מבט לג’האד העולמי (12-6 בפברואר 2020)

צבא סוריה בעיר סראקב (סאנא, 6 בפברואר 2020).

צבא סוריה בעיר סראקב (סאנא, 6 בפברואר 2020).

צבא סוריה בעיר סראקב (סאנא, 6 בפברואר 2020).

צבא סוריה בעיר סראקב (סאנא, 6 בפברואר 2020).

מסוק של צבא סוריה עולה באש לאחר שנפגע מעל אלנירב.

מסוק של צבא סוריה עולה באש לאחר שנפגע מעל אלנירב.

חיילי צבא סוריה ויתכן גם לוחמי מיליציות באלברקום (סאנא, 10 בפברואר 2020).

חיילי צבא סוריה ויתכן גם לוחמי מיליציות באלברקום (סאנא, 10 בפברואר 2020).

חיילי צבא סוריה באלברקום, שמדרום מערב לחלב, אחד הישובים שעליהם השתלט צבא סוריה ב-9 בפברואר 2020.

חיילי צבא סוריה באלברקום, שמדרום מערב לחלב, אחד הישובים שעליהם השתלט צבא סוריה ב-9 בפברואר 2020.

עיקרי האירועים
 • צבא סוריה, בסיוע אווירי רוסי, המשיך שבוע בהתקפה במרחב אדלב והצליח לכבוש את העיר סראקב השוכנת על צומת דרכים חשוב, המוביל מדמשק לחלב (M-5) ומחלב ללאד’קיה (M-4). כמו כן כבש צבא סוריה את המרחב הכפרי שמדרום מערב לחלב והשתלט על קטע הכביש הראשי (M-5) שבין סראקב לחלב. המטה לשחרור אלשאם ושאר ארגוני המורדים לא גילו התנגדות משמעותית. עתה נערך צבא סוריה לכיבוש העיר אדלב, מעוז ארגוני המורדים, היעד האסטרטגי של ההתקפה הסורית. במקביל נמשכת בריחה המונית של אזרחים מאזורי הקרבות.
 • נמשך החיכוך האלים בין צבא סוריה לבין הכוחות התורכים המצויים בתא השטח, שבו פועלים הכוחות הסורים. השבוע ביצע צבא סוריה ירי ארטילרי לעבר כוח תורכי בשדה התעופה תפתנאז (כעשרה ק”מ מצפון מזרח לאדלב), חמישה חיילים תורכים נהרגו ונפגעו אמצעי לחימה תורכיים. צבא תורכיה הגיב בירי ארטילרי נגד יעדים סוריים (על פי התקשורת התורכית למעלה ממאה חיילים סורים נהרגו ונפצעו). המטכ”ל הסורי הודיע, כי ההתקפות התורכיות לא ימנעו את המשך הפעולות הצבאיות של צבא סוריה באזור אדלב וחלב שנועדו לטהר אותם “מזוהמת הטרור החמוש”. במקביל מתקיימות באנקרה שיחות דיפלומטיות בין משלחת רוסית לבין בכירים תורכים. בשיחות הללו חותרת תורכיה להשיג הפוגה, שתבלום את התקדמות צבא סוריה לעבר אדלב, עד כה ללא היענות סורית/רוסית.
 • בזירה הסורית ניכרה השבוע עלייה בהיקף התקפות דאעש לעומת ירידה בהיקף הפעילות בזירה העיראקית. מחוץ לשתי “מדינות הליבה”, ראויה לציון הפעילות האינטנסיביות של מחוז סיני של דאעש, שכללה תקיפת מחנה צבא מצרים בשיח זויד והנחת מטען חבלה סמוך לעמדה מצרית (כעשרים הרוגים ופצועים לצבא מצרים). במחוזות האחרים של דאעש נמשכה פעילות “שגרתית” (ניגריה, הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, אלג’זירה, חבל קשמיר שבהודו, תימן).
מרחב אדלב
עיקרי תמונת המצב

כוחות צבא סוריה הפועלים במרחב אדלב המשיכו להתקדם בסיוע אווירי רוסי. צבא סוריה כבש את העיר סראקב, השוכנת מדרום מזרח לאדלב בצומת דרכים חשוב כביש דמשק-חמאה-חלב (M-5) וכביש לד’אקיה (M-4). כמו כן כבשו הכוחות הסורים אזור נרחב מדרום מערב לחלב והשלימו את השתלטותם על עשרות כפרים ועל קטע הכביש M-5, שבין סראקב לחלב. המטה לשחרור אלשאם, ושאר ארגוני המורדים, לא גילו עד כה התנגדות משמעותית. פעילות צבא סוריה באזור בו נוכחים כוחות תורכים יצרה גם השבוע חיכוכים אלימים, שעד כה הוכלו ע”י שני הצדדים ולא התפתחו לידי עימות נרחב. במקביל מתקיימים (באנקרה) מגעים דיפלומטיים בין רוסיה לבין תורכיה המנסה (עד כה ללא הצלחה) להביא להפסקת אש, שתבלום את התקדמות צבא סוריה ותמנע את נפילת אדלב, מעוז ארגוני המורדים.

מפת אזורי השליטה מדרום מערב לחלב (עדכני ל-11 בפברואר 2020). אדום: אזור בשליטת צבא סוריה. ירוק: אזור בשליטת המטה לשחרור אלשאם ושאר ארגוני המורדים. קו כחול: M-5- הכביש המהיר דמשק-חלב. קו כחול: M-4- הכביש המהיר חלב-אללאד'קיה. צהוב: האזורים שבהם מתנהלת לחימה. דגלי תורכיה: עמדות פיקוח תורכיות (ח’טוה, 11 בפברואר 2020).
מפת אזורי השליטה מדרום מערב לחלב (עדכני ל-11 בפברואר 2020). אדום: אזור בשליטת צבא סוריה. ירוק: אזור בשליטת המטה לשחרור אלשאם ושאר ארגוני המורדים. קו כחול: M-5- הכביש המהיר דמשק-חלב. קו כחול: M-4- הכביש המהיר חלב-אללאד’קיה. צהוב: האזורים שבהם מתנהלת לחימה. דגלי תורכיה: עמדות פיקוח תורכיות (ח’טוה, 11 בפברואר 2020).

כיבוש העיר סראקב
 • ב-6 בפברואר 2020 השתלט צבא סוריה על העיר סראקב, השוכנת כ-15 ק”מ מדרום מזרח לאדלב. הכניסה לעיר התבצעה לאחר שכוחות צבא סוריה כיתרו אותה מכל עבריה. לאחר הכניסה לעיר החל צבא סוריה לבצע סריקות נרחבות ברחובות העיר לנטרול מטעני חבלה ומוקשים, שהוטמנו בה על-ידי ארגוני המורדים (סאנא, 6 בפברואר 2020).


העיר סראקב (Google Maps).
העיר סראקב (Google Maps).

 • לפני כיבוש סראקב פוצץ מחבל מתאבד של המטה לשחרור אלשאם מכונית תופת נגד ריכוזי כוחות של צבא סוריה (אבאא’, 6 בפברואר 2020). מעבר לכך לא דווח על אירועים יוצאי דופן. נראה כי במהלך כיבוש העיר לא נתקל צבא סוריה בהתנגדות משמעותית מצד המטה לשחרור אלשאם ושאר ארגוני המורדים. עמדות הפיקוח של צבא תורכיה, הפרושות מסביב לעיר, לא מנעו את כיבושה ע”י צבא סוריה. עמדות אלו נותרו במקומן לאחר כיבוש סראקב והתורכים הודיעו כי אין בדעתם לפנותן למרות שחלקו מצויות באזורים שבשליטת צבא סוריה (רויטרס, 7 בפברואר 2020).
כיבוש הכפר אלנירב, שבפאתי אדלב, ע”י המורדים
 • ב-11 בפברואר 2020 תקפו ארגוני המורדים את הכוח הסורי הקדומני, שבכפר אלנירב (כשמונה ק”מ מדרום מזרח לאדלב). כוחות המורדים כבשו את הכפר (ח’טוה, 11 בפברואר 2020). להערכתנו הישג זה של ארגוני המורדים הינו מקומי-טקטי ואין בו כדי לפגוע בהתקדמות צבא סוריה במרחב הכפרי של העיר אדלב. המטה לשחרור אלשאם דיווח, כי במהלך הקרבות הפילו פעיליו מסוק של צבא סוריה במרחב האווירי שמעל אלנירב. לפי גרסה אחרת הופל המסוק ע”י צבא תורכיה. המטה לשחרור אלשאם פרסם סרטון בו נראה המסוק עולה באש. שני טייסי המסוק נהרגו.
מסוק של צבא סוריה עולה באש לאחר שנפגע מעל אלנירב.     חלקי המסוק מתרסקים אל הקרקע (אבאא', 11 בפברואר 2020).
מימין: מסוק של צבא סוריה עולה באש לאחר שנפגע מעל אלנירב. משמאל: חלקי המסוק מתרסקים אל הקרקע (אבאא’, 11 בפברואר 2020).
חזית חלב
 • ב-9-7 בפברואר 2020 השתלט צבא סוריה על אזור נרחב, כעשרים ק”מ מדרום מערב לחלב. צבא סוריה כבש עשרות כפרים ללא התנגדות משמעותית מצד פעילי המטה לשחרור אלשאם וארגוני המורדים. ב-11 בפברואר 2020 השלים צבא סוריה את השתלטות קטע הכביש M-5 מהעיר סראקב ועד לחלב. צבא סוריה השתלט גם על שכונת אלראשדין, שבדרום מערב חלב (ראו מפה) וכיתר עמדת פיקוח תורכית נוספת. כמו כן השתלט על אזור נוסף שממערב לכביש M-5 וממזרח לשדה התעופה הצבאי תפתנאז (ח’טוה, 11 בפברואר 2020).

ישובים שעליהם השתלט צבא סוריה מדרום מערב לחלב ב- 9-7 בפברואר 2020 
(Google Maps)
ישובים שעליהם השתלט צבא סוריה מדרום מערב לחלב ב- 9-7 בפברואר 2020
(Google Maps)

תקרית אלימה נוספת בין צבא סוריה לצבא תורכיה מצפון מזרח לאדלב
 • תורכיה המשיכה בניסיונותיה לבלום את התקדמות צבא סוריה, כדי למנוע את נפילת אדלב, מעוז ארגוני המורדים (ובכלל זה גם ארגונים שבחסות תורכיה). בשבוע שחלף נמשך תגבור הכוחות התורכיים במרחב אדלב (שכלל כוחות משוריינים וכוחות קומנדו). נראה, כי כוחות התגבור עיבו את נקודות הפיקוח התורכיות או חברו לארגוני המורדים אך בשלב זה לא השתתפו בלחימה לצדם.

התקדמות צבא סוריה המשיכה ליצור חיכוכים אלימים בינו לבין הכוחות התורכיים שבמרחב אדלב. כלי תקשורת סורים (המזוהים עם ארגוני המורדים) דיווחו, כי ב-10 בפברואר 2020, ביצע צבא סוריה ירי ארטילרי לעבר עמדת פיקוח תורכית, שתוגברה בכוח שיריון, בשדה התעופה הצבאי תפתנאז (כעשרה ק”מ מצפון מזרח לאדלב). נמסר כי חמישה חיילי צבא תורכיה נהרגו וחמישה חיילים נפצעו. כמו כן נפגעו טנקים ומשאיות.

הכוח התורכי בשדה התעופה הצבאי תפתנאז (מסומן בדגל תורכיה), שלעברו בוצע ירי ארטילרי
 (Google Maps).
הכוח התורכי בשדה התעופה הצבאי תפתנאז (מסומן בדגל תורכיה), שלעברו בוצע ירי ארטילרי
(Google Maps).
טנק של צבא תורכיה, שהושמד בירי ארטילרי של צבא סוריה בשדה התעופה הצבאי תפתנאז.    שתי משאיות תורכיות שהושמדו (ח'טוה, 10 בפברואר 2020).
מימין: טנק של צבא תורכיה, שהושמד בירי ארטילרי של צבא סוריה בשדה התעופה הצבאי תפתנאז. משמאל: שתי משאיות תורכיות שהושמדו (ח’טוה, 10 בפברואר 2020).
 • פארטין אלטון (Fahrettin Altun) האחראי על התקשורת בלשכת נשיא תורכיה, הודיע כי בתגובה לתקיפה השמיד צבא תורכיה עמדות של צבא סוריה (חשבון הטוויטר של פארטין אלטון, 10 בפברואר 2020). משרד ההגנה התורכי הודיע, כי צבא תורכיה תקף 115 יעדים של המשטר הסורי. על פי ההודעה נוטרלו (קרי, נהרגו או נפצעו) כמאה חיילים סורים והושמדו אמצעי לחימה (טנקים, ארטילריה ומסוק). על פי ההודעה התגובה התורכית הייתה לגיטימית ובוצעה על בסיס זכות ההגנה העצמית (אנדולו, 11 בפברואר 2020; אלג’זירה, 10 בפברואר 2020).
 • בעקבות תגובת תורכיה הודיע המטה הכללי של צבא סוריה, כי הכוחות התורכים ביצעו ירי ארטילרי לעבר כוחות צבא סוריה ולעבר ריכוזי אוכלוסייה. על פי ההודעה ההתקפות התורכיות לא יסיטו את צבא סוריה מהמשך פעילותו הצבאית באזורי אדלב וחלב. זאת במטרה לטהר אותם “מזוהמת הטרור החמוש” ולהשיב את היציבות והביטחון לכל האזורים בסוריה. עוד נאמר בהודעה, כי המשטר התורכי ממשיך בפעילותו התוקפנית תוך הפרת ריבונות סוריה בניסיון לעצור את התקדמות צבא סוריה ולמנוע התמוטטות ארגוני המורדים (“ארגוני הטרור החמושים”) (סאנא, 11 בפברואר 2020).
המגעים הדיפלומטיים
 • במקביל להתקדמות צבא סוריה לעבר אדלב התקיימו שיחות בין משלחת רוסית לבין בכירים בממשל התורכי. בשיחות הללו דרשו התורכים להכריז על הפוגה, שתכנס לתוקפה החל מה-12 בפברואר 2020. כמו כן תבעו התורכים, שצבא סוריה יימנע מלתקוף את כוחותיהם ואיימו, כי צבא תורכיה יגן על עצמו אם יותקף פעם נוספת (אנדולו, 8 ,10 בפברואר 2020; ספוטניק, טאס, 8 בפברואר 2020). ב-10 בפברואר 2020 מסרה לשכת נשיא תורכיה, שבכירים תורכים הודיעו למשלחת הרוסית, המנהלת את המשא ומתן בתורכיה, כי ההתקפות של צבא סוריה חייבות להפסק באופן מידי וכי התקפות מסוג זה לא תיוותרנה ללא מענה (רויטרס, 10 בפברואר 2020). למרות הלחצים הדיפלומטיים של תורכיה, המשיך להערכתנו צבא סוריה בגיבוי רוסי, בהתקדמותו במרחב אדלב.
תקיפת כלי טיס בלתי מאוישים נגד הבסיס האווירי הרוסי בחמימים
 • ב-10 בפברואר 2020 דיווח צבא רוסיה, כי שני כלי טיס בלתי מאוישם, שהמריאו מאזור אדלב, ניסו לתקוף את הבסיס האווירי הרוסי בחמימים. מייג’ור ג’נרל יורי בורנקוב, ראש מרכז הפיוס הרוסי, טען כי כלי הטיס הראשון הגיע מצפון מזרח ויורט ע”י מערכת ההגנה האווירית של הבסיס במרחק של כשני ק”מ מבסיס חמימים. כלי הטיס השני הגיע מצפון מערב ויורט גם הוא ע”י מערכת ההגנה האווירית. במהלך החודשים האחרונים שיגרו ארגוני המורדים עשרות כלי טיס בלתי מאוישים לעבר בסיס חמימים אולם כולם יורטו (ספוטניק, טאס, 10 בפברואר 2020).
נמשכת בריחת תושבים מאזורי הקרבות
 • על פי דיווח מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם נמשכת בריחה המונית של תושבים מאדלב ומעשרות כפרים ועיירות בסביבתה. דווח כי כ-340,000 תושבים נמלטו מבתיהם מאז ה-24 בינואר 2020. מאז מחצית ינואר 2020 נמלטו מבתיהם [במחוזות] חלב ואדלב 440,000 תושבים. בסך הכול מאז תחילת חודש דצמבר 2019 נעקרו מבתיהם כ-870,000 תושבים. עוד נמסר, כי רבים מהתושבים העקורים מנסים להיכנס לשטחה של תורכיה בחשאי באמצעות תשלום למבריחים סכום הנע בין 2,000 דולר ל-3,500 דולר לאדם ו-200 דולר לילד מתחת לגיל תשע (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 11 בפברואר 2020).
עמק הפרת
 • השבוע ניכרה עלייה בכמות הפיגועים באזורי הפעילות של פעילי דאעש ברחבי סוריה. להלן פירוט הפיגועים בחתך אזורי על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש.
מרחב אלרקה
 • ב-4 בפברואר 2020 ביצעו פעילי דאעש שלושה פיגועי הנחת מטענים באזור אלרקה. להלן פירוט האירועים:
  • הופעל מטען נגד ביתו של ראש קומונה במערב אלרקה. נגרם נזק לבית (טלגרם, 5 בפברואר 2020).
  • הופעל מטען נגד ביתו של ראש קומונה במרחב הכפרי שמצפון לאלרקה. נגרם נזק לבית (טלגרם, 5 בפברואר 2020).
  • הופעל מטען נגד ביתו של לוחם כוחות SDF כחמישה ק”מ מדרום מערב לאלרקה. נגרם נזק לבית (טלגרם, 5 בפברואר 2020).
 • 10 בפברואר 2020: הופעלו שני מטענים האחד נגד ביתו של מח’תאר אחד הכפרים, כעשרה ק”מ ממערב לאלרקה. נגרם נזק לבית (טלגרם, 10 בפברואר 2020). השני הופעל נגד כלי רכב של כוחות SDF, כעשרה ק”מ מצפון מזרח לדיר אלזור. נוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו (טלגרם, 11 בפברואר 2020).
מרחב אלמיאדין-אלבוכמאל
 • באזור אלימאדין אלבוכמאל ביצעו פעילי דאעש שני פיגועים בולטים: ב-7 בפברואר 2020 נלקח בשבי איש מודיעין של כוחות SDF בעיירה אלטכיחי, כ-14 ק”מ מצפון לאלמיאדין. איש המודיעין נחקר ולאחר מכן נורה למוות (טלגרם, 7 בפברואר 2020). ב-8 בפברואר 2020 הופעל אופנוע תופת נגד כלי רכב של כוחות SDF בהג’ין, 25 ק”מ מצפון לאלבוכמאל. שמונה לוחמי SDF נהרגו או נפצעו (טלגרם, 8 בפברואר 2020).
 • 9 בפברואר 2020: בוצעה פריצה לביתו של “סוכן” כוחות SDF והמשטר הסורי בעיירה אלחואיג’, חמישה ק”מ מצפון מזרח לאלמיאדין. “הסוכן” נלקח בשבי, נחקר והוצא להורג (טלגרם, 9 בפברואר 2020).
 • 10 בפברואר 2020: בוצע ירי מקלעים לעבר שני אנשי מודיעין של כוחות SDF, שמונה ק”מ מצפון לאלמיאדין. שני אנשי המודיעין נהרגו (טלגרם, 10 בפברואר 2020).
 • 10 בפברואר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב של כוחות SDF בכביש המוביל לשדה הנפט אלתנכ (כשלושים ק”מ מדרום מזרח לאלמיאדין). חמישה לוחמי SDF נהרגו (טלגרם, 10 בפברואר 2020).
צפון מזרח סוריה
מרחב אלחסכה
 • פעילי דאעש ביצעו בשני אירועים שונים ירי מקלעים לעבר כלי רכב של כוחות SDF באזור שמדרום לאלחסכה. נוסעי כלי הרכב נפצעו (טלגרם, 7, 8 בפברואר 2020).
מרחב תדמור-אלסח’נה
 • פעילי דאעש תקפו עמדה של צבא סוריה בקרבת תחנת T-3 לשאיבת נפט (T-3 Pumping Station), כארבעים ק”מ ממזרח לתדמור. מספר חיילים נהרגו ונפצעו. זמן מה לאחר מכן הציבו פעילי דאעש מארב לצבא סוריה במרחב המדברי של אלסח’נה, כשישים ק”מ מצפון מזרח לתדמור (לא דווחו פרטים נוספים). על רקע הפיגועים הללו דווח כי צבא סוריה הגביר את צעדי האבטחה במרחב שממזרח לחמץ (אלמצדר ניוז, 9 בפברואר 2020).
הזירה העיראקית
פעילות דאעש

השבוע חלה ירידה בהיקף הפעילות בעיראק. עיקר פעילות הפיגועים של פעילי דאעש התאפיינה בהנחת מטעני חבלה, ירי נגד עמדות צבא עיראק והריגת אנשי מנגנוני הביטחון העיראקיים. להלן עיקרי הפיגועים שעליהם קיבל דאעש אחריות.

מחוז דיאלא

 • 10 בפברואר 2020: שני אירועי ירי לעבר אנשי קומנדו של משרד הפנים העיראקי, כשישים ק”מ מצפון לבעקובה. האחד ירי לעבר לוחם קומנדו, הלוחם נהרג. השני לעבר כלי רכב של לוחמי קומנדו (טלגרם, 10 בפברואר 2020).

מחוז ארביל

 • 7 בפברואר 2020: שני מטעני עלוקה הופעלו נגד כלי רכב. הופעל מטען עלוקה נגד כלי רכב שהסיע חייל צבא עיראק כחמישה ק”מ מדרום לבעקובה. החייל נהרג (טלגרם, 7 בפברואר 2020). כמו כן הופעל מטען נגד אוטובוס, שהסיע שיעים כשישים ק”מ מדרום לבעקובה. מספר שיעים נהרגו או נפצעו (טלגרם, 8 בפברואר 2020).
 • 7 בפברואר 2020: בוצע ירי לעבר מחנה של יחידת הקומנדו של משרד הפנים העיראקי, כשישים ק”מ מצפון לבעקובה. לוחם אחד נהרג ונוסף נפצע (טלגרם, 8 בפברואר 2020).
 • 6 בפברואר 2020: בוצע ירי צלפים לעבר משתפי פעולה ( “סוכנים”) עם ממשלת עיראק ממערב לאזור ח’אנקין, כמאה ק”מ מצפון מזרח לבעקובה. שניים נהרגו והשלישי נפצע (טלגרם, 7 בפברואר 2020).

מחוז אלאנבאר

 • 8 בפברואר 2020: פעילי דאעש חטפו איש מנגנון הביטחון הלאומי של משרד הפנים העיראקי מערבית לאלרטבה. לאחר שנחקר הוא הוצא להורג (טלגרם, 9 בפברואר 2020).

מחוז נינוה

 • 8 בפברואר 2020: פעילי דאעש לקחו בשבי איש מודיעין של הגיוס השבטי כתשעים ק”מ מדרום מערב למוצול. איש המודיעין הוצא להורג (טלגרם, 8 בפברואר 2020).

מחוז צלאח אלדין

 • 8 בפברואר 2020: פעילי דאעש תקפו עמדה של צבא עיראק מזרחית לסאמראא’. חייל נהרג וחייל נוסף נפצע. צבא עיראק הודיע שבחילופי הירי נהרגו שני פעילי דאעש (אלסומריה, 8 בפברואר 2020; כורדיסטאן24, 8 בפברואר 2020).
 • 7 בפברואר 2020: שוגרה רקטה לעבר כלי רכב של צבא עיראק, כשלושים ק”מ דרומית-מערבית לבעקובה. חייל אחד נהרג (טלגרם, 7 בפברואר 2020).
 • 7 בפברואר 2020: הופעל מטען נגד כלי רכב, שהסיע לוחמי הגיוס השבטי כשלושים ק”מ דרומית-מערבית לבעקובה. שלושה לוחמים ומפקדם נהרגו. שני מפקדים נוספים נפצעו (טלגרם, 7 בפברואר 2020).
פעילות סיכול ומנע של כוחות הביטחון העיראקים

מחוז נינוא

 • כוחות של הגיוס העממי פתחו ב-10 בפברואר 2020 במבצע לטיהור דרום מערב מחוז נינוא. במהלך המבצע אותרו “בתי הארחה” של דאעש ונערך פיצוץ מבוקר של מכונית תופת (עמוד הטוויטר של הגיוס העממי, 10 בפברואר 2020).
פעילי הגיוס העממי במהלך המבצע.     פיצוץ מבוקר של מכונית התופת
 (עמוד הטוויטר של הגיוס העממי, 10 בפברואר 2020).
מימין: פעילי הגיוס העממי במהלך המבצע. משמאל: פיצוץ מבוקר של מכונית התופת
(עמוד הטוויטר של הגיוס העממי, 10 בפברואר 2020).
 • ב-9 בפברואר 2020 עצרו כוחות הביטחון העיראקיים שלושה פעילי דאעש מדרום לעיר מוצול (אלסומריה, 9 בפברואר 2020). חמישה פעילי דאעש נוספים נעצרו בכניסה הדרום-מערבית לעיר, על כביש מוצול-בגדאד. שניים מהעצורים השתייכו בעבר למשטרת המוסר של דאעש ושלושה היו פעילים בעבר במשרד החיילים של הארגון (אלסומריה, 9 בפברואר 2020).
 • כלי תקשורת כורדי דיווח, כי ממשלת עיראק מקימה בימים אלה במחוז נינוא מחנה עצורים עבור פעילי דאעש ובני משפחותיהם בעלי אזרחות עיראקית האמורים להגיע לעיראק ממחנה אלהול שבסוריה. המחנה החדש יכלול כ-4,000 אוהלים, שאמורים לאכלס 31,400 פעילי דאעש ובני משפחותיהם. ניתן להעריך שבזמן הקרוב ניתן יהיה להשמיש את המחנה (אתר האינטרנט הכורדי BASNEWS, 9 בפברואר 2020).

מחוז אלאנבאר

 • כוחות הגיוס העממי הודיעו כי הם הקימו עמדות סמוך לאלקאא’ם (במערב עיראק) לאורך הגבול בין עיראק לסוריה. לדבריהם הקמת העמדות נועדה לסייע לשמירה על הגבול בין עיראק לסוריה מפני פעילות דאעש (אלסומריה, 9 בפברואר 2020; אתר האינטרנט של הגיוס העממי, 9 בפברואר 2020).
חצי-האי סיני

במהלך השבוע נמשכה הפעילות האינטנסיבית של מחוז סיני של דאעש. במרכז האירועים עמדה התקפה שביצעו פעילי דאעש נגד ריכוז כוחות של צבא מצרים מדרום לשיח’ זויד, שבצפון סיני. בהתקפה נהרגו שני קצינים וחמישה חיילים .

 • ב-9 בפברואר 2020 הודיע מחוז סיני של דאעש, כי ארבעה פעילי הארגון מצוידים בנשק וחגורות נפץ תקפו מחנה של צבא מצרים מדרום לשיח’ זויד. במהלך חילופי אש נהרגו שמונה חיילים ונפצעו לפחות שבעה נוספים (טלגרם, 10 בפברואר 2020).
 • דובר צבא מצרים מסר, כי “פעילי טרור” תקפו ריכוז כוחות של צבא מצרים. כתוצאה מחילופי האש נהרגו שבעה חיילים ביניהם שני קצינים. כמו כן, נהרגו עשרה פעילי דאעש (“פעילי טרור”). הדובר ציין לשבח את ערנות החיילים, שמנעה פגיעה קשה יותר (דף הפייסבוק של דובר צבא מצרים, 9 בפברואר 2020).
זירת הפיגוע בשיח' זויד (הערוץ המצרי תפאציל אלאח'באר, 9 בפברואר 2020).    זירת הפיגוע בשיח' זויד (הערוץ המצרי תפאציל אלאח'באר, 9 בפברואר 2020).
זירת הפיגוע בשיח’ זויד (הערוץ המצרי תפאציל אלאח’באר, 9 בפברואר 2020).
 • ב-6 בפברואר 2020 הטמינו פעילי דאעש מטען חבלה סמוך לעמדה של צבא מצרים, ממזרח לאלעריש. בעת ניסיון הנטרול התפוצץ המטען. עשרה חיילים נפגעו, חלקם נהרגו וחלקם נפצעו (טלגרם, 6 בפברואר 2020). על פי דיווח אחר, נהרגו כתוצאה מהפיצוץ שלושה חיילים, אחד מהם קצין, וחיילים נוספים נפצעו (שאהד סינאא’, אלערבי אלג’דיד, 6 בפברואר 2020).
פעילות מחוזות דאעש באפריקה ובאסיה
ניגריה
 • 10 בפברואר 2020: פעילי דאעש תקפו מחנה של צבא ניגריה בעיירה ראן (Rann), כשישה ק”מ מגבול ניגריה-קמרון. במקום התנהלו חילופי-אש. מספר חיילים ניגרים נהרגו ומספר נפצעו (טלגרם, 11 בפברואר 2020).
 • 10 בפברואר 2020: פעילי דאעש תקפו מחנה של צבא ניגריה במדינת בורנו. בין הכוחות התנהלו חילופי אש. מספר חיילים נהרגו וכמה נוספים נפצעו. כמו-כן, נתפסו כלי נשק, תחמושת וכלי רכב (טלגרם, 11 בפברואר 2020).
 • 10 בפברואר 2020: פעילי דאעש הציתו עשרים משרדים השייכים לממשלת ניגריה, כ-130 ק”מ מצפון מזרח למידוגורי, בירת בורנו (טלגרם, 11 בפברואר 2020).
 • 5 בפברואר 2020: פעילי דאעש תקפו מחנה של צבא ניגריה בקרבת מידוגורי. בין הכוחות התנהלו חילופי אש. מספר חיילים נהרגו או נפצעו (טלגרם, 5 בפברואר 2020).
 • 5 בפברואר 2020: פעילי דאעש בלמו התקדמות של כוחות צבא, כשלושה ק”מ מדרום לגבול ניגריה-ניז’ר. בין הכוחות התנהלו חילופי אש. מספר חיילים ניגרים נהרגו. כמו כן, הושמדו נגמ”ש וכלי רכב (טלגרם, 5 בפברואר 2020).
אלג’יריה
 • 9 בפברואר 2020: מחבל פוצץ עצמו באמצעות מכונית תופת במרכז בסיס של צבא אלג’יריה בדרום המדינה, בקרבת הגבול עם מאלי. על פי דיווחי דאעש, בפיגוע נהרגו ונפצעו עשרות חיילים, מספר כלי רכב הושמדו ונגרם נזק לבסיס (טלגרם, 11 בפברואר 2020). משרד ההגנה האלג’יראי, דיווח על חייל שנהרג באירוע (פרנס24, 9 בפברואר 2020).

האזור שבקרבת הגבול אלג'יריה-מאלי, אשר בו אירע פיגוע ההתאבדות של דאעש 
(Google Maps).
האזור שבקרבת הגבול אלג’יריה-מאלי, אשר בו אירע פיגוע ההתאבדות של דאעש
(Google Maps).

קונגו (הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו)
 • ב-4 בפברואר 2020 בוצע ירי מקלעים לעבר חיילי צבא קונגו באזור בוטמבו (Botembo), בקרבת גבול קונגו-אוגנדה. קצין וחייל נהרגו. כמו כן, נתפסו אמצעי לחימה ותחמושת (טלגרם, 5 בפברואר 2020).

מקום התקרית באזור בוטמבו, בקרבת הגבול של קונגו עם אוגנדה 
(Google Maps).
מקום התקרית באזור בוטמבו, בקרבת הגבול של קונגו עם אוגנדה
(Google Maps).

מאלי
 • דווח כי צרפת שוקלת לשלוח כשישים חיילים נוספים במסגרת המאבק התנהל נגד ה”מיליטאנטים” באזור הסאהל (המרחב מדרום לסהרה, שבו פועלים ארגונים ג’האדיסטים מקומיים המזוהים עם דאעש ואלקאעדה). באזור זה מצוי כוח משימה למאבק בטרור המונה כ-4,500 חיילים, הפועל במסגרת “מבצע ברקהאן” (Operation Barkhan)[1]. כמו כן נמסר, כי צרפת, האו”ם וארה”ב השקיעו “”מיליארדי דולרים” כדי לייצב את אזור הסאהל, אך הצלחתם מועטה” (סוכנות רויטרס, 7 בפברואר 2020).
הודו (חבל קשמיר)
 • ב-5 בפברואר 2020 תקפו שלושה חמושים, רכובים על-גבי אופנועים, מחסום של משטרת הודו בפרברי העיר סרינגאר (Srinagar), שבחבל קשמיר. שוטר אחד נהרג. בחילופי האש בין הכוחות, נהרגו שני חמושים והשלישי נלכד כשהוא פצוע. מפכ”ל משטרת הודו (Director General of Police ,DGP), דילבאג סינג (Dilbagh Singh), ציין כי בסרינגאר קיימים תאים פעילים של “מיליטנטים” (The Kashmir Monitor, 6 בפברואר 2020).
 • דאעש קיבל אחריות לפיגוע. על פי הודעת קבלת האחריות ירו פעילי מחוז הודו לעבר אנשי משטרת הודו בחבל קשמיר. בין הכוחות התנהלו חילופי אש, שבמהלכם נהרג שוטר (טלגרם, 5 בפברואר 2020).

העיר סרינגאר בקשמיר, שבה בוצעה התקיפה
 (Google Maps).
העיר סרינגאר בקשמיר, שבה בוצעה התקיפה
(Google Maps).

שלושת פעילי מחוז הודו של דאעש, שביצעו את הפיגוע 
(חשבון הטוויטר Kashmir source, 5 בפברואר 2020).
שלושת פעילי מחוז הודו של דאעש, שביצעו את הפיגוע
(חשבון הטוויטר Kashmir source, 5 בפברואר 2020).

תימן
 • 9 בפברואר 2020: פעילי דאעש תקפו מחנה של החות’ים בקיפה, שבצפון מערב מחוז אלביצ’אא’ (כמאה ק”מ מדרום מזרח לצנעאא’). בין הכוחות התנהלו חילופי אש. המחנה הועלה באש. החות’ים נמלטו מהמחנה (טלגרם, 10 בפברואר 2020).

[1] מבצע ברקהאן" החל ב-1 באוגוסט 2014 והוא מתמקד באזור הסאהל. משתתפים בו כ-4,500 חיילים צרפתיים שהמטה הקבוע שלהם הוא ב-נ'דג'אמנה (N'dajamena), בירת צ'אד. המבצע תוכנן עם חמש מדינות, מושבות צרפתיות לשעבר: בורקינה פאסו, צ'אד, מאלי, מאוריטניה וניז'ר. מדינות אלה מכונות יחדיו כ-G5 Sahel"" (ויקיפדיה).