מבט לאיראן

18 בנובמבר 2018 – 2 בדצמבר, 2018 מאת: ד"ר רז צימט
הועידה לאחדות אסלאמית בטהראן (תסנים, 24 בנובמבר 2018)

הועידה לאחדות אסלאמית בטהראן (תסנים, 24 בנובמבר 2018)

פגישת עוזר שר החוץ האיראני, חסין ג'אברי אנצארי, עם שגריר סוריה באו

פגישת עוזר שר החוץ האיראני, חסין ג'אברי אנצארי, עם שגריר סוריה באו"ם, בשאר ג'עפרי, באסטנה, (סאנ"א, 28 בנובמבר 2018)

הפסטיבל הבינלאומי ה-15 לסרטי

הפסטיבל הבינלאומי ה-15 לסרטי "התנגדות" התקיים בין ה-26 ל-30 בנובמבר 2018 בטהראן.

פגישת עוזר שר החוץ האיראני, חסין ג'אברי אנצארי, עם שגריר סוריה באו

פגישת עוזר שר החוץ האיראני, חסין ג'אברי אנצארי, עם שגריר סוריה באו"ם, בשאר ג'עפרי, באסטנה, (סאנ"א, 28 בנובמבר 2018)

מוקד אירועי השבוע
 • בטהראן התכנסה הועידה הבינלאומית ה-32 לאחדות אסלאמית בהשתתפות בכירי המשטר האיראני ונציגים מכמאה מדינות, בהם סגן מזכ”ל חזבאללה, נעים קאסם. יו”ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, נשא נאום בפני באי הועידה באמצעות וידאו והודה לאיראן על תמיכתה בפלסטינים. בתום הועידה אמר יועצו של שר החוץ האיראני, כי הועידה החליטה לאמץ את משפחות הרוגי ההפגנות על הגדר בעזה. בתוך כך אישרו מארגני הפגנות הגדר, כי איראן מממנת את עלויות הטיפול בפצועים ובהרוגים בהפגנות.
 • משרד האוצר האמריקאי הודיע על הטלת סנקציות על מספר אישים ומוסדות, שפעלו במסגרת רשת איראנית-רוסית, שסיפקה מיליוני חביות נפט לממשלת סוריה, הרשת מימנה, בין היתר, את פעילות חזבאללה וחמאס.
 • מקורות סורים מסרו לעיתון אלשרק אלאוסט, כי איראן הגבירה לאחרונה את מאמציה לגייס אזרחים סורים למיליציות פרו-איראניות הפועלות בצפון-מזרח סוריה.
 • על רקע חידוש הסנקציות הכלכליות נגד איראן והקמת הממשלה החדשה בבגדאד, ממשיכה איראן במאמציה לבסס את השפעתה הכלכלית בעיראק. הקונסול האיראני בסולימאניה שבצפון עיראק הודיע, כי בכוונת איראן לפתוח מעבר גבול חדש עם כורדיסטאן העיראקית וכן להקים אזור סחר חופשי באזור.
כללי
 • בטהראן התכנסה ב-24 בנובמבר 2018 הועידה הבינלאומית ה-32 לאחדות אסלאמית בהשתתפות נציגים מכמאה מדינות. נשיא איראן, חסן רוחאני, אמר בנאומו בפתח הועידה, כי ישראל היא “גידול סרטני”, שהוקם באזור לאחר מלחמת העולם השנייה כדי לשרת את האינטרסים של המערב. הוא ציין, כי גם אם קיומה של ישראל יוסר, על המוסלמים לשמור על אחדותם.
 • סגן מזכ”ל חזבאללה, שיח’ נעים קאסם, אמר בנאומו בוועידה, כי הסנקציות האמריקאיות לא ייאלצו את איראן להפסיק את תמיכתה בהתנגדות ובפלסטין. הוא ציין, כי האחדות המוסלמית תלויה בהמשך ההתנגדות בשדה הקרב והיא שתאפשר את הניצחון על אויבי האומה האסלאמית.
 • יו”ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, הודה בנאום, שנשא באמצעות וידאו (VC) מרצועת עזה, לאיראן על התייצבותה לצד הפלסטינים בסוגיית פלסטין וירושלים. הוא הצהיר, כי ישראל היא האויב המשותף של האומה המוסלמית, קרא להמשך המאבק נגדה והוסיף כי לניצחון הצבאי והפוליטי של עזה על ישראל יהיו השלכות גדולות בהכרעת הסכסוך. הניה הדגיש, כי חמאס תשתף פעולה עם כל גורם, אשר יסייע לה לממש את מטרותיה (תסנים, 24 בנובמבר 2018).
 • משרד האוצר האמריקאי הודיע על הטלת סנקציות על מספר אישים ומוסדות, שפעלו במסגרת רשת איראנית-רוסית, שסיפקה מיליוני חביות נפט לממשלת סוריה ומימנה, בין היתר, את חזבאללה וחמאס. חביות הנפט הועברו מאיראן באמצעות חברות רוסיות למשטר אסד בתמורה להסתייעות בתשתיות פיננסיות בסוריה, שהעבירו כספים באמצעות משמרות המהפכה לחזבאללה ולחמאס. כספים, שהועברו מהבנק המרכזי האיראני לחשבון בנק רוסי באמצעות חברה איראנית המתחזה כעסק רפואי ותרופות, סייע לסוריה לשלם עבור הנפט. לאחר מכן איפשר המשטר הסורי להעביר מאות מיליוני דולרים לכוח קדס של משמרות המהפכה לשם העברתם לחמאס ולחזבאללה (אתר משרד האוצר האמריקאי, 20 בנובמבר 2018).

הרשת האיראנית-רוסית ששימשה להעברת נפט לסוריה ולמימון חמאס וחזבאללה (אתר משרד האוצר האמריקאי, 20 בנובמבר 2018)

הרשת האיראנית-רוסית ששימשה להעברת נפט לסוריה ולמימון חמאס וחזבאללה
(אתר משרד האוצר האמריקאי, 20 בנובמבר 2018)

 • הפסטיבל הבינלאומי ה-15 לסרטי “התנגדות” התקיים בין ה-26 ל-30 בנובמבר 2018 בטהראן. בפסטיבל, הנערך בטהראן מדי שנה, הוצגו 12 סרטי עלילה ו-22 סרטי תעודה מרחבי העולם העוסקים בנושאים שונים הקשורים ל”התנגדות האסלאמית”, ובהם: המאבק נגד ישראל, הציונות, ארצות-הברית, סעודיה, דאעש ומלחמות האזרחים בסוריה ובתימן. טקס פתיחת הפסטיבל התקיים בהשתתפות מפקד משמרות המהפכה, מחמד-עלי ג’עפרי (Mohammad Ali Jafari) ומפקד זרוע הבסיג’ של משמרות המהפכה, ע’לאם-חסין ע’יבפרור (Gholam-Hossein Gheybparvar) (תסנים, 26 בנובמבר 2018). 
המעורבות האיראנית בסוריה
 • סבב השיחות ה-11 במסגרת תהליך הסדרת הסכסוך בסוריה התקיים בתאריכים 29-28 בנובמבר 2018 באסטנה, בירת קזחסטאן, בהשתתפות נציגי רוסיה, איראן, תורכיה, המשטר הסורי והאופוזיציה הסורית. בראש המשלחת האיראנית לשיחות עמד חסין ג’אברי אנצארי (Hossein Jaberi Ansari), יועצו הבכיר של שר החוץ האיראני. השיחות התמקדו בהפסקת האש במחוז אדלב ובמאמצים להקמת ועדה חוקתית בסוריה. לקראת סבב השיחות נפגשו סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ורשינין, ושגריר איראן במוסקבה, מהדי סנאא’י (Mehdi Sanaei), ודנו בהכנות לשיחות אסטנה ובשיתוף הפעולה בין שתי המדינות (אירנ”א, 27 בנובמבר 2018).
 • מפקד משמרות המהפכה, מחמד עלי ג’עפרי,  אמר במסיבת עיתונאים, כי לנוכח שיחות השלום המתנהלות כעת בין איראן, רוסיה ותורכיה,  ביקשה ממשלת סוריה מאיראן לארגן יחידות לשמירת השלום באזור אדלב וצפון-מערב חלב. הוא הוסיף, כי בעת הנוכחית אין עימותים בסוריה והוחלט להציב כוחות מוגבלים לשמירת השלום באזור זה (איסנ”א, 15 בנובמבר 2018). מחמד ג’עפרי לא ציין מה צפויים להיות מאפייני כוחות אלה או היקפם.
 • העיתון אלשרק אלאוסט דיווח (23 בנובמבר 2018) מפי מקורות סורים, כי איראן הגבירה לאחרונה את מאמציה לגייס אזרחים סורים באזור מערב נהר הפרת למיליציות פרו-איראניות הפועלות בצפון-מזרח סוריה. מקורות אלה ציינו, כי עשרות אזרחים סורים מאזור דיר אלזור הצטרפו לאחרונה לשורות המיליציות הפרו-איראניות הפועלות בחסות משמרות המהפכה באמצעות לשכות התנדבות, שנפתחו בעיר אלמיאדין ובאזורים במערב הפרת. על-פי דיווחים אלה, חלק מהמתנדבים פעלו בעבר בשורות האופוזיציה הסורית וחלקם אזרחים המבקשים להתנדב לשורות המיליציות בתמורה לשכר חודשי של 150 דולרים.
 • דובר משרד החוץ האיראני, בהראם קאסמי (Bahram Qasemi), גינה את ירי הפגזים, שהכילו לכאורה גז כלור נגד שכונה בפאתיה המערביים של חלב. המשטר הסורי האשים את המטה לשחרור אלשאם בירי הפגזים שבוצע ב-24 בנובמבר 2018, בעוד שארגוני המורדים המזוהים עם צבא סוריה החופשי הכחישו את ההאשמות וטענו כי מדובר ב”הצגה של המשטר”. במסיבת העיתונאים השבועית שלו כינה קאסמי את ירי הפגזים “מכוער ובלתי אנושי” ואמר, כי פעולות אלה מצד “קבוצות הטרור” מעידות על התמיכה הפוליטית, הצבאית והפיננסית לה הן זוכות מצד כמה מדינות באזור ומחוצה לו (אירנ”א, 25 בנובמבר 2018).
המעורבות האיראנית בעיראק
 • הקונסול הכללי של איראן בסולימאניה שבצפון עיראק, סעדאללה מסעודיאן (Saadullah Masoudian), אמר, כי איראן מנסה לפתוח מעבר גבול חדש עם כורדיסטאן העיראקית וכן להקים אזור סחר חופשי באזור מעבר הגבול באשמאק (Bashmagh). הוא ציין, כי שלטונות החבל הכורדי הביעו נכונות לפתיחת מעבר גבול חדש עם איראן. פקידים בלשכת התעשייה והמסחר הכורדית בסולימאניה ציינו, כי היקף המסחר בין איראן לכורדיסטאן העיראקית מגיע ל-6.8 מיליארד דולרים בשנה. לדברי הקונסוליה האיראנית בסולימאניה, קיימות תוכניות להגדלת היקף הסחר השנתי ל-10 מיליארד דולרים (איסנ”א, 27 בנובמבר 2018).
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • עלי סעידי (Ali Saeedi), ראש הלשכה האידיאולוגית-פוליטית של מנהיג איראן, הצהיר, כי איראן תמשיך לתמוך בכל כוחה בפלסטינים במאבקם נגד ישראל. בנאום בכנס אנשי דת המשרתים בצבא איראן אמר סעידי, כי אלה שהתכוונו לשלוט מהנילוס ועד הפרת [הכוונה לישראל] אינם יכולים לישון כיום מפחד החמאס (פארס, 20 בנובמבר 2018).
 • מארגני הפגנות הגדר בעזה אישרו, כי איראן מממנת את עלויות הטיפול בפצועים ובהרוגים בהפגנות הגדר. חסין מנצור (Hussein Mansour), חבר הועד המארגן של ההפגנות, אמר, כי מדובר בפעולה חשובה של איראן במסגרת התמיכה בעם הפלסטיני ובהתנגדות וקרא לעולם הערבי לפעול באותו האופן ולתמוך בעם הפלסטיני (סוכנות הידיעות מען, 27 בנובמבר 2018). בתוך כך אמר חסין שיח’ אלאסלאם (Hossein Sheikholeslam), יועצו של שר החוץ האיראני ומזכ”ל ועידת האחדות האסלאמית שהתקיימה בטהראן, לביטאון חמאס אלרסאלה (27 בנובמבר 2018), כי הועידה החליטה לאמץ את משפחות הרוגי ההפגנות על הגדר וכי החלטה זו הועברה לגורמים הרלוונטיים לשם מימושה בקרוב.
 • נציג ארגון הג’האד האסלאמי הפלסטיני בטהראן, נאצר אבו-שריף, אמר בריאיון לסוכנות הידיעות תסנים (27 בנובמבר 2018), כי איראן היא המדינה היחידה שתמכה ב”התנגדות” מבלי להתחשב באיומי ארה”ב, משום שהיא רואה בסיוע להתנגדות ובתמיכה בה חובה דתית, אנושית ומוסרית, שאינה קשורה אך ורק לאיראן אלא מהווה חובה חשובה עבור האומה המוסלמית כולה. בריאיון, שהתקיים בשולי ועידת האחדות האסלאמית שהתקיימה בטהראן, הודה אבו-שריף לאיראן על תמיכתה ב”התנגדות הפלסטינית” ואמר, כי הניצחון הפלסטיני על ישראל הושג בזכות ההתנגדות והסיוע של איראן.