מבט לאיראן

22-8 ביולי 2021 מאת: ד"ר רז צימט
לוחם משמרות המהפכה שנהרג בסוריה (איסנ

לוחם משמרות המהפכה שנהרג בסוריה (איסנ"א, 9 ביולי 2021).

ביקור מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה במטה חטיבת פאטמיון בסוריה (חשבון הטוויטר של אסמאעיל קאא'ני, 9 ביולי 2021).

ביקור מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה במטה חטיבת פאטמיון בסוריה (חשבון הטוויטר של אסמאעיל קאא'ני, 9 ביולי 2021).

פגישת המשלחת הפרלמנטרית האיראנית עם ראש ממשלת סוריה ערנוס (סוכנות הידיעות סאנא, 9 ביולי 2021).

פגישת המשלחת הפרלמנטרית האיראנית עם ראש ממשלת סוריה ערנוס (סוכנות הידיעות סאנא, 9 ביולי 2021).

שר המודיעין האיראני מבקר במקום חיסולם של קאסם סלימאני ואבו-מהדי אלמהנדס (פארס, 14 ביולי 2021).

שר המודיעין האיראני מבקר במקום חיסולם של קאסם סלימאני ואבו-מהדי אלמהנדס (פארס, 14 ביולי 2021).

פגישת שגריר איראן בבגדאד עם מ

פגישת שגריר איראן בבגדאד עם מ"מ שר הבריאות העיראקי (תסנים, 11 ביולי 2021).

במוקד אירועי השבוע
 • לוחם משמרות המהפכה נהרג ב-9 ביולי 2021 בסוריה, ככל הנראה בפיצוץ מוקש.
 • מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, אסמאעיל קאא’ני, קיים לאחרונה ביקור בסוריה, במהלכו ביקר במטה חטיבת פאטמיון האפגאנית הפועלת בחסות משמרות המהפכה. בתקשורת האיראנית לא נמסרו פרטים נוספים אודות מועד הביקור ותכניו.
 • משלחת מסחרית איראנית צפויה לבקר בסוריה בסוף חודש יולי 2021 לקידום שיתוף הפעולה בין שתי המדינות בתחום תעשיית המלט.
 • שר המודיעין האיראני, מחמוד עלוי, הגיע במחצית יולי 2021 לביקור בעיראק, במהלכו נפגש עם בכירים בממשל העיראקי ועם מפקד “הגיוס העממי”. הביקור התקיים שבוע בלבד לאחר ביקור של ראש ארגון המודיעין של משמרות המהפכה, חסין טאא’ב, בבגדאד.
 • נשיא איראן הנבחר, אבראהים ראיסי, שוחח בטלפון עם ראש הלשכה המדינית של חמאס ועם מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין. ראיסי הדגיש בפניהם את המשך תמיכת איראן בפלסטינים “עד לשחרור ירושלים”.
המעורבות האיראנית בסוריה
 • אמצעי התקשורת האיראנים דיווחו על מותו של לוחם משמרות המהפכה, רזא צפדרי (Reza Safdari), בסוריה ב-9 ביולי 2021, ככל הנראה בפיצוץ מוקש (איסנ”א, 9 ביולי 2021). על פי דיווחים מסוריה מדובר בקצין (Shaam, 9 ביולי 2021) .
 • מדיווח, שהתפרסם בחשבון הטוויטר של מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, אסמאעיל קאא’ני (9 ביולי 2021), עולה, כי הוא קיים לאחרונה ביקור בסוריה, במהלכו ביקר במטה חטיבת פאטמיון האפגאנית הפועלת בחסות משמרות המהפכה בסוריה. בתקשורת האיראנית לא נמסרו פרטים נוספים אודות מועד הביקור ותכניו.
 • משלחת פרלמנטרית איראנית בראשות עבאס גלרו (Abbas Golrou), סגן יו”ר אגודת הידידות איראן-סוריה במג’לס האיראני וחבר ועדת המג’לס ליחסי חוץ ולביטחון לאומי, ביקרה בשבוע שעבר בסוריה ונפגשה עם בכירים בממשל הסורי, בהם ראש הממשלה חסין ערנוס (Hussein Arnous), שר החוץ פיצל מקדאד (Faisal Mekdad), יו”ר הפרלמנט חמודה צבאע’ (Hammoudeh Sabbagh) ויועצת הנשיא אסד בת’ינה שעבאן (Bouthaina Shaaban). במהלך פגישותיהם בדמשק דנו חברי המשלחת בחיזוק הקשרים בין שתי המדינות, בעיקר בתחום הכלכלי, במצב בסוריה ובהתפתחויות בזירה האזורית והבינלאומית. ראש ממשלת סוריה ערנוס הדגיש בפגישתו עם חברי המשלחת, כי ממשלתו מעוניינת בחיזוק שיתוף הפעולה הכלכלי והמסחרי בין שתי המדינות והביע את הערכתו לתמיכת איראן בארצו בכל התחומים במהלך מלחמת האזרחים (טהראן טיימס; איסנ”א, 11-9 ביולי 2021).
 • משלחת של משרד החוץ האיראני בראשות ראש המחלקה לשלום ולביטחון בינלאומי, רזא נג’פי (Reza Najafi), ביקרה במחצית יולי 2021 בדמשק וקיימה פגישות עם בכירים בממשל הסורי. בפגישה עם שר החוץ הסורי, פיצל מקדאד (Faysal Mikdad), דנו הצדדים בדרכים לחזק את התיאום וההתייעצויות בין שתי המדינות בתחומים שונים. שר החוץ הסורי הודה לאיראן על תמיכתה הפוליטית, הצבאית והכלכלית בסוריה והדגיש את עומק היחסים האסטרטגיים בין שתי המדינות. עוזר שר החוץ האיראני אמר, כי ביקור המשלחת נועד לחזק את שיתוף הפעולה בין משרד החוץ האיראני למשרד החוץ הסורי (סאנ”א, 15 ביולי 2021).
 • לשכת המסחר המשותפת לאיראן ולסוריה הודיעה, כי בכוונתה להוציא משלחת מסחרית איראנית לסוריה בין התאריכים 26 ל-28 ביולי 2021. המשלחת, שתכלול אנשי עסקים ונציגי חברות מתחום המלט, צפויה להשתתף בוועידה הבינלאומית בדמשק, להיפגש עם סוחרים, יצרנים ויבואנים סורים הקשורים לתעשיית המלט ולדון עימם בייצוא מלט מאיראן לסוריה (אתר לשכת המסחר, 12 ביולי 2021).
 • נספח התרבות האיראני בסוריה, עלי-רזא פדוי (Alireza Fadavi), המשמש גם כאחראי מרכז התרבות האיראני בלאד’קיה, נפגש עם נשיא אוניברסיטת תשרין בלאד’קיה, בסאם חסן (Bassam Hassan), ושוחח עימו על חיזוק שיתוף הפעולה התרבותי בין האוניברסיטה למרכז התרבות האיראני ובהקמת מגמה לשפה ולספרות פרסית באוניברסיטה. נספח התרבות האיראני אמר בפגישה, כי המרכז האיראני מוכן לסייע בעניין זה. כמו כן, דנו השניים בהענקת מלגות לסטודנטים סורים ובהעברת ידע מאיראן למרצים באוניברסיטה. בפגישה בין הנספח התרבותי האיראני למירנא דלאלה (Mirna Dalalah), מזכירת סניף מפלגת הבעת’ באוניברסיטת תשרין, דנו השניים בהרחבת הקשרים המדעיים והתרבותיים בין שתי המדינות (תסנים, 12 ביולי). בחודש אפריל 2021 דיווחה סוכנות הידיעות “תסנים” על פעילות איראנית לקידום התרבות האיראנית בסוריה, הכוללת בעיקר הרחבת לימודי השפה הפרסית.
המעורבות האיראנית בעיראק
 • שר המודיעין האיראני, מחמוד עלוי (Mahmoud Alavi), הגיע במחצית יולי לביקור בעיראק, במהלכו נפגש עם בכירים בממשל העיראקי, ובראשם הנשיא ברהם צאלח וראש הממשלה מצטפא אלכאט’מי, ועם מפקד “הגיוס העממי” (מסגרת העל של המיליציות השיעיות בעיראק), פאלח אלפיאצ’ (Faleh al-Fayyad) (פארס, 14 ביולי; איסנ”א, 15 ביולי 2021).
 • ביקורו של שר המודיעין התקיים כשבוע לאחר ביקורו של ראש ארגון המודיעין של משמרות המהפכה, חסין טאא’ב (Hossein Taeb), בעיראק, במהלכו נפגש עם בכירים בממשל העיראקי ועם מפקדים במיליציות השיעיות העיראקיות הנתמכות על-ידי איראן.
 •  שגריר איראן בעיראק, אירג’ מסג’די (Iraj Masjedi), נפגש ב-11 ביולי עם מ”מ שר הבריאות ואיכות הסביבה העיראקי, האני אלעקאבי (Hani al-Uqabi), ודן עימו בהרחבת שיתוף הפעולה בין שתי המדינות בתחום הבריאות. כמו כן, דנו השניים בהחלטת שלטונות עיראק לחדש את עלייתם לרגל של אזרחים איראנים למקומות הקדושים לשיעה בעיראק במסגרת מגבלות הקורונה (תסנים, 11 ביולי 2021).
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • נשיא איראן הנבחר, אבראהים ראיסי, שוחח ב-13 ביולי בטלפון עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, ועם מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, זיאד אלנח’אלה. שני הבכירים הפלסטינים ברכו את ראיסי על ניצחונו בבחירות לנשיאות איראן והודו בפניו על תמיכת איראן בפלסטינים. ראיסי בירך את השניים על “ניצחונם הגדול” של הפלסטינים במערכה האחרונה בעזה והדגיש, כי איראן תמשיך בתמיכתה בפלסטין עד “לשחרור ירושלים” (פארס, 13 ביולי 2021).