מבט לג’האד העולמי (14 – 20 במרץ 2019)

ירי ארטילרי של צבא סוריה לעבר ארגוני המורדים בדרום מרחב אדלב (סאנא, 16 במרץ 2019).

ירי ארטילרי של צבא סוריה לעבר ארגוני המורדים בדרום מרחב אדלב (סאנא, 16 במרץ 2019).

כמה מהכלואים, שנעצרו מחדש על-ידי פעילי המטה לשחרור אלשאם, מובלים לכלי רכב (שבכת אבאא', 16 במרץ 2019).

כמה מהכלואים, שנעצרו מחדש על-ידי פעילי המטה לשחרור אלשאם, מובלים לכלי רכב (שבכת אבאא', 16 במרץ 2019).

כמה מהכלואים, שנעצרו מחדש על-ידי פעילי המטה לשחרור אלשאם, מובלים לכלי רכב (שבכת אבאא', 16 במרץ 2019).

כמה מהכלואים, שנעצרו מחדש על-ידי פעילי המטה לשחרור אלשאם, מובלים לכלי רכב (שבכת אבאא', 16 במרץ 2019).

פעילי דאעש במהלך הלחימה נגד כוחות SDF בעיירה אלבאע'וז (שבכת שמוח', 16 במרץ 2019).

פעילי דאעש במהלך הלחימה נגד כוחות SDF בעיירה אלבאע'וז (שבכת שמוח', 16 במרץ 2019).

פעיל דאעש ב

פעיל דאעש ב"כיס" באלבאע'וז נושא דברים נגד "הצלבנים" (הנוצרים, חברי הקואליציה) ומציין כי דאעש מגן על המוסלמים.

פעילי דאעש באזור חורש (שבכת שמוח', 17 במרץ 2019). להערכתנו בוצעו צילומים אלו בצפון מערב תוניסיה, בקרבת הגבול עם אלג'יריה.

פעילי דאעש באזור חורש (שבכת שמוח', 17 במרץ 2019). להערכתנו בוצעו צילומים אלו בצפון מערב תוניסיה, בקרבת הגבול עם אלג'יריה.

פעילי דאעש מסיירים באזור גבעות בעלות אופי מדברי.

פעילי דאעש מסיירים באזור גבעות בעלות אופי מדברי.

 עיקרי אירועי השבוע
 • הקרב לכיבוש מאחז דאעש באלבאע’וז מתקרב לסיומו. אחראי ההסברה של כוחותSDF מסר, כי העיירה וריכוז פעילי דאעש שמחוצה לה (“מחנה אלבאע’וז”) נכבשו ע”י SDF . לדבריו פעילי דאעש נדחקו אל רצועה צרה לאורך נהר הפרת. כוחות SDF תפסו ב”מחנה אלבאע’וז” מאות פעילי דאעש, חולים ופצועים, שהועברו לבתי חולים צבאיים.
 • להלן אירועים עיקרים בזירות השונות בסוריה:
  • במעלה נהר הפרת (אזור אלמיאדין) בלטה השבוע פעילות אינטנסיבית של דאעש נגד כוחות SDF ואזרחים המשתפים עימם פעולה. להערכתנו הפיגועים שמבצע דאעש בגזרה זו נועדו לנסות ולהסיט את תשומת הלב מהקרב המתנהל בעיירה אלבאע’וז. מעבר לכך פעילות זאת מעידה כי גם לאחר הנפילה הצפויה של ה”כיס” באלבאע’וז יוותרו בידי דאעש יכולות מבצעיות בעמק הפרת.
  • במרחב אדלב נמשכים חילופי האש הארטילריים בין צבא סוריה לארגוני המורדים הג’האדיסטים. השבוע ביצעו מטוסים רוסיים תקיפות בעיר אדלב, שבאחת מהן נפגע בית הכלא המרכזי. כמה עשרות אסירים (רובם פעילי דאעש) נמלטו מהכלא אך מרביתם נתפסו ע”י פעילי המטה לשחרור אלשאם.
  • בעיר מנבג’ ובסביבותיה פתחו כוחותSDF והמועצה הצבאית המקומית הפועלת בחסותם בפעילות סיכולית, שמטרתה לחשוף חוליות דאעש ושל גורמים פרו-תורכים. ניתן להניח כי מהלך זה עלול להגביר את המתיחות עם תורכיה החותרת להשתלט על מנבג’ וסביבותיה.
  • על רקע הלחצים המופעלים על דאעש בסוריה בלטה השבוע פעילות אינטנסיבית של מחוזות דאעש בעיראק ובחו”ל:
  • בעיראק ממשיך דאעש בפעילות הגרילה נגד כוחות הביטחון העיראקים. דפוס הפעולה שבלט השבוע היה הצמדת מטעני עלוקה לכלי רכב של כוחות הביטחון העיראקים.
  • בקאבול ובג’לאלאבאד שבאפגניסטאן בוצעו מספר פיגועים נגד כוחות הביטחון האפגאנים, בעיקר באמצעות פיצוץ מטעני חבלה.
  • בתוניס דיווח דאעש על פעילות צבאית הכוללת סיורים, הכנת מטעני חבלה והוצאתו להורג של איש ביטחון תוניסאי. יתכן שהפעולות הללו מבוצעות ע”י מחוז חדש, שהוקם בתוניסיה (אף כי עדיין לא פורסמה הודעה פורמלית על כך).
  • בדרום הפיליפינים (האי מינדנאו) ממשיך דאעש לנהל לחימה עזה נגד צבא הפיליפינים.
 • בעקבות פיגועי ההרג בשני מסגדים בעיר כרייסטצ’רץ שבניו זילנד יצאו דובר דאעש ואתרי האינטרנט שלו בקריאות לנקמה. נראה לנו כי מעבר לתחושת הנקם חותר דאעש למנף את מתקפת הטרור נגד המתפללים כדי להציג עצמו כמגן המוסלמים, דווקא בעיתוי בו הוא סופג מהלומות בסוריה.
המעורבות האמריקאית בסוריה
צבא ארה”ב מתכנן להשאיר כאלף אנשי צבא בסוריה
 • פקידים בממשל האמריקאי מסרו, כי צבא ארה”ב מתכנן להשאיר כאלף חיילים בסוריה. השארתם תאפשר המשך שיתוף הפעולה עם הכוחות הכורדים אך היא עלולה להציב אתגר בפני תורכיה, המאיימת, כי תתקיף את הכוחות הכורדים. אותם גורמים בממשל האמריקאי הוסיפו כי ארה”ב ניהלה משא ומתן עם תורכיה, בעלות הברית האירופאיות והכורדים שבחסות אמריקאית. אולם המשא ומתן זה לא הניב הסכם, שיאפשר ליצור אזור בטוח בצפון מזרח סוריה וזוהי הסיבה המרכזית לעיכוב יציאת כל כוחות ארה”ב מסוריה (וול סטריט ג’ורנל, 18 במרץ 2019).

השארת אנשי צבא אמריקאים בסוריה, בהיקף גדול יותר משתוכנן בתחילה[1], נועדה להערכתנו להשיג שתי מטרות: להמשיך ולסייע לכוחות הכורדים (SDF) בלחימה נגד דאעש (אשר עלולה להימשך גם לאחר נפילת אלבאע’וז); ולשמר את היכולת הצבאית וההשפעה האמריקאית באזור אלתנף (שבקרבת משולש הגבולות סוריה-עיראק-ירדן), בין השאר כדי למנוע שימוש איראני בנתיב היבשתי החשוב המוביל מעיראק לדמשק.

מרחב אדלב
נמשכים חילופי אש בין צבא סוריה לארגוני המורדים הג’האדיסטים
 • גם השבוע נמשכו התקריות בין צבא סוריה לארגוני המורדים הג’האדיסטים. להלן עיקרן:
  • צבא סוריה המשיך לבצע ירי ארטילרי לעבר יעדי ארגוני המורדים בדרום מרחב אדלב. ב-16 במרץ 2019 ניהלו יחידות צבא סוריה חילופי-אש עם “חוליות טרור”, שניסו להסתנן משני כפרים כחמישים ק”מ מצפון מערב לחמאה. לטענת צבא סוריה, רבים מ”פעילי הטרור” נהרגו או נפצעו (סאנא, 16 במרץ 2019). בנוסף לכך, ביצע צבא סוריה ירי לעבר עמדות המטה לשחרור אלשאם וארגונים הקשורים אליו, כארבעים ק”מ מצפון מערב לחמאה (סאנא, 17 במרץ 2019).
  • הארגון הג’האדיסטי “אנצאר אלתוחיד” (תומכי ייחוד האל)[2] הודיע כי ביצע ירי ארטילרי לעבר ריכוזי כוחות של צבא סוריה, כ-4.5 ק”מ מצפון לשדה התעופה הצבאי אבו אלט׳הור (טלגרם, 18 במרץ 2019). חמ”ל “עורר את המאמינים” (המזוהה עם אלקאעדה) דיווח על ירי מקלעים לעבר עמדות צבא סוריה, כ-14 ק”מ מדרום מערב לג’סר אלשע’ור (טלגרם, 19 במרץ 2019).
פגיעה בבית הכלא המרכזי באדלב ע”י מטוסים רוסיים
 • מטוסים רוסיים ביצעו השבוע מספר תקיפות נגד יעדים בעיר אדלב (ב-13 וב-16 במרץ 2019). נמסר כי באחת התקיפות הללו נהרגו 26 בני אדם מהם 17 אזרחים, שמונה ילדים ותשעה אסירים ששהו בבית הכלא המרכזי של המטה לשחרור אלשאם. כתוצאה מהתקיפה נמלטו מבית הכלא עשרות אסירים וביניהם פעילי דאעש רבים. על פי אחראי ההסברה של המטה לשחרור אלשאם מרבית האסירים שנמלטו מבית הכלא (למעלה משלושים) נלכדו (שבכת אבאא’, 16 במרץ 2019; מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 17 במרץ 2019).
תקיפות מטוסים רוסיים באדלב (שבכת אבאא', 16 במרץ 2019).    שבעה-עשר פעילי דאעש, שנמלטו מבית הכלא המרכזי של אדלב לאחר תקיפת המטוסים הרוסים (טלגרם, 14 במרץ 2019).
מימין: תקיפות מטוסים רוסיים באדלב (שבכת אבאא’, 16 במרץ 2019). משמאל: שבעה-עשר פעילי דאעש, שנמלטו מבית הכלא המרכזי של אדלב לאחר תקיפת המטוסים הרוסים (טלגרם, 14 במרץ 2019).
מזרח סוריה
נמשך הקרב בעיירה אלבאע’וז (תמונת מצב עדכנית ל-20 במרץ 2019)

קרב ההכרעה נגד “כיס” דאעש בעיירה אלבאע’וז פוקאני, שהחל ב-1 במרץ 2019, עודנו נמשך בחיפוי אווירי של כוחות הקואליציה. על פי דיווח עדכני נותרו בעיירה כ-500 פעילי דאעש (דף הפייסבוק פראת פוסט, 16 במרץ 2016). מצטפא באלי אחראי ההסברה של כוחות SDF הודיע, כי העיירה אלבאע’וז ומרבית השטח שמחוצה לה, שהוחזק ע”י פעילי דאעש, (“מחנה אלבאע’וז”), נכבשו על ידי SDF . לדבריו פעילי דאעש נדחקו לרצועה צרה הגובלת בנהר הפרת (חשבון הטוויטר של מצטפא באלי, 19 במרץ 2019).

 • ב-13 במרץ 2019 תקפו פעילי דאעש את השטח שנכבש ע”י SDF בעיירה אלבאע’וז. הכורדים דיווחו כי ההתקפה נכשלה. 38 פעילי דאעש נהרגו, ביניהם שמונה מחבלים מתאבדים. בק’רב כוחות SDF נהרגו ארבעה לוחמים (חשבון הטוויטר של מצטפא באלי, 13 במרץ 2019). לאחר הדיפת ההתקפה שבו והתקדמו פעילי SDF והשתלטו על כמה מבנים בעיירה בסיוע תקיפות אוויריות של מדינות הקואליציה וירי ארטילרי מאסיבי (16-14 במרץ 2019). פעיליSDF נסוגו מכמה אתרים בעיירה לקרבת נהר הפרת (דף הפייסבוק של פראת פוסט, 16 במרץ 2019). ב-18 במרץ 2019 נמשכו הקרבות הקשים. כוחות SDF הצליחו לחדור לחלק הצפוני של ה”כיס” באלבאע’וז (ANHA, 18 במרץ 2019).
פעילי דאעש במהלך הלחימה נגד כוחות SDF בעיירה אלבאע'וז (שבכת שמוח', 16 במרץ 2019).    פעילי דאעש במהלך הלחימה נגד כוחות SDF בעיירה אלבאע'וז (שבכת שמוח', 16 במרץ 2019).
פעילי דאעש במהלך הלחימה נגד כוחות SDF בעיירה אלבאע’וז (שבכת שמוח’, 16 במרץ 2019).
פעיל דאעש ב"כיס" באלבאע'וז נושא דברים נגד "הצלבנים" (הנוצרים, חברי הקואליציה) ומציין כי דאעש מגן על המוסלמים.     פעילי דאעש יורים לעבר כוחות SDF באלבאע'וז (טלגרם, סרטון שפרסמה סוכנות אעמאק, 18 במרץ 2019).
מימין: פעיל דאעש ב”כיס” באלבאע’וז נושא דברים נגד “הצלבנים” (הנוצרים, חברי הקואליציה) ומציין כי דאעש מגן על המוסלמים. משמאל: פעילי דאעש יורים לעבר כוחות SDF באלבאע’וז (טלגרם, סרטון שפרסמה סוכנות אעמאק, 18 במרץ 2019).
 • על פי דיווחי מצטפא באלי, אחראי ההסברה של SDF נכבשו העיירה אלבאע’וז והריכוז של פעילי דאעש שמחוצה לה (“מחנה אלבאע’וז”). ב”מחנה אלבאע’וז” נתפסו מאות פעילי דאעש חולים ופצועים, שפונו לקבלת טיפול רפואי בבתי חולים צבאיים (חשבון הטוויטר של מצטפא באלי, 19 במרץ 2019).

ריכוז דאעש ב"מחנה אלבאע'וז", שנכבש על-ידי כוחות SDF, והרצועה הצרה לאורך הפרת אליה נדחקו פעילי דאעש (חשבון הטוויטר של מצטפא באלי, 19 במרץ 2019).
ריכוז דאעש ב”מחנה אלבאע’וז”, שנכבש על-ידי כוחות SDF, והרצועה הצרה לאורך הפרת אליה נדחקו פעילי דאעש (חשבון הטוויטר של מצטפא באלי, 19 במרץ 2019).

פעילי דאעש ממשיכים לנסות ולברוח או להסגיר עצמם
 • מצטפא באלי, אחראי ההסברה בכוחות SDF מסר, כי קבוצה נוספת של פעילי דאעש הסגירה עצמה לידי הכוחות (חשבון הטוויטר של מצטפא באלי, 15 במרץ 2019). מצטפא באלי מסר, כי פעילי דאעש ביצעו בו-זמנית שלושה פיגועי התאבדות נגד משפחות ופעילי דאעש שהסגירו עצמם לידי כוחות SDF. הפיגועים בוצעו במעבר המוביל מאלבאע’וז אל השטח, שבשליטת כוחות SDF, כדי למנוע מהם להסגיר את עצמם. כתוצאה מכך נהרגו שישה פעילי דאעש שניסו להימלט מה”כיס” וכמה פעילים נוספים נפצעו (חשבון הטוויטר של מצטפא באלי, 15 במרץ 2019).

פעילי דאעש, שהסגירו עצמם לידי כוחות SDF בקרבת העיירה אלבאע'וז 
(דף הפייסבוק פראת פוסט, 16 במרץ 2019).
פעילי דאעש, שהסגירו עצמם לידי כוחות SDF בקרבת העיירה אלבאע’וז (דף הפייסבוק פראת פוסט, 16 במרץ 2019).

צפון מזרח סוריה
נמשכים הפיגועים באזור אלמיאדין

השבוע בלטה פעילות אינטנסיבית של דאעש נגד כוחות SDF ואזרחים המשתפים עמם פעולה במרחב העיר אלמיאדין (שעל גדות הפרת, מדרום מזרח לדיר אלזור). להערכתנו נועדה פעילות זאת להסיט את תשומת הלב מהקרב המתנהל בעיירה אלבאע’וז ולהקל על הלחץ המופעל על פעילי דאעש הנצורים בה.

 • להלן הפיגועים העיקריים שבוצעו באזורי אלמיאדין ודיר אלזור:
  • רצח באמצעות ירי אקדח של שני חברי מועצות מקומיות של כפרים שמדרום מזרח לאלמיאדין, הפועלות בחסות SDF. (שבכת שמוח’, חשבון הטוויטר דיר אלזור 24, 14 ו-15 במרץ 2019).
  • הצבת מארב לאחד מאנשי SDF כ-14 ק”מ מדרום מערב לאלמיאדין והריגתו (שבכת שמוח’, 14 במרץ 2019).
  • רצח “סוכן” של המשטר הסורי באמצעות ירי, בכפר השוכן כחמישה ק”מ ממזרח לאלמיאדין (שבכת שמוח’, 16 במרץ 2019).
  • הצבת מארב ללוחמי SDF בעיירה אלשחיל כ,agv ק”מ מצפון לאלמיאדין. שני לוחמי SDF נהרגו ושלושה נפצעו (שבכת שמוח’, 16 במרץ 2019).
  • רצח לוחם SDF, כ-27 ק”מ מדרום מזרח לאלמיאדין (שבכת שמוח’, 16 במרץ 2019).
  • הצבת מארב ללוחמי SDF צפונית מזרחית לדיר אלזור. שלושה לוחמים ובהם מפקד נהרגו (שבכת שמוח’, 16 במרץ 2019).
  • פיצוץ אופנוע תופת סמוך למחסום של כוחות SDF באלבצירה, כ-14 ק”מ מצפון לאלמיאדין (שבכת שמוח’, 18 במרץ 2019).
  • רשת החדשות AMN דיווחה, כי במהלך השבוע שחלף נהרג חיל רוסי, סחרוב קרמוב, ממארב שהציב ארגון דאעש לכוחות הסורים במזרח דיר אלזור (AMN, 16 במרץ 2019).
צפון סוריה
פעילות סיכולית של הכוחות הכורדים באזור מנבג’

נמסר כי לאחרונה החלו כוחות SDF לבצע פעילות סיכול, שמטרתה לחשוף התארגנויות דאעש ושל גורמים פרו-תורכים. ניתן להניח, כי מהלך זה עלול להחריף את המתיחות עם תורכיה השואפת להשתלט על העיר מנבג’ וסביבותיה.

 • ב-16 במרץ 2019 החלו כוחות SDF והמועצה הצבאית של מנבג’, הפועלת בחסותם, במבצע שמטרתו לאתר חוליות דאעש ושל כוחות פרו-תורכיים בעיר מנבג’ ובפריפריה שלה (האתר הכורדי ronahi.tv , 16 במרץ 2019; מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 17 במרץ 2019). ב- 18 במרץ 2019 דווח על מחסומים שהוצבו בעיר מנבג’ ובפרבריה (חשבון הפייסבוק @althwraalsouriafemanbe, 18 במרץ 2019).

כוחות המועצה הצבאית של מנבג' מתגברים את כוחותיהם בעיר מנבג'
(האתר הכורדי ronahi.tv, 18 במרץ 2019).
כוחות המועצה הצבאית של מנבג’ מתגברים את כוחותיהם בעיר מנבג’ (האתר הכורדי ronahi.tv, 18 במרץ 2019).

עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעולות הטרור והגרילה של דאעש

השבוע המשיך דאעש בפעולות הגרילה נגד כוחות הביטחון העיראקים. בפעולות אלה בלט השימוש שעשה דאעש במטעני עלוקה, שהוצמדו לכלי רכב של כוחות הביטחון העיראקים.

 • להלן הפעולות העיקריות שביצע דאעש בשבוע האחרון (על פי דיווחי דאעש):
  • מחוז דיאלא: צלפי דאעש ירו ב-13 במרץ 2019 לעבר אנשי משטרת הגנת מתקני הנפט (משטרת הנפט), כ-39 ק”מ ממזרח לבעקובה. בירי נהרג שוטר, שוטר נוסף נפצע (שבכת שמוח’, 14 במרץ 2019). באותו אזור הפעילו פעילי דאעש מטען חבלה נגד כלי רכב של הגיוס העממי/השבטי. ארבעה מנוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו (שבכת שמוח’, 14 במרץ 2019).
  • מחוז נינוא:
  • פעילי דאעש הצמידו ב-13 במרץ 2019 מטען עלוקה לכלי רכב של צבא עיראק בחלקה המערבי של העיר מוצול. שלושה חיילים נהרגו (שבכת שמוח’, 14 במרץ 2019).
  • ב-13 במרץ 2019 הצמידו פעילי דאעש מטען עלוקה לכלי רכב של אחד מאנשי הגיוס השבטי בשכונה אלאנתצאר, שבחלקה הדרום-מזרחי של העיר מוצול (הגדה המזרחית). איש הגיוס השבטי נהרג (שבכת שמוח’, 14 במרץ 2019).
  • פעילי דאעש הצמידו ב-14 במרץ 2019 מטען עלוקה לכלי רכב בעיירה רביעה הסמוכה לגבול עיראק-סוריה (כחמישים ק”מ מצפון מערב לתלעפר). מפקד בגיוס העממי/השבטי נפצע (שבכת שמוח’, 16 במרץ 2019).
  • מחוז צלאח אלדין: פעילי דאעש העלו באש את בתיהם של שניים מאנשי הגיוס השבטי כ-6 ק”מ ממערב לאלסאמראא’ (שבכת שמוח’, 16 במרץ 2019). בפריצה שביצעו פעילי דאעש לדירה בקרבת אגם אלת’רת’אר הם ירו למוות בארבעה אנשי מודיעין עיראקים (כחמישים ק”מ ממערב לאלסאמראא’) (שבכת שמוח’, 15 במרץ 2019). ב-14 במרץ 2019 העלו פעילי דאעש באש את בתיהם של שני אנשי הגיוס השבטי, כשישה ק”מ ממערב לאלסאמראא’ (שבכת שמוח’, 16 במרץ 2019).
 ציוד של ארבעה אנשי מודיעין עיראקים, שנורו למוות על-ידי פעילי דאעש 
(שבכת שמוח', 15 במרץ 2019).    פעיל דאעש שורף את ביתו של אחד מאנשי הגיוס השבטי בכפר אלחויש, שממערב לאלסאמראא' (שבכת שמוח', 18 במרץ 2019).
מימין: ציוד של ארבעה אנשי מודיעין עיראקים, שנורו למוות על-ידי פעילי דאעש (שבכת שמוח’, 15 במרץ 2019). משמאל: פעיל דאעש שורף את ביתו של אחד מאנשי הגיוס השבטי בכפר אלחויש, שממערב לאלסאמראא’ (שבכת שמוח’, 18 במרץ 2019).
פעולות סיכול ומנע של כוחות הביטחון העיראקים
 • להלן עיקרי פעילות הסיכול והמנע של כוחות הביטחון העיראקים:
 • חטיבה 2 של הגיוס העממי וכוחות הביטחון העיראקים איתרו מאגר אמצעי לחימה, שכלל רקטות ופצצות מרגמה במדבר נג’ף (138 ק”מ מדרום לבגדאד) (al-hashed.net, 13 במרץ 2019).
 אנשי הגיוס העממי וכוחות הביטחון העיראקים בסמוך למקום מסתור של אמצעי הלחימה.    אמצעי לחימה, שאותרו במדבר נג'ף (al-hashed.net, 13 במרץ 2019).
מימין: אנשי הגיוס העממי וכוחות הביטחון העיראקים בסמוך למקום מסתור של אמצעי הלחימה.
משמאל: אמצעי לחימה, שאותרו במדבר נג’ף (al-hashed.net, 13 במרץ 2019).
 • מנהלת המודיעין הצבאי העיראקי הודיעה כי עשרה מקומות מסתור של דאעש הושמדו, כארבעים ק”מ מדרום מערב לכרכוכ (אלסומריה, 14 במרץ 2019).
 • מפקדת מבצעי בגדאד הודיעה, כי כוחות צבא עיראק הרגו צפונית לבגדאד את צבאח נורי, פעיל דאעש בכיר, שהיה האחראי המנהלתי והצבאי במחוז צפון בגדאד של דאעש (סוכנות הידיעות העיראקית, 15 במרץ 2019).
 • דובר משטרת מחוז דיאלא הודיע כי כוח ביטחוני פרץ למקום מסתור בחלקו המזרחי של המחוז והרג ארבעה “פעילי טרור” (קרי, דאעש) אשר תכננו לתקוף את (מטה מנהלת) המחוז (סוכנות הידיעות העיראקית, 17 במרץ 2019).

גופתו של אחד מארבעה פעילי דאעש, שנהרגו במחוז דיאלא בפעולת סיכול של כוחות 
הביטחון העיראקים (סוכנות הידיעות העיראקית, 17 במרץ 2019).
גופתו של אחד מארבעה פעילי דאעש, שנהרגו במחוז דיאלא בפעולת סיכול של כוחות הביטחון העיראקים (סוכנות הידיעות העיראקית, 17 במרץ 2019).

 • מפקדת מבצעי אלאנבאר של צבא עיראק הודיע על פיצוץ מבוקר של כ-140 מטעני חבלה וחמש חגורות נפץ של דאעש מדרום לאלפלוג’ה (סוכנות הידיעות העיראקית, 18 במרץ 2019).
פעילות ג’האדיסטית במדינות נוספות
התבססות דאעש בתוניסיה

לאחרונה פרסמו כלי התקשורת המזוהים עם דאעש דיווחים אודות פעילות צבאית שמבצע הארגון בצפון מערב תוניסיה, בקרבת הגבול עם אלג’יריה. פעילות זאת כללה סיורים, הכנת מטעני חבלה והוצאתו להורג של איש ביטחון תוניסאי. בתמונות שהופצו הופיעה המילה תוניסיה והם הופצו בפורמט המאפיין מחוזות אחרים של דאעש. יתכן איפא שהמדובר בהקמת מחוז חדש של דאעש בתוניסיה, או בהכשרת קרקע תקשורתית לקראת הקמת מחוז חדש, אף כי עד כה לא פורסמה הודעה פורמלית על כך[3].

 • ב-17 במרץ 2019 פרסם אתר אינטרנט המזוהה עם דאעש תמונות של פעילי דאעש בתוניס בעת פעילות צבאית. הפעילים נראה מבצעים סיורים ומכינים מטען חבלה מאולתר (שבכת שמוח’, 17 בספטמבר 2018). כמו כן דווח על הוצאה להורג של “סוכן” מנגנון הביטחון התוניסאי (אלפראת מדיה, שבכת שמוח’, 16 במרץ 2019). פורמט הצילומים והכיתוב של שם המחוז מאפיינים מחוזות אחרים של דאעש. בתמונות שהופצו הופיע (מימין) הכיתוב תוניס (קרי, תוניסיה), אף כי המילה מחוז (ולאיה) לא הופיעה בו.
 • בשנה האחרונה ביצע דאעש מספר פיגועים בתוניסיה אך עד כה הוא לא הוכיח יכולות צבאיות גבוהות במיוחד. הפרסומים האחרונים עלולים לבטא מאמץ שעושה דאעש להתבסס בתוניסיה, יתכן בעקבות חזרתם של פעילים רבים מסוריה למדינת מוצאם. יתכן גם, שעיתוי הפרסומים קשור לעניינו של דאעש להמחיש כי למרות הלחצים הכבדים המופעלים עליו בסוריה נמשכת פעילותו ברחבי העולם ואף מתרחבת. מכל מקום, התבססות דאעש בתוניסיה מהווה ביטוי נוסף להפיכתה של אפריקה לזירת פעילות מרכזית של הארגון שמחוזותיו מחוללים אי יציבות ביטחונית פוליטית במרחב צפון אפריקה והמדינות שמדרום לסהרה.
 פעילי דאעש מכינים רסס למטעני חבלה באמצעות חיתוך מוט ברזל לחתיכות קטנות.    פעילי דאעש מכינים מטעני חבלה (שבכת שמוח', 17 במרץ 2019).
מימין: פעילי דאעש מכינים רסס למטעני חבלה באמצעות חיתוך מוט ברזל לחתיכות קטנות. משמאל: פעילי דאעש מכינים מטעני חבלה (שבכת שמוח’, 17 במרץ 2019).
פעילות צבאית של מחוז ח’ראסאן
 • בשבוע שחלף הודיע מחוז ח’ראסאן על שורה של פעולות שביצע:
  • הריגת “סוכן של ארה”ב” באמצעות מטען חבלה במחוז קונאר (שבכת שמוח’, 13 במרץ 2019).
  • פגיעה בארבעה חיילים אפגאנים באמצעות שני מטעני חבלה שהוטמנו בעיר ג’לאלאבאד (שבכת שמוח’, 13 במרץ 2019).
  • הריגה ופציעה של 11 חיילים אפגאנים באמצעות פיצוץ שלושה מטעני חבלה בעיר ג’לאלאבאד (שבכת שמוח’, 15 במרץ 2019).
  • הריגת איש ביטחון אפגאני בבירה קאבול באמצעות ירי מנשק אוטומטי (שבכת שמוח’, 17 במרץ 2019).
התבטאות רוסית בעניין התחזקות דאעש בצפון אפגניסטאן
 • סרגיי סמירנוב, יו”ר המועצה הלאומית למלחמה בטרור (RATS) של ארגון שנחאי לשיתוף פעולה ([4](SCO, וסגן ראש שירות הביטחון הפדראלי הרוסי (FSB) אמר בראיון לכלי תקשורת כי ארגון דאעש מתחזק בצפון אפגניסטאן. לדבריו מהווה דאעש איום משמעותי על המדינות החברות בארגון SCO. לאחר פגישה של מועצת RATS בטשקנט, אמר סמירנוב: “ארגוני הטרור הגבירו את הפעילות החתרנית שלהם ופעילות הטרור והם מחזקים את מאחזיהם בצפון אפגניסטאן. בהתחשב בהפסדים שספג בסוריה ובעיראק, חייב ארגון דאעש לחפש דרכים לחזק את מעוזי הח’ליפות. העובדה שארגון דאעש מתחזק בצפון אפגניסטן יכולה להצביע על איום ממשי על הביטחון האזורי בעתיד הקרוב”.
לחימה עזה בדרום הפיליפינים
 • נמשכת הלחימה העזה בין פעילי דאעש לבין צבא הפיליפינים באי מינדנאו, שבדרום המדינה. נמסר כי כעשרים פעילי דאעש נהרגו בתקיפות קרקעיות ואוויריות שביצע צבא הפיליפינים. בין ההרוגים מחמד עלי בן עבד אלרחמן המכונה מעאויה, פעיל ג’האד המשתייך לארגון ג’מאעה אסלאמיה האינדונזי, אשר שימש כמדריך להכנת מטעני חבלה של ארגון אבו סיאף (מנילה טיימס, 14 במרץ 2019). מחוז מזרח אסיה של דאעש הודיע, כי פעיליו בלמו התקפה של צבא הפיליפינים באי מינדנאו. על פי ההודעה נהרגו ששה-עשר חיילי צבא הפיליפינים ושלושים ושניים נפצעו (שבכת שמוח’, 15 במרץ 2019).
המלחמה על התודעה
איומים של דאעש על ניו-זילנד בעקבות פיגוע ההרג בשני מסגדים בעיר כרייסטצ’רץ’
 • ב-15 במרץ 2019 בוצעו פיגועי הרג בשני מסגדים בעיר כרייסטצ’רץ’ שבניו זילנד. לפחות חמישים מתפללים נהרגו וכחמישים נוספים נפצעו, חלקם באורח קשה. הפיגוע בוצע ע”י אזרח אוסטרלי בן 28, לאומן קיצוני, תומך בעליונות הלבנה, עוין כלפי מהגרים ושונא מוסלמים. מבצע הפיגוע השתמש בחמישה כלי נשק.

דאעש הזדרז לפרסם באתרי האינטרנט המזוהים עימו כרזה ובה איום לבצע במהרה פיגוע נקמה רב נפגעים, דומה לזה שבוצע. מעבר לתחושת הנקם חותר דאעש למנף את מתקפת הטרור כדי להציג עצמו כמגן המוסלמים ולעודד את תומכיו לבצע פיגועי נקם נגד יעדים המזוהים עם ניו זילנד (או אף כאלו המזוהים עם מדינות המערב בכלל).

 

כרזה של תומך דאעש שבה נראים כלי נשק לצד דגל הארגון. ועל כלי הנשק נכתב: "בקרוב יתהפך הגורל עליכם" כמו כן נכתב: "אין חסינות לאף אחד, והתגובה קרבה" ו"סבלנות, ניו זילנד, הימים מתמעטים [לקראת הנקמה], הפצעים מחייבים גזירה שווה" (שבכת שמוח', אח'באר אלמסלמין, 16 במרץ 2019).    תמונה מתוך סרטון שצילם מבצע הפיגוע בזמן הפיגוע במסגד (טלגרם, 15 במרץ 2019).
מימין: כרזה של תומך דאעש שבה נראים כלי נשק לצד דגל הארגון. ועל כלי הנשק נכתב: “בקרוב יתהפך הגורל עליכם” כמו כן נכתב: “אין חסינות לאף אחד, והתגובה קרבה” ו”סבלנות, ניו זילנד, הימים מתמעטים [לקראת הנקמה], הפצעים מחייבים גזירה שווה” (שבכת שמוח’, אח’באר אלמסלמין, 16 במרץ 2019). משמאל: תמונה מתוך סרטון שצילם מבצע הפיגוע בזמן הפיגוע במסגד (טלגרם, 15 במרץ 2019).
 • דובר דאעש אבו חסן אלמהאג’ר פרסם קלטת ובה שורת מסרים לפעילי דאעש ולתומכיו. בין השאר הוא התייחס לפיגוע ההרג בניו זילנד. אלמהאג’ר אמר, כי מנהיגי המערב מזילים “דמעות תנין” על המתפללים המוסלמים שנהרגו. לדבריו המדובר בפיגוע שרשרת של אסונות שה”כופרים” ביצעו נגד המוסלמים ועוד יבצעו בעתיד. הוא קרא לפעילי דאעש לנקום את דמם של המתפללים בניו זילנד (שבכת שמוח’, 18 במרץ 2019).

[1] בעקבות הצהרת הנשיא דונלד טראמפ (19 בדצמבר 2018) מסרו מקורות אמריקאים כי ארה"ב תוציא את 2,000 חייליה המוצבים בסוריה. לאחרונה מסרו מקורות אמריקאים כי ארה"ב תשאיר 400 חיילים בסוריה. עתה, על פי הידיעה בוול סטריט ג'ורנל, עשוי מספרם להגיע לאלף.
[2]
אנצאר אלתוחיד הינו ארגון מורדים ג'יהאדיסטי, שהוקם במרץ 2018. הארגון מורכב מפלגים שהשתייכו בעבר לארגון הג'יהאדיסטי "ג'נד אלאקצא" (צבא אלאקצא) ופרשו ממנו בסוף 2016 (שבכת שאם, רשת תקשורת המזוהה עם ארגוני המורדים, 9 במרץ 2018).
[3]
פירוט על פעילות דאעש בתוניסיה יצא במסמך נפרד.
[4]
ארגון שנחאי לשיתוף פעולה SEO)) הינו ארגון בינלאומי, שנועד לבנות אמון ולהגביר את שיתוף הפעולה הפוליטי, הכלכלי והביטחוני בין המדינות החברות בו. הארגון נוסד בשנת 2001 על ידי סין, רוסיה, קזחסטאן, קירגיזסטאן, טג'יקיסטאן ואוזבקיסטאן. פעילות הארגון מתמקדת בשיתוף פעולה ביטחוני, שיתוף פעולה כלכלי ושיתוף פעולה תרבותי.