מבט לאיראן

5–19 באוגוסט 2021 מאת: ד"ר רז צימט
מזכ

מזכ"ל חזבאללה, חסן נצראללה (אלמיאדין, 15 באוגוסט 2021).

פגישת מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי עם מפקד

פגישת מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי עם מפקד "הגיוס העממי" (אילנ"א, 7 באוגוסט 2021).

פגישת נשיא איראן ושר החוץ העיראקי (פארס, 10 באוגוסט 2021).

פגישת נשיא איראן ושר החוץ העיראקי (פארס, 10 באוגוסט 2021).

שגריר איראן בעיראק, אירג' מסג'די (תסנים, 16 באוגוסט 2021).

שגריר איראן בעיראק, אירג' מסג'די (תסנים, 16 באוגוסט 2021).

פגישת נשיא איראן ראיסי עם אסמאעיל הניה (אתר רשות השידור, 6 באוגוסט 2021).

פגישת נשיא איראן ראיסי עם אסמאעיל הניה (אתר רשות השידור, 6 באוגוסט 2021).

במוקד אירועי השבוע
 • בכירים ב”חזית ההתנגדות” ניצלו את השתתפותם בטקס השבעתו של נשיא איראן, אבראהים רא’יסי, שהתקיים בטהראן ב-5 באוגוסט 2021, לקיום שורה של פגישות עם בכירים בממשל האיראני. מפקד הגיוס העממי (ארגון הגג של המיליציות השיעיות העיראקיות) נפגש עם הנשיא רא’יסי, עם מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי ועם מפקד משמרות המהפכה, שהדגישו את הצורך בהאצת נסיגת הכוחות האמריקאים מעיראק. ראש הלשכה המדינית של חמאס, הניה, ומזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, נח’אלה, נפגשו, אף הם, עם שלושת הבכירים האיראנים, שהדגישו את תמיכת איראן בפלסטינים. בטקס ההשבעה נכחו, בצד עשרות משלחות זרות, גם סגן מזכ”ל חזבאללה, נעים קאסם, ונציגי החזית העממית לשחרור פלסטין.
 • מזכ”ל חזבאללה, חסן נצראללה, שב והצהיר, כי בכוונת ארגונו להביא דלק מאיראן ללבנון על רקע משבר הדלק המתמשך במדינה. בראיון טלוויזיוני אמר נצראללה, כי הבאת דלק וסולר מאיראן ללבנון הינה וודאית ותתבצע “לאור היום”.
 • בכיר במוסד הציבורי הסורי לחשמל עדכן, כי בקרוב ייחתמו חוזים עם חברה רוסית ועם חברה איראנית לתחזוקת שתי תחנות כוח מרכזיות בסוריה.
 • שר החוץ העיראקי, פואד חסין, הגיע ב-10 באוגוסט 2021 לביקור באיראן, במהלכו העביר לנשיא רא’יסי הזמנה להשתתף בפגישת פסגה בהשתתפות כמה ממנהיגי מדינות האזור. הפסגה אורגנה ביוזמת עיראק ואמורה להתקיים בבגדאד בסוף אוגוסט.
המעורבות האיראנית בסוריה ובלבנון
 • מנהל היצור במוסד הציבורי הסורי לחשמל, נג’ואן אלח’ורי (Najwan al-Khouri), מסר, כי בקרוב ייחתמו חוזים עם חברה רוסית ועם חברה איראנית לתחזוקת שתי תחנות כוח מרכזיות בסוריה. הוא ציין, כי חברה רוסית תקבל את האחריות לעבודות שיקום ותחזוקה בתחנת הכוח תשרין ואילו חברה איראנית תהיה אחראית לעבודות בתחנת הכוח מחרדה (Mehardeh) שממערב לעיר חמה. בתמורה לשירותים, שיסופקו על-ידי החברה האיראנית, תספק סוריה לאיראן פוספטים (www.shaam.org, 5 באוגוסט 2021).
 • מזכ”ל חזבאללה, חסן נצראללה, שב והצהיר, כי בכוונת הארגון להביא דלק מאיראן ללבנון על רקע משבר הדלק המתמשך במדינה. בראשית אוגוסט דיווחו מקורות תקשורת בלבנון, כי נצראללה עדכן פעילי חזבאללה, כי בכוונת הארגון להביא בקרוב דלק מאיראן ללבנון דרך הים או היבשה וכי אנשי הארגון נמצאים באיראן כדי להשלים את הדיונים בנושא זה. בנאום, שנשא ב-15 באוגוסט 2021, אמר נצראללה, כי חזבאללה יביא בוודאות דלק וסולר מאיראן וכי הדבר יתבצע לאור היום. הוא ציין, כי בכוונתו לספק פרטים נוספים בעניין זה בימים הקרובים (אלמיאדין, 15 באוגוסט 2021) . ב-18 באוגוסט אכן הודיע כי ספינה איראנית נושאת מזוט תצא בתוך שעות ללבנון .
המעורבות האיראנית בעיראק
 • מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, עלי שמח’אני (Ali Shamkhani), נפגש ב-7 באוגוסט 2021 עם פאלח אלפיאד (Faleh al-Fayyad), מפקד הגיוס העממי (ארגון הגג של המיליציות השיעיות העיראקיות), שהגיע לטהראן כדי להשתתף בטקס השבעתו של הנשיא רא’יסי. שמח’אני שיבח את תפקיד המיליציות השיעיות בהבטחת הביטחון והיציבות בעיראק והדגיש את הצורך לחזקן ולהגביר את התיאום בינן לבין צבא עיראק. כמו כן, קרא שמח’אני להאצת נסיגת הכוחות האמריקאים מעיראק (אילנ”א, 7 באוגוסט 2021). במהלך שהותו בטהראן נפגש אלפיאד גם עם נשיא איראן ראיסי ועם מפקד משמרות המהפכה, חסין סלאמי (Hossein Salami), ששיבח את פעילות המיליציות השיעיות העיראקיות ואמר, כי האמריקאים ניצבים בפני שתי אפשרויות רעות: להישאר בעיראק ולהיפגע או להיכשל ולסגת מעיראק. אלפיאד הודה על תמיכת איראן ומשמרות המהפכה בעיראק ובמיליציות השיעיות (תסנים, 8 באוגוסט 2021).
 • שר החוץ העיראקי, פואד חסין (Fuad Hussein), הגיע ב-10 באוגוסט 2021 לביקור באיראן, במהלכו נפגש עם בכירים איראנים, בראשם הנשיא אבראהים רא’יסי; מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, עלי שמח’אני; ושר החוץ היוצא, מחמד ג’ואד זריף. במהלך הביקור העביר השר לנשיא רא’יסי הזמנה להשתתף בפגישת פסגה בהשתתפות כמה ממנהיגי מדינות האזור, בהן סעודיה ותורכיה, וכן נשיא צרפת, לדיון בסוגיות ביטחוניות ומדיניות. הפסגה, שאורגנה ביוזמת עיראק, אמורה להתקיים בבגדאד בסוף חודש אוגוסט (פארס, 10 באוגוסט 2021).
 • שגריר איראן בבגדאד, אירג’ מסג’די (Iraj Masjedi), אמר, כי איראן אינה תומכת באף מפלגה, קבוצה או אדם בבחירות הפרלמנטריות הצפויות בעיראק ב-10 באוקטובר 2021. הוא ציין, כי איראן תמכה תמיד באחדות הלאומית של עיראק ובשיתוף פעולה בין כלל המפלגות והזרים הפוליטיים במדינה. מסג’די הוסיף, כי הביקורים התכופים של בכירים עיראקים באיראן מעידים על הקשרים הנרחבים, שיש לאיראן עם כל המפלגות, הקבוצות והעדות בעיראק, והדגיש, כי לא זו בלבד שאיראן אינה תומכת באף מועמד ספציפי אלא אף מנסה למנוע כל התערבות בהליך הבחירות (תסנים, 16 באוגוסט 2021).
 • נשיא איראן רא’יסי שוחח ב-17 באוגוסט 2021 עם ראש ממשלת עיראק, מצטפא אלכאט’מי. רא’יסי הודה לאלכאט’מי על ההזמנה להשתתף בוועידת הפסגה של מדינות האזור בבגדאד ובירך אותו על היוזמה. הוא הדגיש, כי אך ורק מדינות האזור יכולות להחליט בנוגע לגורל האזור. רא’יסי קרא להאצת מימוש הפרויקטים המשותפים לשתי המדינות, בהם סלילת מסילת הרכבת משלמצ’ה שבדרום-מערב איראן לבצרה, ואמר, כי מימוש ההסכמים והפרויקטים המשותפים יסייע להרחבת הקשרים הכלכליים והמסחריים בין שתי המדינות. בנוסף על כך, הודה רא’יסי לעיראק על אירוח עולי הרגל האיראנים למקומות הקדושים לשיעה בעיראק והביע תקווה כי בתום מגפת הקורונה, יהיה ניתן להגדיל את מספר עולי הרגל. אלכאט’מי בירך את ראיסי על כניסתו לתפקיד נשיא איראן ואיחל לו הצלחה בתפקידו (איסנ”א, 17 באוגוסט 2021).
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • נשיא איראן, אבראהים רא’יסי, נפגש ב-6 באוגוסט 2021 עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, שהגיע לטהראן כדי להשתתף בטקס השבעתו של הנשיא הנבחר. רא’יסי אמר בפגישה, כי העימות האחרון בין ישראל לפלסטינים בעזה הוכיח, כי היוזמה נמצאת בידי “ההתנגדות” וכי יש ביכולתה לנצח במערכה נגד “האויב הציוני”. הוא ציין, כי הלוחמים ו”ההתנגדות” הם שיקבעו את עתיד פלסטין והאזור. רא’יסי הדגיש, כי איראן תמיד תמכה בלוחמים הפלסטינים ומעולם היה ספק בנוגע למדיניות זו (אתר רשות השידור האיראנית, 6 באוגוסט 2021). רא’יסי נפגש גם עם מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, זיאד אלנח’אלה, שהגיע, אף הוא, לטקס ההשבעה. רא’יסי הצהיר בפגישה, כי “ההתנגדות” היא הדרך היחידה לניצחון על “הציונים”. הוא ציין, כי “המשטר הציוני” לא כיבד אף אחד מההסכמים עליהם חתם וכי מי שחותר לנורמליזציה עם משטר זה, ייווכח במהרה בטעותו (פארס, 6 באוגוסט 2021). במהלך ביקורם בטהראן נפגשו הניה ואלנח’אלה גם עם מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי, עלי שמח’אני, ועם מפקד משמרות המהפכה, חסין סלאמי (Hossein Salami), שהדגישו את תמיכת איראן בפלסטינים. סלאמי בירך את הבכירים הפלסטינים על ניצחונות “ההתנגדות הפלסטינית” במהלך מבצע “שומר החומות” וציין, כי רק כוח יכול לרסן את “הציונים הסוררים” וכי חיזוק פלסטין הוא אסטרטגיה ודפוס פעולה שאסור שייפסקו (תסנים, 7 באוגוסט; 9 באוגוסט; אלמיאדין, 9 באוגוסט 2021).
 • זיאד אלנח’אלה התייחס בריאיון עיתונאי לסיוע שמעניקה איראן לארגונים הפלסטינים. לדברי אלנח’אלה, אם איראן מסייעת לג’האד האסלאמי בפלסטין בגרוש אחד, חמאס מקבלת פי עשרה. הוא הכחיש את הטענה שהארגון שהוא עומד בראשו שייך לאיראן. לדבריו, הוא רואה באיראן מדינה מוסלמית חזקה המסוגלת להתמודד עם ארצות הברית וכי לא משנה אם התמיכה בעם הפלסטיני מגיעה ממקור סוני או שיעי. אלנח’אלה מתח ביקורת על כך שהמדינות הסוניות אינן מסייעות כלכלית או מדינית לפלסטינים (ערבי 21, 2 באוגוסט 2021).