מבט לאיראן

20 בינואר – 3 בפברואר 2022 מאת: ד"ר רז צימט
במוקד אירועי השבוע
 • בכיר במג’לס האיראני הודיע על נכונות איראן להקים יותר מ-500 אלף יחידות דיור בסוריה מדי שנה. הבכיר עדכן, כי במהלך ביקורו של שר התחבורה האיראני בדמשק במחצית ינואר 2022 התקיימו שיחות בין שתי המדינות בנוגע לאופן השתתפות חברות פרטיות איראניות בשיקומה הכלכלי של סוריה.
 • מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, אסמאעיל קאא’ני, שב וביקר בסוף ינואר 2022 בעיראק. זהו ביקורו השני של קאא’ני בעיראק בשבועיים האחרונים. ביקורו התקיים על רקע המגעים הנמשכים להקמת ממשלה חדשה בעיראק. מגעים אלה מעוררים דאגה גוברת באיראן לנוכח האפשרות כי הממשלה החדשה לא תכלול את נציגי המיליציות השיעיות הפרו-איראניות וכי יו”ר זרם אלצדר, מקתדא אלצדר, חותר לפצל את המחנה השיעי המתנגד לו. בתוך כך, גינה דובר משרד החוץ האיראני את מתקפת הרקטות על שדה התעופה הבינלאומי של בגדאד בליל ה-28 בינואר 2022.
 • החלטת טהראן לשוב ולהפחית את הזרמת הגז לעיראק בשל החובות העיראקים לאיראן עוררה ביקורת ציבורית רחבה בעיראק. קמפיין ציבורי, שהושק ברשתות החברתיות בעיראק, קרא להחרמת מוצרים איראנים בתגובה לצמצום הזרמת הגז.
 • איראן העניקה אישור להעברת סולר לאפגניסטאן דרך שטחה למשך שלושה חודשים. האישור ניתן כדי להבטיח את צרכי האוכלוסייה האפגאנית בעונת החורף ובמסגרת הסיוע ההומניטרי האיראני לאפגניסטאן מאז השתלטות הטאלבאן על המדינה.
המעורבות האיראנית בסוריה
 • שגריר איראן בסוריה, מהדי סבחאני (Mehdi Sobhani), נפגש ב-24 בינואר 2022 עם שר החוץ הסורי, פיצל מקדאד (Faisal Mekdad), ודן עימו בקשרים בין שתי המדינות ובהתפתחויות בסוריה ובאזור. שר החוץ הסורי הודה לשגריר על תמיכת איראן בסוריה במלחמה “נגד הטרוריסטים ותומכיהם הבינלאומיים”, וציין, כי הרצון המדיני מאפשר את הרחבת הקשרים הכלכליים בין שתי המדינות. השגריר האיראני הדגיש את רצונה של איראן במימוש ההסכמים עליה חתמה עם סוריה והביע תקווה להרחבת הקשרים ביניהן (אירנ”א, 24 בינואר 2022).
פגישת שגריר איראן בסוריה עם שר החוץ הסורי (אירנ"א, 24 בינואר 2022).
פגישת שגריר איראן בסוריה עם שר החוץ הסורי (אירנ”א, 24 בינואר 2022).
 • יו”ר הועדה האזרחית במג’לס, מחמד רזא רזאא’י-כוצ’י (Mohammad Reza Rezaei Kuchi), אמר, כי איראן מוכנה לבנות יותר מ-500 אלף יחידות דיור בסוריה מדי שנה וכי סוריה הביעה נכונות לשיתוף פעולה בתחום זה עם המגזר הפרטי האיראני. בריאיון לסוכנות הידיעות אילנ”א (29 בינואר 2022) אמר חבר הפרלמנט האיראני, שהשתתף בביקורו של שר התחבורה האיראני לסוריה במחצית ינואר, כי במהלך הביקור נערכו שיחות בנוגע לאופן השתתפות איראן בשיקום סוריה וכי שיחות אלה מספקות הזדמנות עבור חברות פרטיות איראניות להשתתף בתהליך השיקום. הוא הבהיר, כי אין הכוונה להשקעות כספיות מצד איראן בשיקום סוריה אלא ביצירת הזדמנויות עבור חברות פרטיות להשתתף בפרויקטי בנייה ולייצא שירותים טכניים והנדסאים וכן חומרי בנייה. רזאא’י-כוצ’י ציין, כי תורכיה ומדינות נוספות כבר משתתפות בפרויקטי שיקום בסוריה וכי על איראן להגביר את מעורבותה בתהליך.
המעורבות האיראנית בעיראק
 • רשת אלחדת’ דיווחה (25 בינואר 2022), כי מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, אסמאעיל קאא’ני, הגיע לביקור נוסף בעיראק על רקע המגעים הנמשכים להקמת ממשלה חדשה. ב-30 בינואר 2022 דיווחה הרשת, כי קאא’ני הגיע לארביל שבצפון עיראק לצורך פגישות עם בכירים כורדים. זהו ביקורו השני של קאא’ני בעיראק בתוך שבועיים. במחצית ינואר 2022 הגיע קאא’ני לביקור בעיראק, במהלכו נפגש עם ראשי הסיעות השיעיות בפרלמנט העיראקי.
ביקור אסמאעיל קאא'ני בסאמראא' (חשבון טוויטר המזוהה עם קאא'ני, 29 בינואר 2022).
ביקור אסמאעיל קאא’ני בסאמראא’ (חשבון טוויטר המזוהה עם קאא’ני, 29 בינואר 2022).
 • האתר “דיפלומטיה איראנית” הזהיר מפני כוונותיו של יו”ר זרם אלצדר, מקתדא אלצדר, לפצל את הגוש השיעי הפרו-איראני בפרלמנט העיראקי. במאמר פרשנות, שפרסם האתר (20 בינואר 2022) על רקע ביקורו של מפקד כוח קדס, אסמאעיל קאא’ני, בעיראק במחצית ינואר 2022 ופגישתו עם אלצדר נכתב, כי איראן מעוניינת לשמור בכל מחיר על חייהם הפוליטיים של הכוחות הנאמנים לה תחת “מועצת התיאום השיעית”. היא לוקחת אומנם בחשבון את האפשרות שאלצדר יפעל לדיכוי מסגרת תיאום זו לאחר כינון הממשלה החדשה בבגדאד, אך בתנאים הנוכחיים היא מעדיפה לשמר את כוחותיה במסגרת הפרלמנט והממשלה כדי לקדם את האינטרסים שלה. אלצדר, לעומת זאת, חותר לפיצול המחנה השיעי המתנגד לו כדי להבטיח לעצמו שליטה פוליטית מוחלטת. על רקע זה, יש לראות את פגישתו עם האדי אלעאמרי, יו”ר קואליציית “פתח” המזוהה עם המיליציות השיעיות הפרו-איראניות. הוא אף עשוי להבטיח לו מספר תיקים בממשלה על מנת לייצר פילוג פוליטי ב”מועצת התיאום השיעית”.
 • דובר משרד החוץ האיראני, סעיד ח’טיבזאדה (Saeed Khatibzadeh), גינה את מתקפת הרקטות על שדה התעופה הבינלאומי של בגדאד בליל ה-28 בינואר 2022. בתקיפה נפגע מטוס אזרחי, אך לא היו נפגעים. דובר משרד החוץ ציין, כי פעולות כאלה נועדו לערער את היציבות במדינה. הוא הוסיף, כי איראן תומכת במאמצי ממשלת עיראק לכונן יציבות וביטחון במדינה (תסנים, 29 בינואר 2022).
 • ראשי “הסהר האדום” האיראני ו”הסהר האדום” העיראקי חתמו ב-23 בינואר 2022 בבגדאד על הסכם לשיתוף פעולה בין שני הארגונים למשך 10 שנים. במסגרת ההסכם, התחייבה אגודת “הסהר האדום” האיראנית לסייע לאגודה העיראקית בהכשרות בתחומי ניהול משברים, הקמת מחנות רפואה, מים ותברואה, טיפול רפואי ולוגיסטיקה. כמו כן, סוכם על שיתוף פעולה בשליחת צוותי מומחים מטעם “הסהר האדום” האיראני לעיראק לצורך אספקת שירותים רפואיים בהתאם לצורך, ניהול מרפאות עבור עולי רגל במקומות הקדושים לשיעה בעיראק, ייצור וייצוא של תרופות וציוד רפואי ואספקת חיסונים (אירנ”א, 23 בינואר 2022).
ראשי "הסהר האדום" של איראן ועיראק חותמים על הסכם לשיתוף פעולה (אירנ"א, 23 בינואר 2022).
ראשי “הסהר האדום” של איראן ועיראק חותמים על הסכם לשיתוף פעולה (אירנ”א, 23 בינואר 2022).
 • במהלך ביקורו בבגדאד נפגש יו”ר “הסהר האדום” האיראני, פיר-חסין כוליונד (Pir-Hossein Kolivand), עם שר הבריאות העיראקי, האני אלעקאבי (Hani al-Iqabi), שקרא להרחבת שיתוף הפעולה הרפואי בין המדינות. יו”ר “הסהר האדום” האיראני הביע נכונות להעביר לעיראק גם טכנולוגיה רפואית ולא רק תרופות ולהקים בעיראק מפעלים משותפים לייצור תרופות (אלף, 25 בינואר 2022).
 • רשת אלערביה דיווחה (24 בינואר 2022) על השקת קמפיין ברשתות החברתיות על-ידי אזרחים עיראקים הקורא להחרמת מוצרים איראנים בתגובה להחלטת איראן להפחית את הזרמת הגז לעיראק. ההחלטה האיראנית, שהתקבלה בשל החובות העיראקים לאיראן, גרמה להפסקות חשמל נרחבות במדינה. בתגובה לצעד האיראני, פרסמו גולשים עיראקים תמונות של מוצרים איראנים עם התיוג: “תנו להם להתקלקל”.
קמפיין להחרמת מוצרים איראנים בעיראק (אינסטגרם, 24 בינואר 2022)
קמפיין להחרמת מוצרים איראנים בעיראק (אינסטגרם, 24 בינואר 2022)
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • שר החוץ האיראני, חסין-אמיר עבדאללהיאן (Hossein-Amir Abdollahian), קיים מפגש קצר עם שגרירת פלסטין החדשה בטהראן, סלאם אלזואוי (Salam al-Zawawi). המפגש התקיים בשולי טקס “יום האישה”, שהתקיים בטהראן (איסנ”א, 24 בינואר 2022). אלזואוי החליפה בראשית ינואר 2022 את אביה, צלאח אלזואוי, ששימש כשגריר פלסטין בטהראן החל משנת 1981.
מפגש בין שר החוץ האיראני לשגרירת פלסטין בטהראן (איסנ"א, 24 בינואר 2022).
מפגש בין שר החוץ האיראני לשגרירת פלסטין בטהראן (איסנ”א, 24 בינואר 2022).
המעורבות האיראנית באפגניסטאן
 • שליח נשיא איראן לענייני אפגניסטאן, חסן כאט’מי-קמי (Hassan Kazemi-Qomi), הודיע, כי איראן העניקה אישור להעברת סולר לאפגניסטאן דרך שטחה למשך שלושה חודשים. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו (22 בינואר 2022) ציין כאט’מי-קמי, כי האישור ניתן על מנת להבטיח את צרכי האוכלוסייה באפגניסטאן בעונת החורף ולבקשת השלטונות האפגאניים. ב-25 בינואר 2022 נפגש שר המסחר והתעשיה של הטאלבאן, נור אלדין עזיזי (Nooruddin Azizi), עם שגריר איראן בקאבול, חסן מרתזוי (Hassan Mortazavi), והודה לו על החלטת איראן לאשר את הזרמת הסולר לאפגניסטאן. עזיזי קרא להגברת שיתוף הפעולה בין שתי המדינות בתחומי האנרגיה והמסחר ודן עם השגריר האיראני בדרכים להקל על המסחר בין שתי המדינות (סוכנות הידיעות snn.ir, 25 בינואר 2022).
פגישת שגריר איראן בקאבול עם שר המסחר של הטאלבאן (snn.ir, 25 בינואר 2022).
פגישת שגריר איראן בקאבול עם שר המסחר של הטאלבאן (snn.ir, 25 בינואר 2022).