מבט לאיראן

23 בדצמבר 2021 – 6 בינואר 2022 מאת: ד"ר רז צימט
במוקד אירועי השבוע
 • איראן גינתה את התקיפה בנמל לאד’קיה שבסוריה ב-28 בדצמבר 2021, שיוחסה לישראל. דובר משרד החוץ האיראני כינה את פעולת ישראל “מעשה תוקפנות בלתי אנושי” והפרה בוטה של ריבונות סוריה והחוק הבינלאומי וקרא לקהילה הבינלאומית למנוע את הישנות התקיפות הישראליות.
 • עלייתם לרגל של אזרחים איראנים לסוריה התחדשה ב-2 בינואר 2022 לאחר שהופסקה בעקבות התפרצות הקורונה לפני כשנתיים.
 • שגריר איראן בסוריה אמר בריאיון לאתר הלבנוני אלעהד, כי היחסים בין איראן וסוריה מתמקדים כיום במישור הכלכלי. הוא הדגיש את חשיבות שיתוף הפעולה הכלכלי והמסחרי בין המדינות ואת הצורך להסיר את החסמים המונעים את הרחבתו.
 • מנהיג איראן, עלי ח’אמנהאי, הצהיר, כי דמו של קאסם סלימאני אילץ את הכוחות האמריקאים לסגת מאפגניסטאן ומעיראק וחיזק את “חזית ההתנגדות” באזור. דבריו נאמרו במהלך פגישה עם בני משפחתו של סלימאני לרגל יום השנה השני למותו. איראן ובעלות בריתה באזור קיימו בשבוע האחרון טקסים לזכרם של סלימאני ואבו-מהדי אלמהנדס, שחוסלו על-ידי ארצות הברית בינואר 2020.
 • שר החוץ העיראקי הגיע בסוף דצמבר לביקור בטהראן, במהלכו נפגש עם בכירים בממשל האיראני ודן עימם בקשרים בין שתי המדינות, בהתפתחויות באזור ובשיחות הגרעין בווינה.
 • שר התחבורה האיראני ביקר בסוף דצמבר בעיראק ודן עם בכירים בממשל העיראקי בהרחבת שיתוף הפעולה בין שתי המדינות. במהלך הביקור חתם השר על מזכר הבנה לביצוע פרויקט סלילת מסילת הרכבת משלמצ’ה שבמערב איראן לבצרה שבדרום עיראק.
 • שגריר איראן באפגניסטאן אמר בריאיון לרשת טלוויזיה אפגאנית, כי איראן לא תכיר בממשלת הטאלבאן כל עוד היא אינה כוללת את כלל הקבוצות האתניות במדינה. לדבריו, אם תקום באפגניסטאן ממשלה רחבה, איראן תעודד מדינות נוספות להכיר בה.
המעורבות האיראנית בסוריה
 • איראן גינתה את התקיפה, שיוחסה לישראל, בשטח אחסון המכולות בנמל לאד’קיה שבסוריה ב-28 בדצמבר 2021. דובר משרד החוץ האיראני, סעיד ח’טיבזאדה (Saeed Khatizadeh), כינה את פעולת ישראל “מעשה תוקפנות” בלתי אנושי ובלתי מוסרי המהווה הפרה בוטה של ריבונות סוריה והחוק הבינלאומי ומשקף את כוונות “המשטר הציוני” לייצר משבר וכאוס באזור. הוא האשים את ישראל, שתקפה לדבריו “מחסני מזון ותרופות”, ברצון לערער את היציבות והביטחון באזור באמצעות תקיפות חוזרות ונשנות נגד סוריה בתירוצים דמיוניים וחסרי כל בסיס. ח’טיבזאדה קרא לקהילה הבינלאומית לנקוט את כל הצעדים הדרושים על מנת למנוע את הישנות התקיפות הישראליות המסכנות, לדבריו, את השלום והביטחון באזור (תסנים, 29 בדצמבר 2021).
 •  שר התחבורה הסורי, זהיר ח’זים (Zuhair Khazim), נפגש ב-23 בדצמבר 2021 בדמשק עם נציגי חברות איראניות ודן עימם בדרכים להרחבת שיתוף הפעולה בתחומי התחבורה היבשתית והאווירית בין המדינות. ח’זים הדגיש את חשיבות הרחבת שיתוף הפעולה בין שתי המדינות על רקע הסנקציות המערביות על ארצו. בפגישה דנו שני הצדדים באפשרות להקים חברות תעופה משותפות, לתמוך בפרויקטים לשיקום ולתחזוקה של כבישים ולהשקיע בבניית כבישים וגשרים חדשים בסוריה (אירנ”א, 23 בדצמבר 2021).
פגישת שר התחבורה הסורי עם נציגי חברות איראניות (אירנ"א, 23 בדצמבר 2021).
פגישת שר התחבורה הסורי עם נציגי חברות איראניות (אירנ”א, 23 בדצמבר 2021).
 • ראש הארגון האיראני לעלייה לרגל, עלי-רזא רשידיאן (Alireza Rashidian), הודיע על חידוש עלייתם לרגל של אזרחים איראנים לסוריה החל מראשית ינואר 2022. הוא ציין, כי קבוצה ראשונה של עולי רגל איראנים תצא לסוריה ב-2 בינואר 2022 בעקבות הסכמת סוריה (yjc.ir, 28 בדצמבר 2021). בנובמבר 2021 הגיעה משלחת בראשות רשידיאן לביקור בסוריה, במהלכו נידון חידוש עלייתם לרגל של אזרחים איראנים למקומות הקדושים לשיעה בסוריה, שהופסקה בעקבות התפרצות הקורונה. במהלך הביקור סיכמו שתי המדינות, כי בשלב ראשון יותר ל-100 אלף עולי רגל איראנים בשנה להגיע לסוריה (איסנ”א, 12 בנובמבר 2021).
 • שגריר איראן בסוריה, מהדי סבחאני (Mehdi Sobhani), נפגש עם שר התיירות הסורי, מחמד ראמי מרתיני (Mohammed Rami Martini), ודן עימו בתוכניות לעידוד תיירים סורים לבקר באיראן. שר התיירות הסורי הביע עניין בהגדלת תנועת התיירים ועולי הרגל בין שתי המדינות וקרא לאיראן להגביר את חשיפת יעדי התיירות האיראנים לאזרחים סורים, ובכלל זה לצרכי תיירות מרפא (yjc.ir, 30 בדצמבר 2021).
פגישת שר התיירות הסורי עם שגריר איראן בדמשק (yjc.ir, 30 בדצמבר 2021).
פגישת שר התיירות הסורי עם שגריר איראן בדמשק (yjc.ir, 30 בדצמבר 2021).
 • אתר החדשות הסורי האופוזיציוני זמאן אלוצל (Zaman al-wasl) דיווח (26 בדצמבר 2021), כי החטיבה האפגאנית פאטמיון הפועלת בחסות משמרות המהפכה בסוריה העבירה בסוף דצמבר 2021 כשלושים משפחות אפגאניות-שיעיות, שבניהן משרתים בחטיבה מאיראן לסוריה. על-פי הדיווח, הועברו המשפחות במטוס מאיראן לשדה התעופה הבינלאומי בדמשק ומשם הוסעו באוטובוסים למקום מגוריהן החדש. רוב המשפחות הועברו לאלבוכמאל שבמזרח סוריה ושמונה מהן הועברו בליווי משאיות של מיליציות הקשורות למשמרות המהפכה לעיירה ילדא שמדרום לדמשק, בסמוך לבסיסים צבאיים בהם משרתים בני המשפחות.
 • שגריר איראן בדמשק, מהדי סבחאני (Mehdi Sobhani), אמר בריאיון לאתר החדשות של חזבאללה אלעהד (2 בינואר 2022), כי היחסים בין איראן וסוריה מתמקדים כיום במישור הכלכלי. הוא ציין, כי שיתוף הפעולה הכלכלי והמסחרי בין שתי המדינות הוא נושא חשוב וכי יש להסיר את החסמים המונעים את הרחבתו של שיתוף פעולה זה. השגריר הדגיש את הצורך בהבטחת מימון פרויקטים, שנועדו לשקם את סוריה ולחזק את היציבות במדינה כדי לעודד את המשקיעים בה. סבחאני ציין, כי בחודשים האחרונים התקיימו כמה ירידים כלכליים בסוריה, בהם השתתפו כ-120 חברות איראניות. בהתייחסו לנוכחות האמריקאית בסוריה אמר השגריר האיראני, כי הכוחות האמריקאים ייאלצו בסופו של דבר לסגת מסוריה. הוא ציין, כי ארצות הברית אינה יכולה עוד לקבוע את גורל האזור וכי “ציר ההתנגדות” מהווה כיום אחד הגורמים החדשים המשפיעים ביותר באזור.
המעורבות האיראנית בעיראק
 • מנהיג איראן, עלי ח’אמנהאי, הצהיר, כי דמו של מפקד כוח קדס לשעבר של משמרות המהפכה, קאסם סלימאני, אילץ את הכוחות האמריקאים לסגת מהאזור. בפגישה עם בני משפחתו של סלימאני ועם בכירים במשמרות המהפכה לרגל יום השנה השני לחיסולו על-ידי ארצות הברית, אמר ח’אמנהאי, כי אויבי איראן חשבו שעבודתם תסתיים בעקבות מותם של סלימאני ואבו-מהדי אלמהנדס, אך בזכות דמו של סלימאני, נאלצה ארצות הברית לברוח מאפגניסטאן ולהודיע על נסיגת כוחותיה הצבאיים מעיראק. גם בתימן השיגה “חזית ההתנגדות” התקדמות ובסוריה לא נותרה עוד תקווה עבור האויב. ח’אמנהאי טען, כי “חזית ההתנגדות” באזור משגשגת יותר ובעלת תקווה רבה יותר כיום מאשר לפני שנתיים (תסנים, 1 בינואר 2022).
פגישת מנהיג איראן עם בני משפחתו של קאסם סלימאני (תסנים, 1 בינואר 2022).
פגישת מנהיג איראן עם בני משפחתו של קאסם סלימאני (תסנים, 1 בינואר 2022).
 • שר החוץ העיראקי, פואד חסין (Fuad Hussein), הגיע ב-22 בדצמבר 2021 לביקור בטהראן, במהלכו נפגש עם בכירים איראנים, בראשם הנשיא, אבראהים ראיסי, ושר החוץ האיראני, חסין-אמיר עבדאללהיאן (Hossein Amir Abdollahian), ודן עימם בקשרים בין המדינות, בהתפתחויות באזור ובשיחות הגרעין בין איראן למעצמות המערב בווינה. לביקור שר החוץ העיראקי התלווה קאסם אלאערג’י (Qassim al-Araji), היועץ לביטחון לאומי של עיראק. במסיבת עיתונאים משותפת לשני שרי החוץ אמר עבדאללהיאן, כי שתי המדינות נחושות להשלים את סלילת מסילת הרכבת משלמצ’ה שבמערב איראן לבצרה שבדרום עיראק ולבטל את הוויזות ביניהן. עוד אמר שר החוץ האיראני, כי עודכן על-ידי עמיתו העיראקי בנוגע לנסיגת הכוחות הצבאיים האמריקאים מעיראק. בפגישתו עם שר החוץ העיראקי בירך הנשיא ראיסי על הבחירות הפרלמנטריות, שהתקיימו בחודש אוקטובר בעיראק, והצהיר, כי איראן תומכת בהקמת ממשלה חזקה ובשמירת היציבות והביטחון במדינה. בהתייחסו לנסיגת הכוחות האמריקאים מעיראק אמר ראיסי, כי אלמלא התנגדותם של העיראקים, היו האמריקאים נשארים במדינה (איסנ”א, 23 בדצמבר 2021).
פגישת הנשיא ראיסי עם משלחת בראשות שר החוץ העיראקי (איסנ"א, 23 בדצמבר 2021).
פגישת הנשיא ראיסי עם משלחת בראשות שר החוץ העיראקי (איסנ”א, 23 בדצמבר 2021).
 • שר התחבורה האיראני, רסתם קאסמי (Rostam Ghasemi), החל ב-26 בדצמבר 2021 ביקור בן ארבעה ימים בעיראק, במהלכו נפגש עם בכירים עיראקים ודן עימם בהרחבת שיתוף הפעולה בין שתי המדינות בתחומי התחבורה. בין היתר, נפגש קאסמי עם ראש ממשלת עיראק, עם נשיא עיראק, עם שר התחבורה העיראקי, עם מנכ”ל חברת הרכבות העיראקית ועם כמה מושלים. במהלך הביקור חתם השר על מזכר הבנה לביצוע פרויקט מסילת הרכבת משלמצ’ה לבצרה. בתום יומו הראשון של הביקור עדכן השר, כי ביצוע הפרויקט אמור להתחיל בתוך כחודש ימים ובתוך כחודשיים תוקם חברה משותפת לשתי המדינות לצורך מימושו (אירנ”א; תסנים, 26 בדצמבר 2021).
פגישת שר התחבורה האיראני עם נשיא עיראק, ברהם צאלח (תסנים, 27 בדצמבר 2021).
פגישת שר התחבורה האיראני עם נשיא עיראק, ברהם צאלח (תסנים, 27 בדצמבר 2021).
 •  שגריר איראן בעיראק, אירג’ מסג’די (Iraj Masjedi), נפגש ב-23 בדצמבר 2021 עם שר החשמל העיראקי, עאדל כרים (Adel Karim), ודן עימו בשיתוף הפעולה בין שתי המדינות. שר החשמל העיראקי הזמין את עמיתו האיראני, עלי-אכבר מחראביאן (Ali-Akbar Mehrabian), לביקור בבגדאד (אירנ”א, 23 בדצמבר 2021). בספטמבר 2021 ביקר כרים בטהראן ודן עם בכירים איראנים בשיתוף הפעולה בין המדינות בתחומי האנרגיה והגז.
פגישת שגריר איראן בבגדאד עם שר החשמל העיראקי (אירנ"א, 23 בדצמבר 2021).
פגישת שגריר איראן בבגדאד עם שר החשמל העיראקי (אירנ”א, 23 בדצמבר 2021).
 • מחוז מערב אזרביג’אן שבצפון-מערב איראן ומחוז ארביל שבחבל הכורדי בצפון עיראק חתמו על מזכר הבנה להרחבת שיתוף הפעולה הכלכלי והמסחרי בין שני המחוזות. המזכר מתייחס, בין היתר, להקמת אזור סחר חופשי בגבול בין שני המחוזות, להפעלת קווי תעופה בין הערים ארביל שבעיראק לארומיה (Orumieh) שבאיראן ולהרחבת שעות פעילותם של מעברי הגבול בין שתי המדינות הממוקמים בשטח המחוזות הללו. סגן מושל מערב אזרביג’אן לתיאום עניינים כלכליים, נאדר צאדקי (Nader Sadeghi), אמר, כי שני הצדדים הסכימו להקים חברות תחבורה משותפות, שיקלו על תנועת המסחר בין המחוזות. עוד ציין צאדקי, כי במסגרת מזכר ההבנה הביע המחוז האיראני נכונות להקים בכורדיסטאן העיראקית מפעלי תעשיה בתחומי עיבוד מזון, מיצים ומוצרי חלב (איסנ”א, 29 בדצמבר 2021).
המעורבות האיראנית באפגניסטאן
 • שליחו של נשיא איראן לענייני אפגניסטאן, חסן כאט’מי-קמי (Hassan Kazemi-Qomi), נפגש ב-26 בדצמבר 2021 בטהראן עם מחמד מחקק (Mohammad Mohaqiq), מנהיג מפלגת האחדות האסלאמית העממית של אפגניסטאן וחבר המועצה העליונה של ההתנגדות הלאומית באפגניסטאן, וקרא לפתרון של שלום למשבר במדינה באמצעות שיחות בין כלל הקבוצות הפוליטיות והאתניות. כאט’מי-קמי ציין, כי איראן מקיימת קשרים ידידותיים עם כלל הפלגים הפוליטיים באפגניסטאן ומוכנה לתווך ביניהם כדי להבטיח את השלום והיציבות במדינה. המנהיג ההזארי, מחמד מחקק, הודה לאיראן על הסיוע, שהעניקה בשנים האחרונות למיליוני פליטים אפגאנים, שעזבו את ארצם, והביע תמיכה בדיאלוג פנים-אפגאני לפתרון חילוקי הדעות במדינה (איסנ”א, 26 בדצמבר 2021).
פגישת שליח נשיא איראן לענייני אפגניסטאן עם מנהיג מפלגת האחדות האסלאמית האפגאנית (איסנ"א, 26 בדצמבר).
פגישת שליח נשיא איראן לענייני אפגניסטאן עם מנהיג מפלגת האחדות האסלאמית האפגאנית
(איסנ”א, 26 בדצמבר).
 • שגריר איראן באפגניסטאן, בהאדר אמיניאן (Bahador Aminian), אמר בריאיון לרשת האפגאנית טלוע ניוז (Tolo news, 2 בינואר 2022), כי איראן לא תכיר בממשלת הטאלבאן כל עוד היא אינה כוללת את כלל הקבוצות האתניות במדינה. הוא ציין, כי אם תקום באפגניסטאן ממשלה רחבה, איראן תעודד מדינות נוספות להכיר בה. אמיניאן הזהיר מפני המשך המשבר הכלכלי באפגניסטאן ואמר, כי הבעיות הכלכליות יובילו להמשך הגירה מהמדינה ולהגברת פעילותן של קבוצות טרור, ובמיוחד דאעש, מה שיאיים על האזור כולו.
 • הקונסוליה האיראנית במזאר שריף שבצפון אפגניסטאן הודיעה על המשך חלוקת סיוע הומניטרי לתושבים במחוז קונדוז. בהודעת הקונסוליה נאמר, כי הסיוע כולל אורז, קמח, שמן ומוצרים נוספים. סוכנות הידיעות “תסנים” דיווחה (31 בדצמבר 2021), כי במהלך החודשים האחרונים העבירה איראן 13 משלוחי סיוע הומניטרי לאזורים שונים ברחבי אפגניסטאן. בדיווח נמסר, כי סגן שגריר איראן באפגניסטאן, סיד חסן מרתזוי (Seyyed Hassan Mortazavi), אמר לאחרונה, כי מנהיג איראן, עלי ח’אמנהאי, הדגיש את הצורך בהמשך הסיוע ההומניטרי האיראני לתושבי אפגניסטאן.
סיוע איראני לאפגניסטאן (תסנים, 31 בדצמבר 2021).
סיוע איראני לאפגניסטאן (תסנים, 31 בדצמבר 2021).
מעורבות איראן בזירה הפלסטינית
 • ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, אמר בריאיון לרשת אלג’זירה (1 בינואר 2022), כי היחסים של חמאס עם איראן הם יחסים איתנים שנמשכים לאורך שלושים שנה אך יחד עם זאת הדגיש שחמאס לא תלחם “מלחמת פרוקסי” עבור אף אחד. הוא ציין שפרויקט יצור הרקטות של חמאס החל בשנת 2009-2008 מיד לאחר מבצע “עופרת יצוקה” וכי איראן ומספר מדינות תמכו בפרויקט הייצור העצמי. הוא אף נקב בסכום של 70 מיליון דולרים אותו, לדבריו, העבירה איראן לתמיכה בתוכנית.