מבט לאיראן

5 – 19 באפריל, 2020 מאת: ד"ר רז צימט
ייצור מסכות מגן וכפפות על-ידי לוחמי חטיבת פאטמיון בסוריה (ערוץ הטלגרם של החטיבה, 12 באפריל 2020)

ייצור מסכות מגן וכפפות על-ידי לוחמי חטיבת פאטמיון בסוריה (ערוץ הטלגרם של החטיבה, 12 באפריל 2020)

שגריר איראן בעיראק, אירג' מסג'די תסנים, 12 באפריל 2020)

שגריר איראן בעיראק, אירג' מסג'די תסנים, 12 באפריל 2020)

פגישת שגריר סוריה בטהראן עם יו

פגישת שגריר סוריה בטהראן עם יו"ר המועצה האיראנית העליונה לאזורי סחר חופשי (סאנ"א, 14 באפריל 2020)

פגישת שר ההגנה העיראקי עם הנספח הצבאי האיראני בבגדאד ( מהר, 9 באפריל 2020)

פגישת שר ההגנה העיראקי עם הנספח הצבאי האיראני בבגדאד ( מהר, 9 באפריל 2020)

פגישת יועצו של יו

פגישת יועצו של יו"ר המג'לס עם השגריר הפלסטיני בטהראן (קדס אונליין, 9 באפריל 2020)

במוקד אירועי השבוע
 • בצל התפרצות הקורונה, נמשכת פעילות משמרות המהפכה והמיליציות השיעיות הפועלות בחסות איראן בסוריה. מטוס מטען צבאי איראני זוהה בימים האחרונים בדרכו חזרה מסוריה לאיראן ומפקדה חדשה הוקמה, ככל הנראה, על-ידי משמרות המהפכה, חזבאללה והמיליציה השיעית העיראקית אלנג’באא’ בריף חלב הדרומי כדי לנהל את הקרבות הנמשכים במחוז אדליב. עם זאת, חלק ממשאבי הלחימה האיראנים עדיין מופנים לבלימת הנגיף, למשל באמצעות העסקת לוחמים של חטיבת פאטמיון האפגאנית בסוריה בייצור מסכות מגן וכפפות.
 • איראן קידמה בברכה את מינויו של ראש המודיעין העיראקי, מצטפא אלכאט’מי, לתפקיד ראש הממשלה המיועד של עיראק. דובר משרד החוץ האיראני ושגריר איראן בבגדאד איחלו לו הצלחה במאמציו לכונן ממשלה חדשה והדגישו את תמיכת איראן בריבונותה וביציבותה של עיראק. בשבועות האחרונים פעלה איראן לטרפד את מאמציו של עדנאן אלזרפי להקמת ממשלה בעיראק, בין היתר במהלך ביקורים של מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, עלי שמח’אני, ומפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, אסמאעיל קאא’ני, בבגדאד.
 • בתוך כך, ממשיכה איראן להדגיש את הצורך בנסיגת הכוחות האמריקאים מעיראק. שגריר איראן לשעבר בעיראק, חסן דנאא’יפר, הצהיר בריאיון עיתונאי, כי לארצות-הברית אין כל ברירה אלא להסיג את כוחותיה מהמדינה בהתאם לדרישת הפרלמנט העיראקי והעריך, כי נסיגת הכוחות האמריקאים מעיראק תושלם בתוך פחות משנתיים.
 • על רקע משבר הקורונה, הצטרפו בכירים איראנים לדרישת חמאס לשחרור אסירים פלסטינים הכלואים בבתי הכלא בישראל. ראש הרשות השופטת האיראני, אבראהים ראיסי, שוחח עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, ודרש את שחרור האסירים הפלסטינים. יועצו הבכיר של יו”ר המג’לס, חסין אמיר עבדאללהיאן, נפגש עם השגריר הפלסטיני בטהראן וקרא לקהילה הבינלאומית להתגייס לעזרת הפלסטינים במאבק נגד מגפת הקורונה.
המעורבות האיראנית בסוריה
 • עלי-אצע’ר חאג’י (Ali-Asghar Haji), יועצו הבכיר של שר החוץ האיראני לעניינים פוליטיים, שוחח ב-9 באפריל 2020 בטלפון עם סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ורשינין, ודן עימו בהתפתחויות הפוליטיות והצבאיות בסוריה ובמאבק בקורונה. השניים דנו בתהליך ההסדרה בסוריה וכן במצב בתימן (אירנ”א, 9 באפריל 2020).
 • מקורות תעופה, העוקבים אחר טיסת מטוסים במרחבים האוויריים באזור, זיהו במחצית אפריל 2020 מטוס מטען צבאי איראני, ככל הנראה בשימוש משמרות המהפכה, ששב מסוריה לאיראן (@Gerjon, 14 באפריל 2020). בעקבות התפרצות הקורונה, נעשה שימוש במטוסים איראנים, ששימשו בעבר להעברת אמצעי לחימה מאיראן לסוריה, להעברת ציוד רפואי מסין לאיראן. בסוף חודש מרץ 2002 זוהו טיסות איראניות גם בציר טהראן-דמשק, ככל הנראה לצורך העברת ציוד ואמצעי לחימה.
 • ערוץ הטלגרם של חטיבת פאטמיון האפגאנית הפועלת בחסות משמרות המהפכה בסוריה עדכן (12 באפריל 2020), כי לוחמי החטיבה בסוריה מייצרים מסכות מגן וכפפות כחלק מהמאמצים לבלום את התפשטות נגיף קורונה. על-פי דיווח זה, מועסקים לוחמי החטיבה במפעל המייצר כמה אלפי מסכות וכפפות מדי יום. חלק מהציוד מחולק בין הלוחמים בסוריה וחלקו הגדול מיוצא לאפגניסטאן.
 • אתר האופוזיציה הסורי זמאן אלוצל דיווח (13 באפריל 2020), כי משמרות המהפכה, חזבאללה והמיליציה השיעית העיראקית, תנועת אלנג’באא’, הקימו בימים האחרונים מפקדה חדשה בעיירה מחארים שבריף חלב הדרומי כדי לנהל את הקרבות בעיר סראקב שבמחוז אדליב. קודם לכן דיווח האתר, כי משמרות המהפכה וחזבאללה הקימו כמה חדרי מבצעים משותפים ועמדות צבאיות חדשות בריף חלב הדרומי והמערבי ובריף אדלב המזרחי במקביל לתגבור כוחות צבאיים באזור.
 • יועצו של נשיא איראן ויו”ר המועצה העליונה לאזורי סחר חופשי, מרתזא באנכ (Morteza Bank), נועד ב-14 באפריל 2020 עם שגריר סוריה בטהראן, עדנאן אלמחמוד, ודן עימו בחיזוק ההשקעות המשותפות לשתי המדינות באמצעות הקמת אזורי תעשייה ומסחר חופשיים משותפים. השגריר הדגיש במהלך הפגישה את הצורך בהגברת מעורבות המגזר הפרטי וחברות תעשיה ומסחר באיראן ובסוריה. באנכ הדגיש את נכונות איראן והחברות האיראניות, בהן חבריות פרטיות, לשתף פעולה עם סוריה בתחום אזורי הסחר החופשי כדי לקדם את שיתוף הפעולה המסחרי בין שתי המדינות (סאנ”א, 14 באפריל 2020).
המעורבות האיראנית בעיראק
 • דובר משרד החוץ האיראני, עבאס מוסוי (Abbas Mousavi), קידם בברכה את מינויו של ראש המודיעין העיראקי, מצטפא אלכאט’מי, כראש הממשלה המיועד של עיראק. מוסוי ציין, כי איראן תמכה תמיד בעצמאותה, בריבונותה, בלכידותה הטריטוריאלית וביציבותה הפוליטית של עיראק וכי היא תומכת בהסכמות, שהושגו בין הקבוצות הפוליטיות בעיראק להטיל על כאט’מי את הרכבת הממשלה. הוא איחל לכאט’מי הצלחה בכינון ממשלה והביע תקווה, שהקמת הממשלה החדשה תבטיח את דרישות העם ואנשי הדת הבכירים בעיראק ותוביל לכינון עיראק יציבה ומאוחדת. מוסוי הדגיש את נכונות ארצו לשתף פעולה עם ממשלת עיראק במאמציה להתגבר על הבעיות בפניהן היא ניצבת ולממש את יעדי העל של אזרחי עיראק (איסנ”א, 9 באפריל 2020).
 • שגריר איראן בבגדאד, אירג’ מסג’די (Iraj Masjedi), הביע, אף הוא, תמיכה בראש הממשלה המיועד. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו (11 באפריל 2020) כתב מסג’די, כי איראן רוחשת כבוד לחוקה ולמערכת הפוליטית בעיראק וכי כל מי שנבחר בהתאם לחוק על-ידי הפרלמנט העיראקי לתפקיד ראש הממשלה, יזכה בתמיכת איראן. בריאיון לסוכנות הידיעות “אירנא” (12 באפריל 2020) אמר מסג’די, כי איראן לא תמכה באף מועמד לתפקיד ראש ממשלת עיראק ומוכנה לשתף פעולה עם כל מי שיזכה באמון הפרלמנט העיראקי. הוא הוסיף, כי איראן מכבדת את כל העדות בעיראק ואיחל הצלחה לראש הממשלה המיועד בהרכבת הממשלה.
 • בשבועות האחרונים פעלה איראן לטרפד את מאמציו של עדנאן אלזרפי להקים ממשלה חדשה בבגדאד. בחודש מרץ 2020 ביקר מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן, עלי שמח’אני, בבגדאד ונפגש עם בכירים בממשל העיראקי, בהם מצטפא אלכאט’מי. בראשית אפריל, ביקר בעיראק מפקד כוח קדס, אסמאעיל קאא’ני, בניסיון לאחד את הסיעות השיעיות סביב דחיית מועמדותו של אלזרפי ולגבש מועמד חלופי מוסכם לראשות ממשלת עיראק.
 • שגריר איראן לשעבר בעיראק, חסן דנאא’יפר (Hassan Danaeifar), אמר בריאיון לסוכנות הידיעות אילנ”א (11 באפריל 2020), כי לארצות-הברית אין ברירה אלא להסיג את כוחותיה מעיראק, מאחר שהעם העיראקי לא יאפשר לה להשפיע על ריבונות ארצו. הוא ציין, כי דרישת הפרלמנט העיראקי לנסיגת הכוחות האמריקאים מעיראק מיושמת וכי האמריקאים החלו להוציא את כוחותיהם מהמדינה. בהתייחסו למינוי מצטפא אלכאט’מי כראש הממשלה המיועד בעיראק, העריך דנאא’יפר, כי סיכוייו להקים ממשלה טובים מאוד בשל התמיכה לה הוא זוכה מכלל המפלגות והזרמים הפוליטיים בעיראק, ובכלל זה השיעים, הסונים והכורדים.
 • בריאיון נוסף לסוכנות הידיעות “תסנים” (13 באפריל 2020), העריך דנאא’יפר, כי הכוחות האמריקאים ייסוגו מעיראק בתוך פחות משנתיים. בהתייחסות להתנגדות, שנשמעה מצד כמה מיליציות שיעיות בעיראק, ובראשן “גדודי חזבאללה” (כתאא’ב חזבאללה), למינוי אלכאט’מי כראש ממשלה, אמר השגריר לשעבר, כי בעיראק קיימות השקפות שונות ומגוונות וכי לא ניתן להגיע להסכמה מלאה סביב מועמדותו של ראש הממשלה אלא להבנות חלקיות, שאין משמעותן שהכול מרוצים אלא שיש מעטים שאינם מרוצים.
 • הנספח הצבאי האיראני בבגדאד, מצטפא מראדיאן (Mostafa Moradian), נועד עם שר ההגנה העיראקי, נג’אח אלשמרי (Najah al-Shammari), ודן עימו בדרכים לחיזוק שיתוף הפעולה הצבאי בין המדינות. בפגישה, שהתקיימה ב-9 באפריל 2020 בשגרירות איראן בבגדאד, הדגישו השניים את חשיבות המערכה נגד הטרור, במיוחד נגד כוחות דאעש שנותרו בעיראק. כמו כן, דנו השניים במאבק נגד התפרצות הקורונה (מהר, 9 באפריל 2020).
 • ראש הארגון לעליה לרגל באיראן, עלי-רזא רשידיאן (Alireza Rashidian), הודיע, כי מתבצעות הכנות ותוכניות לחידוש שליחתם של עולי רגל איראנים למקומות הקדושים לשיעים בעיראק ובסוריה לאחר בלימת מגפת הקורונה. הוא ציין, כי הארגון מגבש פרוטוקולים רפואיים בשיתוף משרד הבריאות וארגון “הסהר האדום” ופועל בתיאום עם משרד החוץ מול עיראק וסוריה לחידוש העלייה לרגל. כמו כן, נעשות הכנות לספק את כל השירותים הנדרשים כדי לשמור על בריאותם של עולי הרגל. בתוך כך, הודיעו שלטונות עיראק, כי גבולות המדינה עם שכנותיה, ובהן איראן, עדיין סגורים וכי טרם התקבלה החלטה על פתיחתם מחדש. מושל העיר נג’ף, לואי אליאסרי (Luay al-Yassiri), הודיע, אף הוא, כי לא תתאפשר כניסת עולי רגל לעיר עד תום הקורונה (תסנים, 15 באפריל 2020).
 • חבר הועד המנהל של לשכת המסחר המשותפת לאיראן ולעיראק, סיד חמיד חסיני (Seyyed Hamid Hosseini), אמר, כי בשל התפרצות הקורונה רק שלושה מבין שמונת מעברי המכס הממוקמים לאורך גבול איראן-עיראק פעילים ומאפשרים מעבר של 700 עד 800 משאיות מאיראן לעיראק מדי יום. הוא ציין, כי כל מעברי הגבול בין איראן לחבל כורדיסטאן העיראקי פתוחים, אך סגירתם של רוב המעברים בין שתי המדינות משפיעה על היקף היצוא האיראני לעיראק (pana.ir, 15 באפריל 2020).
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, שוחח בטלפון עם יועצו הבכיר של מנהיג איראן לעניינים בינלאומיים, עלי-אכבר ולאיתי. הניה בירך את ולאיתי לרגל ראש השנה האיראנית החדשה והביע הזדהות עם מאבקה של איראן נגד מגפת הקורונה. כמו כן, שיבח הניה את עמדת איראן, ובמיוחד מנהיג איראן, כלפי הפלסטינים. ולאיתי הודה להניה על שיחת הטלפון ושיבח את מאבק “קבוצות ההתנגדות” הפלסטיניות. הוא ציין, כי פלסטין וירושלים שייכות לעולם המוסלמי וימשיכו בדרך ההתנגדות עד למימוש יעדי העם הפלסטיני (מהר, 5 באפריל 2020).
 • ראש הרשות השופטת באיראן, אבראהים ראיסי, שוחח ב-9 באפריל 2020 בטלפון עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה. ראיסי אמר, כי איראן מוטרדת בנוגע לחייהם של אלפי האסירים הפלסטינים בבתי הכלא הישראלים ושל תושבי עזה החיים “בבית הכלא הגדול בעולם” בצל התפרצות הקורונה. הוא אמר, כי שחרור האסירים הפלסטינים חיוני כיום יותר מכל דבר אחר, משום שהם נתונים בסכנה בשל התפרצות המגפה. כמו כן, הביע ראיסי דאגה מהמחסור בתרופות, בציוד ובשירותים רפואיים ברצועת עזה וכינה את המגבלות, שהטילה ישראל על עזה, “פשע נגד האנושות”. ראש הרשות השופטת האיראנית מתח ביקורת על שתיקת האו”ם, ארגוני זכויות האדם ומדינות האזור לנוכח פעולות ישראל בעזה, המעודדת, לדבריו, את ישראל להמשיך בפשעיה נגד העם הפלסטיני ועזה. הוא הביע את הערכתו ל”עמדות המהפכניות” של חמאס ושל אסמאעיל הניה והבטיח, כי איראן תמשיך בתמיכתה בפלסטינים בהתאם לדברי מנהיג איראן שהדגיש, כי סוגיית פלסטין ושחרור ירושלים היא הסוגייה החשובה ביותר עבור העולם המוסלמי. הניה הודה לראיסי על תמיכת איראן בעם הפלסטיני ובעזה והדגיש, כי “דרך ההתנגדות” תימשך עד לניצחון על הציונים ושחרור כל האסירים הפלסטינים (תסנים, 9 באפריל 2020).
 • חסין אמיר עבדאללהיאן (Hossein Amir Abdollahian), יועצו הבכיר לעניינים בינלאומיים של יו”ר המג’לס, קרא לקהילה הבינלאומית להתגייס לעזרת הפלסטינים במאבק נגד מגפת הקורונה. בפגישה עם השגריר הפלסטיני בטהראן, צלאח אלזואוי (Salah al-Zawawi), הזהיר עבדאללהיאן, כי “פשעי הציונים”, הממשיכים בסגר על עזה והגדה המערבית, יעוררו את זעמם של הפלסטינים ו”ההתנגדות”. כמו כן, העלה הבכיר האיראני על נס את תרומת מפקד כוח קדס לשעבר של משמרות המהפכה, קאסם סלימאני, למאבק הפלסטיני ואמר, כי הוא תמיד האמין ב”שחרור ירושלים”. אלזואוי הביע הערכה לתמיכת איראן בפלסטינים והדגיש את הצורך בהמשך המאבק הפלסטיני עד ל”שחרורה המלא של פלסטין” (פארס, 9 באפריל 2020).