מבט לג’האד העולמי (31 בינואר – 6 בפברואר 2019)

ירי רקטות של צבא סוריה (בטולאת אלג’יש אלסורי, 30 בינואר 2019).

ירי רקטות של צבא סוריה (בטולאת אלג’יש אלסורי, 30 בינואר 2019).

צלף של חדר המבצעים

צלף של חדר המבצעים "עורר את המאמינים" במהלך פעילות של "גדוד הצלפים" במרחבים הכפריים של חלב ואללאד'קיה (חדר המבצעים "עורר את המאמינים", 3 בפברואר 2019).

שיגור רקטות ע

שיגור רקטות ע"י "הגיוס העממי" לעבר פעילי דאעש באלבאע'וז תחתאני (אתר החדשות IWN, המזוהה כנראה עם משמרות המהפכה האיראנים, 2 בפברואר 2019).

הרכב נגדו הפעיל דאעש מטען חבלה במרחב הכפרי שממזרח לחלב (הטלוויזיה הסורית, 2 בפברואר 2019).

הרכב נגדו הפעיל דאעש מטען חבלה במרחב הכפרי שממזרח לחלב (הטלוויזיה הסורית, 2 בפברואר 2019).

ירי של שני פעילי דאעש מכלי רכב לעבר שניים מאנשי

ירי של שני פעילי דאעש מכלי רכב לעבר שניים מאנשי "הגיוס השבטי" בקרבת חדית'ה (מחוז עיראק – אזור אלאנבאר, 2 בפברואר 2019).

הוצאתו להורג של פעיל המודיעין הצבאי העיראקי (מחוז עיראק, אזור דג'לה, 4 בפברואר 2019).

הוצאתו להורג של פעיל המודיעין הצבאי העיראקי (מחוז עיראק, אזור דג'לה, 4 בפברואר 2019).

כלי הטיס תצפית של צבא עיראק, שהופל על-ידי דאעש ממערב לאלרמאדי (מחוז עיראק, אזור אלאנבאר, 4 בפברואר 2019).

כלי הטיס תצפית של צבא עיראק, שהופל על-ידי דאעש ממערב לאלרמאדי (מחוז עיראק, אזור אלאנבאר, 4 בפברואר 2019).

עיקרי אירועי השבוע
 • להלן עיקרי תמונת המצב בסוריה:
  • ב”כיס” שבמורד הפרת בלמו פעילי דאעש את כוחות SDF, והשיבו לעצמם את השליטה על שתי עיירות, שבדרום אזור השליטה של דאעש. להערכתנו המדובר בהצלחה זמנית בלבד של דאעש והלחץ הצבאי על פעילי דאעש ב”כיס” צפוי להתחדש. בינתיים נמסר כי פעילי דאעש יוזמים מגעים עם SDF והקואליציה כדי להסדיר יציאת פעיליהם מה”כיס”. מגעים אלו לא צלחו (עד כה). עמדת SDF והקואליציה היא, שעל דאעש להיכנע ללא תנאי. דוברים אמריקאים הודיעו כי בידי SDF נפלו בשבי כ-850 פעילים זרים שהצטרפו לדאעש וכי החזרתם למדינות האם נותרה אתגר הדורש מאמץ בינלאומי מתואם.
  • בעיר מנבג’ ובסביבותיה לא חל שינוי בשטח. במישור הפוליטי והתעמולתי מתקיימים מאבקים בין גורמי הכוח השונים לגבי השליטה העתידית בעיר. בעיר התקיימה הפגנת התושבים, שאורגנה להערכתנו ע”י הכורדים, בה הובעה התנגדות למעורבות התורכית ולהקמת “אזור בטוח” בחסות תורכית, שבו תיכלל מנבג’. מנגד, הודיע דובר הנשיאות התורכית (4 בפברואר 2019) כי תורכיה ורוסיה הגיעו להסכמה לגבי “מפת הדרכים” של מנבג’. טיבה של “מפת הדרכים” עדיין אינו ברור לנו.
  • במרחב אדלב נמשכים העימותים בין צבא סוריה לבין המטה לשחרור אלשאם וארגונים ג’האדיסטים נוספים. מתקיימים מגעים בין רוסיה לתורכיה אודות דרכי ההתמודדות עם בעיית אדלב, כשברקע התבססות המטה לשחרור אלשאם ואי-קיום הסכמות בין רוסיה לתורכיה שנקבעו בפסגת סוצ’י. בכלי התקשורת הרוסיים דווח כי הועלתה אפשרות לביצוע מהלך צבאי במרחב אדלב של רוסיה ותורכיה או לחלופין, צבא סוריה.
 • בארה”ב מתקיים שיח אודות חומרת האיום הנשקפת מדאעש (כשברקע, להערכתנו, הערכה כי המערכה נגד דאעש במובלעת שבמורד הפרת עשויה להסתיים תוך מספר שבועות). שיח זה משקף לדעתנו חילוקי דעות מהותיים בין נשיא ארה”ב לקהילת המודיעין האמריקאית: בדו”ח האיומים השנתי שפרסם ראש המודיעין הלאומי של ארה”ב (DNI) נאמר כי גם לאחר תבוסתו “הטריטוריאלית” של דאעש תימשך פעילותם של אלפי פעיליו בסוריה ובלבנון והתקפות של תומכיו ברחבי העולם. הערכה זאת הינה להערכתנו מציאותית יותר מהערכתם האופטימית של נשיא ארה”ב ו שר ההגנה, אשר צופים כי בקרוב (תוך כמה שבועות) יחוסל דאעש לחלוטין.
הערכות אמריקאיות סותרות לגבי חומרת האיום הנשקף מדאעש
הערכות אמריקאיות סותרות לגבי חומרת האיום הנשקף מדאעש
 • בדו”ח האיומים השנתי, שהוציא דן קוטס, ראש המודיעין הלאומי של ארה”ב[1], פורסמה גם הערכת האיום הנשקף מדאעש (אתר DNI, 29 בינואר 2019):

“While ISIS is nearing territorial defeat in Iraq and Syria, the group has returned to its guerilla-warfare roots while continuing to plot attacks, and direct its supporters worldwide. ISIS is intent on resurging and still commands thousands of fighters in Iraq and Syria.”

 • הערכה זאת של קהילת המודיעין האמריקאית הינה, להערכתנו, מציאותית יותר מהתבטאויותיהם האופטימיות של נשיא ארה”ב ומזכיר ההגנה האמריקאי בפועל פטריק שאנהאן. הנשיא טראמפ צייץ (1 בפברואר 2019) כי בקרוב דאעש יושמד לחלוטין “We will soon have destroyed 100% of the caliphate…”. בראיון ל-CBS ציין הנשיא, כי בקרוב תוכל ארה”ב להצהיר על הבסת דאעש באופן מוחלט ב-100% מהשטח (הנשלט) על ידו בסוריה (3 בפברואר 2019). כמו כן התבטא מזכיר ההגנה, כי 99.5% מהטריטוריה שנשלטה ע”י דאעש חזרה לידי הסורים. עתה הוסיף המזכיר “Within a couple of weeks, it’ll be 100 percent…” (אתר משרד ההגנה האמריקאי, 29 בינואר 2019).
מרחב אדלב
מגעים בין רוסיה לתורכיה בסוגיית במרחב אדלב
 • משלחת תורכית בראשות שר ההגנה התורכי הגיעה למוסקבה ב-31 בינואר 2019 לקיים שיחות אודות ההתפתחויות בסוריה. נמסר, כי מוסקבה חשה “אי נחת” בשל התבססות המטה לשחרור אלשאם (בעבר ג’בהת אלנצרה) באזור אי-ההסלמה באדלב, בניגוד למה שסוכם בפסגת פוטין-ארדואן בסוצ’י (אלשרק אלאוסט, 1 בפברואר 2019). מקורות רוסיים “יודעי דבר” ציינו כי רוסיה ותורכיה משתפות פעולה כדי להכשיר את הקרקע לפתיחת מבצע צבאי משותף באדלב (אלשרק אלאוסט, 2 בפברואר 2019).
 • בתקשורת התורכית דווח, כי נשיאי רוסיה, תורכיה ואיראן צפויים להיפגש ב-14 בפברואר 2019 בסוצ’י (סוכנות אנדולו, 3 בפברואר 2019). נראה לנו, כי השיחות ביניהם תתמקדנה בסוגיית מרחב אדלב. להערכתנו ברקע השיחות עומדת העלייה במתיחות במרחב אדלב כפועל יוצא מההשתלטות המטה לשחרור אלשאם על ארגוני מורדים הפועלים בחסות תורכיה. מעבר לכך, הקמת אזור אי-הסלמה עליו סוכם בפסגת סוצ’י (17 בספטמבר 2018) אינה מתבצעת בפועל ובשטח מתנהלות תקריות תכופות בין צבא סוריה לארגוני המורדים הג’האדיסטים.
דיווחים בתקשורת הרוסית על אפשרות לבצע מהלך צבאי באדלב
 • לאחרונה דווח בתקשורת הרוסית כי הפתרון לבעיית אדלב עשוי להיות מבצע משותף של רוסיה ותורכיה. במסגרת מבצע שכזה יוקם “אזור הומניטרי בטוח” לאורך גבול סוריה-תורכיה. באחד העיתונים נמסר, כי אפשרות אחרת היא שהמצב במרחב אדלב יוקפא לתקופת זמן בלתי מוגדרת עד שהמטה לשחרור אלשאם תהפוך לארגון “מתקבל על הדעת” בדומה לטאליבאן שבאפגאניסטאן (נזביסימיה גזטה, 28 בינואר 2019). ביומון רוסי נוסף (קומרסנט, 29 בינואר 2019) נמסר, כי כבר הוחלט באופן סופי שצבא סוריה יערוך מבצע להשבת מחוז אדלב לשליטת המשטר הסורי. תורכיה, לפי אותו הדיווח, תסכים כנראה למבצע שכזה.
נמשכות התקריות במרחב אדלב
 • אתר המזוהה עם צבא סוריה דיווח, כי ב-30 בינואר 2019 ביצעו המטה לשחרור אלשאם וארגון שומרי הדת ירי תותחים ורקטות לעבר צבא סוריה. הירי בוצע בעיירה עטשאן, כשלושים ק”מ מצפון-מזרח לחמאה. לטענת האתר לירי התלווה ריכוז כוחות של הארגונים במרחב הכפרי של אדלב, כהכנה להתקפה נרחבת. צבא סוריה ביצע בתגובה ירי תותחים ושיגר רקטות לעבר מקורות האש (בטולאת אלג’יש אלסורי, 30 בינואר 2019). מרכז המעקב הסורי דיווח, כי חילופי אש ארטילריים ועימותים בין צבא סוריה (לארגונים הג’האדיסטים) התנהלו באזורים שונים מצפון לחמאה ובמרחב הכפרי של אדלב (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 1 בפברואר 2019).
 • בדיווחים נוספים נמסר כי צבא סוריה ביצע ירי רקטות בתגובה להפרת הסכם אי-ההסלמה. מהירי הושמדו כמה מקומות מסתור וארגוני המורדים ספגו נפגעים (סאנא, 4 בפברואר 2019). בנוסף לכך ביצע צבא סוריה ירי לעבר דרום מרחב חלב, בתגובה להפרות מצד ארגוני המורדים באזור (ערוץ אלאח’באריה אלסוריה, 5 בפברואר 2019).
ירי רקטות שביצע צבא סוריה לעבר דרום מרחב אדלב (ערוץ אלאח'באריה אלסוריה, 5 בפברואר 2019).   טנק של צבא סוריה תוקף מטרה של ארגוני המורדים במרחב הכפרי הדרומי של אדלב (הטלוויזיה הסורית, 4 בפברואר 2019).
מימין: ירי רקטות שביצע צבא סוריה לעבר דרום מרחב אדלב (ערוץ אלאח’באריה אלסוריה, 5 בפברואר 2019). משמאל: טנק של צבא סוריה תוקף מטרה של ארגוני המורדים במרחב הכפרי הדרומי של אדלב (הטלוויזיה הסורית, 4 בפברואר 2019).
 • חדר המבצעים של ארגון “עורר את המאמינים” (המזוהה עם אלקאעדה), דיווח על שורת פעולות, שביצעו הארגונים הפועלים במסגרתו: ירי צלפים לעבר כוח המסייע לצבא סוריה במערב העיר חלב (31 בינואר 2019); ירי צלפים לעבר צבא סוריה, במערב חלב. נטען, כי כתוצאה מהירי נהרגו שלושה חיילים סורים (1 בפברואר 2019); שיגור רקטות לעבר עמדות צבא סוריה, בצפון מישור אלע’אב (1 בפברואר 2019).
מזרח סוריה
בלימה, להערכתנו זמנית, של התקדמות כוחות SDF
 • בכלי התקשורת דווח, כי פעילי דאעש שנותרו ב”כיס” שבמורד הפרת בלמו את כוחות SDF . ב-1 בפברואר 2019 נמסר, כי דאעש השיב לעצמו את השליטה על העיירות אלבאע’וז פוקאני (ממזרח לאלבוכמאל) ואלבאע’וז תחתאני (מדרום-מזרח לאלבוכמאל, בקרבת הגבול עם עיראק) (חשבון הטוויטר IWN@A7_Mirza של אתר החדשות IWN, המזוהה כנראה עם משמרות המהפכה האיראנים, 1 בפברואר 2019). השתלטות על העיירות הללו עלולה, להערכתנו להקל על בריחת פעילי דאעש לשטח עיראק.
 • בינתיים נמסר כי דאעש החל להתבסס מחדש באזורים שנכבשו לאחרונה מידי SDF במורד נהר הפרת ולהיערך להמשך הלחימה. פעילי דאעש החלו להטמין מוקשים, הסירו סוללות עפר וחילקו את האזורים לתאי שטח נפרדים (ח’טוה, 2 בפברואר 2019). מנגד, נמסר כי דאעש פינה את עמדותיו מפאתי העיירה אלמראשדה, שבצפון ה”כיס” (חשבון הטוויטר DeirEzzoreNow, 4 בפברואר 2019).

התרחבות ה"כיס" שבשליטת דאעש (מפה עדכנית ל-1 בפברואר 2019): דאעש (באפור כהה); כוחות SDF (צהוב); אזורים שבשליטת הצבא הסורי והכוחות המסייעים לו (חום בהיר); צירי תקיפה והתקדמות של דאעש מסומנים בחיצים לבנים (חשבון הטוויטר IWN@A7_Mirza של אתר החדשות IWN, 1 בפברואר 2019).
התרחבות ה”כיס” שבשליטת דאעש (מפה עדכנית ל-1 בפברואר 2019): דאעש (באפור כהה); כוחות SDF (צהוב); אזורים שבשליטת הצבא הסורי והכוחות המסייעים לו (חום בהיר); צירי תקיפה והתקדמות של דאעש מסומנים בחיצים לבנים (חשבון הטוויטר IWN@A7_Mirza של אתר החדשות IWN, 1 בפברואר 2019).

ירי מיליציות שיעיות פרו-איראניות לעבר יעדי דאעש באזור אלבאע’וז
 • “הגיוס העממי” (המיליציות העיראקיות-שיעיות, שבחסות איראן) דיווח, כי ביצע ב-1 וב-2 בפברואר 2019 ירי רקטות לעבר מקום כינוס של פעילי דאעש בעיירה אלבאע’וז [תחתאני], הסמוכה לגבול הסורי-עיראקי. נמסר, כי הירי סיכל ניסיונות של דאעש לתקוף את כוחות הביטחון העיראקים בקרבת הגבול ולהסתנן לעיראק (אתר הגיוס העממי alhashed.net, 2 ו-3 בפברואר 2019). לבתים בעיירה אלבאע’וז נגרם נזק רב (חט’וה, 2 בפברואר 2019).
הסתננות פעילי דאעש לעיר אלבוכמאל
 • בליל 3-2 בפברואר 2019 הסתננה חולית פעילי דאעש לשטח העיר אלבוכמאל, המוחזקת בידי צבא סוריה ומיליציות שיעיות. הפעילים הגיעו לעיר מהגדה המזרחית של נהר הפרת לאחר שחצו את הנהר בכלי שייט אל שכונות, שבמזרח העיר. בעקבות זאת, התנהלו עימותים, במשך כשלוש שעות, בין פעילי דאעש לכוחות צבא סוריה והכוחות המסייעים לו. כתוצאה מכך, נגרמו שני להצדדים הרוגים ופצועים (ח’טוה, 3 בפברואר 2019). ב-3 בפברואר 2019 שיגרו פעילי דאעש פצצות מרגמה לעבר העיר אלבוכמאל (חשבון הטוויטר של פראת פוסט, 3 בפברואר 2019).
תפיסת פעילים זרים שהצטרפו לדאעש
 • הכוחות הכורדים דיווחו, כי במהלך הקרבות שהתקיימו באזור הג’ין הם לכדו ששה פעילי דאעש זרים, אשר ביצעו פעולות טרור במהלך השנים האחרונות. הכוחות הכורדים פרסמו את שמותיהם ואת מדינות מוצאם של הפעילים. הפעילים שנתפסו הם מרוסיה, גרמניה, שבדיה, אמריקה (ככל הנראה הכוונה לארה”ב), תורכיה ומרוקו (אתר YPG, ypgrojava.org, 2 בפברואר 2019).

הפעילים הזרים, שפעלו בשורות דאעש, אשר נלכדו ע"י הכוחות הכורדים (אתר ה-YPG, ypgrojava.org, 2 בפברואר 2019).
הפעילים הזרים, שפעלו בשורות דאעש, אשר נלכדו ע”י הכוחות הכורדים
(אתר ה-YPG, ypgrojava.org, 2 בפברואר 2019).

 •  בידיעה נוספת נמסר, כי כוחות SDF ערכו במרחב הכפרי של הג’ין שני מבצעים במהלכם נלכדו שלושה פעילים זרים של דאעש: האחד ממצרים, השני מסעודיה והשלישי מגרמניה. בשל פעולות הטיהור שמבצעים כוחותSDF בשטחים שנכבשו מידי דאעש מנסים עתה פעילי דאעש להסתנן מעבר לקווים ולהימלט מהמובלעות כדי להתארגן מחדש (SDF Press, 4 בפברואר 2019).

שלושת פעילי דאעש, שנלכדו על-ידי כוחות SDF במרחב הכפרי של הג'ין (SDF Press, 4 בפברואר 2019).
שלושת פעילי דאעש, שנלכדו על-ידי כוחות SDF במרחב הכפרי של הג’ין
(SDF Press, 4 בפברואר 2019).

 • דובר משרד ההגנה האמריקאי, קומנדר (סגן אלוף) שון מסר, כי כוחות SDF מחזיקים בלמעלה מ-800 פעילי דאעש זרים מיותר מארבעים מדינות (CNN, 1 בפברואר 2019). סוכנות רויטרס דיווחה כי מחלקת המדינה האמריקאית קראה למדינות השונות לקלוט בחזרה את פעילי דאעש, שנשבו ע”י כוחות SDF בסוריה. על פי בכירים אמריקאים המדובר בכ-850 פעילים זרים (רויטרס, 4 בפברואר 2019). מפקד פיקוד המרכז האמריקאי גנרל ווטל התבטא בשימוע שנערך בפני הסנט האמריקאי כי החזרתם של לוחמים זרים של דאעש למדינותיהם כדי להעמידם למשפט נותרה אתגר. לדבריו SDF והכוחות העיראקים מחזיקים מאות לוחמים זרים בבתי הכלא או במתקני הכליאה הזמניים ללא משפט. הדבר דורש מאמץ בינלאומי מתואם של אכיפת חוק, שיתוף פעולה מודיעיני ושיתוף פעולה דיפלומטי (אתר הסנט האמריקאי, 5 בפברואר 2019).
מגעים שמנהל דאעש לחלץ את פעיליו המכותרים
 • על פי כמה דיווחים מנהל דאעש מגעים עם כוחות SDF והקואליציה כדי לנסות ולחלץ את פעיליו המכותרים “בכיס” שבמורד הפרת. נמסר כי כל פניות דאעש נדחו על הסף. במסגרת זו:
  • ב-3 בפברואר 2019 התנהל משא ומתן בין דאעש לקואליציה הבינלאומית לשם הסדרת מעבר בטוח של פעילי הארגון מהמובלעת שבמורד הפרת אל המדבר הסורי. המשא ומתן התקיים בעקבות בקשת דאעש. הוא התנהל באנגלית באמצעות מכשירי קשר אלחוטיים, בין מפקד בדאעש לבין אחד מקציני מדינות הקואליציה. נמסר כי המשא ומתן לא צלח וכי הקואליציה דרשה מדאעש להיכנע באופן מוחלט (בלדי, 3 בפברואר 2019).
  • מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח, כי מתנהל משא ומתן בין כוחות SDF למפקדי דאעש להגעה לידי הסכם בנוגע לפעילים המכותרים ב”כיס”. דאעש מנסה למצוא הסדר שיביא להצלת פעיליו, אך נמסר, כי כל הצעותיו נדחו על-ידי כוחות SDF ומדינות הקואליציה הבינלאומית (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 1 בפברואר 2019).
  • מרכז העיתונות של כוחות SDF דיווח, כי הכוחות דחו בקשה של דאעש לאפשר לפעילי הארגון, שנותרו במובלעת במורד הפרת, מעבר בטוח לתורכיה. נמסר כי, דאעש שלח מספר מבריחים כדי לשאת ולתת עם כוחות SDF. אחראי מרכז העיתונות מצטפא באלי ציין כי המבצע יימשך “עד שאחרון פעילי הטרור ימות” (Ahval, אתר חדשות תורכי, 1 בפברואר 2019).
מובלעות דאעש במדבר הסורי, שממערב לנהר הפרת
 • מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח, כי ב-3 בפברואר 2019 צבא סוריה והכוחות המסייעים לו תקפו כלי רכב בו נסעו פעילי דאעש במדבר אלסח’נה, שממערב לנהר הפרת. כתוצאה מכך, נהרגו שבעה פעילי דאעש. נמסר, כי מובלעת דאעש במרחב זה הינה בגודל של כ-4,000 קמ”ר והיא משתרעת מצפון העיר אלסח’נה, ועד מדבר דיר אלזור. מובלעת זו הינה הגדולה ביותר, שנותרה בידי דאעש ממערב לנהר הפרת. עוד נמסר, כי תשומת הלב (של צבא סוריה והכוחות המסיעים לו) מופנית כעת למובלעת זו של דאעש (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 3 בפברואר 2019).

מובלעת דאעש באזור אלסח'נה (עדכני ל-31 בינואר 2019): דאעש (מסומן בשחור) שולט על שטח מדברי נרחב באזור (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 31 בינואר 2019).
מובלעת דאעש באזור אלסח’נה (עדכני ל-31 בינואר 2019): דאעש (מסומן בשחור) שולט על שטח מדברי נרחב באזור (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 31 בינואר 2019).

אזור מנבג’

המצב בעיר מנבג’ עדיין לא השתנה מיסודו. העיר מנוהלת ע”י המועצה צבאית מקומית (בחסות כורדית) המתנגדת לשאיפות תורכיה להשתלט על העיר ולהכליל אותה במסגרת “האזור הבטוח”. התנגדות זאת מצאה ביטויה בהפגנה, שלהערכתנו יזמו הכוחות הכורדים, בה הובעה התנגדות לכל ניסיון התערבות של תורכיה במרחב. מנגד דווח, כי תורכיה ורוסיה הגיעו להסכם באשר ל”מפת דרכים” של מנבג’ (פרטיו עדיין אינם ידועים לנו).

הפגנה אנטי תורכית במנבג’
 • ב-31 בינואר 2019 התקיימה בעיר מנבג’ בהפגנה בהשתתפות מאות מתושבי העיר. בין המשתתפים חברי המועצה הצבאית של מנבג’ וחברי מוסדות המנהל האזרחי הדמוקרטי של העיר. המפגינים הביעו תמיכה במועצה הצבאית של מנבג’ וסירוב לכל התערבות תורכית ולהקמת “אזור בטוח” בפיקוח תורכי (אתר המועצה הצבאית של מנבג’, 31 בינואר 2019).
התבטאויות אזרחים מהעיר מנבג’ נגד המעורבות התורכית
 • ב-1 בפברואר 2019 פרסמה הטלוויזיה הסורית כתבה בה התראיינו אזרחים בעיר מנבג’. המרואיינים הביעו את תמיכתם בצבא סוריה . האזרחים הביעו התנגדות לכל התערבות תורכיה או צבא תורכיה. שני מרואיינים ציינו שהם יסייעו לצבא סוריה בעיר מנבג’ (הטלוויזיה הסורית, 1 בפברואר 2019).
תושבי העיר מנבג' מביעים את תמיכתם בצבא סוריה והתנגדות למעורבות תורכית (הטלוויזיה הסורית, 1 בפברואר 2019).    תושבי העיר מנבג' מביעים את תמיכתם בצבא סוריה והתנגדות למעורבות תורכית (הטלוויזיה הסורית, 1 בפברואר 2019).
תושבי העיר מנבג’ מביעים את תמיכתם בצבא סוריה והתנגדות למעורבות תורכית (הטלוויזיה הסורית, 1 בפברואר 2019).
פיצוץ מטעני חבלה ע”י דאעש במרחב הכפרי של מנבג’
 • דאעש דיווח כי פוצץ מטען חבלה נגד כלי רכב של כוחות SDF כ-42 ק”מ ממערב לעיר, על הדרך שבין מנבג’ לאלבאב (בכביש הראשי המוביל ממנבג’ לחלב). על פי ההודעה נפצעו כמה מאנשי SDF (מחוז אלשאם, אזור חלב, 1 בפברואר 2019).
 • דאעש דיווח כי פעיליו פוצצו מטען חבלה שפגע בכלי רכב שנע במרחב הכפרי שממזרח לחלב. דאעש טען כי כמה אנשי SDF נהרגו (מחוז אלשאם, אזור חלב, 1 בפברואר 2019). בטלוויזיה הסורית נטען, כי בפיגוע נהרג הנהג וחמישה מורים שהיו ברכב נפצעו (הטלוויזיה הסורית, 2 בפברואר 2019).

הרכב נגדו הפעיל דאעש מטען חבלה במרחב הכפרי שממזרח לחלב (הטלוויזיה הסורית, 2 בפברואר 2019).
הרכב נגדו הפעיל דאעש מטען חבלה במרחב הכפרי שממזרח לחלב (הטלוויזיה הסורית, 2 בפברואר 2019).

הסכם בין תורכיה ורוסיה ל”מפת דרכים” לגבי מנבג’
 • סוכנות הידיעות התורכית דיווחה כי אבראהים קאלין, דובר נשיאות תורכיה, מסר שתורכיה ורוסיה הגיעו להסכמה לגבי “מפת הדרכים” של מנבג’. לדבריו סוכם על כך עם ארה”ב (סוכנות אנאדולו, 4 בפברואר 2019). פרטי ההסכם עדיין אינם ידועים לנו.
‏עיקרי ההתפתחויות בעיראק
פעולות טרור וגרילה של דאעש
 • להלן הפעולות העיקריות שביצע דאעש בשבוע שחלף:
  • מחוז דיאלא: תקיפת עמדה של משטרת הנפט כ-37 קילומטר מצפון לבגדאד. איש ביטחון עיראקי נהרג (סוכנות הידיעות העיראקית 2 בפברואר 2019).
  • מחוז אלאנבאר: הריגת שני אנשי “הגיוס השבטי” (מליציות סוניות הנאמנות למשטר העיראקי). בקרבת חדית’ה (כ-195 ק”מ מצפון מערב לבגדאד) (שבכת שמוח, 2 בפברואר 2019).
  • מחוז אלאנבאר: הפלת כלי טיס בלתי מאויש ששימש לתצפית של צבא עיראק בקרבת הקילומטר השישים ממערב לאלרמאדי (שבכת שמוח, 3 בפברואר 2019).
  • מחוז צלאח אלדין: פעילי דאעש תקפו עמדה של משמר הגבול העיראקי, בסמוך לגבול עיראק-סוריה. אחד מאנשי משמר הגבול נהרג ואחד נפצע. לדאעש היו נפגעים רבים (אלסומריה ניוז, 1 בפברואר 2019).
  • מחוז נינוא: פריצה לביתו של פעיל המודיעין הצבאי העיראקי, 39 ק”מ מצפון למוצול והוצאתו להורג (מחוז עיראק, אזור דג’לה, 4 בפברואר 2019).
  • מחוז נינוא: הפעלת מטען חבלה נגד כלי רכב של יחידה עיראקית מיוחדת בעיר מוצול. שני לוחמים עיראקים נפצעו (שבכת שמוח’,5 בפברואר 2019).
  • מחוז צלאח אלדין: הפעלת מטען חבלה נגד כלי רכב של “הגיוס העממי” באזור העיר ביג’י (שבכת שמוח, 5 בפברואר 2019).
  • מחוז צלאח אלדין: הריגת משתף פעולה עם צבא עיראק באמצעות מטען חבלה באזור סאמרא (שבכת שמוח’, 5 בפברואר 2019).
  • מחוז צלאח אלדין: הריגת תשעה שיעים, שביקרו במחוז, ופציעת שישה נוספים, במארב דרומית מזרחית לסאמרא (שבכת שמוח’, 5 בפברואר 2019).
  • מחוז אלאנבאר: הוצאה להורג של פעיל “הגיוס העממי”, שנתפס במארב ליד העיר אלקאא’ם (שבכת שמוח’, 5 בפברואר 2019).
פעולות סיכול ומנע של כוחות הביטחון העיראקים
 • להלן עיקרי פעולות הסיכול והמנע של כוחות הביטחון העיראקים:
  • מחוז כרכוכ: מעצר מפקד דאעש בנפת אלחוג’יה ממערב לכרכוכ (אלסומריה ניוז, 1 בפברואר 2019).
  • מחוז אלאנבאר: כוח עיראקי פוצץ באופן מבוקר מטעני חבלה, נטרל בית ממולכד ופוצץ חגורת נפץ (אלסומריה ניוז, 2 בפברואר 2019).
  • מחוז צלאח אלדין: השמדת שני מקומות מסתור של דאעש מצפון מזרח לתכרית, בסיוע חיל האוויר העיראקי (סוכנות הידיעות העיראקית, 3 בפברואר 2019).
חצי האי סיני ומצרים
פעילות דאעש בצפון סיני
 • נמשכת פעילות דאעש בצפון סיני. עיקר הפעולות:
  • פיצוץ מטען חבלה נגד כוח רגלי של צבא מצרים באזור אלמידאן ממערב לאלעריש. כתוצאה מכך נהרגו או נפצעו כמה אנשי הכוח (חשבון הטוויטר שאהד סיני, 1 בפברואר 2019).
  • מארב של “חמושים” השתלט על כמות גדולה של כלי נשק ותחמושת. כתוצאה מכך, נהרגו שני חיילי צבא מצרים. לא צוין מיקום האירוע (חשבון הטוויטר שאהד סיני, 1 בפברואר 2019).
  • פיצוץ מטען חבלה נגד כלי רכב בו נסעו שלושה פעילי איחוד שבטי (סיני) מצפון מזרח לאלברת’, שמדרום לרפיח. שניים נהרגו והשלישי נפצע (חשבון הטוויטר שאהד סיני, 1 בפברואר 2019).
פיגוע בעומק מצרים
 • “מקור ביטחוני” מצרי מסר כי ארבעה שוטרים נפצעו בהתקפה של “חמושים” נגד מחסום משטרתי כשבעים ק”מ דרומית לעיר אלח’ארג’ה (מאתיים ק”מ ממערב לעיר לוקסור). התוקפים ניהלו חילופי-ירי עם השוטרים במחסום ובסיומם הצליחו להימלט (אלג’מהוריה, 5 בפברואר 2019). דאעש קיבל אחריות לביצוע הפיגוע (שבכת שמוח’, 5 בפברואר 2019).
פעילות סיכול ומנע
מעצר פעילי דאעש שניסו לחדור לסוריה ע”י משמר הגבול התורכי
 • מקור ביטחוני תורכי דיווח, כי כוח משמר הגבול התורכי עצר ב-1 בפברואר 2019 ארבעה חשודים כפעילי דאעש בדרום מזרח תורכיה (מול העיר תל אביצ’ הסורית הנמצאת מעברו הסורי של הגבול) הארבעה נלכדו בעת שניסו לחצות את הגבול מתורכיה לסוריה (Anadolu Agency, 2 בפברואר 2019). בין העצורים פרידה סמור (Fride Samur), שנגדו תלוי ועומד צו מעצר בינלאומי (France 24, 2 בפברואר 2019).

[1] Director of National Intelligence