מבט לאיראן

19 באוגוסט 2021 – 2 בספטמבר 2021 מאת: ד"ר רז צימט
פגישת הנשיא אסד עם שר החוץ האיראני (תסנים, 29 באוגוסט 2021).

פגישת הנשיא אסד עם שר החוץ האיראני (תסנים, 29 באוגוסט 2021).

פגישת ראש ממשלת סוריה עם שגריר איראן בדמשק (איסנ

פגישת ראש ממשלת סוריה עם שגריר איראן בדמשק (איסנ"א, 22 באוגוסט).

כיואן כאשפי, יו

כיואן כאשפי, יו"ר לשכת המסחר המשותפת לאיראן ולסוריה (איסנ"א, 23 באוגוסט 2021).

שר החוץ האיראני בביקור באנדרטת הזיכרון לקאסם סלימאני ולאבו-מהדי אלמהנדס בבגדאד (פארס, 28 באוגוסט).

שר החוץ האיראני בביקור באנדרטת הזיכרון לקאסם סלימאני ולאבו-מהדי אלמהנדס בבגדאד (פארס, 28 באוגוסט).

ביקור שגריר איראן בעיראק באלכאט'מיה שבצפון בגדאד (שיעה ניוז, 22 באוגוסט 2021).

ביקור שגריר איראן בעיראק באלכאט'מיה שבצפון בגדאד (שיעה ניוז, 22 באוגוסט 2021).

במוקד אירועי השבוע
 • חסין-אמיר עבדאללהיאן נכנס לתפקידו כשר החוץ האיראני וכבר בימים הראשונים לתפקידו ביקר בסוריה ובעיראק. במהלך ביקורו בבגדאד השתתף עבדאללהיאן בוועידה לשיתוף פעולה אזורי, שהתקיימה ביוזמת ראש ממשלת עיראק ובהשתתפות כמה בכירים ממדינות האזור ונשיא צרפת. בתום ביקורו בבגדאד, במהלכו נפגש גם עם ראשי הממשל העיראקי, נסע שר החוץ האיראני לדמשק ונפגש עם נשיא סוריה, עם שר החוץ הסורי וכן עם ראשי הארגונים הפלסטינים בדמשק. עבדאללהיאן, ששימש בשנים האחרונות כיועצו לעניינים בינלאומיים של יו”ר המג’לס, כיהן בעבר כסגן שר החוץ לענייני ערב ואפריקה, כשגריר בבחרין וכחבר בצוות המשא ומתן האיראני מול ארצות הברית בסוגיית עיראק. הוא בעל היכרות עמוקה עם המזרח התיכון, שולט בערבית, נחשב מקורב מאוד למשמרות המהפכה, ובמיוחד לכוח קדס של הארגון, ותומך במאמצי איראן לבסס את השפעתה האזורית.
 • סוכנות הידיעות הסורית פראת ניוז דיווחה, כי משמרות המהפכה העבירו בימים האחרונים כמות גדולה של רקטות ללוחמים של מיליציות פרו-איראניות הפועלות באזור דיר אלזור שבמזרח סוריה.
 • דובר משרד החוץ האיראני אישר את הודעת מזכ”ל חזבאללה, חסן נצראללה, בנוגע להעברת משלוחי דלק מאיראן ללבנון. בנאום, שנשא ב-27 באוגוסט 2021, הודיע נצראללה, כי ארגונו סיכם עם איראן על העברתם של לפחות שלושה משלוחי דלק מאיראן ללבנון.
 • פעילות כלכלית איראנית בסוריה ובעיראק: יו”ר לשכת המסחר המשותפת לאיראן ולסוריה הודיע, כי בכוונת איראן להשתתף בתערוכה כלכלית-מסחרית, שתתקיים בחודשים הקרובים בדמשק, במהלכה יוצגו מוצרים איראנים. כמו כן, עדכן יו”ר לשכת המסחר, כי נציגים איראנים וסורים מנהלים שיחות לשם הרחבת הטיסות בין איראן וסוריה וקידום עסקאות פיננסיות בין המדינות. במקביל, עדכן הארגון האיראני לפיתוח מסחר על עלייה משמעותית בהיקף המסחר בין איראן לעיראק בחודשים האחרונים.
המעורבות האיראנית בסוריה ובלבנון
 • שר החוץ הסורי, פיצל מקדאד (Faisal Mikdad), שלח איגרת ברכה לשר החוץ האיראני, חסין-אמיר עבדאללהיאן (Hossein-Amir Abdollahian), לרגל כניסתו לתפקיד, לאחר שזכה באמון הפרלמנט האיראני. מקדאד איחל לעמיתו הצלחה בתפקידו והביע תקווה להמשך שיתוף הפעולה בין משרדי החוץ בשתי המדינות לשם הבטחת האינטרסים המשותפים לסוריה ולאיראן וחיזוק עמידתן האיתנה מול מעצמות המערב (תסנים, 26 באוגוסט 2021).
 • ב-29 באוגוסט 2021 הגיע שר החוץ האיראני לביקור ראשון בדמשק בתום ביקורו בבגדאד, במהלכו השתתף בוועידה לשיתוף פעולה אזורי. עבדאללהיאן נפגש עם הנשיא הסורי, בשאר אסד, ועם שר החוץ, פיצל מקדאד, וכן עם נציגי הארגונים הפלסטינים בדמשק, בהם נציגי החזית העממית לשחרור פלסטין, הג’האד האסלאמי בפלסטין, החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין ופתח-אנתיפאדה. במהלך פגישתו עם מקדאד אמר שר החוץ האיראני, כי דמם המשותף של האיראנים והסורים, שנלחמו במערכה נגד הטרור, מהווה ערבות חזקה להמשך היחסים האסטרטגיים בין שתי המדינות. בתום הפגישה הצהיר השר, כי שתי המדינות מגבשות תוכנית להרחבת שיתוף הפעולה הכלכלי והמסחרי ביניהן כדי להיאבק בסנקציות. הוא ציין, כי דן עם עמיתו הסורי בהתפתחויות האחרונות באזור וכי כל הסדר ביטחוני ופוליטי באזור מחייב את השתתפות כלל מדינות האזור, בכללן סוריה. הוא הוסיף, כי נוכחות המעצמות הזרות אינה תורמת לביטחון וליציבות באזור וכי “הציונים” הם גורם חשוב לחוסר היציבות באזור (פארס, 29 באוגוסט 2021). בפגישת עבדאללהיאן עם הנשיא אסד דנו השניים בהרחבת שיתוף הפעולה בין שתי המדינות, בעיקר במישור הכלכלי, ובהתפתחויות בזירה האזורית והבינלאומית, ובמיוחד במצב באפגניסטאן. שר החוץ האיראני עדכן את הנשיא אסד על אודות הדיונים, שהתקיימו במסגרת ועידת בגדאד, והדגיש את תמיכתה הנמשכת של ארצו בסוריה במערכה נגד הטרור על כל צורותיו, ובמיוחד “הטרור הכלכלי” (תסנים, 29 באוגוסט 2021).
 • שגריר איראן בסוריה, מהדי סבחאני (Mehdi Sobhani), נפגש ב-22 באוגוסט 2021 עם ראש ממשלת סוריה, חסין ערנוס (Hussein Arnous), ודן עימו בדרכים לקדם את ההסכמים והפרויקטים המשותפים, שנחתמו בין איראן וסוריה לקידום שיתוף הפעולה ביניהן. השניים הדגישו את חשיבות חיזוק שיתוף הפעולה בתחומי התעשיה, האנרגיה, ההשקעות, המסחר, הנמלים, התחבורה, התקשורת, החקלאות, ייצור התרופות ונושאים משותפים נוספים ואת הצורך להאיץ את מימוש הפרויקטים המשותפים במסגרת המאבק בסנקציות הכלכליות נגד שתי המדינות. ראש ממשלת סוריה הביע את הערכתו לתמיכת איראן בסוריה ב”מערכה נגד הטרור” והדגיש את הצורך בקידום פרויקטים משותפים לשתי המדינות בכל התחומים (איסנ”א, 22 באוגוסט 2021).
 • סוכנות הידיעות הסורית פראת ניוז דיווחה (29 באוגוסט 2021), כי משמרות המהפכה העבירו בימים האחרונים כמות גדולה של רקטות ללוחמי מיליציות פרו-איראניות באזור דיר אלזור שבמזרח סוריה, בהן המיליציה העיראקית גדודי חזבאללה בעיר אלבוכמאל, חטיבת פאטמיון האפגאנית באזור אלמיאדין וחטיבת אבו-אלפצ’ל אלעבאס העיראקית באזור העיר אלקוריה. על-פי דיווח זה, משלוחי אמצעי הלחימה הועברו בעקבות פגישת מפקדים במשמרות המהפכה, שנערכה לאחרונה בעיר אלבוכמאל, שבה הוחלט על הכנסת הנשק למיליציות הפרו-איראניות במזרח סוריה.
 • יו”ר לשכת המסחר המשותפת לאיראן ולסוריה, כיואן כאשפי (Kivan Kashefi), הודיע, כי בחודשים הקרובים תתקיים בדמשק תערוכה, שבה יוצגו יכולות ומוצרים איראנים. הוא ציין, כי משרד הכלכלה הסורי אישר את קיום התערוכה, שתתקיים בשיתוף פעולה בין לשכת המסחר המשותפת לשתי המדינות לבין חברת הירידים הבינלאומיים של איראן. כאשפי הוסיף, כי נציגי שתי המדינות מנהלים שיחות לשם הרחבת הטיסות בין איראן לסוריה ומתן אפשרות לביצוע עסקאות פיננסיות בין בנקים וחלפני כספים משתי המדינות כדי להגדיל את היקף המסחר ביניהן. כמו כן, מגבשות המדינות תוכנית ארוכת טווח להשתתפות חברות איראניות בשיקום סוריה. כאשפי עדכן, כי בארבעת החודשים הראשונים של השנה האיראנית הנוכחית (מרץ-יולי 2021) רשם הייצוא האיראני לסוריה עלייה של 36 אחוזים בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד והיקפו הגיע ל-66 מיליון דולרים. הוא ציין, כי היעד הוא להגיע ל-200 מיליון דולרים עד סוף השנה (איסנ”א, 23 באוגוסט 2021).
 • דובר משרד החוץ האיראני, סעיד ח’טיבזאדה (Saeed Khatibzadeh), אישר את הודעת מזכ”ל חזבאללה, חסן נצראללה, בנוגע להעברת משלוח דלק מאיראן ללבנון. במסיבת העיתונאים השבועית שלו אמר ח’טיבזאדה, כי איראן מספקת דלק על בסיס החלטותיה ובהתאם לצרכי ידידותיה. הוא ציין, כי איראן אינה יכולה לראות את סבלו של העם הלבנוני וכי היא מוכנה למכור דלק לא רק לסוחרים שיעים בלבנון, כי אם גם לממשלת לבנון (פארס, 23 באוגוסט). בנאומו ב-22 באוגוסט עדכן נצראללה, כי ספינה ראשונה, הנושאת דלק מאיראן ללבנון, יצאה לדרכה וכי ספינות נוספות צפויות בהמשך. בנאום נוסף, שנשא ב-27 באוגוסט, הודיע נצראללה, כי בימים האחרונים סיכם חזבאללה על העמסת מכלית דלק שלישית מאיראן ללבנון וכי לבנון זקוקה ליותר משלוש של מכליות דלק. עוד אמר נצראללה בנאומו, כי איראן מילאה תפקיד מרכזי במערכה, שחזבאללה ניהל נגד הטרור בסוריה ובלבנון (תסנים, 27 באוגוסט 2021).
המעורבות האיראנית בעיראק
 • שר החוץ העיראקי, פואד חסין (Fuad Hussein), שוחח ב-27 באוגוסט 2021 בטלפון עם שר החוץ האיראני, חסין-אמיר עבדאללהיאן, ובירך אותו על מינויו לתפקידו. שר החוץ האיראני הדגיש את תמיכתה הנמשכת של איראן בעיראק ואת נכונותה להרחבת הקשרים בין שתי המדינות וקרא למימוש ההסכמים, שנחתמו ביניהן (אילנ”א, 27 באוגוסט 2021).
 • שר החוץ האיראני, חסין-אמיר עבדאללהיאן, השתתף בוועידה לשיתוף פעולה אזורי, שהתקיימה ב-28 באוגוסט 2021 בבגדאד ביוזמת ראש ממשלת עיראק, מצטפא אלכאט’מי. בוועידה השתתפו גם מלך ירדן, נשיא מצרים ונציגים מערב הסעודית, מאיחוד האמירויות, מתורכיה ומקטר וכן נשיא צרפת, עמנואל מקרון. טרם יציאתו לבגדאד אמר עבדאללהיאן, כי איראן תומכת בכל יוזמה אזורית של שלטונות עיראק בהשתתפות מדינות האזור. הוא הוסיף, כי גם סוריה היתה צריכה להיות מוזמנת לוועידה בתור שכנה חשובה של עיראק וכי איראן מתייעצת עם הנהגת סוריה בנוגע לביטחון האזור ותקיים עימה התייעצויות ישירות סביב כל יוזמה אזורית (תסנים, 28 באוגוסט 2021). במהלך ביקורו בבגדאד נפגש עבדאללהיאן עם בכירים בממשל העיראקי, בראשם הנשיא ברהם צאלח וראש הממשלה מצטפא אלכאט’מי (פארס, 29 באוגוסט 2021).
 • שגריר איראן בעיראק, אירג’ מסג’די (Iraj Masjedi), ביקר בפרויקט להרחבה ולפיתוח של מתחם העלייה לרגל אלכאט’מיה שבצפון לבגדאד. עבודות הפיתוח באתר, שבו קבורים האמאמים השיעים השביעי והתשיעי, מתבצעות על-ידי מהנדסים איראנים במסגרת פעילות המטה לשיקום המקומות הקדושים לשיעה בסוריה ובעיראק (שיעה ניוז, 22 באוגוסט 2021). בשנים האחרונות פועל המטה לשיקום ולהרחבה של מקומות קדושים לשיעה, שחלקם נפגעו במהלך המערכה הצבאית בסוריה ובעיראק.
 • הארגון האיראני לפיתוח מסחר עדכן על עלייה משמעותית בהיקף המסחר בין איראן לעיראק בחודשים האחרונים. על-פי נתוני הארגון, שווי היצוא האיראני לעיראק בארבעת החודשים הראשונים של השנה האיראנית הנוכחית (מרץ-יולי 2021) גדל ב-23 אחוזים בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד והגיע ל-2.817 מיליארד דולרים. עיראק ממוקמת במקום השני (אחרי סין ולפני איחוד האמירויות, תורכיה ואפגניסטאן) מבין המדינות המייבאות מאיראן. במקביל, חל גידול משמעותי במיוחד בהיקף היבוא האיראני מעיראק. שווי היבוא האיראני עלה ב-540 אחוזים בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד והגיע ל-140 מיליון דולרים (איסנ”א, 25 באוגוסט 2021).