מבט לג’האד העולמי (11-4 בספטמבר 2019)

פעיל המטה לשחרור אלשאם בעמדת תצפית על ציר אלקצאביה, המשקיפה על צבא סוריה והמיליציות המסייעות לו.

פעיל המטה לשחרור אלשאם בעמדת תצפית על ציר אלקצאביה, המשקיפה על צבא סוריה והמיליציות המסייעות לו.

פעילי המטה לשחרור אלשאם בעמדת לחימה (אבאא', 8 בספטמבר 2019).

פעילי המטה לשחרור אלשאם בעמדת לחימה (אבאא', 8 בספטמבר 2019).

אחד הפיצוצים שהתרחש ברחבי בגדאד (אלבע'דאדיה, 7 בספטמבר 2019).

אחד הפיצוצים שהתרחש ברחבי בגדאד (אלבע'דאדיה, 7 בספטמבר 2019).

מפקדים מדיביזיית מענה מהיר של משרד הפנים העיראקי בסמוך למאגר אמצעי לחימה שאותר (אלסומריה, 9 בספטמבר 2019)

מפקדים מדיביזיית מענה מהיר של משרד הפנים העיראקי בסמוך למאגר אמצעי לחימה שאותר (אלסומריה, 9 בספטמבר 2019)

הוצאה להורג של משתפי-פעולה עם השלטון המצרי במחסום שהציבו פעילי דאעש בסיני (טלגרם, 8 בספטמבר 2019).

הוצאה להורג של משתפי-פעולה עם השלטון המצרי במחסום שהציבו פעילי דאעש בסיני (טלגרם, 8 בספטמבר 2019).

אמצעי לחימה של טאלבאן, שנלקחו על-ידי דאעש (טלגרם, 10 בספטמבר 2019)

אמצעי לחימה של טאלבאן, שנלקחו על-ידי דאעש (טלגרם, 10 בספטמבר 2019)

עיקרי אירועי השבוע
 • למעט מספר אירועי ירי מקומיים נכון ל-10 בספטמבר 2019 נשמרת הפסקת האש החד-צדדית עליה הכריז צבא סוריה במרחב אדלב. נראה כי הצדדים מנצלים את ההפוגה לשיפור עמדות ולהכנות לקראת סבבי הלחימה הבאים בין הצדדים.
 • משרד ההגנה של תורכיה דיווח, כי במסגרת השלב ראשון של תכנית הקמת האזור הבטוח על גבול סוריה תורכיה, החלו להתבצע סיורים משותפים של כוחות צבא ארה”ב וכוחות צבא תורכיה על גבול סוריה תורכיה. האזור הבטוח, שעל הקמתו הסכימו תורכיה וארה”ב. קודם לכן איים נשיא תורכיה כי במידה ויצירת האזור הבטוח, בו יהיו נוכחים חיילים תורכיים, לא תצא לפועל עד סוף חודש ספטמבר 2019 לא תהיה לתורכיה ברירה אלא לפעול באזור לבדה. גורם רשמי מטעם משרד החוץ של סוריה גינה את קיום הסיורים המשותפים והדגיש, כי הם מהווים הפרה בוטה של ריבונות סוריה הוא גם הביע את התנגדותה של סוריה להקמת אזור החיץ.
 • נמשכו פעולות הטרור והגרילה של דאעש בסוריה ובעיראק. בעיראק תכנן דאעש לבצע מספר פיגועים נגד מתפללים ועולי רגל שיעים החוגגים בימים אלה את חג העשוראא’. חלק מהפיגועים סוכל על ידי כוחות הביטחון העיראקיים. בבגדאד בוצעו פיגועים באמצעות הפעלת מטענים מהם נהרגו כמה עשרות שיעים.
 • במחוזות דאעש באפריקה ובאסיה המשיכו פעילי הארגון בביצוע הפגועים ה”שגרתיים”. השבוע דווח על פיגועים בחצי האי סיני, אפגניסטאן, ניגריה, הפיליפינים ותימן.
מרחב אדלב
 • נכון ל-10 בספטמבר 2019 נשמרת הפסקת האש החד-צדדית, עליה הכריז צבא סוריה, במרחב אדלב, אשר נכנסה לתוקפה בבוקר 31 באוגוסט 2019[1] . למעט אירועי ירי ספורדיים נשמר באזור שקט מתוח. להלן מספר הפרות:
 • ב-9 בספטמבר 2019 ביצע צבא סוריה ירי ארטילרי לעבר עמדות המטה לשחרור אלשאם ובעלי בריתו במרחב הכפרי שמדרום ומדרום מזרח לאדלב. לדברי הסורים, בוצע הירי בתגובה לירי ארטילרי שביצעו “ארגוני הטרור” (הכוונה למטה לשחרור אלשאם ובעלי בריתו) לעבר עמדות צבא סוריה בח’אן שיח’ון (אלוטן, המזוהה עם המשטר הסורי, 10 בספטמבר 2019).
 • ב-7 בספטמבר 2019 שיגרו כוחות צבא סוריה והמיליציות המסייעות לו מספר רקטות לעבר מטרות במרחב הכפרי שמדרום לאדלב (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 7 בספטמבר 2019).
 • ב-6 באוגוסט 2019 הודיע צבא סוריה כי יחידות הנ”מ הפילו שלושה כלי טיס בלתי מאוישים של “ארגוני הטרור” (הכוונה לארגוני המורדים), שניסו לתקוף אחת מעמדותיו במישור אלע’אב, שמדרום מערב לאדלב (סאנא, 7 בספטמבר 2019).
 אחד מכלי הטיס הבלתי מאוישים של ארגוני המורדים, שהופלו על-ידי צבא סוריה (סאנא, 7 בספטמבר 2019).     ארבע פצצות שהיו מחוברות לכנף של אחד מכלי הטיס (סאנא, 7 בספטמבר 2019).   
מימין: אחד מכלי הטיס הבלתי מאוישים של ארגוני המורדים, שהופלו על-ידי צבא סוריה (סאנא, 7 בספטמבר 2019). משמאל: ארבע פצצות שהיו מחוברות לכנף של אחד מכלי הטיס (סאנא, 7 בספטמבר 2019).
 • נראה כי הצדדים מנצלים את ההפוגה לשיפור עמדות ולהכנות לקראת סבבי הלחימה הבאים. במסגרת זאת, פרסם המטה לשחרור אלשאם תמונות בהן מתועדים פעילי הארגון ערוכים מול צבא סוריה והמיליציות המסייעות לו על ציר אלקצאביה, כארבעים ק”מ מצפון מערב לחמאה (אבאא’, 8 בספטמבר 2019).
סיכום האבדות מאז תחילת ההתקפה הקרקעית של צבא סוריה
 • מאז תחילת ההתקפה הקרקעית של צבא סוריה בתחילת מאי 2019 נהרגו במרחב אדלב 4,128 בני-אדם. בין ההרוגים היו 1,671 פעילי ארגוני המורדים, מהם 1,088 פעילי ארגונים ג’האדיסטים [הנושאים בעיקר עול הלחימה]. כמו כן נהרגו 1,406 חיילי צבא סוריה והכוחות המסייעים לו ו-1,051 אזרחים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 7 בספטמבר 2019).
צפון מזרח סוריה
פיגועים נגד כוחות SDF
 • נמשכה פעילות הגרילה והטרור של דאעש נגד לוחמי SDF באזור השליטה הכורדי בצפון מזרח סוריה. להלן משסר אירועים (על פי הודעות דאעש):
  • ב-8 בספטמבר 2019 בוצע ירי נגד לוחם SDF בשכונת ע’ויראן, בדרום אלחסכה. הלוחם נהרג (טלגרם, 9 בספטמבר 2019).
  • ב-4 בספטמבר 2019 בוצע ירי לעבר לוחם SDF באלחסכה. הלוחם נהרג (טלגרם, 5 בספטמבר 2019).
פעילות סיכול של SDF
 • במסגרת פעילות הסיכול שמבצעים כוחות SDF נגד תאי דאעש המצויים באזור תפסו הכוחות בתל ג’עאבי, במרחב הג’ין (כ-25 ק”מ צפונית לאלבוכמאל), פעיל דאעש, חבר בתא של הארגון. ברשות הפעיל נמצאו אמצעי לחימה ומטעני חבלה מוכנים לשימוש (SDF Press, 9 בספטמבר 2019).
פעיל דאעש, שנתפס על-ידי כוחות SDF .    אמצעי הלחימה שאותרו ברשותו 
(SDF Press, 9 בספטמבר 2019).
מימן: פעיל דאעש, שנתפס על-ידי כוחות SDF . משמאל: אמצעי הלחימה שאותרו ברשותו (SDF Press, 9 בספטמבר 2019).
מרחב אלרקה
 • ב-4 בספטמבר 2019 ביצע מארב של דאעש ירי לעבר לוחמי כוחות SDF על ציר אלטבקה– אלרקה (ממערב לאלרקה). שנים-עשר לוחמי כוחות SDF נהרגו או נפצעו (טלגרם, 5 בספטמבר 2019).
פעילות דאעש בעמק הפרת
 • נמשכת פעילות דאעש במרחב דיר אלזור-אלמיאדין-אבו כמאל. להלן עיקריה:
  • ב-10 בספטמבר 2019: בוצע ירי לעבר שני לוחמי כוחות SDF בד’יבאן, כחמישה ק”מ ממזרח לאלמיאדין. שני לוחמי SDF נהרגו (טלגרם, 10 בספטמבר 2019).
  • ב-8 בספטמבר 2019 : בוצע ירי נגד שני לוחמי SDF באלדחלה, כ-12 ק”מ ממזרח לדיר אלזור. שני הלוחמים נהרגו (טלגרם, 9 בספטמבר 2019).
  • ב-7 בספטמבר 2019: בוצע ירי מקלעים לעבר ראש המועצה המקומית מטעם SDF באלג’רד’י, כעשרים ק”מ מדרום מזרח לאלמיאדין. ראש המועצה נהרג (טלגרם, 7 בספטמבר 2019). מקור סורי מקומי דיווח כי אלמונים רכובים על גבי אופנוע ניסו להתנקש בחייו של אחמד מוסא אלצאלח, ראש המועצה המקומית של אלג’רד’י המערבית (דיר אלזור 24, 7 בספטמבר 2019).
  • ב-7 בספטמבר 2019: אופנוע נפץ פוצץ ככל הנראה נגד לוחמים או מטרה של כוחות SDF באלבצירה, כ-15 ק”מ מצפון לאלמיאדין (דיר אלזור 24, 7 בספטמבר 2019). עד כה לא קיבל ארגון כלשהו אחריות לביצוע הפיגוע אך ככל הנראה המדובר בפעילות של דאעש.
  • ב-6 בספטמבר 2019: בוצע ירי מקלעים לעבר רמצ’אן אלזכי, מפקד בכוחות SDF, באלג’רד’י, כעשרים ק”מ מדרום מזרח לאלמיאדין. המפקד ואחד ממלוויו נפצעו ומלווה נוסף נהרג (טלגרם, 7 בספטמבר 2019).
 • ב-4 בספטמבר 2019: בוצע ירי מאקדח נגד אחראי הארכיון של כוחות SDF באזור אלבצירה, כ-15 ק”מ מצפון לאלמיאדין. אחראי הארכיון נפצע ומלווהו נהרג (טלגרם, 5 בספטמבר 2019).
יצירת “אזור בטוח” בגבול סוריה תורכיה
 • משרד ההגנה של תורכיה דיווח כי החלו סיורים משותפים של כוחות מצבא ארה”ב ומצבא תורכיה ב”אזור הבטוח” בצפון מזרח סוריה. שישה כלי רכב משוריינים הנושאים דגלי תורכיה הצטרפו לשיירה של צבא ארה”ב שסיירה באזור תל אלאביאצ’, 25 ק”מ מזרחית נהר הפרת בצפון סוריה וסמוך לגבול התורכי. סמוך לגבול עם תורכיה. אל הכוח הצטרפו גם כלי טיס בלתי מאוישים ומסוקים . הסיור בוצע במסגרת השלב הראשון של תכנית הקמת “אזור הבטוח” לאורך הגבול. משרד ההגנה מסר כי בימים הקרובים יתקיימו סיורים משותפים נוספים (אנטוליה, 8 בספטמבר 2019). גורם רשמי מטעם משרד החוץ של סוריה גינה את קיום הסיורים המשותפים והדגיש כי הם מהווים הפרה בוטה של ריבונות סוריה. הוא הביע את התנגדותה של סוריה להקמת אזור החיץ (סוכנותה ידיעות הסורית, 8 בספטמבר 2019).
 • על הקמת “האזור הבטוח” הסכימו ביניהם תורכיה וארה”ב ב-7 באוגוסט 2019. הקמת האזור נועדה בעיקר להרגיע אתת המתיחות בין תורכיה לבין הכוחות הכורדים הפועלים באזור בחסות ארה”ב. כמו כן הוא נועד ליצור פרוזדור בטוח שיאפשר לפליטים מסוריה המעוניינים בכך לשוב לארצם. לפי שעה לא ברורים פרטי התכנית מה יהיה שטחו של האזור וכיצד תתבצע השליטה בו. כחלק מההסכם הוקם לאחרונה מרכז מבצעים משותף.
 • קודם לתחילת הסיורים איים נשיא תורכיה כי במידה ויצירת “האזור הבטוח” בנוכחות חיילים תורכיים לא תצא לפועל עד סוף חודש ספטמבר 2019 לא תהיה לתורכיה ברירה אלא לפעול באזור לבדה (אנטוליה, 7 בספטמבר 2019). הוא גם איים כי אם תורכיה לא תקבל סיוע מהאיחוד האירופאי להקמת “האזור הבטוח” היא תפתח את גבולותיה ותאפשר לפליטים הסורים לעבור לאירופה. לדבריו, בכוונת תורכיה ליישב לפחות מיליון פליטים סוריים ב”אזור הבטוח” אך היא זקוקה לסיוע שהובטח לה בהסכם הפליטים עם אירופה. יוזכר כי בתורכיה שוהים כשלושה וחצי מיליון פליטים סוריים וכי במסגרת ההסכם היא מונעת מהם לעבור לאירופה (אנטוליה, 6 בספטמבר 2019).
מעורבות כוחות זרים בסוריה
דנמרק
 • ג’ונתן הופמן, דובר מטעם הפנטגון מסר כי ארה”ב מברכת את החלטת דנמרק לשלוח כוח צבאי לסוריה כדי לקחת חלק במצבע “נחישות איתנה” של מדינות הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה”ב. בהצהרה נמסר, כי הכוחות מדנמרק יפעלו בשיתוף פעולה עם הכוחות האמריקאים בצפון מזרח סוריה (אתר מחלקת ההגנה של ארה”ב, 7 בספטמבר 2019).
רוסיה
 • במסגרת דיון שנערך עם קציני הפיקוד העליון של צבא רוסיה אמר סרגיי שויג, שר ההגנה של רוסיה, כי בשלב הנוכחי של פעילות כוחות צבא רוסיה בסוריה יש להעמיד בראש סדר העדיפויות את משימות הגנה על אמצעי הלחימה ועל אמצעים טכנולוגיים נוספים העומדים לרשות הכוחות ועל שימור הכשירות המבצעית של אמצעים אלו. השר גם הודיע כי הורה על פיתוח כמה מתחומי התמיכה העורפית של הכוח הפרוס בסוריה (רוסייסקיה גזטה, 3 בספטמבר 2019). יצוין כי בסיס הכוח הרוסי הנמצא בשדה התעופה חמימים סופג לא אחת מתקפות של ארגוני המורדים.
עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעילות טרור וגרילה של דאעש
 • נמשכה פעילות הטרור והגרילה של פעילי דאעש שנותרו ברחבי עיראק. בלטה השבוע פעילות דאעש נגד מתפללים שיעים במחוז בגדאד בעיצומם של ימי חג העשוראא’. דאעש הודיע כי פעיליו הפעילו שורה של מטעני חבלה נגד התקהלויות ותהלוכות של שיעים לרגל החג ונגד כלי-רכב שהסיעו את המאמינים השיעים לטקסים באזורים שונים ברחבי בגדאד. לטענת הארגון, בסדרת האירועים הללו נהרגו ונפצעו 95 בני אדם (טלגרם, 7 בספטמבר 2019). מקורות עיראקיים אישרו את הידיעה, אך המעיטו במספר הנפגעים בציינם, כי בפיצוצים נפצעו מספר בני אדם ונגרם נזק לרכוש (אלוכאלה אלוטניה ללאנבאא’, 7 בספטמבר 2019).
 • להלן פירוט פעולות, גרילה וטרור נוספות של דאעש ברחבי עיראק (על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש):
  • 9 בספטמבר 2019: במחוז נינוא הופעל מטען חבלה נגד כלי רכב של הגיוס השבטי באזור חמאם אלעליל, כ-16 ק”מ מדרום למוצול. פעיל הגיוס השבטי נהרג וששה נוספים נפצעו. כמו כן שוגרו מספר פצצות מרגמה לעבר ריכוז כוחות של צבא עיראק והגיוס השבטי באזור. נגרם נזק חומרי (טלגרם, 9 בספטמבר 2019).
  • 8 בספטמבר 2019: מטען חבלה הופעל נגד כלי רכב לפינוי מוקשים של צבא עיראק באלאצלאח, שבמחוז דיאליא, כשמונים ק”מ צפונית-מזרחית לבעקובה. שני חיילים נפצעו (טלגרם, 8 בספטמבר 2019). במחוז כרכוכ: הופעל מטען חבלה נגד כלי רכב של אחד מפעילי הגיוס השבטי בקרבת אלג’נאענה, כארבעים ק”מ דרומית-מערבית לכרכוכ. פעיל הגיוס השבטי נפצע (טלגרם, 8 בספטמבר 2019).
  • 7 בספטמבר 2019: פעילי דאעש פוצצו מבנה שמולכד על ידם באזור בעאג’, במחוז נינוא כ-130 ק”מ דרומית-מערבית למוצול. בפיצוץ נהרגו שני חבלנים ונפצעו שני חיילים (טלגרם, 7 בספטמבר 2019). במחוז צפון בגדאד פרצו פעילי דאעש לביתו של מח’תאר נהר אלצאפי, שבאזור אלתאג’י, (כ-עשרים ק”מ מצפון לבגדאד). המח’תאר, ששימש לדבריהם סוכן של מנגנון הביטחון הלאומי והגיוס העממי באזור אלתאג’י, נעצר והוצא להורג בתום חקירתו (טלגרם, 8 בספטמבר 2019).
  • 6 בספטמבר 2019: במחוז דיאלא בוצע ירי צלפים לעבר מוצב צבא עיראק כ-16 ק”מ צפונית-מזרחית לבעקובה. שני חיילים נהרגו וחייל נוסף נפצע. ירי נוסף בוצע לעבר סיור של הגיוס העממי שהגיע למקום. אחראי הגיוס העממי באזור אבו צידא, המכונה אבו ג’נדיל, נהרג ואחד מעוזריו נפצע (טלגרם, 6 בספטמבר 2019).
  • 5 בספטמבר 2019: במחוז באבל הופעל מטען חבלה נגד כלי רכב של הגיוס העממי כארבעים ק”מ מדרום לבגדאד. פעילי הגיוס העממי נהרגו או נפצעו (טלגרם, 6 בספטמבר 2019).
  • 4 בספטמבר 2019: במחוז צלאח אלדין בוצע ירי מקלעים לעבר חיילי צבא עיראק ולוחמי הגיוס השבטי צפונית-מערבית לסאמרא. חמישה חיילים ולוחמי הגיוס השבטי נהרגו (טלגרם, 4 בספטמבר 2019). במחוז דיאלא הופעל מטען חבלה נגד כלי רכב של צבא עיראק על ציר ג’לולאא’ (כ-30 ק”מ צפונית-מזרחית לבעקובה) – קרה טפא . שלושה חיילים נפצעו (טלגרם, 4 בספטמבר 2019).
פעולות סיכול ומנע של כוחות הביטחון העיראקיים
 • לאחר ההכרזה ב-27 באוגוסט 2019 על סיום השלב האחרון של מבצע “הרצון לנצח” לטיהור צפון עיראק ומערבה מפעילי דאעש, נמשכה פעילות הסיכול והמנע של כוחות הביטחון העיראקיים והמיליציות המסייעות לו ברחבי עיראק. ב-8 בספטמבר 2019 הכריז טאלב אלמוסוי, מפקד מבצעי בכוחות הגיוס העממי, על “מבצע עאשוראא'”, שנועד לפעול נגד תאי דאעש ולאבטח את עולי הרגל השיעים. לדברי אלמוסוי במהלך המבצע טוהרו עשרים כפרים, אותרו ארבעה בתי הארחה של דאעש, חגורת נפץ וכלי רכב.
 • להלן פעולות סיכול נוספות של כוחות הביטחון העיראקיים:
 • ב-9 בספטמבר 2019 בוצעה, על סמך מידע מודיעיני, תקיפה של מטוסי מדינות הקואליציה הבינלאומית נגד מקום מסתור של דאעש בהרי מכחול, כ-15 ק”מ מצפון לביג’י. בתקיפה נהרג ח’טאב ח’לף מחמד צאלח אלג’וארי, פעיל דאעש האחראי על התיאום בין מחוזות אלג’זירה. יחד עמו נהרגו ארבעה פעילים נוספים (אלסומריה,9 בספטמבר 2019).
 • כוחות המנגנון העיראקי ללוחמה בטרור, שפעלו בשיתוף פעולה עם כוחות הקואליציה הבינלאומית, הנחיתו כוחות ממסוקים באזור מטיביג’ה, בגבול שבין מחוז דיאלא וצלאח אלדין (כשבעים ק”מ מצפון לבעקובה). חמישה-עשר פעילי דאעש, בהם מחבלים מתאבדים, נהרגו ותשעה פעילים נוספים נעצרו. בתקיפות אוויריות של מטוסי הקואליציה הבינלאומית באזור הושמדו בתי הארחה של דאעש, מערות, מנהרות ומחנה אימונים (אלסומריה, 9 בספטמבר 2019).
 • כוח של דיביזיית מענה מהיר Emergency Response Division – E.R.D)) הכפוף למשרד הפנים העיראקי איתר מאגר אמצעי לחימה של דאעש כחמישים ק”מ דרומית-מזרחית לבגדאד. צוין כי המאגר הועבר למקום במטרה לבצע פיגועים נגד עולי רגל שיעים המגיעים ביום העאשוראא’ לקבר האמאם אלחסין (אלסומריה, 9 בספטמבר 2019).
 • כלי טיס של כוחות הקואליציה הבינלאומית, שפעלו על סמך מידע מודיעיני שהתקבל מפקדת מבצעי נינוא, ביצעו תקיפה נגד דאעש בג’זירת חאוי אצלאן, שעל נהר החידקל כ-15 ק”מ מדרום למוצול. שמונה פעילי דאעש נהרגו (אלסומריה, 8 בספטמבר 2019).
 • כוח של הגיוס העממי, שפעל בהרי מכחול, כ-15 ק”מ מצפון לביג’י. הרג ארבעה פעילי דאעש (al-hashed.net, 8 בספטמבר 2019).
 • כוח של הגיוס העממי, שפעל בסיוע אווירי של צבא עיראק בנפת אלדור, כ-17 ק”מ דרומית-מזרחית לתכרית, הרג מספר פעילי דאעש ומקום מסתור שלהם הושמד (al-hashed.net, 5 בספטמבר 2019).

כוחות הביטחון העיראקים במהלך פעילות נגד דאעש (al-hashed.net, 5 בספטמבר 2019).
כוחות הביטחון העיראקים במהלך פעילות נגד דאעש (al-hashed.net, 5 בספטמבר 2019).

חצי- האי סיני
 • נמשכה פעילות הטרור והגרילה של פעילי מחוז סיני של דאעש בעיקר נגד כוחות הביטחון המצריים להלן מספר אירועים (על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש). ב-10 בספטמבר 2019 שיגרו פעילי דאעש רקטה נגד טנק של צבא מצרים באזור אלרסם, שבמערב רפיח. החיילים שאיישו את הטנק נפצעו והטנק נפגע (טלגרם, 10 בספטמבר 2019). ב-5 בספטמבר 2019 ניהלו פעילי דאעש חילופי-אש שכללו ירי נשק קל ורקטות עם כוחות צבא מצרים מדרום לשיח’ זויד. מספר חיילים מצרים נפצעו והשאר נמלטו מהמקום (טלגרם, 5 בספטמבר 2019). האירועים תועדו על ידי דאעש בסרטון שהופץ לאחר יומיים על ידי סוכנות אעמאק של דאעש (טלגרם, 7 בספטמבר 2019). לא דווח על נפגעים.
ירי פעילי דאעש מדרום לשיח' זויד (טלגרם, 7 בספטמבר 2019).    ירי פעילי דאעש מדרום לשיח' זויד (טלגרם, 7 בספטמבר 2019).
ירי פעילי דאעש מדרום לשיח’ זויד (טלגרם, 7 בספטמבר 2019).
 • ב-8 בספטמבר 2019 פרסם מחוז סיני של דאעש סרטון תחת הכותרת “התחייבות ועמידה איתנה 3”. בסרטון מונצחים פעילי הארגון, זרים ומקומיים ומתועדות תקיפות שביצעו פעילי דאעש נגד כוחות הביטחון המצריים באלעריש. הפעילים המתועדים בסרטון קוראים להצטרף לארגון וללחימה באויבי הארגון, במיוחד בשלטון המצרי. הקריין בסרטון מציין כי למרות שהגיעו לסיני “מהגרים” ממדינות שונות, קשר הדת איחד בין כולם באופן שהאפיל על הפערים ביניהם. בסוף הסרטון מתועדים שני מקרים של הוצאה להורג של “משתפי-פעולה” (טלגרם, 8 בספטמבר 2019). ככל הנראה כדי להרתיע את תושבי חצי האי סיני מלשתף פעולה עם השלטון המצרי.
מפעילי דאעש בחצי האי סיני המופיעים בסרטון. משמאל פעיל קווקזי (טלגרם, 8 בספטמבר 2019).    מפעילי דאעש בחצי האי סיני המופיעים בסרטון. משמאל פעיל קווקזי (טלגרם, 8 בספטמבר 2019).
מפעילי דאעש בחצי האי סיני המופיעים בסרטון. משמאל פעיל קווקזי (טלגרם, 8 בספטמבר 2019).

הוצאה להורג של משתפי-פעולה עם השלטון המצרי במחסום שהציבו פעילי דאעש בסיני 
(טלגרם, 8 בספטמבר 2019).
הוצאה להורג של משתפי-פעולה עם השלטון המצרי במחסום שהציבו פעילי דאעש בסיני (טלגרם, 8 בספטמבר 2019).

פעילות דאעש ברחבי העולם
ניגריה
 • מחוז מערב אפריקה של דאעש פעל נגד חיילי צבא ניגריה. להלן מספר אירועים על פי הודעותקבלת אחריות של מחוז מערב אפריקה של דאעש:
  • ב-9 בספטמבר 2019 הציבו פעילי הארגון מארב לשיירה של צבא ניגריה באזור העיירה דמסאכ ((Damasak, במדינת בורנו, בצפון-מזרח המדינה כ-1.5 ק”מ ממזרח לגבול ניגריה-ניז’ר. במקביל תקפו פעילי דאעש עמדה של צבא ניגריה בקרבת העיירה גרונדה (Garunda), כ-53 ק”מ ממזרח לדמסאכ, שבמרחב אגם צ’אד. עשרות חיילים נהרגו או נפצעו. שלוש משאיות ומשוריין הושמדו. כמו כן לקחו פעילי דאעש תשעה כלי רכב שטח, משוריין, אמצעי לחימה ותחמושת (טלגרם, 10 בספטמבר 2019).

פורתי במערב ניגריה (Google Maps).
פורתי במערב ניגריה (Google Maps).

 • פעילי הארגון הציבו מארב לחיילי צבא ניגריה סמוך לפורתי (Purti) שבאזור יובה (Yobe) במערב ניגריה. בחילופי אש בין הצדדים נהרגו שני חיילים ונפצעו חיילים נוספים. פעילי דאעש לקחו עמם נשק וכלי רכב (טלגרם, 7 בספטמבר 2019).
 • פעיל דאעש ביצעו מתקפת-פתע נגד מגורים של חיילי צבא ניגריה בעיירה גג’ירם (Gajiram) שבמדינת בורנו בצפון-מזרח ניגריה. הפעילים נהלו חילופי אש עם החיילים. דווח כי עשרה חיילים נהרגו וכמה נוספים נפצעו. שריונית הועלתה באש. ששה רכבי שטח, נשק ותחמושת נלקחו שלל (טלגרם, 5 בספטמבר 2019).

גג'ירם (Gajiram) שבמדינת בורנו, (Google Maps).
גג’ירם (Gajiram) שבמדינת בורנו, (Google Maps).

אפגניסטאן
 • מחוז ח’ראסאן של דאעש דיווח על כמה פעולות שביצעו פעיליו במהלך השבוע בעיקר נגד פעילי טאלבאן. להלן אירועים בולטים על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש:
  • מספר מטעני חבלה הופעלו בבירה קאבול נגד כינוס של חברי מפלגת אלג’מעיה אלאסלאמיה (האגודה האסלאמית, מפלגה דתית סונית מתונה באפגניסטאן) ותומכיה בעת שקיימו טקס זיכרון לאחמד שאה מסעוד[2]. כשלושים משתתפים בטקס ואנשי כוחות ביטחון נהרגו או נפצעו (טלגרם, 10 בספטמבר 2019).
  • פעילי דאעש תקפו פעילי טאלבאן באזור ואדי חצאר שבמחוז ננגרהאר במזרח אפגניסטאן. במסגרת התקיפה השתלטו פעילי דאעש על מצבור אמצעי לחימה של הטאלבאן (טלגרם, 10 בספטמבר 2019).
  • ב-9 בספטמבר 2019 תקפו פעילי דאעש מספר מתחמים של טאלבאן באזור מזאר דרה, שבמחוז קונאר, שבקרבת הגבול עם פקיסטאן, תוך שימוש בכלי נשק קלים, בינוניים וכבדים. פעילי טאלבאן רבים נהרגו או נפצעו ונוספים נמלטו. פעילי דאעש השתלטו על שלושת המתחמים ולקחו אמצעי לחימה ותחמושת (טלגרם, 10 בספטמבר 2019).
  • הופעל מטען חבלה נגד ממשרד ממשלתי האמון על ניהול הבחירות בעיר ג’לאלאבאד שבמחוז ננגרהאר במזרח אפגניסטאן. שניים מפקידי המשרד נהרגו (טלגרם, 8 בספטמבר 2019).
  • פעילי דאעש תקפו כינוס כוחות טאלבאן שבאזור שירזאד, כמאה ק”מ דרומית-מזרחית לבירה קאבול. בהתקפה נהרגו ונפצעו 25 פעילי טאלבאן. פעילי הדאעש השתלטו על אמצעי לחימה ותחמושת ו(טלגרם, 8 בספטמבר 2019).
  • פעילי דאעש הרגו מרגל המשתייך למערכת הביטחון האפגאנית בננגרהאר במזרח המדינה באמצעות פיצוץ מטען חבלה (טלגרם, 7 בספטמבר 2019).
  • הופעל מטען חבלה נגד פעילי טאלבאן בעת שניסו להתקדם לעבר עמדות דאעש בחלק המערבי של מחוז קונאר. שלושה פעילי טאלבאן נהרגו ושניים נוספים נפצעו (טלגרם, 6 בספטמבר 2019).
  • הוצב מארב באזור ג’בה דרה, כ-75 ק”מ דרומית-מזרחית לקאבול. שני פעילי טאלבאן נהרגו (טלגרם, 6 בספטמבר 2019).
הפיליפינים
 • מחוז הפיליפינים של דאעש דיווח כי פעיליו הפעילו אופנוע תופת נגד כינוס של תושבים נוצרים באזור סלטאן קודראת (Sultan Kudarat), באי מינדנאו שבדרום הפיליפינים. שבעה בני אדם נפצעו (טלגרם, 7 בספטמבר 2019). סוכנות רויטרס דיווחה על האירוע וציינה כי הפיגוע התרחש בשוק בעיר הנוצרית איסולאן (Isulan) (רויטרס, 7 בספטמבר 2019). אירוע נגד נוצרים הפיליפינים הוא נדיר יחסית מאחר שפעילי דאעש מתמקדים בדרך כלל בביצוע פיגועים נגד חיילי צבא הפיליפינים.

אזור סלטאן קודראת בדרום הפיליפינים (Google Maps).
אזור סלטאן קודראת בדרום הפיליפינים (Google Maps).

 • ב-8 בספטמבר 2019 ניסתה מחבלת מתאבדת, שחגרה חגורת נפץ מתחת לבגדיה, להיכנס למתחם של צבא הפיליפינים באזור אינדנאן (Indanan), בחלק המערבי של האי ג’ולו (Jolo) שבדרום הפיליפינים. החיילים המוצבים במקום, חשדו בה ומנעו את כניסתה. מספר דקות לאחר מכן היא פוצצה עצמה תוך קריאת “אללה אכבר”. לא היו נפגעים. מפקד פיקוד מערב מינדנאו ציין כי על-פי חלקי הגופה שאותרו, עדיין לא ברור אם מדובר באישה, וייתכן כי מדובר בגבר שלבש בגדי אישה. עד כה לא קיבל ארגון כלשהו אחריות לביצוע הפיגוע. צבא הפיליפינים הודיע כי ייתכן שמאחרי ביצוע הפיגוע עומד ארגון אבו סיאף, המזוהה עם דאעש, (מנילה טיימס, 8 בספטמבר 2019; Philippines Lifestyle News – אתר פיליפיני, 10 בספטמבר 2019).
אינדנאן שבאי ג'ולו במחוז סולו בדרום הפיליפינים (Google Maps).    חוקרים אוספים את חלקי מטען החבלה (חשבון הטוויטר ABS-CBN News@ABSCBNNews, תאגיד חדשות, מדיה ובידור מוביל בפיליפינים, 9 באוגוסט 2019).
מימין: אינדנאן שבאי ג’ולו במחוז סולו בדרום הפיליפינים (Google Maps). משמאל: חוקרים אוספים את חלקי מטען החבלה (חשבון הטוויטר ABS-CBN News@ABSCBNNews, תאגיד חדשות, מדיה ובידור מוביל בפיליפינים, 9 באוגוסט 2019).
תימן
 • בתימן נמשכו השבוע העימותים בין פעילי דאעש ופעילי אלקאעדה רוב העימותים התמקדו באזור קיפה, שבמרכז המדינה. מחוז תימן של דאעש באזור אלביצ’אא’ דיווח כי פעילי הארגון בלמו התקפה של פעילי אלקאעדה בצירים חמה- עואג’ה וחמה- אבו אלע’ית’, כמאה ק”מ דרומית-מזרחית לצנעאא’. בין הצדדים התנהלו חילופי אש. שבעה פעילי אלקאעדה נהרגו וכמה פעילים נוספים נפצעו. פעילי דאעש לקחו אמצעי לחימה ותחמושת (טלגרם, 4 בספטמבר 2019).

אמצעי לחימה שנלקחו שלל על ידי פעילי דאעש (טלגרם, 4 בספטמבר 2019).
אמצעי לחימה שנלקחו שלל על ידי פעילי דאעש (טלגרם, 4 בספטמבר 2019).

 • באותו יום הפעילו פעילי דאעש מטען חבלה נגד כלי רכב של אלקאעדה בין האזורים צראר ואלזוב, שבצפון מערב מחוז אלביצ’אא’. נוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו (טלגרם, 5 בספטמבר 2019).
פעילות תודעתית של דאעש
 • לרגל השנה ההג’רית החדשה פרסם דאעש בשבועון אלנבא’ את סיכום פעילות הפיגועים של הארגון בשנה האחרונה. על פי האינפוגרף שפורסם ביצע הארגון במהלך השנה ברחבי העולם 3,665 פיגועים בהם נהרגו ונפצעו 15,845 בני אדם.

אינפוגרף המסכם את פעילות הפיגועים של דאעש בשנה האחרונה (אלנבא', 5 בספטמבר 2019)
אינפוגרף המסכם את פעילות הפיגועים של דאעש בשנה האחרונה (אלנבא’, 5 בספטמבר 2019)

[1] בבוקר 31 באוגוסט 2019 נכנסה לתוקפה הפסקת אש חד-צדדית במרחב אדלב עליה הודיע צבא סוריה, במעורבות רוסיה. ארגוני המורדים לא שותפים להפסקת האש. בת'ינה שעבאן, יועצת התקשורת של נשיא סוריה, הבהירה כי זוהי הפסקת אש זמנית, שלאחריה תימשך המערכה באדלב כחלק מאסטרטגיית- העל של שחרור סוריה מה"טרור" ומהכוחות הכובשים.
[2] פוליטיקאי ואיש צבא אפגאני ממוצא סוני, שלחם בעברו נגד צבא רוסיה באפגניסטאן ונהרג על-ידי מתנקשים ב-9 בספטמבר 2001.