מבט לאיראן

20 – 31 ביולי 2023 מאת: ד"ר רז צימט
פגישת שגריר איראן בדמשק עם שר התחבורה הסורי (סאנ

פגישת שגריר איראן בדמשק עם שר התחבורה הסורי (סאנ"א, 26 ביולי 2023).

פגישת שרי המשפטים של איראן וסוריה (סאנ

פגישת שרי המשפטים של איראן וסוריה (סאנ"א, 19 ביולי 2023).

פגישת נשיא עיראק עם שגריר איראן בבגדאד (איסנ

פגישת נשיא עיראק עם שגריר איראן בבגדאד (איסנ"א, 23 ביולי 2023).

עיקרים
 • איראן גינתה את פעולת צה”ל בשכם, שבה נהרגו שלושה פלסטינים חמושים שירו לעבר כוח צה”ל. כמו כן, גינה דובר משרד החוץ האיראני את עליית השר לביטחון לאומי, איתמר בן-גביר, להר הבית.
 • סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה על פגישה, שהתקיימה לאחרונה בין בכירים מכוח קדס במשמרות המהפכה ומחמאס, במהלכה דנו במשבר הפנימי בישראל. לפי דיווח זה, החליטו הבכירים שלא להתערב במשבר כדי שלא לספק לראש הממשלה נתניהו תירוץ להסיט את תשומת הלב כלפי חוץ.
 • השבועון ניוזוויק פרסם תחקיר אודות חטיבת האמאם חסין, המיליציה הפרו-איראנית הנחשבת לחזקה ביותר בסוריה ופועלת בחסות כוח קדס במשמרות המהפכה. לפי תחקיר זה, אחראית המיליציה לירי רקטות ושיגור כלי טיס בלתי מאוישים לעבר מטרות אמריקאיות וישראליות בשנים האחרונות.
 • איראן גינתה את הפיגוע, שביצע דאעש ב-27 ביולי 2023 ברובע השיעי בפאתי דמשק, שבו נהרגו שישה בני אדם. בפיגוע לא נפגעו עולי רגל איראנים.
 • שגריר איראן בסוריה נועד בדמשק עם שר התחבורה הסורי ודן עימו בהרחבת שיתוף הפעולה בתחומי התחבורה האווירית, הימית והיבשתית בין שתי המדינות וביישום ההסכמים, שנחתמו בין שתי המדינות בתחום התחבורה.
 • שגריר איראן בעיראק נועד עם נשיא עיראק ודן עימו בחיזוק שיתוף הפעולה בין המדינות. בתוך כך, עדכן בכיר בארגון האיראני לפיתוח מסחר על גידול של 24% בהיקף היצוא האיראני לעיראק ברבעון הראשון של השנה האיראנית הנוכחית.
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • דובר משרד החוץ האיראני, נאצר כנעאני (Nasser Kanani), גינה את פעולת צה”ל בשכם ב-25 ביולי 2023, שבה נהרגו שלושה פלסטינים חמושים, שירו לעבר כוח צה”ל בשער הכניסה להר גריזים. כנעאני מסר את תנחומיו למשפחות ההרוגים, לעם הפלסטיני ול”קבוצות ההתנגדות הפלסטינית” ואמר, כי דמם של החללים הפלסטינים לא יהיה לשווא וכי שקיעתו של “המשטר המזויף, הכובש והטרוריסטי הציוני” קרובה (פארס, 25 ביולי 2023). ב-27 ביולי גינה כנעאני את עליית השר לביטחון לאומי, איתמר בן-גביר, להר הבית. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב דובר משרד החוץ, כי נוכחות השר בהר הבית היא צעד נוסף בתהליך הפגיעה בקדשי האסלאם וברגשות המוסלמים בעולם.
 • בכיר חמאס מוסא אבו-מרזוק שיבח בריאיון לסוכנות הידיעות שהאב ניוז (Shehab news) את תמיכת איראן בפלסטינים. הוא ציין, כי איראן נלחמת בפועל לצד “ההתנגדות בפלסטין” באמצעות תמיכתה הנדיבה ואף נושאת בהשלכות תמיכתה בהתנגדות (מהר, 25 ביולי 2023).
 • סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה (25 ביולי 2023) מפי דיפלומט איראני, כי בכירים מכוח קדס במשמרות המהפכה ומחמאס קיימו לאחרונה פגישה בת שלוש שעות, במהלכה דנו במשבר הפנימי בישראל. לפי דיווח זה, החליטו הבכירים שלא להתערב במשבר, משום שהגיעו למסקנה שישראל כבר נחלשה בעקבות המשבר ושהתערבות ישירה עלולה לסייע לראש הממשלה בנימין נתניהו להסיט את תשומת הלב כלפי חוץ. גורם בחמאס סירב להגיב על הדיווח ומסר לסוכנות הידיעות, כי מתקיימים דיונים מתמשכים בין חמאס וכוח קדס על המצב ועל “שדרוג פעולות ההתנגדות”. משרד החוץ האיראני לא מסר תגובה בנושא.
המעורבות האיראנית בסוריה
 • השבועון ניוזוויק פרסם תחקיר אודות חטיבת האמאם חסין, המיליציה הפרו-איראנית הנחשבת לחזקה ביותר בסוריה וקשורה לכוח קדס במשמרות המהפכה. התחקיר מבוסס על מידע שהתקבל משירות מודיעין של “מדינה ידידותית”. לפי התחקיר, הוקמה החטיבה ב-2016 על ידי מפקד כוח קדס קאסם סלימאני והיא מורכבת מאלפי לוחמים מהאזור ובעלת יכולת לתקוף את הכוחות האמריקאים בסוריה וכן את ישראל. רוב הלוחמים הם סורים, לצד לבנונים, אפגאנים, פקיסטאנים, תימנים, סודאנים ואחרים, שהגיעו לסוריה כחלק מ”מלחמת הקודש” שניהל הציר השיעי בדאעש. החטיבה שיחקה תפקיד מרכזי במלחמה, שניהל משטר אסד במורדים ובדאעש במהלך מלחמת האזרחים בסוריה, ולוחמיה נותרו באזור תחת פיקוד כוח קדס גם לאחר הכנעת דאעש. במסמך נכתב, כי הדיביזיה היא הכוח הלוחם המובחר ביותר של כוח קדס בסוריה ובעלת יכולות חזקות ומוצקות. היא חמושה בתחמושת מונחית דיוק ובמל”טים למטרות תקיפה וריגול, בנוסף למגוון כלי נשק קלים יותר. הגורם המודיעיני אמר, כי המיליציה אחראית למטח המל”טים והרקטות, שפגע בבסיס האמריקאי בא-תנף שבדרום-מזרח סוריה באוקטובר 2021. כמו כן, אחראית המיליציה לסדרת תקיפות נגד ישראל בשנים האחרונות, בהן שיגור טיל קרקע-קרקע מסוריה בינואר 2019, ירי רקטות ביוני אותה שנה ומתקפת הרחפנים, שסוכלה על ידי צה”ל באוגוסט 2019. אמצעי הלחימה המועברים ליחידה מגיעים מאיראן דרך נמלי תעופה בסוריה, ספינות מטען לעיר הנמל לאד’קיה ומשאיות החוצות את הגבול דרך עיראק. הגורם המודיעיני, ששוחח עם ניוזוויק, ציין כי החטיבה מתאמת את כלל פעילויות איראן בסוריה וכי לחזבאללה היה תפקיד קריטי בהקמתה (ניוזויק, 21 ביולי 2023).
 • דובר משרד החוץ האיראני, נאצר כנעאני, גינה את הפיגוע שאירע ב-27 ביולי ברובע השיעי אלסידה זינב בפאתי דמשק, שבו נהרגו שישה בני אדם. ארגון דאעש קיבל אחריות על ביצוע הפיגוע. ימים ספורים קודם לכן בוצע פיגוע נוסף, שכוון לאוטובוס שהוביל עולי רגל שיעים סמוך לאותו אזור. כנעאני האשים את ישראל וארצות הברית בתמיכה ב”קבוצות הטרור”, שאחראיות לפיגועים בדמשק (פארס, 27 ביולי 2023). סגן ראש הארגון האיראני לעליה לרגל מסר, כי בפיגוע לא נפגעו עולי רגל איראנים (איסנ”א, 27 ביולי 2023).
 • שגריר איראן בסוריה, חסין אכברי (Hossein Akbari), נפגש ב-26 ביולי עם שר התחבורה הסורי, זהיר ח’זים (Zuhair Khazim). במהלך הפגישה הדגישו השניים את הצורך בגיבוש תוכניות ביצועיות לצורך מימוש ההסכמים, שנחתמו בין שתי המדינות בתחום התחבורה. כמו כן, דנו השניים בחיזוק שיתוף הפעולה בתחומי התחבורה האווירית, הימית והיבשתית, ביצירת קישור תחבורתי בין איראן, סוריה ועיראק ובמתן הקלות לנוסעים בשדות הפעולה בשתי המדינות (איסנ”א, 26 ביולי 2023).
 • שר המשפטים האיראני, אמין חסין רחימי (Amin Hossein Rahimi), נפגש ב-19 ביולי בדמשק עם עמיתו הסורי, אחמד אלסיד (Ahmad al-Sayyed). במהלך הפגישה דנו שני הצדדים בשיתוף הפעולה המשפטי בין שתי המדינות ובהקמת ועדה משפטית, שתפעל לקידום סוגיות משותפות לשתי המדינות בפורומים בינלאומיים (סאנ”א, 19 ביולי 2023).
 • שגריר איראן באו”ם, סעיד אירואני (Saeed Irvani), הביע במהלך דיון, שנערך ב-24 ביולי 2023 במועצת הביטחון של האו”ם, את תמיכתה הנמשכת של איראן בסוריה ובמאמצי הסיוע הבינלאומיים לאזרחיה. הוא הדגיש, כי בנוסף לסיוע ההומניטרי, יש צורך בשיקום התשתיות ובשיפור הכלכלה בסוריה. אירואני גינה את המשך הסנקציות המוטלות על סוריה וציין, כי הן מהוות גורם משמעותי המעכב את שיפור המצב ההומניטרי והכלכלי במדינה. השגריר הביע תמיכה בהמשך המשא ומתן בין סוריה ותורכיה ובמאמצים הבינלאומיים לקידום הסדרה מדינית בסוריה. כמו כן, גינה השגריר את המשך התקיפות הישראליות בסוריה, ובמיוחד את הפגיעה בתשתיות אזרחיות, וקרא למועצת הביטחון לפעול להפסקת תקיפות אלה המהוות, לדבריו, הפרה של החוק הבינלאומי ושל ריבונותה ולכידותה הטריטוריאלית של סוריה (איסנ”א, 24 ביולי 2023).
המעורבות האיראנית בעיראק
 • שגריר איראן בבגדאד, מחמד כאט’ם אל-י צאדק (Mohammad Kazem Al-e Sadegh), נפגש ב-23 ביולי 2023 עם נשיא עיראק, עבד אללטיף רשיד (Abdul Latif Rashid). נשיא עיראק הדגיש בפגישה את הצורך בחיזוק ובהרחבת שיתוף הפעולה בין שתי המדינות, לרבות בתחום המאבק בבצורת ובשינויי האקלים. השגריר האיראני הדגיש, אף הוא, את הצורך בהרחבת שיתוף הפעולה הבילטרלי לשם קידום היציבות והשגשוג בשתי המדינות (איסנ”א, 23 ביולי 2023).
 • פרזאד פילתן (Farzan Piltan), המנכ”ל לענייני מערב אסיה בארגון האיראני לפיתוח מסחר, אמר כי בשלושת החודשים הראשונים של השנה האיראנית הנוכחית (מרץ-יוני 2023), גדל היקף היצוא האיראני לעיראק ב-24% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד והגיע ל-2.348 מיליארד דולרים. היצוא האיראני כלל גז טבעי, ברזל, עגבניות, מזון לבעלי חיים, פוליאתילן, אבקת חלב וחומרים פלסטיים (מהר, 25 ביולי 2023).