מבט לאיראן

8 – 16 במאי 2024 מאת: ד"ר רז צימט
רמטכ

רמטכ"ל צבא איראן מוסוי (תסנים, 9 במאי 2024)

מפקד כוח קדס (תסנים, 15 במאי 2024)

מפקד כוח קדס (תסנים, 15 במאי 2024)

פגישת יועצו של מנהיג איראן עם מניר שפיק (איסנ

פגישת יועצו של מנהיג איראן עם מניר שפיק (איסנ"א, 12 במאי 2024)

מתחם קבר א-סידה זינב בדמשק (imna.ir, 13 במאי 2024)

מתחם קבר א-סידה זינב בדמשק (imna.ir, 13 במאי 2024)

שגריר איראן בבגדאד (איסנ

שגריר איראן בבגדאד (איסנ"א, 12 במאי 2024)

שיגור כלי טיס לעבר

שיגור כלי טיס לעבר "מטרה צבאית" באילת (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות בעיראק, 15 במאי 2024)

שיגור טיל לעבר בסיס רמון (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 11 במאי 2024).

שיגור טיל לעבר בסיס רמון (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 11 במאי 2024).

הריסות מבנה של תנועת אלנג'באא' במרחב דמשק (ערוץ הטלגרם של אלנג'באא', 9 במאי 2024)

הריסות מבנה של תנועת אלנג'באא' במרחב דמשק (ערוץ הטלגרם של אלנג'באא', 9 במאי 2024)

הריסות מבנה של תנועת אלנג'באא' במרחב דמשק (ערוץ הטלגרם של אלנג'באא', 9 במאי 2024)

הריסות מבנה של תנועת אלנג'באא' במרחב דמשק (ערוץ הטלגרם של אלנג'באא', 9 במאי 2024)

עיקרים
 • רמטכ”ל צבא איראן הצהיר כי “מבול אלאקצא” והתקיפה האיראנית נגד ישראל האיצו את תהליך חיסול ישראל וחוללו שינויים אסטרטגיים באזור ובעולם. מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה אמר, כי מנהיג איראן הוא היחיד בעולם שהיה לו האומץ לקבל החלטה על תקיפת ישראל. הוא הוסיף, כי ישראל וארה”ב הושפלו בידי “ההתנגדות” ברצועת עזה ואינן יכולות לעמוד בפני חזית “ההתנגדות”. לדבריו, מצב הפלסטינים כמעט לא השתנה בהשוואה למצבם בראשית המלחמה ברצועת עזה לפני שבעה חודשים.
 • ירדן סיכלה שני ניסיונות של הברחת אמצעי לחימה מסוריה לתנועת האחים המוסלמים בירדן, במעורבות חמאס, שהוכוונו ככל הנראה על ידי איראן.
 • סגן ראש המטה האיראני לפיתוח ולשיקום המקומות הקדושים לשיעה הודיע על השלמת עבודות השיפוץ בחלקו התת-קרקעי של מתחם קבר אלסידה זינב בדמשק. פעילות השיקום מהווה ביטוי למאמציה הנמשכים של איראן להעמקת השפעתה הדתית-תרבותית בסוריה ובעיראק.
 • שגריר איראן בעיראק אמר בריאיון נרחב לסוכנות הידיעות האיראנית איסנ”א, כי איראן הזהירה את שלטונות עיראק מפני שימוש בשטחה לפעילות נגד ביטחונה הלאומי של הרפובליקה האסלאמית. עוד אמר השגריר, כי המיליציות השיעיות בעיראק פועלות באופן עצמאי ובהתאם לאינטרסים שלהן.
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק המשיכה לקבל אחריות על תקיפות מטרות בשטח ישראל באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים וטילי שיוט, כולל בסיסי צה”ל ומתקני אנרגיה. צה”ל אישר שביצע שני יירוטים של שלושה כלי טיס בלתי מאוישים ממזרח לישראל.
 • החות’ים חידשו את התקיפות נגד כלי שיט צבאיים ואזרחיים בים האדום, במפרץ עדן ובאוקיינוס ההודי באמצעות טילים וכלי טיס בלתי מאוישים. מנהיג החות’ים איים להרחיב את הלחימה נגד ישראל אם תורחב הפעילות הישראלית ברפיח.
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, שוחח בטלפון עם מזכ”ל האו”ם, אנטוניו גוטרש, ודן עימו בהתפתחויות באזור וברצועת עזה. עבדאללהיאן שיבח את מאמצי גוטרש להביא לסיום המלחמה ברצועת עזה ואמר, כי אם ארה”ב לא תפעיל לחץ על ראש ממשלת ישראל לקבל את הפסקת האש, יהיו לכך ההשלכות קשות עבור “תומכי המלחמה”. הוא הדגיש, כי איראן תומכת בתשובת חמאס להצעה להפסקת האש (פארס, 9 במאי 2024).
 • עבד אלרחים מוסוי, רמטכ”ל צבא איראן, אמר בטקס צבאי בעיר משהד, כי “מבול אלאקצא” ב-7 באוקטובר 2023 והתקיפה האיראנית על ישראל ב-13 באפריל 2024 האיצו את תהליך חיסול “המשטר הציוני”. הוא ציין, כי מצב העולם והאזור נחלק בין מה שהיה לפני שני האירועים הללו ולאחריהם. לדבריו, כשם ש”מבול אלאקצא” ו”ההתנגדות” ברצועת עזה הובילו את העולם לכיוון חדש, כך גם התקיפה נגד ישראל יצרה תנועה אסטרטגית חדשה בעולם (תסנים, 9 במאי 2024).
רמטכ"ל צבא איראן מוסוי (תסנים, 9 במאי 2024)
רמטכ”ל צבא איראן מוסוי (תסנים, 9 במאי 2024)
 • אסמאעיל קאא’ני, מפקד כוח קדס, אמר בנאום בטקס לזכר מחמד האדי חאג’ רחימי, בכיר משמרות המהפכה שנהרג בתקיפה שיוחסה לישראל בדמשק ב-1 באפריל, כי “המשטר הציוני” וארה”ב הושפלו בידי “ההתנגדות” בעזה והם עצמם מודים שאין ביכולתם לעמוד בפני חזית ההתנגדות. הוא ציין, כי כאשר החלה המלחמה ברצועת עזה, כל הפרשנים הצבאיים העריכו שהפלסטינים לא יוכלו להחזיק מעמד יותר מחודשיים, אך כעבור שבעה חודשים מצב הפלסטינים לא השתנה בהרבה בהשוואה למצבם ערב המלחמה. בהתייחסו לתקיפת איראן נגד ישראל ב-13 באפריל, ציין כי ארה”ב ונאט”ו השתמשו בכל יכולתן כדי להגן על ישראל וליירט את הטילים והרקטות. לדבריו, ביירוט השתתפו שבע או שמונה ספינות ויותר מ-200 מטוסי קרב, וכי מנהיג איראן הוא היחיד בעולם שהיה לו האומץ לקבל החלטה כזו [לתקוף את ישראל] (תסנים, 15 במאי 2024).
מפקד כוח קדס (תסנים, 15 במאי 2024)
מפקד כוח קדס (תסנים, 15 במאי 2024)
 • אירג’ מסג’די, שמונה השבוע לתפקיד ראש אגף התיאום בכוח קדס במשמרות המהפכה, אמר באותו טקס, כי תהליך הנורמליזציה עם “המשטר הציוני” נדחק לשוליים בעקבות המלחמה, וכי ההתנגדות ותושבי רצועת עזה מהווים כיום ציר מרכזי באזור. הוא הוסיף, כי שום הסכם מדיני באזור לא יושג עד לסיום המלחמה בהסכמת חמאס ותוך קבלת תנאי “ההתנגדות” (snn.ir, 15 במאי 2024).
 • עלי-אכבר ולאיתי, יועץ מנהיג איראן לעניינים בינלאומיים, נפגש עם העיתונאי, הפעיל הפוליטי והוגה הדעות הפלסטיני, מניר שפיק, ודן עימו בהתפתחויות באזור ובמלחמה ברצועת עזה. ולאיתי ציין, כי תושבי רצועת עזה ו”פלסטין” הוכיחו לעולם שניתן לנצח את הדיכוי באמצעות עמידה איתנה והתנגדות. הוא הוסיף, כי “המשטר הציוני” לא ישרוד וכי העם הפלסטיני ינצח. מניר שפיק הודה לולאיתי על תמיכת איראן בפלסטינים ואמר, כי לאיראן יש תפקיד חשוב בסדר העולמי החדש המתהווה כיום (איסנ”א, 12 במאי 2024).
פגישת יועצו של מנהיג איראן עם מניר שפיק (איסנ"א, 12 במאי 2024)
פגישת יועצו של מנהיג איראן עם מניר שפיק (איסנ”א, 12 במאי 2024)
 • נאצר כנעאני, דובר משרד החוץ האיראני, הודיע, כי איראן נקטה במספר צעדים בהתאם למדיניות התמיכה שלה בעם הפלסטיני, שאחד מהם הוא פתיחת שגרירות פלסטינית וירטואלית בטהראן במסגרת אתר האינטרנט של משרד החוץ האיראני. הוא ציין, כי מדובר בשלב ניסיוני וראשוני לקראת צעדים נוספים (תאבנאכ, 13 במאי 2024).
 • סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה מפי שני “מקורות” ירדניים, כי ירדן סיכלה במהלך חודש מרץ 2024 שני ניסיונות של הברחת אמצעי לחימה מסוריה לתא של תנועת האחים המוסלמים בירדן המקיים קשרים עם חמאס ברצועת עזה. להערכת המקורות, ניסיונות ההברחה היו בהכוונה איראנית ונועדו לצורך ביצוע פעולות חבלה נגד המשטר הירדני. חברי החולייה, שנעצרו כשברשותם אמצעי הלחימה, הם פלסטינים תושבי ירדן. הם גויסו על ידי סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, צאלח אלעארורי, שנהרג בתקיפה שיוחסה לישראל בלבנון בינואר 2024 (רויטרס, 15 במאי 2024). במקביל, דווח כי מנגנוני הביטחון הירדנים סיכלו בחודש מרץ 2024 ניסיון הברחת נשק לממלכה של מיליציות “הנתמכות בידי מדינה אחרת” (סוכנות הידיעות הירדנית, 15 במאי 2024).
המעורבות האיראנית בסוריה
 • מג’יד נאמג’ו, סגן ראש מטה הפיתוח והשיקום של המקומות הקדושים לשיעה, הודיע על השלמת עבודות השיפוץ בחלק התת-קרקעי של מתחם קבר אלסידה זינב המקודש לשיעים בדמשק.[1] הוא ציין, כי במסגרת העבודות, שהתבצעו באמצעות מהנדסים ועובדים מאיראן ומסוריה, נוספו למתחם העלייה לרגל יותר מ-2,000 מטרים רבועים (imna.ir, 13 במאי 2024). בשנים האחרונות הרחיבה איראן את פעילותה בתחום הדת והתרבות בסוריה ובעיראק והיא משקיעה מאמצים רבים להפצת תורתה השיעית. זאת, בין השאר באמצעות שיקום, הרחבה ופיתוח המקומות הקדושים לשיעה, ובהם מתחם קבר אלסידה זינב בפאתיה הדרומיים של דמשק, שנפגע במלחמת האזרחים בסוריה.
מתחם קבר א-סידה זינב בדמשק (imna.ir, 13 במאי 2024)
מתחם קבר א-סידה זינב בדמשק (imna.ir, 13 במאי 2024)
המעורבות האיראנית בעיראק
 • מחמד כאט’ם אל-י צאדק, שגריר איראן בעיראק, אמר בריאיון לסוכנות הידיעות האיראנית איסנ”א (12 במאי 2024), כי ההסכם הביטחוני, שנחתם בין איראן לעיראק, כלל סעיפים בנוגע לשליטת השלטון המרכזי העיראקי על הגבול בין שתי המדינות, פירוק הנשק שבידי הקבוצות החמושות בצפון עיראק והעברת הכוחות, שפעלו נגד איראן, מאזור הגבול לעומק שטח עיראק. הוא ציין, כי חלק גדול מההסכם מומש, אך עדיין מתבצעת פעילות בעיראק המנוגדת להסכם. לדבריו, איראן הזהירה את שלטונות עיראק מספר פעמים בעבר, כי הביטחון הלאומי האיראני מהווה קו אדום עבור טהראן וכי היא תגיב באופן נחרץ כנגד כל מי שיפעל נגדה. השגריר האיראני הוסיף, כי איראן היא שותפה כלכלית מרכזית של עיראק וכי היקף המסחר ביניהן גדל בשנה האחרונה באופן משמעותי ומוערך בכ-12 מיליארד דולרים. בהתייחסו לנוכחות האמריקאית הצבאית בעיראק העריך השגריר, כי ראש ממשלת עיראק, מוחמד שיאע אלסודאני, רציני בנוגע לצורך בנסיגת הכוחות האמריקאיים מארצו ואמר, כי הממשלה בבגדאד פועלת בשיתוף פעולה עם המיליציות השיעיות כדי לקבוע לוח זמנים מוקדם ככל האפשר לנסיגת ארה”ב. אל-י צאדק התייחס גם לפעילות המיליציות השיעיות הפרו-איראניות בעיראק ואמר, כי קבוצות “ההתנגדות” במדינות האזור הן עצמאיות, מקבלות החלטות בעצמן ופועלות בהתאם לאינטרסים שלהן.
שגריר איראן בבגדאד (איסנ"א, 12 במאי 2024)
שגריר איראן בבגדאד (איסנ”א, 12 במאי 2024)
פעילות המיליציות השיעיות
עיראק
פעילות בשטח
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על ביצוע 13 תקיפות נגד יעדים בשטח ישראל בין 16-9 במאי 2024 באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים וטילי שיוט (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 16-9 במאי 2024). רשימת התקיפות כללה:
  • בית זיקוק בחיפה (16 במאי), אסדת הגז לוויתן (9 במאי) ונמל הנפט באשקלון (9 במאי)
  • “מטרות חיוניות” בבקעת יריחו (15 במאי).
  • מטרה צבאית באילת (14 במאי). דובר צה”ל מסר על יירוט שני כלי טיס בלתי מאוישים שעשו דרכם לישראל מכיוון מזרח (דובר צה”ל, 15 במאי 2024).
  • “מטרה חיונית” באילת (16 במאי), “יעד חיוני” באילת (9 ו-13 במאי), “אתר/מוצב צבאי” באילת (10 במאי). בשעות הערב של ה-13 במאי, דובר צה”ל מסר על יירוט של כלי טיס בלתי מאויש שעשה דרכו לשטח ישראל מכיוון מזרח (אתר צה”ל, 13 במאי 2024).
  • בסיס חיל האוויר רמון (11 במאי), בסיס חיל האוויר עובדה (9 במאי) ובסיס נבטים (9 ו-15 במאי).
  • בסיס אליפלט שבצפון הכינרת (9 במאי).
 שיגור טיל לעבר בסיס רמון (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 11 במאי 2024).     שיגור כלי טיס לעבר "מטרה צבאית" באילת (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות בעיראק, 15 במאי 2024)
מימין: שיגור טיל לעבר בסיס רמון (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 11 במאי 2024).
משמאל: שיגור כלי טיס לעבר “מטרה צבאית” באילת (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות בעיראק, 15 במאי 2024)
 • ערוץ הטלגרם אלעמיד, המזוהה עם “ציר ההתנגדות” וההתנגדות האסלאמית בעיראק, דיווח כי כלי טיס בלתי מאוישים מסוג שאהד-136[2] נכנסו באופן רשמי לשימוש ההתנגדות האסלאמית בעיראק בפעולותיה נגד ישראל (ערוץ הטלגרם אלעמיד, 15 במאי 2024).
 • מחמד אלתמימי, מזכ”ל אלועד אלצאדק, מסר כי להתנגדות האסלאמית בעיראק אין ברירה אלא להמשיך בתקיפותיה נגד “הישות הציונית”, כדי לתמוך בפלגי ההתנגדות הפלסטינית ובמלחמתם. לדבריו, פעולות המיליציות העיראקיות נגד ישראל לא תיפסקנה עד שישראל תפסיק את המלחמה ברצועת עזה (ספוטניק, 10 במאי 2024).
 • במקביל לתקיפת יעדים בישראל, דווח כי משרד ההגנה האמריקאי אישר כי המיליציות הפרו-איראניות תקפו את בסיס אלאסד בצפון עיראק ב-21 וב-22 באפריל, תקיפה ראשונה נגד הכוחות האמריקאיים במזרח התיכון מאז פברואר. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (חשבון X של Carla Babb, 13 במאי 2024).
תקיפות נגד מיליציית אלנג’באא’ בדמשק
 • סיד מחמוד אלמוסוי, ראש לשכת התקשורת של המיליציה העיראקית הפרו-איראנית, אלנג’באא’ (האצילים), האשים כי ישראל תקפה ב-9 במאי 2024 בשעות הבוקר, בתמיכת ארה”ב, בסיס צבאי ו”לשכת תרבות” של המיליציה באזור דמשק. הוא הוסיף, כי הם היו ערוכים לכך בתנועת “ההתנגדות” והם במוכנות הדרושה להתמודד עם אירועים מסוג זה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית תנועת אלנג’באא’, 9 במאי 2024).
 • בעקבות התקיפה, פרסמה המיליציה הודעה, בה ציינה כי “פשעי הישות הציונית” נגד המבנים של אלנג’באא’ לא יישארו ללא עונש וכי “תגובתנו תהיה מפתיעה, חזקה, יעילה ותגיע לעומק שטח האויב” (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית תנועת אלנג’באא’, 9 במאי 2024). מהדי אלכעבי, חבר הלשכה המדינית של אלנג’באא’, איים כי התגובה תהיה עוצמתית מאוד ותתרחש במקום ובזמן שתקבע ההנהגה בשטח ובתיאום עם שאר זירות “ההתנגדות”. לדבריו, המשוואה עם ישראל לא השתנתה בעקבות התקיפה בדמשק, משום שכל המפקדות נמצאות בכוננות ומפונות מאזרחים ומאנשי צבא (אלמיאדין, 9 במאי 2024).
 • אבו אלאא’ אלולאא’י, מזכ”ל כתאא’ב סיד אלשהדאא’, הודיע כי הם יתמכו בכל החלטה של המיליציה להגיב לתקיפות ישראל (חשבון X של אבו אלאא’ אלולאא’י, 9 במאי 2024).
 • מרכז המעקב הסורי דיווח על תקיפות שבוצעו נגד מרכז תרבות של תנועת אלנג’באא’ מדרום לדמשק ונגד מחנה אימונים של המיליציה. צוין, כי ההגנה האווירית הסורית לא הצליחה ליירט את הטילים, וככל הנראה היו הרוגים (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 9 במאי 2024).
הריסות מבנה של תנועת אלנג'באא' במרחב דמשק (ערוץ הטלגרם של אלנג'באא', 9 במאי 2024)    הריסות מבנה של תנועת אלנג'באא' במרחב דמשק (ערוץ הטלגרם של אלנג'באא', 9 במאי 2024)
הריסות מבנה של תנועת אלנג’באא’ במרחב דמשק (ערוץ הטלגרם של אלנג’באא’, 9 במאי 2024)
תימן
פעילות נגד כלי שיט
 • לאחר מספר ימים של שקט יחסי, חזרו החות’ים לבצע תקיפות נגד ספינות אזרחיות ונגד ספינות צבאיות של כוחות הקואליציה. יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, דיווח על התקיפות (חשבון X של יחיא סריע, 15-9 במאי 2024):
  • שתי ספינות “ישראליות”, MSC DIEGO ו-MSC GINA, הותקפו באמצעות טילים בליסטיים וכלי טיס בלתי מאוישים במפרץ עדן (9 במאי). סוכנות פעולות הסחר הימי של בריטניה (UKMTO), המנטרת את השיט במרחב הים האדום, דיווחה כי צוות הספינה MSC DIEGO מסר לה כי שני פיצוצים אירעו בסמוך לספינה בעת ששייטה במפרץ עדן ב- 7 במאי 2024, אך לא היו נפגעים ולא נגרם נזק (חשבון X של UKMTO, 7 במאי 2024).
  • שתי תקיפות נפרדות של כוחות הטילים של החות’ים נגד הספינה MSC VITTORIA במרחב האוקיינוס ההודי ובמרחב הים הערבי (9 במאי).
  • כוחות הים של החות’ים תקפו את ספינת חיל הים האמריקאי USS Mason באמצעות טילים במרחב הים האדום. בנוסף, כוחות הים, הטילים והאוויר של החות’ים תקפו את הספינה Destiny במרחב הים האדום (15 במאי).
 • על פי פיקוד המרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM), במהלך השבוע האחרון ביצעו הכוחות החות’ים חמש תקיפות נגד כלי שיט במרחב הים האדום ומפרץ עדן באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים וטיל בליסטי נגד ספינות. השיגורים יורטו על ידי כוחות הקואליציה בהובלת ארה”ב ולא דווח על נפגעים או על נזק משמעותי. בנוסף, דיווח הפיקוד כי בימים האחרונים ביצעו כוחות הקואליציה מספר תקיפות בשטח תימן נגד מטרות צבאיות חות’יות (חשבון X של פיקוד המרכז של ארה”ב, 16-9 במאי 2024).
 • היומון הלבנוני אלאח’באר, המזוהה עם חזבאללה, ציטט “מקורות צבאיים יודעי דבר” שטענו כי התרחשו עימותים ימיים בין החות’ים לבין ספינות צבאיות אמריקאיות וכי כלי השיט האמריקאיים נאלצו לשנות את המסלול שלהם. ה”מקורות” מסרו כי החות’ים מבצעים את “התפקיד החוקי שלהם בהגנה על נתיבי השיט הבינלאומיים מהנוכחות האמריקאית והבריטית (ערוץ הטלגרם של אלאח’באר, 10 במאי 2024)
 • עבד אלמלכ אלחות’י, מנהיג התנועה החות’ית, הזהיר בנאום כי אם ישראל תרחיב את פעולותיה ברפיח, החות’ים ירחיבו את פעולותיהם נגדה. עוד אמר כי הכוחות החות’ים מתכננים את השלב החמישי והשישי בפעולותיהם נגד ישראל, וכי כאשר תתקבל החלטה להתחיל בשלב חדש, יהיה בכך אישור להשגת היכולות שתאפשרנה את הביצוע (חשבון X של זרוע המדיה של הכוחות החות’ים, 9 במאי 2024).
הרחבת מערך המנהרות של החות’ים
 • סוכנות הידיעות האיראנית IRNA דיווחה כי החות’ים מרחיבים את מערכת המנהרות התת-קרקעיות המשמשות אותם למטרות צבאיות. לפי הדיווח, צילומי לווין חשפו לאחרונה כי החות’ים פיתחו את התשתית התת-קרקעית שלהם בצורה משמעותית באזורים ההרריים שבסמוך לבירה צנעאא’, כמו גם בסמוך לעיר סעדה הידועה כמעוז חות’י. לפי הדיווח, המנהרות משמשות כבסיסים וכמחסות לכלי רכב צבאיים כמו כלי רכב נושאי טילים, כאשר ייתכן שבעתיד תשמש התשתית לאחסון טילים ואמצעים חשובים אחרים, כפי שעשתה איראן (אירנא, 11 במאי 2024).
דיון במועצת הביטחון על פעילות החות’ים
 • ב- 13 במאי 2024, נערך דיון במועצת הביטחון של האו”ם שעסק במצב בתימן. בדיון טען האנס גרונדברג, שליח האו”ם לתימן, כי זוהתה ירידה בתדירות התקיפות נגד כלי שיט צבאיים ומסחריים משטח תימן, כמו גם בתקיפות האוויריות של ארה”ב ובריטניה בשטח תימן. נציגי ארה”ב ובריטניה טענו כי פעולות החות’ים בים האדום, וכעת גם באוקיינוס ההודי, מפחיתות את הסיכוי לפתרון פוליטי בין הצדדים השונים בתימן ומחמירות את המשבר הכלכלי וההומניטרי במדינה. בנוסף, טען הנציג האמריקאי כי ישנן ראיות ברורות לכך שאיראן מעבירה לחות’ים אמצעי לחימה מתקדמים, דוגמת טילים בליסטיים וטילי שיוט, ובכך היא מפרה את סנקציות האו”ם ומעודדת חוסר יציבות באזור (אתר מועצת הביטחון של האו”ם, 13 במאי 2024).

[1] קבר אלסידה זינב נמצא מדרום לדמשק, נחשב למקום המקודש ביותר לשיעים בסוריה
[2] כלי טיס בלתי מאויש (כטב"ם) מתאבד איראני בעל טווח של 2,200 ק"מ הנושא ראש קרבי של 40 ק"ג (ויקפדיה ואתר חיל האוויר). כטב"מים מסוג זה שוגרו על ידי איראן לעבר ישראל בתקיפה ב-14-13 באפריל 2024.