מבט לאיראן

21 באוקטובר - 4 בנובמבר 2021 מאת: ד"ר רז צימט
פתיחת מרכזים חדשים של מיליציית אלהאשמיון באזור דיר אלזור (North Press, 25 באוקטובר 2021).

פתיחת מרכזים חדשים של מיליציית אלהאשמיון באזור דיר אלזור (North Press, 25 באוקטובר 2021).

שגריר איראן בסוריה (אלוטן, 24 באוקטובר 2021).

שגריר איראן בסוריה (אלוטן, 24 באוקטובר 2021).

פגישת ראש ממשלת עיראק לשעבר עם יועצו לעניינים בינלאומיים של מנהיג איראן (אירנ

פגישת ראש ממשלת עיראק לשעבר עם יועצו לעניינים בינלאומיים של מנהיג איראן (אירנ"א, 21 באוקטובר 2021).

מפגש שרי החוץ של המדינות השכנות לאפגניסטאן בטהראן (אירנ

מפגש שרי החוץ של המדינות השכנות לאפגניסטאן בטהראן (אירנ"א, 27 באוקטובר 2021).

פגישת שגריר איראן באפגניסטאן עם שר החוץ של הטאלבאן (פארס, 23 באוקטובר 2021).

פגישת שגריר איראן באפגניסטאן עם שר החוץ של הטאלבאן (פארס, 23 באוקטובר 2021).

במוקד אירועי השבוע
 • גורמים אמריקאים העריכו, כי איראן היא שעומדת מאחורי מתקפת כלי הטיס הבלתי מאוישים ב-20 באוקטובר 2021 נגד בסיס הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארצות הברית בבסיס אלתנף. לטענת מקורות סורים, התקיפה על הבסיס באה בתגובה לתקיפות, שיוחסו לאחרונה לישראל בסוריה.
 • אתר אופוזיציה סורי דיווח על פתיחת חמישה משרדים חדשים של המיליציה הפרו-איראנית אלהאשמיון באזור דיר אלזור. הרחבת פעילות המיליציה הפועלת במזרח סוריה מספקת עדות נוספת למגמת ההתבססות האיראנית הגוברת על כוח אדם סורי מקומי לביסוס השפעתה במדינה.
 • ראש הארגון האיראני לפיתוח מסחר הודיע, כי איראן וסוריה יחתמו בסוף נובמבר 2021 על הסכם סחר חופשי ביניהן.
 • שגריר איראן בעיראק הודיע בסוף אוקטובר 2021, כי אזרחים איראנים לא יידרשו מעתה לוויזה לצורך כניסתם לעיראק בדרך האוויר. גם חובת הוויזה לאזרחים עיראקים, המבקשים לבקר באיראן, בוטלה.
 • ב-27 באוקטובר 2021 התכנסה בטהראן ועידה בהשתתפות שרי החוץ של המדינות השכנות לאפגניסטאן וכן רוסיה. דובר משרד החוץ האיראני הצהיר ערב פתיחת הוועידה, כי איראן מתנגדת להתערבות זרה באפגניסטאן וכי מטרת הוועידה היא לסייע לשלטונות האפגאנים לכונן סדר, שיבטיח את הביטחון והיציבות במדינה.
 • שליחו המיוחד של נשיא איראן לענייני אפגניסטאן נפגש במוסקבה עם משלחת של הטאלבאן בראשות סגן ראש הממשלה הזמנית באפגניסטאן. על-פי הודעת דובר הטאלבאן, השניים דנו ביחסים בין שתי המדינות והחליטו לקיים בעתיד הקרוב שיחות נוספות בסוגיות מסחר, מים וחשמל. במקביל, נפגש שגריר איראן בקאבול עם שר החוץ של הטאלבאן ודן עימו בשיתוף פעולה כלכלי ומסחרי בין המדינות.
המעורבות האיראנית בסוריה
 • גורמים אמריקאים העריכו, כי איראן עומדת מאחורי מתקפת כלי הטיס הבלתי מאוישים ב-20 באוקטובר 2021 נגד בסיס הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארצות הברית באלתנף שבמשולש הגבול של סוריה, עיראק וירדן. הגורמים ציינו, כי כלי הטיס לא שוגרו משטח איראן, אך כי איראן היא שסיפקה את המשאבים ועודדה את המתקפה (AP, 26 באוקטובר 2021). בתקיפה, שכללה לפחות חמישה כלי טיס חמושים, לא היו נפגעים. לטענת מקורות סורים, התקיפה על הבסיס באלתנף באה בתגובה לתקיפות, שיוחסו לאחרונה לישראל בסוריה.
 • אתר אופוזיציה סורי דיווח, כי המיליציה הפרו-איראנית אלהאשמיון, הפועלת במזרח סוריה, פתחה לאחרונה חמישה משרדים חדשים באזור דיר אלזור לשם גיוס כוח אדם והרחבת פעילות המיליציה והשפעתה. על-פי דיווח זה, המיליציה מציעה למצטרפים החדשים שכר חודשי של עד 300 אלף לירות סוריות (כ-90 דולרים). האתר דיווח, כי אירוע פתיחת המשרדים התקיים ב-25 באוקטובר 2021 בהשתתפות מפקדים במשמרות המהפכה ומנהיגים מקומיים המקורבים לאיראן וכי המשרדים החדשים, הכפופים למשרד המיליציה המרכזי בעיר דיר א-זור, נקראים על-שם לוחמי המיליציה, שנהרגו בסוריה (North Press, 25 באוקטובר 2021). על הקמת המיליציה הפרו-איראנית החדשה אלהאשמיון דווח בראשית 2021 מפי מקורות אופוזיציה סורים.
 • שגריר איראן בסוריה, מהדי סבחאני (Mehdi Sobhani), אמר בריאיון לעיתון הסורי אלוטן (24 באוקטובר 2021), כי לסוריה יש מקום מיוחד במדיניות החוץ האיראנית וכי כל אחת משתי המדינות מבינה היטב את כוונותיה של האחרת והדבר מהווה בסיס טוב להתקדמות לעבר עתיד מזהיר ביחסים ביניהן. סבחאני ציין, כי ארצו ממשיכה במאמציה לפתח את שיתוף הפעולה הכלכלי עם סוריה ולסייע לה להקל על חלק מהבעיות מהן היא סובלת, למשל באספקת חשמל, דלק ומצרכים בסיסיים. הוא הוסיף, כי איראן רואה בחיוב את ההתקרבות, שחלה לאחרונה, בין סוריה למדינות ערב. בהתייחסו לשיתוף הפעולה בין איראן לרוסיה בסוריה אמר השגריר האיראני, כי שתי המדינות חולקות מטרה משותפת שהיא הבסת הטרור ותומכיו הבינלאומיים, החותרים להפיל את ממשלת סוריה ולפצל את המדינה. הוא ציין, כי אין הסכמה בין איראן לתורכיה בנוגע למדיניותה כלפי סוריה, ובמיוחד ביחס לנוכחותה הבלתי-חוקית בשטח סוריה, וכי על התורכים להסיג את כוחותיהם מסוריה.
 • ראש הארגון לפיתוח מסחר, עלי-רזא פימאן-פאכ (Alireza Payman Pak), הודיע, כי איראן וסוריה יחתמו בסוף נובמבר על הסכם סחר חופשי ביניהן. הוא ציין, כי ההסכם ייחתם במהלך ביקורו הצפוי של שר התעשייה והמסחר האיראני בדמשק ב-29 בנובמבר (מהר, 25 באוקטובר 2021).
המעורבות האיראנית בעיראק
 • יועצו לעניינים בינלאומיים של מנהיג איראן, עלי-אכבר ולאיתי (Ali-Akbar Velayati), נפגש ב-21 באוקטובר 2021 עם ראש ממשלת עיראק לשעבר, עאדל עבד אלמהדי. ולאיתי הדגיש את תמיכת איראן בממשלת עיראק ובעם העיראקי ואת נכונותה לסייע ולשתף פעולה עם שכנתה. עבד אלמהדי בירך את ולאיתי, המשמש גם כיו”ר הועד המנהל של אוניברסיטת אזאד, רשת אוניברסיטאות ומכללות פרטית באיראן, על פתיחת שלוחה של האוניברסיטה בעיראק והדגיש, כי שיתוף הפעולה בין המדינות יתרחב בהדרגה לכלל התחומים. כמו כן, אמר ראש ממשלת עיראק לשעבר, כי בשעה שאיראן מתחזקת מיום ליום, ארצות הברית חלשה מבעבר וכי עליה לסגת מעיראק (אירנ”א, 21 באוקטובר 2021).
 • שגריר איראן בעיראק, אירג’ מסג’די (Iraj Masjedi), הודיע, כי אזרחים איראנים לא יידרשו מעתה ואילך לוויזה לצורך כניסה לעיראק בדרך האוויר. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו (25 באוקטובר 2021) ציין מסג’די, כי אזרחי איראן יוכלו להיכנס לעיראק באמצעות דרכון בתוקף ובהתאם לפרוטוקולים הרפואיים, שנקבעו במסגרת ההתמודדות עם נגיף הקורונה. כמו כן, הודיע השגריר, כי גם אזרחים עיראקים יוכלו לבקר באיראן ללא צורך בוויזה.
 • סגן שר התיירות האיראני, עלי-אצע’ר שאלבאפיאן (Ali-Asghar Shalbafian), נפגש ב-31 באוקטובר 2021 עם הקונסול הכללי של איראן בכרבלאא’ שבעיראק, מג’תבא שצתי-כרימי (Mojtaba Shasti-Karimi), ודן עימו בהרחבת התיירות בין איראן ועיראק לענפים נוספים מעבר לתיירות דתית ורפואית (איסנ”א, 31 באוקטובר 2021).
המעורבות האיראנית באפגניסטאן
 • ועידה בהשתתפות שרי החוץ של המדינות השכנות לאפגניסטאן התקיימה ב-27 באוקטובר 2021 בטהראן. שרי החוץ של איראן, אוזבקיסטאן, תאג’יכיסטאן, תורכמניסטאן ופקיסטאן השתתפו בוועידה באופן פיזי ושרי החוץ של רוסיה וסין השתתפו בה באופן וירטואלי. דובר משרד החוץ האיראני, סעיד ח’טיבזאדה (Saeed Khatibzadeh), אמר, ערב פתיחת הוועידה, כי היא נועדה לסייע לאפגניסטאן להגיע לפתרון של שלום ויציבות. הוא הדגיש, כי איראן מתנגדת להתערבות זרה באפגניסטאן וכי מטרת הועידה אינה לקבוע את עתיד אפגניסטאן אלא לסייע לשלטונות האפגאנים בכינון הסדר, שיבטיח את הביטחון והיציבות במדינה (פארס, 26 באוקטובר 2021).
 • דובר הטאלבאן באפגניסטאן, ד’ביחאללה מג’אהד (Zabihullah Mujahid), אמר, כי שליחו המיוחד של נשיא איראן לענייני אפגניסטאן, חסן כאט’מי-קמי (Hassan Kazemi-Qomi), נפגש במוסקבה עם משלחת של הטאלבאן בראשות מולוי עבד אלסלאם חנפי (Molavi Abdulsalam Hanafi), סגן ראש הממשלה הזמנית באפגניסטאן. על-פי הודעת הדובר, שני הצדדים דנו במהלך הפגישה, שהתקיימה בשולי ועידה בינלאומית שדנה במצב באפגניסטאן, ביחסים בין שתי המדינות והחליטו לקיים בעתיד הקרוב שיחות נוספות בסוגיות מסחר, מים וחשמל (איסנ”א, 21 באוקטובר 2021).
 • שגריר איראן בקאבול, בהאדר אמיניאן (Bahadar Aminian),  נפגש ב-23 באוקטובר 2021 עם שר החוץ של הטאלבאן, מולוי אמיר-ח’אן מתקי (Molavi Amir Khan Muttaqi). אמיניאן אמר, כי הבעיות הכלכליות הן אויב משותף לשתי המדינות וכי איראן מוכנה להשקיע במגזרי האנרגיה, התחבורה, המכרות, המסחר והבריאות באפגניסטאן. שר החוץ של הטאלבאן הביע את נכונות ממשלתו לשתף פעולה עם איראן בתחומים שונים וביקש מאיראן להקל על בעיות הפליטים האפגאנים החיים בתחומה (פארס, 23 באוקטובר 2021).
 • העיתון האיראני השמרני ג’מהורי-י אסלאמי (Jomhuri-ye Eslami) קרא לשלטונות איראן שלא להכיר בממשלת הטאלבאן. במאמר מערכת, שהתפרסם בעיתון (23 באוקטובר 2021), נכתב, כי הכרה איראנית בממשלה תטיל על הרפובליקה האסלאמית “כתם חרפה” ותהיה “טעות אסטרטגית”, שתעורר בעיות ביטחוניות חמורות בכל מדינות האזור. בהתייחסו לוועידה הבינלאומית, שהתכנסה במוסקבה לדון במצב באפגניסטאן, נכתב, כי לא ניתן להשוות את איראן לרוסיה הנעדרת “ערכים אנושיים”, פועלת אך ורק על בסיס אינטרסים חומריים ושמפקדיה הבכירים היו שותפים לפשעים, שבוצעו נגד אזרחי אפגניסטאן בתקופת הכיבוש הסובייטי. היומון האיראני טען, כי גם אם הטאלבאן לא היו מעורבים בביצוע הפיגועים, שהתרחשו לאחרונה בשני מסגדים שיעים באפגניסטאן, הרי שהם מעידים על כך שהארגון אינו מסוגל להבטיח את הביטחון במדינה. עוד נכתב במאמר, כי אף אחד אינו ממליץ לפתוח במלחמה נגד הטאלבאן, אך יש להכיר אך ורק בממשלה, שתיבחר בבחירות חופשיות ושתבטיח את ביטחונן הלאומי של שכנותיה, ובהן איראן.