מבט לג’האד העולמי (10 – 16 בינואר 2019)

טנקים של צבא סוריה, ככל הנראה במרחב הכפרי שמצפון לחמאה (סאנא, 15 בינואר 2019).

טנקים של צבא סוריה, ככל הנראה במרחב הכפרי שמצפון לחמאה (סאנא, 15 בינואר 2019).

העיר הג'ין לאחר כיבושה על פי תצלומי לוויין (באדיבות חברת

העיר הג'ין לאחר כיבושה על פי תצלומי לוויין (באדיבות חברת

העיר הג'ין לאחר כיבושה על פי תצלומי לוויין (באדיבות חברת

העיר הג'ין לאחר כיבושה על פי תצלומי לוויין (באדיבות חברת

אחד מפעילי אלשבאב הסומלי במהלך ההתקפה על המלון בניירובי, קניה. הצילום הינו מאחת ממצלמות האבטחה במתחם המלון (חשבון הטוויטר 🇰🇪Tharaka Nithi Finest #MUFC @MwendaMkenya, 15 בינואר 2019).

אחד מפעילי אלשבאב הסומלי במהלך ההתקפה על המלון בניירובי, קניה. הצילום הינו מאחת ממצלמות האבטחה במתחם המלון (חשבון הטוויטר 🇰🇪Tharaka Nithi Finest #MUFC @MwendaMkenya, 15 בינואר 2019).

עיקרי אירועי השבוע
 • להלן עיקרי תמונת המצב בסוריה, כשברקע הצהרת טראמפ ופעלתנות אמריקאית מדינית והסברתית סביבה:
  • המובלעת שבשליטת דאעש, בגדה המזרחית של הפרת הולכת ו”מתכווצת”. היא מצטמצמת כיום ל”כיס” שאורכו כעשרה ק”מ ורוחבו מגיע לכשישה ק”מ. בכיר ב-SDF הודיע כי פעילי דאעש “חיים את רגעיהם האחרונים”. דובר מטעם הקואליציה מסר, כי SDF מתקדמים אך הלחימה עדיין נמשכת. באחת הידיעות נמסר כי פעילי דאעש ביקשו מ-SDF לפתוח עבורם “מעבר בטוח” לעבר השטחים המדבריים בעיראק. יתכן כי פעילי דאעש שוקלים גם בריחה לעבר השטחים המדבריים שממערב לפרת.
  • נמשך פינוי מנבג’ מהכוחות הכורדים והאמריקאים. העיר נשלטת ע”י “מועצה מקומית”, שבפיקוח הכורדים, המקיימת מגעים עם המשטר הסורי להחזרת השליטה בעיר. האזור שבסביבת העיר מפוקח מאז ה-8 בינואר 2019 ע”י כוח של המשטרה הצבאית הרוסית. בכלי התקשורת הרוסיים דווח, כי בכך פרסה למעשה רוסיה את חסותה על הכורדים.
  • במרחב אדלב ממשיך הארגון הג’האדיסטי המטה לשחרור אלשאם להשתלט על אזורים שבשליטת ארגונים ג’האדיסטים אחרים וארגוני מורדים שבחסות תורכיה. על פי התקשורת התורכית שולט עתה המטה לפחות על 75% משטח מרחב אדלב. נטרול ארגוני המורדים שבחסות תורכיה במרחב אדלב מציב אתגר מידי בפני התורכים, שמעמדם הפוליטי והצבאי במרחב אדלב הולך ונחלש.
  • ארה”ב הודיעה באופן פורמאלי כי החלה להוציא את חייליה מסוריה. בשטח נמשך הסיוע האווירי ל-SDF כסדרו ונראה כי הוא אף התגבר במהלך ההתקפה של כוחות SDF נגד מובלעת דאעש, שממזרח לפרת. במישור הפוליטי-וההסברתי ממשיכים דוברים אמריקאים להעביר מסרים הנותנים מענה לחששות בעלי בריתם. בהקשר זה בלט ה”ציוץ” של הנשיא טראמפ בחשבון הטוויטר שלו, שבו איים על תורכיה כי הוא יהרוס את כלכלתה אם היא תיפגע בכורדים. בעקבות זאת וכדי “להרגיע” את התורכים, קיים נשיא ארה”ב שיחה טלפונית עם ארדואן, שבמהלכה דובר על הקמת “אזור בטוח” (Safe Zone) בחסות התורכית. לאורך 32 ק”מ בגבול, שבין תורכיה לסוריה.
הודעת הנשיא טראמפ על הוצאת החיילים האמריקאים מסוריה (עדכון)

על רקע תחילת נסיגת הכוחות האמריקאים מסוריה, המשיכו דוברים אמריקאים, ובמרכזם נשיא ארה”ב ומזכיר המדינה מייק פומפאו, להעביר מסרים מרגיעים לבעלי בריתה של ארה”ב במזרח התיכון. במוקד המסרים עמדו הדגשת מחויבות ארה”ב להמשיך ולפעול נגד דאעש, לסייע למדינות הנלחמות נגד “איום הטרור” ולהביא להסרת הנוכחות האיראנית בסוריה. מסרים אלו, שבהם הודגשה מחויבות ארה”ב להגן על בעלי בריתה הכורדים, יצרו מתיחות בין ארה”ב לתורכיה. הנשיא טראמפ פעל “להרגיע” את תורכיה כאשר בשיחה טלפונית עם הנשיא ארדואן דובר על הקמת “אזור בטוח”, שבחסות תורכית, לאורך 32 ק”מ מדרום לגבול שבין תורכיה לסוריה.

 • שון ריאן, דובר הקואליציה הבינלאומית נגד דאעש, הצהיר (11 בינואר 2019) כי הכוחות האמריקאים החלו בתהליך נסיגה מסוריה. בשל שיקולים ביטחוניים נמנע הדובר מלציין את לוחות הזמנים, את מיקום הכוחות ואופן תנועתם. מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם מסר, כי הנסיגה החלה ביום חמישי בלילה (ה-10 בינואר 2019) וכי נצפו כלי רכב משוריינים ומשאיות שעברו מצפון סוריה לעבר עיראק (NYPost, 11 בינואר 2019).
 • להלן כמה התבטאויות הבולטות של בכירים אמריקאים בעניין היציאה מסוריה והשלכותיה:
  • דונלד טראמפ, נשיא ארה”ב צייץ בחשבון הטוויטר שלו, כי ארה”ב החלה בהוצאת כוחותיה מסוריה בעוד שהיא ממשיכה להכות במעט שעוד נותר מהח’ליפות הטריטוריאלית של דאעש. הנשיא האמריקאי איים על תורכיה, כי הוא יהרוס את כלכלת תורכיה אם היא תפגע בכורדים (חשבון הטוויטר של הנשיא, 13 בינואר 2019). בעקבות הציוץ קיים הנשיא טראמפ שיחה טלפונית עם נשיא תורכיה ארדואן. דוברת הבית הלבן אמרה כי הנשיא הביע רצונו להתייחס לחששות הביטחוניים של תורכיה בצפון מזרח סוריה תוך הדגשת החשיבות שארה”ב מייחסת למתן יחס הוגן לכורדים ול-SDF, שעימם נלחמה ארה”ב להבסת דאעש (רויטרס, 14 בפברואר 2019).
  • כדי “להרגיע” את תורכיה צייץ הנשיא טראמפ בחשבון הטוויטר שלו (14 בינואר 2019) כי שוחח [בטלפון] עם הנשיא ארדואן אודות ההתפתחויות בלחימה נגד “שרידי” דאעש. נושאים נוספים, שעלו בשיחתם היו הקמת “אזור בטוח” (Safe Zone) ברוחב עשרים מייל (32 ק”מ) [בצפונה של סוריה] ופיתוח הקשרים הכלכליים שבין שתי המדינות הטומנים בחובם פוטנציאל משמעותי (חשבון הטוויטר של הנשיא טראמפ, 14 בינואר 2019). נשיא תורכיה ארדואן התייחס לשיחתו עם טראמפ ומסר, כי השניים הגיעו להסכמה בנוגע להקמת “אזור בטוח” ברוחב שלושים ק”מ בצפון סוריה. ארדואן הוסיף, כי הכוחות הכורדים (YPG) צריכים להתפנות מ”האזור הבטוח” ושעל תורכיה וארה”ב להסדיר את הפרטים הלוגיסטיים הנוגעים לכך (Daily Sabah ,Huriyet, 15 בינואר 2019).
  • מייק פומפאו, מזכיר המדינה האמריקאי, נשא ב-10 בינואר 2019 נאום באוניברסיטה האמריקאית בקהיר. בנאומו ציין, בין השאר, כי ארה”ב עודנה מחויבת לפעול להריסת דאעש, אולם היא מצפה גם מבעלות בריתה שיעשו יותר בעניין זה(“We remain committed to the complete dismantling of ISIS – the ISIS threat – and the ongoing fight against radical Islamism in all of its forms”) . בנוסף טען פומפאו, כי ארה”ב תמשיך לבצע תקיפות אוויריות נגד דאעש וכי היא תמשיך לשתף פעולה עם בעלות בריתה בקואליציה להבסת דאעש (“For our part’ airstrikes in the region will continue as target arise. We will keep working with our partners in the Coalition to Defeat ISIS”). (U.S Department of State, 10 בינואר 2019).
מרחב אדלב
המטה לשחרור אלשאם ממשיך לבסס שליטתו במרחב אדלב
 • המטה לשחרור אלשאם (המזוהה עם אלקאעדה) המשיך גם השבוע להשתלט על אזורים שבשליטת ארגוני מורדים אחרים במרחב אדלב, הן ארגוני מורדים אסלאמיים ג’האדיסטים והן ארגוני מורדים שבחסות תורכית. השבוע התמקדו מאמציו בהשתלטות על האזורים שמדרום ומצפון-מזרח לאדלב. על-פי ההערכות, שולט עתה המטה לשחרור אלשאם על לפחות 75% משטח מרחב אדלב (ח’טוה, 9 בינואר 2019; אוריינט ניוז, 12 בינואר 2019; מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 9 בינואר 2019). בכיר במטה לשחרור אלשאם מסר, כי אבו מחמד אלג’ולאני, מנהיג הארגון, פועל לפרק את הארגונים החמושים ולשלוט לבדו במרחב אדלב. זאת לדבריו, כדית “להגן על המהפכה הסורית” (אלקדס אלערבי, 10 בינואר 2019).
 • בהקשר לכך דווח כי ארגון ג’יש אלאחראר (ארגון מורדים ג’האדיסטי) העביר לידי המטה לשחרור אלשאם את השליטה על עמדותיו ומפקדותיו במרחב הכפרי של העיר אדלב. במסגרת ההסכם עם ג’יש אלאחראר העביר הארגון לידי המטה לשחרור אלשאם את השליטה על שדה התעופה הצבאי תפתנאז, כ-13 ק”מ מצפון-מזרח לאדלב (אוריינט ניוז, 13 בינואר 2019). כמו כן דיווח המטה לשחרור אלשאם, כי הגיע להסכם עם אחראר אלשאם (ארגון מורדים אסלאמי הנתמך ע”י תורכיה) לגבי ניהול מישור אלע’אב, שמדרום מערב לאדלב. על פי ההסכם ימסור ארגון אחראר אלשאם את נשקו הבינוני והכבד לידי הרשות לשחרור אלשאם באזור (מגזין אבאא’, 11 בינואר 2019).
המענה התורכי למהלכי המטה לשחרור אלשאם
 • התבססות המטה לשחרור אלשאם, והחלשות ארגוני המורדים שבחסות תורכיה, הציבו אתגר מידי בפני הממשל התורכי, על רק זה נערכה ב-12 בינואר 2019 במחוז הטאי (הגובל במחוז אדלב) פגישת בכירים תורכים. נכחו בפגישה שר ההגנה, הרמטכ”ל, מפקד כוחות היבשה וראש המודיעין הצבאי. סוכנות הידיעות התורכית אנאטולו דיווחה, כי בפגישה נדונו ההתפתחויות האחרונות באזור אדלב והמאמצים לשמירת הפסקת האש במסגרת הסכם סוצ’י (אנאטולו, 12 בינואר 2019).
 • בתקשורת הסורית דווח כי ב-13 בינואר 2019, הגיעו למחוז הטאי, לקרבת מחוז אדלב, תגבורות של צבא תורכיה הכוללות כלי רכב משוריינים וכוחות מיוחדים. נמסר כי תגבור הכוחות התבצע על רקע השתלטות המטה לשחרור אלשאם על השטחים שהיו בידי “החזית הלאומית לשחרור” מסגרת-העל של הארגונים, שבחסות תורכיה (ענב בלדי, 13 בינואר 2019).

מחוז הטאי בתורכיה הגובל עם מחוז אדלב, שבסוריה (Wikimapia).
מחוז הטאי בתורכיה הגובל עם מחוז אדלב, שבסוריה (Wikimapia).

 • בנוסף לתגבור הכוחות ביצעה ממשלת תורכיה גל מעצרים בקרב פעילי המטה לשחרור אלשאם במחוזות איסטנבול, אנקרה ואדנה (שבדרום תורכיה). הפעילים נאשמים בכך שסייעו למטה לשחרור אלשאם לגייס פעילים חדשים ולהעביר כספים, בנוסף למעורבותם בהתקפות בסוריה. על-פי משטרת תורכיה, בין העצורים חסן סוסלו (Hasan Süslü), יושב ראש אגודת הצדקה [1]Fukara Der (צבאח, תורכיה, 13 בינואר 2019).

השתלטות המטה לשחרור אלשאם על אזורי השליטה של ארגונים פרו-תורכים במרחב אדלב מבססת את מעמדו כארגון הדומיננטי במרחב, ואולי אף משפרת את כשירותו למערכה העתידית נגד צבא סוריה בגיבוי רוסיה. מנגד, ארגוני המורדים שבשליטת תורכיה (המאוגדים במסגרת “החזית הלאומית לשחרור”) הולכים ונחלשים וכפועל יוצא מכך נחלש מעמדה הפוליטי והצבאי של תורכיה במרחב אדלב. הדבר יוצר פוטנציאל לחיכוך צבאי בין המטה לשחרור אלשאם לבין תורכיה שעד כה התנגדה למערכה סורית-רוסית לכיבוש מרחב אדלב.

צבא סוריה מתגבר כוחותיו בסמוך למובלעת אדלב
 • באתר המזוהה עם המשטר הסורי דווח, כי תגבורות של צבא סוריה ממשיכות להגיע אל קווי המגע עם מובלעת אדלב, המרחב שמצפון לחמאה. “מקור צבאי בכיר סורי” מסר, כי בימים האחרונים הועלתה רמת הכוננות של הכוחות הסורים, בחזיתות במרחבים הכפריים של חמאה ואדלב. זאת, בעקבות השתלטות המטה לשחרור אלשאם על מרחב אדלב והמרחב הכפרי של חמאה, וההסלמה שחלה בהתקפות נגד עמדות צבא סוריה בחזיתות הללו[2] (בטולאת אלג’יש אלסורי, 14 בינואר 2019). נמסר כי בין התגבורות שנשלחו לאזור מצויים “כוחות הנמר” ומיליציות התומכות במשטר הסורי (אלמדן, 12 בינואר 2019).
מזרח סוריה
“התכווצות” מובלעת דאעש בעמק הפרת

לאחר השתלטות כוחות SDF על העיר הג’ין והמרחב מסביבה, הועתק מוקד הקרבות לעיירה אלשעפה, העיירה הגדולה ביותר שנותרה בשליטת דאעש (כ-11 ק”מ מצפון לאלבוכמאל). נראה כי השבוע הצליחו כוחות SDF לכבוש את העיירה אלשעפה והמרחב שמדרום לה, הגם שככל הנראה טיהור האזור עדיין לא הסתיים. משמעות הדבר היא, שהמובלעת שבשליטת דאעש הצטמצמה ל”כיס” שאורכו כ-12 ק”מ ורוחבו מגיע עד 5.8 ק”מ, המשתרע מאלבוכמאל ועד לעיירה אלסוסה (ראו מפה). על פי בכיר SDF פעילי דאעש “חיים את רגעיהם האחרונים” (“Living their final moments”). דובר מטעם הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה”ב מסר כי SDF “מתקדמים מאוד… אך הלחימה נמשכת” (“Great progress … but the fight continues”) (רויטרס, 13 בינואר 2019).

 

מפת מובלעת דאעש (על פי האתר ח'טוה): דאעש (אפור); כוחות SDF (צהוב); אזורים שבהם התקדמו כוחות SDF לאחרונה (בורדו); אזורים שבשליטת המשטר הסורי והכוחות המסייעים לו (אדום); קווי העימות הנוכחיים (תכלת); צירי תקיפה של הכוחות הכורדים (חיצים אדומים) (ח'טוה, 14 בינואר 2019).
מפת מובלעת דאעש (על פי האתר ח’טוה): דאעש (אפור); כוחות SDF (צהוב); אזורים שבהם התקדמו כוחות SDF לאחרונה (בורדו); אזורים שבשליטת המשטר הסורי והכוחות המסייעים לו (אדום); קווי העימות
הנוכחיים (תכלת); צירי תקיפה של הכוחות הכורדים (חיצים אדומים) (ח’טוה, 14 בינואר 2019).

העיר הג’ין לאחר כיבושה על פי תצלומי לוויין (באדיבות חברת ISI)

ISI detected massive fierce fighting damages are seen within Hajin city. Facilities, structures and roads are destroyed as well as most of the main junctions. There is no evidence of significant civilian traffic within Hajin city. It is probable the most of its habitants have left the city.

ISI detected massive fierce fighting damages are seen within Hajin city. Facilities, structures and roads are destroyed as well as most of the main junctions. There is no evidence of significant civilian traffic within Hajin city. It is probable the most of its habitants have left the city.

ISI has detected new SDF military posts which been built lately in Hajin City Surroundings, probably for preventing additional ISIS forces to arrive from the Syrian-Iraqi deserts.

ISI has detected new SDF military posts which been built lately in Hajin City Surroundings, probably for preventing additional ISIS forces to arrive from the Syrian-Iraqi deserts.

הקרבות באלשעפה
 •   ב-10 בינואר 2019 דווח כי פעילי דאעש השיבו לעצמם את השליטה על העיירה אלשעפה, כמה ימים לאחר שכוחות כבשו את רובה מידי דאעש (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 10 בינואר 2019). ב-12 בינואר 2019 תקפו כוחות SDF פעם נוספת את פעילי דאעש בעיירה ובסביבתה, במטרה לשוב ולהשתלט עליה. כוחות SDF הודיעו כי הם התקדמו למרחק של ק”מ וכי דאעש ספג הרוגים ופצועים. על פי דיווח SDF ניסה דאעש לבצע התקפת נגד, תוך שימוש בטילי נ”ט ובכלי טיס בלתי מאוישים אך היא נבלמה (SDF Press, אעמאק, 12 בינואר 2019). ב-14 בינואר 2019 דווח כי העיירה אלשעפה נכבשה במלואה ע”י כוחות SDF (חשבון הטוויטר דיר אלזור 24, 14 בינואר 2019).
דיווח על בקשת פעילי דאעש להתיר פינוי פעיליו אל “המדבר העיראקי”
 • בדיווח של מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם (הטעון אימות) נמסר, כי דאעש ביקש מ-SDF ומדינות הקואליציה לפתוח עבור פעיליו “מעבר בטוח” לעבר “המדבר העיראקי” (קרי, המרחב המדברי שבמחוז אלאנבאר בעיראק). בקשתם זו נדחתה והועמדה בפניהם הבחירה “כניעה או מוות”. עוד נמסר, כי דאעש נמצא על סף קריסה ולשם בלימת התקפות SDF הוא מתבסס על הנחת כמויות גדולות של מוקשים, שימוש בכלי רכב תופת והפעלת מחבלים מתאבדים. בנוסף לכך צויין, כי פעילי דאעש שנותרו במובלעת נחלקים בין אלו התומכים בכניעה לבין אלו המחפשים מוצא לעבר אזורים שבגדה המערבית של הפרת (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 10 בינואר 2019).
לכידת פעילים זרים של דאעש באזור הג’ין
 • הכוחות הכורדים דיווחו כי במהלך הפעולות בעיר הג’ין וסביבתה נלכדו שמונה פעילי דאעש זרים. הכוחות הכורדים הודיעו, כי פעילים אלה תכננו לבצע פיגועים נגד אזרחים (ענב בלדי, 10 בינואר 2019). הכוחות הכורדים (YPG) פרסמו את שמותיהם ופרטיהם של הפעילים. מוצאם של הפעילים: שניים מאוזבקיסטאן, אחד מטג’יקיסטאן, אחד מאוקראינה, אחד מקזחסטאן, אחד מרוסיה, אחד מארה”ב ואחד מגרמניה. הפעיל מארה”ב הינו נער אמריקאי בן 16 המכונה אבו סלימאן האמריקאי. הפעיל מגרמניה הינו בן 31 ומכונה אבו אבראהים הגרמני (אתר ה-YPG ypgrojava.org, 9 בינואר 2019).

שמונה פעילי דאעש, שנלכדו על-יד ה-YPG (אתר ה-YPG ypgrojava.org, 9 בינואר 2019).
שמונה פעילי דאעש, שנלכדו על-יד ה-YPG (אתר ה-YPG ypgrojava.org, 9 בינואר 2019).

בריחת פעילי דאעש יחד עם האוכלוסייה המקומית
 • מרכז המעקב הסורי דיווח, כי מאז תחילת דצמבר 2018 נמלטו ממובלעת דאעש שממזרח לפרת למעלה מ-14,800 בני אדם. מרבית הנמלטים הינם תושבים מקומיים אך ביניהם נמצאים גם מאות פעילי דאעש בני לאומים שונים (סורים, עיראקים, רוסים, סומלים, פיליפינים ובעלי אזרחויות אסיאתיות נוספות). עוד נמסר כי בין האזרחים שנמלטו נטמעו גם 580 פעילי דאעש, שנעצרו ע”י כוחות SDF. נמסר כי רבים מהם נשאו עימם עשרות מיליוני דולרים במזומן (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 10 בינואר 2019).
צפון סוריה
פינוי הכוחות הכורדים ממנבג’

להלן תמונת המצב שבידינו אודות המצב במרחב מנבג’: נמשך הפינוי העיר מנבג’ מהכוחות הכורדים ומהאמריקאים. העיר עצמה נשלטת ע”י “מועצה מקומית” הפועלת בפיקוח הכורדים והמקיימת מגעים עם המשטר הסורי להסדרת השליטה בעיר (אוריינט ניוז, 12 בינואר 2019; האתר הכורדי A50 Network, 9 בינואר 2019). האזור שבסביבת העיר מפוקח ע”י כוח המשטרה הצבאית הרוסית. צבא סוריה עדיין נמצא בפרברי העיר ומוכן להיכנס אליה תחת המטרייה הרוסית. סימן שאלה נותר עדיין באשר לכוונותיה של תורכיה, שכוחות בחסותה נמצאים באזור, המעוניינת גם היא בשליטה/השפעה על מנבג’ והמובלעת הכורדית שממערב לפרת.

שריון וארטילריה של הצבא הסורי באזור הכפרי של מנבג' (סאנא, 12 בינואר 2019).   שריון וארטילריה של הצבא הסורי באזור הכפרי של מנבג' (סאנא, 12 בינואר 2019).
שריון וארטילריה של הצבא הסורי באזור הכפרי של מנבג’ (סאנא, 12 בינואר 2019).

פעילות כוח משטרה צבאית רוסי באזור מנבג’

 • בתקשורת הרוסית דווח כי אזור מנבג’, שעד לאחרונה נשלט ע”י צבא ארה”ב, עבר ב-8 בינואר 2019 לפיקוח של כוח המשטרה הצבאית של רוסיה. הדבר אירע לאחר שיחת טלפון שבין ראש המטות המשולבים של ארה”ב ג’וזף דנפורד, לבין ראש המטה הכללי של צבא רוסיה, גרסימוב. בכלי התקשורת הממסדיים הרוסיים דווח, כי כוח המשטרה הצבאית הרוסית צפוי לשהות באזור מנבג’ דרך קבע, כי כתוצאה מכך רוסיה פרסה למעשה את חסותה מעל כוחות YPG הכורדים (נזביסימיה גזטה, 10 בינואר 2019). עוד נמסר כי החל מה-11 בינואר 2019 מקיימים שוטרים צבאיים רוסיים סיורים לאורך גבול “אזור הביטחון” הקיים בקרבת העיר מנבג’ (נזביסימיה גזטה, 14 בינואר 2019).
עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעולות טרור וגרילה של דאעש

פיצוץ מכונית תופת באלקאא’ם

 • ב-11 בינואר 2019 התפוצצה מכונית תופת, שהוצבה בשוק באלקאא’ם, שבמערב מחוז אנבאר (בקרבת הגבול עם סוריה). חבר מועצת מחוז אנבאר ציין כי מכונית התופת נועדה לפגוע בקהל שחגג חג מקומי והוסיף כי תאים דומים של דאעש עדיין מצויים במקומות נוספים (אלסומריה ניוז, 11, 12 בינואר 2019). עד כה לא אותרה קבלת אחריות של דאעש אך סביר שהמדובר בפיגוע שביצע הארגון.
 • להלן פעולות נוספות, שביצע דאעש בשבוע שעבר (על בסיס הודעות קבלת אחריות של הארגון):
  • גבול עיראק- סעודיה: דאעש דיווח כי פעיליו תקפו עמדה של משמר הגבול העיראקי באזור הגבול עם סעודיה. לטענת דאעש כעשרה חיילים נהרגו, שני כלי רכב הושמדו והעמדה הועלתה באש (אעמאק, 10 בינואר 2019).
  • מחוז דיאלא: פעילי דאעש שיגרו פצצות מרגמה לעבר מעדאן, כפר שיעי הנמצא כשבעים ק”מ מצפון-מזרח לבעקובה (שבכת שמוח’, 12 בינואר 2019).
  • מחוז כרכוכ: פעילי דאעש ביצעו ירי מרגמות לעבר עמדה של המשטרה העיראקית צפונית-מערבית לעיר כרכוכ (שבכת שמוח’, 12 בינואר 2019). מקורות עיראקיים דיווחו על האירוע (אלסומריה, 13 בינואר 2019).
פעולות סיכול ומנע של כוחות הביטחון העיראקים
 • להלן עיקרי פעולות הסיכול והמנע, שביצעו כוחות הביטחון העיראקים (על פי כלי התקשורת העיראקים):
  • מעצר פעילי טרור במערב, צפון ובמזרח בגדאד (סוכנות הידיעות העיראקית, 13 בינואר 2019).
  • הריגת חמישה מפקדי דאעש בתקיפה אווירית נגד כלי רכב, כשמונים ק”מ מדרום-מזרח לנפת אלרטבה. בין שרידי הרכב אותרו שלוש חגורות נפץ וציוד צבאי מגוון (סוכנות הידיעות העיראקית, 13 בינואר 2019).
  • איתור מאגר אמצעי לחימה ככל הנראה של דאעש, 113 ק”מ ממערב למוצול ע”י ה”גיוס העממי”. המאגר כולל עשרות פצצות מרגמה, רקטות ומטעני חבלה (Al-Hashed.net, 13 בינואר 2019).
חצי-האי סיני ומצרים
פעילות דאעש בצפון סיני
 • להלן דיווחים על תקיפות בצפון סיני, שבוצעו להערכתנו ע”י דאעש. הדיווחים מתבססים על חשבון הטוויטר שאהד סיני[3]. עד כה לא אותרה קבלת אחריות של דאעש:
  • פיצוץ מטען חבלה בקרבת דחפור צבאי דרומית לאלשיח’ זויד (עמוד הפייסבוק שאהד סינאא’, 10 בינואר 2019).
  • פיצוץ מטען חבלה בקרבת שריונית מדרום לאלשיח’ זויד. כתוצאה מהפיצוץ נהרגו ונפצעו חיילי צבא מצרים (עמוד הפייסבוק שאהד סיני, 10 בינואר 2019).
  • פיצוץ מספר כלי רכב של צבא מצרים מדום לאלשיח’ זויד. כתוצאה מהפיצוץ נהרגו ונפצעו כמה חיילים (אלערבי אלג’דידי, 10 בינואר 2019).
  • הריסת כלי ממוגן המשמש לפינוי מוקשים מזרחית לאלעריש (עמוד הפייסבוק שאהד סיני, 11 בינואר 2019).
  • פיצוץ מטען חבלה בקרבת כלי רכב של צבא מצרים דרומית לאלשיח’ זויד. כל נוסעי כלי הרכב נהרגו או נפצעו (עמוד הפייסבוק שאהד סיני, 11 בינואר 2019).
  • תקיפת עמדה מבוצרת והריסת כלי רכב של צבא מצרים. כמה חיילים נהרגו ונפצעו (עמוד הפייסבוק שאהד סיני, 12 בינואר 2019).
  • הפעלת מטען חבלה נגד כלי רכב הנושא מיכל מים במחנה ברפיח. כלי הרכב הושמד (שאהד סיני, 14 בינואר 2019).
  • התקפות ברפיח ואלעריש שבהם נהרגו שני חיילים וקצין בדרגת סרן בצבא סיני (שאהד סיני, 14 בינואר 2019).
  • ירי צלף לעבר חייל מצרי במחסום בעיר רפיח ופציעתו (עמוד הפייסבוק שאהד סיני, 14 בינואר 2019).
פעילות כוחות הביטחון המצרים
 • כלי טיס של חיל האוויר המצרי ביצעו תקיפות אוויריות נגד “פעילי טרור” (קרי, פעילי דאעש) בצפון סיני. 11 פעילים נהרגו וכלי נשק וציוד צבאי הושמדו. תקיפה זאת סיכלה פיגוע באזור הכפר אלרוצ’ה, שממערב לאלעריש (שאהד סיני, 11 בינואר 2019).
פעילות ג’האדיסטית במדינות נוספות
תקיפת בית מלון בניירובי ע”י ארגון אלשבאב הסומלי, המזוהה עם אלקאעדה

(דיווח ראשוני על פי כלי התקשורת המערביים והקנייתים)

 • ב-15 בינואר 2019 בשעות אחר הצהריים תקפו לפחות חמישה פעילי טרור, המשתייכים לתנועת אלשבאב הסומלית, בית מלון, מתחם משרדים ועסקים הנמצאים בלב ניירובי (DusitD2″”). על פי דיווחים ראשוניים הגיעו התוקפים ליעדם בשני כלי רכב לפחות. ההתקפה החלה בפיצוץ במגרש החניה של בית המלון. לאחר מכן פוצץ עצמו מחבל מתאבד במבואה של המלון ובעקבות זאת נכנסו הפעילים, שהיו חמושים בנשק קל, אל תוך המלון. מקורות ביטחוניים בקניה מסרו כי טיהור המתחם מתבצע באיטיות ובזהירות בשל החשש כי התוקפים נושאים עליהם חגורות נפץ. בשעות הבוקר, הודיע נשיא קניה כי כל פעילי הטרור שביצעו את ההתקפה נהרגו.
 • המספר הסופי של הקורבנות עדיין אינו ברור. עד כה דווח על חמישה עשר הרוגים, רובם אורחי בית המלון שסעדו במסעדה בעת הפיצוץ. נמסר כי 11 מההרוגים הינם קנייתים, אזרח אמריקאי, אזרח בריטי ושניים עדיין לא זוהו (רויטרס, הגרדיאן, 16 בינואר 2019).
מכוניות עולות באש בעת הפיצוץ במגרש החניה של המלון. עיתונאים נראים מפנים את אחד הנפגעים (חשבון הטוויטר Leon Lidigu@LeonLidigu, 15 בינואר 2019)       שניים מפעילי ארגון אלשבאב הסומלי במהלך ההתקפה על המלון. הצילום הינו מאחת ממצלמות האבטחה במתחם המלון (חשבון הטוויטר Tharaka Nithi Finest #MUFC @MwendaMkenya,15 בינואר 2019).
מימין: מכוניות עולות באש בעת הפיצוץ במגרש החניה של המלון. עיתונאים נראים מפנים את אחד הנפגעים (חשבון הטוויטר Leon Lidigu@LeonLidigu, 15 בינואר 2019) משמאל: שניים מפעילי ארגון אלשבאב
הסומלי במהלך ההתקפה על המלון. הצילום הינו מאחת ממצלמות האבטחה במתחם המלון (חשבון הטוויטר 🇰🇪Tharaka Nithi Finest #MUFC @MwendaMkenya,15 בינואר 2019).
 • תנועת אלשבאב קיבלה אחריות לפיגוע באמצעות סוכנות שהאדה השייכת לה. מדובר בארגון סומלי בעל אידיאולוגיה סלפית-ג’האדית המזוהה עם אלקאעדה, ארגון זה פועל בסומליה מאז שנת 2004 (ולפי גרסה אחרת מאז 2006) ומוגדר ע”י ארה”ב (ומדינות נוספות) כארגון טרור. מוקד פעילותו הינו בסומליה אך בעבר ביצע הארגון פיגועים גם בקניה ובמדינות נוספות באפריקה[4]. יצוין כי לקניה ולסומליה גבול יבשתי משותף המקל על פעילי הטרור מתנועת אלשבאב להגיע לקניה.
פעולות סיכול ומנע
גירוש שני אזרחים גרמנים, שהגיעו למצרים כדי להצטרף למחוז סיני של דאעש
 • בשבוע שעבר דווח כי כוחות הביטחון המצרים גירשו שני אזרחים גרמנים, שהגיעו למצרים כדי להצטרף למחוז סיני של דאעש:
  • ב-11 בינואר 2019 הגיע מסעודיה אזרח גרמני ממוצא מצרי בשם מחמוד עמרו מחמד עזת עבד אלעזיז. המדובר בסטודנט הלומד באוניברסיטה האסלאמית בסעודיה, שנעצר על רקע מידע שבכוונתו להצטרף לפעילי דאעש בסיני. הוא גורש לגרמניה ע”י השלטונות המצרים (אלמצרי אליום, 11 בינואר 2019).
  • ב-14 בינואר 2019 דווח כי אזרח גרמני ממוצא מצרי בשם עיסא מחמד עבד אלעיני אבראהים אלצבאע’ נעצר בעת הגיעו מגרמניה. ברשותו נמצאו מפות של צפון סיני ומצפן. הוא גורש ממצרים. השלטונות המצרים מסרו כי הוא אימץ את האידיאולוגיה של דאעש, עמד בקשר עם פעילי דאעש באמצעות האינטרנט והגיע למצרים כדי להצטרף לפעילי דאעש בסיני (אלמצרי אליום, 14 בינואר 2019).
המלחמה על התודעה
מאמר ובו תגובת דאעש לדברי נשיא מצרים על שיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל

בשבוע שעבר פורסמה כתבה בשבועון אלנבא’ של דאעש, העוסקת בתקיפות חיל האוויר הישראלי נגד דאעש בסיני ובסיוע שמעניקה ישראל לנשיא מצרים אלסיסי בלחימה נגד דאעש. הכתבה מהווה לדעתנו תגובה לריאיון שהעניק הנשיא אלסיסי (המכונה “העריץ המצרי”) לערוץ ,CBS שבו חשף את שיתוף הפעולה בין ישראל למצרים בנושא המאבק נגד דאעש בסיני. כותב המאמר ציין, כי שיתוף פעולה זה היה ידוע מזה זמן רב והדגיש, כי היהודים הינם אויב נצחי של דאעש וכי המערכה נגדם תמשך עד אחרית הימים (אלנבא’ מהדורה 164, 10 בינואר 2019).

 • להלן עיקרי המאמר:
  • שיתוף-הפעולה בין ישראל לבין מצרים נגד המדינה האסלאמית של דאעש בסיני התאפיין מאז תחילתו בחשאיות. כלי התקשורת המערביים, על-פי הכתבה, תארו שיתוף פעולה זה “ברית חשאית”, משתי סיבות: הדבר מביך את המשטר המצרי “הכופר” שראשיו מתארים את ישראל כאויבת ומצהירים כי הם תומכים בפלסטינים. הסיבה השנייה היא, שישראל חששה שחשיפת שיתוף-הפעולה הזה יפעל לטובת המדינה האסלאמית, שכן הוא מעורר הזדהות בקרב המוסלמים בעולם עם המדינה האסלאמית ויכול להוות מניע נוסף לנקמה בישראל בסיני ומחוצה לו.
  • “נראה שמאבק המדינה האסלאמית עם היהודים ו”גרורותיהם” (קרי, המשטר המצרי) נכנס לשלב חדש בעקבות חשיפת שיתוף הפעולה“, שכן היהודים והמסייעים להם התאמצו לאורך השנים להסתיר זאת, כדי שלא יעשה בכך שימוש בידי המדינה האסלאמית [כזרז לביצוע פיגועים]. הם (היהודים) העריכו לאורך זמן רב שהמדינה האסלאמית הינה גורם שאינו נלחם ביהודים, זאת למרות שהמדינה האסלאמית ואמצעי התקשורת הרבים שלה לא חדלה לאורך זמן להכריז שהמלחמה נגד היהודים תתקיים ללא ספק באמצעות הג’האד על-פי ההלכה האסלאמית ובדרכו של הנביא (מחמד).
  • המאמר טוען, שחיל האוויר הישראלי ביצע מאות תקיפות נגד המדינה האסלאמית בסיני, במטוסים מאוישים ובכלי טייס בלתי מאוישים. כמו כן נטען, כי חיל האוויר הישראלי ביצע תקיפות נגד המדינה האסלאמית בדרום סוריה במסגרת תקיפות מדינות הקואליציה הבינלאומית. בכך, קובע המאמר, “הותירו היהודים את טביעות האצבע שלהם בקואליציה הבינלאומית נגד המדינה האסלאמית” והצטרפו לגורמים שהתקבצו כדי להילחם בה.
  • בסיום נאמר כי “היהודים יודעים היטב, שהמדינה האסלאמית היא האויב האמיתי של התוכנית שלהם על-פני כדור הארץ!”[5] . המדינה האסלאמית הדגישה, כבר עם הקמתה בעיראק, כי הסכסוך עם היהודים אינו על גבולות, אלא מאבק אידאולוגי ונצחי, עד אחרית הימים, כאשר “כל עץ וכל אבן יסגירו את מקום מחבואם של היהודים, פרט לעץ הימלוח [שיח קוצני הגדל באזורים מדבריים], שיגן על היהודים ולא יסגיר את מקום מסתורם”[6]. המאמר מסתיים בקביעה, כי בעזרת אללה הבריתות של היהודים ייכשלו ומזימותיהם נגד המאמינים המוסלמים יחזרו אליהם כבומרנג.

[1] אגודת הצדקה Fukara Der הינה ארגון הומניטרי המסייע לפליטים הסורים, לאחר שבשנת 2013 הגיעו פליטים סורים לעיר אדנה (Adana), שבדרום תורכיה. בעיר זו, ממוקם מטה האגודה (אתר Fukarader.org.tr).
[2]
בככל הידוע לנו חלה הסלמה בהתקפות ההדדיות בין צבא סוריה לבין הארגונים הג'האדיסטים והחיכוכים ביניהם ממשיכים להתנהל בעצימות נמוכה.
[3]
חשבון הטוויטר שהאד סיני (עד ראייה סיני) פעיל מאז פברואר 2018. ייתכן שהוא מזוהה עם צבא מצרים או בעל קשרים לגורמים הפועלים במסגרתו. החשבון מדווח על פעילות טרור של דאעש נגד צבא מצרים וכן על פעילות צבא מצרים נגד גורמי טרור בחצי-האי סיני. דיווחים אלה מעודכנים ומתייחסים לאירועים, שהעיתונות המצרית ואף דף הפייסבוק של דובר צבא מצרים אינם מדווחים עליהם.
[4]
ב-21 בספטמבר 2013 ביצע ארגון אלשבאב פיגוע בקניון Westgate שבניירובי בו נהרגו כשבעים בני אדם.
[5]
יש כאן הקשר דו-משמעי: האחד- התכנית מתייחסת להקמת מדינת ישראל והשני- הקשר האנטישמי, לפיו כביכול ליהודים יש תוכנית/מזימה עולמית ברוח "הפרוטוקולים של זקני ציון".
[6]
מדובר במסורת (חדית') אסלאמית אנטישמית ידועה, לפיה המוסלמים יהרגו את היהודים כשלב לקראת יום הדין.