מבט לג’האד העולמי (10-4 בפברואר 2021)

מסע ההלוויה של הלוחמים ההרוגים בהתקפת דאעש (יוטיוב, 4 בפברואר 2021).

מסע ההלוויה של הלוחמים ההרוגים בהתקפת דאעש (יוטיוב, 4 בפברואר 2021).

מסע ההלוויה של הלוחמים ההרוגים בהתקפת דאעש (יוטיוב, 4 בפברואר 2021).

מסע ההלוויה של הלוחמים ההרוגים בהתקפת דאעש (יוטיוב, 4 בפברואר 2021).

עשן מתמר מזירת הפיצוץ, דרומית לדיר אלזור (חשבון הטוויטר DeirEzzor24@, 3 בפברואר 2021).

עשן מתמר מזירת הפיצוץ, דרומית לדיר אלזור (חשבון הטוויטר DeirEzzor24@, 3 בפברואר 2021).

עיקרי אירועי השבוע האחרון
 • סוריה: במהלך השבוע ספגו צבא סוריה והכוחות המסייעים לו אבדות כבדות מידי פעילי דאעש באזור המרחב המדברי (אלבאדיה). שיאם של האירועים היה בליל 3-2 בפברואר 2021 כאשר בתקיפה שביצעו פעילי דאעש נגד עמדות צבא סוריה באזור הגובל בין מחוזות חלב-חמאה-אלרקה נהרגו 19 חיילים סוריים, 12 מהם לוחמי חטיבת האמאם אלבאקר, מיליציה פרו-איראנית מקומית התומכת במשטר הסורי. שתי תקיפות נוספות היו באזור שדה הנפט אלתים (Al-Taym oil field), דרומית לדיר אלזור. במרחב דיר אלזור-אלמיאדין נמשכו התקפות פעילי דאעש נגד אנשי כוחות SDF הכורדיים.
 • בעיראק: כוחות הגיוס העממי הודיעו על הריגתו של מפקד גזרת צפון בגדאד ואלכרמה של דאעש. הריגתו מתווספת לשורה של חיסולים של בכירי דאעש בעיראק בשבועיים האחרונים.
 • בחצי האי סיני לאחר תקופה של שקט יחסי נהרגו שישה לוחמי המיליציות השבטיות המסייעות למשטר המצרי ולוחם אחד נחטף ממארב שהציבו פעילי דאעש .
 • באפגניסטאן: נמשכה פעילות הטרור של דעאש. רוב הפעולות בוצעו בעיר ג’לאלאבאד והן כוונו בעיקר נגד אנשי מודיעין וממשל אפגניים.
 • באפריקה: נמשכה פעילות דאעש בעיקר נגד כוחות צבא ניגריה בצפון-מזרח המדינה. מחוז מערב אפריקה של דאעש החל השבוע בשידורי ניסיון של ערוץ רדיו אינטרנטי חדש בשפה הקאנורית (Kanuri language), ניב המדובר באזור ימת צ’אד(אזור משולש הגבולות ניגריה-ניז’ר-צ’אד). להערכתנו מנסה דאעש באמצעות השידורים להרחיב את השפעתו באפריקה לאזור ימת צ’אד ולגייס פעילים לשורותיו מבני המקום.
הזירה הסורית
מרחב אדלב
 • במהלך השבוע נמשכו חילופי הירי הארטילרי בין כוחות המורדים, בראשות המטה לשחרור אלשאם, לביןכוחות צבא סוריה והכוחות המסייעים לו במרחב שמדרום ומדרום-מזרח למובלעת המורדים באדלב. שיאם של האירועים היה ב-7 בפברואר 2021כאשר כוחות המורדים הדפו ניסיון חדירה של כוח צבא סוריה באזור העיירה אלענכאוי בסהל אלע’אב (דרום-מזרח מובלעת המורדים באדלב). מספר חיילים נהרגו ונפצעו והכוח הסורי נסוג (אלערבי אלג’דיד, 7 בפברואר 2021).
ירי ארטילרי של צבא סוריה לעבר דרום מובלעת המורדים באדלב
 (ערוץ האופוזיציה STRIATV, 8 בפברואר 2021).
ירי ארטילרי של צבא סוריה לעבר דרום מובלעת המורדים באדלב (ערוץ האופוזיציה STRIATV, 8 בפברואר 2021).
המרחב המדברי (אלבאדיה)
 • במהלך השבוע ביצעו פעילי דאעש מספר תקיפות נגד צבא סוריה והכוחות המסייעים לו במרחב. בתקיפות אלה נגרמו לצבא סוריה והכוחות המסייעים לו אבדות רבות. ככל הנראה על רקע האירועים והאבדות שנגרמו לצבא סוריה, החל מה-9 בפברואר 2021 הוצבו לוחמי חטיבת אלפאטמיון וחזבאללה העיראקי (מיליציות הכפופות למשמרות המהפכה), ב-13 מחסומים חדשים לאורך ציר התנועה בין דיר אלזור לתדמר, במקום חיילי צבא סוריה, שפונו משם (ח’טוה, 9 בפברואר 2021). להלן פירוט האירועים.
 • ב-8 בפברואר 2021 תקפו פעילי דאעש ממארב כוח של צבא סוריה שפעל בסיוע חטיבת אלקדס הפלסטינית כחמישים ק”מ דרומית-מערבית לאלמיאדין. במקום התנהלו חילופי-אש. 26 חיילים ולוחמי חטיבת אלקדס נהרגו. כמו כן נהרגו 11 פעילי דאעש (המרכז הסורי לזכויות אדם, 8 בפברואר 2021).
 • אזור שדה הנפט אלתים: ב-4 בפברואר 2021 תקפו פעילי דאעש עמדות של צבא סוריה בקרבת שדה הנפט אלתים (Al-Taym oil field), כעשרה ק”מ דרומית לדיר אלזור. דווח על נפגעים משני הצדדים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 4 בפברואר 2021). ב-6 בפברואר 2021 ביצעו פעילי דאעש תקיפה נוספת בקרבת שדה הנפט. שלושה אנשי משמר המשתייכים ליחידות המיוחדות של המשטר הסורי ומודיעין חיל האוויר הסורי, נהרגו ושישה-עשר נפצעו (deirezzor24.net, 7 בפברואר 2021).
 • ציר התנועה בין חמאה לאלרקה: בליל 3-2 בפברואר 2021 תקפו פעילי דאעש עמדות של צבא סוריה באזור הגובל בין מחוזות חלב-חמאה-אלרקה (כ-35 ק”מ מזרחית לאת’ריא, על ציר התנועה בין חמאה לאלרקה). על פי הדיווחים 19 חיילים סוריים ולוחמי הכוחות המסייעים לו נהרגו באירוע, 12 מהם לוחמי חטיבת האמאם אלבאקר, מיליציה פרו-איראנית מקומית התומכת במשטר הסורי (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 3 בפברואר 2021; ענב בלדי, 3 בפברואר 2021). דאעש דיווח כי פעיליו תקפו בירי מקלעים עמדה של צבא סוריה באזור את’ריא, ממזרח לסלמיה. במקום התנהלו חילופי-אש. לטענת דאעש, 13 חיילי צבא סוריה נהרגו וכמה חיילים נוספים נפצעו. כמו כן העלו פעילי דאעש באש כלי רכב של צבא סוריה שנשא מקלע כבד. דווח, כי כל הפעילים חזרו בשלום לבסיסם (טלגרם, 3 בפברואר 2021).[1]
שניים-עשר הרוגי חטיבת האמאם אלבאקר שתמונותיהם הועלו לדף הפייסבוק של גדוד אלעבאס של חטיבת האמאם אלבאקר (דף הפייסבוק של גדוד אלעבאס של חטיבת האמאם אלבאקר, 3 בפברואר 2021).
שניים-עשר הרוגי חטיבת האמאם אלבאקר שתמונותיהם הועלו לדף הפייסבוק של גדוד אלעבאס של חטיבת האמאם אלבאקר (דף הפייסבוק של גדוד אלעבאס של חטיבת האמאם אלבאקר, 3 בפברואר 2021).
 • למחרת  נערך בחלב מסע ההלוויה של ההרוגים (יוטיוב, 4 בפברואר 2021). בהמשך פרסם דאעש סרטון המתעד גופות חרוכות באזור מדברי, וציין כי מדובר בחיילים סוריים שנהרגו בהתקפה (טלגרם, 5 בפברואר 2021).
התקפות חיל האוויר הרוסי נגד יעדי דאעש בבאדיה
 • מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם ציין כי בין 4-5 בפברואר 2021 תועדו כמאה גיחות תקיפה שביצע חיל האוויר הרוסי נגד יעדי דאעש באזור המדברי של מחוז חמאה (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 5 בפברואר 2021).
מרחב דיר אלזור-אלמיאדין
 • במרחב דיר אלזור-אלמיאדין נמשכו תקיפות פעילי דאעש נגד חיילי צבא סוריה וכוחות SDF. אירוע בולט היה היה ב-3 בפברואר 2021 כאשר ככל הנראה התפוצצה מכונית תופת כעשרה ק”מ דרומית-מערבית לדיר אלזור. עשרה חיילי צבא סוריה ומיליציית חטיבת אלקדס (מיליציה פלסטינית המסייעת לצבא סוריה) נהרגו וכמה חיילים נוספים נפצעו (חשבון הטוויטר @DeirEzzor24, 3 בפברואר 2021). אף גורם לא קיבל אחריות על הפיצוץ ולא ברור כיצד הוא נגרם. לא מן הנמנע שמדובר בפעולה שביצעו פעילי דאעש.
 • להלן אירועים בולטים נוספים:[2]
  • 8 בפברואר 2021: בוצע ירי לעבר לוחם כוחות SDF באזור אלבצירה, כשלושים ק”מ מדרום-מזרח לדיר אלזור. הלוחם נהרג. כמו כן בוצע ירי מקלעים לעבר לוחם SDF בעיירה אלשחיל, כ-35 ק”מ דרומית-מזרחית לדיר אלזור). יום קודם לכן בוצע ירי דומה לעבר לוחם SDF בעיירה שהאבאת, בפריפריה המזרחית של דיר אלזור. הלוחם נהרג.
  • 6 בפברואר 2021: בוצע ירי מקלעים לעבר כלי רכב של כוחות SDF באלשחיל, כעשרה ק”מ צפונית לאלמיאדין. לוחם SDF אחד נהרג ושני נפצע.
  • 6 בפברואר 2021: פעילי דאעש לקחו בשבי איש מודיעין של SDF באזור אלבצירה, כ-15 ק”מ צפונית לאלמיאדין. לאחר חקירתו, הוא הוצא להורג.
  • 3 בפברואר 2021: בוצע ירי לעבר איש מודיעין של כוחות SDF באזור ד’יבאן, כחמישה ק”מ ממזרח לאלמיאדין. איש המודיעין נהרג.
מרחב אלרקה
 • ב- 8 בפברואר 2021 תקפו פעילי דאעש מחסום של כוחות SDF בכבש אלע’רבי, כ-25 ק”מ צפונית-מערבית לאלרקה. ארבעה לוחמי SDF נהרגו ושניים נוספים נפצעו באורח קשה. פעילי דאעש תפסו חמישה מקלעים ואופנוע והעלו באש ארבעה אופנועים נוספים.
הזירה העיראקית
מחוזות עיראק (ויקיפדיה)
מחוזות עיראק (ויקיפדיה)
הריגת מפקד גזרת צפון בגדאד ואלכרמה של דאעש
 • כוחות הגיוס העממיהודיעו כי במהלך חילופי-אש עם פעילי דאעש באזור אלכרמה, כ-15 ק”מ צפונית-מזרחית לאלפלוג’ה (מחוז אלאנבאר), נהרגו שני פעילים, אחד מהם היה מהנד אחמד חביב, מפקד גזרת צפון בגדאד ואלכרמה של הארגון (אתר האינטרנט של הגיוס העממי, 4 בפברואר 2021).
מפקד אזור צפון בגדאד ואלכרמה של דאעש, מהנד אחמד חביב
 (אתר האינטרנט של הגיוס העממי, 4 בפברואר 2021).
מפקד אזור צפון בגדאד ואלכרמה של דאעש, מהנד אחמד חביב
(אתר האינטרנט של הגיוס העממי, 4 בפברואר 2021).
 • הריגתו של מהנד אחמד חביב מצטרפת לשורה של בכירי דאעש בעיראק שנהרגו בעת האחרונה על ידי כוחות הביטחון העיראקיים. הבכיר ביניהם הוא אבו יאסר אלעיסאוי, סגן מנהיג דאעש ומושל מחוז עיראק של הארגון, שנהרג ב-28 בינואר 2021.
 • בנוסף להריגת בכיר דאעש נמשכה השבוע פעילות הסיכול של כוחות הביטחון העיראקיים והכוחות המסייעים לו ברחבי עיראק. קנת מקנזי, מפקד פיקוד המרכז בצבא ארה”ב, ציין במסגרת אירוע וירטואלי של מכון המזרח התיכון (MEI) כי במלחמה בנוכחות דאעש נקטו כוחות הביטחון העיראקיים בשנה האחרונה מספר צעדים משמעותיים וכי התקדמות זו אפשרה למעשה לארה”ב לצמצם את כוחותיה בעיראק ולהוציא את חייליה ואת חיילי הקואליציה הבינלאומית מבסיסים צבאיים רבים בהם נוכחים עתה כוחות עיראקיים (אתר פיקוד המרכז, 8 בפברואר 2021). להלן פירוט פעילות הסיכול של כוחות הביטחון העיראקיים והכוחות המסייעים לו.
מחוז נינוא
 • 8 בפברואר 2021: משרד הפנים העיראקי הודיע כי כוחות מנהלת המודיעין והיחידה ללוחמה בטרור של מחוז נינוא עצרו 15 חשודים בהשתייכות לדאעש באזורים שונים ברחבי המחוז (אלסומריה, 8 בפברואר 2021).
מחוז בגדאד
 • 7 בפברואר 2021: כוחות הביטחון העיראקיים עצרו 13 חשודים בפעילות דאעש במחוז (אלסומריה, 7 בפברואר 2021).
מחוז אלאנבאר
 • 9 בפברואר 2021: כוחות הביטחון העיראקיים עצרו 24 פעילי דאעש מבוקשים באזור אלפלוג’ה ובאזורים שונים ברחבי מחוז (אלסומריה, 9 בפברואר 2021).
 • 5 בפברואר 2021: צבא עיראק איתר מקום מסתור של וציוד של פעילי דאעש באזור אלקאא’ם, במערב עיראק (אלסומריה, 5 בפברואר 2021).
מחוז דיאלא
 • 3 בפברואר 2021: כוחות הגיוס העממי הודיעו כי השמידו בתי הארחה ומנהרות של דאעש במזרח דיאלא הכוחות גם נטרלו מטענים שאותרו באזור (אלסומריה, 3 בפברואר 2021).
מחוז ארביל
 • 3 בפברואר 2021: בכיר בכוחות פשמרגה מסר כי מטוסי מדינות הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש בראשות ארצות-הברית תקפו מספר יעדי דאעש באזור הכפרי דרומית-מערבית לארביל ( www.kurdistan24.net, 3 בפברואר 2021).
דאעש מפנה איומים כלפי שבטים בעיראק באמצעות אפליקציית טלגרם
 • מקורות ביטחוניים ושבטיים עיראקיים מסרו כי דאעש הפנה בימים האחרונים איומים, באמצעות אפליקציית טלגרם, כלפי בני שבטים במערב ובצפון עיראק. חלק מבני השבטים אף קיבלו שיחות טלפון מאיימות והודעות אזהרה. במסגרת האיומים, מבטיח דאעש כי ידאג לנקום בבני שבטים אשר משתפים פעולה עם המשטר העיראקי. בני השבטים המאוימים פנו לכוחות הביטחון העיראקיים בבקשת סיוע (אלערבי אלג’דיד, 6 בפברואר 2021).
התקפות דאעש בעיראק במחוזות השונים[3]
מחוז דיאלא
 • 4 בפברואר 2021: פעילי דאעש תקפו כוח של צבא עיראק מערבית לח’אנקין. חייל אחד נהרג ושני חיילים נפצעו (טלגרם, 4 בפברואר 2021). מקור צבאי עיראקי אישר את הידיעה וציין כי חיילי צבא עיראק הדפו התקפה נגד עמדותיהם באזור וכי במהלך הלחימה נהרג חייל ושניים נוספים נפצעו (אלסומריה, 4 בפברואר 2021).
 • 3 בפברואר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של כוחות הגיוס העממי צפון-מזרחית לנפט ח’אנה, כעשרים ק”מ מדרום לח’אנקין. ארבעה לוחמים נהרגו או נפצעו.
מחוז צלאח אלדין
 • 4 בפברואר 2021: פעילי דאעש ביצעו ירי מקלעים לעבר חייל צבא עיראק באזור אלמשאהדה, כשלושים ק”מ צפונית לבגדאד. החייל נפצע.
 • 2 בפברואר 2021: פעילי דאעש ביצעו ירי מקלעים ו-RPG. לעבר עמדה של צבא עיראק מערבית לטוזח’ורמאטו, כמאה ק”מ צפונית-מזרחית לסאמראא’, שני חיילים נהרגו ושלישי נפצע.
מחוז אלאנבאר
 • 6 בפברואר 2021: פעילי דאעש תקפו באש מקלעים כוח של צבא עיראק שניסה להציב להם מארב כעשרים ק”מ דרומית לאלפלוג’ה. חייל אחד נהרג ושניים נוספים נפצעו.
 • 2 בפברואר 2021: פעילי דאעש תקפו בירי מקלעים מחנה של כוחות הגיוס העממי באזור אלכרמה, כעשרים ק”מ צםונית מזרחית לאלפלוג’ה. לוחם הגיוס העממי נהרג ונוסף נפצע.
מחוז כרכוכ
 • 5 בפברואר 2021: פעילי דאעש ירו לעבר מחנה של משטרת עיראק כשלושים ק”מ מדרום לכרכוכ, שוטר אחד נהרג ושלושה נפצעו.

חצי האי סיני

 • במהלך השבוע האחרון נמשכה ההאטה היחסית בפעילות דאעש בחצי האי סיני. ב-9 בפברואר 2021 דיווחו מקורות מקומיים כי שישה לוחמי המיליציות השבטיות המסייעות למשטר המצרי נהרגו ולוחם אחד נחטף במרכז סיני לאחר שפעילי דאעש הציבו להם מארב (חשבון הפייסבוק שאהד סינאא’, 9 בפברואר 2021).
פעילות דאעש ברחבי העולם[4]
סיכום פעילות דאעש במחוזות השונים
 • דאעש פרסם אינפוגרף המסכם את פעילות הארגון ברחבי העולם בתקופה שבין 28 בינואר ל- 3 בפברואר 2021. על-פי האינפוגרף, בתקופה זו ביצעו פעילי דאעש 42 התקפות במחוזות השונים באסיה ובאפריקה, לעומת 59 התקפות, שביצעו בשבוע שקדם לכך. מספר ההתקפות הגדול ביותר בוצע מערב אפריקה (14). התקפות, שבוצעו בשאר המחוזות: ח’ראסאן, קרי: אפגניסטאן (10); סוריה (8); בעיראק (8); ופקיסטאן (2) (שבועון אלנבא’, טלגרם, 4 בפברואר 2021).
 • על-פי האינפוגרף, בהתקפות הללו נהרגו ונפצעו 132 בני אדם, לעומת 264 בני אדם בשבוע שקדם. מספר הרוגים והפצועים הגדול ביותר היה במערב אפריקה (43). שאר ההרוגים והפצועים היו במחוזות הבאים: סוריה (38); ח’ראסאן, קרי: אפגניסטאן (27); עיראק (22); ופקיסטאן (2) (שבועון אלנבא’, טלגרם, 4 בפברואר 2021).
 • האינפוגרף השבוע מבטא את המשך העלייה בפעילות דאעש באפגניסטאן, המשך הפעילות בעצימות גבוהה במערב אפריקה וירידה יחסית בפעילות הארגון בעיראק ובסוריה. נתון בולט נוסף באינפוגרף הוא העדר דיווח על פעילות בחצי-האי סיני .
אסיה
אפגניסטאן
 • דאעש פרסם אינפוגרף המסכם את פעילות הארגון במחוז ח’ראסאן, (קרי: אפגניסטאן) במהלך השבוע שבין 28 בינואר ל- 3 בפברואר 2021. על-פי האינפוגרף, ביצעו פעילי דאעש בתקופה זו עשרה פיגועים , רובם במתווה של הפעלת מטענים (ארבעה בקאבול, שניים בג’לאלאבאד). כמו כן ביצעו פעילי הארגון שלוש התנקשויות והתקפה ממארב במחוז קונאר. בפיגועים נהרגו ונפצעו 27 בני אדם: 14 מהם מקרב כוחות הביטחון והממשל האפגאניים; שבעה שיעים (“סרבנים פוליתאיסטים”, במקור); חמישה אנשי טאלבאן; ומנהיג אחד של תנועת האחים המוסלמים (“האחים נוטשי דת האסלאם”, במקור) (שבועון אלנבא’, טלגרם, 4 בפברואר 2021).
אינפוגרף המסכם את פעילות דאעש באפגניסטאן (אלנבא', טלגרם, 4 בפברואר 2021).
אינפוגרף המסכם את פעילות דאעש באפגניסטאן (אלנבא’, טלגרם, 4 בפברואר 2021).
 • להלן אירועים בולטים עליהם דיווח דאעש במהלך השבוע, רובם במתווה של הפעלת מטענים:
  • 8 בפברואר 2021: מטען הופעל נגד איש מודיעין אפגאני בג’לאלאבאד. איש המודיעין נהרג.
  • 8 בפברואר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של אזרח שיעי (במקור: “סרבן פוליתאיסט”) בקאבול. האזרח השיעי נהרג ומכוניתו הושמדה.
  • 6 בפברואר 2021: הופעל מטען נגד כלי רכב של משטרת אפגניסטאן בג’לאלאבאד. ארבעה שוטרים שנסעו ברכב נהרגו ושניים נוספים שהיו ברכב נפצעו.
  • 6 בפברואר 2021: שני מטעני חבלה הופעלו נגד התקהלות של בני הדת ההינדו בקאבול. ששה בני אדם נפגעו , חלקם נהרגו וחלקם נפצעו.[5]
  • 3 בפברואר 2021: מטען הופעל נגד כלי רכב של אנשי המודיעין האפגאני בג’לאלאבאד. חמישה מנוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו.
  • 3 בפברואר 2021: בוצע ירי לעבר שופט בבית משפט של ננגרהאר בג’לאלאבאד. השופט נהרג.
תורכיה
תורכיה עצרה את סגן “שר החינוך” של דאעש
 • משרד הפנים התורכי דיווח, כי כוחות הביטחון התורכיים עצרו במחוז סכראיה, בצפון-מערב תורכיה, אזרח ירדני אשר שימש כסגן “שר החינוך” של דאעש. במסגרת תפקידו היה אחראי על כל מוסדות החינוך בשטחים שעליהם שלט דאעש בסוריה ובעיראק בין השנים 2017-2014. העצור מואשם כי רצח באכזריות עצורים שנתפסו בידי הארגון, תיעד את הרצח והפיץ סרטונים ברשתות החברתיות, כחלק ממערך ההסברה של הארגון. בנוסף, עצרו כוחות הביטחון התורכיים חמישה חשודים במעורבות בפעילות דאעש בדרום המדינה (סוכנות אנטוליה, 3 בפברואר 2021).
לבנון
 • 6 בפברואר 2021: צבא לבנון עצר שני אזרחים סוריים באזור ערסאל בחשד למעורבות בפעילות דאעש (ערוץ LBC, 6 בפברואר 2021). כזכור, בשבוע שעבר נעצרו באותו אזור 18 אזרחים סורים ולבנונים בחשד דומה.
אפריקה[6]
ניגריה
 • 8 בפברואר 2021: פעילי דאעש ניהלו חילופי-אש והפעילו מטען חבלה נגד כלי רכב של צבא ניגריה במדינת בורנו, בצפון-מזרח ניגריה,. פיצוץ המטען גרם להשמדת כלי הרכב ולהריגתם ופציעתם של שבעה חיילים. שאר החיילים נמלטו מהמקום.
 • 8 בפברואר 2021: פעילי דאעש תקפו מחסום של צבא ניגריה במונגונו (Monguno), כשבעים ק”מ ממשולש הגבולות ניגריה-צ’אד-קמרון. במקום התנהלו חילופי-אש . שלושה חיילים נהרגו וכמה נוספים נפצעו. פעילי דאעש השתלטו על כלי רכב, אמצעי לחימה ותחמושת שנותרו בשטח.
 • 7 בפברואר 2021: פעילי דאעש פוצצו מטען נגד סיור רגלי של צבא ניגריה באזור גונירי (Goniri), בקרבת גבול ניגריה-ניז’ר. מספר חיילים ניגריים נפגעו, חלקם נהרגו וחלקם נפצעו.
 • 7 בפברואר 2021: פעילי דאעש הדפו התקפה של צבא ניגריה סמוך למלארי במדינת בורנו, בצפון-מזרח ניגריה. במקום התנהלו חילופי-אש בין החיילים ופעילי דאעש. עשרים חיילים נהרגו ונפצעו. כמו-כן, הושמדו ארבעה כלי רכב של צבא ניגריה.
 • 5 בפברואר 2021: פעילי דאעש הציבו מארב לחיילי צבא ניגריה באזור גונירי (Goniri), בקרבת גבול ניגריה-ניז’ר. במקום התנהלו חילופי-אש בין הצדדים. שישה חיילים נהרגו, כמה חיילים נוספים נפצעו. שאר החיילים נמלטו מהמקום. פעילי דאעש השתלטו על כלי רכב, אמצעי לחימה ותחמושת.
אמצעי לחימה שנתפסו על ידי פעילי דאעש בהתקפה .   כלי רכב משוריין של צבא ניגריה שנפל בידי פעילי דאעש (טלגרם, 6 בפברואר 2021).
מימין: אמצעי לחימה שנתפסו על ידי פעילי דאעש בהתקפה . משמאל: כלי רכב משוריין של צבא ניגריה שנפל בידי פעילי דאעש (טלגרם, 6 בפברואר 2021).
כלי רכב משוריין של צבא ניגריה שנפל בידי פעילי דאעש.   דחפור של צבא ניגריה עולה באש (טלגרם, 6 בפברואר 2021).
מימין: כלי רכב משוריין של צבא ניגריה שנפל בידי פעילי דאעש. דאעש העלה את כלי הרכב באש. משמאל: דחפור של צבא ניגריה עולה באש (טלגרם, 6 בפברואר 2021).
 • 4 בפברואר 2021: פעילי דאעש תקפו עמדה של צבא ניגריה בגמבורו (Gamboru), על גבול ניגריה-קמרון דרומית לימת צ’אד. במקום התנהלו חילופי-אש שבסופם נהרגו ונפצעו מספר חיילים (לא צוין מספר מדויק).
 • 4 בפברואר 2021: פעילי דאעש תקפו עמדה של צבא ניגריה בגדאבלו (Gada Blu, על גבול ניגריה-קמרון דרומית לימת צ’אד). במקום התנהלו חילופי-אש שבסופם נהרגו ונפצעו חיילים רבים.
 • 3 בפברואר 2021: פעילי דאעש הציבו מארב ללוחמי מיליציה התומכת בצבא ניגריה באזור ג’כאנא (Jakana) שבמדינת בורנו, בצפון-מזרח המדינה, וניהלו חילופי-אש עימם. מספר לוחמים נהרגו או נפצעו.
 • 3 בפברואר 2021: פעילי דאעש הפעילו שלושה מטענים נגד סיור של צבא ניגריה במדינת בורנו, בצפון-מזרח המדינה. מספר לוחמים נהרגו או נפצעו ומשוריין אחד הושמד.
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו
 • 4 בפברואר 2021: פעילי דאעש ניהלו חילופי-אש עם חיילי צבא קונגו באזור רוונזורי (Rwenzori), על גבול הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו – אוגנדה. שלושה חיילים נהרגו ומספר חיילים נוספים נפצעו. שאר החיילים נמלטו מהמקום. פעילי דאעש השתלטו על אמצעי הלחימה והתחמושת שנותרו במקום.
אלקאעדה באפריקה
קבוצת הסיוע לאסלאם ולמוסלמים קיבלה אחריות על פגיעה בצבא צ’אד
 • קבוצת הסיוע לאסלאם ולמוסלמים (ארגון-גג של ארגונים סלפים-ג’האדיים המסונפים לארגון אלקאעדה בצפון ובמערב אפריקה) פרסמה גילוי דעת בו מקבלת הקבוצה אחריות לביצוע מספר תקיפות במאלי (בסוף ינואר 2021) נגד הכוח הרב-לאומי של האו”ם ובמיוחד נגד כוחות ממשלת צ’אד (המהווים חלק מהכוח הרב-לאומי). בגילוי הדעת צוין שההתקפות נגד כוחות ממשלת צ’אד בוצעו כחלק מהמאבק נגד הנורמליזציה של צ’אד עם ישראל וחלק מקמפיין נרחב יותר שיזם ארגון אלשבאב בסומליה נגד “ייהוד ירושלים” (טלגרם, 7 בפברואר 2021).
 • בין האירועים המצוינים בגילוי הדעת הפעלת מוקש נגד כלי רכב של ממשלת מאלי במרכז מאלי, הפעלת מוקש נגד כלי רכב של כוח MINUSMA של האו”ם (United Nations Multidimensional Integrated Stabilization Mission in Mali- MINUSMA), ארוע שבו נפצעו שלושים בני-אדם ועוד (טלגרם, 7 בפברואר 2021).
 • גילוי הדעת מאשים את ממשלת צ’אד בהצטרפות ל”רכבת הנורמליזציה עם ישראל” ומציין כי ההתקפות במאלי הן חלק מההתקפות שהחלו לבצע אנשי ארגון אלשבאב בסומליה תחת הכותרת לא ליהוד ירושלים (במקור: “אלקדס לן תהוד”), אליו הצטרפו לוחמי ג’האד ממאלי. גילוי הדעת מסתיים בקריאה ל”אמצעי התקשורת ההוגנים” לפרסם מידע אודות ההתקפות הללו (טלגרם, 7 בפברואר 2021).
נוסח גיליי הדעת (טלגרם, 7 בפברואר 2021).
נוסח גיליי הדעת (טלגרם, 7 בפברואר 2021).
המלחמה על התודעה
מחוז מערב אפריקה של דאעש החל בשידורי ניסיון של ערוץ רדיו אינטרנטי חדש
 • כחלק מפיתוח מערך התעמולה/ההסברה של דאעש, החל השבוע מחוז מערב אפריקה של הארגון בשידורי ניסיון של ערוץ רדיו אינטרנטי חדש. מדובר בשידור שבועי בשפה הקאנורית (Kanuri language), ניב המדובר בקרב כמה מיליוני בני אדם באזור ימת צ’אד (משולש הגבולות ניגריה-ניז’ר-צ’אד), בקמרון ומעט בדרום לוב. השידור הראשון נמשך כשמונה דקות (אתר האינטרנט הניגרי humangle.ng, 5 בפברואר 2021). המהלך נובע, להערכתנו, מרצון דאעש להרחיב את פעילותו באזור ימת צ’אד והצורך לפנות לאוכלוסייה המקומית כדי להגדיל את השפעתו ולגייס פעילים לארגון מבני המקום.

[1] על פי הודעת דאעש, שפורסמה בטלגרם.
[2]
על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש, שפורסמו בטלגרם.
[3]
על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש שפורסמו בטלגרם.
[4]
על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש, שפורסמו בטלגרם.
[5]
דאעש רואה בדת ההינדו דת כופרת.
[6]
על פי הודעות קבלת האחריות של דאעש, שפורסמו בטלגרם.