מבט לג’האד העולמי (11 – 17 באפריל 2019)

הרס בשכונת אלח'אלדיה בצפון מערב חלב מפגיעת רקטות, ששיגרו ארגוני המורדים (סאנא, 14 באפריל 2019).

הרס בשכונת אלח'אלדיה בצפון מערב חלב מפגיעת רקטות, ששיגרו ארגוני המורדים (סאנא, 14 באפריל 2019).

הרס בשכונת אלח'אלדיה בצפון מערב חלב מפגיעת רקטות, ששיגרו ארגוני המורדים (סאנא, 14 באפריל 2019).

הרס בשכונת אלח'אלדיה בצפון מערב חלב מפגיעת רקטות, ששיגרו ארגוני המורדים (סאנא, 14 באפריל 2019).

בית המלאכה המאולתר לייצור מטעני חבלה (מחוז עיראק – אזור צלאח אלדין באמצעות טלגרם, 16 באפריל 2019).

בית המלאכה המאולתר לייצור מטעני חבלה (מחוז עיראק – אזור צלאח אלדין באמצעות טלגרם, 16 באפריל 2019).

המחבל המתאבד עת'מאן הבלוצ'י (טלגרם, 13 באפריל 2019).

המחבל המתאבד עת'מאן הבלוצ'י (טלגרם, 13 באפריל 2019).

עיקרי אירועי השבוע[1]
 • בזירה הסורית מתמקדת עתה הלחימה השוטפת במרחב אדלב. בשבוע שחלף נמשכו חילופי אש בעצימות גבוהה בין צבא סוריה לבין ארגוני המורדים הג’האדיסטים, בדגש על המטה לשחרור אלשאם. בתקשורת הרוסית והאיראנית דווח, כי מטוסי קרב רוסיים ביצעו תקיפות אוויריות נגד יעדים של המטה לשחרור אלשאם במרחב הכפרי של אדלב.
 • בזירה העיראקית נמשכת הפעילות האינטנסיבית של דאעש במחוזות השונים בצפון ומערב המדינה. מרבית הפיגועים שבוצעו היו במתווה של מארבים ופיצוץ מטעני חבלה נגד כוחות הביטחון העיראקים והמליציות השיעיות הנעים על הצירים. הממשל העיראקי ממשיך בצעדי סיכול ומנע אך הוא אינו מצליח להפחית באופן משמעותי את היקף הפיגועים שמבצע דאעש.
 • במחוזות השונים של דאעש ברחבי העולם בלטו השבוע:
  • מחוז סיני: פעילי המחוז תקפו מחסום של משטרת מצרים בעיון מוסא, כתשעה ק”מ מדרום מזרח לפורט תופיק (ביציאה מתעלת סואץ). להערכתנו נועד הפיגוע לשגר מסר למשטר המצרי, כי בידי דאעש יכולת לבצע פיגועים באזורים בעלי חשיבות אסטרטגית, הרחק מזירת הפיגועים ה”שגרתית” בצפון סיני.
  • מחוז ח’ראסאן: פעיל דאעש ביצע פיגוע התאבדות בשוק בעיר כוויתה שבחבל בלוצ’יסטאן, פקיסטאן (ממזרח לגבול עם אפגניסטאן). הפיגוע כוון נגד בני המיעוט השיעי. בפיגוע נהרגו כעשרים בני אדם (אזרחים וכנראה גם חיילי צבא פקיסטאן).
  • מחוז מערב אפריקה: השבוע בלטו הקרבות שניהל המחוז נגד צבא ניגריה (בשיתוף עם צבא קמרון) במדינת בורנו (Borno), שבצפון מזרח ניגריה. צבא ניגריה ביצע התקפה נגד פעילי דאעש באזור במהלכה נהרגו (על פי הודעת צבא ניגריה) עשרות פעילים.
 • בתחום התודעתי נמשך הקמפיין התקשורתי, שנועד לעודד ולהעלות את המורל של פעילי דאעש בעקבות המכה שספג הארגון בסוריה. בולטת גם תופעה של חידוש שבועות האמונים של פעילי הארגון למנהיג דאעש אבו בכר אלבע’דאדי (השבוע במחוז עיראק, קודם לכן במחוז סיני). הצורך לחדש את שבועת האמונים עשוי להערכתנו לשקף כרסום שחל במעמדו של אלבע’דאדי בעקבות המפלות שספג דאעש.
מרחב אדלב
נמשכים חילופי האש בין צבא סוריה לארגוני המורדים הג’האדיסטים
 • גם השבוע נמשכו חילופי האש בעצימות גבוהה בין צבא סוריה לבין ארגוני המורדים הג’האדיסטים. עיקר הירי הארטילרי של הארגונים הג’יהאדסטים בוצע לעבר חלב. להלן עיקרי האירועים:
 • צבא סוריה תקף ב-12 באפריל 2019 משגרי רקטות וצירי אספקה של ארגוני המורדים במרחב הכפרי, שמדרום לאדלב (סאנא, 14 באפריל 2019). ב-14 באפריל 2019 ביצע צבא סוריה ירי ארטילרי לעבר ריכוזי כוחות של המטה לשחרור אלשאם בחלקהצפוני של מישור אלע’אב (סאנא, 14 באפריל 2019). ב-14 באפריל 2019 ביצע צבא סוריה ירי של למעלה מארבעים רקטות לעבר כוחות של המטה לשחרור אלשאם שנעו כשלושים ק”מ מצפון לחמאה. עשרות פעילים נהרגו ונפצעו (Syria Now News, 15 באפריל 2019). צבא סוריה ביצע ירי ארטילרי לעבר ריכוזי כוחות של המטה לשחרור אלשאם כ-35 ק”מ מדרום לאדלב, וכארבעים ק”מ מצפון מערב לאלחמאה (סאנא, 16 באפריל 2019).
 • חמ”ל “עורר את המאמינים” (המזוהה עם אלקאעדה) הודיע, כי ירה אש ארטילריה לעבר עמדות צבא סוריה כארבעים ק”מ דרומית לחלב (טלגרם 14 באפריל 2019). ארגוני המורדים במרחב הכפרי שמצפון לחלב שיגרו רקטות לעבר שכונת אלח’אלדיה, שבחלק הצפון מערבי של חלב. על פי משטרת חלב אחת מהרקטות פגעה בשוק וכתוצאה מכך נהרגו 11 בני אדם ו-11 נפצעו (סאנא, 14 באפריל 2019). חמ”ל “עורר את המאמינים” הודיע כי ביצע התקפה לילית נגד עמדות צבא סוריה כ-45 ק”מ ממזרח לאדלב. כשבעה חיילים סורים נהרגו ונפצעו (טלגרם, 15 באפריל 2019). ארגוני המורדים שגרו רקטה שפגעה באזור הסמוך למרכז העיר חלב (סאנא, 15 באפריל 2019).

נזק למבנה במרכז העיר חלב שנפגע מרקטה, ששיגרו ארגוני המורדים 
(סאנא, 15 באפריל 2019).
נזק למבנה במרכז העיר חלב שנפגע מרקטה, ששיגרו ארגוני המורדים
(סאנא, 15 באפריל 2019).

תקיפות מטוסים רוסיים נגד יעד המטה לשחרור אלשאם
 • בתקשורת הסורית דווח כי בליל 14-13 באפריל ביצעו מטוסי קרב רוסיים תקיפות נגד עמדות ומחסני נשק של המטה לשחרור אלשאם, במרחב הכפרי של אדלב. כמה פעילים נהרגו ונפצעו ומספר מפקדות של המטה לשחרור אלשאם הושמדו. התקיפות בוצעו בעקבות הכנות, שנחשפו על ידי כלי טיס בלתי מאוישים רוסיים, לביצוע פעילות התקפית מדרום לאדלב (מראסלון, 14 באפריל 2019), ב-15 באפריל 2019 דיווחה סוכנות הידיעות האיראנית פארס, כי במהלך ה-24 שעות האחרונות ביצע חיל האוויר הרוסי תקיפות מאסיביות נגד ארגון תחריר אלשאם באדלב (פארס 15 באפריל 2019).
צפון מזרח סוריה
פעילות הגרילה של דאעש בעמק הפרת
 •  מפקד חטיבת אלקדס הפלסטינית, כוח בעל כשירות צבאית גבוהה המופעל ע”י המשטר הסורי[2], הודיעה כי עשרה לוחמיה נהרגו באזור ביר עלי שמדרום לאלמיאדין במערכה לטיהור המדבר הסורי מפעילי דאעש (דף הפייסבוק חטיבת אלקדס @LWQDS, 13 באפריל 2019). בין ההרוגים עמאד זכריא ג’מו, אחד ממפקדי החטיבה הבולטים (דיר אלז’יר 24, 14 באפריל 2019).

עמאד זכריא ג'מושנהרג בהתקפה של דאעש במרחב המדברי, שמדרום לאלמיאדין 
(דיר אלזור 24, 13 באפריל 2019).
עמאד זכריא ג’מושנהרג בהתקפה של דאעש במרחב המדברי, שמדרום לאלמיאדין 
(דיר אלזור 24, 13 באפריל 2019).

פעילות מנע של כוחות SDF
 • המועצה האזרחית המזוהה עם SDF פרסמה כרוז בו צוין, כי נאסרת לחלוטין כניסת מעבורות מסוגים שונים לנהר הפרת במחוז דיר אלזור. כמו כן נאסרה בנייתן של מעבורות חדשות. בנוסף לכך צוין כי יוחרמו כל המעבורות בגדה (המזרחית) של נהר הפרת וכי כל מי שיעבור על החוק ייענש (דיר אלזור 24, 14 באפריל 2019). להערכתנו, נועדו האיסורים הללו למנוע מעבר פעילי דאעש מהגדה המזרחית (שבשליטת SDF) לגדה המערבית (שבשליטת צבא סוריה). זאת במטרה להקשות על תנועת פעילי דאעש מאזור לאזור לאורך נהר הפרת ועל ניסיונות בריחה של פעילים מהגדה המזרחית למדבריות, שממערב לנהר הפרת.

כרוז שהופץ ע"י המועצה האזרחית של SDF האוסר על תנועת מעבורות בנהר הפרת 
(במחוז דיר אלזור 24, 14 באפריל 2019).
כרוז שהופץ ע”י המועצה האזרחית של SDF האוסר על תנועת מעבורות בנהר הפרת (במחוז דיר אלזור 24, 14 באפריל 2019).

‏עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעולות הטרור והגרילה של דאעש
 • להלן דיווחים של פיגועים, שביצע דאעש , על פי הודעות קבלת האחריות שלו (מתוך סיכום יומי של סוכנות מא’תה, שפורסם בשבכת שמוח’, 13 באפריל 2019).
  • מחוז אלאנבאר: פיצוץ ארבעה מטעני חבלה נגד שני כלי רכב, האחד של משטרת עיראק והשני של הגיוס השבטי. הפיצוץ אירע בעיר אלעאמריה, שמדרום מזרח לאלפלוג’ה. ששה שוטרים ולוחמי הגיוס העממי נהרגו ונפצעו מחוז אלאנבאר: פיצוץ מטעני חבלה נגד שלוש עמדות תצפית של צבא עיראק, תשעים ק”מ ממערב לאלרמאדי .
  • מחוז דיאלא: הצבת מארב נגד פעילי הגיוס השבטי, 19 ק”מ מצפון מזרח לבעקובה. פעיל אחד נהרג ונוסף נפצע.
  • מחוז דיאלא: ירי צלפים לעבר פעילי הגיוס העממי באזור ח’אנקין, כ-95 ק”מ מצפון מזרח לבעקובה. ארבעה לוחמים נפצעו .
  • מחוז אלאנבאר: פיצוץ מטען חבלה נגד כלי רכב של הגיוס השבטי באזור העיר אלרמאדי. שלושה לוחמים נהרגו ונפצעו .
  • מחוז אלאנבאר: פיצוץ מטען חבלה נגד כלי רכב של צבא עיראק, כ-160 ק”מ ממערב לאלרמאדי. נוסעי כלי הרכב נהרגו.
  • מחוז דיאלא: פיצוץ מטען חבלה נגד סיור של צבא עיראק (20 ק”מ מצפון מזרח לבעקובה). חייל אחד נהרג וקצין נפצע.
בית מלאכה לייצור מטעני חבלה במחוז צלאח אלדין
 •  אזור צלאח אלדין של דאעש במחוז עיראק פרסם לאחרונה תמונה, בה נראים שני פעילי דאעש בתוך מבנה המשמש כבית מלאכה מאולתר לייצור מטעני חבלה (מחוז עיראק – אזור צלאח אלדין באמצעות טלגרם, 16 באפריל 2019)
פעילות סיכול ומנע של כוחות הביטחון העיראקים
 • להלן עיקרי פעולות הסיכול והמנע של כוחות הביטחון העיראקים:
  • מחוז צלאח אלדין: אנשי הנדסה קרבית מחטיבה 14 של הגיוס העממי איתרו ונטרלו עשרות מטעני חבלה, שהוטמנו לאורך ציר ממזרח לתכרית, כשבעים ק”מ מדרום לכרכוכ (al-hashed.net, 14 באפריל 2019).
  • מחוז נינוא: מנהלת המודיעין הצבאי העיראקי עצרה בשכונת אלזהראא’, פעיל דאעש בכיר בחלק המזרחי של מוצול. בעת קיומה של מדינת הח’ליפות היה הפעיל אחראי על השלל של דאעש בתת-הנפה אלקירואן, כתשעים ק”מ ממערב למוצול (Baghdad Post, 15 באפריל 2019).
  • מחוז נינוא: לוחמי הגיוס העממי נפרסו בכניסות לעיר סנג’אר, כמאה ק”מ ממערב למוצול, בחיפושים אחר פעילי דאעש. בתמונות שפורסמו נראים לוחמי הגיוס העממי מאיישים מחסומים ניידים ועוצרים כלי רכב לביקורת (al-hashed.net, 15 באפריל 2019). 
לוחמי הגיוס העממי מאיישים מחסום נייד באחת הכניסות לעיר סנג'אר, ממערב למוצול 
(al-hashed.net, 15 באפריל 2019).
   לוחמי הגיוס העממי מאיישים מחסום נייד באחת הכניסות לעיר סנג'אר, ממערב למוצול 
(al-hashed.net, 15 באפריל 2019).
לוחמי הגיוס העממי מאיישים מחסום נייד באחת הכניסות לעיר סנג’אר, ממערב למוצול
(al-hashed.net, 15 באפריל 2019).
פעולות נוספות של כוחות הביטחון ומערכת המשפט העיראקית
 • כוחות הביטחון העיראקים השיבו לפעילות את המחסומים הליליים ברחבי עיראק כדי לשים קץ לתנועת פעילי דאעש ולהתקפות שבוצעו לאחרונה. קצין בכיר בצבא עיראק דיווח כי המחסומים יוצבו מידי יום ויהיו ניידים, בהתאם למידע המודיעיני שיתקבל (Iraq Press כפי שצוטט באח’באר אלעראק, 13 באפריל 2019).
 • מערכת המשפט העיראקית החלה בהליכים משפטיים להעמדתם לדין של 900 פעילי דאעש עיראקים, שהוסגרו מסוריה לעיראק על-ידי כוחות SDF, לאחר שקיבלה את חומרי החקירה בעניינם. בית משפט המוסמך לבחון תיקי טרור החל לקבוע מועדים להעמדתם לדין (אלסומריה, 14 באפריל 2019).
חצי- האי סיני ומצרים

תקיפת מחסום של משטרת מצרים סמוך לתעלת סואץ

 • ב-12 באפריל 2019 תקפו שני פעילי דאעש מחסום של משטרת מצרים בעיון מוסא, כשלושים ק”מ מצפון לראס סדר, כתשעה ק”מ מדרום מזרח לפורט תופיק (שם ממוקמת היציאה והכניסה לתעלת סואץ). דאעש דיווח כי העימותים בין פעילי דאעש לשוטרים המצרים נמשכו כשעתיים. בחילופי האש נהרגו שני פעילי דאעש וכמה שוטרים מצרים נהרגו ונפצעו (שבכת שמוח’, 13 באפריל 2019).
אבו אחמד אלמהאג'ר.     אבו עדנאן אלאנצארי (אח'באר אלמסלמין, 14 באפריל 2019)
שני המחבלים שנהרגו בעת התקיפה נגד מחסום משטרת מצרים בעיון מוסא. מימין: אבו אחמד אלמהאג’ר. משמאל: אבו עדנאן אלאנצארי (אח’באר אלמסלמין, 14 באפריל 2019)

עיון מוסא, המקום שבו תקפו פעילי דאעש מחסום של המשטרה המצרית 
(Google Maps)
עיון מוסא, המקום שבו תקפו פעילי דאעש מחסום של המשטרה המצרית
(Google Maps)

 • משרד הפנים המצרי הודיע, כי “פעילי טרור” (קרי, פעילי דאעש) תקפו ב-12 באפריל 2019 בשעות הבוקר נקודת ביקורת ביטחונית בעיון מוסא. אנשי הכוח שאייש את המקום פתחו לעברם באש. ובין שני הצדדים התנהלו חלופי אש. ברשות אחד התוקפים נמצאה חגורת נפץ, שנוטרלה ע”י הכוח המצרי. באזור התנהלו סריקות, בשיתוף פעולה עם האוכלוסייה הבדואית המקומית, ללכידת יתר חברי החוליה (אלמצרי אליום, 12 באפריל 2019).

פעילות הגרילה של דאעש מתבצעת בעיקר בצפון חצי- האי סיני (ולעיתים גם במרכזו). הפיגוע בעיון מוסא, הסמוך לתעלת סואץ, היה איפא אירוע חריג. להערכתנו, בראיית דאעש, נועד פיגוע זה (שבמהלכו אמור היה אחד המחבלים לפוצץ את עצמו) לשגר מסר למשטר המצרי, כי בידי דאעש יכולת לבצע פיגוע באזורים בעלי חשיבות אסטרטגית, מעבר לפעילות הגרילה “השגרתית” שהארגון מבצע בצפון- סיני.

נמשכים הפיגועים בצפון סיני
 • השבוע נמשכו פעולות הגרילה של דאעש בצפון חצי- האי סיני. להלן הפעולות העיקריות:
  • פיצוץ מטען חבלה נגד משאית בקרבת מחסום, שמדרום לאלשיח’ זויד. כמה חיילים מצרים נהרגו ונפצעו (מתוך סיכום יומי של סוכנות מא’תה, שפורסם בשבכת שמוח’, 13 באפריל 2019) (חשבון הטוויטר שאהד סיני, 14 באפריל 2019).
  • פיצוץ מטען חבלה נגד כוח רגלי של צבא מצרים בדרום מערב רפיח. כמה חיילים מצרים נהרגו ונפצעו (חשבון הטוויטר שאהד סיני, 15 באפריל 2019).
  • פיצוץ מטען חבלה נגד טנק של צבא מצרים מדרום לאלעריש. מספר חיילים מצרים נהרגו ונפצעו והטנק הושמד (חשבון הטוויטר שאהד סיני, 15 באפריל 2019).
  • פיצוץ מטען חבלה נגד משוריין של משטרת מצרים באזור אלמידאן, כ-18 ק”מ ממערב לאלעריש (חשבון הטוויטר שאהד סיני, 15 באפריל 2019). לא דווח על נפגעים.
פעולות סיכול של כוחות הביטחון המצרים
 • בתקשורת המצרית דווח, כי מנגנון הביטחון, הפועל במסגרת משרד הפנים המצרי, קיבל מידע מודיעיני, לפיו “פעילי טרור” התכנסו באחד המבנים במערב אלעריש והם ומתכוננים לבצע פיגועים נגד ריכוזי צבא ומשטרה. כוחות הביטחון המצרים ניהלו חילופי אש עם “פעילי הטרור”. אחד-עשר פעילי טרור נהרגו. ברשותם נמצאו רובים, שני מטעני חבלה ושתי חגורות נפץ (מצראוי, 11 באפריל 2019).
התקפות שביצע דאעש במחוזות ברחבי העולם

התקפות שביצע דאעש במחוזות ברחבי העולם

מחוז ח’רסאן

פקיסטאן

 • מחוז ח’ראסאן של דאעש קיבל אחריות לביצוע פיגוע התאבדות במקום התקהלות של שיעים וחיילי צבא פקיסטאן, בעיר כוויתה (Quetta) (העיר הגדולה ביותר בחבל בלוצ’יסטאן , כשישים ק”מ ממזרח לגבול עם אפגניסטאן. הפיגוע בוצע ע”י מחבל, שכינויו עת’מאן הבלוצ’י, שפוצץ עצמו באמצעות אפוד נפץ. על פי דיווח דאעש נהרגו ונפצעו בפיגוע שבעים שיעים וחיילים מצבא פקיסטאן (שבכת שמוח’, 13 האפריל 2019).
 • מקורות מקומיים ציינו, כי הפיגוע אירע בשוק בעיר כוויתה. נהרגו בו עשרים בני אדם ועשרות נוספים נפצעו. נמסר, כי הפיגוע כוון נגד מיעוט אתני בשם הזארה, שרובו המכריע שיעי (ETV Andhra Pradesh , ערוץ הודי, 12 באפריל 2019; BBC, 14 באפריל 2019).

העיר כוויתה, שבחבל בלוצ'יסטאן, בסמוך לגבול עם אפגניסטאן 
(Google Maps).
העיר כוויתה, שבחבל בלוצ’יסטאן, בסמוך לגבול עם אפגניסטאן
(Google Maps).

אפגניסטאן
 • מחוז ח’ראסאן של דאעש קיבל אחריות לביצוע שני פיגועים, ב-13 באפריל 2019:
 • פיצוץ מטען חבלה נגד כלי רכב משטרתי בעיר קאבול. לאחר ששוטרים נוספים הגיעו לאזור האירוע, פוצצו פעילי דאעש מטען-חבלה נוסף, שגרם להריגתם ופציעתם של 11 שוטרים (שבכת שמוח’, 14 באפריל 2019).
 • תקיפת שלוש עמדות של הצבא באזור דיבאלה בננגרהאר (אזור הגבול שבין אפגניסטאן לפקיסטאן). פעילי דאעש קיימו חילופי-אש עם החיילים האפגאנים במשך כשעתיים. לצבא אפגניסטאן היו מספר הרוגים ופצועים (שבכת שמוח’, 14 באפריל 2019).
סומליה

תקיפה נוספת בעיר בוסאסו

 • מחוז סומליה של דאעש הודיע כי פעילי דאעש פוצצו מטען חבלה נגד כלי רכב של משטרת סומליה בעיר בוסאסו, שלחופי מפרץ עדן (מחוז סומליה של דאעש באמצעות טלגרם, 15 באפריל 2019).
העיר בוסאסו, שבצפון מזרח סומליה לחופי מפרץ עדן (Google Maps).     פיצוץ מטען חבלה של דאעש נגד כלי רכב של משטרת סומליה בעיר בוסאסו (מחוז סומליה של דאעש באמצעות טלגרם, 15 באפריל 2019).
מימין: העיר בוסאסו, שבצפון מזרח סומליה לחופי מפרץ עדן (Google Maps). משמאל: פיצוץ מטען חבלה של דאעש נגד כלי רכב של משטרת סומליה בעיר בוסאסו (מחוז סומליה של דאעש באמצעות טלגרם, 15 באפריל 2019).
 • לאחרונה התרבו פיגועים שמבצע דאעש בצפון מזרח סומליה בעיר בוסאסו, המשמשת כבירה המסחרית של האזור וכנמל מרכזי בתוך מדינת פונטלנד (מדינה אוטונומית הנמצאת באזור צפון סומליה). אוכלוסיית העיר מונה כ-165,000 תושבים. כלכלת העיר המושתת על חינוך, תיירות, מזון, בגדים, לוגיסטיקה, טכנולוגיה ועוד. בעיר ישנן כמה מכללות ואוניברסיטאות.
פעולת סיכול של ארה”ב
 • פיקוד אפריקה של צבא ארה”ב (Africom) הודיע, כי בתאום עם הממשלה הפדרלית של סומליה, בוצעה תקיפה אווירית בצפון מזרח סומליה נגד עבד אלחכים דוכוב, סגן מפקד מחוז סומליה של דאעש. דוכוב היה אחראי לפעילות היומיומית של הארגון, תכנון התקפות ורכש (פיקוד אפריקה של צבא ארה”ב, 15 באפריל 2019). “מקור ביטחוני סומלי” דיווח, כי מספר טילים שוגרו מכלי טיס לעבר כלי רכב בו נסע עבד אלחכים דוכוב, סגן מפקד דאעש בסומליה (רויטרס, 14 באפריל 2019).
מחוז מערב אפריקה

ניגריה

 • לאחרונה ניכרת עלייה בהיקף התקריות בין צבא ניגריה לבין דאעש במדינת בורנו (Borno), בצפון מזרח ניגריה (בקרבת גבול ניגריה – קמרון). להלן הודעות של מחוז מערב אפריקה בהקשר לתקריות הללו:
 • פעילי המחוז תקפו ב-13 באפריל 2019 מחסום של צבא ניז’ר ומיליציה הנאמנה לו. שלושה אנשי הכוח שאייש את המחסום נהרגו וכמה נוספים נפצעו. כמו כן נלקחו שלל נשק, תחמושת וכלי רכב צבאיים (שבכת שמוח’, 14 באפריל 2019).
 • פעילי המחוז בלמו ב-13 באפריל 2019 התקפה של צבא ניגריה באזור Tumluma. במהלך עימותים בין הצדדים פוצץ מחבל מתאבד של דאעש מכונית תופת בקרב ריכוז חיילים של צבא ניגריה. עשרים ושלושה חיילים נהרגו ונפצעו (שבכת שמוח’, 14 באפריל 2019).
 • מנגד, צבא ניגריה הודיע, כי כוחותיו וכוחות צבא קמרון ניהלו קרבות נגד פעילי דאעש בכמה כפרים במדינת בורנו. על פי ההודעה נהרגו 27 פעילי דאעש (במקור: פעילי בוקו חראם). לא היו נפגעים לצבא ניגריה. צבא ניגריה לקח שלל אמצעי לחימה, תחמושת וציוד רב (חשבון הטוויטר של צבא ניגריה NigerianArmy@HQNigerianArmi, 14 באפריל 2019).
אמצעי לחימה וציוד, שנלקחו שלל מפעילי דאעש שנהרגו בהתנגשויות עם צבא ניגריה וצבא קמרון במדינת בורנו (חשבון הטוויטר של צבא ניגריה, NigerianArmy@HQNigerianArmy, 14 באפריל 2019).      אמצעי לחימה וציוד, שנלקחו שלל מפעילי דאעש שנהרגו בהתנגשויות עם צבא ניגריה וצבא קמרון במדינת בורנו (חשבון הטוויטר של צבא ניגריה, NigerianArmy@HQNigerianArmy, 14 באפריל 2019).
אמצעי לחימה וציוד, שנלקחו שלל מפעילי דאעש שנהרגו בהתנגשויות עם צבא ניגריה וצבא קמרון במדינת בורנו (חשבון הטוויטר של צבא ניגריה, NigerianArmy@HQNigerianArmy, 14 באפריל 2019).

ניז’ר (השלמה לפיגוע שבוצע במהלך גל התקפות הנקם)

 • דאעש הודיע, כי כעשרים חיילי צבא ניז’ר נהרגו ונפצעו מירי רקטות שביצע הארגון לעבר בסיס של צבא ניז’ר, בקרבת שדה התעופה של העיר דיפה (מחוז מערב אפריקה באמצעות טלגרם, 9 באפריל 2019).

רקטות גראד טרם שיגורן לעבר שדה התעופה של העיר דיפה ובסיס של צבא ניז'ר 
 (שבכת שמוח', 14 באפריל 2019).
רקטות גראד טרם שיגורן לעבר שדה התעופה של העיר דיפה ובסיס של צבא ניז’ר
(שבכת שמוח’, 14 באפריל 2019).

מחוז לוב (השלמה לפיגוע שבוצע במהלך גל התקפות הנקם)
 • מחוז לוב-אזור פזאן הודיע כי פעילי הארגון הוציאו להורג שישה אנשי מיליציה של הגנרל חפתר. השישה נשבו במהלך פשיטה שביצעו פעילי הארגון בעיירה ע’דוה, כ-65 ק”מ מדרום לעיר סבהא שבמרכז לוב (טלגרם, 11 באפריל 2019).
המלחמה על התודעה

סרטון נוסף בקמפיין, שנועד לעודד את פעילי דאעש

אזור דיאלא שבמחוז עיראק, פרסם ב-14 באפריל 2019 סרטון שאורכו כעשרים דקות. כותרת הסרטון: “אכן אללה ינחיל לכם את הניצחון”. בסרטון מציג דאעש קטעים מפעילותו באזור דיאלא (אזור בעל אוכלוסייה מעורבת סונית ושיעית, במזרח עיראק) נגד כוחות הביטחון העיראקים. מטרת הסרטון הינה, להערכתנו, לעודד את פעילי דאעש בעקבות המכה שספג הארגון בסוריה. הסרטון הוא חלק מקמפיין, שמנהל לאחרונה דאעש, במטרה להעלות את מורל פעיליו[3].

 • להלן כמה נושאים, שעלו בסרטון:
  • בסרטון מופיעים קטעים מקלטות-שמע של מנהיג הארגון אבו בכר אלבע’דאדי ודובר הארגון לשעבר, אבו מחמד אלעדנאני. בקטעי הקלטות הם קוראים לג’האד נגד “הכופרים” בעודם מציגים את פעילי הארגון כקבוצה איכותית ביותר, שפעיליה דבקים באסלאם האמיתי. בדבריהם חוזרת הסיסמה “המדינה האסלאמית נותרת על כנה [קרי, שורדת]”. זוהי סיסמה שהארגון עשה בה שימוש בעבר, וכעת היא מקבלת משמעות אחרת, לנוכח המכה שספג הארגון בסוריה. כמו-כן, חוזר המוטיב לפיו אללה בסופו של דבר ינחיל ללוחמי הארגון את הניצחון.
  • במהלך הסרטון נראית קבוצת פעילי דאעש המחדשים את שבועת האמונים שלהם (ביעה) למנהיג דאעש אבו בכר אלבע’דאדי. הצורך לחדש את שבועת האמונים משקף לדעתנו את הכרסום שחל במעמדו של מנהיג הארגון בעקבות המפלות שספג דאעש בשנה האחרונה. יוזכר כי גם במחוז סיני פרסם דאעש סרטון בו נראו פעילי המחוז מחדשים את שבועת האמונים שלהם למנהיג (25 במרץ 2019).
  • בסוף הסרטון נראים קטעים שנועדו להפחיד ולהרתיע את אויבי דאעש. קטעים אלו כוללים הוצאות אכזריות להורג באזור דיאלא של אנשי ביטחון עיראקים, מח’תארים (ממונים על כפרים מטעם השלטון העיראקי) ומשתפי פעולה עם השלטונות העיראקיים כדי להרתיע אותם מלסייע למשטר (archive.org , 14 באפריל 2019).
פעילי הארגון קוראים במהלך הסרטון "המדינה האסלאמית נותרת על כנה"     הכנת מטעני חבלה ע"י פעילי הארגון בדיאלא archive.org) , 14 באפריל 2019).
מימין: פעילי הארגון קוראים במהלך הסרטון “המדינה האסלאמית נותרת על כנה” משמאל: הכנת מטעני חבלה ע”י פעילי הארגון בדיאלא archive.org) , 14 באפריל 2019).
 פעילי דאעש באזור דיאלא מחדשים את שבועת האמונים שלהם לאבו בכר אלבע'דאדי
 (archive.org , 14 באפריל 2019).     פעילי דאעש בחצי-האי סיני מחדשים את שבועת האמונים שלהם למנהיג דאעש (שבכת שמוח', 25 במרץ 2019).
מימין: פעילי דאעש באזור דיאלא מחדשים את שבועת האמונים שלהם לאבו בכר אלבע’דאדי (archive.org , 14 באפריל 2019). משמאל: פעילי דאעש בחצי-האי סיני מחדשים את שבועת האמונים שלהם למנהיג דאעש (שבכת שמוח’, 25 במרץ 2019).

[1] בשל חופשת חג הפסח יצא הפרסום הבא של מבט לג'האד העולמי ב-1 במאי 2019. אנו מאחלים לכל קוראינו חג שמח.
[2]
פרטים אודות החטיבה ראו מחקר מרכז המידע מה-12 במרץ 2018: "כוחות צבא, מליציות וארגונים פלסטינים, המופעלים ע"י המשטר הסורי במלחמות האזרחים".
[3]
ראו פרסום מרכז המידע מה-14 באפריל 2019: "גל התקפות נקם מתואמות ומתוזמנות, שביצע דאעש ברחבי העולם: תמונת מצב והערכת משמעויות"