מבט לאיראן

18 בנובמבר 2021 – 2 בדצמבר 2021 מאת: ד"ר רז צימט
ג'ואד ע'פארי (תסנים, 21 בנובמבר).

ג'ואד ע'פארי (תסנים, 21 בנובמבר).

ג'ואד ע'פארי (תסנים, 21 בנובמבר).

ג'ואד ע'פארי (תסנים, 21 בנובמבר).

תמרון חטיבת פאטמיון בסוריה (חשבון הטלגרם של החטיבה, 26 בנובמבר).

תמרון חטיבת פאטמיון בסוריה (חשבון הטלגרם של החטיבה, 26 בנובמבר).

תמרון חטיבת פאטמיון בסוריה (חשבון הטלגרם של החטיבה, 26 בנובמבר).

תמרון חטיבת פאטמיון בסוריה (חשבון הטלגרם של החטיבה, 26 בנובמבר).

פגישת שר החוץ האיראני עם המשלחת הרוסית (פארס, 21 בנובמבר).

פגישת שר החוץ האיראני עם המשלחת הרוסית (פארס, 21 בנובמבר).

משלחת בראשות שר התעשייה והמסחר האיראני בדמשק (סאנ

משלחת בראשות שר התעשייה והמסחר האיראני בדמשק (סאנ"א, 29 בנובמבר).

טקס חתימת הסכם להקמת אוניברסיטה רפואית בעיראק על-ידי האוניברסיטה למדעי הרפואה בטהראן (איסנ

טקס חתימת הסכם להקמת אוניברסיטה רפואית בעיראק על-ידי האוניברסיטה למדעי הרפואה בטהראן (איסנ"א, 24 בנובמבר).

במוקד אירועי השבוע
 • פרשן איראני בכיר הכחיש בריאיון לסוכנות הידיעות “תסנים” המזוהה עם משמרות המהפכה את הדיווחים לפיהם שלטונות סוריה פעלו לסיום תפקידו של מפקד הכוחות האיראנים בסוריה. עוד אמר הפרשן, כי מאז שחרור אלבוכמאל שבמזרח סוריה ב-2017, לא השתתפו כמעט משמרות המהפכה במבצעים צבאיים רחבי היקף בסוריה.
 • חטיבת פאטמיון האפגאנית הפועלת בחסות משמרות המהפכה בסוריה קיימה בסוף נובמבר תמרון בהשתתפות כוחות מיוחדים, חי”ר ושריון.
 • שר התעשיה והמסחר האיראני הגיע לביקור בדמשק לשם פתיחת יריד מסחרי איראני והקמת ועדה מסחרית משותפת לשתי המדינות. בתוך כך, עדכן סגן יו”ר לשכת המסחר האיראנית, כי חלקה היחסי של איראן בסחר החוץ הסורי עומד על 3 אחוזים בלבד בהשוואה לחלקה של תורכיה העומד על 30 אחוזים. דבריו מצטרפים לביקורת מצד בכירים איראנים ביחס לעדיפות הכלכלית, שהמשטר הסורי מעניק לרוסיה ולתורכיה על חשבון איראן.
 • מזכ”ל חזבאללה, חסן נצראללה, אמר בנאום טלוויזיוני, כי מאז חודש ספטמבר שילם ארגונו למעלה מעשרה מיליון דולרים על הבאת דלק וסולר מאיראן ללבנון. הוא מסר, כי בימים הקרובים תגיע לנמל סוריה ספינה נוספת נושאת דלק מאיראן.
 • שר החוץ האיראני גינה את החלטת בריטניה להכריז על חמאס כארגון טרור וציין, כי לא ניתן להשכיח את זכויות הפלסטינים באמצעות “סילוף עובדות”.
המעורבות האיראנית בסוריה ובלבנון
 • פרשן איראני לענייני האזור, מסעוד אסדאללהי (Masoud Asadollahi), הכחיש בריאיון לסוכנות הידיעות “תסנים” (21 בנובמבר) את הדיווחים לפיהם מפקד הכוחות האיראנים בסוריה, ג’ואד ע’פארי (Javad Ghafari), סיים את תפקידו בסוריה בהוראת נשיא סוריה, בשאר אסד, ובהתאם לבקשת שר החוץ האמירתי, שביקר לאחרונה בדמשק. הוא ציין, כי שליחותו של ע’פארי היתה אמורה להסתיים כבר לפני כשנה וחצי, אך הדבר נדחה בעקבות חיסולו של מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, קאסם סלימאני, בינואר 2020. הוא אישר את דבריו של דובר משרד החוץ האיראני, שאמר, כי שר ההגנה הסורי, עלי איוב, קיים טקס פרידה רשמי מע’פארי בהשתתפות קצינים בכירים בצבא סוריה ונציגים ממשמרות המהפכה ומחזבאללה והביע הערכה לפעילותו. הוא הוסיף, כי אילו שלטונות סוריה אכן היו מעוניינים להוציא את ע’פארי מארצם, הם לא היו מאפשרים לו לנוע במשך חודש ימים ברחבי המדינה ולקיים אירועי פרידה ציבוריים רבים.
 • בהתייחסו לפעילות האיראנית בסוריה אמר הפרשן הבכיר, כי לאחר שחרור אלבוכמאל שבמזרח סוריה בשלהי 2017, השתנו הנסיבות המבצעיות וכי גם קאסם סלימאני סבר, שמשמרות המהפכה והכוחות הנאמנים להם בסוריה אינם צריכים להשתתף עוד במבצעים צבאיים גדולים אלא להסתפק בסיוע לצבא סוריה. לדבריו, הפעולה הצבאית המשמעותית האחרונה, בה השתתפו כוחות משמרות המהפכה, חזבאללה והמיליציה האפגאנית “פאטמיון”, היתה כיבוש הכביש המהיר M5 המחבר בין חלב ודמשק בראשית 2020.
 • לוחמי חטיבת פאטמיון האפגאנית, הנלחמת בחסות משמרות המהפכה בסוריה, קיימו בסוף נובמבר תמרון בסוריה. בהודעת החטיבה נאמר, כי במהלך התמרון הוכיחו לוחמיה את יכולתם המבצעית באמצעות תרגיל משולב של כוחות מיוחדים, חי”ר ושריון וכבשו בהצלחה וללא נזקים את היעדים שנקבעו מראש (חשבון הטלגרם של חטיבת פאטמיון, 26 בנובמבר).
 • שר החוץ האיראני, אמיר-חסין עבדאללהיאן (Amir-Hossein Abdollahian), ויועצו הבכיר, עלי-אצע’ר ח’אג’י (Ali-Asghar Khaji), נפגשו ב-21 בנובמבר עם משלחת רוסית בראשות אלכסנדר לברנטייב, שליחו המיוחד של הנשיא פוטין לענייני סוריה, וסרגיי ורשינין, סגן שר החוץ הרוסי. בפגישותיהם דנו שני הצדדים בשיתוף הפעולה האזורי בין איראן ורוסיה, במיוחד בסוריה. שר החוץ האיראני אמר, כי שיתוף הפעולה בין שתי המדינות בסוריה מוצלח מאוד וכי הוא הכרחי כדי לשקמה ולכונן בה יציבות. יועצו של שר החוץ האיראני הדגיש את הצורך בהמשך שיתוף הפעולה בין שתי המדינות ב”מאבק נגד הטרור” בסוריה, בשמירת ריבונותה ובשיקומה. כמו כן, הדגיש ח’אג’י את הצורך בפתרון מדיני למשבר בסוריה במסגרת תהליך אסטנה להסדרה במדינה (פארס, 21 בנובמבר).
 • שר התעשייה והמסחר האיראני, רזא פאטמי-אמין (Reza Fatemi-Amin), הגיע בסוף נובמבר בראש משלחת מסחרית לביקור בסוריה לשם פתיחת יריד מסחרי איראני בדמשק והקמת ועדה מסחרית משותפת לשתי המדינות. במהלך ביקורו נפגש השר עם בכירים סורים, בהם ראש הממשלה ושרי התעשיה, המסחר, סחר החוץ, האוצר והנפט (אירנ”א, 28 בנובמבר).
 • סגן יו”ר לשכת המסחר האיראנית, מחמד אמירזאדה (Mohammad Amirzadeh), אמר, כי חלקה היחסי של איראן בסחר החוץ הסורי מגיע ל-3 אחוזים בלבד בהשוואה לחלקה היחסי של תורכיה המגיע ל-30 אחוזים. נתון זה מצביע, לדבריו, על חולשת “הדיפלומטיה הכלכלית” האיראנית, שבאה לידי ביטוי בתחומים מגוונים (איסנ”א, 21 בנובמבר). דבריו של אמירזאדה מצטרפים לביקורת, שנשמעה בשנים האחרונות מצד בכירים איראנים ביחס לעדיפות הכלכלית, שהמשטר הסורי מעניק לרוסיה ולתורכיה על חשבון איראן. בספטמבר 2021 הלין סגן יו”ר לשכת המסחר המשותפת לאיראן ולסוריה, עלי-אצע’ר זברדסת (Ali-Asghar Zebardast), כי רוסיה ותורכיה זוכות ליתרונות כלכליים בסוריה על חשבון איראן. זאת, בשעה שהסחר הכלכלי בין איראן לסוריה מתקדם באיטיות רבה.
 • שגריר איראן בסוריה, מהדי סבחאני (Mehdi Sobhani), אמר בריאיון לעיתון הלבנוני “אלעהד”, כי היחסים בין איראן וסוריה אסטרטגים ומקיפים את כל התחומים, בהם שיתוף פעולה צבאי. הוא ציין, כי האויב לא שינה את האסטרטגיה שלו מול סוריה, אך שינה את הטקטיקה שלו ועבר מניהול מערכה צבאית לניהול מערכה כלכלית ופוליטית במטרה לכפות על סוריה לשנות את עמדותיה. בהתייחסו לאספקת הדלק מאיראן ללבנון דרך סוריה אמר השגריר, כי יש לכך חשיבות גיאופוליטית החורגת מפתרון המחסור בדלק בלבנון וכי העברת הדלק משקפת הבנה שזירת המאבק עברה מהיבשה לים. הגעת מכליות הדלק ללבנון מעידה, לדבריו, שאם “ציר ההתנגדות” מקבל החלטה בעניין כלשהו, אף אחד לא יוכל לשנות החלטה זו ושניתן במקרים רבים להפוך את הסנקציות להזדמנות (איסנ”א, 27 בנובמבר).
 • מזכ”ל חזבאללה, חסן נצראללה, אמר בנאום טלוויזיוני (26 בנובמבר), כי מחודש ספטמבר שילם ארגונו למעלה מעשרה מיליון דולרים על הבאת דלק וסולר מאיראן ללבנון דרך נמלי סוריה. הוא ציין, כי חלק מהמלאי בשווי 2.6 מיליון דולרים חולק בחינם לארגונים בלתי-ממשלתיים, לעיריות, לבתי חולים ממשלתיים ולארגונים נוספים והיתר נמכר במחיר מסובסד. הוא הוסיף, כי ספינה נוספת נושאת דלק תגיע בימים הקרובים מאיראן לסוריה. לדבריו, התוכנית תימשך למשך חודש נוסף ובמהלך עונת החורף תינתן עדיפות לחלוקת דלק לתושבים המתגוררים באזורים הגבוהים בלבנון.
המעורבות האיראנית בעיראק
 • דובר משרד החשמל העיראקי, אחמד מוסא, אמר, כי משרדו מוכן לשלם עבור הגז, שעיראק רוכשת מאיראן כדי להפעיל את תחנות הכוח שלה. בריאיון לסוכנות הידיעות אירנ”א (19 בנובמבר), ציין, עם זאת, מוסא, כי משרד האוצר העיראקי הוא שצריך להסדיר את חובות העבר של עיראק לאיראן. הוא הוסיף, כי כמה משלחות עיראקיות קיימו שיחות עם בכירים איראנים בנוגע לאופן תשלום החוב ופריסת התשלומים. בשנה האחרונה נמשכו מגעים בין בכירים משתי המדינות, בהם נגידי שני הבנקים המרכזיים, בנוגע להסדרת החוב העיראקי בגין ייבוא גז וחשמל מאיראן, הנאמד בכ-7 מיליארד דולרים. במאי 2021 ביקר שר החשמל העיראקי, מג’יד מהדי חנתוש (Majid Mahdi Hantoush), בטהראן ודן עם עמיתו האיראני בשיתוף הפעולה בין שתי המדינות בתחומי האנרגיה ובסוגיית החוב העיראקי לאיראן (אירנ”א, 2 במאי 2021).
 • שר החקלאות האיראני, ג’ואד סאדאתינז’אד (Javad Sadatinejad), שוחח ב-28 בנובמבר בטלפון עם מקבילו העיראקי, מחמד כרים אלח’פאג’י (Mohammad Karim al-Khafaji), ודן עימו בדרכים להרחבת שיתוף הפעולה החקלאי בין המדינות. השר האיראני הדגיש את הצורך לפתור את בעיית השינוע של מוצרים חקלאיים וקרא להקמת צוות, שיכלול נציגים משתי המדינות לשם טיפול בבעיה. שר החקלאות העיראקי אמר, כי איראן מדינה מתקדמת בתחום החקלאות וכי ארצו מעוניינת בחיזוק שיתוף הפעולה עימה. הוא ציין, כי משלחת עיראקית תצא בקרוב לאיראן כדי לדון בבעיות הקשורות בסחר בתוצרת חקלאית בין המדינות וכי לאחר מכן הוא עצמו יבקר בטהראן (אתר ממשלת איראן, 28 בנובמבר).
 • יושב ראש האוניברסיטה למדעי הרפואה בטהראן, חסין קנאעתי (Hossein Qanati), חתם במהלך ביקור בעיראק על מזכר הבנה להקמת אוניברסיטה רפואית בעיר כרבלאא’ שבעיראק. ניהולה החינוכי של האוניברסיטה יופקד בידי האוניברסיטה הרפואית של טהראן למשך 50 שנה. בשלב ראשון ילמדו באוניברסיטה 50 סטודנטים לרפואה, 50 סטודנטים לסיעוד ו-50 סטודנטים לפיזיותרפיה (איסנ”א, 24 בנובמבר).
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • איראן גינתה את החלטת בריטניה להכריז על חמאס כארגון טרור. שר החוץ האיראני, אמיר-חסין עבדאללהיאן (Amir-Hossein Abdollahian), כתב בחשבון הטוויטר שלו (19 בנובמבר), כי לא ניתן להשכיח את זכויות הפלסטינים באמצעות סילוף עובדות וכי הפתרון הפוליטי היחיד לפלסטין הוא בקיום משאל עם בהשתתפות תושביה המקוריים.
 • ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, הודה לאיראן על תמיכתה בארגון והגדיר את היחסים ביניהם כאסטרטגיים. בריאיון לערוץ הטלוויזיה של חמאס, אלאקצא (20 בנובמבר) אמר הניה, כי לאיראן תפקיד מרכזי בתמיכה ב”התנגדות” וכי היא מעניקה סיוע כספי, מדיני, צבאי וטכנולוגי ל”התנגדות” בפלסטין.
 • מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, זיאד אלנח’אלה, אמר בריאיון לערוץ אלמיאדין (24 בנובמבר), כי לעולם לא יהיה שינוי בעמדת איראן כלפי פלסטין ו”המשטר הציוני”. בריאיון לרגל יום השנה השני למותו של בכיר הג’האד האסלאמי, בהאא’ אבו-אלעטאא’, אמר אלנח’אלה, כי איראן רואה עצמה כמגינת העניין הפלסטיני ורואה בישראל אויב וכי הדבר לא ישתנה.
המעורבות האיראנית באפגניסטאן
 • משלחת איראנית יצאה בסוף נובמבר לביקור בהראת (Herat) שבמערב אפגניסטאן לצורך שיחות עם שלטונות אפגניסטאן בנוגע לפרויקט מסילת הרכבת המשותפת לשתי המדינות. סוכנות הידיעות “תסנים” דיווחה (24 בנובמבר), כי המשלחת צפויה לדון בחידוש השלב הרביעי במסגרת פרויקט מסילת הרכבת בין הראת לעיר ח’ואף (Khaf) שבצפון-מזרח איראן. העבודות במסגרת שלב זה של הפרויקט הופסקו לאחר השתלטות הטאלבאן על אפגניסטאן. בתוך כך, עדכן ראש לשכת המסחר של אפגניסטאן על עליה של 50 אחוזים ביצוא האפגאני לאיראן בשנה הנוכחית. הוא ציין, כי היקף היצוא (רובו סחורה חקלאית) הגיע השנה ל-17 מיליון דולרים (אירנ”א, 28 בנובמבר).