מבט לג’האד העולמי (14 בספטמבר- 6 באוקטובר 2021)

המחבל המתאבד, מצבאח אלקנרי (שמוצאו ממחוז קונאר באפגניסטאן),שביצע את הפיגוע (טלגרם, 4 באוקטובר 2021).

המחבל המתאבד, מצבאח אלקנרי (שמוצאו ממחוז קונאר באפגניסטאן),שביצע את הפיגוע (טלגרם, 4 באוקטובר 2021).

פעילי דאעש בסרטון (טלגרם, 5 באוקטובר 2021).

פעילי דאעש בסרטון (טלגרם, 5 באוקטובר 2021).

פעיל דאעש מניף את דגל הארגון במקיאנגה.

פעיל דאעש מניף את דגל הארגון במקיאנגה.

פעיל דאעש במקיאנגה על רקע המחנה שהועלה באש (טלגרם, 1 באוקטובר 2021).

פעיל דאעש במקיאנגה על רקע המחנה שהועלה באש (טלגרם, 1 באוקטובר 2021).

פעילי דאעש חמושים לצד דגל הארגון כשברקע בתים של תושבים נוצרים בכפר עולים באש (טלגרם, 13 בספטמבר 2021).

פעילי דאעש חמושים לצד דגל הארגון כשברקע בתים של תושבים נוצרים בכפר עולים באש (טלגרם, 13 בספטמבר 2021).

עיקרי אירועי השבוע
 • אפגניסטן: מחוז ח’ראסאן של דאעש הגביר משמעותית את פעילותו בשלושת השבועות האחרונים נגד טאלבאן באפגניסטאן. פעילות המחוז הורחבה וכוונה גם נגד כוחות הביטחון של פקיסטאן, מצדו המזרחי של הגבול. פיגוע בולט היה ב-3 באוקטובר 2021 כאשר מחבל מתאבד הפעיל חגורת נפץ בקרב אנשי טאלבאן בכירים שהשתתפו באירוע ניחום אבלים במסגד בקאבול.
 • בתקופה הנסקרת ניכרה ירידה יחסית בפעילות דאעש ברוב המחוזות למעט בעיראק:
  • סוריה: פעילות דאעש התמקדה באזור המדבר הסורי, בעיקר נגד צבא סוריה והכוחות המסייעים לו. מטוסי חיל האוויר הרוסי תקפו מספר פעמים יעדי דאעש במרחב. דאעש קיבל אחריות על פגיעה ברשת החשמל בדמשק שגרמה להשבתת אספקת החשמל בעיר במשך שעות ארוכות.
  • עיראק: נמשכה פעילות דאעש בעיקר נגד כוחות הביטחון העיראקיים והכוחות המסייעים להם. רוב הפעילות בתקופה הנסקרת התמקדה במחוז דיאלא. דאעש פרסם סרטון הקורא לפעיליו להמשיך בפיגועים נגד שלטונות עיראק.
 • חצי האי סיני: ראש המערך השרעי של דאעש בחצי האי סיני, הסגיר עצמו, בלוויית משפחתו לידי מיליציות השבטים בסיני, המסייעות לצבא מצרים. זהו הגורם הבכיר ביותר במחוז סיני שהסגיר את עצמו לשלטונות המצריים עד כה. במקביל נמשכה פעילות דאעש, אם כי ברמה פחותה, נגד כוחות הביטחון המצריים וגורמים המסייעים להם.
 • אפריקה: מחוז מערב אפריקה ומרכז אפריקה, המשיכו בפעילות אינטנסיבית נגד כוחות הביטחון ותושבים נוצרים בעיקר בניגריה ובקונגו. נשיא צרפת, עמנואל מקרון, אישר כי מנהיג דאעש באזור הסהרה נהרג בידי הכוחות הצרפתיים.
 • אסיה: הסוכנות הלאומית לחקירות לאומיות של הודו (The National Investigation Agency-NIA), פרסמה דו”ח המצביע על כך שלאחרונה מנסה דאעש לגייס פעילים בהודו. על-פי הדו”ח עד כה סוכלו 37 התקפות טרור בהודו, האחרונה שבהן הייתה ביוני 2021. כוחות הביטחון של אינדונזיה הרגו את עלי קאלורה (Ali Kalora), שעמד בראש המג’אהדין של מזרח אינדונזיה” (MIT), ארגון ג’האדיסטי שבשנת 2014 נשבע אמונים לדאעש .
 • משטרת גרמניה סיכלה פיגוע שעמד להתרחש בבית כנסת ביום הכיפורים בעיר האגן במערב גרמניה.
 • המלחמה על התודעה: מאמר שהתפרסם באלנבא’, שבועון דאעש עסק בחשיבות פעילות התעמולה/הסברה לעידוד ביצוע ג’האד.
אפגניסטאן

פעילות דאעש

 • שבועון אלנבא’ של דאעש פרסם אינפוגרף המסכם את פעילות מחוז ח’ראסאן של דאעש (אפגניסטאן) בין 22-18 בספטמבר 2021. על-פי האינפוגרף, בתקופה זו ביצעו פעילי דאעש עשרים התקפות במתווים שונים (15 באמצעות מטעני חבלה, ארבע התנקשויות וירי ממארב אחד). לטענת הארגון, בפעילות נהרגו ונפצעו 85 בני-אדם, ביניהם מפקד בתנועת טאלבאן (שבועון אלנבא’, טלגרם, 23 בספטמבר 2021).
האינפוגרף כפי שהופיע בשבועון אלנבא' (שבועון אלנבא’, טלגרם, 23 בספטמבר 2021).
האינפוגרף כפי שהופיע בשבועון אלנבא’ (שבועון אלנבא’, טלגרם, 23 בספטמבר 2021).
 • אכן, לאחר תקופה של שקט יחסי, בשלושת השבועות האחרונים חלה עלייה משמעותית בפעילות מחוז ח’ראסאן של דאעש. הפעילות כוונה בעיקר נגד אנשי טאלבאן שהשתלטו על אפגניסטאן. רוב התקפות התבצעו בג’לאלאבאד במתווה של הפעלת מטענים. אירוע בולט היה ב-3 באוקטובר 2021 כאשר אירע פיצוץ בכניסה למסגד בקאבול, שבו התקיימה אזכרה לאימו של סגן שר ההסברה בממשלת טאלבאן. בפיגוע נהרגו חמישה בני-אדם (WION, 3 באוקטובר 2021; AFP, 3 באוקטובר 2021).על פי דאעש פעיל דאעש, שנשא על גופו חגורת נפץ, פוצץ עצמו בלב התקהלות של מפקדים ואנשי טאלבאן במהלך אירוע ניחום אבלים. עשרות בני-אדם נהרגו ונפצעו (טלגרם, 4 באוקטובר 2021). מיד לאחר האירוע, פשטו לוחמי טאלבאן על מבנה ששימש את פעילי דאעש בצפון קאבול. מספר פעילי דאעש נהרגו.

המחבל המתאבד, מצבאח אלקנרי (שמוצאו ממחוז קונאר באפגניסטאן),שביצע את הפיגוע
 (טלגרם, 4 באוקטובר 2021).
המחבל המתאבד, מצבאח אלקנרי (שמוצאו ממחוז קונאר באפגניסטאן),שביצע את הפיגוע (טלגרם, 4 באוקטובר 2021).

 • להלן עיקרי הפעילות (על פי הודעות קבלת אחריות של דאעש בערוץ טלגרם):
  • 2 באוקטובר 2021: הופעל מטען נגד סיור רגלי של לוחמי טאלבאן בג’לאלאבאד. שני אנשי טאלבאן נהרגו ונוסף נפצע (טלגרם, 5 באוקטובר 2021). באותו יום גם בוצע ירי לעבר כלי רכב של טאלבאן. ארבעה נהרגו ואחד נפצע.
  • 1 באוקטובר 2021: הופעל מטען נגד שני כלי רכב של טאלבאן בשריכאר, באזור פרוואן (Parwan), בצפון קאבול. עשרה אנשי טאלבאן נפצעו.
  • 29 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של אנשי טאלבאן בג’לאלאבאד. שלושה מנוסעי כלי הרכב נהרגו וארבעה נוספים נפצעו.
  • 29 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של אנשי טאלבאן באזור פרוואן (Parwan). ארבעת נוסעי כלי הרכב נפצעו או נהרגו.
  • 29 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של אנשי טאלבאן באזור בירוני שבמחוז קונאר, בקרבת גבול אפגניסטאן פקיסטאן. חמישה נוסעי כלי הרכב נפצעו.
  • 27 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר מחסום של טאלבאן באזור סוכי שבמחוז קונאר. שלושה אנשי טאלבאן נהרגו ושניים נפצעו.
  • 26 בספטמבר 2021: שני מטענים הופעלו נגד שתי מכליות המובילות נפט עבור טאלבאן בצפון קאבול. שתי המכליות עלו באש.
  • 26 בספטמבר 2021: בוצע ירי ממארב נגד כלי רכב של טאלבאן באזור פרוואן. ארבעת נוסעי המכונית נהרגו.
  • 25 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של טאלבאן בג’לאלאבאד. חמישה אנשי טאלבאן נהרגו או נפצעו. יום לאחר מכן בוצע ירי לעבר כלי רכב שישה אנשי טאלבאן נהרגו.
  • 23 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של טאלבאן בג’לאלאבאד. חמישה אנשי טאלבאן נהרגו או נפצעו . באותו יום בוצע ירי לעבר איש טאלבאן בעיר.
  • 22 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד התקהלות של אנשי טאלבאן בג’לאלאבאד. שני אנשי טאלבאן נהרגו ושניים נוספים נפצעו. באותו יום גם הופעל מטען נגד כלי רכב של טאלבאן ושני בני אדם נפצעו. נגד אנשי טאלבאן נוספים שהגיעו למקום הופעל מטען נוסף. שני בני אדם נהרגו ושניים נוספים נפצעו. מפיצוץ מטען נוסף נהרגו שני אנשי טאלבאן וארבעה נפצעו.
  • 22 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של טאלבאן בקאבול. שישה אנשי טאלבאן נהרגו או נפצעו.באותו יום בוצע ירי לעבר שני אנשי טאלבאן בעיר השניים נהרגו.
  • 20 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של טאלבאן באזור ננגרהאר. ארבעה אנשי טאלבאן נהרגו ושלושה נפצעו. מטען נוסף הופעל נגד קבוצה של אנשי טאלבאן במקום ושני אנשים נוספים נהרגו.
  • 20 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של טאלבאן באזור מזאר דארה, בצפון המדינה, בקרבת גבול אפגניסטאן-אוזבקיסטאן. שני אנשי טאלבאן נפצעו.
  • 19 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של אנשי טאלבאן בג’לאלאבאד. שלושה אנשי טאלבאן נהרגו ושניים נפצעו.
  • 18 בספטמבר 2021: הופעלו מספר מטענים נגד כלי רכב של טאלבאן במספר אזורים בעיר ג’לאלאבאד שגרמו להריגתם ולפציעתם של לפחות שלושים אנשי טאלבאן. באותו יום גם בוצע ירי לעבר איש טאלבאן.
פעילות סיכול ומנע
 • בתגובה לעלייה בפיגועים הודיעו בכירים בטאלבאן כי כוחות הארגון פתחו במבצע נגד פעילי דאעש במחוז ננגרהאר ובקאבול (חשבון הטוויטר של סוכנות הידיעות האפגנית, 29 בספטמבר 2021).
 • גורמים בטאלבאן דיווחו על הריגתו של זיא אלחק אבו עמר אלח’ראסאני, מושל מחוז ח’רסאן של דאעש (חשבון הטוויטר Islamic Emirates of Afghanistan, 25 בספטמבר 2021). על פי ההודעה האירוע היה ב-15 באוגוסט 2021, יומיים לאחר כיבוש קאבול על ידי טאלבאן (חשבון הטוויטר של טלאבאן, 25 בספטמבר 2021). יצוין כי לפני כחודש דווח על מותו אולם עד כה לא היה לכך אישור רשמי מצד גורם כלשהו.
הזירה הסורית
מפת מחוזות סוריה (Freeworldmaps)
מפת מחוזות סוריה (Freeworldmaps)
מרחב אדלב
 • נמשכו חילופי האש הארטילריים בין צבא סוריה והכוחות המסייעים לו, לבין כוחות המורדים במובלעת המורדים באדלב. במקביל, בוצעו תקיפות של מטוסים רוסיים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 14 בספטמבר 2021 עד 3 באוקטובר 2021).
פעילות ארגון חראס אלדין
 • כלי טייס אמריקאי של כוחות הקואליציה הבינלאומית בראשות ארצות-הברית תקף כלי רכב באזור אדלב. בתקיפה נהרגו שני בכירי ארגון חראס אלדין, שלוחת אלקאעדה בסוריה (פיקוד המרכז של צבא ארה”ב, 20 בספטמבר 2021: מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 19 בספטמבר 2021; ענב בלדי, 20 בספטמבר 2021).
 • אבו המאם אלשאמי, מנהיג ארגון חראס אלדין, פרסם הודעה בה האשים את המטה לשחרור אלשאם, הארגון הבולט באדלב, במעצר פעילי ארגונו בזמן התקיפה האמריקאית (“הקואליציה הציונית-צלבנית”), במקום לפעול לצד “לוחמי הג’האד” (טלגרם, 23 בספטמבר 2021). יוזכר כי ב-12 בספטמבר 2021 פרסם אלשאמי הודעה בה קרא למטה לשחרור אלשאם להגיע לפיוס עם ארגונו (טלגרם, 12 בספטמבר 2021).
המרחב המדברי (אלבאדיה)
 • פעילי דאעש המשיכו בתקיפות נגד צבא סוריה והכוחות המסייעים לו. להלן עיקרי האירועים:
  • קצין בדרגת תת-אלוף (עמיד) וחמישה חיילים נהרגו ו-11 נוספים נפצעו בהתקפה שביצעו פעילי דאעש באזור שממזרח לחמאה (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 2 באוקטובר 2021).
  • פעילי דאעש הפעילו מטען נגד כלי רכב של צבא סוריה על כביש דיר-אלזור-אלרקה. שני חיילים נהרגו (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 26 בספטמבר 2021).
  • ארבעה (או שישה) לוחמי לואא’ אלקדס, מיליציה פלסטינית המסייעת למשטר הסורי ומודרכת על-ידי קצינים רוסים, נהרגו בתקיפות שביצעו פעילי דאעש באזור שממזרח לחמץ (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 26 בספטמבר 2021, שבכת עין אלפראת, 26 בספטמבר 2021). מספר ימים קודם לכן נהרגו חמישה לוחמי המיליציה, בהתקפה שביצעו פעילי דאעש בפאתי תדמר (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 19 בספטמבר 2021).
  • שני חייליי צבא סוריה ומפקד במשמר הלאומי נהרגו ושישה לוחמי מיליציות המסייעות למשטר הסורי נפצעו מפיצוץ מטען במדבר אלסח’נה, כ-120 ק”מ מדרום-מערב לדיר אלזור (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 23 בספטמבר 2021). מספר ימים קודם לכן נהרגו באזור שני חיילים ושבעה נפצעו, חלקם באורח קשה (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 18 בספטמבר 2021).
  • 13 בספטמבר 2021: פעילי דאעש תקפו עמדות של חטיבת אלפאטמיון, מיליציה פרו-איראנית של חיילים ממוצא אפגאני, המסייעת למשטר הסורי, באזור אלסח’נה. נמסר כי פעילי דאעש רבים המצוידים בנשק קל, מרגמות, אר.פי.ג’י ומקלעים, הגיעו לאזור וביצעו התקפת פתע נגד עמדות המיליציה. במקום התנהלו חילופי-אש כבדים במשך כמה שעות, ובמהלכם נהרגו שמונה לוחמי מיליציה ותשעה נוספים נפצעו. גורמים של משמרות המהפכה האיראניים פינו את הפצועים לבית חולים שדה בעיר תדמר (אלשרק אלאוסט, 15 בספטמבר 2021).
 • חיל האוויר הרוסי המשיך לתקוף יעדי דאעש באזור המדבר. ב-17 בספטמבר 2021 תקפו מטוסים מערות המשמשות את הארגון, אמצעי לחימה, ציוד ופעילי הארגון. דווח כי שישה פעילים נהרגו (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 17 בספטמבר 2021). ב-2 באוקטובר 2021 נהרגו תשעה פעילי דאעש ו-12 נפצעו בתקיפות שבוצעו באזורים שונים במרחב (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 2 באוקטובר 2021).
מרחב אלרקה
 • מסוק של צבא ארה”ב הצניח כוחות מהאוויר באזור אלרקה. הכוחות, שהסתייעו בכוחותSDF , פשטו על מבנים באזור וחטפו שני אזרחים (סאנא, 14 בספטמבר 2021).
 • כוח של SDF עצר שלושה פעילי דאעש בכירים באלרקה. השלושה הסתירו פעילי דאעש ותכננו לבצע פיגועים נגד לוחמי SDF באזור העיר (ANHA, 26 בספטמבר 2021).
מרחב דיר אלזור-אלמיאדין[1]
 • 28 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר שני לוחמי SDF באזור אלבצירה, כ-15 ק”מ צפונית לאלמיאדין. מספר ימים קודם לכם בוצע באזור ירי לעבר איש מודיעין של SDF.
 • 17 בספטמבר 2021: גופת חייל צבא סוריה נמצאה במדבר אלמיאדין, כארבעים ק”מ דרומית-מזרחית לדיר אלזור, באזור שבו נוכחות גבוהה של לוחמי מיליציות פרו-איראניות. נסיבות המוות לא ידועות. יתכן שהוא נהרג בידי פעילי דאעש (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 17 בספטמבר 2021).
 • 13 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר לוחם SDF באזור אלצבחה, כ-25 ק”מ דרומית-מזרחית לדיר אלזור. הלוחם נהרג ונשקו נלקח (טלגרם, 14 בספטמבר 2021).
מרחב אלחסכה
 • בדאעש דיווחו כי שבעה פעילי הארגון, בני לאומים שונים, נמלטו מבית הכלא באלחסכה. בין הפעילים אזרח תוניסאי, אזרח מרוקו, שניים בעלי אזרחות תורכית, אחד צ’צ’ני, אחד רוסי ואחד הולנדי. הדיווח לא אושר על ידי גורם כורדי רשמי כלשהו (טלגרם, 22-21 בספטמבר 2021).
 • כוח של SDF עצר 27 פעילי דאעש סמוך לאלחסכה (אתר SDF, 18 בספטמבר 2021). יום קודם לכן עצר כוח של יחידת הקומנדו של SDF עשרים פעילי דאעש באזור (אתר SDF, 17 בספטמבר 2021). כמו כן נעצרו שני פעילי דאעש, חברי חוליה רדומה של הארגון, בפאתי אלחסכה (אתר SDF, 13 בספטמבר 2021).
מרחב דמשק
 • מחוז אלשאם של דאעש באזור דמשק קיבל אחריות על פגיעה ברשת החשמל בדמשק. על-פי הודעת הארגון, במסגרת “המלחמה הכלכלית” שמנהל הארגון נגד המשטר הסורי, פוצצו פעילי הארגון באמצעות מטעני חבלה את הצינור המוביל גז המיועד להפקת חשמל בין תחנות החשמל תשרין (בצפון העיר דמשק) ודיר עלי (כעשרים ק”מ דרומית לדמשק), וכמו-כן פוצצו שני עמודי מתח גבוה השייכים לתחנת דיר עלי, מה שגרם להפסקת חשמל בכל אזור הדרום (טלגרם, 18 בספטמבר 2021).
צינור הגז שפוצץ על-ידי דאעש באזור דמשק (שבועון אלנבא', טלגרם, 23 בספטמבר 2021).
צינור הגז שפוצץ על-ידי דאעש באזור דמשק (שבועון אלנבא’, טלגרם, 23 בספטמבר 2021).
 • שר החשמל הסורי, ע’סאן אלזאמל, אישר כי צינור הגז ושני עמודי מתח גבוה אכן נפגעו מפיצוץ מטעני חבלה, דבר ששיתק את פעולת תחנת דיר עלי וגרם להפסקת חשמל בדמשק ובפרבריה למשך מספר שעות (סקאי ניוז, 18 בספטמבר 2021; הטלוויזיה הסורית, 18 בספטמבר 2021).
הזירה העיראקית
מחוזות עיראק (ויקיפדיה)
מחוזות עיראק (ויקיפדיה)
 • מחוז עיראק של דאעש פרסם סרטון, שאורכו כחמישים דקות, הכולל תיעוד פיגועים שביצעו פעילי המחוז במדינה ודברי עידוד לפעילי הארגון להמשיך בפעילות נגד שלטונות עיראק, במסגרת “הג’האד נגד הכופרים”. בסרטון מופיע, בין היתר, פעיל דאעש רעול פנים הטוען שהצהרות הממשל העיראקי על המכות שהוא מכה בפעילי דאעש אינן נכונות. לדבריו בניגוד לטענותיהם, אין לכוחות הביטחון העיראקיים שום הישגים מול הארגון ומדובר במלחמה תקשורתית. עוד ציין שהשלטון הדמוקרטי נוגד את שלטון אללה. הוא המשיך בהתקפה נגד השיעים, המשתלטים, לטענתו, על המדינה על חשבון בני העדה הסונית (טלגרם, 5 באוקטובר 2021).נראה שהסרטון התפרסם על רקע הבחירות לפרלמנט, שתתקיימנה ב-10 באוקטובר 2021.
פעילי דאעש בסרטון (טלגרם, 5 באוקטובר 2021).   פעילי דאעש בסרטון (טלגרם, 5 באוקטובר 2021).
פעילי דאעש בסרטון (טלגרם, 5 באוקטובר 2021).
פיגועים בחלוקה למחוזות[2]
מחוז כרכוכ
 • 5 באוקטובר 2021: בוצע ירי לעבר מטה של משטרת עיראק באזור אלריאצ’, כחמישים ק”מ מדרום-מערב לכרכוכ. שני שוטרים נהרגו. יום קודם לכן בוצע ירי לעבר כוח של הגיוס העממי. גם לעבר כוח סיוע שהגיע למקום בוצע ירי. ארבעה לוחמים של הגיוס העממי נהרגו או נפצעו.
 • 3 באוקטובר 2021: בוצע ירי לעבר עמדה של משטרת עיראק באזור אלרשאד, כארבעים ק”מ דרומית-מערבית לכרכוכ. שוטר אחד נהרג.
 • 1 באוקטובר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של משטרת עיראק באזור אלרשאד. נוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו.
 • 1 באוקטובר 2021: בוצע ירי לעבר מחנה של צבא עיראק באזור דאקוק, בדרום כרכוכ. חייל נפצע ונגרמו נזקים למחנה. באותו יום גם בוצע ירי לעבר עמדה משותפת של הגיוס השבטי ומשטרת עיראק, שני לוחמים שאיישו את העמדה נפצעו.
 • 29 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של משטרת עיראק באזור תל חדיג’ה, בפאתי כרכוכ. נוסעי כלי הרכב נפצעו.
 • 27 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר עמדה של משטרת עיראק באזור אלרשאד. שוטר נפצע.
 • 26 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר עמדה של משטרת עיראק באזור אלריאצ’. שוטר אחד נהרג. נגד כוח סיוע שהגיע למקום הופעל מטען, כלי רכב משוריין הושמד ונוסעיו נהרגו או נפצעו.
 • 26 בספטמבר 2021: שוגרו פצצות מרגמה לעבר עמדות של כוח הגיוס השבטי באזור אלדכשמאן, בדרום כרכוכ. לא דווח על פגיעות או על נפגעים.
 • 12 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של משטרת עיראק באזור דאקוק. שלושה מנוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו (טלגרם, 14 בספטמבר 2021).
מחוז אלאנבאר
 • 3 באוקטובר 2021: דאעש קיבל אחריות על פיצוץ מכונית תופת במטה משטרת עיראק באלרמאדי. לטענת דאעש, שמונה בני-אדם נהרגו או נפצעו, כשמונה מכוניות הושמדו ונגרמו נזקים למבנה (טלגרם, 3 באוקטובר 2021). מנגד, גורמים רשמיים עיראקיים ציינו כי המכונית התפוצצה כתוצאה מירי של איש ביטחון לעברה, וכי לא נגרמו נזקים בנפש או ברכוש (אלאח’באריה, 3 באוקטובר 2021).
רגע פיצוץ מכונית התופת, כפי שתועד במצלמות מעקב באזור 
(www.ultrairaq.ultrasawt.com, 3 באוקטובר 2021)
רגע פיצוץ מכונית התופת, כפי שתועד במצלמות מעקב באזור
(www.ultrairaq.ultrasawt.com, 3 באוקטובר 2021)
 • 27 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר מחנה של צבא עיראק ממזרח לאלרטבה. חייל נהרג, וחייל נוסף נפצע.
 • 15 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד שיירת כלי רכב של כוחות הגיוס השבטי בקרבת אלרטבה, במערב עיראק. שלושה לוחמים נפצעו.
מחוז דיאלא
 • 3 באוקטובר 2021: בוצע ירי לעבר שתי עמדות של צבא עיראק בצפון אזור אלעט’ים, כשישים ק”מ מצפון לבעקובה. חייל נהרג ושלושה נוספים נפצעו. לעבר כוח סיוע שהגיע למקום בוצע ירי שגרם לשריפת כלי רכב והשבתה של שלושה כלי רכב נוספים.
 • 3 באוקטובר 2021: בוצע ירי לעבר ביתו של עבדאללה אלג’בורי, חבר פרלמנט לשעבר, במזרח אלמקדאדיה, כארבעים ק”מ צפונית-מזרחית לבעקובה. אחד משומריו נהרג ושלושה נפצעו.
 • 26 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר מחסום של משטרת עיראק במרכז אלמקדאדיה. שלושה שוטרים, שניים מהם קצינים, נהרגו, ושני שוטרים נוספים נפצעו.
 • 25 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד משאית של אזרח שיעי באזור אלוקף, כ-15 ק”מ מצפון-מזרח לבעקובה. המשאית הושמדה. לעבר כוח סיוע של הגיוס השבטי וכוח משטרה שהגיעו למקום בוצע ירי. ארבעה מאנשי הכוח נהרגו. חמישה נוספים, ביניהם קצין בדרגת עקיד (אלוף-משנה) נפצעו.
 • 25 בספטמבר 2021: פצצות מרגמה שוגרו לעבר מטה של צבא עיראק באזור בהרז, דרומית לבעקובה. לטענת דאעש זוהו פגיעות וודאיות.
 • 21 בספטמבר 2021: שוטר ואזרח נהרגו מאש שנורתה לעברם ממחסום שהציבו פעילי דאעש על כביש כפרי (Kifri) – ג’רמיאן (Garmiyan), כמאה ק”מ צפונית לבעקובה (24KURDISTAN, 21 בספטמבר 2021).
 • 21 בספטמבר 2021: מטעני חבלה הופעלו נגד בית שבו שהו שוטרים באזור אלוקף. שוטר אחד נהרג ושניים נפצעו.
 • 15 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד שיירת כלי רכב של צבא עיראק מזרחית לקארה טאפה. ארבעה חיילים נפצעו. בירי לעבר כלי רכב נוסף נפצע חייל.
 • 12 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר מחנה של צבא עיראק כשישים ק”מ מצפון לבעקובה. שני חיילים נפצעו .
מחוז נינוא
 • 13 בספטמבר 2021: מטען חבלה הופעל נגד סיור רגלי של צבא עיראק בכפר אבו יוסף, דרומית למוצול. חייל נהרג וכמה נוספים נפצעו.
מחוז צלאח אלדין
 • 4 באוקטובר 2021: שוגרו פצצות מרגמה לעבר מטה של המודיעין הצבאי העיראקי מערבית לטוזח’רמאטו, כמאה ק”מ צפונית-מזרחית לסאמראא’. לטענת הארגון, היו פגיעות וודאיות במקום. בירי שבוצע לעבר עמדה של צבא עיראק במקום נהרג חייל.
 • 3 באוקטובר 2021: נחטף “מרגל”” של מנגנון הביטחון הלאומי באזור אלטארמיה, כשלושים ק”מ צפונית לבגדאד. לאחר שנחקר הוא הוצא להורג.
 • 3 באוקטובר 2021: בוצע ירי לעבר עמדה של צבא עיראק בהרי חמרין, כחמישים ק”מ צפונית לתכרית. חייל אחד נהרג וחייל נוסף נפצע.
 • 30 בספטמבר 2021: פעילי דאעש פרצו לבית שבו התגוררו שלושה “מרגלים” של משטרת עיראק מצפון-מערב לסאמראא’ והרגו אותם.
 • 29 בספטמבר 2021: בוצעה תקיפה נגד כוח משותף של צבא עיראק, הגיוס העממי ומנגנון הביטחון הלאומי, שהציב מארב לפעילי דאעש באזור אלטארמיה. אחד מלוחמי הכוח נהרג .
 • 27 בספטמבר 2021: שתי פצצות-מרגמה שוגרו לעבר מחנה של כוחות הגיוס השבטי באזור ג’לום אלדור, כשלושים ק”מ מצפון לסאמראא’. לטענת הארגון, זוהו פגיעות וודאיות .
 • 27 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר מחנה של צבא עיראק מערבית לטוזח’ורמאטו. חייל נהרג.

סיכול טרור בעיראק

 • יחיא רסול, דובר הכוחות המזוינים העיראקיים, פרסם נתונים אודות הישגי כוחות הביטחון העיראקיים בשנה וחצי האחרונות (בין 1 במאי 2020 לבין 25 בספטמבר 2021) בלחימה נגד דאעש. על-פי הנתונים בתקופה הנדונה נהרגו 257 פעילי טרור, 472 פעילים נעצרו, 377 מקומות מסתור ששימשו את פעילי דאעש הושמדו ו-211 חגורות-נפץ של הארגון אותרו ברחבי עיראק (חשבון הטוויטר של יחיא רסול, 26 בספטמבר 2021).
מחוז כרכוב
 • 1 באוקטובר 2021: כוחות של היחידה ללוחמה בטרור בסיוע חיל האוויר העיראקי הרגו שמונה פעילי דאעש במחוז כרכוכ (חשבון הטוויטר של יחיא רסול, 26 בספטמבר 2021).
 • 22 בספטמבר 2021: חיל האוויר העיראקי תקף עמדות דאעש במרחב מחוז כרכוכ. על-פי הדיווח בחלק מהיעדים שהותקפו זוהו פיצוצי משנה, שהעידו על מאגרי נשק שהיו במקום (סוכנות הידיעות העיראקית, 22 בספטמבר 2021).
מחוז אלאנבאר
 • 28 בספטמבר 2021: כוחות הביטחון העיראקיים הודיעו כי סיכלו ניסיון הברחת כחצי טון חומרי נפץ מסוג TNT מסוריה לעיראק (דף הפייסבוק ח’לית אלאעלאם אלאמני, 28 בספטמבר 2021).
 • 22 בספטמבר 2021: כוחות הביטחון העיראקיים הודיעו על מעצר “שר החקלאות” של דאעש במחוז אלאנבאר (דף הפייסבוק ח’לית אלאעלאם אלאמני, 22 בספטמבר 2021).
 • 16 בספטמבר 2021: כוחות הביטחון העיראקיים הרגו שלושה פעילי דאעש באזור ואדי זע’יתון, כחמישים ק”מ דרומית-מערבית לכרכוכ (אלסומריה, 16 בספטמבר 2021).
מחוז צלאח אלדין
 • 29 בספטמבר 2021: כוחות הביטחון העיראקיים הרגו שני פעילי דאעש, באזור אלטארמיה. דווח שאחד מהפעילים תכנן לבצע פיגוע התאבדות בבגדאד (אתר הגיוס העממי, 29 בספטמבר 2021).
 • 28 בספטמבר 2021: כוחות הביטחון העיראקיים הרגו מפקד בדאעש סמוך לסאמראא’ (חשבון הפייסבוק של יחיא רסול, 28 בספטמבר 2021).
חצי האי סיני
פעילות דאעש
 • 3 באוקטובר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב משוריין של צבא מצרים סמוך למחסום אלמאסורה מדרום לרפיח. נוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו (טלגרם, 5 באוקטובר 2021).
 • 21 בספטמבר 2021: עיד סלימאן אבו הוישל אלסוארכה, תושב חצי האי סיני, נהרג על-ידי גורמי טרור ג’האדיסטים בעת שהתנגד לניסיון של פעילי דאעש לחטוף אותו ואת אחיו. יום קודם לכן נורה למוות אחמד מוסא אבו מראחיל, בן 55, באחד הרחובות ממערב לעיר רפיח, שם עבד (חשבון הטוויטר של איחוד שבטי סיני, 21 בספטמבר 2021).
 • 15 בספטמבר 2021: פעילי דאעש ביצעו ירי לעבר עמדה של כוח שבטי המסייע לצבא מצרים דרומית לרפיח. שנים מאנשי הכוח נהרגו (אלנבא’, טלגרם, 23 בספטמבר 2021).
 • 12 בספטמבר 2021: פעילי דאעש הפעילו מטען נגד כלי רכב משוריין של צבא מצרים בקרבת אבו שנאר שממערב לרפיח (טלגרם, 14 בספטמבר 2021). לא דווח על נפגעים.
 • מחמד סעד כאמל אלסעידי, המכונה אבו חמזה אלקאצ’י,ששימש ראש המערך השרעי של דאעש בחצי האי סיני, הסגיר את עצמו את עצמו, בלוויית אשתו וילדיו, לידי מיליציות השבטים בסיני, המסייעות לצבא המצרי. אלקאצ’י שנחשב מספר 3-2 בארגון, אחרי מפקד (אמיר) המחוז הוא הגורם הבכיר ביותר במחוז סיני שהסגיר עצמו, עד כה, לשלטונות מצרים (דף הפייסבוק של התאחדות שבטי סיני, 11 בספטמבר 2021; אלמוניטור, 19 בספטמבר 2021)[3].
סיכום פעילות דאעש במחוזות השונים
סיכום פעילות שבועי של דאעש
 • מנתוני אינפוגרף, שפרסם דאעש, המסכם את פעילות הארגון ברחבי העולם בשלושת השבועות האחרונים עולה כי:
  • בתקופה שבין 29-23 בספטמבר 2021, ביצעו פעילי הארגון 54 התקפות במחוזות השונים. מספר ההתקפות הגדול ביותר בוצע על-ידי מחוז עיראק (21). בפיגועים נהרגו ונפצעו 136 בני אדם. מספר ההרוגים והפצועים הגדול ביותר היה במחוז ח’ראסאן, קרי: אפגניסטאן (36).
  • בתקופה שבין 22-16 בספטמבר 2021, ביצעו פעילי הארגון 37 התקפות במחוזות השונים. מספר ההתקפות הגדול ביותר בוצע על-ידי מחוז ח’ראסאן (קרי: אפגניסטאן) (18). בפיגועים נהרגו ונפצעו 121 בני אדם. מספר ההרוגים והפצועים הגדול ביותר היה במחוז ח’ראסאן, (76).
  • בתקופה שבין 15-9 בספטמבר 2021, ביצעו פעילי הארגון 38 התקפות במחוזות השונים. מספר ההתקפות הגדול ביותר בוצע בעיראק (22). בפיגועים נהרגו ונפצעו 116 בני אדם. מספר ההרוגים והפצועים הגדול ביותר היה במחוז עיראק (49).
פיגועי דאעש בחודשים האחרונים (על פי נתוני דאעש)

פיגועי דאעש בחודשים האחרונים (על פי נתוני דאעש)

אפריקה

ניגריה
לחימה בין פעילי מחוז מערב אפריקה של דאעש לפעילי בוקו חראם
 • מקורות ביטחוניים ניגרים מסרו, כי במשך מספר שעות התנהלה לחימה קשה בין פעילי מחוז מערב אפריקה של דאעש ובין פעילי בוקו חראם על השליטה על האי כארטה וולגו שבימת צ’אד (בשטח ניגריה), המשמש את דאעש כנמל להברחת אמצעי לחימה ומזון. על-פי הדיווח תקפו פעילי בוקו חראם את המקום והשתלטו על האי. נמסר שלשני הצדדים היו אבדות קשות (AFP, 29 בספטמבר 2021).
פעילי בוקו חראם הסגירו עצמם לכוחות הביטחון של ניגריה
 • כלי תקשורת מערביים דיווחו כי מאז נהרג מנהיג בוקו חראם, אבו בכר שכאו (Abubakar Shekau), במאי 2021, אלפי פעילי בוקו חראם הסגירו עצמם, יחד עם בני משפחותיהם, לכוחות הביטחון של ניגריה. הפעילים ובני משפחותיהם שוהים במחנה במידוגורי. גורמי ביטחון וגורמי משפט בניגריה ציינו כי רק בחודש האחרון הסגירו עצמם כ-7,000 פעילי בוקו חראם ובני משפחותיהם, יחד עם בני-ערובה שהיו בחזקתם. לדבריהם מדובר בשיא מאז הוקם הארגון ב-2002 (ניו יורק טיימס, 23 בספטמבר 2021).
פעילות דאעש[4]
 • 3 באוקטובר 2021: בוצע ירי ממארב לעבר סיור של כוחות מיליציות הנאמנות לממשל המקומי על כביש דיקווה (Dikwa) -אג’ירי (Ajiri), כחמישים ק”מ מגבול ניגריה-קמרון. שניים מלוחמי הסיור נהרגו. לאחר-מכן, הופעלו מטעני חבלה שגרמו לפגיעה בכלי רכב. נוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו.
 • 2 באוקטובר 2021: בוצע ירי לעבר ריכוז כוחות של מיליציות הנאמנות לצבא ניגריה באזור דמבואה (Damboa), כשמונים ק”מ דרום-מערב למידוגורי, בצפון-מזרח ניגריה. אחד מלוחמי המיליציות נחטף.
 • 1 באוקטובר 2021: שוגרו פצצות מרגמה לעבר בסיס של צבא ניגריה בבאמה (Bama), כשבעים ק”מ דרומית-מזרחית למידוגורי.
 • 29 בספטמבר 2021: שני לוחמי מיליציה הנאמנה לצבא ניגריה נחטפו באזור יולארי, במדינת יובה, בצפון-מזרח ניגריה.
 • 27 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר מחנה של צבא ניגריה באזור בבנגידה, במדינת יובה. במקום התנהלו חילופי-אש, שבמהלכם נהרגו לפחות חמישה חיילים וכמה נוספים נפצעו .
 • 24 בספטמבר 2021: הוצב מארב לשיירה של כלי רכב של צבא ניגריה ושל מיליציות המסייעות לו על כביש מרטה (Marte) – דיקוה (Dikwa), כ-45 ק”מ מערבית לגבול ניגריה-קמרון. לפחות 15 מאנשי השיירה נהרגו.
ציוד, נשק ותחמושת שנלקחו שלל על-ידי פעילי דאעש (טלגרם, 24 בספטמבר 2021).
ציוד, נשק ותחמושת שנלקחו שלל על-ידי פעילי דאעש (טלגרם, 24 בספטמבר 2021).
 • 23 בספטמבר 2021: שוגרו פצצות מרגמה לעבר בסיס של צבא ניגריה במלאם פאטורי (Malam Fatori), באזור גבול ניגריה-ניז’ר. לטענת דאעש, זוהו פגיעות וודאיות בבסיס.
 • 22 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד שיירה של כלי רכב של צבא ניגריה בין קאמויה (לא אותרה) לבוני (Buni), בדרום מדינת יובה. חייל נהרג ואחד מכלי הרכב הושבת .
 • 21 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר מחסום של צבא ניגריה בין קטפילה (Katafila) ומראבה (marraba) במדינת בורנו. חייל נהרג ושניים נפצעו.
 • 18 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר בסיס של צבא ניגריה במלאם פאטורי. לטענת דאעש, זוהו פגיעות וודאיות.
 • 15 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר בסיס של צבא ניגריה בגונירי (Goniri), כ-45 ק”מ מדרום-מזרח לדמטורו (Damaturu), בירת מדינת יובה. לטענת דאעש, זוהו פגיעות וודאיות.
 • 15 בספטמבר 2021: בוצע ירי ממארב והופעלו מטענים נגד שיירה של כלי רכב של צבא ניגריה בין מנגונו (Manguno) לגג’יראם (Gajiram), כמאה ק”מ דרומית-מזרחית למשולש הגבולות ניגריה-צ’אד-קמרון. 25 חיילים נהרגו וכמה נוספים נפצעו. שני כלי רכב של צבא ניגריה הושבתו.
ירי לעבר שיירה של צבא ניגריה (טלגרם, 15 בספטמבר 2021).     כלי רכב שהושבת
 (טלגרם, 20 בספטמבר 2021).
מימין: ירי לעבר שיירה של צבא ניגריה (טלגרם, 15 בספטמבר 2021). משמאל: כלי רכב שהושבת (טלגרם, 20 בספטמבר 2021).
 • 14 בספטמבר 2021: פצצות מרגמה שוגרו לעבר בסיס של צבא ניגריה בדמבואה (Damboa). לטענת דאעש, זוהו פגיעות וודאיות.

מאלי

הריגת מנהיג דאעש בסהרה
 • בשבועות האחרונים נפוצו שמועות על מותו של עדנאן אבו וליד אלצחראוי, מנהיג דאעש באזור הסהרה, אך הדבר לא אושר על-ידי מקורות רשמיים. ב-16 בספטמבר 2021 אישר נשיא צרפת, עמנואל מקרון, את הידיעה על הריגתו בידי כוחות צרפתיים. מקרון לא פירט לגבי דרכי הפעולה אבל תאר את הפעולה כ”הצלחה גדולה” עבור הצבא, הנלחם נגד הג’האדיסטים יותר מתשע שנים (AP, 16 בספטמבר 2021; רויטרס, 16 בספטמבר 2021). אלצחראוי היה מבוקש על-ידי ארצות-הברית והפרס למוסר המידע אודותיו עמד על חמישה מיליון דולר. הוא הואשם בהרג חיילים אמריקאים ובחטיפת אזרחים זרים באזור הסאחל, ביניהם האזרח האמריקני ג’פרי הודקה (Jeffrey Woodke), בשנת 2016 (AP, 16 בספטמבר 2021).
אלצחראוי שהיה מבוקש על ידי ארצות-הברית 
(אתר משרד האוצר האמריקני, 16 במאי 2018).
אלצחראוי שהיה מבוקש על ידי ארצות-הברית
(אתר משרד האוצר האמריקני, 16 במאי 2018).
 • אלצחראוי, או בשמו האמתי לחביב ולוד עלי סעיד ולוד יומני (Lehbib Ould Ali Ould Said Ould Yumani), נולד בחבל סהרה המערבית ועבר בילדותו עם משפחתו לאלג’יריה. בצעירותו היה חבר בחזית פוליסריו (Polisario Front), תנועה לשחרור לאומי בחבל סהרה המערבית. לאחר שעבר תהליך הקצנה אסלאמית עבר ב-2010 למאלי שם הקים ארגון בשם מוג’או (MUJAO), שהיה עד 2015 מסונף לאלקאעדה. ב-2015 נשבע אלצחראוי אמונים למנהיג דאעש יחד עמו הצטרפו לשורות דאעש פעילים נוספים (AP, 16 בספטמבר 2021; רויטרס, 16 בספטמבר 2021; ויקיפדיה).
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו[5]
 • בלטו השבוע תקיפות שביצעו פעילי דאעש באזור הכפר הנוצרי קומנדה שבאזור איטורי (Ituri), כ-150 ק”מ צפונית לבני (Beni), כחמישים ק”מ מערבית לגבול הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו-אוגנדה. תקיפה ראשונה הייתה ב-22 בספטמבר 2021. במקום התנהלו חילופי-אש בין פעילי דאעש לחיילי צבא קונגו. ארבעה חיילים נהרגו. פעילי דאעש העלו באש מספר בתים בכפר והרגו שלושה תושבים לפני שעזבו את המקום. ב- 28 בספטמבר 2021 התנהלו במקום חילופי-אש עם מיליציות הנאמנות למשטר המקומי לאחר שלוחמי המיליציות ניסו לתקוף את פעילי דאעש. בחילופי-האש נהרגו 15 לוחמי המיליציות ונפצעו נוספים. שאר לוחמי המיליציות נמלטו מהמקום (טלגרם, 28 בספטמבר 2021). מספר ימים לאחר מכן ב-1 באוקטובר 2021 בוצעה תקיפה נוספת נגד הכפר. תשעה תושבים נוצרים נהרגו כמו כן הועלו באש מספר בתים ושלוש משאיות.
 • 30 בספטמבר 2021: בוצעה תקיפה נגד מחנה של צבא קונגו בקיסנגה באזור בני (Beni). במקום התנהלו חילופי-אש, שבמהלכם נמלטו חיילי המחנה.
 • 27 בספטמבר 2021: בוצע ירי ממארב לעבר שלושה חיילי צבא קונגו באזור רוונזורי (Rwanzuri), במזרח קונגו, לא הרחק מהגבול עם אוגנדה. שלושת החיילים נהרגו .
 • 26 בספטמבר 2021: בוצעה תקיפה נגד מחנה של צבא קונגו במכיאנגה שבאזור איטורי. במקום התנהלו חילופי-אש, שבמהלכם נהרגו ונפצעו מספר חיילים. פעילי דאעש העלו באש את המחנה.
פעיל דאעש מניף את דגל הארגון במקיאנגה.    פעיל דאעש במקיאנגה על רקע המחנה שהועלה באש (טלגרם, 1 באוקטובר 2021).
מימין: פעיל דאעש מניף את דגל הארגון במקיאנגה. משמאל: פעיל דאעש במקיאנגה על רקע המחנה שהועלה באש (טלגרם, 1 באוקטובר 2021).
 • 13 בספטמבר 2021: מחוז מרכז אפריקה של דאעש פרסם תמונות המתעדות שריפת בתי נוצרים בנדימו שבאזור איטורי (Ituri). במקום שהו גם חיילי צבא קונגו. חייל נתפס על-ידי פעילי דאעש והוצא להורג. פעילי דאעש השתלטו על אמצעי לחימה ותחמושת שהיו בכפר (טלגרם, 13 בספטמבר 2021). ככל הנראה ארע האירוע מספר ימים לפני כן.
בתי תושבים נוצרים עולים באש .     פעילי דאעש חמושים לצד דגל הארגון כשברקע בתים של תושבים נוצרים בכפר עולים באש (טלגרם, 13 בספטמבר 2021).
מימין: בתי תושבים נוצרים עולים באש . משמאל: פעילי דאעש חמושים לצד דגל הארגון כשברקע בתים של תושבים נוצרים בכפר עולים באש (טלגרם, 13 בספטמבר 2021).

אמצעי לחימה ותחמושת שנתפסו על-ידי פעילי דאעש (טלגרם, 13 בספטמבר 2021).
אמצעי לחימה ותחמושת שנתפסו על-ידי פעילי דאעש (טלגרם, 13 בספטמבר 2021).

 • מקורות רשמיים מסרו כי כוחות הביטחון המקומיים עצרו פעיל ג’האד ממוצא “מזרח תיכוני” בעל קשרים עם גורמי ג’האד הפועלים במזרח המדינה (רויטרס, 22 בספטמבר 2021). לא צוין מי הם אותם גורמי ג’האד, אך סביר שמדובר בפעילי ADF, הפועלים באזור תחת מחוז מרכז אפריקה של דאעש.
מוזמביק
 • שבועון דאעש, אלנבא’, ציין כי לוחמי הארגון תקפו שני כפרים נוצרים באזור ננגאדה (Nangade), כעשרה ק”מ מגבול מוזמביק-טנזניה, והעלו אותם באש. האירוע הראשון היה ב-23 בספטמבר 2021 במנאזי מוג’ה. כאשר בוצעה התקפה נגד מיליציה מקומית שגויסה על-ידי הממשלה. במקום התנהלו חילופי-אש, במהלכם נמלטו לוחמי המיליציה מהמקום ופעילי דאעש העלו את בתי הכפר באש. ביום למחרת, תקפו פעילי דאעש שוב, חטפו שני נוצרים והרגו אותם. כמו-כן, העלו באש את רוב בתי הכפר (שבועון אלנבא’, טלגרם, 30 בספטמבר 2021).
בתי אחד הכפרים עולים באש (שבועון אלנבא', טלגרם, 30 בספטמבר 2021).
בתי אחד הכפרים עולים באש (שבועון אלנבא’, טלגרם, 30 בספטמבר 2021).
ניז’ר
 • מחוז מערב אפריקה של דאעש פרסם תמונות של גופות לוחמי מיליציות, המשתפות פעולה עם המשטר המקומי, שנהרגו, לטענת הארגון, על ידי פעילי דאעש באזור תילאבירי (Tilabiri), כמאה ק”מ ממזרח לגבול ניז’ר- בורקינה פאסו (טלגרם, 22 בספטמבר 2021). על-פי שבועון אלנבא’ האירוע התרחש ב-9 בספטמבר 2021, כאשר פעילי דאעש תקפו את לוחמי המיליציות והרגו 15 לוחמים (שבועון אלנבא’, טלגרם, 23 בספטמבר 2021).
 • 20 בספטמבר 2021: בוצע ירי רקטות לעבר ריכוזי צבא ניז’ר באזור תילאבירי (טלגרם, 20 בספטמבר 2021). לא דווח על פגיעות או נפגעים.
שיגור הרקטות (טלגרם, 20 בספטמבר 2021).   שיגור הרקטות (טלגרם, 20 בספטמבר 2021).
שיגור הרקטות (טלגרם, 20 בספטמבר 2021).
קמרון
 • בוצעה תקיפה נגד מחנה של צבא קמרון באזור פוטוקול (Fotokol), על גבול קמרון-ניגריה. במקום התנהלו חילופי-אש שבמהלכם נהרגו ונפצעו מספר חיילים (טלגרם, 27 בספטמבר 2021).
בורקינה פאסו
 • הארגון ההומניטארי Norwegian Refugee Council -NRC)) הודיע כי במהלך מאי-אוגוסט 2021 נהרגו בבורקינה פאסו לפחות 480 אזרחים על-ידי גורמים ג’האדיסטים. לדברי הארגון, מאז אפריל 2021 נאלצו יותר מ-275,000 תושבים לעקור מבתיהם על רקע המצב הביטחוני הקשה (סוכנות הידיעות הצרפתית, 14 בספטמבר 2021).
סומליה
 • 3 באוקטובר 2021: בוצע ירי לעבר שוטר ממשטרת סומליה במוגדישו (טלגרם, 3 באוקטובר 2021).
 • 24 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר שני שוטרים של משטרת סומליה במוגדישו. שני השוטרים נהרגו (טלגרם, 24 בספטמבר 2021).

סודאן

 • חמישה קצינים סודאנים נהרגו וקצין נוסף נפצע במהלך מבצע מעצרים נגד פעילי דאעש שנערך בח’רטום. במהלך הפעילות נעצרו 11 חשודים בני לאומים שונים (חשבון הפייסבוק של המודיעין הכללי הסודאני, 28 בספטמבר 2021).
לוב
 • הופעל מטען נגד מחסום של צבא הגנרל חפתר דרומית לסבהא (כ-650 ק”מ דרומית לטריפולי). למחסום נגרמו נזקים חומריים (טלגרם, 27 בספטמבר 2021).
מרוקו
 • כוחות הביטחון במרוקו עצרו שלושה פעילים המזוהים עם דאעש באלרשידיה, בדרום-מזרח המדינה (אלחרה, 14 בספטמבר 2021).

אסיה

פקיסטאן
 • לאחרונה החל מחוז ח’ראסאן של דאעש לקחת אחריות גם על פעולות שבוצעו בשטח פקיסטאן. יצוין כי בעבר קיבל אחריות על פעולות שכאלה מחוז פקיסטאן של דאעש. אפשר והדבר מעיד על התרחבות פעילותו של מחוז ח’ראסאן גם לשטח פקיסטאן. רוב האירועים שדווחו בוצעו במערב פקיסטאן סמוך לגבול עם אפגניסטאן. להלן אירועים מרכזיים על פי הודעות דאעש בערוץ הטלגרם:
 • 30 בספטמבר 2021: בוצעה התנקשות באדם סיקי בפישאוור, בקרבת גבול פקיסטאן-אפגניסטאן. גם ב-18 בספטמבר 2021 בוצע ירי לעבר “מרגל” באזור.
 • 20 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד “מרגל” של המודיעין הפקיסטאני באזור מומנד (Momand), בקרבת גבול פקיסטאן-אפגניסטאן. הוא נפצע באורח אנוש.
 • 19 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר שוטר משטרת פקיסטאן באזור כוהאת, בקרבת גבול אפגניסטאן-פקיסטאן.
פעילות סיכול
 • מקור רשמי פקיסטאני דיווח על מותו של מעתז אחמד (Mumtaz Ahmed), המכונה פהלוואן (Pehelwan), בכיר דאעש, אשר נהרג בידי כוחות הביטחון באזור מסטונג (Mastung) בבלוצ’יסטאן, במערב פקיסטאן. צוין שהיה מעורב בביצוע פיגועי טרור במדינה (www.outlookindia.com, 27 בספטמבר 2021).
הודו
 • הסוכנות הלאומית לחקירות לאומיות של הודו (The National Investigation Agency-NIA), הגוף האחראי על סיכול טרור במדינה, פרסמה דו”ח המצביע על כך שלאחרונה מנסה דאעש לגייס פעילים בהודו. על-פי הדו”ח עד כה סוכלו 37 התקפות טרור, האחרונה שבהן הייתה ביוני 2021. עוד נמסר שבמסגרת פעולות הסיכול נעצרו 168 חשודים. הדו”ח מציין כי דאעש עושה מאמץ מיוחד לגייס צעירים באמצעות הרשתות החברתיות. לאחר שמישהו מגלה עניין באידיאולוגיה של דאעש הוא מופנה ליצור קשר עם גורם מטעם הארגון דרך פלטפורמות מוצפנות. על המגויס מוטלות משימות שונות כגון העלאת תכני תעמולה לאינטרנט, תרגום תכנים לשפה המקומית, הפקת תכנים עצמאיים, הכנת מטעני חבלה מאולתרים, מימון טרור ואף ביצוע פיגועים (www.hindustantimes.com, 17 בספטמבר 2021).
אינדונזיה
 • כוחות הביטחון של אינדונזיה הרגו את עלי קאלורה (Ali Kalora), בקרב יריות בג’ונגל במרכז האי סולאווסי (Sulawesi), במזרח המדינה. עלי קאלורה, שהיה הטרוריסט המבוקש ביותר באינדונזיה, עמד בראש ארגון המג’אהדין של מזרח אינדונזיה (MIT), ארגון ג’האדיסטי שבשנת 2014 נשבע אמונים לדאעש (רויטרס, AP, הגארדיאן, 19 בספטמבר 2021).
הפיליפינים[6]
 • 26 בספטמבר 2021: אחד ה”מרגלים” הבכירים של ממשלת הפיליפינים נורה למוות באחד הכפרים באזור לנאו דל סור, שבדרום הפיליפינים.
 • 23 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר כוח סיור של צבא הפיליפינים במגינדנאו, שבדרום האי מינדנאו. חמישה חיילים נהרגו.
לבנון
 • צבא לבנון עצר בטריפולי, בצפון המדינה, חברי חוליה של דאעש שתכננו לבצע פיגועים. העצורים ניסו לגייס פעילים שיסייעו להם ותכננו לרכוש אמצעי לחימה ותחמושת לביצוע הפיגועים (חשבון הטוויטר של צבא לבנון, 21 בספטמבר 2021).

אירופה

גרמניה
 • בעקבות מידע מוקדם, סיכלה משטרת מחוז נורדריין-וסטפאליה במערב גרמניה פיגוע בבית כנסת בעיר האגן שתוכנן להתבצע במהלך יום הכיפורים. הרברט ראול, שר הפנים של המחוז, ציין כי לאחר סיכול הפיגוע עצרה המשטרה המקומית ארבעה החשודים במעורבות בתכנונו ביניהם נער בן 16. השר ציין כי הרשויות קיבלו “מידע קונקרטי ורציני מאוד” שמתקפה על בית כנסת בעיר האגן צפויה במהלך יום הכיפורים. לדברי השר, הפרטים שהועברו כללו גם את הזמן המדויק שבו היה צפוי להתבצע הפיגוע, וכן את שם החשוד. השר לא ציין את מקור המידע, אבל בעיתון דר שפיגל דווח, כי הוא נמסר מ”ארגון ביון זר”. על-פי הדיווח, הנער אמר בצ’אט ברשת שהוא מתכנן לפוצץ את בית כנסת, והחקירה הובילה אליו את הכוחות. בית הכנסת ביטל את התפילות המתוכננות ליום כיפור (רויטרס, 16 בספטמבר 2021).
המלחמה על התודעה
 • המאמר הראשי בגיליון אלנבא’ (שבועון דאעש) מ-23 בספטמבר 2021, עסק שוב בחשיבות פעילות התעמולה וההסברה לעידוד ביצוע ג’האד. על-פי כותב המאמר, העידוד לביצוע ג’האד הוא צו אלוהי, המוזכר מספר פעמים בקוראן והוא אינו נופל בחשיבותו מפעילות הג’האד עצמה (ביצוע פעילות טרור). עוד ציין כותב המאמר כי עידוד הג’האד מהווה חובה אישית (“פרצ’ עין”) על כל מוסלמי. כותב המאמר קורא לאלה הפועלים למען מערך ההסברה של הארגון להאיץ את פעילותם ולהעמיק את הידע (שבועון אלנבא’, טלגרם, 23 בספטמבר 2021).
המאמר הראשי הקורא לעידוד הג'האד 
(שבועון אלנבא’, טלגרם, 23 בספטמבר 2021).
המאמר הראשי הקורא לעידוד הג’האד
(שבועון אלנבא’, טלגרם, 23 בספטמבר 2021).

[1] על פי הודעות קבלת אחריות של דאעש שהתפרסמו בערוץ טלגרם.
[2]
רובם על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש שפורסמו בטלגרם.
[3]
להרחבה ראו פרסום מרכז המידע מ- 21 בספטמבר 2021: "פרשת הסגרתו של בכיר במחוז סיני של דאעש והשלכותיה".
[4]
רובם על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש שפורסמו בטלגרם.
[5]
רובם על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש שפורסמו בטלגרם.
[6]
רובם על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש שפורסמו בטלגרם.