מבט לאיראן

22 ביולי - 5 באוגוסט 2021 מאת: ד"ר רז צימט
סיד אחמד קרישי (שני משמאל), ממפקדי חטיבת פאטמיון (פארס, 24 ביולי 2021).

סיד אחמד קרישי (שני משמאל), ממפקדי חטיבת פאטמיון (פארס, 24 ביולי 2021).

הנשיא אסד ויו

הנשיא אסד ויו"ר המג'לס (תסנים, 28 ביולי 2021).

"בית המטבחיים של הנשרים": "ההתנגדות העיראקית" וצבא ארה"ב (תסנים, 22 ביולי 2021).

פגישת שגריר איראן עם ראשי שבטים עיראקים (אירנ

פגישת שגריר איראן עם ראשי שבטים עיראקים (אירנ"א, 2 באוגוסט 2021).

פגישת שגריר איראן בבגדאד עם מ

פגישת שגריר איראן בבגדאד עם מ"מ שר הבריאות העיראקי (אילנ"א, 2 באוגוסט 2021).

במוקד אירועי השבוע
 • מפקד איראני בחטיבת פאטמיון האפגאנית, הפועלת בחסות משמרות המהפכה, נהרג בסוריה. התקשורת האיראנית לא מסרה פרטים אודות נסיבות מותו.
 • יו”ר המג’לס, מחמד באקר קאליבאף, הגיע לביקור רשמי בן שלושה ימים בסוריה. במהלך ביקורו נועד קאליבאף עם בכירים סורים, בראשם הנשיא אסד, ודן עימם בחיזוק שיתוף הפעולה הכלכלי והמסחרי בין איראן וסוריה. בתוך כך, שבה התקשורת האיראנית והלינה על כך, שהיקף הייצוא האיראני לסוריה אינו מספק, במיוחד בהשוואה לייצוא התורכי לסוריה, שהיקפו גבוה פי 13 מזה האיראני.
 • מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, אסמאעיל קאא’ני, ביקר בבגדאד על רקע השיחות, שקיים ראש ממשלת עיראק, מצטפא אלכאט’מי, עם נשיא ארצות הברית, ג’ו ביידן, בנוגע להמשך הנוכחות האמריקאית בארצו. אמצעי תקשורת איראנים הגיבו בספקנות להודעת הנשיא ביידן לפיה ארצות הברית תסיים את משימותיה הקרביות בעיראק עד סוף 2021 והכוחות שיישארו במדינה יתמקדו במשימות ייעוץ ואימון. לטענת התקשורת באיראן, אין בכוונת ארצות הברית להסיג את כוחותיה מעיראק אלא להישאר במדינה בעילה אחרת.
 • בכיר מסחרי איראני הודיע, כי בכוונת איראן להשתתף בשלושה ירידים כלכליים בינלאומיים, שיתקיימו בעיראק בשבועות הקרובים. השתתפות איראן בירידים אלה נעשית במסגרת מאמציה הנמשכים להרחיב את היקף הייצוא האיראני לעיראק.
 • עיתון לבנוני המקורב לחזבאללה דיווח, כי מזכ”ל הארגון, חסן נצראללה, אמר בפגישה עם פעילי הארגון, כי בכוונת חזבאללה להביא בקרוב דלק ותרופות מאיראן ללבנון. 
מעורבות איראן בסוריה ובלבנון
 • התקשורת האיראנית דיווחה על מותו של סיד אחמד קרישי (Seyyed Ahmad Quraishi), מפקד איראני בחטיבת פאטמיון האפגאנית הפועלת בחסות משמרות המהפכה, בסוריה. דווח כי קרישי, שנפצע במהלך מלחמת איראן-עיראק, מת מפציעותיו, אך לא נמסרו פרטים נוספים אודות נסיבות מותו (פארס, 24 ביולי 2021).
 • יו”ר המג’לס, מחמד באקר קאליבאף (Mohammad Baqer Qalibaf), הגיע ב-27 ביולי 2021 בראש משלחת פרלמנטרית לביקור רשמי בן שלושה ימים בסוריה. במהלך ביקורו נועד קאליבאף עם בכירים סורים, בראשם הנשיא בשאר אסד, ראש הממשלה חסין ערנוס ושר החוץ פיצל מקדאד, ודן עימם בחיזוק שיתוף הפעולה הכלכלי בין איראן וסוריה, ובכלל זה בהסכמים הכלכליים בין המדינות, ובהרחבת הפעילות התעשייתית והמסחרית האיראנית בסוריה. ביומו הראשון של ביקורו בסוריה נפגש קאליבאף עם חמישים אנשי עסקים, סוחרים, תעשיינים וחקלאים מהמגזר הפרטי מאיראן ומסוריה והדגיש את הצורך בהסרת המכשולים המעכבים את הרחבת שיתוף הפעולה הכלכלי והמסחרי בין שתי המדינות. בפגישה, שבה נכח גם שר הכלכלה וסחר החוץ הסורי, מחמד ת’אמר אלח’ליל (Mohammad Samer al-Khalil), אמר קאליבאף, כי יש לשלב את המגזר הפרטי בהרחבת הקשרים הכלכליים בין המדינות (פארס, 28 ביולי 2021). ביומו השני של הביקור נפגש קאליבאף עם הנשיא אסד, שהצהיר, כי איראן היא שותפה חשובה עבור סוריה ושיבח את עמידתה לצד סוריה ב”מלחמתה נגד הטרור” בכל התחומים (תסנים, 28 ביולי 2021). עם שובו לטהראן אמר קאליבאף, כי במהלך שיחותיו בדמשק הוחלט על יישום הסכם לשיתוף פעולה בין שתי המדינות במהלך שלושת החודשים הקרובים. הוא ציין, כי הסוגיה הכלכלית היא הסוגיה המרכזית כיום בסוריה וכי הדבר מספק לאיראן הזדמנות כלכלית טובה (תסנים, 30 ביולי 2021).
 • אמצעי תקשורת איראנים דיווחו, כי היקף הייצוא האיראני לסוריה בשנה שעברה (2021-2020) הגיע ל-123 מיליון דולרים בלבד בהשוואה ל-516 מיליון דולרים בשנת 2011-2010. נתון זה בולט במיוחד בהשוואה להיקף הייצוא התורכי לסוריה שהגיע בשנה שעברה לקרוב ל-1.6 מיליארד דולרים, פי 13 מהיקף הייצוא האיראני. על-פי דיווח זה, איראן ממוקמת רק במקום השישי בהיקף הייצוא לסוריה (אחרי תורכיה, סין, מצרים, רוסיה והודו). (משרק ניוז, 31 ביולי 2021). המנכ”ל לענייני מדינות ערב ואפריקה בארגון לפיתוח מסחר, פרזאד פילתן (Farzad Piltan), אמר בעניין זה, כי בשונה מאיראן, לתורכיה יש גבול משותף עם סוריה ודרכים רבות לקיים עימה חילופי מסחר. הוא הוסיף, כי אחת הבעיות המרכזיות הפוגעות בסחר בין איראן לסוריה היא העדר תחבורה יבשתית בין המדינות והסנקציות הכלכליות המייקרות את התעבורה הימית ביניהן (אקתצאד ניוז, 31 ביולי 2021).
 • העיתון הלבנוני אלאח’באר דיווח (4 באוגוסט 2021), כי מזכ”ל חזבאללה, חסן נצראללה, אמר בפגישה עם פעילים בארגון, כי בכוונת חזבאללה להביא בקרוב דלק מאיראן ללבנון דרך הים או היבשה. עוד ציין נצראללה, כי אנשי הארגון נמצאים כעת באיראן כדי להשלים את הדיונים בנושא זה. כמו כן, עדכן נצראללה בנוגע לכוונת הארגון לייבא תרופות מאיראן לנוכח המחסור בהן בלבנוןה. (4 באוגוסט 2021 ).
המעורבות האיראנית בעיראק
 • סוכנות הידיעות שפק ניוז דיווחה (27 ביולי 2021), כי מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, אסמאעיל קאא’ני, הגיע ב-27 ביולי 2021 לביקור חשאי בבגדאד. הביקור התקיים על רקע ביקור ראש ממשלת עיראק, מצטפא אלכאט’מי, בארצות הברית ופגישתו עם נשיא ארצות הברית, ג’ו ביידן, שדנה בעתיד הנוכחות הצבאית האמריקאית בעיראק. על-פי דיווח זה, קאא’ני נפגש במהלך הביקור עם גורמים בממשל העיראקי ובמיליציות השיעיות ודן עימם בהסכמות, שהושגו בפגישת אלכאט’מי-ביידן. ביקורו הקודם של קאא’ני בעיראק התקיים, ככל הנראה, בראשית אפריל 2021, וגם הוא התמקד בדיאלוג האסטרטגי בין עיראק לארצות הברית ובמתקפות הנמשכות מצד המיליציות השיעיות הפרו-איראניות כנגד הכוחות האמריקאים בעיראק.
 • בתוך כך, נשמעו באיראן הסתייגויות מהודעת הנשיא ביידן בעקבות פגישתו עם ראש ממשלת עיראק, לפיה ארצות הברית תסיים את משימותיה הקרביות בעיראק עד סוף 2021 והכוחות שיישארו במדינה יתמקדו בייעוץ ובאימון הכוחות העיראקים המקומיים. בפרשנות, שהתפרסמה בעיתון האיראני כיהאן (Kayhan, 28 ביולי 2021) תחת הכותרת “נסיגת ארצות הברית מעיראק: טענה או עובדה?”, נכתב, כי בחינה של ההסכמות, שהושגו בין ארצות הברית לעיראק, מעלה בבירור כי אין בכוונת 2,500 אנשי הצבא האמריקאים לסגת מעיראק אלא להישאר במדינה בעילה אחרת.
 • סוכנות הידיעות פארס, המזוהה עם משמרות המהפכה, טענה, אף היא, כי אין בכוונת ארצות הברית להסיג את כוחותיה מעיראק. במאמר פרשנות (30 ביולי 2021) נכתב, כי בבסיסים האמריקאים המרכזיים בצפון עיראק ובעין אלאסד לא ניתן למצוא כל עדות לנסיגה אמריקאית צפויה, ואף ניתן לזהות הקמת מתקנים וביצורים נרחבים באזורים אלה. הנוכחות הצבאית האמריקאית בחבל הכורדי צפויה להישאר בשל התנגדות שלטונות החבל לנסיגה אמריקאית, בעוד שהנוכחות הצבאית בעין אלאסד תישאר משום שהיא חיונית להמשך פעילותם המבצעית של הכוחות האמריקאים במזרח סוריה. במאמר נכתב, כי כל נוכחות צבאית אמריקאית מנוגדת להחלטת הפרלמנט העיראקי, הדורשת את נסיגת הכוחות האמריקאים, גם אם נוכחות זו מוצגת כפעילות ייעוץ עבור הצבא העיראקי. סוכנות הידיעות “פארס” הזהירה מפני המשך נוכחות אנשי מודיעין ויועצים אמריקאים בעיראק ומהמשך השליטה האווירית האמריקאית במדינה, כמו גם מפעילותה הנמשכת של שגרירות ארצות הברית בבגדאד, שיכולה לשמש כ”בסיס ריגול צבאי”. גורמים רשמיים בטהראן נמנעו מפרסום תגובה רשמית לתוצאות ביקורו של ראש ממשלת עיראק בארצות הברית.
 • שר החוץ העיראקי, פואד חסין (Fuad Hussein), אמר בריאיון לערוץ טלוויזיה סעודי, כי נשיא עיראק, ברהם צאלח (Barham Salih), יגיע בקרוב לביקור באיראן לצורך התייעצויות עם בכירים בטהראן, שיעסקו בקשרים בין איראן לעיראק ולארצות הברית. עוד אמר השר, כי ראש ממשלת עיראק, מצטפא אלכאט’מי, צפוי להגיע, אף הוא, לביקור בטהראן בעקבות כניסתו לתפקיד של נשיא איראן הנבחר, אבראהים ראיסי, בראשית אוגוסט (איסנ”א, 31 ביולי 2021).
 • המנכ”ל לענייני מדינות ערב ואפריקה בארגון לפיתוח מסחר  פרזאד פילתן (Farzad Piltan), הודיע, כי איראן תשתתף בשלושה ירידים בינלאומיים, שיתקיימו בעיראק בשבועות הקרובים. הוא ציין, כי חברות איראניות ישתתפו ביריד המסחר הבינלאומי, שיתקיים בסוף אוגוסט בעיר סלימאניה שבצפון עיראק, ביריד הבינלאומי של תעשיית הבנייה, שיתקיים בראשית ספטמבר בעיר ארביל שבצפון עיראק וביריד הבינלאומי לחקלאות ולתעשיות המזון, שיתקיים בסלימאניה בחודשים הקרובים. עוד מסר פילתן, כי בשנה הקרובה מתוכננת השתתפותן של חברות איראניות בלפחות 15 ירידים בינלאומיים, שיתקיימו בעיראק (אילנ”א, 25 ביולי 2021).
 • מזכ”ל לשכת המסחר המשותפת לאיראן ולעיראק, ג’האנבח’ש סנג’אני (Jahanbakhsh Sanjani), עדכן, כי היקף היצוא האיראני לעיראק בשלושת החודשים האחרונים עמד על יותר מ-2.3 מיליארד דולרים ומשקף עלייה של 54 אחוזים בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. סנג’אני ציין, כי בשנה שעברה הגיע היקף היצוא האיראני לעיראק ליותר מ-7.4 מיליארד דולרים, מתוכו 2.7 מיליארד יצוא נפט ומוצרים פטרוכימיים, 1.7 מיליארד יצוא מוצרים תעשייתיים ו-1.7 מיליארד יצוא מזון ומוצרים חקלאיים. היקף היבוא האיראני מעיראק עמד על 131 מיליון דולרים בלבד. הוא הוסיף, כי פוטנציאל הייצוא האיראני לעיראק עומד על כ-40 עד 64 מיליארד דולרים בשנה והדגיש את הצורך להגדיל את היצוא הטכנולוגי לעיראק (אירנ”א, 29 ביולי 2021).
 • שגריר איראן בעיראק, אירג’ מסג’די (Iraj Masjedi), נפגש ב-1 באוגוסט 2021 עם עשרות ראשי שבטים עיראקים לרגל חג הקורבן וחג’ ע’דיר השיעי. בפגישה, שהתקיימה בשגרירות האיראנית, אמר מסג’די, כי נוכחות ראשי השבטים בפגישה מעידה על עוצמת הקשר בין שני העמים. ראשי חלק מהשבטים הודו לאיראן על הסיוע, שהעניקה לעיראק במערכה נגד דאעש והטרור, והדגישו את הצורך בסולידריות בין שתי המדינות. כמו כן, הם ביקשו מהשגריר לארגן עבורם פגישה עם מנהיג איראן, עלי ח’אמנהאי (אירנ”א, 2 באוגוסט 2021).
 • אירג’ מסג’די (Iraj Masjedi), נפגש בראשית אוגוסט עם ממלא-מקום שר הבריאות ואיכות הסביבה העיראקי, האני אלעקאבי (Hani al-Uqabi), ודן עימו בהסכמות, שהושגו בין משרדי הבריאות בשתי המדינות, בנוגע לוויתור על בדיקות קורונה (PCR) לאזרחים איראנים המגיעים לשדות התעופה בבגדאד ובנג’ף. השגריר ציין, כי אזרחים עיראקים המגיעים לאיראן אינם מחויבים בביצוע הבדיקה בשדה התעופה ומורשים להיכנס לשטח איראן באמצעות הצגת אישור בדיקה שלילית לקורונה (אילנ”א, 2 באוגוסט 2021). זוהי פגישתם השנייה של השגריר ומ”מ שר הבריאות העיראקי בחודש האחרון. ב-11 ביולי נפגשו השניים ודנו בהחלטת שלטונות עיראק לחדש את עלייתם לרגל של אזרחים איראנים למקומות הקדושים לשיעה בעיראק במסגרת מגבלות הקורונה (תסנים, 11 ביולי 2021).