מבט לאיראן

29 במאי 2024 - 5 ביוני 2024 מאת: ד"ר רז צימט
מנהיג איראן, עלי ח'אמנהאי (תסנים, 3 ביוני 2024)

מנהיג איראן, עלי ח'אמנהאי (תסנים, 3 ביוני 2024)

תמונה שמכילה איש, פני אדם, בתוך מבנה, לבוש התיאור נוצר באופן אוטומטי

תמונה שמכילה איש, פני אדם, בתוך מבנה, לבוש התיאור נוצר באופן אוטומטי

פגישת מנהיג איראן עם נשיא סוריה (אירנ“א, 30 במאי 2024)

פגישת מנהיג איראן עם נשיא סוריה (אירנ“א, 30 במאי 2024)

פגישת באקרי עם נצראללה (תסנים, 4 ביוני 2024)

פגישת באקרי עם נצראללה (תסנים, 4 ביוני 2024)

תיעוד הנזק שנגרם לאונייה Laax (חשבון X של הכוחות הצרפתיים המוצבים בג'יבוטי, 29 במאי 2024)

תיעוד הנזק שנגרם לאונייה Laax (חשבון X של הכוחות הצרפתיים המוצבים בג'יבוטי, 29 במאי 2024)

תיעוד הנזק שנגרם לאונייה Laax (חשבון X של הכוחות הצרפתיים המוצבים בג'יבוטי, 29 במאי 2024)

תיעוד הנזק שנגרם לאונייה Laax (חשבון X של הכוחות הצרפתיים המוצבים בג'יבוטי, 29 במאי 2024)

עיקרים
 • על רקע המשך הפעולה הישראלית ברפיח, שבו והדגישו בכירים איראנים את תמיכתם בפלסטינים. מנהיג איראן הצהיר כי ישראל לא תוכל להתאושש ממתקפת חמאס ב-7 באוקטובר 2023 וכי מבצע “מבול אלאקצא” הכשיל את תוכנית “האויבים” להשתלט על האזור ועל העולם המוסלמי. מפקד כוח קדס אמר כי קִצָּהּ של ישראל קרוב וכי היא נמצאת על סף הכחדה.
 • ממלא מקום שר החוץ האיראני, עלי באקרי-כני, המשיך בקידום המערכה המדינית-דיפלומטית של איראן לאחר מותו של שר החוץ עבדאללהיאן. בשבוע האחרון קיים באקרי שורה של שיחות טלפוניות עם שרי חוץ בעולם ודן עמם בהתפתחויות באזור ובזירה הפלסטינית. כמו כן, קיים באקרי ביקור ראשון בסוריה ובלבנון, במהלכו נועד עם בכירי הממשלים הסורי והלבנוני, עם מזכ”ל חזבאללה ועם נציגי הפלגים הפלסטיניים.
 • קצין משמרות המהפכה נהרג בתקיפה המיוחסת לישראל באזור חלב שבסוריה. זהו הקצין האיראני הראשון שנהרג בסוריה מאז הסיכול המיוחס לישראל של מפקד משמרות המהפכה בסוריה ובלבנון ב-1 באפריל 2024, שהוביל לתקיפה האיראנית על ישראל במחצית אפריל.
 • נשיא סוריה הגיע לביקור תנחומים בטהראן בעקבות מותם של הבכירים האיראנים ונועד עם בכירי הממשל האיראני, ובראשם מנהיג איראן וממלא מקומו של הנשיא.
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על ביצוע חמש תקיפות נגד ישראל באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים, מרביתן לעבר חיפה. צה”ל מסר שבוצע יירוט של טיל שיוט במרחב רמת הגולן.
 • החות’ים קיבלו אחריות על תקיפות נגד כלי שיט צבאיים ואזרחיים בים האדום, במפרץ עדן, באוקיינוס ההודי ובים התיכון, כולל שתי תקיפות נגד נושאת המטוסים האמריקאית אייזנהאואר. פיקוד המרכז האמריקאי הכחיש פגיעה באוניות שלו. החות’ים גם קיבלו אחריות על שיגור טיל בליסטי לעבר ישראל, צה”ל אישר שבוצע יירוט באזור אילת.
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • מנהיג איראן, עלי ח’אמנהאי, שלח מכתב לסטודנטים הפרו-פלסטינים באוניברסיטאות האמריקאיות והודה להם על תמיכתם בפלסטינים. ח’אמנהאי כתב כי הם ניצבים בצד הנכון של ההיסטוריה ומהווים חלק מ“חזית ההתנגדות“, שנועדה לשים קץ ל“דיכוי מצד רשת הטרור הציונית“ כנגד העם הפלסטיני. עוד כתב מנהיג איראן כי “האליטה הציונית העולמית“, שלטענתו שולטת ברוב תאגידי התקשורת האמריקאיים והאירופיים או משפיעה עליהם באמצעות מימון ושוחד, מכנה את “ההתנגדות האנושית הזו“ בשם “טרור“, אף שמדובר בתמיכה בפלסטינים המגנים על עצמם מפני “פשעי הציונים“ (אתר מנהיג איראן, 30 במאי 2024).
 • בטקס לרגל יום השנה למותו של מכונן המהפכה האסלאמית ח’מיני, אמר מנהיג איראן ח’אמנהאי, כי מבצע “מבול אלאקצא” הציב את “המשטר הציוני“ במסלול קריסה והסב לו מכה מכרעת ממנה לא יוכל להתאושש. הוא ציין כי גם פרשנים במערב מודים שישראל הובסה על ידי חמאס ולא השיגה אף אחד מיעדיה לאחר שמונה חודשים. ח’אמנהאי הוסיף כי המבצע הכשיל את תוכניתם הגדולה של “האויבים” להשתלט על האזור ועל העולם המוסלמי, וכי חרף תמיכת ארה”ב ומדינות המערב בישראל, הן יודעות שלא ניתן להצילה (תסנים, 3 ביוני 2024).
מנהיג איראן, עלי ח'אמנהאי (תסנים, 3 ביוני 2024)
מנהיג איראן, עלי ח’אמנהאי (תסנים, 3 ביוני 2024)
 • ב-28 במאי, ביקר מפקד כוח קדס, אסמאעיל קאא’ני, בלשכת חמאס בטהראן והצהיר כי קץ “המשטר הציוני“ קרוב. הוא ציין כי מבצע “מבול אלאקצא” גרם לישראל לטעום תבוסה שלעולם לא תשכח, וכי היא נמצאת כיום בשלב החלש ביותר שלה ועל סף הכחדה. במהלך ביקורו, נועד קאא’ני עם נציג חמאס בטהראן, ח’אלד אלקדומי, ושיבח את “התנגדות” העם הפלסטיני מול “האויב הציוני ותוקפנותו הנמשכת מזה שמונה חודשים“. אלקדומי הדגיש כי “ההתנגדות” הפלסטינית ברצועת עזה הנחילה לישראל “תבוסה איומה“ במהלך שמונת החודשים האחרונים. אלקדומי הודה לאיראן על התייצבותה לצד העם הפלסטיני (נור ניוז, 29 במאי 2024).
ביקור מפקד כוח קדס בלשכת חמאס בטהראן (נור ניוז, 29 במאי 2024)
ביקור מפקד כוח קדס בלשכת חמאס בטהראן (נור ניוז, 29 במאי 2024)
 • ב-31 במאי, שוחח ממלא מקום שר החוץ האיראני, עלי באקרי-כני, עם ראש ממשלת קטר ושר החוץ שלה, מחמד בן עבד אלרחמן, ודן עימו ביחסים הבילטרליים ובהתפתחויות ברצועת עזה. באקרי קרא להמשך שיתוף הפעולה בין המדינות המוסלמיות כדי להגן על העם הפלסטיני, וציין כי “על הציונים לדעת שלהמשך הפשעים בעזה יהיה מחיר“. כמו כן, דנו השניים בהצעה לקיים מפגש מיוחד של הארגון לשיתוף פעולה אסלאמי כדי לדון בהתפתחויות האחרונות בזירה הפלסטינית, ובמיוחד ברפיח (ערוץ הטלגרם של משרד החוץ האיראני, 1 ביוני 2024). באקרי דן בהתפתחויות בזירה הפלסטינית גם בשיחות טלפון עם שרי החוץ של אלג’יריה, ערב הסעודית, תורכיה ופקיסטאן (ערוץ הטלגרם של משרד החוץ האיראני, 2-1 ביוני 2024).
 • ממלא מקום שר החוץ האיראני באקרי אמר בכנס בנושא רצועת עזה שנערך בטהראן כי סוגיית רצועת עזה הפכה כיום לחשובה ביותר בקרב העולם המוסלמי ודעת הקהל העולמית. הוא ציין כי מבצע “מבול אלאקצא” היה נקודת מפנה בהיסטוריה של העם הפלסטיני ושל “המשטר הציוני“ שנמצא, לדבריו, בתהליך שקיעה מתמשכת ושמצבו אל מול “ההתנגדות“ מחריף מיום ליום. באקרי הוסיף כי התקיפה האיראנית על ישראל ב-13 באפריל 2024 חיסלה את “הרתעתם המדומיינת של הציונים“ והוכיחה שאין להם היכולת להגן על “קיומם הבלתי-לגיטימי“. הוא הדגיש את תמיכת איראן ב“התנגדות“ ואמר כי התמיכה בזרם זה אינה מוגבלת עוד לאיראן לבדה, וכי הוא הפך לגורם חשוב, משמעותי ומייצב באזור, שאף אחד אינו יכול להסירו. עוד אמר באקרי כי יש להשתמש בכל האמצעים הפוליטיים, ההסברתיים והדיפלומטיים כדי לתמוך בפלסטינים נגד ישראל ותומכיה בכל מקום בעולם (איסנ“א, 1 ביוני 2024).
תמונה שמכילה איש, פני אדם, בתוך מבנה, לבוש

התיאור נוצר באופן אוטומטי
עלי באקרי בכנס על עזה בטהראן (איסנ“א, 1 ביוני 2024)
 • מפקד זרוע האוויר והחלל במשמרות המהפכה, אמיר עלי חאג’יזאדה, אמר בריאיון לרשת הטלוויזיה אלמיאדין כי “ההתנגדות“ בפלסטין משנה את ההיסטוריה. הוא ציין כי הסוגייה הפלסטינית הפכה לעולמית וכי חשיבותה גדלה בהשוואה לעבר. שר ההגנה האיראני, מחמד רצ’א אשתיאני, העניק אף הוא ריאיון לאלמיאדין, בו אמר כי הסוגייה הפלסטינית היא הראשונה במעלה עבור שוחרי החירות בעולם וכי מדינה פלסטינית עצמאית תקום בקרוב (yjc.ir, 3 ביוני 2024).
המעורבות האיראנית בסוריה ובלבנון
 • אמצעי התקשורת האיראניים דיווחו, כי סעיד אביאר, “יועץ במשמרות המהפכה“ בסוריה, נהרג בתקיפה המיוחסת לישראל ב-3 ביוני 2024 באזור חלב שבסוריה (snn.ir, 3 ביוני 2024). זהו קצין משמרות המהפכה הראשון, שנהרג בסוריה מאז הסיכול המיוחס לישראל של מפקד משמרות המהפכה בסוריה ובלבנון, מחמד רזא זאהדי, בבניין הסמוך לקונסוליה האיראנית בדמשק ב-1 באפריל 2024. מפקד משמרות המהפכה, חסין סלאמי, הזהיר בתגובה כי על ישראל לצפות לתגובה על כך (תסנים, 5 ביוני 2024).לפי הדיווחים, לפחות 17 חברי מיליציות פרו-איראניות, בהם שלושה פעילי חזבאללה ושני איראנים, כולל אביאר, נהרגו בתקיפה האווירית המיוחסת לישראל נגד מפעל נחושת בעיירה חיאן (HAYYAN), כעשרה ק”מ מצפון-מערב לחלב (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 3 ביוני 2024). אתר חדשות סורי עצמאי ציטט “מקור צבאי” שאמר כי המפעל היה תחת פיקוח איראני ישיר ושימש לייצור טילים (North Press Agency, 3 ביוני 2024).
סעיד אביאר, קצין משמרות המהפכה שנהרג בסוריה (snn.ir, 3 ביוני 2024)
סעיד אביאר, קצין משמרות המהפכה שנהרג בסוריה (snn.ir, 3 ביוני 2024)
 • נשיא סוריה, בשאר אלאסד, הגיע לטהראן כדי להביע תנחומים על מות הבכירים האיראנים, ובראשם הנשיא ראיסי, בהתרסקות המסוק. במהלך ביקורו, נועד הנשיא הסורי עם מנהיג איראן, עלי ח’אמנהאי, ועם ממלא מקום נשיא איראן, מחמד מח’בר. בפגישתו עם הנשיא אלאסד, אמר ח’אמנהאי כי “ההתנגדות” מייחדת את זהותה של סוריה ועליה לשמר אותה. הוא הדגיש את הצורך בחיזוק הקשרים בין שתי המדינות המהוות עמודי תווך של “ציר ההתנגדות“, וציין כי יש להגביר את שיתוף הפעולה ביניהן כדי להתגבר על הלחצים המדיניים והכלכליים מצד ארה”ב ואירופה. הנשיא אלאסד תיאר את היחסים בין איראן וסוריה כיחסים אסטרטגיים ושיבח את מנהיג איראן על תמיכתו ב“התנגדות“ באזור ובסוריה (אירנ“א, 30 במאי 2024).
פגישת מנהיג איראן עם נשיא סוריה (אירנ“א, 30 במאי 2024)
פגישת מנהיג איראן עם נשיא סוריה (אירנ“א, 30 במאי 2024)
 • ממלא מקום נשיא איראן אמר בפגישתו עם נשיא סוריה כי איראן תמשיך בדרכו של הנשיא ראיסי, והדגיש את תמיכתה הנמשכת ב“ציר ההתנגדות“. כמו כן, הדגיש מח’בר את הצורך בהרחבת שיתוף הפעולה הכלכלי בין שתי המדינות ובמימוש ההסכמים, שנחתמו ביניהן במהלך ביקורו של ראיסי בדמשק במאי 2023 (אירנ“א, 30 במאי 2024).
 • ערוץ החדשות הסורי עין אלפראת דיווח (2 ביוני 2024) על העברת משלוח של כלי טיס בלתי מאוישים לכוחות משמרות המהפכה והמיליציות הפרו-איראניות באזור אלבוכמאל שבמזרח סוריה. על פי הדיווח, כלי הטיס המשמשים לתקיפה ולאיסוף מודיעין הועברו במחצית הראשונה של מאי 2024 בפיקוח חאג’ סג’אד, סגנו של אחראי משמרות המהפכה באזור אלבוכמאל, ותוך שימוש בחברי חזבאללה. כלי הטיס הועברו למחסנים תת-קרקעיים בפאתיה הצפוניים של אלבוכמאל.
 • ב-3 ביוני 2024, הגיע ממלא מקום שר החוץ האיראני, עלי באקרי, לביקור בלבנון ובסוריה, ביקורו הראשון מאז מותו של שר החוץ אמיר חסין עבדאללהיאן בהתרסקות מסוקו של נשיא איראן בחודש שעבר. במהלך הביקור נועד באקרי עם בכירי הממשל הלבנוני, בהם ראש הממשלה הזמנית, נג’יב מיקאתי, שר החוץ עבדאללה בו-חביב ויו“ר הפרלמנט, נביה ברי, ודן עמם בהתפתחויות באזור ובזירה הפלסטינית (איסנ“א, 3 ביוני 2024). במסיבת עיתונאים עם שר החוץ הלבנוני, אמר באקרי כי “ההתנגדות” האסלאמית בלבנון היא עוגן של היציבות והשלום באזור. הוא ציין כי דן בפגישתו עם שר החוץ הלבנוני בהתפתחויות ברצועת עזה, ובמיוחד ברפיח, והסכים עמו שכלל המדינות צריכות לנקוט בפעולה משותפת כדי להיאבק ב“תוקפנות הציונים“. באקרי הזהיר את ישראל מפני פתיחה בעימות כולל עם חזבאללה בלבנון (תסנים, 3 ביוני 2024).
 • במהלך ביקורו בבירות, נועד באקרי גם עם מזכ“ל חזבאללה, חסן נצראללה, ודן עימו בהתפתחויות ברצועת עזה ובלבנון וכן עם בכירי הארגונים הפלסטיניים, בהם בכיר חמאס, ח’ליל אלחיה, ומזכ“ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, זיאד אלנח’אלה. בפגישה הדגיש באקרי כי איראן תמשיך לתמוך ב“התנגדות“ בשטחים הפלסטיניים ובאזור (אלעאלם; אירנ“א, 4 ביוני 2024).
פגישת באקרי עם נצראללה (תסנים, 4 ביוני 2024)
פגישת באקרי עם נצראללה (תסנים, 4 ביוני 2024)
 • בתום ביקורו בלבנון, המשיך באקרי לדמשק ונועד עם נשיא סוריה, בשאר אלאסד, עם שר החוץ, פיצל אלמקדאד, ועם נציגי הארגונים הפלסטיניים בדמשק. במסיבת עיתונאים עם שר החוץ הסורי, אמר באקרי כי הגיע לסוריה כדי להתייעץ בנוגע להתפתחויות האחרונות ברצועת עזה וברפיח ולגבש אסטרטגיה משותפת להפסקת “תוקפנות הציונים“. הוא ציין כי ביקורו נושא מסר כי איראן תמשיך לעמוד כבעבר לצד “ההתנגדות“ (תסנים, 4 ביוני 2024). בפגישתו עם הנשיא אלאסד, אמר באקרי כי הקשרים בין איראן וסוריה ייישארו עמוקים ואסטרטגיים, משום שהם מבוססים על יסודות יציבים ועל אינטרסים משותפים (איסנ”א, 4 ביוני 2024).

פגישת באקרי עם הנשיא אסד (איסנ“א, 4 ביוני 2024)
פגישת באקרי עם הנשיא אסד (איסנ“א, 4 ביוני 2024)

המעורבות האיראנית בעיראק
 • אתר אינטרנט העוסק בחשיפת מידע על אודות פעילות כוח קדס במשמרות המהפכה חשף את פרטיו של בכיר בכוח קדס בשם מחמד סתארי (Mohammad Sattari), שאחראי על אספקת כלי טיס בלתי מאוישים למיליציות השיעיות הפרו-איראניות בעיראק. לטענת האתר, סתארי, ששמו האמיתי הוא מחמד ג’ואד לטפי (Mohammad Javad Lotfi), אחראי לתיאום אספקת כלי הטיס ואימונים בהפעלתם לפעילי המיליציות השיעיות בעיראק, בהן חבורות אנשי האמת (עצאא’ב אהל אלחק), גדודי חזבאללה (כתאא’ב חזבאללה) וארגון בדר. במסגרת פעילותו, ביקר סתארי מספר פעמים בעיראק, וככל הנראה גם בסוריה (www.vsquds.info, 30 במאי 2024).
תמונותיו של מחמד סתארי (www.vsquds.info, 30 במאי 2024)      תמונותיו של מחמד סתארי (www.vsquds.info, 30 במאי 2024)
תמונותיו של מחמד סתארי (www.vsquds.info, 30 במאי 2024)
פעילות המיליציות השיעיות
עיראק
פעילות בשטח
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על ביצוע חמש תקיפות, מרביתן לעבר חיפה, בין 29 במאי 2024 ל-5 ביוני 2024 (נכון לשעה 12:00), באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים. לראשונה, המיליציה הפרו-איראנית סראיא אוליאא’ אלדם (גדוד גואלי הדם)[1] קיבלה אחריות על ביצוע תקיפות (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 29 במאי – 4 ביוני 2024; חשבון הטלגרם של סראיא אוליאא’ אלדם, 30 במאי 2024). יעדי התקיפות היו:
  • שתי “מטרות” בנמל חיפה (30 במאי 2024) באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים. זו קבלת האחריות של סראיא אוליאא’ אלדם מאז תחילת העימות הנוכחי. דובר צה”ל מסר כי טיל שיוט שהגיע מכיוון מזרח הופל במרחב רמת הגולן, ללא נפגעים או נזק (אתר צה”ל, 30 במאי 2024).
  • “מטרה חיונית” באילת (2 ביוני 2024) באמצעות כלי טיס בלתי מאויש.
  • שתי “מטרות חיוניות” בחיפה – בית הזיקוק והנמל (2 ביוני 2024) באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים של סראיא אוליאא’ אלדם.
  • “מטרה חיונית” בחיפה (3 ביוני 2024) באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים.
  • “מטרה חיונית” על חוף ים המלח (4 ביוני 2024) באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים.
 שיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר אילת (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 2 ביוני 2024)    פעילי סראיא אוליאא' אלדם לפני השיגור הראשון לחיפה (ערוץ הטלגרם של סראיא אוליאא' אלדם, 30 במאי 2024)
מימין: שיגור כלי טיס בלתי מאויש לעבר אילת (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 2 ביוני 2024); משמאל: פעילי סראיא אוליאא’ אלדם לפני השיגור הראשון לחיפה (ערוץ הטלגרם של סראיא אוליאא’ אלדם, 30 במאי 2024)
הכנות ל”שלב השלישי” בהסלמה נגד ישראל
 • דווח כי התקיימה פגישה בטהראן בין מנהיגי מיליציות עיראקיות פרו-איראניות לבין בכירי משמרות המהפכה האיראניים וכוח קודס. לפי הדיווח, המשתתפים דנו בהסלמה של המיליציות נגד ישראל ובשימוש באמצעי לחימה מתקדמים יותר ב”שלב השלישי” של ההסלמה של “ההתנגדות העיראקית”, כגון טילים בליסטיים, טילי שיוט ושיגור כלי טיס בלתי מאוישים רבים יותר בו-זמנית (חשבון X של DrRebin93, 31 במאי 2024).
 • אבו אלאא’ אלולאא’י, מזכ”ל כתאא’ב סיד אלשהדאא’, מסר כי מערכת “מבול אלאקצא” חשפה את הבלבול והמבוכה של ישראל. הוא הוסיף כי ישנו שלב שלישי להסלמה של “ההתנגדות האסלאמית” בעיראק שייצא לדרך בקרוב ויפתיע מאד את ישראל מבחינת איכות הנשק בו ייעשה שימוש (ערוץ הטלגרם אלעמיד, 31 במאי 2024).
תקיפות נגד עסקים אמריקאיים בשל תמיכה בישראל
 • ב-3 ביוני 2024, הותקפו מסעדות אמריקאיות ברחוב פלסטין בבגדאד, כאשר החשד הוא שהתוקפים השתייכו למיליציות העיראקיות הפרו-איראניות (אלערביה, 4 ביוני 2024). כמו כן, התקיימו הפגנות ליד עסקים אמריקאיים בבגדאד, באלבצרה ובערים נוספות כחלק מקמפיין שנועד להחרים עסקים אמריקאיים שתומכים בישראל (ערוץ הטלגרם של צאברין ניוז, 4 ביוני 2024). בהקשר זה, קרא אבו עלי אלעסכרי, דובר גדודי חזבאללה, להטיל חרם ולגרש חברות אמריקאיות בעיראק ולמנוע מהן חופש פעולה (ערוץ הטלגרם של עלי אלעסכרי, 3 ביוני 2024).
הפגנה בעד החרמת עסקים אמריקאיים באלבצרה
(ערוץ הטלגרם של צאברין ניוז, 4 ביוני 2024)
הפגנה בעד החרמת עסקים אמריקאיים באלבצרה
(ערוץ הטלגרם של צאברין ניוז, 4 ביוני 2024)
תימן
פעילות נגד כלי שיט
 • במהלך השבוע האחרון, הסלימו החות’ים את התקיפות נגד כלי שיט צבאיים ואזרחיים בים האדום, במפרץ עדן, באוקיינוס ההודי ובים התיכון כולל קבלת אחריות על שתי תקיפות נגד נושאת המטוסים האמריקאית אייזנהאואר. דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, יחיא סריע, דיווח על התקיפות (חשבון X של יחיא סריע, 29 במאי-5 ביוני 2024):
  • 29 במאי: שלוש תקיפות בים האדום נגד הספינות LAAX, MOREA ו- Sealady, באמצעות טילים בליסטיים וכלי טיס בלתי מאוישים. סריע טען כי האונייה LAAX נפגעה ישירות וניזוקה באופן קשה. חיל הים הצרפתי דיווח כי הוא העניק סיוע לאונייה, שדווח כי נשאה תבואה לאיראן, וכי נגרם נזק על הסיפון ובחלק התחתון של האונייה, אולם לא נמסר על נפגעים (חשבון X של הכוחות הצרפתיים בג’יבוטי, 29 במאי 2024; AP, 30 במאי 2024); שתי תקיפות בים הערבי נגד האוניות “האמריקאיות” Alba ו-Maersk HARTFOFD באמצעות טילים וכלי טיס בלתי מאוישים. לא נמסר על נפגעים או נזק;. תקיפה בים התיכון נגד האונייה MINERVA ANTONIA באמצעות טילי שיוט. אין אימות לטענה ולא היו דיווחים על נפגעים או נזק.
תיעוד הנזק שנגרם לאונייה Laax (חשבון X של הכוחות הצרפתיים המוצבים בג'יבוטי, 29 במאי 2024)     תיעוד הנזק שנגרם לאונייה Laax (חשבון X של הכוחות הצרפתיים המוצבים בג'יבוטי, 29 במאי 2024)
תיעוד הנזק שנגרם לאונייה Laax (חשבון X של הכוחות הצרפתיים המוצבים בג’יבוטי, 29 במאי 2024)
  • 31 במאי: תקיפה נגד נושאת המטוסים האמריקאית אייזנהאואר בים האדום באמצעות טילים בליסטיים וטילי שיוט בתגובה לתקיפות אמריקאיות ובריטיות שגרמו לנפגעים בשטח תימן. לפי סריע, התקיפות היו “מדויקות וישירות”, אולם בפיקוד המרכז האמריקאי הכחישו (Voice of America ביוני 2024).
  • 1 ביוני: תקיפה נוספת נגד נושאת המטוסים אייזנהאואר, מצפון לים האדום, באמצעות טילים וכלי טיס בלתי מאוישים ותקיפה נגד משחתת אמריקאית בים האדום באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים. סריע טען לפגיעות ישירות, אולם פיקוד המרכז האמריקאי מסר כי יורטו שני טילים בליסטיים שנורו לעבר המשחתת USS GRAVELY, ללא נפגעים או נזק, ולא הייתה תקיפה נגד נושאת המטוסים; שתי תקיפות נגד האונייה MAINA בים האדום ובים הערבי; תקיפה נגד האונייה ALORAIQ באוקיינוס ההודי; תקיפה נגד האונייה ABLIANI בים האדום. לטענת סריע, התקיפות בוצעו בתגובה להפרת האיסור על הכניסה לנמלים ישראליים וכי היו פגיעות מדויקות, אולם אין אימות לטענות.
 • לפי דיווחי פיקוד המרכז של צבא ארה”ב, במהלך השבוע האחרון ביצעו הכוחות החות’ים עשר תקיפות נגד כלי שיט במרחב הים האדום ומפרץ עדן באמצעות שמונה טילים בליסטיים נגד ספינות ו-19 כלי טיס בלתי מאוישים. על פי פיקוד המרכז, כל התקיפות החטיאו את מטרתן או יורטו מבלי שגרמו לנזק או לנפגעים (חשבון X של פיקוד המרכז של ארה”ב, 29 במאי-5 ביוני 2024).
שיגור טיל בליסטי לעבר ישראל
 • ב- 3 ביוני 2024, הודיע יחיא סריע כי בוצע שיגור טיל בליסטי לעבר “אום אלרשרש” (אילת) וכי המבצע “השיג את מטרתו”. לפי סריע, הטיל נקרא “פלסטין” והוא נחשף לראשונה בתקיפה זו על ידי החות’ים (חשבון X של יחיא סריע, 3 ביוני 2024). דובר צה”ל מסר כי לוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה באמצעות מערכת “חץ” טיל קרקע-קרקע שעשה את דרכו לעבר שטח ישראל ממרחב ים סוף באזור אילת וכי לא היו נפגעים (חשבון X של צה”ל, 3 ביוני 2024).
שיגור הטיל "פלסטין" (חשבון X של ערוץ הטלוויזיה אלמסירה, 4 ביוני 2024)
שיגור הטיל “פלסטין” (חשבון X של ערוץ הטלוויזיה אלמסירה, 4 ביוני 2024)
הפלת כלי טיס בלתי מאויש אמריקאי
 • ב-29 במאי 2024, דיווח יחיא סריע על הפלת כלי טיס אמריקאי מסוג MQ9 ופרסם תיעוד של הפלתו. זוהי ההפלה השישית של כלי טיס מסוג זה על ידי החות’ים מאז תחילת העימות הנוכחי בתימן (חשבון X של יחיא סריע, 29 במאי 2024).
תקיפות על אדמת תימן
 • ב- 31 במאי 2024, דיווח יחיא סריע כי בוצעו תקיפות אוויריות נרחבות של ארה”ב ובריטניה בשטח תימן. הופצצו אתרים בבירה צנעאא’, בעיר אלחדידה ובאזורים אחרים, בהם בניין תחנת רדיו ומתקן של משמר החופים. לטענתו, בתקיפות נהרגו 16 איש ונפצעו 41 נוספים (חשבון X של יחיא סריע, 31 במאי 2024). פיקוד המרכז של צבא ארה”ב כי כוחותיו תקפו 13 מטרות בשטחים בשליטת החות’ים על אדמת תימן (חשבון X של פיקוד המרכז של ארה”ב, 31 במאי 2024). מספר ימים לאחר מכן דיווחה סוכנות הידיעות התימנית סאבא כי טקסי קבורה נערכו ל- 15 קצינים בדרגות המקבילות לרב-סרן, סרן וסגן שנהרגו כתוצאה מהפצצות כוחות הקואליציה (סוכנות “סאבא”, 3 ביוני 2024). כמו כן, דווח כי בין ההרוגים באלחדידה היו פעילי חזבאללה ומשמרות המהפכה של איראן (ערוץ הטלגרם של אלערביה, 31 במאי 2024).
שיתוף הפעולה בין המיליציות בעיראק לבין החות’ים
 • דווח כי ארגון הגג של המיליציות הפרו-איראניות בעיראק והחות’ים קיימו אימון בהשתתפות הפעילים וההנהגה של הארגונים. גורמים תימניים מסרו כי יותר משמונים פעילים חות’ים הועברו לעיראק לצורך הכשרתם באזור ג’רף אלצח’ר, שמדרום לבגדאד, וכי נציג החות’ים ב”גיוס העממי” (מסגרת העל של המיליציות העיראקיות) תיאם ביקורים של המנהיגים החות’ים בטהראן. עוד דווח כי בכירים חות’ים ואיראנים נועדו עם אנשי “הגיוס העממי” לאחר פתיחתו של נמל התעופה בצנעא (אלחדת’, 2 ביוני 2024).
 • מיליציית גדודי חזבאללה טענה כי ארה”ב ובריטניה תוקפות בתימן מאחר שהעולם לא הצליח לשבור את המצור הימי שתימן מפעילה נגד “תומכי הפשעים” ברצועת עזה. המיליציה העיראקית הבהירה כי לא תהסס לספק “לאחינו התימנים” את “כל סוגי התמיכה” (ערוץ הטלגרם הרשמי של גדודי חזבאללה, 1 ביוני 2024).
התבטאויות בכירים חות’ים
 • ב- 30 במאי 2024, נשא עבד אלמלכ אלחות’י, מנהיג התנועה החות’ית, את הנאום השבועי שלו. הוא האשים כי הפעולה הישראלית ברפיח היא “פשע המכוון נגד אזרחים” וכי הפעולה ברפיח, ההשתלטות הישראלית על הצד העזתי של מעבר רפיח ותקרית הירי בין חיילי צה”ל לכוחות מצריים באזור רפיח מהוות הפרה של הריבונות המצרית ואיום על הביטחון הלאומי של מצרים. בנוסף, שיבח אלחות’י את הפעולות של יתר חברות “חזית ההתנגדות” בלבנון ובעיראק נגד ישראל (חשבון X של הכוחות החות’ים, 30 במאי 2024).
 • חבר המועצה המדינית של החות’ים, חזאם אלאסד, המשיך בפרסום הודעות בעברית, הפעם בנושא השריפות בצפון ישראל, שחלקן פרצו כתוצאה משיגורים של כלי טיס בלתי מאוישים וטילים של חזבאללה. לשון ההודעות: “הארץ בוערת, זו סוף העשור השמיני.”; “כשחיזבאללה כועס.”; “האורות בצפון הארץ משמחים את הלב.”; “אילת בדרום והגליל בצפון עולים באש, הארץ הזאת לא יכולה עוד לשאת את נוכחות הזרים.” (בצירוף קישור לכתבה באתר “הארץ” בנוגע למלחמה; “מאת אדון אבו ג’בריל, מפקד תימן היקרה: בשם אלוהים שובר העריצים.” (בצירוף צילום של שיגור של טיל חות’י); “צחוק טוב על האסון שלכם. עוד יותר גרוע בדרך.”; “כשהאש מתפשטת והכל בוער, נראה שהצפון משתנה לסרט פעולה – והפעם ברגע שיש לנו צורך בגישה אווירית, נפגוע בכל מי שנטה לעזור!”; זוהי לא התפרצות הר הגעש פינטובו בפיליפינים, אלא אורות אלוהיים שהצית חזבאללה בצפון הארץ” (חשבון X של חזאם אלאסד, 4-2 ביוני 2024).
פרסומים בעברית מתוך חשבון X של חזאם אלאסד (חשבון X של חזאם אלאסד, 4-2 ביוני 2024)
פרסומים בעברית מתוך חשבון X של חזאם אלאסד (חשבון X של חזאם אלאסד, 4-2 ביוני 2024) 

[1] המיליציה סראיא אוליאא' אלדם מזוהה כחלק מההתנגדות האסלאמית בעיראק, אולם ייתכן שמדובר בשם שנועד לייצר "חתימה נמוכה" עבור המיליציות הפרו-איראניות.