מבט לאיראן

22–29 במאי 2024 מאת: ד"ר רז צימט
פגישת ח'אמנהאי עם הניה (איסנ

פגישת ח'אמנהאי עם הניה (איסנ"א, 22 במאי 2024)

פגישת נציגי

פגישת נציגי "חזית ההתנגדות" בטהראן (תסנים, 23 במאי 2024)

פגישת באקרי עם ראשי הארגונים הפלסטיניים בטהראן (מיזאן, 23 במאי 2024)

פגישת באקרי עם ראשי הארגונים הפלסטיניים בטהראן (מיזאן, 23 במאי 2024)

פגישת קא'אני ( משמאל) עם באקרי (אלעאלם, 28 במאי 2024)

פגישת קא'אני ( משמאל) עם באקרי (אלעאלם, 28 במאי 2024)

מח'בר וח'טיב בלשכת חזבאללה בטהראן (איסנ

מח'בר וח'טיב בלשכת חזבאללה בטהראן (איסנ"א, 28 במאי 2024)

פגישת רשיד ומח'בר (איסנ

פגישת רשיד ומח'בר (איסנ"א, 25 במאי 2024)

משלחת החות'ים ליד ארונות הבכירים האיראנים (אלמסירה, 22 במאי 2024)

משלחת החות'ים ליד ארונות הבכירים האיראנים (אלמסירה, 22 במאי 2024)

הטיל מחיט במצעד בתימן (תסנים, 29 במאי 2024)

הטיל מחיט במצעד בתימן (תסנים, 29 במאי 2024)

עיקרים
 • מותם של הבכירים האיראנים, ובראשם הנשיא ראיסי ושר החוץ עבדאללהיאן, סיפק לאיראן הזדמנות להפגין את לכידות “חזית ההתנגדות” ולהדגיש את דבקותה הנמשכת באסטרטגיית התמיכה בשלוחיה באזור חרף הטלטלה הפוליטית הפתאומית. על רקע הלוויית הבכירים האיראנים, קיימו בכירי הממשל האיראני, ובראשם מנהיג איראן, ממלאי מקום הנשיא ושר החוץ ובכירי משמרות המהפכה, פגישות עם בכירים ב”חזית ההתנגדות”, בהן הדגישו את מחויבותם להמשך התמיכה ברשת השלוחים של איראן לנוכח המערכה הנמשכת ברצועת עזה ובשאר זירות הלחימה. בשולי הלוויית נשיא איראן התקיימה בטהראן פגישה של נציגים מ”חזית ההתנגדות” וממשמרות המהפכה, שדנה בהמשך המערכה האזורית.
 • איראן גינתה בחריפות את התקרית ברפיח, שבה נהרגו עשרות פלסטינים במחנה עקורים במהלך פעולת צה”ל, וקראה לתגובה מעשית מצד הקהילה הבינלאומית נגד ישראל.
 • ערוץ חדשות סורי דיווח על שובו לאזור אלבו כמאל של האחראי מטעם כוח קדס במשמרות המהפכה על המיליציות הפרו-איראניות במזרח סוריה. זאת, לאחר היעדרות של מספר שבועות, ככל הנראה בשל פציעתו בתקיפה אווירית בסוף מרץ 2024. במקביל דווח על צעדים ביטחוניים, שננקטו על ידי המיליציות ומשמרות המהפכה כדי להיערך לאפשרות של תקיפות נוספות.
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על שמונה תקיפות נגד יעדים בשטח ישראל באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים וטילי שיוט. צה”ל אישר שבוצעו שלושה יירוטים של כלי טיס בלתי מאוישים שעשו דרכם לאזור אילת ולצפון הארץ.
 • החות’ים קיבלו אחריות על תקיפות נגד כלי שיט אזרחיים וצבאיים בים האדום, במפרץ עדן ובאוקיינוס ההודי, בנוסף לים התיכון. פיקוד המרכז האמריקאי אישר שאונייה בבעלות יוונית ניזוקה, אולם המשיכה בדרכה ללא נפגעים.
 • דיווח באיראן אישר שהועברו טכנולוגיות איראניות לחות’ים שאפשרו לפתח טילים מדויקים נגד ספינות. כמו כן, תחקיר בארה”ב הציג ראיות המעידות על מעורבות ישירה של המשטר האיראני בתמיכה בחות’ים ובפעולותיהם.
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • עלי ח’אמנהאי, מנהיג איראן, נועד ב-22 במאי עם אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, שהגיע לטהראן כדי להשתתף בהלוויית נשיא איראן, אבראהים ראיסי. בפגישה אמר ח’אמנהאי כי הבטחת אלוהים למחוק את “המשטר הציוני” תתגשם כשם שהבטחת האל לאמו של משה התגשמה וכי יבוא היום בו תוקם “פלסטין מהים ועד הנהר”. הוא ציין כי אף אחד לא היה מאמין שיגיע היום, בו יישמעו סיסמאות פרו-פלסטיניות ויונפו דגלי פלסטין באוניברסיטאות בארה”ב והסיסמה “מוות לישראל” תישמע בהפגנות פרו-פלסטיניות ביפן. ח’אמנהאי הדגיש כי ממלא מקומו של ראיסי, מחמד מח’בר, ימשיך במדיניות הנשיא לשעבר בנוגע ל”פלסטין” באותן הרוח והמוטיבציה (איסנ”א, 22 במאי 2024).
פגישת ח'אמנהאי עם הניה (איסנ"א, 22 במאי 2024)
פגישת ח’אמנהאי עם הניה (איסנ”א, 22 במאי 2024)
 • בשולי הלוויית ראיסי, נערכה בטהראן פגישה של נציגים מ”חזית ההתנגדות”. בפגישה השתתפו חסין סלאמי, מפקד משמרות המהפכה, אסמאעיל קאא’ני, מפקד כוח קדס, ונציגים של חמאס, הג’האד האסלאמי בפלסטין, החזית העממית לשחרור פלסטין, חזבאללה והחות’ים. הצדדים דנו במצב ברצועת עזה ובתפקיד “חזית ההתנגדות” והדגישו את הצורך ב”המשך הג’האד והמאבק עד להשגת ניצחון מוחלט ברצועת עזה בהשתתפות כל קבוצות ההתנגדות באזור”. כמו כן, התקיימה פגישה בין גורמים מהמיליציות השיעיות העיראקיות לבכירים במשמרות המהפכה ובכוח קדס (תסנים; אלמיאדין, 23 במאי 2024).
פגישת נציגי "חזית ההתנגדות" בטהראן (תסנים, 23 במאי 2024)
פגישת נציגי “חזית ההתנגדות” בטהראן (תסנים, 23 במאי 2024)
 • עלי באקרי-כני, ממלא מקום שר החוץ האיראני, נועד בשולי הלוויות הבכירים האיראנים עם ראשי הארגונים הפלסטיניים, בהם אסמאעיל הניה, מחמד אלהנדי, סגן מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, וג’מיל מזהר, סגן מזכ”ל החזית העממית. באקרי הודה לארגוני “ההתנגדות” על הסולידריות עם איראן ושיבח את “ההתנגדות האמיצה של העם הפלסטיני מול המשטר הציוני”. הוא ציין כי “הציונים” נחלו תבוסה חסרת תקדים לא רק בשדה הקרב כי אם גם בזירה המדינית, המשפטית והדיפלומטית העולמית ואפילו ארה”ב לא הצליחה למצוא את הדרך להציל אותם. באקרי הדגיש כי איראן תשקיע את כל מאמציה כדי להגן על העם הפלסטיני וההתנגדות ולהפסיק את “פשעי המשטר הציוני” נגד הפלסטינים (מיזאן, 23 במאי 2024). באקרי נועד בטהראן גם עם בדר אלבו סעידי, שר החוץ העומאני. במסיבת עיתונאים משותפת אמר באקרי, כי שתי המדינות הסכימו להגביר את המאמצים ואת שיתוף הפעולה ביניהן לשם “הפסקת הפשעים ברצועת עזה” ולשליחת סיוע הומניטרי לתושבי הרצועה (איסנ”א, 27 במאי 2024).
פגישת באקרי עם ראשי הארגונים הפלסטיניים בטהראן (מיזאן, 23 במאי 2024)
פגישת באקרי עם ראשי הארגונים הפלסטיניים בטהראן (מיזאן, 23 במאי 2024)
 • אסמאעיל קאא’ני, מפקד משמרות המהפכה, נועד עם עלי באקרי-כני, ממלא מקום שר החוץ האיראני. קאא’ני שיבח את אמיר חסין עבדאללהיאן, שר החוץ שנהרג בהתרסקות מסוק נשיא איראן, ואת תמיכתו ב”התנגדות” ובעם הפלסטיני. באקרי אמר כי “ההתנגדות” מהווה לא רק זרם של מאבק בדיכוי, בתוקפנות ובכיבוש, כי אם גם מודל שלטוני מוצלח (אלעאלם, 28 במאי 2024).
פגישת קא'אני ( משמאל) עם באקרי (אלעאלם, 28 במאי 2024)
פגישת קא’אני (משמאל) עם באקרי (אלעאלם, 28 במאי 2024)
 • מחמד מח’בר, ממלא מקום נשיא איראן, שוחח עם זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, שהביע תנחומים על מות נשיא איראן ושר החוץ. בשיחה הדגיש נח’אלה את התפקיד החשוב והבולט שמילאו השניים בזירה הבינלאומית והאזורית, ובמיוחד את תמיכתם בעם הפלסטיני וב”התנגדות”, וציין כי מותם הוא אבדה גדולה עבור הרפובליקה האסלאמית והעם הפלסטיני. מח’בר הדגיש כי האסטרטגיה האיראנית המבוססת על תמיכה ב”התנגדות”, ובמיוחד בקבוצות “ההתנגדות” הפלסטיניות, לא תשתנה בעקבות השינויים בצמרת הממשל האיראני (אלקדס ניוז, 25 במאי 2024; איסנ”א, 26 במאי 2024).
 • סיד עבאס עראקצ’י, מזכיר המועצה האסטרטגית ליחסי חוץ של איראן, אמר בכנס על המלחמה ברצועת עזה והשלכותיה על האזור, שנערך בקטר, כי תמיכת איראן בפלסטינים היא מלאה וקבועה וכי היא תספק ל”התנגדות” את כל צרכיה. הוא ציין, כי איראן מתנגדת לנרמול היחסים עם ישראל ורואה בכך בגידה ב”פלסטין”. כמו כן, היא מתנגדת לפתרון שתי המדינות, משום שפתרון זה לא יוביל לשום תוצאה וישראל לא תסכים לעולם לכינון מדינה פלסטינית או לפתרון שתי המדינות. עראקצ’י הוסיף כי הפתרון של איראן הוא כינון מדינה אחת באמצעות עריכת משאל עם בין תושביה המקוריים של פלסטין. לדבריו, הדבר נראה אולי כבלתי אפשרי, אך “ההתנגדות” הפכה את מה שאינו אפשרי לאפשרי (איסנ”א, 26 במאי 2024). נאצר כנעאני, דובר משרד החוץ האיראני, הדגיש אף הוא את תמיכתה הנמשכת של איראן בפלסטינים. במסיבת העיתונאים השבועית שלו, אמר כנעאני כי מותם של הבכירים האיראנים בהתרסקות המסוק לא יוביל לשינוי כלשהו בתמיכת איראן בפלסטינים. הוא ציין, כי התמיכה ב”חזית ההתנגדות” ו”בהתנגדות” הפלסטינית היא מדיניות עקרונית וחובה מוסרית עבור כלל המדינות (פארס, 27 במאי 2024).
 • היומון הממשלתי איראן, הדגיש את המשך תמיכתה של איראן ב”חזית ההתנגדות” חרף מותם של בכירי הממשל האיראני. במאמר פרשנות נכתב כי לא זו בלבד ש”חזית ההתנגדות” שימרה את עמידתה האיתנה ואחדותה לאחר מותם, אלא אף תגביר את עוצמתה ותמשיך לקדם את יעדיה האסטרטגיים. לטענת היומון, סוגיית “ההתנגדות” עמוקה הרבה יותר מאשר מדיניותה של ממשלה כזו או אחרת והמשך קיומה של ישראל כמעצמה אזורית ומערערת יציבות יחזק את “ההתנגדות” גם לאחר מות הבכירים האיראנים (איראן, 27 במאי 2024).
 • דובר משרד החוץ האיראני כנעאני גינה בחריפות את התקרית ברפיח, שבה נהרגו עשרות פלסטינים במחנה עקורים במהלך פעולת צה”ל. כנעאני כינה את פעולת צה”ל “פשע מלחמה”, שמחייב תגובה מעשית מצד הקהילה הבינלאומית, והפרה בוטה של הצו הזמני שהוציא בית הדין הבינלאומי בהאג (איסנ”א, 27 במאי 2024).
המעורבות האיראנית בסוריה ובלבנון
 • בשאר אסד, נשיא סוריה, שוחח עם מחמד מח’בר, ממלא מקום נשיא איראן, והביע תנחומים על מות הבכירים האיראנים. אסד ציין כי בדומה לקאסם סלימאני, ראיסי היה דמות משפיעה באזור ובזירה הבינלאומית, וכי “חזית ההתנגדות” תזכור אותו תמיד. כמו כן, אמר הנשיא הסורי כי יבקר באיראן בהזדמנות הראשונה כדי להביע תנחומים ולחזק את היחסים בין המדינות. מח’בר אמר לאסד כי סוריה היא שותפה אסטרטגית של העם האיראני. הוא הדגיש כי כל המוסדות האיראנים ממשיכים בביצוע משימותיהם כבעבר וכי איראן מחויבת להמשיך בתמיכתה ב”חזית ההתנגדות”, ובמיוחד בסוריה (אירנ”א, 23 במאי 2024).
 • ערוץ חדשות סורי דיווח כי אלחאג’ עסכרי, המשמש כאחראי כוח קדס על המיליציות הפרו-איראניות באזור אלבו כמאל, חזר לאחרונה לאלבו כמאל לאחר שנאלץ לשוב לאיראן לקבלת טיפול רפואי בעקבות פציעתו בתקיפה אווירית ב-26 במרץ 2024. על פי הדיווח, המיליציות הפרו-איראניות נקטו במקביל לחזרתו לסוריה שורה של צעדים ביטחוניים, בהם העברת לשכתו ל”מרובע הביטחוני” השייך למשטר הסורי באלבו כמאל. כמו כן, בפגישה חשאית של קצינים במשמרות המהפכה עם מפקדי המיליציות הפרו-איראניות הוחלט על נקיטת צעדים ביטחוניים נוספים, בהם הוצאת מפקדים בכירים של משמרות המהפכה מעמדותיהם הצבאיות, העלאת כוננות ביטחונית לנוכח האפשרות לתקיפות אוויריות נוספות על עמדות באלבו כמאל והגברת ההידוק הביטחוני בנתיבים יבשתיים להעברת סיוע בין עיראק לסוריה (עין אלפראת, 23 במאי 2024).
 • בכירי הממשל האיראני, ובראשם עלי ח’אמנהאי, מנהיג איראן, הביעו תנחומים על מותה של נהדיה צפי אלדין, אמו של חסן נצראללה, מזכ”ל חזבאללה, ב-25 במאי 2024 (תסנים, 27 במאי 2024). מחמד מח’בר, ממלא מקום נשיא איראן, ואסמאעיל ח’טיב, שר המודיעין האיראני, ביקרו בלשכה המרכזית של חזבאללה בטהראן כדי להביע תנחומים (איסנ”א, 28 במאי 2024).
מח'בר וח'טיב בלשכת חזבאללה בטהראן (איסנ"א, 28 במאי 2024)
מח’בר וח’טיב בלשכת חזבאללה בטהראן (איסנ”א, 28 במאי 2024)
המעורבות האיראנית בעיראק
 • עבד אללטיף רשיד, נשיא עיראק, נועד עם מחמד מח’בר, ממלא מקום נשיא איראן. רשיד הגיע לטהראן בראש משלחת עיראקית כדי להביע תנחומים על מותם של נשיא איראן ובכירים איראנים נוספים בהתרסקות המסוק. מח’בר אמר בפגישה כי ראיסי מילא תפקיד משמעותי בחיזוק “ציר ההתנגדות” וכי איראן בהובלת המנהיג העליון תמשיך באסטרטגיה האזורית שלה ובמדיניותה כלפי עיראק (איסנ”א, 25 במאי 2024).
פגישת רשיד ומח'בר (איסנ"א, 25 במאי 2024)
פגישת רשיד ומח’בר (איסנ”א, 25 במאי 2024)
פעילות המיליציות השיעיות
עיראק
פעילות בשטח
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על ביצוע שמונה תקיפות נגד יעדים בישראל, מרביתן באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים. מוקד התקיפות היה באילת (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 21-16 במאי 2024). יעדי התקיפות היו:
  • “מטרות צבאיות” באילת (27 במאי, בערב) באמצעות שלושה כלי טיס בלתי מאוישים. דובר צה”ל מסר כי מטוס קרב ולוחמי ההגנה האווירית יירטו בהצלחה שני כלי טיס בלתי מאוישים שעשו דרכם לשטח הארץ מכיוון מזרח ולא חצו לשטח ישראל. לא היו נפגעים (אתר דובר צה”ל, 28 במאי 2024).
  • “מטרה חיונית” באילת (23 במאי, בערב) באמצעות שני כלי טיס בלתי מאוישים. דובר צה”ל מסר כי מטוסי קרב יירטו שתי מטרות אוויריות חשודות שעשו דרכן מכיוון מזרח לעבר אילת. המטרות לא נכנסו לשטח הארץ (אתר דובר צה”ל, 24 במאי 2024).
  • שלוש תקיפות נוספות נגד “מטרה חיונית” באילת (23 במאי, בבוקר; 24 במאי, בערב; 27 במאי 2024) באמצעות כלי טיס בלתי מאויש.
  • נמל חיפה (24 במאי, לפנות בוקר) באמצעות כלי טיס בלתי מאויש. דובר צה”ל מסר כי מטוסי קרב יירטו שני כלי טיס בלתי מאוישים שעשו דרכם לצפון הארץ מכיוון מזרח. כלי הטיס לא נכנסו לשטח הארץ (אתר דובר צה”ל, 24 במאי 2024).
  • נמל חיפה (23 במאי, לפנות בוקר) באמצעות שני טילי שיוט מסוג אלארקב. אין אימות לאירוע.
  • “מטרה צבאית” בגולן (23 במאי, בבוקר) באמצעות כלי טיס בלתי מאויש. אין אימות לאירוע.
 שיגור כלי טיס לעבר אילת ב-28 במאי 2024    שיגור כלי טיס לעבר נמל חיפה ב-24 במאי 2024 (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 24 ו-28 במאי 2024)
מימין: שיגור כלי טיס לעבר אילת ב-28 במאי 2024; משמאל: שיגור כלי טיס לעבר נמל חיפה ב-24 במאי 2024 (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 24 ו-28 במאי 2024)
המיליציות בוחנות את חידוש התקיפות נגד יעדים אמריקאיים
 • דווח כי מפקדים בגדודי חזבאללה הודיעו למחמד שיאע אלסודאני, ראש ממשלת עיראק, כי הם בוחנים מחדש את ההסכם עם ממשלת עיראק בנוגע לחידוש התקיפות נגד יעדים אמריקאיים. בכיר בגדודי חזבאללה מסר כי המיליציה הגבירה פעולותיה נגד ישראל במקום התקיפות נגד יעדים אמריקאיים בסוריה ובעיראק (אלאח’באר, 25 במאי 2024; אלחדת’, 26 במאי 2024). יש לציין כי המיליציות העיראקיות הפרו-איראניות הפסיקו כמעט לחלוטין את התקיפות נגד הבסיסים האמריקאיים בסוריה ובעיראק לאחר התקיפה האמריקאית נגד יעדים של גדודי חזבאללה בתחילת פברואר 2024. יצוין כי הפסקת התקיפות נגד הבסיסים האמריקאיים הינה על רקע המגעים המתנהלים בין ממשלת עיראק לבין הממשל האמריקאי בנוגע ליציאת הכוחות האמריקאיים מעיראק.
המיליציות מברכות על צווי בית הדין בהאג
 • קיס אלח’זעלי, מזכ”ל עצאא’ב אהל אלחק, שיבח את ההחלטה של בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג (ICJ) לפרסם צווים בנושא פעילות צה”ל ברפיח. אלח’זעלי ציין כי הוא מעריך את החלטת בית הדין למנוע ולהפסיק את כל צורות “התוקפנות הציונית” נגד רפיח. הוא הוסיף כי מדובר בהחלטה חיובית שמעידה על שינוי ברור בעמדת העולם כולו בנוגע לסוגיית פלסטין ובתוצאה ישירה ממבצע “מבול אלאקצא” (חשבון X של קיס אלח’זעלי, 25 במאי 2024).
תיאום בין המיליציות בעיראק לחות’ים בתימן
 • אחמד אלחמידאוי, מזכ”ל גדודי חזבאללה שוחח עם עבד אלמלכ אלחות’י, מנהיג החות’ים בתימן. אלחמידאוי הדגיש כי יש לשמור על המוכנות והתיאום בין כוחות הציר, ובמיוחד בין עיראק לתימן, כדי לתמוך בעם הפלסטיני. הוא הוסיף כי הפעולות הצבאיות של הכוחות התימניים תרמו באופן ניכר להטלת האיסור על הניווט הימי הישראלי. אלחות’י טען כי התיאום בין כוחות הציר באזור יגדיל את השפעת פעולותיו נגד ישראל (ערוץ הטלגרם של גדודי חזבאללה, 24 במאי 2024).
תימן
פעילות נגד כלי שיט
 • לאחר ימים אחדים בהן לא התבצעו תקיפות, חזרו החות’ים לפעול נגד כלי שיט אזרחיים וצבאיים בים האדום, במפרץ עדן ובאוקיינוס ההודי, ולטענתם גם בים התיכון. יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, דיווח על התקיפות (חשבון X של יחיא סריע, 27-23 במאי 2024):
  • 24 במאי – שלוש תקיפות: נגד “הספינה הישראלית” MSC Alexandria במרחב הים הערבי באמצעות מספר טילים בליסטיים; הספינה היוונית YANNIS הותקפה על ידי כוחות הים, באמצעות כלי הטיס הבלתי מאוישים והטילים בעת שעברה בים האדום; נגד “הספינה הישראלית” ESSEX באמצעות מספר טילים במרחב הים התיכון. סריע לא פירט על תוצאות הפעולות.
  • 27 במאי – חמש תקיפות: נגד “הספינה האמריקאית” LAREGO DESERT ו”הספינה הישראלית” MSC MECHELA במרחב האוקיינוס ההודי, ונגד הספינה MINERVA LISA במרחב הים האדום. על פי ההכרזה “כל הפעולות השיגו את מטרתן”. לפי סריע, הספינות הותקפו על ידי כוחות הים והטילים של החות’ים. בנוסף, הכריז סריע כי חיל האוויר החות’י ביצע שתי תקיפות של משחתות של חיל הים האמריקאי ששייטו במרחב הים האדום. לטענת סריע, כל התקיפות השיגו את מטרותיהן, אולם אין אימות לטענות.
 • ב-28 במאי, דיווח פיקוד המרכז של צבא ארה”ב CENTCOM) ) כי החות’ים שיגרו חמישה טילים בליסטיים לעבר הים האדום וכי שלושה מהטילים פגעו באונייהM/V Laax , נושאת דגל איי מרשל ובבעלות יוונית. לא היו נפגעים ונגרם נזק, אולם כלי השיט המשיך בדרכו. לפי דיווחי פיקוד המרכז, במהלך השבוע האחרון הכוחות החות’יים שיגרו עוד ארבעה טילים בליסטיים לעבר הים האדום, ובנוסף יירטו הכוחות האמריקאיים עוד שני כלי טיס בלתי מאוישים מעל הים האדום. בכל המקרים, לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בנוסף, דיווח הפיקוד כי כוחות הקואליציה ביצעו מספר תקיפות נגד מטרות צבאיות חות’יות בשטח תימן (חשבון X של פיקוד המרכז של ארה”ב, 29-22 במאי 2024).
 • ב-23 במאי, בנאום שנשא עבד אלמלכ אלחות’י, מנהיג התנועה החות’ית, הוא טען כי הכוחות החות’יים ביצעו במהלך השבוע שחלף שמונה פעולות באמצעות 15 טילים וכלי טיס בלתי מאוישים במרחב הים האדום, הים הערבי, מפרץ עדן, האוקיינוס ההודי והים התיכון (חשבון X של הכוחות החות’ים, 23 במאי 2024). יש לציין כי בתקופה זו התקבלו דיווחים על תקיפות חות’יות בים האדום ובמפרץ עדן בלבד.
הצהרות החות’ים נגד ישראל
 • ב-26 במאי 2024, פורסמה הודעת גינוי מטעם הלשכה המדינית של החות’ים על “מעשי הטבח” של ישראל כנגד העקורים בצפון-מערב רפיח בעקבות התקרית שבה נהרגו כמה עשרות פלסטינים בשריפה במחנה אוהלים.[1] בהודעה נאמר כי “השואה הישראלית” נגד העקורים ברצועת עזה משקפת את רמת האכזריות של “האויב” הישראלי, את רמת פשעיו, ואת התעלמותו מהחוקים הבינלאומיים ומהחלטות בית הדין הבינלאומי. עוד נאמר כי האחריות המלאה ל”מעשי הטבח” ברפיח מוטלת על ארה”ב ושותפיה אשר תומכים ב”ישות הציונית” (ערוץ הטלגרם “אלעמיד”, 26 במאי 2024).
 • חזאם אלאסד, חבר המועצה המדינית של החות’ים, פרסם מספר הודעות בעברית בעקבות טענות הזרוע הצבאית של חמאס על חטיפת חיילים ישראלים ברצועת עזה. לשון ההודעות: “ככל שישראל ממשיכה לתקוף ולהרוג אזרחים בעזה, כך היא תגרום ליותר חיילים שלה להיהרג”; “נתניהו מקריב מדי יום עשרות מחייליו כדי לשמור על תפקידו ולהימנע ממשפט, ובו בזמן משקר לחברה הישראלית כאילו הוא מתקדם בשחרור השבויים. כמה שבויים שחרר נתניהו וכמה שבויים חדשים נוספו לקודמים?”; (בצירוף תמונות של נתניהו, גלנט וגנץ) “על מה הם עדיין מהמרים? אין ביטחון, אין חיים יציבים, כי זו לא אדמתם. האם יחזרו לארצותיהם ויעזבו את אדמת פלסטין? אין להם אלא שתי אפשרויות: לעזוב או להיכחד”; “עד מתי האשכנזים ימשיכו לגרום לספרדים להישלך לתוך תנורי עזה?”; “רישומי השבויים דורשים עדכון תדיר”. (חשבון X של חזאם אלאסד, 26 במאי 2024). ההודעות מעידות על היכרות והבנה של סדר היום והקולות העולים מהציבור בישראל בנוגע לניהול המלחמה עד כה. בנוסף, מההודעות עולה היכרות עם הרכב האוכלוסייה הישראלית והמתחים העדתיים בתוכה.
פרסומים בעברית של חזאם אלאסד (חשבון X של חזאם אלאסד, 26 במאי 2024)
פרסומים בעברית של חזאם אלאסד (חשבון X של חזאם אלאסד, 26 במאי 2024)
משלחת החות’ים השתתפה בהלוויית נשיא איראן
 • משלחת מטעם התנועה החות’ית, בהובלת מחמד עבד אלסלאם, דובר התנועה, ביקרה ב- 22 במאי בטהראן כדי להשתתף בטקסי ההלוויה הרשמיים של נשיא איראן ראיסי, שר החוץ עבדאללהיאן, והבכירים הנוספים שנהרגו בהתרסקות המסוק (אלמסירה, 22 במאי 2024). עבד אלסלאם גם השתתף בפגישה של בכירי “חזית ההתנגדות” עם מפקד משמרות המהפכה ומפקד כוח קדס.
משלחת החות'ים ליד ארונות הבכירים האיראנים (אלמסירה, 22 במאי 2024)
משלחת החות’ים ליד ארונות הבכירים האיראנים (אלמסירה, 22 במאי 2024)
קשרי איראן והחות’ים
 • סוכנות תסנים דיווחה כי איראן העבירה לחות’ים טכנולוגיה לפיתוח טילים בליסטיים מתקדמים נגד ספינות. לפי הדיווח, הטיל מחיט, טיל נגד ספינות שהחות’ים הציגו במצעדים צבאיים, מבוסס על הטכנולוגיה של קדר-110, טיל בליסטי איראני לטווח של 2,000 ק”מ והוא כולל ראש ביות אופטי שנועד לדייק את יכולת הפגיעה. בדיווח נאמר כי העברת הטכנולוגיה מעידה שאיראן תמכה בהצלחה ב”חזית ההתנגדות” ברחבי האזור והצליחה לחזק את ארגוני “ההתנגדות” וכי “מדיניות כזו הובילה להקמת מרכז פיקוד ושליטה משולב באזור, במיוחד בתחומי כלי טיס בלתי מאוישים וטילים” (תסנים, 29 במאי 2024).
הטיל מחיט במצעד בתימן (תסנים, 29 במאי 2024)
הטיל מחיט במצעד בתימן (תסנים, 29 במאי 2024)
 • רשת פוקס פרסמה תחקיר בנושא יחסי איראן והחות’ים, המבוסס על עדויות שסיפקו גורמים המזוהים עם האופוזיציה האיראנית ואשר הציג עדויות וראיות המעידות לכאורה על מעורבות ישירה של המשטר האיראני בתמיכה בחות’ים ובפעולותיהם. בתחקיר נטען כי כוח קדס האיראני מעביר לחות’ים אמצעי לחימה רבים ומגוונים כמו כלי טיס בלתי מאוישים, טילי שיוט, טילים בליסטיים, מוקשים נגד ספינות, ציוד מכ”ם ומערכות תקשורת מתקדמות. הנשק מועבר ישירות מאיראן לתימן או דרך אפריקה לתימן על ידי “סירות מקומיות” או באמצעות הסתרתו בספינות גדולות. בנוסף, לפי התחקיר, איראן מאמנת את החות’ים בשימוש בנשק מתקדם ומעניקה להם הכשרה צבאית. עוד נמסר כי קבלת ההחלטות והתכנון האסטרטגי בנוגע לסיוע לחות’ים מתקבלים על ידי הדרג הבכיר ביותר במשטר האיראני ובמשמרות המהפכה ומאושרים על ידי המנהיג העליון, עלי ח’אמנהאי (רשת פוקס, 25 במאי 2024).

[1] לפי תחקיר ראשוני של צה"ל, בוצעה תקיפה ממוקדת באמצעות שני טילים קטנים נגד שני בכירים בחמאס ששהו במתחם שמרוחק קילומטר ממחנה האוהלים. ההערכה היא שבקרבת מקום אוחסנה תחמושת של חמאס, כולל משגר רקטי, שגרמו לפיצוצים ולהתלקחות במחנה (אתר דובר צה"ל, 28 במאי 2024).