאעדה (טלגרם, 11 בספטמבר 2022)

כרזות איום כלפי המערב שפורסמו על-ידי גורם המזוהה עם אלקאעדה (טלגרם, 11 בספטמבר 2022)

כרזות איום כלפי המערב שפורסמו על-ידי גורם המזוהה עם אלקאעדה (טלגרם, 11 בספטמבר 2022)

השקופית שצורפה להקלטה של אלט'ואהרי (טלגרם, 12 בספטמבר 2022)

השקופית שצורפה להקלטה של אלט'ואהרי (טלגרם, 12 בספטמבר 2022)

עיקרים
 • השבוע חלה ירידה מתונה בפעילות דאעש בעולם. סיכולים מוצלחים בתורכיה ובסיני.
 • תורכיה: נעצר בכיר בהנהגת דאעש בשם בשאר ח’טאב ע’זאל אלצמידעי שזוהה תחילה כמנהיג דאעש. בחקירתו הוא הודה כי שימש בתפקיד בכיר בארגון. בנוסף, נעצרו מספר מפקדים בדאעש שתיכננו פיגוע במדינה.
 • חצי האי סיני: שלושה בכירים ומספר פעילים במחוז סיני של דאעש נהרגו בפעילות סיכול של צבא מצרים ואיחוד שבטי סיני.
 • סוריה: המשך פעילות של דאעש נגד כחות SDF הכורדיים במרחב דיר אלזור-אלמיאדין. עימותים במחנה אלהול, שבמרחב אלחסכה. במרחב המדברי, הרגו פעילי דאעש שלושה לוחמי “חטיבת פאטמיון” האפגאנית, המופעלת על-ידי משמרות המהפכה האיראניים.
 • עיראק: ירידה בהיקף פעילות דאעש במהלך השבוע.
 • אפגניסטאן: הופעלו שני מטענים על-ידי פעילי דאעש נגד בני המיעוט השיעי, ההזארה, במערב קאבול. 16 בני אדם נפצעו.
 • אפריקה: בניגריה המשיך דאעש לתקוף כוחות של צבא ניגריה בצפון-מזרח המדינה. פעילי מחוז מוזמביק של דאעש המשיכו לתקוף אזרחים נוצרים בצפון-מזרח המדינה. במאלי נהרגו לפחות שלושים אזרחים באזור משולש הגבולות מאלי-בורקינה פאסו – ניז’ר על-ידי פעילים המזוהים עם דאעש.
 • לוב: צבא לוב הרג את מנהיג דאעש בלוב.
 • תודעה: מוסד אלפרקאן של דאעש פרסם ב-13 בספטמבר 2022 הקלטה של דובר דאעש, אבו עמר אלמהאג’ר ובו קריאה למוסלמים בעולם להצטרף לארגון. לפעילי הארגון הוא קורא לשחרר אסירים מבתי כלא ברחבי העולם.
 • תעמולה: מוסד אלסחאב, השייך להנהגת אלקאעדה פרסם הודעה בשם הנהגת הארגון לציון אירועי 11 בספטמבר 2001, המאדירה את הישגי הפיגועים נגד ארצות הברית וטוענת להישגים עתידיים של הארגון בסומליה ובמקומות נוספים.

תורכיה

מעצר בכיר בהנהגת דאעש[1]
 • שלטונות תורכיה הודיעו ב-8 בספטמבר 2022 על מעצרו של בכיר בהנהגת דאעש בשם בשאר ח’טאב ע’זאל אלצמידעי, המכונה אבו זיד ואסתאד’ זיד. בתחילה עלה חשד כי מדובר במנהיג הארגון אך בחקירתו עלה כי שימש כבכיר בארגון בתחום המשפט וב”משרד החינוך והצדק” (וזארת אלתרביה ואלעדל) של דאעש. בעת מעצרו התברר שהוא נושא תעודת זהות מזויפת ושינה את הופעתו החיצונית (סוכנות אנטוליה, 9-8 בספטמבר 2022).
 • המעצר של אלצמידעי מעלה מחדש שאלות לגבי זהותו של מנהיג דאעש הנוכחי, אבו אלחסן אלהאשמי אלקרשי. לאור מעצרו של אלצמידעי, עולה הסבירות כי מדובר בג’מעה עואד אלבדרי, אחיו של אבו בכר אלבע’דאדי, מייסד הארגון ומנהיגו הראשון.
מעצר חמישה מפקדים של דאעש
 • משרד הפנים של תורכיה הודיע ב-7 בספטמבר 2022 על מעצרם של חמישה מפקדים בדאעש, שתכננו לבצע פיגוע בשטח תורכיה. כוחות הביטחון התורכיים במחוז גזיאנטפ (Gaziantep), בדרום תורכיה, לכדו ב-31 באוגוסט 2022 את אחראי המשפטים בדאעש, ראמו מחמד אלחמד, המכונה ראמי רימו, בעת שתכנן לבצע פיגוע. על פי המידע ששעלה בחקירתו נעצרו ארבעה מפקדים נוספים של דאעש באזור ג’ראבלס, בצפון-סוריה ובקרבת הגבול עם תורכיה, בעת שניסו להסתנן לתורכיה, על מנת לבצע בה פיגוע. הארבעה הינם: אחראי מנגנון המודיעין, אבראהים אלצאלח, המכונה אבו רסול, אחראי הרשתות החברתיות, חסאם דאוד, המכונה אבו איוב, אחראי האימונים, אחמד אלחלו, המכונה אבו עבד אלרחמן אלשאמי וכן כמי אאידאן, המכונה אבו רשיד אלאמאם. בנוסף כוחות הביטחון התורכיים עצרו ששה בני אדם, ששיתפו פעולה עם פעילי דאעש והעניקו להם סיוע. כמו כן אותר רובה קלצ’ניקוב ותחמושת(אנאטול, 7 בספטמבר 2022).
חצי האי סיני
פעילות דאעש
 • דאעש המשיך לפעול השבוע במערב ובמרכז סיני נגד כוחות ביטחון מצריים להלן האירועים המרכזיים:
  • ב-11 בספטמבר 2022 נהרגו ארבעה חיילים של צבא מצרים כתוצאה מחילופי אש עם גורמים חמושים, ככל הנראה פעילי דאעש (טלגרם, 11 בספטמבר 2022).
  • מדיווח אחר עלה כי אחד-עשר פעילי דאעש נהרגו כתוצאה מחילופי אש עם חיילים מצבא מצרים ואיחוד שבטי מסיני באותו האזור (חשבון הטוויטר mahmouedgamal44@, 12 בספטמבר 2022).
פעילות סיכול
 • הריגת מפקד מחוז סיני של דאעש, סגנו ו”שר המלחמה” של המחוז: כוחות של צבא מצרים ושל לוחמי איחוד שבטי סיני, הרגו ב-11 בספטמבר 2022, את המפקד (ואלי) של מחוז סיני של דאעש, אחמד סלימאן עודה, המכונה אלשאיב, ואת סגנו, יונס סלים סאלם אלקרם, המכונה אבו אסאמה ואת האחראי על המנגנון הצבאי של המחוז, אחמד מניזל בריכאת, המכונה “שר המלחמה”, בצפון סיני. צוין כי עודה היה אחראי המימון והלוגיסטיקה במחוז סיני של דאעש, טרם לקח בכוח את מנהיגות דאעש בסיני לאחר שהרג שניים מבכירי הארגון. צילומי שלוש גופות ההרוגים פורסמו על-ידי איחוד שבטי סיני (אתר האינטרנט של איחוד שבטי סיני, 12 בספטמבר 2022; אלערביה, 12 בספטמבר 2022; דף הפייסבוק של איחוד שבטי סיני, 12 בספטמבר 2022). מדובר באחת המכות הקשות שספג מחוז סיני של דאעש בשנים האחרונות.
הזירה הסורית
מפת מחוזות סוריה (Free world maps)
מפת מחוזות סוריה (Free world maps)
מרחב אדלב
 • בתקיפת של מטוסי חיל האוויר הרוסי ב-8 בספטמבר 2022 במובלעת המורדים באדלב נהרג סראג’אלדין מוח’תארוב (Sirajuddin Mukhtarov), ממוצא אוזבקי שהיה מפקד בכתיבת אללוחיד ואלג’האד, אחד הארגונים המרכיבים את המטה לשחרור אלשאם, המזוהה עם ארגון אלקאעדה. לטענת רוסיה בתקיפות האוויריות נהרגו גם עשרים מפקדים נוספים במטה לשחרור אלשאם. (סוכנות טאס , 9 בספטמבר 2022).
מרחב דיר אלזור-אלמיאדין
 • פעילי דאעש הציבו מחסום פתע ב-11 בספטמבר 2022 בשעות הצהריים על ציר אלח’ראפי, בין אלחסכה לדיר אלזור ולכדו ששה מלוחמי כוחות SDF הכורדיים בקרבת כפר רוישד, כחמישים ק”מ מצפון-מזרח לדיר אלזור. החטופים היו לוחמי SDF שהיו בדרכם חזרה משדה הנפט אלעמר, כחמישה-עשר ק”מ מצפון לאלמיאדין, שם עברו אימונים צבאיים. הששה הובלו למקום נטוש ולאחר חקירתם נורו למוות. דאעש ציין כי פעילות זו “בוצעה כתגובה ראשונית לפשעים האחרונים של מיליציה זו (SDF) נגד נשים וילדים במחנה אלהול” (אעמאק, טלגרם, 11 בספטמבר 2022).
ששה לוחמי כוחות SDF הכורדיים טרם הוצאתם להורג על-ידי פעילי דאעש מצפון לדיר אלזור 
(אעמאק, טלגרם, 11 בספטמבר 2022)
ששה לוחמי כוחות SDF הכורדיים טרם הוצאתם להורג על-ידי פעילי דאעש מצפון לדיר אלזור
(אעמאק, טלגרם, 11 בספטמבר 2022)
 • בוצע ירי ב-11 בספטמבר 2022 לעבר לוחמי כוחות SDF הכורדיים בעיירה ג’זרה (ייתכן שהכוונה לג’זרת אלבוחמיד), כשישים ק”מ מצפון מערב לדיר אלזור. לוחם SDF אחד נהרג ונוסף נפצע (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 11 בספטמבר 2022).
 • הופעל מטען ב-6 בספטמבר 2022 נגד כלי רכב של צבא סוריה בקרבת העיירה מעיזילה , כ-45 ק”מ מדרום לאלמיאדין. נוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו. כלי הרכב הושמד (טלגרם, 7 בספטמבר 2022).
המרחב המדברי
 • פעילי דאעש תקפו ב-11 בספטמבר 2022 באש מקלעים ורקטות (ככל הנראה אר.פי.ג’י) שיירה של כלי רכב של צבא סוריה והכוחות המסייעים להם ממזרח לחמאה . לוחם מיליציית לואא’ אלקדס (חטיבת אלקדס) הפלסטינית, המסייעת למשטר הסורי, נהרג, ולוחמים נוספים נפצעו (אלערבי אלג’דיד, 13 בספטמבר 2022).
 • פעילי דאעש תקפו בירי בליל 8-7 בספטמבר 2022, שיירת כלי רכב של מיליציית “חטיבת פאטמיון” האפגאנית, המופעלת על-ידי משמרות המהפכה האיראניים במרחב המדברי, שממזרח לאלסח’נה , כשישים ק”מ מצפון מזרח לתדמור. שלושה לוחמים נהרגו ולוחמים נוספים נפצעו. שני כלי רכב שנשאו מקלעים בקוטר 14.5 מ”מ הושבתו (אלערבי אלג’דיד, 8 בספטמבר 2022).
 • כלי טיס של חיל האוויר הרוסי תקפו מוקדי טרור של דאעש במערות במדבר אלרצאפה , כארבעים ק”מ מדרום מערב לאלרקה, אין פרטים נוספים. (אלערבי אלג’דיד, 8 בספטמבר 2022).
מרחב אלרקה
 • הופעל מטען עלוקה ב-7 בספטמבר 2022 נגד כלי רכב של “סוכן” כוחות ה-SDF הכורדיים על ציר העיירה אלכראמה , כעשרים ק”מ ממזרח לאלרקה. נגרם נזק לכלי הרכב (טלגרם, 7 בספטמבר 2022).
מרחב אלחסכה
 • חילופי אש התנהלו ב-7 בספטמבר 2022 בשעות הלילה בין חוליה שמנתה שבעה פעילי דאעש (חמישה גברים, שהתחפשו לנשים ושתי נשים) לבין כוח של לוחמי SDF הכורדיים במחנה אלהול שבו עצורים בני משפחות של פעילי דאעש, כ-35 ק”מ ממזרח לאלחסכה,. השבעה, שניסו להמלט מהמחנה לא נענו לקריאות להיכנע ופתחו באש. פעיל דאעש אחד נהרג וששת הנותרים, בהם שתי נשים, נעצרו. שני רובי קלצ’ניקוב וחגורת נפץ הוחרמו . שני לוחמי SDF שנפצעו, נפטרו מפצעיהם למחרת (SDF Press, 8 בספטמבר 2022).
הזירה העיראקית
מחוזות עיראק (ויקיפדיה)
מחוזות עיראק (ויקיפדיה)

פיגועי דאעש בחלוקה למחוזות:[2]

מחוז דיאלא
 • הופעל מטען ב-8 בספטמבר 2022 נגד ריקשה של לוחם הגיוס השבטי בכפר כבישאת, שבאזור אלהאשמיאת, שממערב לבעקובה, כ-35 ק”מ מצפון-מזרח לבגדאד. הלוחם נפצע (טלגרם, 9 בספטמבר 2022).
מחוז כרכוכ
 • הופעל מטען ב-5 בספטמבר 2022 נגד כלי רכב של צבא עיראק בקרבת כפר אלבו שהאב, שמדרום לדאקוק, כשלושים ק”מ מדרום לכרכוכ. שלושה חיילים נפצעו. כלי הרכב הושבת (טלגרם, 7 בספטמבר 2022).

סיכול טרור

מחוז אלאנבאר
 • חיל האוויר העיראקי תקף ב-10 בספטמבר 2022 רכב שבו נסעו פעילי דאעש באזור המדברי של מחוז אלאנבאר (לא נמסר מיקום מדויק). שבעה פעילי דאעש נהרגו, אחד מהם מפקד בארגון (דף הפייסבוק ח’לית אלאעלאם אלאמני, 10 בספטמבר 2022).
סיכום פעילות דאעש במחוזות השונים
 • מנתוני אינפוגרף, שפרסם דאעש, המסכם את פעילות הארגון ברחבי העולם בין 7-1 בספטמבר 2022, עולה כי בתקופה זו ביצעו פעילי הארגון 50 פיגועים במחוזות השונים ברחבי העולם (לעומת 44 בשבוע שקדם). מספר הפיגועים הגבוה ביותר בוצע על-ידי מחוז סוריה (14). בשאר המחוזות: עיראק (12); מוזמביק (9); מרכז אפריקה (7); מערב אפריקה (6); ח’ראסאן (אפגניסטאן) (2). בפיגועים נהרגו ונפצעו 150 בני אדם, לעומת 93 בני אדם בשבוע שקדם. מספר ההרוגים והפצועים הגדול ביותר היה במחוז מרכז אפריקה (46). שאר ההרוגים והפצועים היו במחוזות הבאים: סוריה (31); ח’ראסאן (אפגניסטאן) (26); מוזמביק (19); עיראק (18); מערב אפריקה (10) (שבועון אלנבא’, טלגרם, 8 בספטמבר 2022).
 • מהאינפוגרף עולה כי ניכרת עליה נוספת בפעילות דאעש ברחבי העולם. פעילות דאעש בסוריה, במרכז אפריקה ובאפגניסטאן היתה הדומיננטית ביותר.
סיכום פיגועי דאעש (אלנבא’, טלגרם, 8 בספטמבר 2022)
סיכום פיגועי דאעש (אלנבא’, טלגרם, 8 בספטמבר 2022)
מספר הפיגועים של דאעש בחתך שבועי (על-פי נתוני הארגון)

מספר הפיגועים של דאעש בחתך שבועי (על-פי נתוני הארגון)

אפריקה

ניגריה
פעילות דאעש
 • בוצע ירי ב-10 בספטמבר 2022 לעבר מחסום של משטרת ניגריה בעיירה גידאם (Gaidam), כמאתיים ק”מ מדרום-מערב למידוגורי, בירת מדינת בורנו. שוטר אחד נהרג (טלגרם, 11 בספטמבר 2022).
 • בוצע ירי ב-9 בספטמבר 2022 לעבר מחסום של צבא ניגריה בעיירה בנקי (Banki) , כ-120 ק”מ מדרום-מזרח למידוגורי, בירת מדינת בורנו, שבצפון-מזרח ניגריה. חייל אחד נהרג והיתר נמלטו. תחמושת וציוד נלקחו כשלל (טלגרם, 10 בספטמבר 2022).
 • בוצעה תקיפה ב-9 בספטמבר 2022 נגד מחסום של צבא ניגריה בעיירה גמברו (Gambaru), כ-120 ק”מ מצפון-מזח למידוגורי, שבמדינת בורנו ובסמוך לגבול ניגריה-קמרון. מספר חיילים נהרגו והיתר נמלטו. תחמושת וציוד נלקחו כשלל (טלגרם, 11 בספטמבר 2022).
 • בוצע ירי ב-8 בספטמבר 2022 לעבר מחנה של צבא ניגריה וג’ירוקו (Wajiroko) , כ-115 ק”מ מדרום מערב למידוגורי, שבמדינת בורנו. מספר חיילים נהרגו או נפצעו (טלגרם, 10 בספטמבר 2022).
 • הוצאו להורג באמצעות ירי שני “סוכנים” של צבא ניגריה ב-6 בספטמבר 2022 לאחר שנחטפו בעיירה קרינוה, שבמדינת בורנו בצפון מזרח ניגריה (טלגרם, 9 בספטמבר 2022).
שני "סוכנים" של צבא ניגריה, טרם הוצאתם להורג, לאחר שנחטפו על-ידי פעילי דאעש בעיירה קרינוה, שבמדינת בורנו בצפון מזרח ניגריה ב-6 בספטמבר 2022 (טלגרם, 9 בספטמבר 2022)
שני “סוכנים” של צבא ניגריה, טרם הוצאתם להורג, לאחר שנחטפו על-ידי פעילי דאעש בעיירה קרינוה, שבמדינת בורנו בצפון מזרח ניגריה ב-6 בספטמבר 2022 (טלגרם, 9 בספטמבר 2022)
 • בוצע ירי ב-5 בספטמבר 2022 לעבר שיירת כלי רכב של צבא ניגריה ומיליציות המסייעות לו על הציר שבין העיירות באגה (Baga) – קרוס (מוכרת בשם קרוס קאווה – Cross Kauwa), כ-135 ק”מ מצפון מזרח למידוגורי, בירת מדינת בורנו. ששה חיילים נהרגו, שלושה נלקחו בשבי, והיתר נמלטו. שתי משאיות הועלו באש (טלגרם, 8 בספטמבר 2022).
פעילי דאעש בסמוך לאחת משתי משאיות של צבא ניגריה, שהוצתו לאחר מכן על-ידי פעילי דאעש על ציר באגה - קרוס (טלגרם, 8 בספטבר 2022)
פעילי דאעש בסמוך לאחת משתי משאיות של צבא ניגריה, שהוצתו לאחר מכן על-ידי פעילי דאעש על ציר באגה – קרוס (טלגרם, 8 בספטבר 2022)
פעילות סיכול
 • כוחות יבשה ואוויר של צבא ניגריה הרגו במהלך השבועיים האחרונים 252 פעילים של מחוז מערב אפריקה של דאעש במבצעים בפאתי כפרים ועיירות במדינות בורנו ויובה (Yobe), שבצפון-מזרח ניגריה. באחד המבצעים, נהרגו 52 פעילים, 14 נעצרו ושלוש נערות חטופות וילדיהן חולצו בנוסף ל-19 חטופים נוספים באזורים שונים. נשק ותחמושת הוחרמו (PM News, 8 בספטמבר 2022).
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו
 • בוצע ירי ב-10 בספטמבר 2022 לעבר סיור רגלי של צבא קונגו בין הכפרים קרהאמבה – קבסיוה, שבאזור העיר בוטמבו (Butembo) במחוז צפון קיוו (North Kivu), שבצפון מזרח הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. שני חיילים נהרגו וחייל נוסף נפצע. שני רובי סער נלקחו כשלל (טלגרם, 11 בספטמבר 2022).
 • ב-8 בספטמבר 2022 הותקף הכפר הנוצרי ממודיומה, שעל ציר מבאו – קמנגו (Kamango), באזור בני (Beni) שבמזרח הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. חיילי צבא קונגו נמלטו והאזור בו התרכזו כוחותיו הועלה באש. אזרח נוצרי נהרג ועשרים מבנים בכפר הועלו באש (טלגרם, 11 בספטמבר 2022).
 • הופעל פעילי מטען ב-6 בספטמבר 2022 נגד מבנה של המודיעין הקונגולזי בעיירה בולינגירה, שבמרחב העיר בוטמבו (Butembo) במחוז צפון קיוו (North Kivu), שבצפון מזרח הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו. שני קצינים נפצעו (טלגרם, 7 בספטמבר 2022).
מוזמביק
 • פעילי מחוז מוזמביק של דאעש המשיכו לתקוף באינטנסיביות אזרחים נוצרים בצפון-מזרח המדינה. להלן האירועים המרכזיים:
  • בוצעה ב-11 בספטמבר 2022 תקיפה של הכפר הנוצרי צ’באביד, שבמחוז קאבו דלגאדו, בצפון-מזרח המדינה. פעילי דאעש חטפו וערפו את ראשו. בנוסף, הם העלו באש בתים ורכוש של התושבים הנוצרים (טלגרם, 12 בספטמבר 2022).
  • בוצעה תקיפה ב-11 בספטמבר 2022 של הכפר הנוצרי קולובולה, שבאזור מוידומבה (Muidumbe), שבאזור קאבו דלגאדו, בצפון-מזרח המדינה (וכ-95 ק”מ מדרום מזרח לגבול מוזמביק-טנזניה). ראשיהם של ארבעה אזרחים נוצרים נערפו ובתיהם הועלו באש (טלגרם, 11 בספטמבר 2022).
  • בוצעה ב-11 בספטמבר 2022 תקיפה של הכפר הנוצרי צ’באביד, שבמחוז קאבו דלגאדו, בצפון-מזרח המדינה. פעילי דאעש חטפו ו אזרח ערפו את ראשו. בנוסף, הועלו באש בתים ורכוש של התושבים הנוצרים (טלגרם, 12 בספטמבר 2022).
  • ב-9 בספטמבר 2022 נרצח של אזרח נוצרי על הציר שבין הכפרים נגוידה – נקוי, שבאזור מקומיה (Macomia), שבחלקו המזרחי של מחוז קאבו דלגאדו, בצפון-מזרח המדינה (טלגרם, 10 בספטמבר 2022).
  • בוצעה תקיפה ב-9 בספטמבר 2022 של הכפר הנוצרי נטטוולו, שבאזור ממבה (Memba) במחוז נמפולה (Nampula) , שמדרום למחוז קאבו דלגאדו. נזיר נהרג וכנסייה הועלתה באש (טלגרם, 10 בספטמבר 2022).
  • בוצעה תקיפה ב-8 בספטמבר 2022 של הכפר הנוצרי נאהיקו, שבאזור ממבה במחוז נמפולה, שמדרום למחוז קאבו דלגאדו. ארבעה אזרחים נוצרים נהרגו. למעלה מ-120 בתים ושתי כנסיות הועלו באש (טלגרם, 11 בספטמבר 2022).
  • אזרח נוצרי נחטף ב-8 בספטמבר 2022 בקרבת נהר רובומה (Rovuma), שבאזור ננגאד (Nangade) במחוז קאבו דלגאדו. האזרח הוצא להורג (טלגרם, 10 בספטמבר 2022).
  • בוצעה תקיפה ב-6 בספטמבר 2022 של הכפר הנוצרי תשיבין (Tshibin), שבאזור ממבה במחוז נמפולה, מדרום לקאבו דלגאדו. ארבעה אזרחים נוצרים, בהם נזירה, נרצחו. בנוסף, הועלתה באש כנסייה, מספר מבנים, שני כלי רכב ורכוש של משלחת נוצרית הפועלת באזור (טלגרם, 7 בספטמבר 2022).

לוב

הריגת מנהי;ג דאעש בלוב
 • צבא לוב הודיע ב-7 בספטמבר 2022 כי מנהיג דאעש בלוב, אלמהדי דנקו, המכונה אבו ברכאת, נהרג ואחד ממלוויו נעצר באזור מרזק בדרום-מערב לוב, כ-765 ק”מ מדרום לטריפולי,. צוין כי כוח מבצעים מיוחדים של לואא’ (אלוף) טארק בן זיד, הצליח להרוג את דנקו לאחר שורה של מעקבים ומספר ניסיונות שלו להסתתר.
 •  יש לציין כי דנקו היה מפעילי הטרור המסוכנים ביותר בלוב ופיקד על פעילי דאעש במדבר הלובי תחת השם “צבא המדבר” (ג’יש אלצחראא’) מאז שאיבדו את מעוזם בעיר סרת וברחו ממנה בשלהי שנת 2016. הוא תיכנן בשנים שחלפו מספר פיגועים ופשעים בלוב, בהם עריפת ראשיהם של 21 מהגרי עבודה מצרים קופטים בחופי סרת ב-15 בפברואר 2015.[3] בנוסף, הוא פעל במשך תקופה מסויימת תחת הנהגתו של אבו בכר אלבע’דאדי במוצול, טרם כניסתו ללוב. הריגתו מהווה פגיעה קשה בדאעש בלוב, במיוחד על רקע ניסיונו הרב. בנוסף, מדובר בפגיעה בניסיון של פעילי דאעש בלוב להתבסס בדרום המדינה בניסיון לחדש את פעילותו ולארגן את שורותיו מחדש (אלערביה, 7 בספטמבר 2022).
אלמהדי דנקו, מנהיג דאעש בלוב, שנהרג בדרום-מערב המדינה (מצראוי, 8 בספטמבר 2022)
אלמהדי דנקו, מנהיג דאעש בלוב, שנהרג בדרום-מערב המדינה (מצראוי, 8 בספטמבר 2022)
כלי רכב שבו נהרג דנקו (אלערביה, 7 בספטמבר 2022)
כלי רכב שבו נהרג דנקו (אלערביה, 7 בספטמבר 2022)
מאלי
 • במספר תקיפות שבוצעו על-ידי גורמים המזוהים עם דאעש בימים האחרונים נהרגו כשלושים אזרחים באזור גאו (Gao) שבאזור משולש הגבולות מאלי-בורקינה פאסו-ניז’ר (רויטרס, 10 בספטמבר 2022; סוכנות הידיעות הצרפתית, 9 בספטמבר 2022). מקורות נוספים דיווחו על לפחות ארבעים וחמישה אזרחים הרוגים (news band, 10 בספטמבר 2022).
סומליה
 • יחידת עילית של צבא סומליה פעלה ב-10 בספטמבר 2022 נגד ארגון אלשבאב, המזוהה עם אלקאעדה, בעיירה מבארכ (Mubarak), כ-95 ק”מ מדרום-מערב למוגדישו. סגן מפקד אלשבאב בעיירה מבארכ, המכונה כראב (Carab), ובכיר נוסף בשם או מאאיה (Aw Maaye), שהיה אחראי לפעילות הסחיטה של תושבים בעיירה זו, נהרגו. בנוסף, נפצעו מפקד אלשבאב בעיירה ועשרות פעילים. בני ערובה, שהיו בידי ארגון אלשבאב שוחררו אך חלקם נפגעו (VOA , 10 בספטמבר 2022).
 • הופעל מטען ב-6 בספטמבר 2022 בתחנת אוטובוס בבראוי (Baraawe) , עיר חוף, כ-170 ק”מ מדרום-מערב למוגדישו. חייל מצבא סומליה נהרג ותשעה חילים נפצעו. עד כה לא קיבל ארגון כלשהו אחריות לביצוע הפיגוע, אך ככל הנראה המדובר בארגון אלשבאב, בשל המאפיינים המזוהים עם פיגועים קודמים של הארגון (All Africa , 6 בספטמבר 2022).

אסיה

אפגניסטאן
 • שני מטענים, שהוסלקו בתוך שני זוגות אופניים, הופעלו ב-10 בספטמבר 2022 בשכונה של בני המיעוט השיעי, ההזארה, במערב קאבול. מטען החבלה הראשון הופעל בסמוך לשוק הומה אדם והמטען השני הופעל בתחנת אוטובוס. דווח כי ששה-עשר בני אדם נפצעו (Khaama Press, 11 בספטמבר 2022). דאעש קיבל אחריות על הפיגוע וציין כי הופעלו שלושה מטענים נגד בני ההזארה (“הסרבנים הפוליתאיסטיים”) בשלושה מקומות שונים בקאבול. לטענת דאעש, חמישה-עשר מבני העדה נהרגו או נפצעו (טלגרם, 11 בספטמבר 2022). יש לציין כי בני המיעוט האתני ההזארה הינם יעד מרכזי לתקיפה מצד פעילי דאעש באפגניסטאן.
 • “סוכן” של הטאלבאן נחטף והוצא להורג ב-6 בספטמבר 2022 בעיר תאלקאן , בירת מחוז תח’אר, כ-240 ק”מ מצפון לקאבול (וכ-55 ק”מ מדרום לגבול אפגניסטאן-טג’יקיסטאן. האופנוע שלו נלקח כשלל (טלגרם, 7 בספטמבר 2022).
לבנון
 • ערוץ אלמיאדין, המקורב לחזבאללה, דיווח כי כוחות הביטחון הלבנוניים, שפעלו על סמך מידע מודיעיני, עצרו שמונה פעילי דאעש באזור קרעון, שבמחוז הבקאע בלבנון, מעוז כוחו של חזבאללה. לטענת הערוץ, שלושה מהעצורים הינם פעילי טרור, שתכננו לבצע מתקפה נגד המטה הכללי של צבא לבנון ומספר מטרות נוספות ברחבי המדינה. חמשת העצורים הנוספים גוייסו על-ידי דאעש על מנת לבצע פיגועים. מרבית העצורים הינם בעלי אזרחות לבנונית ואחד הינו מהגר מדרום אמריקה (אלמיאדין, 10 בספטמבר 2022). לא ידועה רמת אמינות הדיווח, וייתכן שמדובר במידע כוזב.
המאבק על התודעה
 • שבועון אלנבא’ של דאעש הקדיש מקום מיוחד לפיגוע של הארגון בשגרירות רוסיה באפגניסטאן, שארע בשבוע הקודם, ב-5 בספטמבר 2022, שבו נהרגו עשרה בני אדם, בהם דיפלומט ומאבטח רוסים, ולפחות עשרה בני אדם נפצעו. הוא סיכם את האירוע בכתבה מרכזית, באינפוגרף ובמאמר מערכת, כשהוא מאדיר את הפיגוע ומנגח את הארגונים המתחרים לו בזירה הסלפית-ג’האדית, ובראשם הטאלבאן ואלקאעדה.
הכתבה המרכזית המסכמת את הפיגוע.      האינפוגרף המסכם של דאעש על הפיגוע בשגרירות רוסיה באפגניסטאן (אלנבא’, טלגרם, 8 בספטמבר 2022)
מימין: הכתבה המרכזית המסכמת את הפיגוע. משמאל: האינפוגרף המסכם של דאעש על הפיגוע בשגרירות רוסיה באפגניסטאן (אלנבא’, טלגרם, 8 בספטמבר 2022)
 • מאמר המערכת של שבועון אלנבא’ של דאעש, שהופיע השבוע תחת הכותרת”אמירות השגרירויות”, התמקד בהטחת ביקורת קשה בממשל הטאלבאן במדינה על כך שהוא ביקר את הפיגוע של דאעש בשגרירות רוסיה בקאבול, שארע, כאמור, בשבוע שעבר, תוך כדי שהוא מעלה על נס את חשיבות קיומן של שגרירות זו ומאפשר לשגרירויות של מדינות “כופרות” הנלחמות במוסלמים, כמו רוסיה, להחזיק שגרירויות על אדמת אפגניסטאן. לטענת כותב המאמר, שגרירות רוסיה באפגניסטאן פועלת לחיזוק השפעתה של רוסיה במרחב האפגאני ומחוץ לו, בדומה לשגרירויות המערביות (“הצלבניות”) הפזורות באדמות המוסלמים. השגרירויות הללו, לא רק שאינן מסייעות למוסלמים, אלא אף משמשות מאורות למזימות ולתככים נגדם. לפיכך, רואה כותב המאמר באירוע פיגוע לגיטימי, שנועד לנקום על מעשיה של רוסיה נגד המוסלמים. בנוסף נמתחת ביקורת במאמר על ארגוני הג’האד המתחרים לדאעש, במיוחד ארגון אלקאעדה, היוצרים הבחנות בין האויב הקרוב (משטרים מוסלמים מקומיים), האויב הרחוק (משטרים הלא-מוסלמים) ונגד “הכופרים” ככלל, ומבחינים בין אויבי האסלאם שיש לגביהם קונצנזוס אסלאמי לבין כאלה שאין לגביהם קונצנזוס. במאמר הודגש כי דאעש הוא הנאמן היחיד לג’האד האמיתי וכי אלה הטוענים שמדובר בפיגוע לא לגיטימי מקרב חכמי הדת המוסלמיים שפועלים מטעם “השליטים הרודנים” במדינות האסלאם ומקרב מובילי הזרם הסלפי-ג’האדי טועים ומטעים (אלנבא’, טלגרם, 8 בספטמבר 2022).
מאמר המערכת, כפי שפורסם בשבועון אלנבא' של דאעש (אלנבא’, טלגרם, 8 בספטמבר 2022)
מאמר המערכת, כפי שפורסם בשבועון אלנבא’ של דאעש (אלנבא’, טלגרם, 8 בספטמבר 2022)
דובר דאעש קורא למוסלמים בכל רחבי העולם להצטרף לארגון
 • מוסד אלפרקאן של דאעש פרסם ב-13 בספטמבר 2022 הקלטה של דובר דאעש, אבו עמר אלמהאג’ר, תחת הכותרת “התלכדו סביב החבל של אללה ואל תתפלגו”. בהקלטה, שאורכה 36 דקות, קרא הדובר לפעילי הארגון לשחרר את אסירי הארגון מבתי הכלא ברחבי העולם. בנוסף, הוא קרא למוסלמים וללא מוסלמים ברחבי העולם – במיוחד בסוריה, בעיראק, באפריקה, בתימן ובמזרח אסיה – להצטרף לארגון (טלגרם, 13 בספטמבר 2022). הוא הדגיש כי הארגון מסמן את בתי הכלא שבהם עצורים פעילי הארגון כיעד מרכזי לתקיפה, עד שישוחררו כל אסירי הארגון.
 • הדובר טען כי במציאות העכשווית, שבה “העולם הכופר” מתפלג בין גוש מערבי-אימפריאליסטי לבין גוש מזרחי-קומוניסטי ושני הגושים נלחמים זה בזה על השליטה בעולם, על המוסלמים להתלכד סביב דאעש. הוא קרא למוסלמים ברחבי העולם ואמר כי “הרודנים” שלהם לא יסייעו להם, וקרא להם להצטרף למחנה האסלאם תחת הארגון, כדי שהארגון ישמש כמגן וכמצודה עבור כלל המוסלמים בנסיבות הללו. בין הסיבות שציין שבגינן על המוסלמים להתאחד היתה עוינותם של היהודים, הנוצרים והאחרים כלפי המוסלמים במהלך ההיסטוריה. הוא איים כי “בקרוב, בעזרת אללה, יישפך דמם של הצלבנים, הזורואזטרים, השיעים והכופרים האחרים בכל רחבי העולם”.
 • הדובר קרא למוסלמים באפריקה להכות בנוצרים ביבשת ובגורמים הזרים הנמצאים ביבשת ומנצלים אותה. הוא הוסיף כי הנקמה (קרי: הטבח) בתושבים הנוצרים באפריקה יימשך ויחמיר, משום עוינותם של הנוצרים למוסלמים והסיוע להם לקואליציה הבינלאומית שהרגה רבים מאנשי הארגון. הדובר הטיח ביקורת קשה כלפי ארגוני המורדים הסונים בסוריה, כלפי ארגון אלקאעדה וכלפי ארגון הטאלבאן. בנוסף, הטיח הדובר ביקורת בשבטים בסיני המשתפים פעולה עם צבא מצרים ולטענתו משרתים את ישראל וקרא להם לחזור בהם, טרם יהיה הדבר מאוחר מידי עבורם. הוא גם הטיח ביקורת קשה כלפי החמאס והג’האד האסלאמי הפלסטיני, ואותם כינה מומרים לשיעה, משומדים ושקרנים, שאינם פועלים למען דת האסלאם, אלא למען אינטרסים צרים.
 • בסוף ההקלטה הוא פנה לאנשים בעולם באשר הם להצטרף לארגון (כלומר להתאסלם ולהצטרף לארגון).
ציון אירועי 11 בספטמבר 2001 על-ידי אלקאעדה[4]
 • מוסד אלסחאב, השייך להנהגת ארגון אלקאעדה, פרסם הודעה לציון אירועי 11 בספטמבר 2021 ובה הבעת שמחה על האירוע והדגשת הפגיעה בארצות הברית ומעמדה ותקווה שהיא תובס בקרוב בסומליה ובמקומות נוספים.
עמוד השער של ההודעה (טלגרם, 11 בספטמבר 2022)
עמוד השער של ההודעה (טלגרם, 11 בספטמבר 2022)
 • במקביל, ברשתות החברתיות ציינו גורמים אסלאמיים רדיקאליים, ובראשם גורמים המזוהים עם אלקאעדה, את האירוע בפרסום איומים כלפי המערב והבעת שמחה על קיומה של מתקפת הטרור הזו, זאת בדומה לשנים קודמות (טלגרם, 11 בספטמבר 2022).
כרזות איום כלפי המערב שפורסמו על-ידי גורם המזוהה עם אלקאעדה (טלגרם, 11 בספטמבר 2022)     כרזות איום כלפי המערב שפורסמו על-ידי גורם המזוהה עם אלקאעדה (טלגרם, 11 בספטמבר 2022)
כרזות איום כלפי המערב שפורסמו על-ידי גורם המזוהה עם אלקאעדה (טלגרם, 11 בספטמבר 2022)
פרסום הקלטת האחרונה, ככל הנראה, של אימן אלט’ואהרי
 • מוסד אלסחאב, השייך להנהגת ארגון אלקאעדה, פרסם הקלטה, ככל הנראה האחרונה, של מנהיג אלקאעדה, אימן אלט’ואהרי, טרם הריגתו בקאבול. הנאום הוקדש לחשיבות החינוך האסלאמי וההסברה/תעמולה האסלאמית כגורם מרכזי להגנה מפני השפעות מזיקות של אידיאולוגיות זרות. הקלטת לא כללה התייחסות לגבי מותו של אלט’ואהרי (טלגרם, 12 בספטמבר 2022).
השקופית שצורפה להקלטה של אלט'ואהרי (טלגרם, 12 בספטמבר 2022)
השקופית שצורפה להקלטה של אלט’ואהרי (טלגרם, 12 בספטמבר 2022)

[1] להרחבה ראו פרסום מרכז המידע מיום 11 בספטמבר 2022 "בכיר בהנהגת דאעש, בשאר אלצמידעי, נעצר בתורכיה".
[2] על-פי הודעות שפרסם דאעש והתקשורת העיראקית.
[3] להרחבה ראו בפרסום מרכז המידע מיום 18 בפברואר 2015 "מבט לגהאד העולמי (12 – 18 פברואר 2015):
[4] להרחבה ראו פרסום מרכז המידע: "תגובות ארגון אלקאעדה ותומכיו לציון יום השנה לאירועי 11 בספטמבר 2001" מ-13 בספטמבר 2022.