מבט לג’האד העולמי (13 – 19 בדצמבר 2018)

פעילי ארגון

פעילי ארגון "שומרי הדת" (המזוהה עם אלקאעדה) נעים בקווי העימות מול צבא סוריה.

צלף של ארגון

צלף של ארגון "שומרי הדת" בעמדת ירי בקווי העימות מול צבא סוריה (מוסד ההסברה שאם אלרבאט, 16 בדצמבר 2018).

לוחמי SDF נושאים דגלים, צועדים ברחובות העיר הג'ין (ערוץ היוטיוב YPG Press Office, 15 בדצמבר 2018).

לוחמי SDF נושאים דגלים, צועדים ברחובות העיר הג'ין (ערוץ היוטיוב YPG Press Office, 15 בדצמבר 2018).

מחבל מתאבד של דאעש, המכונה אבו נג'ם העיראקי, במכונית תופת אותה פוצץ נגד כוחות SDF בקרבת בית החולים בעיר הג'ין .

מחבל מתאבד של דאעש, המכונה אבו נג'ם העיראקי, במכונית תופת אותה פוצץ נגד כוחות SDF בקרבת בית החולים בעיר הג'ין .

פעיל דאעש יורה לעבר כלי טיס של הקואליציה החג בשמי הג'ין (מחוז אלשאם-אלברכה של דאעש, 14 בדצמבר 2018).

פעיל דאעש יורה לעבר כלי טיס של הקואליציה החג בשמי הג'ין (מחוז אלשאם-אלברכה של דאעש, 14 בדצמבר 2018).

פעיל דאעש, מובל על-ידי אנשי כוחות ביטחון עיראקי (סוכנות הידיעות העיראקית, 13 בדצמבר 2018)

פעיל דאעש, מובל על-ידי אנשי כוחות ביטחון עיראקי (סוכנות הידיעות העיראקית, 13 בדצמבר 2018)

עיקרי אירועי השבוע
 • במזרח סוריה הצליחו כוחות SDF בסיוע אווירי של כוחות הקואליציה להשתלט על מרבית שטחה של העיר הג’ין (המעוז העיקרי של דאעש במובלעת שבשליטתו ממזרח לפרת). בפרבריה המזרחיים של הג’ין עדיין מתנהלים קרבות. כיבושה של הג’ין מציב את SDF בעמדה נוחה להמשך טיהור המובלעת שבשליטת דאעש. אולם איומי נשיא תורכיה בכוונתו לפתוח במבצע צבאי נגד הכוחות הכורדים שבאזור מנבג’ (ממערב לפרת) עלולים לעצור את תנופת ההתקפה של SDF ולהסיט את תשומת ליבם של הכורדים לעבר תורכיה.
 • במחוזות השונים בעיראק נמשכת פעילות טרור וגרילה של דאעש, למרות פעולות המנע של כוחות הביטחון העיראקים. השבוע ניכרה עלייה בתקיפת אנשי מודיעין עיראקיים בבתיהם ובהנחת מטעני חבלה נגד כוחות הביטחון העיראקים הנעים על הצירים.
 • בעוד שדאעש עומד מול לחצים כבדים ב”מדינות הליבה” (סוריה ועיראק) נמשכת הפעילות האינטנסיבית במחוזותיו השונים. במחצית הראשונה של דצמבר 2018 בלטו פעולות דאעש בסומליה (שכוונו בין השאר נגד אלקאעדה) ובמערב אפריקה (הריגת עשרות חיילים ניגרים בשש תקריות, בעיקר באזור אגם צ’אד).
 • השבוע קיבל דאעש אחריות לביצוע פיגוע הירי בשוק חג המולד בשטרסבורג (חמישה הרוגים). המחבל שביצע את הפיגוע נהרג במהלך חילופי אש עם שוטרים מקומיים באחת השכונות שבדרום העיר. כוחות הביטחון הצרפתים בודקים האם נוספים מעורבים בפיגוע.
מרחב אדלב
נמשכות התקריות במרחב אדלב
 • גם השבוע נמשכו התקריות במרחב אדלב בין צבא סוריה לבין הארגונים הג’האדיסטים. עיקרי האירועים:
  • צבא סוריה ירה אש ארטילרית לעבר ריכוזי “חמושים” במספר עיירות, מדרום-מזרח לאדלב (דף הפייסבוק של ההסברה הקרבית המרכזית של צבא סוריה, 15 בדצמבר 2018).
  • כוח של “גדודי התהילה”, המזוהה עם המטה לשחרור אלשאם, ניסה להסתנן לעמדות של צבא סוריה, 18 ק”מ מצפון מערב לחמאה. בעקבות ירי מקלעים של צבא סוריה נסוג הכוח (סאנא, 12 בדצמבר 2018).
 • תצפית של צבא סוריה איתרה חוליות של “פעילי טרור”, אשר שיגרו פצצות מרגמה כ-24 ק”מ מצפון לחמאה. צבא סוריה השיב בירי נשק קל ומקלעים לעבר החוליות, שספגו הרוגים ופצועים רבים (סאנא, 16 בדצמבר 2018).
מעצר פעילי דאעש ע”י המטה לשחרור אלשאם
 • המטה לשחרור אלשאם דיווח, כי מנגנון הביטחון שלו עצר שני פעילי דאעש מהעיר סראקב, כ-15 ק”מ מדרום לאדלב. השניים ביצעו מספר חיסולי אישים, שכוונו נגד פעילי המטה לשחרור אלשאם וארגוני מורדים נוספים הפועלים במרחב אדלב. החיסולים בוצעו באמצעות הנחת מטענים בכלי רכבם של היעדים (אבאא’, 15 בדצמבר 2018).
מזרח סוריה
נפילת העיר הג’ין, מעוז דאעש, בידי כוחות SDF

ב-14 בדצמבר 2018 הצליחו כוחות SDF להשתלט על מרבית שיטחה של העיר הג’ין , מעוז דאעש במרחב שמצפון לאלבוכמאל. לכיבוש הג’ין קדמו קרבות עזים שהתחוללו במשך כשבוע, אשר גבו הרוגים ופצועים משני הצדדים. פעילי דאעש שנדחקו לפאתי הג’ין תקפו את כוחות SDF בעיר באמצעות פצצות מרגמה. העימותים נמשכים בעיקר בפרברים המזרחיים של העיר. לאחר טיהור העיר מפעילי דאעש וממטענים ממולכדים שנותרו בעיר, מתכוונים כוחות SDF להשתלט על יישובים נוספים במובלעת דאעש (אלשרקיה 24, 15 בדצמבר 2018).

 כלי רכב ממוגן של כוחות SDF מסייר בעיר הג'ין (דיר אלזור 24, 13 בדצמבר 2018)    לוחמי SDF נושאים דגלים, צועדים ברחובות העיר הג'ין (ערוץ היוטיוב YPG Press Office, 15 בדצמבר 2018).
מימין: כלי רכב ממוגן של כוחות SDF מסייר בעיר הג’ין (דיר אלזור 24, 13 בדצמבר 2018) משמאל: לוחמי SDF נושאים דגלים, צועדים ברחובות העיר הג’ין (ערוץ היוטיוב YPG Press Office, 15 בדצמבר 2018).
קרבות בפרברים המזרחיים של ג’ין
 • מאז ה-16 בדצמבר 2018 נמשכים קרבות בפרברים המזרחיים של הג’ין. לשם נסוגו פעילי דאעש לאחר השתלטות כוחות SDF על העיר. פעילי דאעש תקפו עמדות קדמיות של SDF וירו לעברם אש ארטילרית. SDF שיגר רקטות לעבר עמדות דאעש. ב-17 בדצמבר 2018 ניסתה חוליה של דאעש, להסתנן לתוך העיר. בסיוע תקיפות אוויריות של הקואליציה כותרה החוליה ע”י כוחות SDF וכל אנשיה נהרגו (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 18 בדצמבר 2018).
פעילי דאעש במהלך העימותים עם כוחות SDF בעיר הג'ין.    פעיל דאעש יורה ממקלע כבד, הנישא על-גבי אופנוע (אעמאק, 17 בדצמבר 2018).
מימין: פעילי דאעש במהלך העימותים עם כוחות SDF בעיר הג’ין. משמאל: פעיל דאעש יורה ממקלע כבד, הנישא על-גבי אופנוע (אעמאק, 17 בדצמבר 2018).

כיבוש מרבית שטחה של הג’ין מציב את כוחות SDF בעמדת זינוק נוחה להמשך טיהור מובלעת דאעש במרחב שמצפון לאלבוכמאל. אולם הלחצים שמפעילים התורכים על הכוחות הכורדים עלולים לשבש את המשך ההתקפה ולהסיט את תשומת ליבם של הכורדים למאבק עם תורכיה. יצויין בהקשר לכך כי נשיא תורכיה ארדואן הצהיר לאחרונה שבכוונם לפתוח במבצע צבאי נגד הכוחות הכורדים הממוקמים באזור מנבג’ (שממערב לפרת), אם ארצות הברית לא תפנה אותם מאזור זה (אנטוליה, 14 בפברואר 2018).

התקפה של דאעש נגד כוחות SDF בחלק הדרומי של המובלעת
 • ב-16 בדצמבר 2018 בשעות הבוקר תקפו פעילי דאעש עמדות של SDF בדרום המובלעת שבשליטת דאעש (אזור העיירה אלבאע’וז תחתאני). כוחות SDF דיווח כי הם בלמו את ההתקפה וגרמו לדאעש עשרות הרוגים ופצועים. בשעות הערב התחדשה ההתקפה. כוחות SDF דיווח כי לדאעש הרוגים נוספים וכי נלקחו אמצעי לחימה שלל התקפות דאעש בדרום המובלעת מתבצעות להערכתנו במטרה להסיר את הלחץ שמפעיל SDF בצפונה. ב-18 בדצמבר 2018 ניסה דאעש לבצע התקפה נוספת במהלכה פוצץ מכונית תופת (SDF PRESS, 16 בדצמבר 2018).
סיוע אווירי של מדינות הקואליציה
 • צבא ארה”ב הודיע כי ב-15 בדצמבר 2018 ביצעו מטוסי מדינות הקואליציה “התקפה נקודתית” נגד מפקדה של דאעש שפעלה מתוך מסגד בדרום מזרח העיר הג’ין. בהודעה נאמר כי דאעש ממשיך שלא לייחס חשיבות לחיי בני אדם חפים מפשע ולמקומות מוגנים (חשבון הטוויטר של מבצע “נחישות טבועה”, 15 בדצמבר 2018).
ענן עשן לאחר תקיפה אווירית של מטוסי מדינות הקואליציה בעיר הג'ין.    סוק קרב של מדינות הקואליציה הבינלאומית חג בשמי העיר הג'ין (מחוז אלשאם-אלברכה של דאעש, 14 בדצמבר 2018).
מימין: ענן עשן לאחר תקיפה אווירית של מטוסי מדינות הקואליציה בעיר הג’ין. משמאל: מסוק קרב של מדינות הקואליציה הבינלאומית חג בשמי העיר הג’ין (מחוז אלשאם-אלברכה של דאעש, 14 בדצמבר 2018).
אבידות לדאעש ול-SDF
 • מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח, כי מאז תחילת ההתקפה נגד מובלעת דאעש נהרגו 956 פעילי דאעש ו-545 לוחמי SDF (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 18 בדצמבר 2018).
פעילים זרים לוחמים בשורות דאעש
 • פעיל דאעש, שנפל בשבי SDF בהג’ין מסר בחקירתו, כי פעילי דאעש רבים, הפועלים במרחב שמצפון לאלבוכמאל הינם עיראקים או זרים המכונים “המהגרים” (אלמהאג’רין). חלק מהזרים הינם מבריטניה, גרמניה ובוסניה. אחד מהזרים, ששימש כמפקד בכיר, נהרג בקרבות. פעילים זרים נוספים נהרגו במהלך הקרבות האחרונים שהתנהלו באלבארע’וז (בדרום המובלעת שבשליטת דאעש, באזור העיר אלבוכמאל) (SDF Media Center, 12 בדצמבר 2018).
עיקרי ההתפתחויות בעיראק
ירי ארטילרי של צבא עיראק לעבר הג’ין
 • צבא עיראק ביצע השבוע ירי ארטילרי מאסיבי לעבר מטרות בהג’ין, להערכתנו נערכה ההתקפה על העיר בתיאום עם התקפת כוחות SDF (סוכנות הידיעות העיראקית, 16 בדצמבר 2018).

ירי ארטילרי של צבא עיראק לעבר מטרות דאעש בשטח סוריה, במרחב הגבול (סוכנות הידיעות העיראקית, 16 בדצמבר 2018).
ירי ארטילרי של צבא עיראק לעבר מטרות דאעש בשטח סוריה, במרחב הגבול (סוכנות הידיעות העיראקית, 16 בדצמבר 2018).

פעילות כוחות הביטחון העיראקים
 • להלן עיקרי הפעולות, שביצעו כוחות הביטחון העיראקים בשבוע האחרון:
  • בגדאד: כוח של המנגנון העיראקי ללוחמה בטרור הרג את מאג’ד עבד אלרחמן מוסא, אחראי הביטחון של מחוז צפון בגדאד של דאעש. יחד עימו נהרגו 12 פעילי דאעש (אלסומריה ניוז, 13 בדצמבר 2018).
  • מחוז אלאנבאר: כוחות הביטחון העיראקים מצאו באחת השכונות באלפלוג’ה חמישים מטעני חבלה. המטענים נוטרלו (סוכנות הידיעות העיראקית, 15 בדצמבר 2018).
  • מחוז כרכוכ: כוח של המשטרה הפדראלית איתר שתי מנהרות של דאעש בנפת אלחויג’ה (כ-51 ק”מ ממערב לכרכוכ). כמו כן, אותרה באזור סדנא לייצור מטעני חבלה. שתי המנהרות והסדנא הושמדו (סוכנות הידיעות העיראקית, 16 בדצמבר 2018).
  • מחוז נינוא: כוחות הביטחון העיראקים איתרו מנהרה ממערב למוצול, שבה הסתתרו פעילי דאעש. בתקיפה אווירית, שביצעו מטוסי חיל האוויר העיראקי, הושמדה המנהרה. ארבעה פעילי דאעש נהרגו.
  • מחוז נינוא: כוחות הביטחון העיראקים חשפו בעיר העתיקה של מוצול אמצעי לחימה. כמו כן איתרו ארבעים מוקשים וארבעים וחמישה מטעני חבלה ממערב לעיר(סוכנות הידיעות העיראקית, 16 בדצמבר 2018).
  • מחוז אלאנבאר: כוח עיראקי שהונחת באמצעות כלי טיס של חיל האוויר במדבר, כ-280 ק”מ ממערב לאלרמאדי, עצר ארבעה פעילי דאעש. על פי המודיעין העיראקי חוליות דאעש עדיין נמצאות באזורים המדבריים (סוכנות הידיעות העיראקית, 13 בדצמבר 2018).
 • השבוע ניכרת עלייה במספר התקיפות שביצעו פעילי דאעש נגד אנשי מודיעין עיראקים בבתיהם. כמו כן, התרבו אירועי הנחת מטעני חבלה נגד כלי רכב של כוחות הביטחון העיראקים הנעים על הצירים. להלן עיקר פעולות הטרור והגרילה שביצע דאעש בשבוע האחרון (מרביתם מסתמכים על דיווחי דאעש):
  • מחוז נינוא: פעילי דאעש פרצו לביתו של איש מודיעין עיראקי בעיר מוצול. איש המודיעין ובנו הוצאו להורג בירי (מחוז עיראק-נינוא, 18 בדצמבר 2018).
  • מחוז כרכוכ: ב-14 בדצמבר 2018 פרצו פעילי דאעש לביתו של אחד מאנשי המודיעין של “הגיוס העממי”, כשבעים ק”מ ממערב לכרכוכ. איש המודיעין נורה למוות (מחוז עיראק-כרכוכ, אעמאק, 15 בדצמבר 2018).
  • מחוז נינוא: ב-14 בדצמבר 2018 הפעילו פעילי דאעש מטען נגד כלי רכב של צבא עיראק במזרח מוצול. כלי הרכב הושמד ושלושה מנוסעי כלי הרכב נהרגו (אעמאק, 15 בדצמבר 2018).
  • מחוז צלאח אלדין: ב-15 בדצמבר 2018 הפעילו פעילי דאעש שני מטעני חבלה נגד טור כוחות של צבא עיראק כשמונים ק”מ מצפון לבגדאד. שני כלי רכב הושמדו וכמה מנוסעיהם נהרגו או נפצעו. (מחוז עיראק-צלאח אלדין, סוכנות אעמאק, 16 בדצמבר 2018).
  • מחוז אלאנבאר: ב-15 בדצמבר 2018 הופעל מטען חבלה נגד כלי רכב של משטרת עיראק על הכביש הבינלאומי, כ-130 ק”מ ממערב לאלרמאדי. מהפיצוץ נהרגו שלושה מנוסעי כלי הרכב, בינהם קצין בדרגת רב סרן (אלסומריה ניוז, 15 בדצמבר 2018). דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע.
  • מחוז צלאח אלדין: ב-16 בדצמבר 2018 ביצעו פעילי דאעש ירי מנשק קל ובינוני נגד שני כלי רכב שטח של “הגיוס העממי” בג’זירת סאמראא’. דאעש דיווח, כי נוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו (מחוז עיראק-צלאח אלדין; אעמאק, 17 בדצמבר 2018).
  • מחוז נינוא: ב-16 בדצמבר 2018 הפעילו פעילי דאעש מטען חבלה נגד כלי רכב של “הגיוס השבטי”, כארבעים ק”מ מדרום למוצול. אחד מנוסעי כלי הרכב נפצע (מחוז עיראק דג’לה; אעמאק, 17 בדצמבר 2018).
  • מחוז כרכוכ: ב-16 בדצמבר 2018 פוצצו פעילי דאעש את בתיהם של ארבעה אנשי המשטרה הפדראלית העיראקית 28 ק”מ ממערב לכרכוכ. כמו כן, פוצץ ביתו של מח’תאר מקומי (מחוז עיראק-כרכוכ, 17 בדצמבר 2018).
  • מחוז אלאנבאר: פעילי דאעש השליכו רימוני-יד לעבר בית במרכז אלרמאדי בעת שהתקיים במקום כינוס של אנשי צבא עיראק. שלושה חיילים וביניהם קצין נהרגו, שניים נוספים נפצעו (מחוז עיראק-אלאנבאר, 17 בדצמבר 2018).
מצרים וחצי-האי סיני
מארב שביצע דאעש נגד כוח של צבא מצרים
 • דאעש הודיע כי ב-16 בדצמבר 2018 ביצעו פעיליו מארב שכלל זירת מטענים, לטור ממונע של משמר הגבול של צבא מצרים בג’בל אלמע’ארה, שבמרכז סיני (57 ק”מ מדרום-מערב לאלעריש). פעילי דאעש פוצצו את המטענים וירו מנשק קל לעבר הכוח המצרי. דאעש מסר, כי באירוע נהרגו ונפצעו כעשרים חיילי הכוח והושמדו מספר כלי רכב (סוכנות הידיעות אעמאק ומחוז סיני של דאעש, 17 בדצמבר 2018).
 • “מקור בטחוני” מצרי מסר כי התקפת דאעש בוצעה נגד כוח השייך למחסום אלמע’ארה. כתוצאה מכך נהרג קצין ונפצעו שלושה חיילים נוספים. כוח מצרי שביצע סריקות באזור הרג שני פעילי דאעש שלקחו חלק בהתקפה (Mada Masr, 18 בדצמבר 2018). על פי גרסה נוספת נהרגו כמה “פעילי טרור” שפוצצו ב-17 בדצמבר 2018 מטען חבלה נגד כלי רכב של כוחות משמר הגבול המצרים במרכז סיני. כתוצאה מהפיצוץ נהרגו שני חיילים מצרים (עמוד הטוויטר של Omar_halemi1@).

גופתו של פעיל דאעש, שלקח חלק בפיצוץ מטען חבלה נגד רכב ממוגן של צבא מצרים באזור אלמע'ארה (חשבון הטוויטר islamsaeed1976@ISLAMOVIC1976, 17 בדצמבר 2018).
גופתו של פעיל דאעש, שלקח חלק בפיצוץ מטען חבלה נגד רכב ממוגן של צבא מצרים באזור אלמע’ארה (חשבון הטוויטר islamsaeed1976@ISLAMOVIC1976, 17 בדצמבר 2018).

 • פיגועים נוספים, שביצע דאעש בצפון סיני (על פי דיווחי דאעש):
  • בוצע ירי צלף מדרום לאלעריש. חייל צבא מצרים נהרג (סוכנות הידיעות אעמאק, 17 בדצמבר 2018).
  • הופעל מטען חבלה נגד דחפור של צבא מצרים באזור רפיח. הדחפור נפגע (מחוז סיני של דאעש, 17 בדצמבר 2018).
הוצאה להורג של פעילים תומכים במשטר המצרי
 • דאעש הודיע כי שני אנשי מיליציות הנאמנות למשטר המצרי הוצאו להורג ב-14 בדצמבר 2018 בדרום רפיח. בסרטון שפרסם דאעש נראית הוצאתם להורג באמצעות שיסוף גרונם (אעמאק, 15 בדצמבר 2018).

אחד הפעילים שהוצא להורג על-ידי דאעש (אעמאק, 14 בדצמבר 2018).
אחד הפעילים שהוצא להורג על-ידי דאעש (אעמאק, 14 בדצמבר 2018).

פעילות ג’האדיסטית במדינות נוספות
מאפייני הפעילות של דאעש ברחבי העולם (סיכום המחצית הראשונה של דצמבר 2018)

בעוד שב”מדינות הליבה” (סוריה ועיראק) ממשיך דאעש לעמוד תחת לחצים כבדים נמשכת פעילות אינטנסיבית שהארגון במחוזותיו ברחבי העולם, ברמות משתנות של עצימות. במחצית הראשונה של דצמבר 2018 בלטה במיוחד פעילותם מחוז סומליה ומחוז מערב אפריקה בניגריה (המגלה בחודשים האחרונים פעילות אינטנסיבית); מחוז סיני של דאעש ממשיך בלוחמת גרילה נגד כוחות הביטחון המצריים המתמקדת בצפון סיני, למרות הלחצים הכבדים המופעלים עליו ע”י כוחות הביטחון המצרים. שאר מחוזות דאעש ברחבי העולם המשיכו בפעילות “שגרתית”, אופנסיבית ודפנסיבית, בעצימות נמוכה יותר.

פעילות המדינה האסלאמית ברחבי העולם (16-1 בדצמבר 2018)

פעילות המדינה האסלאמית ברחבי העולם (16-1 בדצמבר 2018)

פיגוע ירי בשוק חג המולד בשטרסבורג (השלמה)
 • ב-11 בדצמבר 2018 בשעות הערב בוצע פיגוע ירי בקרבת שוק חג המולד בעיר שטרסבורג, שבו נהרגו חמישה אנשים. ב-13 בדצמבר 2018 הודיע שר הפנים הצרפתי, כי באחת השכונות, שבדרום שטרסבורג נתקלו שלושה שוטרים במחבל שריף שיח’את במהלך סיור שביצעו. שיח’את פתח לעברם באש ובחילופי האש עם השוטרים הוא נורה ונהרג (פראנס 24, 13 בדצמבר 2018).

דאעש קיבל אחריות לביצוע פיגוע. ב-13 בדצמבר 2018 פורסם הנוסח השגרתי של הודעת דאעש, שבו נאמר: “מקור ביטחוני מסר לסוכנות אעמאק, כי מבצע ההתקפה [הפיגוע] בעיר שטרסבורג, שבמזרח צרפת ביום שלישי [11 בדצמבר 2018] בערב הינו חייל מחיילי הח’ליפות, שביצע את הפעולה [הפיגוע] במענה לקריאות לפגוע בנתיני הקואליציה” (אעמאק, 13 בדצמבר 2018).

 • בראיון לערוץ הטלוויזיה France 2 מסר עבד אלכרים שיח’את, אביו של המפגע, שריף שיח’את, כי בנו תמך בדאעש וטען, כי הארגון “נלחם למען מטרה צודקת”. האב הכחיש כי ידע על כך שבנו מתכנן לבצע פיגוע ירי וטען שהוא ניסה להניא אותו [מאימוץ] אידיאולוגיות קיצוניות. הוריו ושניים מאחיו של מבצע הפיגוע נמנים על קבוצת אנשים, שנעצרו על-ידי משטרת צרפת במסגרת חקירה, שנועדה לברר האם ישנם מעורבים נוספים בפיגוע זה. ארבעת בני משפחתו של המפגע [בהם אביו] שוחררו לאחר מאחר שלא נמצאו נגדם ראיות מפלילות (Independent, בריטניה, 16 בדצמבר 2018).

כרזה שפורסמה על-ידי תומך דאעש בה נראה סנטה קלאוס מדמם על הקרקע במרכז העיר שטרסבורג (P J Media, 14 בדצמבר 2018).
כרזה שפורסמה על-ידי תומך דאעש בה נראה סנטה קלאוס מדמם על הקרקע במרכז העיר שטרסבורג
(P J Media, 14 בדצמבר 2018).

פעילות סיכול ומנע
חשיפת התארגנות ברוסיה שפעיליה עסקו במימון טרור
 • שירות הביטחון הפדרלי (FSB) הודיע, כי חשפו התארגנות שפעיליה אספו תרומות עבור פעילי המדינה האסלאמית וג’בהת אלנצרה (המטה לשחרור אלשאם) ברוסיה. ההתארגנות פעלה באזורי מוסקבה, צ’צ’ניה, דגסטאן ואנגושטיה. אנשיה סיפקו סיוע כספי למדינה האסלאמית ולג’בהת אלנצרה.

בהודעה של ה-FSB נאמר, כי שתי אגודות צדקה בשם מהג’רון (Muhajiron) וסלביל (Salsabil) גייסו תרומות שנועדו לכאורה לבניין מסגד במוסקבה וסיוע למוסלמים נזקקים. התרומות הללו הועברו לארגוני טרור. פעילי ההתארגנויות העבירו כסף לשתי נשים רוסיות, אשר הצטרפו ליחידות דאעש בסוריה. שתי הנשים מבוקשות בשל מימון טרור והשתתפות בפעילות טרור. “מאז שנת 2016 יותר מ-38 מיליון רובל (573,000$) הועברו לנשים לשם מימון טרור”, נאמר בהודעת ה- FSB (טאס, 13 בדצמבר 2018).