מבט לאיראן

3 – 11 באפריל 2024 מאת: ד"ר רז צימט
באקרי נואם בהלוויית זאהדי (תסנים, 6 באפריל 2024)

באקרי נואם בהלוויית זאהדי (תסנים, 6 באפריל 2024)

מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה, אסמאעיל קאא'ני, בתהלוכות יום ירושלים בטהראן (איסנ

מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה, אסמאעיל קאא'ני, בתהלוכות יום ירושלים בטהראן (איסנ"א, 5 באפריל 2024)

פגישת ח'אמנהאי עם בכירי המשטר (תסנים, 3 באפריל 2024)

פגישת ח'אמנהאי עם בכירי המשטר (תסנים, 3 באפריל 2024)

פגישת שר החוץ האיראני עם דובר החות'ים (snn.ir, 7 באפריל 2024)

פגישת שר החוץ האיראני עם דובר החות'ים (snn.ir, 7 באפריל 2024)

תיעוד שיגור כטב

תיעוד שיגור כטב"ם לעבר אילת (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 7 באפריל 2024)

שיגור כטב

שיגור כטב"ם לעבר בסיס רמת דוד (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 4 באפריל 2024)

טיל שיוט מדגם

טיל שיוט מדגם "אלארקב" (חשבון X של hizbo313allaa, 9 באפריל 2024).

טיל שיוט מדגם

טיל שיוט מדגם "אלארקב" על רקע חיפה (אלמיאדין, 7 בינואר 2024)

לוחמי חטיבה 41 של הגיוס העממי במצעד במחוז בצרה (חשבון X של אבו זהראא' אלעבודי, 5 באפריל 2024).

לוחמי חטיבה 41 של הגיוס העממי במצעד במחוז בצרה (חשבון X של אבו זהראא' אלעבודי, 5 באפריל 2024).

אבו פדכ (מימין) לצד מזכ

אבו פדכ (מימין) לצד מזכ"ל תנועת הג'האד האסלאמי בפלסטין, זיאד נח'אלה (חשבון X של ד"ר סעוד אלקיסי, 5 באפריל 2024)

עיקרים
 • בכירים איראניים, ובראשם מנהיג איראן, ח’אמנהאי’ המשיכו לאיים בנקמה על התקיפה המיוחסת לישראל בדמשק ב-1 באפריל. הבכירים הדגישו, כי איראן אינה מזדרזת להגיב וכי הנקמה תבוא בזמן ובמקום, שייקבעו על ידה.
 • תהלוכות “יום ירושלים העולמי” התקיימו ברחבי איראן ב-5 באפריל 2024, כמדי שנה ביום שישי האחרון של חודש רמצ’אן. התהלוכות השנה עמדו בסימן המלחמה ברצועת עזה והתקיפה המיוחסת לישראל בדמשק ב-1 באפריל. בתהלוכות השתתפו בכירי הממשל האיראני, ובראשם הנשיא ראיסי, וכן מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין וראש המטה הכללי של המיליציות השיעיות הפרו-איראניות בעיראק. באירועים לרגל יום ירושלים וסיום חודש רמצ’אן הצהירו בכירים איראנים, ובראשם המנהיג הנשיא ומפקד משמרות המהפכה, כי ישראל נוחלת תבוסה בעזה ואינה מצליחה לממש אף אחד מיעדיה במלחמה.
 • הניו-יורק טיימס דיווח, כי איראן מפעילה נתיבי הברחות חשאיות של אמצעי לחימה דרך עיראק, סוריה, לבנון וירדן ליהודה ושומרון. על פי דיווח זה, משתמשת איראן לשם כך בכנופיות פשע מאורגן, פעילים בארגונים קיצוניים, חיילים, סוכני מודיעין ומבריחים בדואים.
 • שר החוץ האיראני, קיים השבוע סבב ביקורים בעומאן ובסוריה. במהלך ביקורו בסוריה נועד השר עם נשיא סוריה ועם שר החוץ הסורי ודן עימם בהתפתחויות בעזה, בקשרים בין שתי המדינות ובתקיפה בדמשק. כמו כן, חנך השר מבנה חדש של הקונסוליה האיראנית במקום המבנה שנפגע בתקיפה המיוחסת לישראל. במהלך ביקורו בעומאן נועד שר החוץ עם דובר החות’ים.
 • נשיא איראן שוחח עם ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הניה, כדי להביע תנחומים על מותם של שלושת בניו בתקיפת צה”ל ברצועת עזה.
 • ערוץ חדשות סורי דיווח על העברת משלוח של מל”טים מתאבדים בידי משמרות המהפכה מאלבוכמאל שבמזרח סוריה לכיוון דרום המדינה.
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על תקיפת מספר רב של יעדים צבאיים ואסטרטגיים בשטח ישראל. בפועל לא אותרו אירועים אלה למעט מטרה אווירית חשודה שיירטו כוחות צה”ל. בכירי המיליציות הרבו השבוע להתבטא על רקע “יום ירושלים העולמי” והריגת פעילי משמרות המהפכה בסוריה והתגובה האיראנית הצפויה.
 • החות’ים בתימן ביצעו מספר תקיפות נגד כלי שיט בים האדום. בנאום שנשא עבד אלמלכ אלחות’י, מנהיג החות’ים הוא ציין, כי עד כה הם תקפו תשעים ספינות, כאשר רק בחודש האחרון נרשמו 34 מבצעים באמצעות 125 טילים וכלי טיס בלתי מאוישים.
איומים איראניים נגד ישראל
 • עלי ח’אמנהאי, מנהיג איראן, אמר בנאום במהלך תפילת עיד אלפטר, כי מתקפה על קונסוליה ושגרירות של כל מדינה נחשבת למתקפה על שטחה ותקיפת הקונסוליה האיראנית בדמשק בידי “המשטר הציוני” כמוה כתקיפה בשטח איראן. הוא ציין, כי ישראל שגתה בתקיפתה בדמשק, עליה להיענש על כך והיא תיענש (תסנים, 10 באפריל 2024).
 •  מחמד באקרי, ראש המטה הכללי של הכוחות המזוינים האיראנים, אמר בטקס הלווייתו של מפקד כוח קדס בסוריה ובלבנון, מחמד רזא זאהדי, שנערך באצפהאן, כי התקיפה בדמשק המיוחסת לישראל לא תישאר ללא תגובה וכי איראן תקבע את מועד הפעולה ואופן הפעולה ותגיב בזמן המתאים, בקפידה ובאופן שיסב לאויב את הנזק הכבד ביותר ויגרום לו להתחרט על מעשיו. הוא ציין, כי “המשטר הציוני”, שרצה לשלוט מהנילוס עד הפרת, שקע בביצה בשטח שקטן יותר מזה של עיר, ולא הצליח לממש אף אחד מיעדיו במלחמה. באקרי הוסיף, כי ארצות הברית נושאת באחריות לתקיפה בדמשק ול”פשעי ישראל” ועליה לתת על כך דין וחשבון ואין זה משנה אם היא מודה במעורבותה או מכחישה אותה (תסנים, 6 באפריל 2024).
באקרי נואם בהלוויית זאהדי (תסנים, 6 באפריל 2024)
באקרי נואם בהלוויית זאהדי (תסנים, 6 באפריל 2024)
 • יחיא רחים צפוי, היועץ הצבאי הבכיר של מנהיג איראן, אמר בטקס זיכרון לקציני משמרות המהפכה שנהרגו בתקיפה בדמשק, כי מותם מגביר את המוטיבציה בקרב משמרות המהפכה וחזית ההתנגדות להיאבק בארצות הברית וב”משטר הציוני”. הוא ציין, כי ציר ההתנגדות ניצח במלחמה בעזה ויקבע את גורל עתיד האזור בהנהגת איראן וכי המלחמה בעזה מסמנת שינויים גדולים במגמות ובאסטרטגיות באזור. צפוי הוסיף, כי אף אחת משגרירויות ישראל אינה בטוחה עוד וכי חזית ההתנגדות מוכנה (תסנים, 7 באפריל 2024).
 • עלי פדוי, סגן מפקד משמרות המהפכה, אמר בטקס זיכרון לזאהדי, כי איראן תנקום קשות את “דמם של השהידים בתוקפנות הציונית על הקונסוליה האיראנית בדמשק” (נור ניוז, 10 באפריל 2024).
 • עלי רצ’א תנגסירי, מפקד חיל הים של משמרות המהפכה, אמר בריאיון לרשת אלמיאדין (10 באפריל 2024), כי איראן תגיב לתקיפה בדמשק בזמן המתאים, כפי שהנחה מנהיג איראן, וכי היא אינה ממהרת להגיב. עוד אמר תנסגירי בריאיון, כי הדרך היחידה להיאבק בציונים היא באמצעות הקמת קואליציה של צבאות מוסלמיים.
 • בהקשר זה, דיווחה רשת CNN על פי “מקורות מודיעיניים בארה”ב”, כי התגובה האיראנית על התקיפה בדמשק, המיוחסת לישראל, תהיה ככל הנראה באמצעות שלוחיה במזרח התיכון ולא על ידה ישירות. זאת, משום שאיראן חוששת להיגרר להסלמה דרמטית בעימות באזור ומתקיפה ישירה של ארה”ב ובעלות בריתה באיראן עצמה. מאותה הסיבה, התקיפה עצמה תכוון נגד ישראל בלבד ולא נגד כוחות ארה”ב במזרח התיכון. עם זאת, “המקורות” ציינו כי מכיוון שלאיראן אין שליטה ופיקוד מושלמים על שלוחיה, תיתכן פגיעה גם במטרות אמריקאיות. המקורות טענו בנוסף כי התקיפה תתבצע ככל הנראה בתקופה הקרובה באמצעות שימוש רחב-היקף בכטב”מים ובטילים (CNN, 9 באפריל 2024).
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • תהלוכות “יום ירושלים העולמי” התקיימו ברחבי איראן ב-5 באפריל 2024, כמדי שנה ביום שישי האחרון של חודש רמצ’אן. במקביל לתהלוכות, התקיימו בטהראן טקסי האשכבה של קציני משמרות המהפכה, שנהרגו בתקיפה המיוחסת לישראל בדמשק ב-1 באפריל 2024. בתהלוכות השתתפו בכירים בממשל האיראני, ובראשם הנשיא אבראהים ראיסי, ובמשמרות המהפכה. כמו כן, השתתפו בתהלוכות זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, ואבו-פדכ אלמחמאדוי, ראש המטה הכללי של “הגיוס העממי” (ארגון הגג של המיליציות השיעיות הפרו-איראניות בעיראק), (איסנ”א, 5 באפריל 2024).
תהלוכות יום ירושלים העולמי בטהראן (איסנ"א, 5 באפריל 2024).      מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה, אסמאעיל קאא'ני, בתהלוכות יום ירושלים בטהראן (איסנ"א, 5 באפריל 2024)
מימין: תהלוכות יום ירושלים העולמי בטהראן (איסנ”א, 5 באפריל 2024). משמאל: מפקד כוח קדס במשמרות המהפכה, אסמאעיל קאא’ני, בתהלוכות יום ירושלים בטהראן (איסנ”א, 5 באפריל 2024)
זיאד אלנח'אלה, בתהלוכות יום ירושלים בטהראן (איסנ"א, 5 באפריל 2024)
זיאד אלנח’אלה, בתהלוכות יום ירושלים בטהראן (איסנ”א, 5 באפריל 2024)
 • מפקד משמרות המהפכה, חסין סלאמי, אמר בנאומו במהלך תהלוכות יום ירושלים, כי “המשטר הציוני” נמצא כיום בין חיים למוות, חי רק בזכות ההנשמה המלאכותית מצד ארה”ב וקריסתו קרובה מאוד. הוא ציין, כי הציונים אינם יכולים לבחור בין מלחמה לחיים והדרך היחידה הניצבת בפניהם היא להיכנע. לדבריו, ישראל תובס בין אם תמשיך להילחם ובין אם תיסוג. סלאמי הזהיר, כי אף פעולה נגד איראן מצד אף אויב כלשהו לא תישאר ללא מענה (פארס, 5 באפריל 2024).
 • עלי ח’אמנהאי, מנהיג איראן, אמר בפגישה עם בכירי המשטר לרגל חודש רמצ’אן ב-3 באפריל 2024, כי תבוסת “המשטר הציוני” ברצועת עזה תימשך וכי קריסתו קרובה. הוא ציין, כי מאמציה הנואשים של ישראל, ובכלל זה התקיפה בסוריה, לא יצילו אותה מתבוסה וכמובן שהיא תקבל מכה על פעולה זו. ח’אמנהאי הוסיף, כי ישראל נחלה שתי תבוסות גדולות: התבוסה הראשונה היא מבול אלאקצא ב-7 באוקטובר, שממנה היא לא תוכל להשתקם. התבוסה השנייה היא התבוסה של ששת החודשים האחרונים, במהלכם היא לא הצליחה לממש אף אחד מיעדיה חרף התמיכה הצבאית, המדינית והכלכלית מצד ארצות הברית (אתר מנהיג איראן, 3 באפריל 2024).
פגישת ח'אמנהאי עם בכירי המשטר (תסנים, 3 באפריל 2024)
פגישת ח’אמנהאי עם בכירי המשטר (תסנים, 3 באפריל 2024)
 • בפגישה עם בכירי המשטר ושגרירים זרים לרגל עיד אלפטר אמר ח’אמנהאי, כי הסוגיה הפלסטינית הפכה לסוגיה הניצבת בראש דאגתם של העמים חרף שליטתם ארוכת הטווח של הציונים באמצעי התקשורת בעולם. הוא ציין, כי למרבה הצער, הממשלות אינן ממלאות את חובותיהן וכמה מדינות מוסלמיות מסייעות ל”משטר הציוני” בשיא הפשעים שהוא מבצע נגד נשים וילדים. ח’אמנהאי הדגיש, כי איראן מצפה מהממשלות המוסלמיות לנתק את הקשרים המדיניים והכלכליים שלהן עם “המשטר הציוני”, לכל הפחות באופן זמני וכל עוד הוא ממשיך בפשעיו (איסנ”א, 10 באפריל 2024).
 • נשיא איראן, אבראהים ראיסי, אמר בנאום לרגל יום ירושלים העולמי, כי ברור היום לכולם, ש”המשטר הציוני” חלש יותר מקורי עכביש וכי ישראל מבצעת פשעי מלחמה ורצח עם כדי לפצות על המכה האסטרטגית שספגה. הוא ציין, כי אין ספק שארצות הברית שותפה מלאה ל”פשעי המשטר הציוני בעזה”. ראיסי הוסיף, כי הסבלנות והעמידה האיתנה של תושבי עזה ו”כוחות ההתנגדות” בששת החודשים האחרונים הביאה לכך ש”האויב הציוני” לא השיג אף אחד מיעדיו האסטרטגיים במלחמה. לדבריו, אף אחד אינו יכול לשקם את פניה של ישראל, שהובסה במבול אלאקצא, והיא קרובה היום יותר מאי פעם לקריסה פנימית (אתר נשיא איראן, 3 באפריל 2024).
 • אבראהים ראיסי, שוחח בטלפון עם אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, והביע תנחומים על מותם של שלושת בניו בתקיפת חיל האוויר ברצועת עזה. הניה אמר לראיסי, כי הריגתם של בניו רק תחזק את נחישות העם הפלסטיני להמשיך בג’האד ובהתנגדות. קודם לכן שלח ראיסי אגרת תנחומים להניה בה נכתב, כי “הפשע הזה” חשף שוב את אופיו האכזרי ו”רוצח הילדים” של “המשטר הציוני” והוכיח שהוא אינו דבק בעקרונות מוסריים כלשהם כדי להציל עצמו מקריסה ולכסות על כישלונו מול “חזית ההתנגדות” (ערוץ הטלגרם של נשיא איראן, 10 באפריל 2024). שר החוץ האיראני, חסין אמיר עבדאללהיאן, יועצו הבכיר של מנהיג איראן לעניינים בינלאומיים, עלי-אכבר ולאיתי, ומפקד משמרות המהפכה, חסין סלאמי, שלחו אף הם אגרות תנחומים להניה (פארס, 10 באפריל 2024).
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, שוחח בטלפון עם מקבילו הקטרי ודן עימו בהתפתחויות האזוריות ובמצב ברצועת עזה. עבדאללהיאן הדגיש את הצורך בסיום המלחמה ובשליחת סיוע הומניטרי לרצועת עזה. כמו כן שוחח השר עם שרי החוץ של סעודיה, איחוד האמירויות ועיראק. השיחות נועדו, ככל הנראה, לדון גם בהסלמה בין איראן וישראל והאפשרות לתקיפה איראנית נגד ישראל (איסנ”א, 10 באפריל 2024).
 • הניו-יורק טיימס דיווח (9 באפריל 2024), כי איראן מפעילה נתיבי הברחות חשאיות ברחבי המזרח התיכון ומשתמשת בסוכני מודיעין, אנשי מיליציות וכנופיות פשע כדי להעביר נשק לפלסטינים ביהודה ושומרון. לפי שלושה גורמים איראניים, מטרת איראן היא לעורר תסיסה נגד ישראל באמצעות הצפת שטחי יהודה ושומרון באמצעי לחימה. על פי הדיווח, איראן מעבירה את הנשק בשני נתיבים מאיראן דרך עיראק, סוריה, לבנון, ירדן וישראל תוך שימוש בחברי כנופיות פשע מאורגן, פעילים בארגונים קיצוניים, חיילים, סוכני מודיעין ומבריחים בדואים המעבירים את אמצעי הלחימה בגבול שבין ירדן לישראל. אחד מגורמי הממשל האיראניים אמר לניו-יורק טיימס, כי ההברחה דרך ירדן נעשתה קשה יותר מאז תחילת המלחמה ברצועת עזה בשל הגברת האבטחה מצד ישראל וירדן סביב הגבול המשותף. רוב אמצעי הלחימה המוברחים הוא נשק קל, דוגמת אקדחים ורובי סער, אך גם נשק מתקדם, לרבות טילי נ”ט ואר-פי-ג’י.
המעורבות האיראנית בסוריה
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, הגיע ב-8 באפריל לביקור בדמשק, במהלכו נפגש עם נשיא סוריה, בשאר אסד, ועם שר החוץ הסורי, פיצל מקדאד. כמו כן, חנך עבדאללהיאן במהלך הביקור קונסוליה חדשה במקום המבנה, שנפגע בתקיפה המיוחסת לישראל בדמשק ב-1 באפריל. שר החוץ האיראני דן בפגישותיו עם הנשיא ושר החוץ בקשרים בין שתי המדינות, בהתפתחויות בעזה ובתקיפה בדמשק. עבדאללהיאן הדגיש את הצורך במימוש ההסכמים, שנחתמו בין שתי המדינות. במסיבת עיתונאים עם מקבילו הסורי אמר שר החוץ האיראני, כי ארצות הברית אחראית לתקיפה הישראלית בדמשק וחייבת לתת על כך דין וחשבון לצד ישראל. הוא ציין, כי ישראל נכשלה במלחמה בעזה ואינה מסוגלת להרחיב את תוקפנותה לחזיתות נוספות (אירנ”א, 8 באפריל 2024).
הקונסוליה האיראנית החדשה בדמשק, שנחנכה על ידי שר החוץ האיראני (תסנים, 8 באפריל 2024)
הקונסוליה האיראנית החדשה בדמשק, שנחנכה על ידי שר החוץ האיראני
(תסנים, 8 באפריל 2024)
 • ערוץ חדשות סורי דיווח, כי משמרות המהפכה העבירו משלוח של מל”טים מתאבדים מאלבוכמאל לכיוון דרום סוריה. בדיווח נכתב, כי המשלוח כלל כעשרה מל”טים מתוצרת אלבוכמאל, שהועברו במשאיות סגורות מאזור התעשייה בדרום העיר לאלמיאדין שממזרח לדיר אלזור. המשאיות הועברו בליווי כלי רכב צבאיים ואמורות להתפרס באזורים בדרום סוריה, בהם דרעא, קניטרה וסוידאא’. על פי הדיווח, זהו משלוח ראשון של מל”טים מתוצרת מקומית, שיועבר לדרום סוריה (עין אלפראת, 6 באפריל 2024).
המעורבות האיראנית בעיראק ובתימן
 • נשיא איראן, אבראהים ראיסי, שוחח עם ראש ממשלת עיראק, מחמד שיאע אלסודאני, ודן עימו בהתפתחויות בזירה הפלסטינית ובתקיפה המיוחסת לישראל בדמשק. ראיסי הדגיש, כי על כל המדינות המוסלמיות לאמץ את עמדתן של איראן ועיראק בתמיכה בפלסטינים (פארס, 4 באפריל 2024). ב-9 באפריל שוחח ראיסי בטלפון עם מקבילו העיראקי, עבד אללטיף רשיד, ודן עימו בקשרים בין המדינות ובהתפתחויות האחרונות ברצועת עזה. נשיא איראן הדגיש את הצורך בשיתוף פעולה בין המדינות המוסלמיות לשם “הפסקת הפשעים וההרג של המשטר הציוני בעזה ובפלסטין” (תסנים, 9 באפריל 2024).
 • שר החוץ האיראני, חסין אמיר עבדאללהיאן, נועד בשגרירות איראן במסקט שבעומאן עם דובר החות’ים, מחמד עבד אלסלאם. עבדאללהיאן שיבח את תמיכת החות’ים בעם הפלסטיני. עבד אלסלאם הדגיש את תמיכת החות’ים בפלסטינים ואמר, כי אם “המשטר הציוני” ינצח במלחמה בעזה, הדבר יפגע קשות בביטחון הלאומי הערבי והאסלאמי. הוא הביע את הערכתו על תמיכת איראן בפלסטינים וב”ציר ההתנגדות” (snn.ir, 7 באפריל 2024).
 • החות’ים דיווחו שבמהלך הפגישה הביע מחמד עבד אלסלאם סולידריות מלאה של החות’ים עם איראן על רקע התקיפה המיוחסת לישראל בדמשק . אלסלאם ציין כי החות’ים תומכים לחלוטין בזכותה של איראן להגיב ולהרתיע את “האויב” והדגיש את החשיבות להמשיך לסייע לרצועת עזה בכל המישורים (חשבון X של מחמד עבד אלסלאם, 7 באפריל 2024).
פגישת שר החוץ האיראני עם דובר החות'ים (snn.ir, 7 באפריל 2024)
פגישת שר החוץ האיראני עם דובר החות’ים (snn.ir, 7 באפריל 2024)
מיליציות פרו איראניות
עיראק
 • השבוע דיווחה התנגדות האסלאמית בעיראק על מספר רב של תקיפות שביצעו פעיליה נגד יעדים בישראל, בעיקר באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים. בין היעדים שדווח על תקיפתם: “יעד חיוני” באשקלון, נמל הנפט של אשקלון ובסיס חצרים בנגב; נמל חיפה; “בסיס יהונתן” בדרום ישראל; בסיס אליפלט בצפון הכנרת; בסיס ירדן המערבי בגולן ; “יעד חיוני” באילת; בתי זיקוק לנפט בחיפה; בסיס חיל האוויר רמת דוד; תקיפת יעד חיוני באשדוד ומטרה צבאית בגולן (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 7 באפריל 2024).
 תקיפת "יעד חיוני" באשקלון, ככל הנראה באמצעות טיל "אלארקב" (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 9 באפריל 2024).     תיעוד שיגור כטב"ם לעבר אילת (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 7 באפריל 2024)
מימין: תקיפת “יעד חיוני” באשקלון, ככל הנראה באמצעות טיל “אלארקב” (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 9 באפריל 2024). משמאל: תיעוד שיגור כטב”ם לעבר אילת (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 7 באפריל 2024)
 שיגור כטב"ם לעבר בתי הזיקוק בחיפה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 6 באפריל 2024).    שיגור כטב"ם לעבר בסיס רמת דוד (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 4 באפריל 2024)
מימין: שיגור כטב”ם לעבר בתי הזיקוק בחיפה (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 6 באפריל 2024). משמאל: שיגור כטב”ם לעבר בסיס רמת דוד (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 4 באפריל 2024)
 • יצוין כי בפועל, למעט דיווח דובר צה”ל, ב-9 באפריל 2024, על זיהוי מטרה אווירית חשודה שחצתה לשטח מדינת ישראל אשר יורטה בהצלחה (אתר צה”ל, 9 באפריל 2024) לא אותרו בשטח התקיפות עליהן דיווחה ההתנגדות האסלאמית.
 • ההתנגדות האסלאמית דיווחה, כי בתקיפות שביצעו נגד ישראל הם החלו להגביר את השימוש בטיל מסוג “אלארקב”. מדובר בטיל שיוט איראני מסוג 351. הטיל מכונה על ידי התנועה החות’ית בתימן בשם “קדס” ויעודו, כפי שעולה משמו, הוא לפגוע במטרות בשטח ישראל. טווח טילי שיוט מסוג הוא של עד כאלף קילומטרים (חשבון X של hizbo313allaa, 9 באפריל 2024). שרבל אבו זיד, שהוצג בערוץ אלמיאדין כ”מומחה צבאי”, ציין בעבר בראיון בערוץ זה כי טיל “אלארקב” הינו טיל שיוט שטס בגובה נמוך ומונחה באמצעות מערכת ניווט גלובלית (GPS), אך עקב יכולת ארה”ב, ישראל וקנדה לשבש מערכות GPS, הן מסוגלות ליירט אותו או להסיט אותו ממסלולו. הוא ציין כי טיל זה שוגר לראשונה לעבר חיפה ב-7 בינואר 2024. הוא הוסיף, כי ייתכן שהטיל עשה שימוש במערכת הלווייניים האיראניים נור. הוא העלה סברה כי ייתכן שההתנגדות האסלאמית בעיראק עושה שימוש בלוויין הרוסי Glonas או במערכת הלוויינים Compass הסינית (אלמיאדין, 11 בינואר 2024).
 טיל שיוט מדגם "אלארקב" (חשבון X של hizbo313allaa, 9 באפריל 2024).     טיל שיוט מדגם "אלארקב" על רקע חיפה (אלמיאדין, 7 בינואר 2024)
מימין: טיל שיוט מדגם “אלארקב” (חשבון X של hizbo313allaa, 9 באפריל 2024). משמאל: טיל שיוט מדגם “אלארקב” על רקע חיפה (אלמיאדין, 7 בינואר 2024)
התבטאויות בכירים במיליציות
 • בכירים במיליציות הפרו איראניות בעיראק הרבו השבוע להתבטא על רקע “יום ירושלים העולמי” והריגת פעילי משמרות המהפכה בסוריה והתגובה האיראנית הצפויה. להלן עיקרי ההתבטאויות:
 • אבו אלאא’ אלולאא’י, מזכ”ל המיליציה העיראקית כתאא’ב סיד אלשהדאא’, אמר כי ההתנגדות האסלאמית בעיראק בחרה במשימה הקשה ביותר ובחובה הקדושה ביותר, כאשר הציבה לנגד עיניה את המטרה להכות בבסיסי ישראל, נמליה, שדות התעופה ה ותחנות הכוח שלה. לדבריו, המדינות התומכות בישראל החלו להרגיש שעלויות ההגנה עליה הפכו להרבה יותר מהתועלת שאפשר להפיק ממנה. זאת, מאחר שהאינטרסים שלהן מאוימים בים האדום וביתר המעברים הימים (רשת אלעהד, 8 באפריל 2024).
 • חסין אלמוסוי, דובר מיליציית אלנג’באא’ העיראקית, התייחס לדיווחים שלפיהם התגובה האיראנית לתקיפה בדמשק עשויה להגיע ממדינות “ציר ההתנגדות” ומסר כי לאיראן יש את היכולות והניסיון הצבאיים המאפשרים לה להשיג את מטרותיה מבלי להתערב בענייני פנים של מדינות אחרות. לדבריו, הפשע של ישראל בדמשק לא יישאר ללא עונש וכי התגובה האיראנית לא תהיה מוגבלת בזמן או במקום (אלאח’באר, 8 באפריל 2024).
 • אכרם אלכעבי, מזכ”ל תנועת האצילים (אלנג’באא’), ציין כי הם עומדים לצד אחיהם ברצועת בעזה עד הסוף, יחד עם ההתנגדות בלבנון ובתימן. במסר שהעביר “לאויב הישראלי ולשותפו האמריקני” ציין כי ההתנגדות השתמשה עד כה רק בחלק קטן מיכולותיה (בערוץ הטלגרם צאברין ניוז, 3 באפריל 2024).
 • האדי אלעאמרי, מזכ”ל מיליציית בדר, אמר כי במהלך מבול אלאקצא, שבה הסוגיה הפלסטינית לקדמת הבמה, וכי ההתנגדות הביאה את ישראל (“ישות הכיבוש”) לסף תבוסה, כפי שמודים מנהיגיה אשר אומרים שהם מתמודדים עם אתגרים קיומיים (בערוץ הטלגרם צאברין ניוז, 3 באפריל 2024).
אירועי יום ירושלים
 • פעילי “הגיוס העממי” ואזרחים בעיראק ציינו את “יום ירושלים העולמי” במצעדים חגיגיים בערים בצרה, כרכוכ ומקומות נוספים. באירועים בלטה הדומיננטיות של גדודי חזבאללה, אליהם הצטרפו גם אזרחים תומכים. באירועים הונפו דגלי “הגיוס העממי”, גדודי חזבאללה וכרזות הקוראות “שחרור פלסטין”. כמו כן נראו תמונות של מנהיג איראן, עלי ח’אמנהאי. דגלי ישראל וארה”ב הונחו על הקרקע, כדי הצועדים ידרכו עליהם (חשבון X של אבו זהראא’ אלעבודי; חשבון X של אלכתאא’בי אלמקאום, 5 באפריל 2024).
לוחמי חטיבה 41 של הגיוס העממי במצעד במחוז בצרה (חשבון X של אבו זהראא' אלעבודי, 5 באפריל 2024).       הנפת דגלי גדודי חזבאללה וכרזות על "שחרור פלסטין" באירוע בעיר כרכוכ (חשבון של אלכתאא'בי אלמקאום, 5 באפריל 2024)
מימין: לוחמי חטיבה 41 של הגיוס העממי במצעד במחוז בצרה (חשבון X של אבו זהראא’ אלעבודי, 5 באפריל 2024). משמאל: הנפת דגלי גדודי חזבאללה וכרזות על “שחרור פלסטין” באירוע בעיר כרכוכ (חשבון של אלכתאא’בי אלמקאום, 5 באפריל 2024)
 • עבד אלעזיז אלמחמדאוי, המכונה אבו פדכ, מפקד “הגיוס העממי”, השתתף בצעדת “יום ירושלים העולמי” בטהראן. בדברים שנשא במהלך הצעדה אמר כי כוחותיהם מהווים חלק מהותי מהקרב של רצועת עזה והפלסטינים. לדבריו, הם ממתינים להחלטתו של המנהיג ח’אמנהאי כדי לראות מה תהיה התגובה לתקיפה של ישראל סמוך לבניין השגרירות האיראנית בדמשק. עוד ציין כי מה שקורה כעת בציר ההתנגדות – תימן, עיראק, פלסטין ואיראן, הוא בעצם הצהרה על נפילתה של ישראל (אלמיאדין, 6 באפריל 2024). בתמונה שפורסמה ברשתות החברתיות, נראה אבו פדכ לצד מזכ”ל תנועת הג’האד האסלאמי בפלסטין, זיאד נח’אלה, שגם הוא הגיע לאירוע (חשבון X של ד”ר סעוד אלקיסי, 5 באפריל 2024).
אבו פדכ (מימין) לצד מזכ"ל תנועת הג'האד האסלאמי בפלסטין, זיאד נח'אלה (חשבון X של ד"ר סעוד אלקיסי, 5 באפריל 2024)
אבו פדכ (מימין) לצד מזכ”ל תנועת הג’האד האסלאמי בפלסטין, זיאד נח’אלה
(חשבון X של ד”ר סעוד אלקיסי, 5 באפריל 2024)
הבעת תנחומים על מות בניו של אסמאעיל הניה
 • בכירי המיליציות הפרו איראניות הביעו את תנחומיהם על מותם של בניו של אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, שנהרגו בתקיפה ברצועת עזה.
 • אכרם אלכעבי, תנועת האצילים אלנג’באא’ אמר כי מות ילדיו הוא אות כבוד וגאווה עבורם (ערוץ הטלגרם של מיליציית אלנג’באא’, 10 באפריל 2024).
 • האדי אלעאמרי, יו”ר ברית אלפתח (המזוהה עם המיליציות הפרו-איראניות בעיראק), מסר כי הם מביעים את תנחומיהם על מות בניו “מהאש הציונית” וכי דם השהידים יהיה ניצחון בקרוב (ערוץ הטלגרם צאברין ניוז, 10 באפריל 2024).
 • כתאא’ב סיד אלשהדאא’, פרסמה הודעת תנחומים בה נמסר כי הם מברכים את הניה על הצטרפות בניו לקבוצת השהידים, בידי “האויב הציוני הפחדן” (ערוץ הטלגרם של מיליציית כתאא’ב סיד אלשהדאא’, 10 באפריל 2024).
תימן
 • על פי פיקוד המרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM), במהלך השבוע האחרון, ביצעו הכוחות החות’ים שש תקיפות נגד כלי שיט במרחב הים האדום באמצעות חמישה טילים נגד ספינות וארבעה כלי טיס בלתי מאוישים (כטב”מים). השיגורים שהוגדרו כאיום יורטו על ידי כוחות הקואליציה בהובלת ארה”ב ולא דווח על נזק או על נפגעים. בנוסף, דיווח הפיקוד כי בימים האחרונים בוצעו על ידי כוחות הקואליציה מספר תקיפות נגד מטרות צבאיות חות’יות על אדמת תימן שלדבריהם, היוו סכנה מיידית לכלי שיט במרחב (חשבון X של פיקוד המרכז של ארה”ב, 9-4 באפריל 2024). ב- 6 באפריל 2024 דיווח כוח המשימה של האיחוד האירופי בים האדום כי ספינת המלחמה הגרמנית HESSEN יירטה טיל ששוגר לעבר כלי שיט במרחב (חשבון X של כוח המשימה של האיחוד האירופי EUNAVFOR ASPIDES, 6 באפריל 2024).
 • יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, הודיע כי הכוחות הימיים של החות’ים תקפו ספינה בריטית (Hope Island) במספר טילים וכי זוהתה פגיעה ישירה. בנוסף, טען סריע כי הכוחות הימיים תקפו שתי ספינות ישראליות בים הערבי (הספינה MSC GRACE F) ובאוקיינוס ההודי (הספינה MSC GINA) שהיו בדרכן לנמלי ישראל באמצעות טילים בליסטיים וטילי שיוט והצליחו לפגוע בשתי המטרות. עוד טען, כי כוחות האוויר של החות’ים תקפו מספר ספינות של חיל הים האמריקאי והצליחו לפגוע בהן (חשבון X של יחיא סריע, 7 באפריל 2024). יש לציין כי פיקוד המרכז של ארה”ב אכן דיווח על תקיפת הספינה Hope Island ע”י טיל בליסטי נגד ספינות ב- 7 באפריל 2024, וכי לא נגרם לה נזק. לטענת סריע בנוגע לתקיפת הספינות הישראליות אין אישוש במקורות נוספים.
 • מהדי אלמשאט, יו”ר המועצה המדינית העליונה של תנועת החות’ים, הדגיש כי פעולותיהם בים מתבצעות במטרה לעצור את התוקפנות והמצור הישראלי על רצועת עזה ולהכניס סיוע לעזה. הוא קרא לכל העמים ובני האדם החופשיים של האומה האסלאמית לפעול באופן אקטיבי ולתרום לתמיכה בעם הפלסטיני בכל המישורים. הוא גם הזהיר את ארה”ב ובריטניה מפני ההשלכות של “תוקפנותן” נגד תימן והטיל עליהן את האחריות המלאה על כך. הוא גם גינה את “התוקפנות הציונית בקונסוליה האיראנית בדמשק המהווה הפרה בוטה של ריבונותן של סוריה ואיראן (ערוץ הטלגרם של תנועת החות’ים, 10 באפריל 2024).
 • בנאום שנשא עבד אלמלכ אלחות’י, מנהיג החות’ים בתימן, לרגל “יום ירושלים העולמי” הוא ציין שיום ירושלים השנה הוא שונה מהשנים הקודמות, זאת לאור חצי שנה רצופה של “רצח עם” ברצועת עזה וכי חשיבותו הולכת ומתגברת לאור המשך התוקפנות. הוא ציין כי פעולות צה”ל במתחם ביה”ח אלשפאא’ בעזה הן דוגמה “לפשע נוראי ולהשמדת עם” וכי עמדת מדינות העובדים הזרים שנהרגו במתקפה הישראלית האחרונה הייתה סבלנית מידי כלפי ישראל. אלחות’י ציין כי עד כה הם תקפו תשעים ספינות, כאשר רק בחודש האחרון נרשמו 34 מבצעים באמצעות 125 טילים וכטב”מים (אלמסירה, 6 באפריל 2024).
 • סוכנות הידיעות הירדנית עמון דיווחה מפי עדי ראיה, על נפילת שרידי טיל ממקור לא ידוע סמוך לגשר אלמוג’ב בין מחוז מאדבא לאלכרכ, שבמערב המדינה סמוך לים המלח. “מקור ביטחוני” מסר לסוכנות כי נפתחה חקירה ביטחונית לבירור מקור הטיל ונסיבות האירוע (סוכנות הידיעות עמון, 7 באפריל 2024). ככל הנראה, מדובר בטיל או כלי טיס בלתי מאויש ששוגר מעיראק או מתימן.
חלק מהטיל או הכטב"ם שנחת בירדן (סוכנות הידיעות עמון, 7 באפריל 2024)
חלק מהטיל או הכטב”ם שנחת בירדן (סוכנות הידיעות עמון, 7 באפריל 2024)