מבט לג’האד העולמי (14 -20 בפברואר 2019)

נשיאי תורכיה, רוסיה ואיראן בוועידת סוצ'י (חשבון הטוויטר של נשיא רוסיה, 14 בפברואר 2019).

נשיאי תורכיה, רוסיה ואיראן בוועידת סוצ'י (חשבון הטוויטר של נשיא רוסיה, 14 בפברואר 2019).

תותח ללא רתע, רקטות וארגזי תחמושת של דאעש, שנמצאות בסריקות שביצעו כוחות -SDF באלבאע'וז פוקאני (SDF Press, 14 בפברואר 2019).

תותח ללא רתע, רקטות וארגזי תחמושת של דאעש, שנמצאות בסריקות שביצעו כוחות -SDF באלבאע'וז פוקאני (SDF Press, 14 בפברואר 2019).

לוחמי SDF בקרבת העיירה אלבאע'וז פוקאני, המעוז האחרון של דאעש

לוחמי SDF בקרבת העיירה אלבאע'וז פוקאני, המעוז האחרון של דאעש

שלוש מכוניות עולות באש בזירת פיצוץ מכונית התופת בעיר אלרקה (חשבון הטוויטר raedsyrian002@raedsyrian002, 17 בפברואר 2019).

שלוש מכוניות עולות באש בזירת פיצוץ מכונית התופת בעיר אלרקה (חשבון הטוויטר raedsyrian002@raedsyrian002, 17 בפברואר 2019).

כלי הרכב שלעברו בוצע הירי באלשחיל, שמצפון לאלמיאדין (דף הפייסבוק פראת פוסט, 17 בפברואר 2019).

כלי הרכב שלעברו בוצע הירי באלשחיל, שמצפון לאלמיאדין (דף הפייסבוק פראת פוסט, 17 בפברואר 2019).

כלי רכב של כוחות הביטחון העיראקיים עולה באש לאחר שהופעל נגדו מטען חבלה (שבכת שמוח’, 14 בפברואר 2019).

כלי רכב של כוחות הביטחון העיראקיים עולה באש לאחר שהופעל נגדו מטען חבלה (שבכת שמוח’, 14 בפברואר 2019).

ירי פצצות המרגמה לעבר כפר שיעי, שמצפון מזרח לבעקובה (שבכת שמוח’, 14 בפברואר 2019).

ירי פצצות המרגמה לעבר כפר שיעי, שמצפון מזרח לבעקובה (שבכת שמוח’, 14 בפברואר 2019).

עיקרי אירועי השבוע
 • המערכה שמנהלים כוחות SDF נגד מובלעת דאעש, הנמשכת למעלה מחמישה חודשים, הולכת ומתקרבת לסיומה. בעיירה אלבאע’וז אלפוקאני, שממזרח לאלבוכמאל, לכודים עדיין כמה מאות פעילי דאעש בשטח, שגודלו כחצי ק”מ מרובע. כוחות SDF נתקלים בקשיים רבים בהתקדמותם בעיירה בשל מוקשים, ירי צלפים, שימוש במנהרות והפעלת מחבלים מתאבדים ע”י דאעש. הכוחות נערכים עתה להתקפה, שתכריע את המערכה, ותחסל באופן סופי את ה”כיס”, שנותר בידי דאעש. במקביל, ניצבים ארה”ב והקהילה הבינלאומית בפני הדילמה כיצד לנהוג בשבויים הרבים שנפלו לידי SDF וביניהם פעילים זרים מעשרות מדינות, כולל מדינות מערב אירופה (ראו מסמך נפרד העוסק בסוגייה זאת).
 • להלן עיקרי ההתפתחויות בשבוע שחלף במוקדי עימות וחיכוך נוספים ברחבי סוריה:
  • מרחב אדלב: השבוע נמשכו חילופי האש הארטילרים בין צבא סוריה לארגוני המורדים, בעצימות גבוהה יחסית לשבועות הקודמים. נמסר כי בפסגת סוצ’י שהתקיימה בשבוע שעבר התנגדו התורכים למבצע של צבא סוריה שמטרתו להחזיר את הריבונות הסורית. נמסר, כי רוסיה עשויה לתת “אור ירוק” למשטר אסד לתקיפת מרחב אדלב. שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב התבטא, כי אדלב היא בעיה חמורה וכי סבלנותה של ממשלת סוריה בנוגע למצב באדלב הולכת ופוחתת.
  • במדבריות שבמזרח ובדרום סוריה ביצע צבא סוריה פעולות התקפיות נגד פעילי דאעש, הממשיכים לנהל משם לוחמת גרילה. השבוע פתח צבא סוריה במבצע ממזרח לתדמור. כמו כן תקפו מטוסים סורים את שרידי מובלעת דאעש באלצפא, צפונית מזרחית לסוידאא’. מנגד, מנהל דאעש לוחמת גרילה נגד כוחות SDF במעלה עמק הפרת, שהתמקדה השבוע בפיגועים באלרקה ובאזור דיר אלזור ואלמיאדין.
 • בעוד שאזור השליטה המשמעותי של דאעש במורד הפרת עומד ליפול בידי SDF נמשכה הלחימה של דאעש בזירות האחרות. בלטו בשבוע שעבר:
  • מחוז סיני של דאעש פעילי המחוז תקפו מחסום של צבא מצרים בקרבת שדה התעופה אלעריש והרגו 15 חיילים מצרים. פיגוע רב נפגעים זה המחיש כי על אף המערכה המתמשכת שמנהלים כוחות הביטחון המצרים נגד מחוז סיני הם מתקשים לעקור אותו מהשורש. ההתקפות שמבצעים פעילי דאעש נמשכות ברציפות בדגש על אזור צפון סיני.
  • בעיראק נמשכת פעילות צבאית אינטנסיבית של ההתארגנויות דאעש במחוזות הסונים (והמעורבים) של צפון עיראק. בשבוע האחרון בלטו התקפות במתווה של הפעלת מטעני חבלה, תקיפת כוחות הביטחון העיראקים וכפרים שיעים וחטיפות אזרחים (לצרכי כופר או כ”קלפי מיקוח” לשחרור אסירים). בנוסף לכך בולט מספר הפיגועים הרב שביצע מחוז מערב אפריקה של דאעש, שנפח פעילותו הולך וגדל לאחרונה.
עמדתה של רוסיה בסוגיית אדלב
 • במקביל לוועידת וורשה שהתקיימה בהובלת ארה”ב (14-13 בפברואר 2019), נערכה ועידת סוצ’י השנייה (14 בפברואר 2019) בהשתתפות נשיאי רוסיה, תורכיה ואיראן. הוועידה עסקה במגוון נושאים הקשורים לסוריה ובכלל זה סוגיית מובלעת אדלב ומנבג’, שלגביהן קיימות מחלקות בין המשתתפים. בשלב זה לא ידוע לנו האם הושגו הסכמות בנושא אדלב ומנבג’ ואם כן מה טיבן. נשיא תורכיה טאיפ ארדואן מסר לעיתונאים עם שובו מפסגת סוצ’י, כי יתכנו מבצעים משותפים (קרי, של תורכיה עם מדינות נוספות) באדלב נגד ” פעילי טרור קיצוניים” (Hurriyet Daily News, 16 בפברואר 2018).
 • ערוץ החדשות פראנס 24 דיווח כי במסגרת פגישה דו-צדדית שנערכה בין נשיאי רוסיה ותורכיה לפני ועידת סוצ’י, התגלעו ביניהם חילוקי דעות סביב סוגיית אדלב. נמסר כי רוסיה מתעקשת לערוך מבצע צבאי שיחזיר למשטר הסורי את השליטה על המחוז. אולם נשיא תורכיה התנגד לכך משום שהוא רוצה להפיל את שלטונו של נשיא סוריה, אסד ולפיכך אינו רוצה להעביר לידיו את השליטה על מחוז אדלב. הרוסים מצידם הבהירו, כי הם תומכים בהחזרת ריבונות סוריה, על כל שטחיה, ובכלל זה מחוז אדלב. ארדואן נסוג מעמדתו אולם המשיך לסרב שצבא סוריה יפלוש למחוז אדלב. עוד נמסר כי בקרוב תיתן רוסיה לצבא סוריה “אור ירוק” לתקיפת מרחב אדלב (פראנס 24, 16 בפברואר 2019).
 • בכירים במשרד החוץ הרוסי התייחסו לסוגיית אדלב במהלך ועידת הביטחון שנערכה בברלין. סרגיי ורשינין, סגן שר החוץ הרוסי, התבטא, כי כ-90% מהמחבלים משתייכים לג’בהת אלנצרה (קרי, המטה לשחרור אלשאם) וכי עמדתה של רוסיה הינה שלא ניתן להגיע להסדר עם ארגוני הטרור באדלב (טאס, 17 בפברואר 2019). סרגיי לברוב, שר החוץ הרוסי, ציין, כי סבלנותה של ממשלת רוסיה בנוגע למצב באדלב הולכת ופוקעת. שר החוץ הדגיש את החשיבות שבחיסול כל גורמי הטרור באזור (AMN, 17 בפברואר 2018).
מרחב אדלב
נמשכות התקריות בין צבא סוריה לארגונים הג’האדיסטים
 • גם השבוע נמשכו התקריות במרחב אדלב בין צבא סוריה לבין הארגונים הג’האדיסטים. נראה כי השבוע חלה החרפה בתקריות. צבא סוריה ביצע ירי ארטילרי לעבר מפקדות, ביצורים ואזורי הערכות של ארגוני המורדים במרחב הכפרי שמצפון לחמאה. בין השאר ביצע צבא סוריה ירי לעבר יעדי “המפלגה האסלאמית התורכסטאנית (פעילים אויגורים שמוצאם מסין). בתקיפה הושמדו מספר מפקדות וכמה פעילים נהרגו או נפצעו (בטולאת אלג’יש אלסורי, 14 בפברואר 2019). כמו כן ביצע צבא סוריה ירי ארטילרי לעבר עמדות המטה לשחרור אלשאם, דרומית מזרחית לאדלב . במקביל נמשכים חיסולים הדדיים בין המטה לשחרור אלשאם לבין פעילי דאעש.

האחראי לנטרול מוקשים של המטה לשחרור אלשאם, זיאד אבו אחמד, 
שנהרג ע"י דאעש דרומית-מזרחית לאדלב (טלגרם, 17 בפברואר 2019).
האחראי לנטרול מוקשים של המטה לשחרור אלשאם, זיאד אבו אחמד,
שנהרג ע”י דאעש דרומית-מזרחית לאדלב (טלגרם, 17 בפברואר 2019).

 • מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח בהקשר לכך, כי צבא סוריה והכוחות המסייעים לו ביצעו ירי ארטילרי של למעלה מ-600 רקטות, פגזים ופצצות מרגמה. הירי בוצע לעבר אזורים במרחב הכפרי שמדרום לאדלב ומצפון וצפון מערב לחמאה. בין האתרים שהותקפו היו הערים ח’אן שיח’ון ומערת אלנעמאן, שמדרום לאדלב (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 16 בפברואר 2019). המטה לשחרור אלשאם מסר כי צבא סוריה שיגר 25-20 רקטות לעבר העיר ח’אן שיח’ון, שמדרום לאדלב.
 • מנגד, ביצעו ארגוני המורדים ירי ארטילרי לעבר אזורים שבשליטת צבא סוריה באזורים שממערב ומדרום לחלב ומצפון לחמאה (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 16 בפברואר 2016). בין השאר שיגרו ארגוני המורדים שתי רקטות שפגעו בתחנת הכוח במחרדה, הנמצאת כ-19 ק”מ מצפון מערב לחמאה[1]. לתחנה נגרמו נזקים חומריים (חשבון הטוויטר أخبار سوريا الوطن Syrian@SyriawatanNews, המזוהה עם המשטר הסורי ופועל מאללאד’קיה, 16 בפברואר 2019).
האחראי לנטרול מוקשים של המטה לשחרור אלשאם, זיאד אבו אחמד, שנהרג ע"י דאעש דרומית-מזרחית לאדלב (טלגרם, 17 בפברואר 2019).   מבנים בעיר, שנפגעו מהירי (אבאא' סרטונים, 16 בפברואר 2019).
מימין: ירי ארטילרי, של צבא סוריה והכוחות המסייעים לו, לעבר העיר ח’אן שיח’ון, שמדרום לאדלב. משמאל: מבנים בעיר, שנפגעו מהירי (אבאא’ סרטונים, 16 בפברואר 2019).
 • על רקע ההסלמה דווח, כי משלחת של ראשי מועצות ונכבדים מקומיים ממישור אלע’אב (דרומית- מערבית לאדלב) נפגשה עם קצינים ואישים בכירים תורכיים. למשלחת הובהר, כי תורכיה עוקבת אחר המצב והיא מפעילה לחץ על רוסיה ועל איראן להפסיק את ההתקפות. התורכים הבטיחו למשלחת, כי לא תתבצע פעולה צבאית סורית בזמן הקרוב וכי מצב השליטה באזור יישאר כפי שהוא (ח’טוה, 18 בפברואר 2019).
מזרח סוריה
הלחימה במאחז האחרון של דאעש באזור העיירה אלבאע’וז פוקאני

המערכה שמנהלים כוחותSDF נגד מובלעת דאעש במורד עמק הפרת מתקרבת לסיומה. בכלי התקשורת דווח, כי באזור העיירה אלבאע’וז פוקאני (ממזרח לאלבוכמאל) לכודים עתה כמה מאות פעילי דאעש בשטח שגודלו כחצי ק”מ מרובע. נמסר כי פעילי דאעש שנותרו במקום מסרבים להיכנע והם מנהלים לחימה עזה נגד לוחמי SDF. כעת מתקיימת הפסקת אש רופפת, שבמהלכה מתכוננים הכוחות הכורדים לתקפה, שמטרתה לחסל באופן סופי את ה”כיס” של דאעש. נמסר, כי בפסק זמן זה מתנהל משא ומתן בין SDF לדאעש במטרה להשיג הסכם, שיביא לכניעתם של פעילי דאעש האחרונים (מרכז המעקב בסורי לזכויות אדם, 19 בפברואר 2019).

אזור העיירה אלבאע'וז פוקאני (עדכני ל-16 בפברואר 2019): השטח המקווקו הינו "הכיס" שנותר בידי דאעש;
 בצהוב מסומנים הכוחות SDF; באדום מסומנים כוחות צבא סוריה (ISWN , 16 בפברואר 2019).
אזור העיירה אלבאע’וז פוקאני (עדכני ל-16 בפברואר 2019): השטח המקווקו הינו “הכיס” שנותר בידי דאעש; בצהוב מסומנים הכוחות SDF; באדום מסומנים כוחות צבא סוריה (ISWN , 16 בפברואר 2019).

 • דוברים מטעם SDF מסרו, כי כוחותיהם נתקלים בקשיים רבים בהתקדמותם בעיירה אלבאע’וז, זאת בשל מוקשים, ירי צלפים ומנהרות שנחפרו במקום ע”י דאעש. כמו כן נמסר, כי דאעש עושה שימוש במחבלות מתאבדות. כוחות SDF הפועלים באלבאע’וז השתלטו על אמצעי לחימה ותחמושת של דאעש. מטוסי מדינות הקואליציה מבצעים תקיפות נגד יעדי דאעש כסיוע לכוחות SDF (חשבון הטוויטר דיר אלזור 24, 15 בפברואר 2019).
תותח ללא רתע, רקטות וארגזי תחמושת של דאעש, שנמצאות בסריקות שביצעו כוחות -SDF באלבאע'וז פוקאני (SDF Press, 14 בפברואר 2019).      תותח ללא רתע, רקטות וארגזי תחמושת של דאעש, שנמצאות בסריקות שביצעו כוחות -SDF באלבאע'וז פוקאני (SDF Press, 14 בפברואר 2019).
תותח ללא רתע, רקטות וארגזי תחמושת של דאעש, שנמצאות בסריקות שביצעו כוחות -SDF באלבאע’וז פוקאני (SDF Press, 14 בפברואר 2019).
 • מצטפא באלי, אחראי מרכז העיתונות של SDF מסר כי פעילי דאעש מחזיקים באלבאע’וז פוקאני באזרחים כבני ערובה ומסרבים לשחררם (חשבון הטוויטר של מוצטפא באלי, 16 בפברואר 2019). נמסר, כי בשטח נמצאים כאלפיים תושבים, שפעילי דאעש אינם מאפשרים להם לצאת (אלשרק אלאוסט, 18 בפברואר 2019). מרכז המעקב הסורי דיווח, כי ל”כיס” דאעש הוכנסו משאיות, שנועדו לפנות תושבים מקומיים, וייתכן גם משפחות פעילי דאעש. בשלב זה לא ברור האם הצליח ניסיון חילוצם של האזרחים מהמקום (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 20 בפברואר 2019).
דיווח על תפיסת עשרות טונות של זהב וסכומי כסף שהיו ברשות פעילי דאעש
 • מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח, כי מסוקים של מדינות הקואליציה הבינלאומית נחתו ב-16 בפברואר 2019 באזור העיירה אלבאע’וז פוקאני. המסוקים העבירו ארגזים שנלקחו ע”י SDF ממחסנים של דאעש והועברו למקום לא ידוע. ההערכה הינה שבארגזים הללו מצויים כארבעים טונות זהב ועשרות מיליוני דולרים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 16 בפברואר 2019). אין בידינו אימות לידיעה זאת.
מבצע של צבא סוריה נגד פעילי דאעש במדבריות שממזרח לתדמור
 • בעוד הלחימה נגד מובלעת דאעש ממזרח לפרת מתקרבת לסיומה פתח צבא סוריה במבצע נגד פעילי דאעש, במדבריות שממזרח לעיר תדמור. סוכנות הידיעות הסורית דיווחה כי צבא סוריה הצליח להשתלט על כמויות גדולות של אמצעי לחימה ותחמושת, כולל חגורות נפץ, ועל ציוד צבאי רב (סאנא, 14 בפברואר 2019).
אמצעי לחימה, תחמושת וציוד צבאי של דאעש עליהם השתלט צבא סוריה (סאנא, 14 בפברואר 2019).     אמצעי לחימה, תחמושת וציוד צבאי של דאעש עליהם השתלט צבא סוריה (סאנא, 14 בפברואר 2019).
אמצעי לחימה, תחמושת וציוד צבאי של דאעש עליהם השתלט צבא סוריה (סאנא, 14 בפברואר 2019).
צפון מזרח סוריה
נמשכת פעילות הטרור והגרילה של דאעש באזור אלרקה
 • נמשכות פעולות הטרור והגרילה של דאעש באזור אלרקה (“עיר הבירה” של דאעש בסוריה לשעבר):
  • סוכנות הידיעות מא’תה, המזוהה עם דאעש, דיווחה, כי בעיר אלרקה נמצאו שתי גופות של לוחמי SDF, שעליהם סימני ירי (חשבון הטוויטר Drexl Spivey@RisboLensky, 15 בפברואר 2019).
  • ב-17 בפברואר התפוצצה מכונית תופת בעיר אלרקה. נגרמו נזקים ברכוש אך לא דווח על נפגעים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 18 בפברואר 2019). עד כה לא אותרה הודעת קבלת אחריות של דאעש אך סביר, שהוא ביצע את הפיגוע.
פעולות גרילה של דאעש באזור העיר אלמיאדין, שבעמק הפרת

פעילי דאעש מבצעים פעולות גרילה נגד כוחות SDF באזור העיר אלמיאדין (מדרום מזרח לדיר אלזור) והעיר דיר אלזור המצויים מחוץ לגבולות “מובלעת” דאעש, שברובה הגדולה נפלה לידי SDF. נראה כי מאחורי תקיפות דאעש עומדות התארגנויות חשאיות של דאעש הפועלות באזור, שעדיין לא טוהר באופן יסודי.

 • להלן דיווחים על תקיפות שבוצעו בשבוע שחלף:
  • ב-16 בפברואר 2019 תקפו פעילי דאעש את כוחות SDF בעיירה אלבצירה, כ-14 ק”מ מצפון לאלמיאדין. דובר SDF הודיע כי שלושה חברי התארגנות רדומה של דאעש, שביצעו את התקיפה, נהרגו. במהלך חיפושים שערכו כוחות SDF נתפסו שני פעילים זרים (חשבון הטוויטר של מצטפא באלי, 16 בפברואר 2019).
  • ב-17 בפברואר 2019 דווח כי שני “אלמונים” (להערכתנו פעילי דאעש), רכובים על אופנועים, ירו לעבר כלי רכב מסחרי שבו נסע לוחם SDF בעיר אלשחיל, כ-9 ק”מ מצפון לאלמיאדין. שני אזרחים נפצעו והלוחם נמלט (דף הפייסבוק פראת פוסט, 17 בפברואר 2019).
  • ב-17 בפברואר ירו “אלמונים” (סביר פעילי דאעש) לעבר לוחם SDF בכפר אלחצאן, כ-5 ק”מ מצפון לדיר אלזור. הירי בוצע בגדה המזרחית של הפרת. הלוחם נפצע (חשבון הטוויטר דיר אלזור 24, 17 בפברואר 2019). עד כה לא אותרה הודעת קבלת אחריות של דאעש אך סביר שפעילי הארגון הם שביצעו פיגוע זה.
דרום סוריה
נמשכת הלחימה נגד שרידי מובלעת דאעש מצפון מזרח לאלסוידאא’
 • במרחב אלצפא, שמצפון מזרח לאלסוידאא’ נותרו עדיין שרידים של פעילי דאעש גם לאחר שצבא סוריה סיים לכאורה לטהר את האזור. השבוע נמסר כי בעקבות הופעה מחודשת של פעילי דאעש, חידש חיל האוויר הסורי את התקיפות נגד אזור אלצפא,. ההערכות הן שכמאתיים פעילי דאעש נמצאים באזור, חלקם מקומיים וחלקם זרים (אלמדן, 14 בפברואר 2019).
‏עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעולות הטרור וגרילה של דאעש
 • להלן הפעולות העיקריות שביצע דאעש בשבוע שחלף ( על פי דיווחי דאעש):
  • מחוז צלאח אלדין: הופעל מטען חבלה נגד כלי רכב של כוחות הביטחון העיראקיים ממזרח לתכרית (שבכת שמוח’, 14 בפברואר 2019).
  • מחוז דיאלא: פצצות מרגמה שוגרו לעבר כפר שיעי, כשבעים ק”מ מצפון מזרח לבעקובה (שבכת שמוח’, 14 בפברואר 2019).
  • מחוז דיאלא: רקטה שוגרה לעבר כוחות הביטחון העיראקיים באזור העיירה קרה טפה, כ-112 ק”מ מצפון מזרח לבעקובה (שבכת שמוח’, 16 בפברואר 2019).
  • גבול עיראק – סעודיה: מקור ביטחוני עיראקי מסר, כי דאעש חטף שבעה תושבים מאלנח’יב, כמאה ק”מ צפונית לגבול עיראק-סעודיה. שלושה ימים קודם לכן נחטפו שלושה אזרחים בעיר ראוה, שבמחוז אלאבאר (אלסומריה, 18 בפברואר 2019). החטיפות עלולות להעיד על דפוס פעולה, שמטרתו להשיג “קלפי מיקוח” לשחרור אסירים או לגביית כופר.
פעילות סיכול ומנע של כוחות הביטחון העיראקים
 • להלן עיקרי פעולות הסיכול והמנע של כוחות הביטחון העיראקים:
  • מחוז אלאנבאר: כוח של דיביזיה 7 (צבא עיראק) ו”הגיוס השבטי” (מיליציות סוניות הנאמנות למשטר העיראקי) שני תושבי חדית’ה, שנחטפו ע”י דאעש (סוכנות הידיעות העיראקית, 16 בפברואר 2019).
  • מחוז אלאנבאר: כוחות הביטחון העיראקים עצרו במחסום בעיר אלרמאדי מפקד בכיר של דאעש. המפקד הובל לחקירה (סוכנות הידיעות העיראקית, 18 בפברואר 2019).
  • מחוז נינוא: כוח של המודיעין העיראקי פוצץ מכונית תופת נהוגה בידי מחבל מתאבד, כעשרה ק”מ מצפון מערב למוצול (אלסומריה ניוז, 17 בפברואר 2019).
  • מחוז נינוא: כוח משטרה עצר שלושה פעילי דאעש במזרח העיר מוצול, השלושה פעלו במיניסטריון הצבאי בתקופת שליטת דאעש בעיר. אחד מהשלושה היה מפקד בכיר (סוכנות הידיעות העיראקית, 18 בפברואר 2019).
 • חבלנים של “הגיוס העממי” איתרו עשרות מטעני חבלה ותחמושת של דאעש במהלך סריקות שבוצעו כ-36 ק”מ מדרום מזרח למוצול. הם פוצצו באופן מבוקר (al-hashed.net, 17 בפברואר 2019).

מטעני קלע (EFP), פגזים ופסי דריכה, שאותרו על-ידי כוח של "הגיוס העממי" מדרום 
מזרח למוצול (al-hashed.net, 17 בפברואר 2019).
מטעני קלע (EFP), פגזים ופסי דריכה, שאותרו על-ידי כוח של “הגיוס העממי” מדרום מזרח למוצול (al-hashed.net, 17 בפברואר 2019).

 • מחוז כרבלאא’: כוח של מנהלת המודיעין והלוחמה בטרור של מחוז כרבלאא’ איתר על סמך מידע מודיעיני מאגר אמצעי לחימה וציוד של דאעש (אלסומריה, 15 בפברואר 2019).
חצי האי סיני ומצרים
תקיפת מחסום מצרי בקרבת שדה התעופה אלעריש
 • ב-16 בפברואר 2019 לפנות בוקר תקפו פעילי דאעש מחסום של צבא מצרים בשכונת אלצפא, בקרבת שדה התעופה אלעריש. בין הצדדים התנהלו חילופי אש, שבמהלכם נהרגו חמישה עשר חיילים מצרים (ובהם קצין בדרגת סגן, ששימש כמפקד המחסום). דובר צבא מצרים מסר כי נערך מרדף אחר פעילי דאעש דרומית לאלעריש (דף הפייסבוק של דובר צבא מצרים, 16 בפברואר 2019).
התקיפה שביצע דאעש נגד עמדת צבא מצרים (שבכת שמוח', 19 בפברואר 2019).     התקיפה שביצע דאעש נגד עמדת צבא מצרים (שבכת שמוח', 19 בפברואר 2019).
התקיפה שביצע דאעש נגד עמדת צבא מצרים (שבכת שמוח’, 19 בפברואר 2019).
אמצעי לחימה של צבא מצרים, שנפלו בידי דאעש (שבכת שמוח', 19 בפברואר 2019).     אמצעי לחימה של צבא מצרים, שנפלו בידי דאעש (שבכת שמוח', 19 בפברואר 2019).
אמצעי לחימה של צבא מצרים, שנפלו בידי דאעש (שבכת שמוח’, 19 בפברואר 2019).
ארונות קבורה מכוסים בדגלי מצרים של החיילים, שנהרגו בהתקפת דאעש (חשבון הטוויטר Kekoo@kariiimahmeeed, 17 בפברואר 2019).     סגן עבד אלרחמן עלי מחמד, הקצין שנהרג בתקיפה (חשבון הטוויטר Egypt’s Military News@Egy_military, 16 בפברואר 2019).
מימין: ארונות קבורה מכוסים בדגלי מצרים של החיילים, שנהרגו בהתקפת דאעש (חשבון הטוויטר Kekoo@kariiimahmeeed, 17 בפברואר 2019). משמאל: סגן עבד אלרחמן עלי מחמד, הקצין שנהרג בתקיפה (חשבון הטוויטר Egypt’s Military News@Egy_military, 16 בפברואר 2019).
 • מחוז סיני של דאעש קיבל אחריות לתקיפה. בהודעה נטען כי פעילי הארגון תקפו עמדה של צבא מצרים בקרבת שדה התעופה אלעריש וכי בתקיפה נהרגו עשרים חיילים. שאר החיילים שהיו בעמדה נמלטו מהמקום. פעילי דאעש השתלטו על העמדה ותפסו נשק ושלל (שבכת שמוח’, 16 בפברואר 2019).

פיגוע רב נפגעים זה ממחיש, להערכתנו, כי על אף המערכה המתמשכת שמנהלים כוחות הביטחון המצרים נגד פעילי מחוז סיני של דאעש, הם מתקשים לעקור אותם מהשורש. תקיפות דאעש נגד כוחות הביטחון המצרים (ונגד יעדים נוספים) נמשכות ברציפות, בדגש על אזור צפון חצי-האי סיני.

[1] תחנת הכוח במחרדה נחנכה באפריל 1979. בתחנה ארבע יחידות לייצור חשמל טורבינת גז שהספקן 660 מגה וואט (משרד החשמל הסורי, 16 ביוני 2009). בשנת 2016 הותקפה התחנת פעמים רבות ע"י ארגוני המורדים. התחנה עלתה באש ויצאה מכלל שימוש. ב-2017 בוצעו בה עבודות תחזוקה והיא חוברה שוב לרשת החשמל הכללית של סוריה (אלח'בר, אתר חדשות סורי, 4 במאי 2017).