מבט לג’האד העולמי (14-8 במרץ 2018)

טנקים של צבא סוריה במהלך ההתקפה באזור אלע'וטה המזרחית (בטולאת אלג'יש אלסורי, 11 במרץ 2018; ערוץ היוטיוב סאנא, 12 במרץ 2018).

טנקים של צבא סוריה במהלך ההתקפה באזור אלע'וטה המזרחית (בטולאת אלג'יש אלסורי, 11 במרץ 2018; ערוץ היוטיוב סאנא, 12 במרץ 2018).

טנקים של צבא סוריה במהלך ההתקפה באזור אלע'וטה המזרחית (בטולאת אלג'יש אלסורי, 11 במרץ 2018; ערוץ היוטיוב סאנא, 12 במרץ 2018).

טנקים של צבא סוריה במהלך ההתקפה באזור אלע'וטה המזרחית (בטולאת אלג'יש אלסורי, 11 במרץ 2018; ערוץ היוטיוב סאנא, 12 במרץ 2018).

צבא עיראק במהלך פעילות ביטחונית (סוכנות הידיעות העיראקית, 11 במרץ 2018).

צבא עיראק במהלך פעילות ביטחונית (סוכנות הידיעות העיראקית, 11 במרץ 2018).

רקטות גראד, שאותרו על-ידי צבא מצרים במהלך פעילות ביטחונית

רקטות גראד, שאותרו על-ידי צבא מצרים במהלך פעילות ביטחונית

טילי נ

טילי נ"ט "אהראם", גירסת ייצור מצרית לטול הנ"ט הרוסי סאגר (עמוד הפייסבוק הרשמי של הכוחות המזויינים, 10 במרץ 2018) .

המחבל המתאבד חמזה אלמהאג'ר, שפוצץ את מכונית התופת בעדן.

המחבל המתאבד חמזה אלמהאג'ר, שפוצץ את מכונית התופת בעדן.

עיקרי אירועי השבוע
 • הלחימה בסוריה התמקדה השבוע באלע’וטה המזרחית, שם הצליחו הכוחות הסורים לבתר את אזור השליטה של ארגוני המורדים לשלושה חלקים. הכוחות הסורים ממשיכים בלחימה הקרקעית בסיוע אווירי, כשברקע מצוקה קשה של התושבים המקומיים. על פי מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם נהרגו באלע’וטה המזרחית 1,170 בני אדם ב-23 ימים של תקיפות מהאוויר וירי ארטילרי של צבא סוריה.
 • מדרום לעיר דמשק נערך דאעש, השולט על מרבית שטח מחנה הפליטים אלירמוכ, לאפשרות שלאחר נפילת אלע’וטה המזרחית יופנה המאמץ הסורי נגדו. ארגוני המורדים האחרים הפועלים באזור מעדיפים פינוי על פני שיתוף פעולה עם דאעש. השבוע הושג הסכם, שבמסגרתו התפנו כ-1,800 חמושים ובני משפחותיהם מהשכונה אלקדם (ממערב למחנה הפליטים אלירמוכ) למרחב אדלב. דאעש האשים את ארגוני המורדים כי הם הסכימו למסור עמדותיהם לצבא סוריה באלקדם תמורת פינוי מהשכונה.
 • מוקד לחימה נוסף נמצא במובלעת הכורדית עפרין, שבצפון מערב סוריה. השבוע הודיע צבא תורכיה כי יחד עם צבא סוריה החופשי הוא השלים את כיתורה של העיר עפרין במסגרת מבצע “עלה זית”. על פי התקשורת התורכית הושג הסכם בין תורכיה לארה”ב במסגרתו תפקחנה תורכיה וארה”ב על נסיגת פעילי YPG (הכוח הכורדי בסוריה) מהעיר מנבג’ (העיר ממערב לפרת המוחזקת ע”י הכוח הכורדי בחסות אמריקאית).
 • כוחות הביטחון המצרים, המקיימים פעילות ביטחונית אינטנסיבית נגד דאעש בחצי-האי סיני, ממשיכים לדווח על הצלחות שהם נוחלים נגד דאעש (ראו סרטון). דאעש מצידו הזהיר את תושבי מצרים שלא להתקרב למרכזי ההצבעה בימי הבחירות לנשיאות (28-26 במרץ 2018). להערכתנו ינסה דאעש לגבות אזהרה זאת בפיגועים בימי הבחירות או בסמיכות זמנים להם.
המעורבות הרוסית והאמריקאית
רוסיה

התייחסות פוטין לאיומים, שעמדו ברקע ההחלטה על הצטרפות רוסיה למערכה בסוריה

 • בראיון שהעניק ולדימיר פוטין, נשיא רוסיה (במסגרת סרט תיעודי המכונה “הסדר העולמי 2018”) אמר, כי ההחלטה לשליחת כוחות רוסיים לסוריה התקבלה בעקבות נתונים, שהצביעו על כך, שבסוריה שהו כ-2,000 אזרחים רוסיים, וכ-4,500 אזרחי מדינות מרכז אסיה, שאלפים מהם לחמו בשורות דאעש וג’בהת אלנצרה. לדבריו פעילים אלה היוו איום על רוסיה, שכן הם היו יכולים לחדור בנקל לתחומה (ולבצע בה פיגועים).[1] עוד ציין פוטין כי התמוטטות המשטר בסוריה הייתה עלולה להפוך את האזור למוקד רחב היקף לפעילות של גורמי טרור במשך עשורים (RIA, RT, 7 במרץ 2018).
ארה”ב

התבטאויות בכירים אמריקאים בעניין המדיניות בסוריה

 • בעדות שמסר הגנרל ג’וזף ווטל מפקד פיקוד המרכז (CENTCOM) בפני ועדת השירותים המזוינים של בית הנבחרים (27 בפברואר 2018), הוא סקר את האתגרים העומדים בפני צבא ארה”ב במזרח התיכון. בהתייחסו למאבק בדאעש אמר ווטל כי לאחר הפעילות הנמרצת של כוחות הקואליציה, סופה של הח’ליפות קרב. לדבריו שחררו כוחות הביטחון העיראקיים וכוחות SDF (הכורדים) יותר מ-98% מהשטחים שהיו בידי הארגון בעיראק ובסוריה. הוא קרא לארה”ב לנצל את המומנטום ולשמר את ההצלחה באמצעות השקעה באוכלוסייה המקומית כדי לספק לה מוטיבציה למנוע את העלייה מחדש של דאעש.
 • עוד ציין הגנרל ווטל, כי האתגר עמו תצטרך ארה”ב להתמודד עתה, הינו שיבתם של מאות לוחמים זרים שנלחמו בשורות דאעש למדינות המוצא שלהם. לדבריו כוחות SDF וכוחות הביטחון העיראקיים מחזיקים מאות לוחמים זרים במתקני המעצר שלהם. הוא הוסיף, כי ככל שימשך מעצרם של לוחמים אלה יחד זמן רב יותר כך גובר הסיכון שהם ייצרו קשרים חדשים, יחלקו ביניהם לקחים ויתארגנו לקראת שחרורם או בריחתם. סוגיה זו לדבריו מחייבת מאמצים בינלאומיים, שיכללו אכיפת חוק, שיתוף פעולה מודיעיני והסדרים דיפלומטיים (docs.house.gov, 27 בפברואר 2018).
 • לדברי ריאן דילן, דובר הקואליציה נגד דאעש בראשות ארה”ב, הלחימה בדאעש מתמקדת עתה בעיקר בייצוב האזורים שנכבשו ובזיהוי לוחמים זרים, שבכוונתם לחזור למדינות המוצא שלהם. לדבריו כוחות SDF פועלים עתה נגד התופעה המדאיגה של לוחמים זרים של דאעש המנסים להימלט חזרה למערב דרך המדינות השכנות. לדברי טרי וולף, סגן השליח הנשיאותי המיוחד לכוחות הקואליציה, מנסה עתה הקואליציה להקים מנגנון בינלאומי להערכה שיטתית ועדכון לגבי מצב הפעילים השבים. לדבריו הם מעודדים ואף מחייבים את המדינות לחלוק מידע, כולל מידע ביומטרי, על לוחמים זרים וליצור רשימה בינלאומית של הפעילים הללו (סוכנות הידיעות הצרפתית, 8 במרץ 2018).
סוריה

גם השבוע התמקדה הלחימה בסוריה באלע’וטה המזרחית. בתקשורת הסורית דווח על הצלחת הכוחות הסורים לפצל את אזור אלע’וטה המזרחית לשני חלקים, ואחר כך לשלושה. על פי מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם (12 במרץ 2018) נהרגו באלע’וטה המזרחית 1,170 אנשים ב-23 ימים של תקיפות מהאוויר וירי ארטילרי של צבא סוריה.

 

 •  על פי דיווחי צבא סוריה והתקשורת הסורית הצליחו הכוחות הסורים התוקפים הצליחו לכבוש כ-60% משטח אלע’וטה המזרחית ולבתר את האזור לשלושה חלקים ( עדכני ל-12 במרץ 2018). החלק הצפוני בשליטת כוחות המורדים כולל את אלקטיפה ואלרחיבה; בחלק הדרומי של כוחות המורדים מצויים דומא, חרסתא ועברין. ביניהם מפריד “מסדרון”, שנכבש ע”י כוחות המשטר הסורי, שבו מצויה העיירה עדרא (כ-25 ק”מ מצפון מזרח לדמשק). מצפון ל”מסדרון” בין שתי המובלעות הללו נמצאת מובלעת קטנה נוספת בשליטת צבא סוריה, בקרבת הכביש הראשי (5-M) המוביל מדמשק צפונה (ראו מפה).

היערכות הכוחות באזור אלע'וטה המזרחית עדכני ל-12 במרץ 2018: צבא סוריה והכוחות המסייעים לו מסומנים באדום; השטחים שנכבשו על-ידם לאחרונה מסומנים בכחול; מובלעות המורדים מסומנות בירוק (מראסלון, 13 במרץ 2018).
היערכות הכוחות באזור אלע’וטה המזרחית עדכני ל-12 במרץ 2018: צבא סוריה והכוחות המסייעים לו מסומנים באדום; השטחים שנכבשו על-ידם לאחרונה מסומנים בכחול; מובלעות המורדים מסומנות בירוק (מראסלון, 13 במרץ 2018).

 • על פי העיתון הערבי אלשרק אלאוסט גיבשה רוסיה תכנית צבאית להשתלטות על אלע’וטה המזרחית במסגרתה תחולק אלע’וטה המזרחית לאזור דרומי ואזור צפוני. באזור הצפוני יהיו נוכחים פעילי צבא האסלאם והוא יוגדר כאזור מופחת אלימות. האזור הדרומי יכלול את גיס אלרחמן, המטה לשחרור אלשאם ואחראר אלשאם ובו יוגברו התקיפות במטרה לסלק את הארגונים הללו מהאזור. רוסיה נשענת בתכניתה על החלטת מועצת הביטחון של האו”ם 2041, שקראה להפסקת אש אך לא כללה הפסקת הלחימה נגד דאעש, אלקאעדה או גורמים הקשורים להם (אלשרק אלאוסט, 9 במרץ 2018).
דרום העיר דמשק
 • דאעש חושש כי בעקבות נפילת אלע’וטה המזרחית יפעלו הכוחות הסורים נגד אזור השליטה שלו מדרום לדמשק (בדגש על מחנה הפליטים אלירמוכ). דאעש ביצר את הכניסה לרחוב לוביה, שבמרכז מחנה הפליטים אלירמוכ. פעילי הארגון הניחו חביות ברזל מלאות עפר ותלו צילונים כהגנה מפני תקיפות אוויריות (קלב אלחדית’, 8 במרץ 2018).
 •  השבוע נמסר, כי בינתיים הושג הסכם בין הכוחות הסורים לארגוני המורדים לפינוי אזרחים ופעילים חמושים מהשכונה אלקדם, שממערב למחנה הפליטים אלירמוכ. נמסר כי כ-1,800 חמושים ובני משפחותיהם יצאו ב-13 במרץ 2018 לאזור אדלב בפיקוח הסהר האדום[2] (ח’טוה, סמא, 12 ו-13 במרץ 2018). דאעש מצדו טען, כי המשטר הסורי גיבש הסכם עם ארגוני המורדים במסגרתו ימסרו עמדות המורדים, שבשכונות אלקדם לידי צבא סוריה. בתמורה לכך הסכימו כוחות המשטר לאפשר יציאת 500 פעילים חמושים מהמטה לשחרור אלשאם ומארגוני מורדים אחרים לעבר מרחב אדלב. בתגובה תקף דאעש עמדות צבא סוריות בשכונת אלקדם. דאעש טען כי בתקיפה נהרגו עשרה חיילי צבא סוריה (אלחק, אח’באר אלמסלמין, 13 במרץ 2018).

שכונת אלקדם (באדום) ממערב למחנה הפליטים אלירמוך (Google Maps).
שכונת אלקדם (באדום) ממערב למחנה הפליטים אלירמוך (Google Maps).

פעילי דאעש מתקדמים לעבר עמדות צבא סוריה בשכונת אלקדם שממערב למחנה הפליטים אלירמוכ (נאשר, 13 במרץ 2018).    פעילי דאעש מתקדמים לעבר עמדות צבא סוריה בשכונת אלקדם שממערב למחנה הפליטים אלירמוכ (נאשר, 13 במרץ 2018).
פעילי דאעש מתקדמים לעבר עמדות צבא סוריה בשכונת אלקדם שממערב למחנה הפליטים אלירמוכ (נאשר, 13 במרץ 2018).
אלבוכמאל
 •  מספר פעילי דאעש נהרגו בתקיפות מטוסי הקואליציה הבינלאומית בקרבת שדה הנפט ביר אלמלח, ממזרח לעיירה אלשעפה, כעשרה ק”מ מצפון לאלבוכמאל (דף הפייסבוק דיר אלזור 24 [Deir Ez Zor 24], 11 במרץ 2018). מחוז אלפראת של דאעש דיווח כי פעיליו שיגרו רקטות נ”ט לעבר עמדות צבא סוריה בפאתי אלבוכמאל (נאשר 11 במרץ 2018).
דרום סוריה
 • באגן הירמוכ נמשכים עימותים מקומיים בין פעילי צבא ח’אלד בן וליד (המזוהה עם דאעש) לבין ארגוני המורדים. בתקשורת הערבית דווח כי בכוונת המשטר הסורי בסיוע רוסיה לפתוח במבצע צבאי באזור דרעא (המוגדר לפי שעה כאזור מופחת אלימות) וכי כוחות המורדים נערכים לקראת ההתקפה (אלדרר אלשאמיה, אלערביה אלחדת’, 12 במרץ 2018).
עיקרי ההתפתחויות בעיראק
טיהור אזור כרכוכ מנוכחות דאעש
 • ברחבי עיראק נמשכו השבוע פעולות כוחות הביטחון העיראקיים נגד התארגנויות מקומיות של דאעש, במסגרתה נהרגו ונעצרו פעילים של דאעש ונתפסו אמצעי לחימה רבים. במהלך השבוע התמקדה פעילות

הכוחות העיראקיים וכוחות “הגיוס העממי” (המיליציות השיעיות) באזור כרכוכ.[3] “מקור ביטחוני” מסר על תחילתו של מבצע ביטחוני רחב היקף לטיהור כפרים מדרום מערב לכרכוכ מנוכחות התארגנויות ופעילים של דאעש (סוכנות הידיעות העיראקית, 11 במרץ 2018).

 • להלן מספר אירועים במחוז כרכוכ:
  • מקור ביטחוני דיווח כי שמונה פעילי דאעש נהרגו במהלך עימותים עם כוחות “הגיוס העממי” (המיליציות השיעיות), כ-55 ק”מ ממערב לכרכוכ (אלסומריה ניוז, 9 במרץ 2018).
  • המשטרה הפדראלית העיראקית הודיעה על השמדת עשרות מנהרות, מקומות מסתור ולינה של פעילי דאעש בנפת אלחויג’ה, כ-53 ק”מ ממערב לכרכוכ (אלסומריה ניוז, 11 במרץ 2018).
  • כוחות “הגיוס העממי” נטרלו עשרות מוקשים ומטעני חבלה בכפרים המצויים כארבעים ק”מ מדרום מערב לכרכוכ (סוכנות הידיעות העיראקית, 11 במרץ 2018).
  • להלן אירועים במחוזות נוספים:
  • מנהלת המודיעין הצבאי העיראקי הודיעה, כי אותר מצבור אמצעי לחימה של דאעש בצפון מערב מוצול. המצבור כלל, בין השאר רקטות מייצור עצמי, פצצות מרגמה מסוגים שונים, פסי דריכה, כני שיגור, פגזי תותח וחגורת נפץ (סוכנות הידיעות העיראקית, 9 במרץ 2018).
  • כוחות “הגיוס העממי” איתרו סדנה לייצור מטעני חבלה בקרבת גבול עיראק-סוריה (סוכנות הידיעות העיראקית, 10 במרץ 2018)
  • צאדק אלחסיני יושב ראש ועדת הביטחון במועצת מחוז דיאלא, דיווח כי בתקיפה של כלי טיס נהרגו מפקד בדאעש ואחד ממלוויו. התקיפה בוצעה באזור בו שוהים פעילי דאעש בהרים, שבצפון מזרח המחוז (סוכנות הידיעות העיראקית, 9 במרץ 2018).
המענה של דאעש
 • דאעש מתקשה לתת מענה הולם לפעילות העיראקית ומסתפק בפעולות גרילה מקומיות נגד אנשי כוחות הביטחון. ממקורות ביטחוניים עיראקיים נמסר, כי מאז שחרור העיר מוצול שולח דאעש לפעילי הארגון, שנותרו בעיראק והצליחו להתחמק מכוחות הביטחון העיראקיים, הוראות להתקבץ מחדש. מעקב של כוחות הביטחון העיראקיים העלה, כי דאעש מנסה להקים תאי טרור קטנים של עד שבעה פעילים באזורים שמדרום וממערב למוצול. עוד נמסר כי אנשי דאעש מוצאים מקלט במנהרות שמקומן עדיין לא נחשף במדבריות, שמצפון מערב אלאנבאר, ומדרום למוצול (אח’באר אלא’ן, 9 במרץ 2018).
חצי-האי סיני
סיכום ביניים של מבצע “סיני 2018”
 • במסיבת עיתונאים שערך עקיד (אלוף משנה) תאמר אלרפאעי, דובר כוחות המזוינים המצריים. נמסר, כי במהלך המבצע נהרגו 16 אנשי כוחות הביטחון מצריים ונפצעו 19. הדובר הדגיש, כי הפעולות תמשכנה עד שתושגנה כל המטרות שהוצבו. הדובר מנה את הישגי המבצע עד כה: 105 פעילי דאעש נתפסו; הושמדו 1,907 מחסנים שבהם היו אמצעי לחימה, תחמושת, מוקשים וחומרים המשמשים לייצור מטענים; הושמדו שני מרכזי תקשורת ושני מרכזי שידור; נחשפו והושמדו 471 מטענים וכמויות גדולות של חומרי נפץ מסוגים שונים; הוחרמו 157 כלי רכב 387 אופנועים ו-41 כלי רכב שטח (אלג’זירה, 8 במרץ 2018).
 מחשבים, כוננים ומסך מחשב, שהיו חלק מציוד של מרכז ההסברה של מחוז סיני של דאעש.    חוברות ודפים מתוך שבועון דאעש אלנבא' שנמצאו במרכז ההסברה (עמוד הפייסבוק הרשמי של הכוחות המזויינים, 10 במרץ 2018).
מימין: מחשבים, כוננים ומסך מחשב, שהיו חלק מציוד של מרכז ההסברה של מחוז סיני של דאעש. משמאל: חוברות ודפים מתוך שבועון דאעש אלנבא’ שנמצאו במרכז ההסברה (עמוד הפייסבוק הרשמי של הכוחות המזויינים, 10 במרץ 2018).
 • מחמד חסן, כתב אלאהראם, שביקר באזור במסגרת סיור שנערך לאנשי תקשורת וכתבים דיווח, כי תושבי חצי האי סיני מסייעים לכוחות הביטחון המצריים. רבים מהם מספקים מידע לכוחות המסייע לתפיסת פעילים או מובילים אותם למקומות שבהם נמצאים פעילי ג’האד בתמורה למזון, שאותו מספקים כוחות הצבא לבני השבטים (אלאהראם, 9 במרץ 2018).
 • ב-9 במרץ 2018 התפוצץ מטען בקרבת כלי רכב משוריין של צבא מצרים סמוך לג’בל אלחלאל במרכז סיני. כתוצאה מהפיצוץ נהרגו ארבעה חיילים ונפצעו 11 נוספים. מקור שבטי מסר, כי החיילים נקלעו למארב חמושים של דאעש, שגרמו להם להיכנס לאזור שהיה ממולכד במטענים (אלערבי אלג’דיד, 10 במרץ 2018).
אזהרה של דאעש לתושבי מצרים שלא להתקרב למרכזי ההצבעה בימי הבחירות לנשיאות
 •  במהלך מרץ 2018 החל דאעש לפרסם באופן בולט באתר האינטרנט המרכזי שלו אח’באר אלמסלמין אזהרה לתושבי מצרים שלא להתקרב למרכזי ההצבעה בימי הבחירות לנשיאות (28-26 במרץ 2018). כדי להגביר את תפוצת האזהרה הוסיף דאעש אזהרה זאת לפרסומיו הקודמים באתר (החל מאוגוסט 2014).

אזהרת דאעש למוסלמים במצרים שלא להתקרב לקלפיות בימי הבחירות במצרים (אח'באר אלמסלמין, 13 במרץ 2018).
אזהרת דאעש למוסלמים במצרים שלא להתקרב לקלפיות בימי הבחירות במצרים
(אח’באר אלמסלמין, 13 במרץ 2018).

להערכתנו, עלול דאעש לנסות ולממש אזהרה זאת בביצוע פיגועים בחצי האי סיני ובמצרים גופא, בימי הבחירות או בסמיכות להן. זאת כדי לנסות ולשבש את מהלך הבחירות ולהעביר את המסר כי למרות הפעילות הביטחונית האינטנסיבית של כוחות הביטחון המצרים נגדו עדיין ממשיך מחוז דאעש בסיני לשמר את יכולותיו המבצעיות.

פעילות דאעש במדינות נוספות
פיגוע התאבדות בלוב
 • מחוז אלברקה של דאעש הודיע כי מחבל מתאבד המכונה עבד אלחמיד אלמהאג’ר פוצץ מכונית תופת נגד מחסום של כוחות ח’פתר בדרום העיר אג’דאביא, כ-140 ק”מ מדרום לבנגאזי. בפיצוץ מכונית התופת נהרגו או נפצעו אנשי הכוחות שאיישו את המחסום וארבע כלי רכב נפגעו (נאשר, 10 במרץ 2018).
 • קצין הנדסה לובי דיווח, כי כלי רכב שטח מדגם טויוטה שנשא כטונה של חומרי נפץ, פגזי הוביצר ופצצות מטוסים, שימש כמכונית התופת בפיגוע ההתאבדות בדרום אג’דביא. מכונית התופת נסעה כשהיא מלווה בשני כלי רכב נוספים, שנועדו להגן עליה. לאחר פיצוץ רכב התופת, נסוגו מהזירה שני כלי הרכב המלווים מהזירה (אח’באר ליביא 11 במרץ 2018).
פיגוע התאבדות באפגניסטאן
 • ב-9 במרץ 2018 תקף מחבל מתאבד מחסום משטרה בבירה קאבול. לפחות עשרה בני אדם נהרגו ומעל עשרים נפצעו. הפיגוע אירע סמוך לכינוס, שנערך לזכרו של עבד אלעלי אלמזארי, מנהיגם של בני מיעוט ההזארה השיעי. לדברי המשטרה נעצר המחבל המתאבד במחסום ואז פוצץ עצמו (NPR News, 9 במרץ 2018).
 • מחוז ח’ראסאן של דאעש פרסם הודעה שבה קיבל הארגון אחריות לפיגוע. לדברי ההודעה ביצע את הפיגוע מחבל מתאבד המכונה עת’מאן הח’ראסאני באמצעות אפוד נפץ. על פי ההודעה, הפיגוע כוון נגד קהל המתפללים (השיעי) בקרבת חסינית אלזהראא’, שבדרום מערב קאבול. בהודעת דאעש נטען, כי בפיגוע נהרגו למעלה ממאתיים בני אדם ונפצעו כמה מאות נוספים (אח’באר אלמסלמין, 9 במרץ 2018).
פיגוע התאבדות של דאעש בעדן
 • ב-13 במרץ 2018 דווח, כי פוצצה מכונית תופת בצפון עדן. הפיצוץ בוצע במטבח שדה צבאי שבו מכינים מזון לכוחות התימנים המאומנים והנתמכים ע”י איחוד האמירויות הערביות. בפיגוע נהרגו לפחות ארבעה בני אדם (רויטרס, 13 במרץ 2018).
 • מחוז עדן אבין של דאעש הודיע כי מחבל מתאבד המכונה חמזה אלמהאג’ר, כבן 16, פוצץ מכונית תופת נגד מפקדת אספקה ומזון בעדן. לטענת דאעש נהרגו ונפצעו למעלה משלושים חיילי האמירויות ומספר כלי רכב עלו באש (אח’באר אלמסלמין, 13 במרץ 2018).
המחבל המתאבד חמזה אלמהאג'ר, שפוצץ את מכונית התופת בעדן.    רגע פיצוץ מכונית התופת (אח'באר אלמסלמין, 13 במרץ 2018).
מימין: המחבל המתאבד חמזה אלמהאג’ר, שפוצץ את מכונית התופת בעדן. משמאל: רגע פיצוץ מכונית התופת (אח’באר אלמסלמין, 13 במרץ 2018).

[1] אזרחי חלק ממדינות מרכז אסיה יכולים להיכנס לרוסיה ללא אשרה.
[2]
על פי ערוץ אלערביה אלחדת' יצאו משכונת אלקדם כ-2,000 תושבים, מהם 600 פעילים חמושים (אלערביה אלחדת', 13 במרץ 2018).
[3]
השבוע נמסר כי ראש ממשלת עיראק חידר אלעבאדי פרסם ב-8 במרץ 2018 צו המקדם את הסדרת מעמדו הפורמאלי של "הגיוס העממי" (המיליציות השיעיות) ע"י הפיכתם לחלק ממנגנוני הביטחון של המדינה. עיקרו של הצו עוסק בהשוואת זכויותיהם וחובותיהם של אנשי "הגיוס העממי" לשאר אנשי מערכת הביטחון כדי שיוענק להם שכר שווה והם יורשו להשתתף בהכשרות של הצבא. מנגד, חוקים החלים על אנשי הצבא יחולו גם עליהם.
[4]
חשבון הטוויטר Egy_military @ מעלה השערות לגבי דרך הגעתם של טילי "אהראם" של צבא מצרים (גרסת ייצור מצרית לטיל הנ"ט הרוסי סאגר) למחסן תת קרקעי שנמצא בחצי-האי סיני. אחת האפשרויות היא שהם הוברחו מלוב (מצרים סיפקה טילים מסוג זה למשטר קד'אפי) לסיני לאחר המהפכה. אפשרות שניה היא שהם הגיעו דרך רצועת עזה (12 במרץ 2018).