מבט לאיראן

14– 28 באפריל 2022 מאת: ד"ר רז צימט
מפקד כוח קדס, אסמאעיל קאא'ני (תסנים, 14 באפריל 2022).

מפקד כוח קדס, אסמאעיל קאא'ני (תסנים, 14 באפריל 2022).

פגישת שגריר איראן בדמשק עם סגן שר החוץ הסורי (איסנ

פגישת שגריר איראן בדמשק עם סגן שר החוץ הסורי (איסנ"א, 14 באפריל).

פגישת שרי החוץ של איראן ועיראק (איסנ

פגישת שרי החוץ של איראן ועיראק (איסנ"א, 13 באפריל 2022).

פגישת שגריר איראן היוצא בעיראק עם ראש ממשלת עיראק (אירנ

פגישת שגריר איראן היוצא בעיראק עם ראש ממשלת עיראק (אירנ"א, 20 באפריל 2022).

פגישת שגריר איראן בקאבול עם מנהיג המפלגה האסלאמית האפגאנית (פארס, 17 באפריל 2022).

פגישת שגריר איראן בקאבול עם מנהיג המפלגה האסלאמית האפגאנית (פארס, 17 באפריל 2022).

עיקרים
 • על רקע המתיחות הנמשכת בהר הבית, גינתה איראן את “התוקפנות הציונית בפלסטין”. בעקבות האירועים בירושלים שוחח ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, עם שר החוץ האיראני ועם יועצו הבכיר לעניינים בינלאומיים של מנהיג איראן.
 • שר החוץ האיראני שוחח ב-21 באפריל 2022 עם שר החוץ הסורי ודן עימו בסוגיות בילטרליות, אזוריות ובינלאומיות, ההתפתחויות בירושלים, המשא בנושא הגרעין, והדגיש את הצורך בהרחבת שיתוף הפעולה בין שתי המדינות.
 • שר החוץ העיראקי הגיע במחצית אפריל 2022 לביקור רשמי בטהראן ונפגש עם בכירי הממשל האיראני, ובראשם הנשיא ראיסי, שדרש מעיראק למנוע נוכחות ישראלית בשטחה.
 • שגריר איראן היוצא בבגדאד, אירג’ מסג’די, העניק ריאיון נרחב לרשת טלוויזיה עיראקית לרגל סיום תפקידו. השגריר ציין, כי לא ניתן להקים ממשלה חדשה בעיראק ללא השתתפות שני הזרמים השיעים המרכזיים: זרם אלצדר ומסגרת התיאום (מחנה הפלגים השיעים התומכים באיראן). בהתייחסו להשפעת חיסולו של קאסם סלימאני על ההשפעה האיראנית בעיראק, אמר מסג’די כי סלימאני ויורשו, אסמאעיל קאא’ני, הם אישים שונים בעלי יכולות שונות, אך האסטרטגיה האיראנית בעיראק לא השתנתה.
 • דובר משרד החוץ האיראני גינה את הפיגוע במסגד שיעי במזאר-י שריף שבצפון אפגניסטאן. נשיא איראן קרא לשלטונות אפגניסטאן להבטיח את שלומם של כלל אזרחי המדינה והטיל עליהם את האחריות לאיתורם ולהענשתם של האחראים למתקפות הטרור האחרונות במדינה.
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה, אסמאעיל קאא’ני, אמר כי איראן תומכת ותמשיך לתמוך בכל הקבוצות הנאבקות נגד הציונים. בטקס לרגל יום השנה הראשון למותו של סגן מפקד כוח קדס לשעבר, מחמד חג’אזי (Mohammad Hejazi), שיבח קאא’ני את מאבק הפלסטינים נגד ישראל, ובכלל זה את פיגועי הטרור האחרונים שבוצעו בישראל. הוא ציין, כי הצעירים הפלסטינים הוכיחו בפעולותיהם האחרונות, שההתנגדות בפלסטין חיה וקיימת. בהתייחסו לתקיפה, שביצעו משמרות המהפכה בחודש מרץ בצפון עיראק, אמר קאא’ני, כי איראן תיאבק באופן קשה נגד ישראל בכל מקום, בו היא תרגיש צורך ותזהה איום ביטחוני מצידה. הוא הוסיף, כי חיסולו של “המשטר הציוני” קרוב וכי הרס המשטר הולך וצובר תאוצה (תסנים, 14 באפריל 2022).
 • דובר משרד החוץ האיראני, סעיד ח’טיבזאדה (Saeed Khatibzadeh), גינה את “התוקפנות הציונית על המקומות הקדושים בפלסטין” על רקע העימותים, שפרצו ב-15 באפריל 2022 בין מפגינים פלסטינים לכוחות הביטחון הישראלים בהר הבית. ח’טיבזאדה הצהיר, כי “פשעי הציונים” נגד העם הפלסטיני מעידים על חולשתו הגוברת של “המשטר הכובש”, המפגין את יכולותיו החלולות נגד מתפללים חסרי הגנה. הוא ציין, כי פשעים אלה מהווים הפרה בוטה של החוק הבינלאומי ושל זכויות האדם ומעידים על כך, שבגידת חלק ממנהיגי המדינות המוסלמיות בנרמול היחסים עם “המשטר הציוני” רק מחריפה את האלימות מצד משטר זה נגד הפלסטינים. ח’טיבזאדה קרא לממשלות ולארגונים הבינלאומיים לתמוך בעם הפלסטיני ולמנוע את המשך הפשעים הציונים בפלסטין ולמדינות האסלאם להתגייס להגנה על מסגד אלאקצא (פארס, 15 באפריל 2022).
 • בעקבות האירועים בהר הבית שוחח שר החוץ האיראני, חסין-אמיר עבדאללהיאן, ב-15 באפריל 2022 עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, ודן עימו בהתפתחויות בירושלים. עבדאללהיאן אמר, כי “ההתנגדות” נמצאת כיום במצבה הטוב ביותר, בעוד ש”המשטר הטרוריסטי הציוני” נמצא במצבו החלש ביותר. הוא ציין, כי איראן תומכת בהקמת ממשלה אחודה בפלסטין, שבירתה ירושלים. הניה אמר בשיחה, כי פלסטין ניצבת בפני שתי אפשרויות: הסכמה לייהוד מסגד אלאקצא או התנגדות, וכי העם הפלסטיני ו”קבוצות ההתנגדות” בחרו בדרך ההתנגדות. הוא הודה לאיראן על תמיכתה בעניין הפלסטיני (איסנ”א, 15 באפריל 2022).
 • ב-17 באפריל 2022 שוחח הניה עם עלי-אכבר ולאיתי (Ali-Akbar Velayati), יועצו הבכיר לעניינים בינלאומיים של מנהיג איראן, שאמר לו, כי איראן עוקבת אחר ניצחונות הפלסטינים והישגיהם וכי הם מהווים מודל עבור העולם המוסלמי (תסנים, 17 באפריל 2022).
המעורבות האיראנית בסוריה
 • שר החוץ האיראני, חסין-אמיר עבדאללהיאן (Hossein Amir Abdollahian), שוחח ב-21 באפריל 2022 עם שר החוץ הסורי, פיצל מקדאד (Faisal Mekdad), ודן עימו בסוגיות בילטרליות, אזוריות ובינלאומיות, ובהן ההתפתחויות בירושלים והמשא בנושא הגרעין. עבדאללהיאן הדגיש את הצורך בהרחבת שיתוף הפעולה בין שתי המדינות ובירך על כינוסה בקרוב של הועדה העליונה המשותפת לאיראן ולסוריה במטרה להאיץ את הקשרים הכלכליים ביניהן (אירנ”א, 21 באפריל 2022).
 • שגריר איראן בסוריה, מהדי סבחאני (Mehdi Sobhani), נפגש ב-14 באפריל 2022 עם סגן שר החוץ הסורי, בשאר ג’עפרי (Bashar Jafari), ודן עימו בהתפתחויות בשתי המדינות, בסוגיות קונסולריות ובביקורים הדדיים של בכירים משתי המדינות (איסנ”א, 14 באפריל 2022).
המעורבות האיראנית בעיראק
 • שר החוץ העיראקי, פואד חסין (Fuad Hussein), הגיע ב-13 באפריל 2022 לביקור רשמי בטהראן בראש משלחת דיפלומטית-ביטחונית, שכללה גם את היועץ לביטחון לאומי של עיראק, קאסם אלאערג’י (Qasim al-Araji). בפגישה עם השר העיראקי אמר שר החוץ האיראני, חסין-אמיר עבדאללהיאן (Hossein Amir Abdollahian), כי איראן לא תסכים לשום איום על גבולותיה מצד ארצות הברית, ישראל או גורמי טרור. שר החוץ העיראקי הצהיר, כי ארצו לא תאפשר כל איום משטחה על שכנותיה. בפגישתם שוחחו שרי החוץ על אודות היחסים הבילטרליים וההתפתחויות בתימן, באפגניסטאן, בסוריה, באוקראינה ובשיחות הגרעין. עבדאללהיאן הדגיש את הצורך בחיזוק קשרי המסחר בין שתי המדינות וקרא להקל על תנועת המסחר במעברי הגבול, להשלים את סלילת מסילת הרכבת בין שלמצ’ה שבדרום-מערב איראן לבצרה שבדרום עיראק ולהקל על תנועת עולי רגל בין המדינות (פארס, 14 באפריל 2022).
 • בפגישתו עם שר החוץ העיראקי אמר נשיא איראן, אבראהים ראיסי, כי איראן מעוניינת בחיזוק הקשרים בין המדינות. הוא ציין, כי הביטחון והאינטרסים של שתי המדינות קשורים אלה באלה וכי אויביהן לא יוכלו לחבל בקשרים ביניהן. ראיסי הדגיש את תמיכת איראן בלכידותה הטריטוריאלית ובאחדותה של עיראק וציין, כי איראן מצפה מעיראק שלא לאפשר נוכחות זרה, שעלולה לפגוע בביטחונה הן בשטחים הנמצאים בשליטת הממשל המרכזי והן בשטחים שבשליטת החבל הכורדי. הוא הוסיף, כי איראן עוקבת מקרוב אחרי תנועות “המשטר הציוני” ולא תאפשר לו לסכן את ביטחון האזור באמצעות אף מדינה, לרבות עיראק. ראיסי קרא להאיץ את סלילת מסילת הרכבת משלמצ’ה לבצרה ולהקל על תנועתם של עולי רגל איראנים למקומות הקדושים לשיעה בעיראק (פארס, 14 באפריל 2022).
 • שגריר איראן היוצא בבגדאד, אירג’ מסג’די (Iraj Masjedi), אמר בריאיון לרשת הטלוויזיה העיראקית אלשרקיה (15 באפריל 2022), כי אין קשר בין סיום תפקידו לתמיכתו במיליציות השיעיות הפרו-איראניות בעיראק או למתקפת משמרות המהפכה בצפון עיראק בחודש מרץ 2022. הוא ציין, כי התמיכה האיראנית ב”חזית ההתנגדות” היא חלק ממדיניותה הנמשכת של הרפובליקה האסלאמית ואינה תלויה בשגריר זה או אחר.
 • בהתייחסו להתפתחויות הפוליטיות האחרונות בעיראק סביב המאמצים לכינון ממשלה חדשה, אמר מסג’די, כי מאז 2003 התרחשו בעיראק התפתחויות פוליטיות רבות. הוא העריך, כי מנהיגי עיראק יצליחו בסופו של דבר לפתור את המשבר הפוליטי הנוכחי. הוא ציין, כי לא ניתן להקים ממשלה חדשה ללא השתתפות שני הזרמים הפועלים בקרב השיעים בעיראק: זרם אלצדר ו”מסגרת התיאום” (מחנה הפלגים השיעים התומכים באיראן). מסג’די ציין, כי איראן אינה מודאגת מהאפשרות לעימות פנים-שיעי בעיראק מאחר שמנהיגי עיראק מבינים היטב את התנאים השוררים בעיראק ואת האינטרסים שלה וכן בזכות מעמדו של איש הדת השיעי הבכיר, איתאללה עלי סיסתאני, המקובל על ידי כלל הזרמים השיעים. הוא הדגיש את תמיכתה הנמשכת של איראן בממשלה ובעם בעיראק וטען, כי איראן אינה מתערבת בענייניה הפנימיים של עיראק. לדבריו, הרפובליקה האסלאמית מקיימת קשרים טובים עם כל הצדדים בעיראק, מכבדת הן את זרם אלצדר והן את “מסגרת התיאום” ומותירה את ההחלטה הסופית בידיהם.
 • בהתייחסו לביקוריו של מפקד כוח קדס, אסמאעיל קאא’ני, בעיראק, אמר מסג’די, כי קאא’ני נפגש במהלך ביקוריו בעיראק עם רוב המנהיגים הפוליטיים בעיראק, לרבות ראש זרם אלצדר, מקתצ’א אלצדר, הציע להם להגיע להסכם והביע בפניהם את רצונה של איראן בשמירת האחדות ביניהם. בתשובה לשאלה האם לקאסם סלימאני הייתה השפעה רבה יותר על הכוחות העיראקים בהשוואה ליורשו, אסמאעיל קאא’ני, אמר השגריר היוצא, כי מדובר בשני אישים שונים בעלי יכולות שונות, אך מה שחשוב הוא המדיניות והאסטרטגיה של איראן ומאמציהם למען עיראק ובכך אין כל הבדל ביניהם.
 • בהתייחסו למתקפת משמרות המהפכה בצפון עיראק, אמר מסג’די, כי איראן מכבדת את ריבונות עיראק אך אינה מוכנה לאפשר פגיעה בביטחונה משטח החבל הכורדי, שבו התקיימה, לדבריו, פעילות ישראלית באופן חופשי. הוא ציין, כי איראן הציעה לשלטונות עיראק להקים ועדה משותפת לאיראן, לממשלת עיראק ולחבל הכורדי כדי לבחון את המידע שיש בידי איראן בנוגע לפעילות הישראלית בצפון עיראק.
 • ב-20 באפריל 2022 נפגש השגריר האיראני היוצא עם ראש ממשלת עיראק, מצטפא אלכאט’מי, לרגל סיום תפקידו. מסג’די אמר בפגישה, כי איראן מעוניינת בחיזוק שיתוף הפעולה בין שתי המדינות. ב-18 באפריל 2022 קיים מסג’די פגישת פרידה גם עם נשיא עיראק, ברהם צאלח (אירנ”א, 20 באפריל 2022).
 • אתר החדשות העיראקי בע’דאד אליום דיווח (24 באפריל 2022), כי משלחת איראנית צפויה לצאת בימים הקרובים לצפון עיראק כדי להיפגש עם מנהיגי המפלגה הדמוקרטית הכורדית ולדון עימם במגעים לכינון ממשלה חדשה בעיראק.
 • דובר משרד החשמל העיראקי, אחמד מוסא, מסר, כי ראש ממשלת עיראק, מצטפא אלכאט’מי, הורה למשרד החשמל לשגר משלחת לטהראן כדי לדון באספקת הגז האיראני לעיראק, שהופחתה באופן משמעותי על רקע החוב העיראקי לאיראן בגין יבוא חשמל וגז ולפתור את חילוקי הדעות בין המדינות בעניין זה (פארס, 18 באפריל 2022). במרץ 2022 עדכן דובר משרד החשמל העיראקי, כי החוב העיראקי לאיראן עומד על יותר מ-1.6 מיליארד דולרים וכי בשל חוב זה הפחיתה איראן את אספקת הגז לעיראק מ-45 מיליון מטר מעוקב ביום ל-8 מיליון מטר מעוקב בלבד (אילנ”א, 6 במרץ 2022).
 • ראש הארגון האיראני לעליה לרגל, סיד צאדק חסיני (Seyyed Sadegh Hoseini), ביקר במחצית אפריל בעיראק ונפגש עם בכירים עיראקים, בהם נשיא עיראק, ברהם צאלח, שר הפנים, שר התרבות והתיירות ושר הבריאות. הבכיר האיראני דן במהלך ביקורו בסוגיות הקשורות לעלייתם של אזרחים איראנים לרגל למקומות הקדושים לשיעה בעיראק (אתר רשות השידור האיראנית, 18 באפריל 2022).
המעורבות האיראנית באפגניסטאן
 • שר החוץ האיראני, חסין-אמיר עבדאללהיאן, שוחח ב-18 באפריל 2022 עם שר החוץ של הטאלבאן, אמיר-ח’אן מתקי (Amir Khan Muttaqi)). עבדאללהיאן אמר לעמיתו, כי איראן מצפה משלטונות אפגניסטאן לשמור על ביטחונם של הדיפלומטים והנציגויות הדיפלומטיות האיראניות באפגניסטאן. זאת, בעקבות הפגנת מחאה אלימה, שהתקיימה ב-11 באפריל 2022 מול הקונסוליה האיראנית בהראת (Herat) שבמערב אפגניסטאן בעקבות דיווחים על התנכלות מצד שלטונות איראן לפליטים אפגאנים במזרח איראן. שר החוץ של הטאלבאן הבטיח לעמיתו לפעול להבטחת ביטחונם של הדיפלומטים האיראנים בארצו (פארס, 18 באפריל 2022).
 • דובר משרד החוץ האיראני, סעיד ח’טיבזאדה, גינה את הפיגוע, שארע ב-21 באפריל ב2022 מסגד השיעי בעיר מזאר-י שריף שבצפון אפגניסטאן. ארגון דאעש נטל אחריות על הפיגוע, שבו נהרגו למעלה משלושים בני אדם. ח’טיבזאדה הביע את דאגת איראן לנוכח הפיצוצים המתרבים בערים שונות ברחבי אפגניסטאן ושלח תנחומים למשפחות ההרוגים בפיגוע (אירנ”א, 21 באפריל 2022). נשיא איראן, אבראהים ראיסי, גינה, אף הוא, את הפיגוע במסגד השיעי וקרא לשלטונות אפגניסטאן להבטיח את שלומם של כלל אזרחי המדינה, ובכלל זה בבתי הספר, במסגדים ובמרכזים הדתיים. ראיסי הטיל על השלטונות האפגאנים את האחריות לאיתורם ולהענשתם של האחראים למתקפות הטרור האחרונות ואמר, כי איראן מוכנה לסייע לאפגניסטאן במאבק בטרור ובטיפול הרפואי בפצועי הפיגועים (פארס, 23 באפריל 2022).
 •  שגריר איראן בקאבול, בהאדר אמיניאן (Bahador Aminian), נפגש ב-17 באפריל 2022 עם המנהיג הפוליטי האפגאני, גולבדין חכמתיאר (Gulbuddin Hekmatyar), העומד בראש “המפלגה האסלאמית” (חזב-י אסלאמי) של אפגניסטאן, ודן עימו במצב הפליטים האפגאנים באיראן ובסוגיות פוליטיות שונות (פארס, 17 באפריל 2022).