מבט לאיראן

27 במרץ 2024 – 3 באפריל 2024 מאת: ד"ר רז צימט
מחמד רצ'א זאהדי (פארס, 1 באפריל 2024)

מחמד רצ'א זאהדי (פארס, 1 באפריל 2024)

הבניין שהותקף בסמוך לשגרירות איראן בדמשק מסומנת בצד שמאל של התמונה ( מהר, 1 באפריל 2024)

הבניין שהותקף בסמוך לשגרירות איראן בדמשק מסומנת בצד שמאל של התמונה ( מהר, 1 באפריל 2024)

פגישת מנהיג איראן עם בכירי הג'האד האסלאמי בפלסטין (אירנ

פגישת מנהיג איראן עם בכירי הג'האד האסלאמי בפלסטין (אירנ"א, 28 במרץ 2024)

פגישת נשיא איראן עם זיאד אלנח'אלה (אתר נשיא איראן, 28 במרץ 2024)

פגישת נשיא איראן עם זיאד אלנח'אלה (אתר נשיא איראן, 28 במרץ 2024)

פגישת שגריר איראן בבגדאד עם יו

פגישת שגריר איראן בבגדאד עם יו"ר הגיוס העממי (אלעאלם, 27 במרץ 2024)

פגישת שגריר איראן בבירות עם מנהל לשכת מיליציית אלנג'באא' העיראקית (ערוץ הטלגרם של אלנג'באא', 27 במרץ 2024)

פגישת שגריר איראן בבירות עם מנהל לשכת מיליציית אלנג'באא' העיראקית (ערוץ הטלגרם של אלנג'באא', 27 במרץ 2024)

שיגור כלי הטיס לעבר אילת (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 2 באפריל 2024)

שיגור כלי הטיס לעבר אילת (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 2 באפריל 2024)

ירי כלי טיס בלתי מאויש לעבר בסיס תל נוף (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 2 באפריל 2024)

ירי כלי טיס בלתי מאויש לעבר בסיס תל נוף (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 2 באפריל 2024)

שיגור כלי הטיס לעבר אזור עילבון (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 31 במרץ 2024)

שיגור כלי הטיס לעבר אזור עילבון (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 31 במרץ 2024)

כלי הטיס טרם שיגורו לעבר נמל התעופה בחיפה עם כיתוב היעד ומועד השיגור.

כלי הטיס טרם שיגורו לעבר נמל התעופה בחיפה עם כיתוב היעד ומועד השיגור.

עיקרים
 • בתקיפה בבניין הסמוך לשגרירות איראן בדמשק נהרג מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה בסוריה ובלבנון, מחמד רצ’א זאהדי (חסן מהדוי), סגנו וחמישה איראנים נוספים. בעקבות התקיפה איימו בכירים איראנים, ובראשם מנהיג איראן, בתגובה חריפה נגד ישראל. המועצה העליונה לביטחון לאומי התכנסה שעות ספורות לאחר התקיפה ודנה בתגובה האיראנית לפעולה.
 • משלחות בראשות ראש הלשכה המדינית של חמאס ומזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין קיימו בסוף חודש מרץ פגישות עם בכירי הממשל האיראני, ובראשם מנהיג איראן, שהדגישו את תמיכתה הנמשכת של איראן בפלסטינים ובהמשך המאבק נגד ישראל.
 • בכירי הממשל האיראני המשיכו במגעים מדיניים סביב המלחמה בעזה. נשיא איראן שוחח בטלפון עם מקבילו התורכי וקרא לניתוק הקשרים בין המדינות המוסלמיות וישראל. במקביל, שוחח שר החוץ האיראני עם מקבילו המצרי ודן עימו במצב ברצועת עזה ובאפשרות למבצע ישראלי ברפיח.
 • נמשכת העברת אמצעי לחימה על ידי משמרות המהפכה למיליציות הפרו-איראניות במזרח סוריה.
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על ביצוע מספר תקיפות נגד יעדים בישראל בתגובה על המשך פעילות ישראל ברצועת עזה. במוקד האירועים עמד שיגור של כלי טיס בלתי מאויש לעבר אזור מפרץ אילת. כלי הטיס פגע בבסיס צה״ל באילת. פואד חסין, שר החוץ העיראקי הדגיש שכל החלטה על תקיפה מאדמת עיראק מחייבת אישור של מועצת הנבחרים העיראקית ושל מפקד הכוחות המזוינים. נמסר שבכוונות מיליציות פרו איראניות לחמש כוח צבאי בירדן נגד ישראל .
 • החות’ים המשיכו לבצע תקיפות נגד ספינות בים האדום. מפקד קבוצת התקיפה (Strike Group) של ארה”ב בים האדום, ציין שכוחות ארה”ב פגעו ביכולות החות’ים וגרמו להם להפחית את השימוש בטילים ולהשתמש יותר בכלים בלתי מאוישים שלדבריו, הם פחות מסוכנים.
סיכול בכיר משמרות המהפכה בסוריה
 • בתקיפה המיוחסת לישראל בבניין הסמוך לשגרירות איראן בדמשק, נהרג ב-1 באפריל 2024 מחמד רצ’א זאהדי (חסן מהדוי), מפקד כוח קדס של משמרות המהפכה בסוריה ובלבנון. רצ’א זהדי, בן 64, שימש בעבר כמפקד זרוע היבשה של משמרות המהפכה וכראש אגף מבצעים בארגון.
מחמד רצ'א זאהדי (פארס, 1 באפריל 2024)
מחמד רצ’א זאהדי (פארס, 1 באפריל 2024)
 • בתקיפה נהרג גם סגנו, מחמד האדי חאג’י רחימי, וכן חסין אמאן אללהי ראש מטה כוח קדס במשמרות המהפכה בסוריה ולבנון. בהודעה רשמית מטעם משמרות המהפכה נמסר, כי בתקיפה נהרגו גם סיד מהדי ג׳לאלתי, מחסן צדאקת, עלי אקא באבאא׳י ועלי צאלחי רוזבהאני. בהודעה נכתב כי “הפשע” בוצע בעקבות “כישלונות המשטר הציוני מול ההתנגדות בעזה” (תסנים, 1 באפריל 2024).
שבעת ההרוגים האיראנים בדמשק (תסנים, 1 באפריל 2024)
שבעת ההרוגים האיראנים בדמשק (תסנים, 1 באפריל 2024)
 • חסין אכברי, שגריר איראן בסוריה, אמר בפגישה עם פיצל מקדאד, שר החוץ הסורי, בבניין השגרירות בדמשק זמן קצר לאחר התקיפה, כי התקיפה הישראלית מעידה על “מהותו של המשטר הציוני”, שאינו מכיר בחוק הבינלאומי, ואיים בתגובה קשה (מהר, 1 באפריל 2024). במהלך שהותו בשגרירות האיראנית, שוחח מקדאד עם מקבילו האיראני עבדאללהיאן שאמר, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו איבד לחלוטין את איזונו הנפשי בעקבות תבוסת ישראל ברצועת עזה. הוא הדגיש את הצורך בתגובה חריפה מצד הקהילה הבינלאומית נגד ישראל (איסנ”א, 1 באפריל 2024). בציוץ בחשבון ה-X שלו כתב עבדאללהיאן, כי בעקבות התקיפה הישראלית, העבירה איראן, באמצעות שגרירות שוויץ בטהראן, מסר לארה”ב המדגיש את אחריותה ל”מתקפה הטרוריסטית ולפשעי המשטר הישראלי” בשל תמיכתה בישראל (חשבון X של עבדאללהיאן, 2 באפריל 2024). עבדאללהיאן גם שוחח בטלפון עם אנטוניו גוטרש, מזכ”ל האו”ם, וציין, כי על מועצת הביטחון להגיב באופן נחרץ על “הפשע האחרון של המשטר הציוני” בדמשק (אירנ”א, 2 באפריל 2024).
הבניין שהותקף בסמוך לשגרירות איראן בדמשק מסומנת בצד שמאל של התמונה ( מהר, 1 באפריל 2024)
הבניין שהותקף בסמוך לשגרירות איראן בדמשק
מסומנת בצד שמאל של התמונה ( מהר, 1 באפריל 2024)
 • המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן קיימה ב-1 באפריל 2024 בשעות הערב, ישיבה דחופה כדי לדון בתקיפה בדמשק ובאופן התגובה לה. בהודעת מזכירות המועצה נאמר, כי בכינוס המועצה בראשות נשיא איראן התקבלו “החלטות מתאימות” (נור ניוז, 2 באפריל 2024).
 • גורמי ממשל רבים באיראן הגיבו לתקיפה:
  • עלי ח’אמנהאי, מנהיג איראן, פרסם הודעה חריגה בעקבות התקיפה בדמשק בה הדגיש, כי “המשטר הרשע ייענש בידי אנשינו האמיצים” וכי איראן תגרום לו להתחרט על הפשע הזה (אירנ”א, 2 באפריל 2024).
  • אבראהים ראיסי, נשיא איראן, פרסם הודעה בה נאמר, כי “הפשע הזה לא יישאר ללא תגובה”. הוא ציין, כי על ישראל (“הציונים”) לדעת ש”פעולות בלתי אנושיות כאלה לא ישיגו לעולם את מטרתן וכי “חזית ההתנגדות” מתחזקת מיום ליום (פארס, 2 באפריל 2024). הנשיא ראיסי שוחח עם נשיא סוריה, בשאר אלאסד, ואמר, כי אין ספק שישראל ותומכיה ייענשו על “הפעולה הטרוריסטית הזו” ועל “הפשעים ברצועת עזה”. הוא הדגיש את הצורך בחיזוק שיתוף הפעולה האזורי והבינלאומי בין שתי המדינות במאבק בישראל וציין, כי אדישותן ועמדתן החלשה של חלק ממדינות ערב מנעו מהעולם המוסלמי לאמץ עמדה אחידה נגד “המשטר הציוני” וגרמה לו להיות חצוף יותר בביצוע פשעיו. הנשיא אלאסד הביע תנחומים על מותם של “היועצים הצבאיים” האיראניים וציין, כי התקיפה אינה מפתיעה ומדגישה את אכזריותה של ישראל (אתר נשיא איראן, 2 באפריל 2024).
  • נאצר כנעאני, דובר משרד החוץ, גינה בחריפות את התקיפה בדמשק ואמר, כי איראן שומרת לעצמה את הזכות לנקוט צעדי תגובה ותקבל החלטה בנוגע ל”אופי התגובה וסוג העונש של התוקף” (תסנים, 1 באפריל 2024).
 • חסין שריעתמדרי, עורך העיתון כיהאן, הנחשב מקורב למנהיג איראן, טען, כי התקיפה הישראלית מנוגדת לחוק הבינלאומי, ולפיכך זכותה המוחלטת של איראן לתקוף בתגובה שגרירויות וקונסוליות של ישראל בעולם (ח’בר אונליין, 2 באפריל 2024).
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, שהגיע ב-26 במרץ 2024 לביקור בטהראן, נועד עם יו”ר המג’לס, מחמד באקר קאליבאף, ועם מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי של איראן, עלי-אכבר אחמדיאן. בפגישה עם אחמדיאן השתתף גם זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין (אירנ”א, 28 במרץ 2024). ב-29 במרץ 2024 נועד הניה עם ראש המטה הכללי של הכוחות המזוינים האיראנים, מחמד באקרי. באקרי אמר בפגישה, כי השאיפות הפלסטיניות מהוות חלק מהאסטרטגיה ומהיעדים החשובים ביותר של איראן מתחילת המהפכה ועד היום. הוא ציין, כי “מבול אלאקצא” ניפץ את המיתוס של ישראל הבלתי מנוצחת והפך את הסוגיה הפלסטינית לנושא ראשון במעלה עבור העולם כולו. באקרי הוסיף, כי ישראל כבר הייתה קורסת אלמלא התמיכה האמריקאית בה. הניה אמר, כי תמיכת הכוחות המזוינים האיראנים בפלסטין מחזקת את “כוחות הג’האד” במימוש יעדי “מבול אלאקצא” וכי הפלסטינים לא ישכחו לעולם את מאמציו של מפקד כוח קדס לשעבר, קאסם סלימאני, להקשיב לקולות המדוכאים בעולם (תסנים, 29 במרץ 2024).
 • ב-28 במרץ 2024 נועד עלי ח’אמנהאי, מנהיג איראן, עם משלחת בראשות מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, זיאד אלנח’אלה, וסגנו, מחמד אלהנדי. בפגישה אמר ח’אמנהאי, כי כוחות “ההתנגדות” ותושבי רצועת עזה הם המנצחים עד כה בזירת המלחמה. הוא ציין, כי העובדה ש”המשטר הציוני” הורג נשים וילדים מעידה על כך, שהוא אינו מסוגל להתמודד מול “כוחות ההתנגדות” חרף יכולותיו הצבאיות ותמיכת המעצמות העולמיות. אלנח’אלה הודה על תמיכת איראן בפלסטינים ואמר, כי תושבי רצועת עזה ו”כוחות ההתנגדות” הצליחו להביס את תוכניתן של ארה”ב וישראל להרוס את ההתנגדות. הוא הדגיש, כי תושבי רצועת עזה נחושים להמשיך בעמידתם האיתנה עד הניצחון הסופי (איסנ”א, 28 במרץ 2024).
פגישת מנהיג איראן עם בכירי הג'האד האסלאמי בפלסטין (אירנ"א, 28 במרץ 2024)
פגישת מנהיג איראן עם בכירי הג’האד האסלאמי בפלסטין (אירנ”א, 28 במרץ 2024)
 • אבראהים ראיסי, נשיא איראן, אמר בפגישתו עם אלנח’אלה, כי האדישות וחוסר המעש מצד חלק ממנהיגי המדינות המוסלמיות ביחס לחובתם כלפי העם הפלסטיני מעוררים צער. הוא ציין, כי תושבי רצועת עזה קראו בהתנגדותם תיגר על הסדר העולמי הבלתי צודק וכי כל מי שדוחה את “ההתנגדות הפלסטינית”, דוחה למעשה את זכות החיים של פלסטין (אתר נשיא איראן, 28 במרץ 2024). אלנח’אלה נועד גם עם שר החוץ האיראני, חסין אמיר עבדאללהיאן. בפגישה, הוא הודה לאיראן על תמיכתה בפלסטינים ואמר, כי העם הפלסטיני לא היה ניצב איתן לולא תמיכתה המדינית, הצבאית והביטחונית. הוא הוסיף, כי איראן שילמה מחיר על הגנתה על פלסטין וספגה סנקציות רבות בשל כך (תסנים, 30 במרץ 2024).
פגישת נשיא איראן עם זיאד אלנח'אלה (אתר נשיא איראן, 28 במרץ 2024)
פגישת נשיא איראן עם זיאד אלנח’אלה (אתר נשיא איראן, 28 במרץ 2024)
 • עלי רצ’א תנגסירי, מפקד חיל הים של משמרות המהפכה, הודיע, כי כלי שיט של משמרות המהפכה ושל המדינות המשתייכות ל”חזית ההתנגדות” יקיימו ב-4 באפריל 2024 מִפְגָּנִים ימיים בו-זמניים במים הטריטוריאליים שלהם לציון “יום ירושלים העולמי”.[1] הוא ציין, כי בַּמִּפְגָּנִים ישתתפו למעלה מ-3,000 כלי שיט קלים וכבדים של חיל הים של משמרות המהפכה וכן כלי שיט מעיראק, מלבנון, מסוריה ומתימן, שיניפו את דגלי פלסטין (ח’בר אונליין, 29 במרץ 2024).
 • נשיא איראן, אבראהים ראיסי, שוחח בטלפון עם רג’פ טאיפ ארדואן, נשיא תורכיה, ודן עימו ביחסים בין שתי המדינות ובמצב ברצועת עזה. ראיסי ציין, כי על המדינות המוסלמיות לנקוט בצעדים נחרצים ומרתיעים כדי להפסיק את “רצח העם ופשעי הציונים בפלסטין”, להגיש סיוע הומניטרי לתושבי הרצועה ולנתק את קשריהן המדיניים והכלכליים עם ישראל (איסנ”א, 31 במרץ 2024). במקביל, שוחח שר החוץ האיראני עבדאללהיאן בטלפון עם מקבילו המצרי, סאמח שכרי, ודן עימו ביחסים הבילטרליים ובמצב ברצועת עזה. השניים הדגישו את הצורך בהפסקת אש וביישום החלטת מועצת הביטחון מצד ישראל ואת התנגדותם לכל מבצע צבאי ברפיח (מהר, 31 במרץ 2024).
המעורבות האיראנית בסוריה
 • נאצר כנעאני, דובר משרד החוץ האיראני, גינה בחריפות את התקיפה, שיוחסה לישראל באזור העיר חלב בליל ה-29 במרץ 2024. כנעאני ציין, כי התקיפות מהוות הפרה ברורה של החוק הבינלאומי ושל ריבונותה ושלמותה הטריטוריאלית של סוריה וקרא למועצת הביטחון של האו”ם לנקוט בצעדים הדרושים כדי להרתיע את ישראל. הוא הוסיף, כי התקיפות בסוריה מהוות ניסיון נואש מצד ישראל להרחיב את המשבר באזור כדי לשקם את תדמיתה הכושלת אל מול העם הפלסטיני ו”קבוצות ההתנגדות” (אתר משרד החוץ האיראני, 29 במרץ 2024).
 • ערוץ החדשות הסורי עין אלפראת דיווח על העברה נמשכת של אמצעי לחימה על ידי משמרות המהפכה לדיר אלזור שבמזרח סוריה וכן על עבודות חפירה והתקנת תשתיות תקשורת סביב מפקדת משמרות המהפכה בעיר, שהותקפה בעבר מן האוויר. על פי הדיווח, משאית עמוסה ציוד צבאי ולוגיסטי ואמצעי לחימה, לרבות טילים קצרי טווח, הגיעה בראשית מרץ 2024 למפקדת כוח האדם של משמרות המהפכה בשכונת אלעמאל במזרח דיר אלזור. לטענת ערוץ החדשות, פעילות משמרות המהפכה בדיר אלזור, חרף המתקפות האוויריות החוזרות ונשנות באזור מעידה על נחישות המיליציות הפרו-איראניות במזרח סוריה לשמר את המעבר היבשתי היחיד שלהן להעברת אמצעי לחימה בסוריה ובלבנון (עין אלפראת ,28 במרץ 2024).
המעורבות האיראנית בעיראק
 • שגריר איראן בבגדאד, מחמד כאט’ם אל-י צאדק, נועד עם יו”ר “הגיוס העממי” (ארגון הגג של המיליציות השיעיות הפרו-איראניות בעיראק), פאלח אלפיאצ’. השניים דנו במצב הביטחוני באזור ובחיזוק שיתוף הפעולה הבילטרלי בין המדינות לשם חיזוק הביטחון והיציבות. שגריר איראן הביע את הערכתו למיליציות השיעיות בעיראק על חלקן במאבק בטרור ובהבטחת הביטחון בגבולות והדגיש את רצונה של טהראן בחיזוק הקשרים בין שתי המדינות בתחומים שונים. אלפיאצ’ הביע את הערכתו לסיוע הנמשך מצד איראן לחיזוק היציבות בגבולות ובאזור והדגיש את הצורך בשמירת שיתוף הפעולה הביטחוני בין ממשלת עיראק ואיראן (אלעאלם, 27 במרץ 2024).
פגישת שגריר איראן בבגדאד עם יו"ר הגיוס העממי (אלעאלם, 27 במרץ 2024)
פגישת שגריר איראן בבגדאד עם יו”ר הגיוס העממי (אלעאלם, 27 במרץ 2024)
 • מנהל לשכת המיליציה השיעית העיראקית אלנג’באא’, עלאא’ חסן, נועד לרגל חודש רמצ’אן וראש השנה האיראנית (נורוז) עם מג’תבא אמאני, שגריר איראן בלבנון, ודן עימו בהתפתחויות בלבנון ובאזור. השגריר האיראני הביע את הערכתו ל”התנגדות” בעיראק על תפקידה בתמיכה בפלסטינים ואמר, כי אין ביכולתה של ארה”ב לממש את איומיה (ערוץ הטלגרם של אלנג’באא’, 27 במרץ 2024).
פגישת שגריר איראן בבירות עם מנהל לשכת מיליציית אלנג'באא' העיראקית (ערוץ הטלגרם של אלנג'באא', 27 במרץ 2024)
פגישת שגריר איראן בבירות עם מנהל לשכת מיליציית אלנג’באא’ העיראקית
(ערוץ הטלגרם של אלנג’באא’, 27 במרץ 2024)
פעילות המיליציות השיעיות בסוריה ובעיראק
עיראק
פעילות בשטח
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על ביצוע מספר תקיפות נגד יעדים בישראל בתגובה על המשך פעילות ישראל ברצועת עזה.
 • במוקד האירועים עמד שיגור של כלי טיס בלתי מאויש מעיראק ב-31 במרץ 2024 לעבר אזור מפרץ אילת. כלי הטיס הצליח לחדור את מערכות ההגנה האווירית של ישראל מבלי שיורט או נוטרל, ופגע בבסיס צה״ל באילת. יצוין, כי לא היו נפגעים ונגרם נזק קל בלבד למבנה. בצה”ל חוקרים את האירוע (דובר צה”ל, 1 באפריל 2024).
 • ההתנגדות האסלאמית דיווחה על תקיפה באילת באמצעות כלי טיס בלתי מאויש (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 2 באפריל 2024). ברשת אלערביה דיווח כי מיליציית אלנג’באא’ העיראקית פרסמה הודעה לפיה היא תקפה יעדים באילת, באמצעות שלושה כלי טיס בלתי מאוישים, “אשר הגיעו ליעד שהוגדר מראש” (אלערביה, 1 באפריל 2024). ההצהרה לא פורסמה בפלטפורמות הרשמיות של המיליציה.
שיגור כלי הטיס לעבר אילת (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 2 באפריל 2024)     שיגור כלי הטיס לעבר אילת (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 2 באפריל 2024)
שיגור כלי הטיס לעבר אילת (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 2 באפריל 2024)
 • כמו כן קיבלה ההתנגדות האסלאמית אחריות לביצוע מספר תקיפות נוספות ביניהן (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית). ברוב המקרים לא אותרו בפועל התקיפות:
  • תקיפת מטרה צבאית “בגולן הכבוש” באמצעות כלי טיס בלתי מאויש (29 במרץ 2024).
  • תקיפת “מטרה חיונית” באזור “עילבון שבגולן הכבוש”, באמצעות כלי טיס בלתי מאויש ב- 31 במרץ 2024. דובר צה”ל מסר כי ב-31 במרץ 2024, בשעות הלילה, יירט מטוס קרב מטרה אווירית חשודה שהייתה בדרכה לישראל מאזור סוריה (אתר צה”ל, 31 במרץ 2024).
שיגור כלי הטיס לעבר אזור עילבון (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 31 במרץ 2024)     
שיגור כלי הטיס לעבר אזור עילבון
(ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 31 במרץ 2024)
  • תקיפת “יעד חיוני בשטחינו הכבושים” באמצעות “נשק מתאים” (1 באפריל 2024).
  • תקיפת בסיס תל נוף באמצעות כלי טיס בלתי מאויש (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 2 באפריל 2024).
ירי כלי טיס בלתי מאויש לעבר בסיס תל נוף (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 2 באפריל 2024)      ירי כלי טיס בלתי מאויש לעבר בסיס תל נוף (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 2 באפריל 2024)
ירי כלי טיס בלתי מאויש לעבר בסיס תל נוף (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 2 באפריל 2024)
  • תקיפת נמל התעופה חיפה באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים ( 3 באפריל 2024).
 כלי הטיס טרם שיגורו לעבר נמל התעופה בחיפה עם כיתוב היעד ומועד השיגור.    שיגור כלי הטיס (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 3 באפריל 2024)
מימין: כלי הטיס טרם שיגורו לעבר נמל התעופה בחיפה עם כיתוב היעד ומועד השיגור. משמאל: שיגור כלי הטיס (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 3 באפריל 2024)
 • בהקשר לתקיפות המיליציות הפרו איראניות בעיראק נגד יעדים בישראל אמר פואד חסין, שר החוץ העיראקי, בראיון שהעניק לרדיו קול אמריקה, כי הוא קרא את הודעות המיליציות על התקיפות הללו, אבל “הצד השני” לא אמר שהן נכונות, ועל כן הוא אינו יודע אם ההצהרות הן נכונות או שהן נועדו לצרכים פנימיים. הוא הדגיש שאף אחד בעיראק לא יכול לקבל החלטה לנהל מלחמה נגד צד זה או אחר שכן, ההחלטה ליציאה למלחמה היא אך ורק בידי חברי מועצת הנבחרים העיראקית, ואינה החלטה אישית. שימוש בנשק , לדבריו, מצריך החלטה של מפקד הכוחות המזוינים (רדיו קול אמריקה, 27 במרץ 2024).
כוונות מיליציות פרו איראניות לחמש כוח צבאי בירדן נגד ישראל
 • אבו עלי אלעסכרי, דובר גדודי חזבאללה, אמר כי ההתנגדות האסלאמית בעיראק סיימה את ההכנות לספק ל”אחים בהתנגדות האסלאמית” בירדן ציוד שיספיק ל-12 אלף לוחמים, הכולל נשק קל ובינוני, משגרי נ”ט, טילים טקטיים, חימושים וטונות של חומרי נפץ, כדי שהם יצטרפו להגנה על הפלסטינים וכנקמה על פגיעה בכבוד המוסלמים “מצד בני הקופים והחזירים” [כינוי אנטישמי ליהודים]. אלעסכרי גם מסר תנחומים למנהיג איראן, עלי ח’אמנהאי, על מותו של המפקד הבכיר בכוח קדס, מחמד רצ’א זאהדי, “בעקבות תקיפה ציונית-אמריקנית נגד הקונסוליה של איראן בדמשק” (ערוץ הטלגרם של אבו עלי אלעסכרי, 1 באפריל 2024).
 • תנועת האצילים, מיליציה עיראקית הפרו-איראנית, גינתה בחריפות בהודעה מטעמה את “פעולת הטרור האכזרית של הישות הציונית נגד בניין שגרירות איראן בדמשק” וציינה כי הם רואים בכך קריאת תיגר על הנורמות וההסכמים הבינלאומיים. לדבריהם, התקיפה היא שוות ערך להכרזת מלחמה נגד איראן. המיליציה הדגישה את תמיכתה בזכות להגנה עצמית של איראן ואת זכותה להגיב להפרות אלו. עוד ציינו כי הם מוכנים לנקוט בכל צעד בתגובה להפרות ישראל (“הכיבוש”) (ערוץ הטלגרם של אלנג’באא’, 2 במרץ 2024).
סוריה
 • שוגר כלי טיס בלתי מאויש לעבר בסיס הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה”ב לעבר מובלעת תנף, סמוך למשולש הגבולות סוריה, ירדן ועיראק. על-פי בכירים אמריקאים, כלי הטיס יורט והוא לא גרם לנפגעים או לנזק. (אלחדת’, 2 באפריל 2024). יצוין כי זוהי תקיפה ראשונה לעבר בסיסים אמריקאים המיוחסת למיליציות הפרו-איראניות בעיראק ובסוריה מאז ראשית פברואר 2024.
תימן
 • פיקוד המרכז של צבא ארה”ב (CENTCOM), דיווח כי במהלך השבוע האחרון, ביצעו הכוחות החות’ים שלוש תקיפות נגד כלי שיט במרחב הים האדום באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים ותקיפה נוספת באמצעות כלי שיט בלתי מאויש. השיגורים יורטו על ידי כוחות הקואליציה בהובלת ארה”ב ולא דווח על נזק או על נפגעים (חשבון X של פיקוד המרכז, 27 במרץ- 3 באפריל 2024). יצוין שמאז תחילת המלחמה מגבירים החות’ים את השימוש בכלי שיט בלתי מאוישים לתקיפת כלי שיט בים האדום, סביר שנשק זה ימשיך להוות נדבך חשוב בארסנל החות’י ואף יוגבר השימוש בו.
 • בנאום שנשא ב- 28 במרץ 2024 אמר עבד אלמלכ אלחות’י, מנהיג התנועה החות’ית, כי הכוחות החות’ים ביצעו בשבוע החולף עשר “פעולות” באמצעות 37 טילים וכלי טיס בלתי מאוישים נגד תשעה כלי שיט. אלחות’י אמר כי מאז תחילת המלחמה תקפו החות’ים 86 כלי שיט “הקשורים לישראל, ארה”ב ובריטניה”. לדבריו, תקיפות אלה פגעו באויב וגרמו לו להסתיר את תנועותיו בים ולפרסם מידע מטעה לגופי התקשורת. בהתייחסו לישראל, אישר אלחות’י את התקיפה שבוצעה מספר ימים קודם לכן באילת, והוסיף כי פעולות החות’ים פגעו קשות בפעילות הנמל בעיר. עוד טען, כי ארה”ב ביצעה בשבוע החולף 13 תקיפות, אך אלה, בדומה לאלה שקדמו להן, נכשלו ולא הגבילו את יכולות הכוחות החות’ים (Yemeni Press, 29 במרץ 2024). לנתונים שמסר אלחות’י לגבי מספר התקיפות ומטרותיהן אין תמיכה בדיווחי הכוחות הימיים המערביים הפועלים בים האדום.
 • בכתבה שפורסמה בסוכנות הידיעות בלומברג ציין מארק מיגז, מפקד קבוצת התקיפה (Strike Group) של ארה”ב בים האדום, כי כוחות ארה”ב פגעו ביכולות הכוחות החות’ים, הן גרמו להם להפחית את השימוש בטילים ולהשתמש בכלים בלתי מאוישים, אשר לדבריו הם פחות מסוכנים. עם זאת, בכירים אמריקאים שהתראיינו לכתבה הודו כי החות’ים ככל הנראה ימשיכו לבצע את תקיפותיהם כל עוד איראן ממשיכה לסייע להם (בלומברג, 27 במרץ 2024).

[1] יום ירושלים העולמי מצוין  מאז שנת 1979 ביום השישי האחרון של חודש רמצ’אן, על-פי החלטת רוחאללה ח’מיני, מכונן המהפכה האסלאמית באיראן. האירוע נועד לבטא את תמיכת איראן והעולם המוסלמי בסוגיה הפלסטינית ובשחרור ירושלים. אירועים לציון יום זה מתקיימים במדינות ערביות ואסלאמיות ואף במספר במדינות במערב. האירועים מנוצלים להכפיש את ישראל, לקרוא לחיסולה. השנה יצוין יום ירושלים העולמי ב-5 באפריל 2024.