מבט לאיראן

9– 23 בפברואר 2023 מאת: ד"ר רז צימט
פגישת מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה עם מושל לאד'קיה (מהר, 12 בפברואר 2023)

פגישת מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה עם מושל לאד'קיה (מהר, 12 בפברואר 2023)

טיסת סיוע איראנית לנפגעי רעש האדמה בסוריה (איסנ

טיסת סיוע איראנית לנפגעי רעש האדמה בסוריה (איסנ"א, 14 בפברואר 2023)

סגן שר החוץ האיראני עם חברי המועצה הפוליטית של חזבאללה (תסנים, 9 בפברואר 2023)

סגן שר החוץ האיראני עם חברי המועצה הפוליטית של חזבאללה (תסנים, 9 בפברואר 2023)

סגן שר החוץ האיראני בדרום לבנון (אלעהד, 10 בפברואר)

סגן שר החוץ האיראני בדרום לבנון (אלעהד, 10 בפברואר)

כינוס קבוצת עבודה ביטחונית משותפת לאיראן ולעיראק (תסנים, 16 בפברואר 2023)

כינוס קבוצת עבודה ביטחונית משותפת לאיראן ולעיראק (תסנים, 16 בפברואר 2023)

עיקרים
 • מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה, אסמאעיל קאא’ני, שהגיע לסוריה כדי לפקח על פעולות הסיוע האיראני לנפגעי רעידת האדמה קיים שורת פגישות, בהן עם מושל לאד’קיה וייתכן שגם עם הנשיא אסד. בתוך כך, נמשכת הרכבת האווירית האיראנית לסוריה, שכללה עד כה למעלה מעשרה מטוסי מטען.
 • בליל ה-18 בפברואר 2023 דיווחו אמצעי התקשורת הסורים על תקיפה ישראלית באזור דמשק, לראשונה מאז רעידת האדמה, סוכנות הידיעות הממשלתית האיראנית דיווחה מפי מקורות איראנים, כי בתקיפה לא היו נפגעים איראנים. דובר משרד החוץ האיראני גינה את התקיפה ודרש תגובה בינלאומית נחושה.
 • הכוחות האמריקאים בסוריה הפילו ב-14 בפברואר 2023 כלי טיס בלתי מאויש מתוצרת איראן, שחג מעל בסיס Conoco בצפון-מזרח סוריה, שבו מוצבים כוחות אמריקאים. ערוץ אלעאלם האיראני דיווח, כי כלי הטיס שוגר במטרה “לבחון את מערכות ההגנה של האויב”.
 • סגן שר החוץ האיראני קיים במחצית הראשונה של חודש פברואר 2023 ביקור בבירות, במהלכו נפגש עם בכירים בממשל הלבנוני והשתתף בטקס חנוכת מטה חדש לשגרירות איראן בבירות. כמו כן, נפגש הבכיר האיראני עם חברי המועצה הפוליטית של חזבאללה ועם מנהיגי ארגונים פלסטינים בלבנון וסייר באזור מארון אלראס, סמוך לגבול ישראל.
 • הנספח המסחרי של איראן בעיראק אמר, כי היצוא האיראני לעיראק נמשך חרף המאמצים האמריקאים הגוברים להגביל את היקף המסחר בין שתי המדינות, לרבות באמצעות מגבלות על העברת דולרים מעיראק לאיראן. לדבריו, היקף היצוא האיראני לעיראק צפוי להגיע עד סוף השנה האיראנית הנוכחית (מרץ 2023) לעשרה מיליארד דולרים.
 • במפגש עם בכירי המשטר ועם שגרירים ממדינות מוסלמיות ב-18 בפברואר 2023 הצהיר מנהיג איראן, עלי ח’אמנהאי, כי תמיכתה המלאה של איראן בפלסטינים היא הגורם המרכזי ל”איראנופוביה” בעולם. הוא הדגיש, כי איראן תמשיך לתמוך בעם הפלסטיני ולסייע לו בכל דרך אפשרית.
המעורבות האיראנית בסוריה ובלבנון
 •  מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה, אסמאעיל קאא’ני, שהגיע ב-8 בפברואר 2023 לחלב כדי לפקח על פעולות הסיוע האיראני לנפגעי רעידת האדמה, הגיע ב-12 בפברואר ללאד’קיה. קאא’ני נפגש עם מושל המחוז, עאמר אסמאעיל הלאל (Amer Ismail Hilal), ועם אחראים נוספים במחוז ודן עימם בסיוע ההומניטרי האיראני לנפגעי הרעש. כמו כן, סייר קאא’ני באזורים שנפגעו ברעידת האדמה (מהר, 12 בפברואר 2023). ערוץ אופוזיציה סורי דיווח, כי במהלך ביקורו בסוריה נפגש קאא’ני עם נשיא סוריה, בשאר אסד. לפי דיווח זה, שמהימנותו אינה ברורה, השתתפו בפגישה זו, שהתקיימה במפקדה האיראנית שבשדה התעופה הבינלאומי בחלב, גם בכירים ב”גיוס העממי”, מסגרת הגג של המיליציות השיעיות הפרו-איראניות בעיראק, ובראשם אבו-פדכ אלמחמדאוי (Abu-Fadak al-Muhammadawi), ראש מטה “הגיוס העממי” (Thiqa-agency.com, 13 בפברואר). ב-18 בפברואר 2023 תועד קאא’ני בחזרה בטהראן, כשהשתתף במפגש, שקיים מנהיג איראן, עלי ח’אמנהאי, עם בכירי המשטר ועם שגרירים ממדינות מוסלמיות לרגל חג דתי (משרק ניוז, 18 בפברואר 2023).
 • בתוך כך, נמשכת הרכבת האווירית האיראנית לסוריה, שכללה למעלה מעשרה מטוסי מטען. ב-14 בפברואר 2023 דיווחה התקשורת האיראנית על הגעת טיסת הסיוע השביעית מאיראן לסוריה מאז רעידת האדמה הקשה, שפקדה את תורכיה ואת סוריה ב-6 בפברואר. שגרירות איראן בדמשק מסרה, כי ב-13 בפברואר 2023 נחתה בחלב טיסת הסיוע השביעית ובה סיוע לנפגעי הרעש, שכלל 30 טון של אבקת חלב, קופסאות שימורים, שמן ומוצרים נוספים. ב-9 בפברואר 2023 נחתה בשדה התעופה לאד’קיה טיסת הסיוע השישית ועליה תמרים, חלב יבש, אורז, מזרונים ואוהלים (איסנ”א, 14 בפברואר 2023). טיסות איראניות נוספות נחתו בסוריה גם בשבוע האחרון.
 • בליל ה-18 בפברואר 2023 דיווחו אמצעי התקשורת הממלכתיים בסוריה על תקיפה ישראלית באזור דמשק, לראשונה מאז רעידת האדמה שפקדה את המדינה. גורם במשרד הבריאות הסורי דיווח על לפחות חמישה הרוגים ו-15 פצועים בתקיפה (אלמיאדין, 19 בפברואר). נזקים כבדים נגרמו לבניינים בכמה שכונות בדמשק ובסביבתה, לרבות מבנה בשכונת כפר סוסה בדמשק. סוכנות הידיעות הממשלתית האיראנית אירנ”א דיווחה (19 בפברואר) מפי “מקורות יודעי דבר”, כי בתקיפה לא היו נפגעים איראנים. דובר משרד החוץ האיראני גינה את התקיפה הישראלית ודרש תגובה מידית ונחושה מצד הקהילה הבינלאומית ומועצת הביטחון של האו”ם (תסנים, 19 בפברואר 2023).
 • ב-21 בפברואר 2023 דיווח ערוץ אלחדת’ הסעודי, כי התקיפה הישראלית כוונה לאתרים השייכים לפעיל חזבאללה לשעבר, עלי עסאף (Ali Assaf), העומד בראש כוח מיליציוני בסוריה, שהוקם ב-2017 בחסות משמרות המהפכה. על פי דיווח זה, בין היעדים שהותקפו היו שני מחסנים בשימוש כוח זה, בהם מאוחסנים טילים, שהועברו אליו מאיראן, וכן בסיס לוגיסטי ומחסן גדול בשימוש כוח קדס של משמרות המהפכה ואתר צבאי שעליו הוצבה אנטנה לצרכי מודיעין. עוד נמסר בדיווח, כי המבנה האזרחי, שניזוק בכפר סוסה, נפגע מטיל קרקע-אוויר סורי ששוגר לעבר מטוס ישראלי (ערוץ אלחדת’, 21 בפברואר 2023).
 • אתר אופוזיציה סורי דיווח (15 בפברואר 2023), כי נציגים של תאגיד הבינוי של משמרות המהפכה, ח’אתם אלאנביאא’ (Khatam al-Anbiya), פועלים מאז רעידת האדמה בעיר חלב להשתלט על מבנים בעיר. על פי דיווח זה, החל התאגיד זמן קצר לאחר רעידת האדמה בהרס בנייני מגורים בשכונות המזרחיות של חלב בתואנה שהם ניזוקו ועלולים לקרוס. זאת, במטרה להקים במקומם בניינים, שישמשו את אנשי משמרות המהפכה והמיליציות הפרו-איראניות. עוד נמסר בדיווח, כי משרד השייך לח’אתם אלאנביאא’ בפיקוח המהנדס עבד אלמחסן מחמד רזא זאדמרד (Abdolmohsen Mohammad Reza Zadmard), פנה לבעלי בתים, שניזוקו ברעידת האדמה, כדי לרכוש מהם את הנדל”ן בסכומים נמוכים בהרבה משווים האמיתי ובלירות סוריות. התאגיד האיראני גם מפעיל לחץ על בעלי נדל”ן, המסרבים למכור את נכסיהם, להיכנס לשותפות עם התאגיד במסגרת חוזים המאפשרים לו להרוס את הבניינים, לבנותם מחדש ולהחזיק בהם לאחר מתן פיצוי לבעליהם (נדאא’ בוסט, 15 בפברואר 2023).
 • פיקוד המרכז האמריקאי הודיע בחשבון הטוויטר שלו (15 בפברואר 2023), כי הכוחות האמריקאים בסוריה הפילו ב-14 בפברואר 2023 כלי טיס בלתי מאויש מתוצרת איראן, שחג מעל בסיס Conoco בצפון-מזרח סוריה, שבו מוצבים כוחות אמריקאים. ערוץ אלעאלם האיראני דיווח מפי יועץ צבאי איראני בסוריה, כי כל הטיס שהופל היה כלי קטן, ששוגר במטרה לבחון את מערכות ההגנה של האויב. הוא הוסיף, כי הטסת כלי הטיס הבלתי מאויש השיגה את כל מטרותיה. הדובר אמר בלעג, כי עלותו של כלי הטיס אינה עולה על 1,000 דולרים ואילו האמריקאים נאלצו ליירטו באמצעות טיל, שעלותו מאות אלפי דולרים (אלעאלם, 15 בפברואר 2023).
 • סגן שר החוץ האיראני, עלי באקרי-כני (Ali Bagheri Kani), הגיע ב-7 בפברואר 2023 לביקור בבירות במהלכו נועד עם יו”ר הפרלמנט הלבנוני, נביה ברי, והשתתף בטקס חנוכת מטה חדש לשגרירות איראן בבירות. בטקס השתתפו גם יו”ר סיעת חזבאללה בפרלמנט, מחמד רעד (אלעאלם, 8 בפברואר 2023). במסיבת עיתונאים עם יו”ר הפרלמנט הלבנוני אמר באקרי-כני, כי איראן תמשיך לעמוד לצד לבנון ולתמוך ביציבות ובהתנגדות נגד אויביה. במהלך ביקורו בבירות נפגש באקרי-כני גם עם מנהיגי הארגונים הפלסטינים בלבנון וציין, כי רוב הציבור במדינות המוסלמיות מתנגד לכינון קשרים עם “המשטר הציוני”. הוא הוסיף, כי יש להפוך את האחדות בין הקבוצות הפלסטיניות ועם כמה מדינות מוסלמיות לאסטרטגיית מאבק כנגד ישראל (snn.ir, 8 בפברואר 2023). ב-9 בפברואר 2023 ביקר באקרי-כני במועצה הפוליטית של חזבאללה, נפגש עם חבריה, ובראשם יו”ר המועצה, אבראהים אמין אל-סיד, ועדכן אותם בהתפתחויות המשא ומתן הגרעיני בין איראן למעצמות (תסנים, 9 בפברואר 2023).
 • ב-10 בפברואר 2023 סייר סגן שר החוץ באזור מארון אלראס, סמוך לגבול ישראל, וקיבל סקירה על התמודדות חזבאללה עם צה”ל במהלך מלחמת לבנון השנייה. הוא הצהיר, כי היציבות והביטחון באזור תלויים בעוצמת ההתנגדות. במהלך הסיור נטע באקרי-כני עץ על שמו של קאסם סלימאני וקיבל מגן מערכה מנציג חזבאללה, שהורכב משרידי טנק מרכבה ישראלי ממלחמת לבנון (אלעהד, 10 בפברואר 2023 ).
המעורבות האיראנית בעיראק
 •  שר החוץ האיראני, חסין-אמיר עבדאללהיאן (Hossein-Amir Abdollahian), הגיע ב-21 בפברואר 2023 לביקור רשמי בבגדאד. דובר משרד החוץ העיראקי, אחמד אלצחאף (Ahmad al-Sahhaf), הודיע, כי עבדאללהיאן ייפגש עם צמרת המדינה וידון עימם ביחסים הבילטרליים ובחיזוק שיתוף הפעולה בין המדינות, באופן שישפר את הביטחון והיציבות באזור (סוכנות הידיעות העיראקית, 21 בפברואר 2023(.
 • ראש ממשלת עיראק לשעבר, מצטפא אלכאט’מי, הגיע ב-21 בפברואר 2023 לביקור בטהראן. במהלך ביקורו באיראן נפגש אלכאט’מי עם בכירים בממשל האיראני, בהם שר החוץ חסין-אמיר עבדאללהיאן Hossein) Amir Abdollahian) (איסנ”א, 21 בפברואר 2023(.
 • הנספח המסחרי של איראן בעיראק, עבד אלאמיר רביהאוי (Abdol-Amir Rabihavi), אמר, כי היצוא האיראני לעיראק נמשך חרף הסנקציות האמריקאיות והמאמצים האמריקאים להגביל את היקף המסחר בין שתי המדינות. הוא ציין, כי חמשת מעברי הגבול בין איראן לעיראק באזור הערבי ושבעת מעברי הגבול באזור הכורדי ממשיכים לפעול כרגיל. הוא הוסיף, כי יצוא כלל הסחורות המאושרות ליצוא מאיראן לעיראק נמשך כרגיל וכי הבעיה היחידה נוגעת להעברת מטבע חוץ בין המדינות, וגם זו תוסר בקרוב. בהתייחסו להיקף היצוא האיראני לעיראק אמר רביהאוי, כי בעשרת החודשים האחרונים (מרץ 2022 עד ינואר 2023) עלה היקף היצוא האיראני לעיראק ב-23% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד והגיע לקרוב לתשעה מיליארד דולרים. לדבריו, היקף היצוא האיראני יגיע עד לסוף השנה האיראנית הנוכחית (מרץ 2023) לעשרה מיליארד דולרים (פארס, 14 בפברואר 2023).
 • ב-16 בפברואר 2023 התקיים בעיר משהד מפגש של קבוצת עבודה לשיתוף פעולה ביטחוני בין איראן ועיראק. במהלך המפגש בן היומיים דנו נציגי שתי המדינות בסוגיות הנוגעות לביטחון הגבולות ולמאבק בקבוצות טרור, בהברחות אמצעי לחימה וסמים ובפשיעה מאורגנת. סגן שר הפנים האיראני לעניינים ביטחוניים, סיד מג’יד מיר אחמדי (Seyyed Majid Mir-Ahmadi), אמר בתום המפגש, כי שתי המדינות הסכימו על הקמת מפקדה מבצעית משותפת במחוזות הגבול בין איראן לעיראק במסגרת ההיערכות לטקסי העלייה לרגל למקומות הקדושים לשיעה בעיראק (“ארבעין”). כמו כן, דנו נציגי שתי המדינות באפשרות למעבר עולי רגל מאיראן לעיראק באמצעות רכבות (תסנים, 16 בפברואר 2023).
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • במפגש עם בכירי המשטר ועם שגרירים ממדינות מוסלמיות, שהתקיים בטהראן ב-18 בפברואר 2023, הצהיר מנהיג איראן, עלי ח’אמנהאי, כי הגורם העיקרי ל”איראנופוביה” הוא תמיכתה המפורשת וללא תנאי של הרפובליקה האסלאמית בפלסטין. עוד אמר ח’אמנהאי, כי הסוגייה הפלסטינית היא אחת החולשות והפצעים המשמעותיים של האומה המוסלמית וכי בשעה שהעם הפלסטיני נתון לדיכוי אין קץ ויומיומי מצד ישראל, מדינות מוסלמיות אינן עושות דבר חרף עושרן ויכולותיהן וחלק מהן אף משתפות פעולה עם “המשטר צמא הדם” [ישראל]. הוא הוסיף, כי אילו הממשלות המוסלמיות היו עומדות איתן נגד ישראל, המצב באזור מערב אסיה היה שונה היום והאומה האסלאמית הייתה מאוחדת יותר וחזקה יותר במובנים רבים. ח’אמנהאי הדגיש את תמיכת ארצו בפלסטינים ואמר, כי הרפובליקה האסלאמית תמשיך לתמוך בגלוי בעם הפלסטיני ולסייע לו בכל דרך אפשרית (תסנים, 18 בפברואר 2023).