מבט לג’האד העולמי (13-2 בספטמבר 2021)

פעילי דאעש מעלים באש כלי רכב ובית של לוחמי הגיוס השבטי (טלגרם, 31 באוגוסט 2021).

פעילי דאעש מעלים באש כלי רכב ובית של לוחמי הגיוס השבטי (טלגרם, 31 באוגוסט 2021).

כלי רכב הסיור עולה באש.

כלי רכב הסיור עולה באש.

חלק מהכוחות שפעלו באזור חאוי אלעט'ים (משרד ההגנה העיראקי, 2 בספטמבר 2021).

חלק מהכוחות שפעלו באזור חאוי אלעט'ים (משרד ההגנה העיראקי, 2 בספטמבר 2021).

עיקרי אירועי השבוע[1]
 • אפגניסטן: ארה”ב ומדינות אירופה עוסקות בלקחי היציאה מאפגניסטאן ובניסיונות לצפות את השלכות האירועים ואיומי הטרור העתידיים, לאחר השתלטות טאלבאן על המדינה. סגן שר החוץ הרוסי ציין כי איום הטרור מאפגניסטאן נמשך וכי דאעש מהווה עדיין גורם חשוב בהתדרדרות המצב במדינה.
 • בתקופה הנסקרת, למעט בעיראק, ניכרה ירידה יחסית בפעילות דאעש ברוב המחוזות.
  • סוריה: באדלב נמשכו חילופי האש הארטילריים בין צבא סוריה והכוחות המסייעים לו לבין כוחות המורדים. מטוסים רוסיים ביצעו כמעט מידי יום תקיפות במרחב. במרחב המדברי (אלבאדיה) ביצעו מטוסים רוסיים עשרות תקיפות כסיוע לכוחות הסוריים במרחב המדברי הנלחמים נגד דאעש.
  • עיראק: חלה עלייה במספר הפיגועים. רובם בוצעו נגד כוחות ביטחון עיראקיים והכוחות המסייעים להם. האירוע הבולט היה באזור כרכוכ שם ביצעו פעילי דאעש תקיפה משולבת נגד עמדת משטרה. על פי דיווחי העיראקים בתקיפה נהרגו 14 שוטרים ושישה נפצעו. תקיפה משולבת נוספת בוצעה במחוז נינוא שם תקפו פעילי דאעש ארבע עמדות של כוחות הגיוס העממי והפעילו מטען נגד כוחות סיוע שהגיעו למקום.
 • חצי האי סיני: פעילי דאעש ביצעו מספר פיגועים נגד כוחות הביטחון המצרים. שמונה אזרחים נחטפו בצפון-מערב סיני. ארבעה ימים לאחר מכן, הצליחו כוחות צבא מצרים לשחרר את החטופים מידי פעילי מחוז סיני של דאעש.
 • דווח כי כוחות המודיעין של ירדן סיכלו במהלך חודש מרץ 2021 פיגוע שתכננו לבצע פעילים תומכי דאעש בארבד, שבצפון ירדן. יוזכר כי ביולי 2021 פרסם עיתון אלראי הירדני, כי מנגנון המודיעין הכללי הירדני סיכל במהלך חודש פברואר 2021 תכנון של תא דאעש בירדן, לבצע פיגוע ירי נגד חיילים ישראלים בגבול ירדן ישראל ופיגוע נגד יהודים בירדן.
 • אפריקה: בניגריה בוצעו מספר פיגועים נגד כוחות צבא ונגד כפרים בהם מתגוררים נוצרים. מחוז מערב אפריקה של דאעש פרסם תמונות ככל הנראה ממדינת בורנו, המתעדות תליית מודעות בשפה המקומית הקוראות לתושבים שלא לשתף פעולה עם השלטונות הניגריים. ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו בוצעו מספר פיגועים בעיקר נגד כוחות הצבא.
 • ניו זילנד: אזרח סרי לנקה, שהיה מוכר לשלטונות כמזוהה עם דאעש, ביצע פיגוע דקירה בסופרמרקט באוקלנד (Auckland). בפיגוע נפצעו חמישה בני אדם , שלושה באורח אנוש. הדוקר נורה ונהרג על-ידי כוחות המשטרה המקומית.
 • המלחמה על התודעה: המאמר הראשי של שבועון דאעש, אלנבא’, שפורסם ב-2 בספטמבר 2021, עסק בפיגוע בנמל התעופה באפגניסטאן. לטענת הכותב, הטאלבאן, האמריקאים והממשלה האפגאנית שיתפו פעולה נגד דאעש, והפיגוע (“הפיגוע הגדול ביותר שידעה ארצות-הברית בעשור האחרון”) בוצע כגמול על שיתוף פעולה זה.
 • אלקאעדה: לרגל יום השנה העשרים לפיגועי 11 בספטמבר פרסמה זרוע ההסברה של אלקאעדה קלטת תחת הכותרת “ירושלים לא תהיה יהודית – ציונים ערבים מפיצל ועד בן זיאד”. בקלטת מופיע מנהיג הארגון אימן אלט’ואהרי, המביע התנגדות לכל הסדר עם ישראל ומציין כי על-פי הקוראן אסור למוסלמים לכרות ברית עם היהודים. לטענתו, הנשק החשוב ביותר של הפלסטינים הוא התודעה האסלאמית וכל עוד ישראל שולטת בירושלים וסביבותיה היא תמשיך לשלם את המחיר. אלט’ואהרי מזכיר פיגוע שביצעו פעילים המזוהים עם אלקאעדה בינואר 2021 ואת הנסיגה של ארה”ב מאפגניסטאן, כדי להפריך את הטענות לפיהן הוא אינו בין החיים.
אפגניסטאן
 • תנועת טאלבאן מינתה את סראג’ אלדין חקאני כשר הפנים של הממשלה החדשה. חקאני מבוקש על-ידי ארצות-הברית בשל מעורבותו בפיגועים נגד אזרחים אמריקניים. שר נוסף בממשלת טאלבאן החדשה ח’ליל חקאני (קרוב משפחה של שר הפנים), מבוקש גם הוא על-ידי ארצות-הברית (BBC, 8 בספטמבר 2021; חשבון הטוויטר Charles_Lister@, 7 בספטמבר 2021).
 • שרי החוץ של האיחוד האירופאי התכנסו ב-3-2 בספטמבר 2021 ודנו במצב באפגניסטאן ולקחי נסיגת הכוחות מהמדינה. בכינוס הודגש שלעתיד אפגניסטאן יהיו השלכות ישירות על הביטחון האזורי והבינלאומי ולכן יש ליצור קשר עם הממשלה החדשה אולם, מבלי להכיר בה (אלג’זירה, 2 בספטמבר 2021). שר החוץ של האיחוד מסר, כי האיחוד צריך להשקיע יותר באסטרטגית ביטחון וביכולותיו הצבאיות וההגנתיות וציין כי נשמעו באיחוד קריאות להקמת כוח הגנה אירופאי (NYT, 1 בספטמבר2021).
 • בריטניה פתחה בחקירה בנוגע למדיניותה באפגניסטאן. החקירה תבחן את תפקידה של בריטניה בפינוי הכוחות ובתכנון התגובה להשתלטות טאלבאן ואת ההשלכות הנרחבות של האירועים על מדיניות החוץ של בריטניה, כולל קשרי בריטניה וארה”ב (סקיי ניוז, 3 בספטמבר 2021).
 • איגור מורגולוב, סגן שר החוץ הרוסי, ציין כי איום הטרור מאפגניסטאן נמשך וכי דאעש מהווה עדיין גורם חשוב בהתדרדרות המצב במדינה. הוא העריך, כי בנסיבות הנוכחיות לא סביר שדאעש יניח את נשקו או יוותר על רעיון הקמת ח’ליפות אסלאמית (ספוטניק, 1 בספטמבר 2021).
הזירה הסורית
מפת מחוזות סוריה (Freeworldmaps)
מפת מחוזות סוריה (Freeworldmaps)
מרחב אדלב
 • השבוע חלה ירידה בהיקף חילופי האש הארטילריים בין צבא סוריה והכוחות המסייעים לו, לבין כוחות המורדים במובלעת המורדים באדלב. מטוסים רוסיים ביצעו כמעט מידי יום תקיפות בדרום המרחב נגד מאחזי הכוחות המורדים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 11-1 בספטמבר 2021).

המרחב המדברי (אלבאדיה)

פעילות דאעש
 • 7 בספטמבר 2021: בחילופי-אש בין כוח של צבא סוריה והכוחות המסייעים לו ופעילי דאעש במדבר אלסח’נה (כ-120 ק”מ מדרום-מערב לדיר אלזור), נהרגו שישה לוחמי מיליציה ושמונה נוספים נפצעו (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 7 בספטמבר 2021).
 • 4 בספטמבר 2021: פעילי דאעש תקפו עמדות של צבא סוריה באזור ג’בל אלבשרי, כחמישים ק”מ ממערב לדיר אלזור (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 4 בספטמבר 2021). לא דווח על נפגעים. באותו יום תקפו פעילי דאעש עמדות של צבא סוריה והכוחות המסייעים לו במרחבים המדבריים של דיר אלזור, אלרקה, סח’נה ואת’ריה (כמאה ק”מ צפונית-מזרחית לחמאה). לפחות שמונה חיילים סוריים ולוחמי הכוחות המסייעים נהרגו וכמה נוספים נפצעו (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 4 בספטמבר 2021).
 • בתגובה לפעילות דאעש במרחב וכסיוע לכוחות הקרקעיים, ביצעו מטוסים רוסיים עשרות תקיפות נגד יעדי דאעש. בתקיפה שבוצעה ב-2 בספטמבר 2021 דווח כי תשעה פעילי דאעש נהרגו. ב-9 בספטמבר 2021 דווח כי חייל רוסי נהרג מהתפוצצות מטען, ככל הנראה של דאעש. בתגובה למותו ביצעו מטוסים רוסיים יותר מששים תקיפות נגד יעדי דאעש במרחב המדברי. ב-11 בספטמבר 2021 דווח על 75 תקיפות שבוצעו נגד יעדי דאעש (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 11-1 בספטמבר 2021).
מחקר אודות פעילות דאעש באזור אלבאדיה
 • The Middle East Institute, מכון מחקר שמרכזו בוושינגטון, פרסם מאמר על פעילות דאעש באזור המרחב המדברי (אלבאדיה) במהלך שנת 2020. על-פי המאמר, באזור מתקיימת פעילות גבוהה יותר של דאעש נגד כוחות המשטר הסורי מזו המדווחת על-ידי מערך ההסברה של דאעש. על-פי נתוני המכון, מערך ההסברה של דאעש מדווח רק על כרבע מהפיגועים שמבצע הארגון באזור. להערכת המכון, הפער בדיווח יכול לנבוע ממספר סיבות ביניהן: בעיות תקשורת המונעות העברת המידע למערך ההסברה המרכזי של דאעש; תאים של דאעש המבצעים את הפעילות נגד הכוחות הסורים נמצאים בקשר רופף עם ההנהגה המרכזית של הארגון; אפשר גם שבאזור ישנם גורמים נוספים, חלקם פליליים, שאינם קשורים לדאעש אשר פועלים נגד כוחות המשטר[2].
מרחב אלרקה
 • 4 בספטמבר 2021: לוחם של משמר הרפובליקה נהרג מפיצוץ מוקש שהונח על-ידי פעילי דאעש בדרום-מערב אלרקה (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 4 בספטמבר 2021).
הזירה העיראקית

מחוזות עיראק (ויקיפדיה)
מחוזות עיראק (ויקיפדיה)

פיגועים בחלוקה למחוזות[3]
מחוז כרכוכ
 • פעילי דאעש ביצעו תקיפה נגד עמדה של משטרת עיראק באזור אלרשאד, כארבעים ק”מ דרומית-מערבית לכרכוכ. בתקיפה נהרגו שמונה שוטרים. נגד כוח סיוע שהגיע למקום הופעל מטען והתנהלו עמו חילופי אש. שלושה מאנשי הכוח נהרגו. פעילי דאעש נסוגו מהמקום בעוד כלי טייס של צבא עיראק מנסים לפגוע בהם. דאעש דיווח כי הרג 13 שוטרים (טלגרם, 6 בספטמבר 2021). מספר ימים לאחר התקיפה מסר שבועון דאעש, אלנבא’, פרטים נוספים על האירוע. לדבריו, פעלו בשטח ארבע קבוצות שונות: שתי קבוצות חסמו צירי אספקה לאזור, קבוצה שלישית תקפה את עמדת המשטרה וקבוצה רביעית ארבה לנמלטים מהמקום (שבועון אלנבא’, טלגרם, 9 בספטמבר 2021). קצין במשטרת עיראק עדכן כי בהתקפה נהרגו 14 שוטרים ושישה נפצעו. הוא ציין שהתוקפים עשו שימוש במטעני חבלה ובכלי נשק קלים ובינוניים. מקור ביטחוני עיראקי הוסיף כי ההתקפה החלה מעט לפני חצות ונמשכה מספר שעות (סקאי ניוז, 5 בספטמבר 2021).
 • 2 בספטמבר 2021: בוצעה תקיפה נגד עמדה של משטרת עיראק בדרום-מערב דאקוק, דרומית לכרכוכ. לא דווח על נפגעים בנפש, ככל הנראה העמדה לא הייתה מאוישת.
 • 1 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של כוחות הגיוס השבטי באזור סרכראן, כחמישים ק”מ צפונית-מערבית לכרכוכ. כלי הרכב הושבת ונוסעיו נפצעו. באותו יום בוצע באזור ירי לעבר שיירת כלי רכב של צבא עיראק. בתקיפה נפצעו מפקד פוג’ (כוח צבאי בסדר גודל שבין גדוד לחטיבה) וכמה ממלוויו. חמישה כלי רכב הושבתו
 • 30 באוגוסט 2021: בוצעה תקיפה נגד ריכוז לוחמים של הגיוס השבטי באלדכשמאל אלכבירה באזור דאקוק. לאחר התקיפה השתלטו פעילי דאעש על הכפר, העלו באש בית של לוחם הגיוס השבטי וגרמו נזק רב לבתים ולרכוש.
פעילי דאעש מעלים באש כלי רכב ובית של לוחמי הגיוס השבטי (טלגרם, 31 באוגוסט 2021).
פעילי דאעש מעלים באש כלי רכב ובית של לוחמי הגיוס השבטי (טלגרם, 31 באוגוסט 2021).
מחוז אלאנבאר
 • 10 בספטמבר 2021: בוצעה תקיפה נגד מחנה של כוחות הגיוס השבטי באזור עאמרית אלפלוג’יה, כארבעים ק”מ דרום-מערבית לבגדאד. שלושה לוחמים נפצעו.
 • 3 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא עיראק ממזרח אלרטבה, במערב עיראק. נוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו (טלגרם, 4 בספטמבר 2021).
 • 30 באוגוסט 2021: בוצעה תקיפה נגד סיור של משמר הגבול העיראקי בקרבת מעבר הגבול אלוליד, שבין עיראק לסוריה. תחילה הופעל מטען חבלה נגד רכב הסיור ולאחריו נפתחה אש מאש מנשק קל ובינוני. שני חיילי משמר הגבול נהרגו וכלי רכב עלה באש.
כלי רכב הסיור עולה באש.     שלושה רובים שלקחו פעילי דאעש כשלל
 (טלגרם, 1 בספטמבר 2021).
מימין: כלי רכב הסיור עולה באש. משמאל: שלושה רובים שלקחו פעילי דאעש כשלל (טלגרם, 1 בספטמבר 2021).
 • 30 באוגוסט 2021: איש מודיעין של ממשלת עיראק נחטף בקרבת מעבר הגבול אלוליד. לאחר שנחקר על ידי פעילי דאעש, הוצא להורג.
מחוז דיאלא
 • 10 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר מחנה של צבא עיראק והגיוס השבטי ממזרח לאלמקדאדיה, כארבעים ק”מ צפונית-מזרחית לבעקובה. חייל ולוחם של הגיוס השבטי נפצעו.
 • 9 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב שהסיע שני אזרחים שיעים מערבית לבעקובה. שני השיעים נהרגו .
 • 7 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר מצלמה תרמית שהוצבה על-ידי צבא עיראק במזרח ג’לולאא’, כ-75 ק”מ צפונית-מזרחית לבעקובה. נגד כלי רכב צבאי שהגיע למקום הופעל מטען. ארבעה מנוסעי כלי הרכב נפצעו. חייל נוסף שהיה במקום נורה למוות.
 • 6 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא עיראק באזור קארה טאפה, כ-75 ק”מ צפונית לבעקובה. לפחות אדם אחד נפצע.
 • 5 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב סיור משטרתי באזור אלעבארה, בדרום בעקובה. שוטר נהרג ושניים נפצעו (טלגרם, 5 בספטמבר 2021). יום קודם לכן בוצע במקום ירי לעבר בית בו מתגורר אזרח שיעי. שני אזרחים שיעים נפצעו ונגרם נזק לבית.
מחוז נינוא
 • 10 בספטמבר 2021: בוצעה תקיפה נגד ארבע עמדות של כוחות הגיוס השבטי באלח’טאב, שממזרח לאלקיארה, כשישים ק”מ דרומית למוצול. פעילי דאעש כיתרו את האזור למשך כשעה, וניתקו את הדרכים המובילות אליו. שני לוחמים נהרגו וארבעה נוספים נפצעו. נגד כוח סיוע של הגיוס השבטי, משטרת עיראק והיחידה ללוחמה בטרור, שהגיע למקום, הופעל מטען. אחד מאנשי הכוח נהרג וכמה נוספים נפצעו, אחד מהם קצין בדרגת רב-סרן (ראא’ד) מהיחידה ללוחמה בטרור.
 • 4 בספטמבר 2021: בוצעה תקיפה נגד שיירה של כלי רכב של צבא עיראק באזור אלקראג’, כשבעים ק”מ דרומית מזרחית למוצול. שלושה חיילים נהרגו, ביניהם קצין, וכמה נוספים נפצעו.
 • 31 באוגוסט 2021: בוצע ירי ושוגרו רקטות לעבר עמדה של צבא עיראק כארבעים ק”מ ממזרח למוצול. כמה חיילים נהרגו או נפצעו.
מחוז באבל
 • 11 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב סיור של משטרת עיראק צפונית לכרבלאא’. מספר שוטרים נפצעו. נגד כוח סיוע שהגיע למקום, הופעל מטען נוסף. שלושה שוטרים נהרגו או נפצעו.
 • 11 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד אזרח שיעי צפונית לכרבלאא’. האזרח נפצע והטרקטור שלו הושבת.
 • 5 בספטמבר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של עוזר מפקד המבצעים של הגיוס העממי של אזור אלג’זירה (האזור המדברי של צפון-מערב עיראק). המפקד נהרג ושלושה ממלוויו נפצעו.
מחוז צלאח אלדין
 • 7 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר מטה של צבא עיראק מערבית לטוזח’ורמאטו, כמאה ק”מ צפונית-מזרחית לסאמראא’. חייל נפצע. יומיים קודם לכן בוצע במקום ירי לעבר מחנה של צבא עיראק. שני חיילים נהרגו ונגרם נזק למחנה.

סיכול טרור בעיראק

מחוז כרכוב
 • במסגרת מבצע של היחידה ללוחמה בטרור של עיראק למיגור הטרור של דאעש, נעצרו שמונה פעילי דאעש באזורים שונים במחוז (ח’לית אלאעלאם אלאמני, 8 בספטמבר 2021).
מחוז דיאלא
 • צבא עיראק הודיע כי כוחות גדולים שלו אבטחו את אזור חאוי אלעט’ים, כשישים ק”מ מצפון לבעקובה (בין מחוז דיאלא למחוז צלאח אלדין), בו פעלו בתי הארחה של דאעש ששימשו כנקודת יציאה להתקפות של הארגון (משרד ההגנה העיראקי, 2 בספטמבר 2021).
חלק מהכוחות שפעלו באזור חאוי אלעט'ים
 (משרד ההגנה העיראקי, 2 בספטמבר 2021).
חלק מהכוחות שפעלו באזור חאוי אלעט’ים
(משרד ההגנה העיראקי, 2 בספטמבר 2021).
מחוז אלאנבאר
 • כוחות הגיוס העממי החלו במבצע לאיתור תאי דאעש במרחב המערבי של המחוז (דף הפייסבוק של הגיוס העממי, 9 בספטמבר 2021).
חצי האי סיני
פעילות דאעש
 • הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא מצרים בין בלעא ואבו שנאר, ממערב לרפיח. נוסעי כלי הרכב נפצעו (טלגרם, 12 בספטמבר 2021).
 • הופעל מטען נגד כלי רכב של צבא מצרים דרומית לאלשיח’ זויד (חשבון הטלגרם סלטאן אלחכים, 7 בספטמבר 2021). ככל הנראה, מחוז סיני של דאעש ביצע את הפיגוע. באותו היום דווח כי שוטר מצרי, ששירת בצפון חצי האי סיני, נהרג. ייתכן כי נהרג באירוע או באירוע נוסף (דף הפייסבוק צות כפר אלשיח’ מח’לוף, 7 בספטמבר 2021).
 • פעילי דאעש חטפו שמונה אזרחים ופצעו שלושה אזרחים נוספים. ארבעה ימים לאחר מכן דווח כי כוחות צבא מצרים הצליחו לשחרר את שמונת החטופים מידי פעילי מחוז סיני של דאעש (אלערבי אלג’דיד, 3 בספטמבר 2021; דף הפייסבוק אח’באר סינאא’ אלאא’ן, 5 בספטמבר 2021).
סיכום פעילות דאעש במחוזות השונים
סיכום פעילות שבועי של דאעש
 • מנתוני אינפוגרף, שפרסם דאעש, המסכם את פעילות הארגון ברחבי העולם בתקופה שבין 31-25 באוגוסט 2021, ביצעו פעילי הארגון 45 התקפות במחוזות השונים באסיה ובאפריקה, לעומת 29, שביצעו בשבוע שקדם לכך. מספר ההתקפות הגדול ביותר בוצע בעיראק (27). בשאר המחוזות: מערב אפריקה (8); מרכז אפריקה (4); ח’ראסאן, קרי: אפגניסטאן (2); סיני (2); סומליה (1); סוריה (1).
 • על-פי האינפוגרף, בפיגועים נהרגו ונפצעו 456 בני אדם, לעומת 64 בני אדם בשבוע שקדם. מספר ההרוגים והפצועים הגדול ביותר היה במחוז ח’ראסאן, קרי: אפגניסטאן (350). שאר ההרוגים והפצועים היו במחוזות הבאים: מערב אפריקה (63); עיראק (31); מרכז אפריקה (9); לוב (5); סומליה (2); סוריה (1) (שבועון אלנבא’, טלגרם, 2 בספטמבר 2021).
 • מהאינפוגרף עולה כי חלה עלייה בפעילות דאעש בעיקר בעיראק. מספר הנפגעים הגבוה נובע בעיקר מהפיגוע שביצעו פעילי הארגון באזור נמל התעופה בקאבול שבאפגניסטאן.
האינפוגרף בשבועון אלנבא' (שבועון אלנבא’, טלגרם, 2 בספטמבר 2021).
האינפוגרף בשבועון אלנבא’ (שבועון אלנבא’, טלגרם, 2 בספטמבר 2021).
 • מהנתונים שפרסם דאעש המסכמים את פעילות הארגון ברחבי העולם בתקופה שבין ה-8-1 בספטמבר 2021, עולה כי חלה ירידה במספר התקיפות. פעילי הארגון ביצעו 28 התקפות במחוזות השונים באסיה ובאפריקה, לעומת 45 בשבוע שקדם לכך. מספר ההתקפות הגדול ביותר בוצע בעיראק (24). בשאר המחוזות: מערב אפריקה (2); מרכז אפריקה (1); סומליה (1) (שבועון אלנבא’, טלגרם, 9 בספטמבר 2021).
 • על-פי האינפוגרף, בפיגועים נהרגו ונפצעו 125 בני אדם. מספר ההרוגים והפצועים הגדול ביותר היה במחוז עיראק (59). שאר ההרוגים והפצועים היו במחוזות הבאים: מערב אפריקה (53); מרכז אפריקה (10); סומליה (3) (שבועון אלנבא’, טלגרם, 9 בספטמבר 2021).
פיגועי דאעש בחודשים האחרונים (על פי נתוני דאעש)

פיגועי דאעש בחודשים האחרונים (על פי נתוני דאעש)

אפריקה

ניגריה[4]
 • 11 בספטמבר 2021: שוגרו רקטות לעבר בסיס של צבא ניגריה במלאם פאטורי (Malam Fatori), באזור גבול ניגריה-ניז’ר בצפון-מזרח ניגריה. לטענת דאעש, זוהתה פגיעה וודאית בבסיס. ב-30 באוגוסט 2021 בוצעה תקיפה דומה לעבר הבסיס לטענת דאעש, זוהו פגיעות ודאיות.
 • 7 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר סיור משותף של צבא ניגריה וצבא ניז’ר בצפון מדינת בורנו, על גבול ניגריה ניז’ר. חיילי הסיור נפצעו, אך הצליחו להימלט מהמקום.
 • 1 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר חיילי צבא ניגריה במירארי (Mirari) במדינת בורנו. חייל נהרג וכמה נוספים נפצעו. פעילי דאעש העלו באש שני דחפורים ונגמ”ש של צבא ניגריה.
 • 30 באוגוסט 2021: בוצעה תקיפה נגד תרבתאבי (לא אותרה), עיירה נוצרית במדינת בורנו. כנסייה בית-ספר, מבנה מגורים וכלי רכב בכפר הועלו באש.
פעילות דאעש מול התושבים המקומיים
 • מחוז מערב אפריקה של דאעש פרסם תמונות המתעדות תליית מודעות במקומות ציבורים (ככל הנראה בצפון-מזרח ניגריה, מעוז דאעש במדינה). במודעות שתורגמו לשפה המקומית (לצד ציטוטים מהקוראן בערבית), מתבקשים התושבים שלא לשתף פעולה עם השלטונות הניגריים (טלגרם, 1 בספטמבר 2021; טלגרם, שבועון אלנבא’, טלגרם, 2 בספטמבר 2021).
תושבים מביטים במודעה שפרסם דאעש הקוראת להם שלא לשתף פעולה עם השלטונות המקומיים   נוסח המודעה (טלגרם, 1 בספטמבר 2021).
תושבים מביטים במודעה שפרסם דאעש הקוראת להם שלא לשתף פעולה עם השלטונות המקומיים.משמאל: נוסח המודעה (טלגרם, 1 בספטמבר 2021).
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו
 • 10 בספטמבר 2021: בוצעה תקיפה נגד בננדי כינאמה, כפר נוצרי באזור בני (Beni), כחמישים ק”מ מערבית לגבול קונגו-אוגנדה. במקום התנהלו חילופי-אש בין פעילי דאעש לבין כוח צבא ששהה בכפר. בהמשך, תקפו פעילי דאעש התקהלות של נוצרים והרגו לפחות תשעה מהם. לאחר שהעלו באש מספר בתים בכפר הם עזבו את המקום.
 • 10 בספטמבר 2021: בוצע ירי לעבר מחנה של צבא קונגו באזור איטורי (Ituri), כחמישים ק”מ מערבית לגבול קונגו-אוגנדה. ארבעה חיילים נהרגו.
 • 4 בספטמבר 2021: הופעלו מטענים נגד סיור של צבא קונגו באזור בני (Beni). לפחות עשרה חיילים נהרגו.
 • 1 בספטמבר 2021: בוצעה תקיפה ממארב נגד שיירת כלי רכב של תושבים נוצרים באזור איטורי (Ituri). במהלך התקיפה היו חילופי אש כמו כן הועלו באש מספר כלי רכב. לא דווח על נפגעים בנפש.
סומליה
 • הופעל מטען נגד כלי רכב שהסיע חיילים מצבא סומליה במוגדישו. שלושה חיילים נפצעו.
לוב
פעילות סיכול
 • כוחות הביטחון בלוב עצרו שני פעילי דאעש :
 • ב-7 בספטמבר 2021: נעצר אמבארכ אלח’אזמי, בכיר דאעש, בבני וליד, בצפון לוב, כ-140 ק”מ דרומית-מזרחית לטריפולי (עין ליביא, 7 בספטמבר 2021).
 • ב- 3 בספטמבר 2021: נעצר עג’ילי עלי אלעג’ילי אלחסנאוי, פעיל דאעש בדרום-מערב לוב. ברשותו נמצאו כלי נשק ותחמושת (אלוסט הלובי, 7 בספטמבר 2021).
אסיה
סיכול טרור בירדן
 • מקורות ביטחוניים מסרו כי כוחות המודיעין של ירדן סיכלו במהלך חודש מרץ 2021 פיגוע שתכננו לבצע פעילים תומכי דאעש בארבד, שבצפון ירדן. הפיגוע סוכל לאחר שכוחות הביטחון עצרו שלושה פעילים שתכננו לבצע את הפיגוע (סקאי ניוז, 6 בספטמבר 2021).
 • יוזכר כי ביולי 2021 פרסם עיתון אלראי הירדני, כי מנגנון המודיעין הכללי הירדני סיכל במהלך חודש פברואר 2021 תכנון של תא דאעש בירדן, שמנה ארבעה פעילים, לבצע פיגוע ירי נגד חיילים ישראלים בגבול ירדן ישראל ופיגוע נגד יהודים השוהים בירדן.
תורכיה
 • בעקבות מידע מוקדם, עצרו כוחות הביטחון התורכיים 13 חשודים בקשרים עם דאעש באנקרה. הכוחות מבצעים חיפושים אחר שני פעילים נוספים עליהם התקבל מידע (סוכנות אנטוליה, 9 בספטמבר 2021).
הודו
 • גורמים רשמיים בהודו מציינים כי על-פי מידע שברשותם, המודיעין של פקיסטאן, ISI (Inter-Services Intelligence- ISI) מעביר פעילי מחוז ח’ראסאן של דאעש מאפגניסטאן לאזור קשמיר, כדי שיפעלו נגד הודו. לאחרונה דווח כי 25 מוסלמים הודים מאזור קראלה, בדרום הודו, הגיעו לאפגניסטאן, כדי להילחם בשורות מחוז ח’ראסאן של דאעש (www.timesnownews.com, 9 בספטמבר 2021).
הפיליפינים
 • בוצע מארב לשני חיילים באזור באסליאן, בדרום הפיליפינים. החיילים הותקפו באש מקלעים. והם נהרגו.

ניו זילנד

 • בעיר אוקלנד (Auckland) בוצע פיגוע דקירה בסופרמרקט. בפיגוע נפצעו חמישה בני אדם, מהם שלושה באורח אנוש. מבצע הפיגוע, אזרח סרי לנקה המזוהה עם דאעש, נורה למוות על-ידי כוחות המשטרה. שמו אחאמיד אא’ת’ל שמס אלדין (Ahamed Aathil Samsudeen), בן 32, והוא היה מוכר לכוחות הביטחון כתומך דאעש. הוא הגיע לניו זילנד לפני כעשור ושהה במקום באשרת סטודנט (Reuters, 3 בספטמבר 2021; לוס אנג’לס טיימס, 9 בספטמבר 2021).

אירופה

בריטניה
 • קן מקלום (Ken McCallum), ראש סוכנות הביון 5MI, ציין כי בארבע השנים האחרונות סוכלו בבריטניה 31 פיגועי טרור שהיו בשלבי תכנון מתקדמים. רוב מתכנני הפיגועים היו גורמים אסלאמיים רדיקליים. אולם, בין הסיכולים גם פיגועים שתוכננו על ידי פעילי ימין קיצוני. מקלום הדגיש, כי שישה פיגועים סוכלו במהלך התפשטות נגיף הקורונה, לפני כשנה וחצי. הוא ציין כי איום הטרור על בריטניה הוא דבר ממשי ומתמשך וכי השתלטות טאלבאן על אפגניסטאן עלולה לחזק את גורמי הטרור בבריטניה ולגרום לעלייה בפעילות של גורמים קיצוניים בשטחה (BBC, 11 בספטמבר 2021).
המלחמה על התודעה
 • המאמר הראשי בביטאון דאעש אלנבא’ שהתפרסם ב-2 בספטמבר 2021 היה תחת הכותרת “מערכת ייחוד האל בקאבול” והוא התייחס לפיגוע שביצעו פעילי דאעש סמוך לנמל התעופה של קאבול. כותב המאמר מותח ביקורת על טאלבאן ועל ארגון אלקאעדה ומציין כי הם עוינים לדאעש, שהינו, היחיד המקפיד על עקרון ייחוד האל. להלן נקודות עיקריות שעלו במאמר (שבועון אלנבא’, טלגרם, 2 בספטמבר 2021):
  • זהו הפיגוע הגדול ביותר שידעה ארצות-הברית בעשור האחרון והאומה האמריקנית הוכתה בהלם כבד. הפיגוע הביא לכך שהרצון של ארה”ב לסגת מאפגניסטאן בצורה שלווה ומסודרת הפך למכה כואבת ומשפילה עבורם. בנוסף, הפיגוע גם הוכיח לאמריקאים כי טענתם לפיה הם חיסלו את מחוז ח’ראסאן של דאעש לפני כשנתיים, אינה נכונה.
  • הפיגוע הפיג את האשליות לפיהן אפשר לכונן שלום בין אפגניסטאן לארצות-הברית, והוא אף פתח שלב חדש במערכה של הג’האד נגד הכופרים. טאלבאן, האמריקאים והממשלה האפגאנית שיתפו פעולה נגד דאעש, והפיגוע היווה גמול על כך.
  • ארגון אלקאעדה זוכה לביקורת בשל העוינות שהוא מפגין כלפי דאעש. על אלקאעדה וטאלבאן לחזור מדרכם ולדבוק בג’האד נגד הכופרים, ובראשם ארצות-הברית.
  • הפיגוע מוכיח את נצחיות הג’האד ושהנסיגה האמריקאית הינה שלב נוסף במלחמתה של ארצות-הברית נגד האסלאם, במסגרתה היא משתמשת בטאלבאן כזרוע הביצוע שלה באפגניסטאן, בעוד טאלבאן מציג עצמו כמשחרר המדינה. בשלב הבא יעמיק הפילוג בין דאעש לבין הגורמים הלאומיים באפגניסטאן, והדבר אינו מפתיע, שכן מדובר במערכה על ייחוד האל.
המאמר בשבועון אלנבא' של דאעש: בתמונה נראה הנשיא האמריקאי, ג'ו ביידן, על רקע להבות
 (שבועון אלנבא', טלגרם, 2 בספטמבר 2021).
המאמר בשבועון אלנבא’ של דאעש: בתמונה נראה הנשיא האמריקאי, ג’ו ביידן, על רקע להבות
(שבועון אלנבא’, טלגרם, 2 בספטמבר 2021).
קלטת אלקאעדה לציון יום השנה לפיגועי 11 בספטמבר
 • מוסד אלסחאב, זרוע ההסברה של ארגון אלקאעדה, פרסם קלטת לציון עשרים שנה לפיגועי 11 בספטמבר בקלטת מופיע אימן אלט’ואהרי מנהיג הארגון. הקלטת, שנמשכת כשעה, פורסמה תחת הכותרת “ירושלים לא תהיה יהודית – ציונים ערבים מפיצל עד בן זאיד”. בדברים שנושא אלט’ואהרי הוא מביע התנגדות לכל הסדר עם ישראל ומציין כי על-פי הקוראן אסור למוסלמים לכרות ברית עם היהודים. לטענתו, הנשק החשוב ביותר של הפלסטינים הוא התודעה האסלאמית וכל עוד ישראל שולטת בירושלים וסביבותיה היא תמשיך לשלם את המחיר. לדבריו, יש להעביר את הלחימה נגד ישראל לתוך שטח ישראל, שכן ברצועת עזה ובגדה המערבית ישראל היא זו שקובעת את העיתוי והמקום לפגיעה בפלסטינים. לוחמי הג’האד הם אלה שצריכים לקבוע את העיתוי ומקום לפגיעה בישראל.
אלט'ואהרי מופיע בקלטת (טלגרם, 11 בספטמבר 2021).
אלט’ואהרי מופיע בקלטת (טלגרם, 11 בספטמבר 2021).
 • אלט’ואהרי מדבר על חשיבות הג’האד ברחבי העולם. לדבריו על המוסלמים להיות מאוחדים וללחום מלחמת ג’האד בזירות רבות, שכן פלסטין היא כמו קשמיר, גרוזני ואדלב. על בני האומה האסלאמית לאחוז בנשק ולתקוף את אויביהם בכל מקום. הג’האד צריך להיות תרבותי, אמוני, צבאי ופוליטי ולהיות מכוון נגד האויב “הצלבני”( קרי: המערב).
 • במהלך הדברים מזכיר אלט’ואהרי פיגועים שונים שביצע הארגון, כדי לבטא ההמשכיות מאז 2001. הוא גם משבח את חללי הארגון במשך השנים. האירוע האחרון שאלט’ואהרי מזכיר הוא פיגוע שביצע ארגון חראס אלדין, זרוע אלקאעדה בסוריה, בינואר 2021 נגד בסיס רוסי בסוריה באמצעות מכונית תופת. אזכור הפיגוע נועד גם להפריך את הדיווחים לפיהם אלט’ואהרי אינו בחיים. אלט’ואהרי מזכיר גם את הנסיגה האמריקאית מאפגניסטאן, מבלי להזכיר את השתלטות טאלבאן על המדינה, דבר שיכול להצביע על כך שהקלטת הופקה לאחרונה .
 • בקלטת גם מושמעים דבריו של שיח’ אבו עבידה יוסף אלענאבי, מנהיג ארגון אלקאעדה במגרב. בדבריו הוא מציין כי על הפלסטינים לשחרר את פלסטין באמצעות הפלת שליטיהם הבוגדים (קרי: ממשל אבו מאזן בגדה המערבית וממשל חמאס ברצועת עזה). כל הסדר העלול להתקיים דרך אותם שליטים הוא בגדר בגידה בדת האסלאם, שכן הוא יביא לכיבוש ולא לשחרור. לטענת אלענאבי, על הפלסטינים להחליט על כך באופן חד-משמעי ולסמוך על אללה ועל יכולותיהם העצמיות לשחרר את פלסטין.

[1] הדו"ח השבועי הבא יתפרסם ב-6 באוקטובר 2021. אנו מאחלים לכל קוראינו שנה טובה. שנת בריאות , שלום וביטחון.
[2] https://www.mei.edu/publications/islamic-state-under-reporting-central-syria-misdirection-misinformation-or

[3]
רובם על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש שפורסמו בטלגרם.
[4]
רובם על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש שפורסמו בטלגרם.