מבט לאיראן

20 – 27 במרץ 2024 מאת: ד"ר רז צימט
אמצעי הלחימה האיראנים שנתפס ע

אמצעי הלחימה האיראנים שנתפס ע"י כוחות הביטחון הישראלים (דוברות שירות הביטחון הכללי, 25 במרץ 2024)

נאום ח'אמנהאי (תסנים, 20 במרץ 2024)

נאום ח'אמנהאי (תסנים, 20 במרץ 2024)

מסיבת העיתונאים (SNN, 26 במרץ 2024)

מסיבת העיתונאים (SNN, 26 במרץ 2024)

פגישת משלחת חמאס בראשות אסמאעיל הניה עם מנהיג איראן (אתר מנהיג איראן, 26 במרץ 2024).

פגישת משלחת חמאס בראשות אסמאעיל הניה עם מנהיג איראן (אתר מנהיג איראן, 26 במרץ 2024).

נאום אלנח'אלה בטהראן (אתר הטלוויזיה האיראנית, 26 במרץ 2024)

נאום אלנח'אלה בטהראן (אתר הטלוויזיה האיראנית, 26 במרץ 2024)

איש הדת האיראני חאג' עלי אכברי (ח'בר אונליין, 22 במרץ 2024)

איש הדת האיראני חאג' עלי אכברי (ח'בר אונליין, 22 במרץ 2024)

עבד אלמאלכ אלחות'י (ערוץ הטלגרם של תנועת החות'ים, 21 במרץ 2024)

עבד אלמאלכ אלחות'י (ערוץ הטלגרם של תנועת החות'ים, 21 במרץ 2024)

עיקרים
 • בחודשים האחרונים סוכלה הברחת אמצעי לחימה מתקדמים, שמקורם באיראן, לשטחי יהודה ושומרון על ידי כוחות הביטחון הישראלים. מאחורי ניסיון ההברחה עמדו אגף המבצעים המיוחדים של ארגון המודיעין של משמרות המהפכה ויחידת המבצעים המיוחדים בכוח קדס בסוריה. ניסיון ההברחה מספק עדות נוספת למאמצים הגוברים מצד איראן , בהובלת משמרות המהפכה, להרחיב את פעילותה ותמיכתה בטרור ביהודה ושומרון.
 • אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, הגיע לטהראן ונועד עם מנהיג איראן, נשיא איראן ושר החוץ. זהו ביקורו השני של הניה בטהראן מאז תחילת המלחמה ברצועת עזה. במקביל לביקור הניה בטהראן, הגיע לאיראן גם זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין.
 • דובר משרד החוץ האיראני כינה את החלטת מועצת הביטחון הקוראת להפסקת אש ברצועת עזה “צעד חיובי אך בלתי מספק”. הוא קרא לנקיטה בצעדים מעשיים ויעילים למימוש ההחלטה ולהפסקת התקיפות הישראליות.
 • משמרות המהפכה הודיעו על מותו של “יועץ צבאי” בכוח קדס של משמרות המהפכה בתקיפת חיל האוויר באזור דיר אלזור שבמזרח סוריה בליל ה-26 במרץ 2024. התקיפה כוונה לעבר יעדים של משמרות המהפכה במזרח סוריה, ששימשו להברחות אמצעי לחימה לתוך ישראל.
 • ערוץ חדשות סורי דיווח על העברת אמצעי לחימה על ידי משמרות המהפכה מעיראק לסוריה דרך מעבר הגבול באלבוכמאל לדיר אלזור שבמזרח סוריה. הדיווח מצטרף לדיווחים נוספים מהעת האחרונה על פעילות חריגה של משמרות המהפכה והמיליציות הפרו-איראניות באזור אלבוכמאל שבמזרח סוריה.
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק קיבלה אחריות על ביצוע מספר תקיפות נגד אתרים אסטרטגיים בישראל. בפועל לא אותרו תקיפות שכאלה. החות’ים בתימן המשיכו לבצע תקיפות יומיומיות נגד כלי שיט במרחב הים האדום באמצעות טילים וכלי טיס בלתי מאוישים. דובר צה”ל מסר כי “מטרה אווירית חשודה” יורטה ע”י צה”ל, החות’ים דיווחו על תקיפת מספר מטרות ישראליות באזור אום-רשרש (אילת).
המעורבות האיראנית בזירה הפלסטינית
 • דוברות שירות הביטחון הכללי ודובר צה”ל התירו ב-25 במרץ 2024 לפרסום, כי בחודשים האחרונים סוכלה הברחת אמצעי לחימה מתקדמים, שמקורם באיראן, לשטחי יהודה ושומרון. אמצעי הלחימה נועדו לביצוע פעולות טרור נגד מטרות ישראליות. בין אמצעי הלחימה שנתפסו בפעילות כוחות הביטחון: מטעני רסס, מוקשי נ”ט איראניים, טילי נ”ט, 25 רימוני יד, 16 רקטות RPG ו-50 אקדחים.
אמצעי הלחימה האיראנים שנתפס ע"י כוחות הביטחון הישראלים
 (דוברות שירות הביטחון הכללי, 25 במרץ 2024)
אמצעי הלחימה האיראנים שנתפס ע”י כוחות הביטחון הישראלים
(דוברות שירות הביטחון הכללי, 25 במרץ 2024)
 • בהודעה נמסר, כי גורמי הביטחון האיראניים שאחראים להוצאה לפועל של המבצע בחודשים האחרונים הם אגף 4000, אגף המבצעים המיוחדים של ארגון המודיעין של משמרות המהפכה, בראשו עומד ג’ואד ע’פארי, ויחידת המבצעים המיוחדים בכוח קדס בסוריה, שנמצאת תחת חסותו של ראש יחידה 840, אצע’ר באקרי. בחקירות עלה מידע גם אודות פעילותו של מניר אלמקדח, תושב מחנה הפליטים עין אלחלוה שבלבנון ממוצא פלסטיני, שקידם הברחת אמצעי לחימה איראניים ומימן חוליות שגייס בשטחי יהודה ושומרון.
 • עלי ח’אמנהאי, מנהיג איראן, אמר בנאום לרגל ראש השנה האיראנית (נורוז), כי האירועים ברצועת עזה הוכיחו את חיוניותה של “ההתנגדות” באזור ויש לחזקה מיום ליום. הוא ציין, כי חזית ההתנגדות בלבנון, בתימן, בעיראק ובפלסטין חשפה בחודשים האחרונים את יכולותיה וכעת הבינו האמריקאים, מדינות המערב ומדינות האזור את עוצמתה ויכולתה. הוא הוסיף, כי הצלחת ההתנגדות שיבשה את חישוביה השגויים של ארה”ב, שניסתה להשיג שליטה על ההתפתחויות באזור. ההתנגדות הוכיחה שהדבר אינו אפשרי ושהאמריקאים אינם יכולים להישאר באזור ועליהם לסגת ממנו. לדבריו, ארה”ב הייתה שנואה בעולם, וכיום הפכה שנואה פי כמה. ח’אמנהאי אמר, כי “המשטר ציוני” נתון במשבר ואינו יכול למצוא את דרכו מחוצה לו. הוא נקלע לביצה, שהוא אינו יכול לצאת ממנה, והוא יובס בין אם יישאר ברצועת עזה או ייסוג ממנה. עוד אמר מנהיג איראן, כי איראן תומכת בהתנגדות בהתאם ליכולותיה, אך ההתנגדות מקבלת את החלטותיה ופועלת בעצמה (תסנים, 20 במרץ 2024).
נאום ח'אמנהאי (תסנים, 20 במרץ 2024)
נאום ח’אמנהאי (תסנים, 20 במרץ 2024)
 • חסין אמיר עבדאללהיאן, שר החוץ האיראני, שוחח בטלפון נפרד עם אסמאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית של חמאס, ועם זיאד אלנח’אלה, מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, ודן עימם בהתפתחויות האחרונות ברצועת עזה. בשיחתו עם הניה אמר עבדאללהיאן, כי נתניהו הגיע לסוף דרכו ונאבק על הישרדותו וכי ישראל שקעה ב”ביצת המלחמה בעזה”. הוא מתח ביקורת על מועצת הביטחון של האו”ם והדגיש את הצורך בפעולה מיידית מצד המוסדות הבינלאומיים להפסקת המלחמה. הניה אמר בשיחה, כי המצב ההומניטרי ברצועת עזה, ובמיוחד בצפון הרצועה, הוא משברי ומחייב פעולה מידית מצד הקהילה הבינלאומית. כמו כן, התייחס הניה למאמצים המדיניים והאזוריים להפסקת הלחימה ולחילופי שבויים (פארס, 21 במרץ 2024).
 • בשיחתו עם אלנח’אלה שיבח עבדאללהיאן את “התנגדותו האיתנה של העם הפלסטיני מול הכיבוש” והדגיש, כי על הקהילה הבינלאומית לפעול באופן מיידי לעצירת “הרג חפים מפשע בעזה ובגדה” וכן להעביר סיוע הומניטרי. אלנח’אלה אמר, כי האחדות בקרב קבוצות ההתנגדות הפלסטיניות היא סוד הצלחתו וניצחונו של העם הפלסטיני נגד “מכונת ההרג של האויב הציוני”. הוא הודה על תמיכת איראן ונשיא איראן, אבראהים ראיסי, בפלסטינים (איסנ”א, 21 במרץ 2024).
 • ב-26 במרץ 2024 הגיע אסמאעיל הניה לביקור בטהראן ונועד עם מנהיג איראן, עלי ח’אמנהאי, עם נשיא איראן, אבראהים ראיסי, ועם שר החוץ עבדאללהיאן. במסיבת עיתונאים משותפת שערך עם שר החוץ האיראני אמר הניה, כי חרף המחירים הכבדים, ששילם העם הפלסטיני, ישראל נכשלה בהשגת מטרותיה המדיניות והצבאיות וכי החלטת מועצת הביטחון בעניין הפסקת האש ממחישה את הבידוד חסר התקדים של ישראל. הוא ציין, כי איראן ניצבת בחזית התמיכה בעם הפלסטיני. ח’אמנהאי שיבח בפגישתו עם הניה את המשך “העמידה האיתנה של כוחות ההתנגדות בפלסטין” לנוכח “פשעי המשטר הציוני”. הוא ציין, כי תושבי רצועת עזה וההתנגדות לא יאפשרו לאויב להשיג את מטרותיו וכי איתנותם ההיסטורית היא חסרת תקדים. מנהיג איראן הצהיר, כי איראן תמשיך בתמיכתה בפלסטין ובעזה והדגיש את חשיבות התמיכה מצד דעת הקהל העולמית, במיוחד בעולם המוסלמי והערבי, בתושבי רצועת עזה. הניה מצידו הביע את הערכתו ותודתו על תמיכת איראן בפלסטינים ובתושבי עזה וסקר את ההתפתחויות המדיניות והצבאיות האחרונות במלחמה בעזה (תסנים, 26 במרץ 2024). נשיא איראן ראיסי אמר בפגישתו עם הניה, כי התבוסות, שנחל “המשטר הציוני” בעקבות מבול אלאקצא, אינן הפיכות (תסנים, 27 במרץ 2024).
פגישת משלחת חמאס בראשות אסמאעיל הניה עם מנהיג איראן (אתר מנהיג איראן, 26 במרץ 2024).    מסיבת העיתונאים (SNN, 26 במרץ 2024)
מימין: פגישת משלחת חמאס בראשות אסמאעיל הניה עם מנהיג איראן (אתר מנהיג איראן, 26 במרץ 2024). משמאל: מסיבת העיתונאים (SNN, 26 במרץ 2024)
 • במקביל לביקור הניה בטהראן, הגיע גם זיאד אלנח’אלה מזכ”ל הג’האד האסלאמי בפלסטין, לביקור באיראן. אלנח’אלה נאם בטקס דתי באצטדיון אזאדי בטהראן והצהיר, כי בעזרת הקוראן ובעזרתה של איראן, יביסו הפלסטינים את ישראל (תסנים, 26 במרץ 2024).
נאום אלנח'אלה בטהראן (אתר הטלוויזיה האיראנית, 26 במרץ 2024)
נאום אלנח’אלה בטהראן (אתר הטלוויזיה האיראנית, 26 במרץ 2024)
 • נאצר כנעאני, דובר משרד החוץ האיראני, קרא לביצוע חקירה בינלאומית של “פשעי המלחמה” של ישראל בבית החולים אלשפאא’ ברצועת עזה. הוא ציין, כי הדיווחים בנוגע ל”עינויים, אונס והרג נשים פלסטיניות” בבית החולים מחייבים נקיטה של צעדים דחופים מצד הקהילה הבינלאומית, לרבות הקמת צוות חקירה בינלאומי. הוא הוסיף, כי “הפשעים”, שביצעה ישראל, מוכיחים יותר מתמיד את זכותו של העם הפלסטיני לנקוט ב”התנגדות” נגד הכיבוש (איסנ”א, 24 במרץ 2024).[1] בהתייחסות להחלטת מועצת הביטחון הקוראת להפסקת אש ברצועת עזה אמר דובר משרד החוץ, כי ההחלטה היא “צעד חיובי אך אינו מספק”. כנעאני ציין, כי יש לנקוט בצעדים יעילים למימוש ההחלטה ולהפסקה מלאה של “תקיפות המשטר הציוני נגד רצועת עזה והגדה המערבית”, להסרת המצור על רצועת עזה, לפתיחת המעברים לשם שליחת סיוע הומניטרי לעזה ולהבטחת הסיוע והמשאבים לתחילת שיקום רצועת עזה (מהר, 25 במרץ 2024).
 • חג’ת אלאסלאם מחמד ג’ואד חאג’ עלי אכברי, דרשן תפילות יום השישי בטהראן, אמר, כי על אויבי פלסטין להיערך למבול אלאקצא שני, שלישי ורביעי עד ש”המשטר הציוני” יימחה מעל מפת פלסטין ואדמת פלסטין וירושלים תשוחרר במלואה. עוד אמר אכברי בדרשת יום השישי ב-22 במרץ 2024, כי האומה האסלאמית צריכה להתכונן השנה ל”יום ירושלים” [המצוין ביום שישי האחרון של חודש רמצ’אן] שונה וכי “יום ירושלים” צריך להפוך השנה לרעידת אדמה פוליטית נגד “החיות הציוניות ותומכיהן המטונפים” (ח’בר אונליין, 22 במרץ 2024).
איש הדת האיראני חאג' עלי אכברי (ח'בר אונליין, 22 במרץ 2024)
איש הדת האיראני חאג’ עלי אכברי (ח’בר אונליין, 22 במרץ 2024)
 • ב-24 במרץ שוחח עבדאללהיאן עם שר החוץ העומאני, בדר בן חמד אלבו סעידי, ודן עימו בהתפתחויות האחרונות ברצועת עזה. בהודעת משרד החוץ האיראני נאמר, כי השניים גינו את המשך “פשעי המשטר הציוני ברצועת עזה”, במיוחד את “הצעדים הבלתי אנושיים” בבית החולים אלשפאא’, וקראו להתערבות בינלאומית מהירה כדי למנוע את “המשך הפשעים” כנגד העם הפלסטיני (אתר משרד החוץ האיראני, 24 במרץ 2024).
המעורבות האיראנית בסוריה ובלבנון
 • משמרות המהפכה הודיעו על מותו של בהרוז ואחדי (Behrouz Vahedi) מכוח קדס של משמרות המהפכה, בתקיפת חיל האוויר באזור דיר אלזור שבמזרח סוריה בליל 26 במרץ (תסנים, 26 במרץ 2024). גורמי ביטחון ישראלים אישרו, כי חיל האוויר תקף “יעדים משמעותיים” של משמרות המהפכה במזרח סוריה, ששימשו להברחת אמצעי לחימה לתוך ישראל. היעדים, שהיו ממוקמים בתוך בסיסים של צבא סוריה, שימשו את יחידת המבצעים המיוחדים של כוח קדס בסוריה ואגף המבצעים המיוחדים בארגון המודיעין של משמרות המהפכה (Ynet, 26 במרץ 2024). ב-26 במרץ 2024 מסר ראש מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, כי זמן קצר לפני התקיפה במזרח סוריה, נחת מטוס תובלה איראני בנמל התעופה הצבאי בדיר אלזור. הוא ציין, כי המטוס המריא מנמל התעופה הבינלאומי בדמשק ונחת בדיר אלזור, כשהוא נושא אנשי משמרות המהפכה וציוד לוגיסטי (אתר מרכז המעקב הסורי, 26 במרץ 2024).
 ההרס בעקבות התקיפה האווירית (ספוטניק, 26 במרץ 2024)     בהרוז ואחדי, איש משמרות המהפכה שנהרג בסוריה (תסנים, 26 במרץ 2024)
מימין: ההרס בעקבות התקיפה האווירית (ספוטניק, 26 במרץ 2024). משמאל: בהרוז ואחדי, איש משמרות המהפכה שנהרג בסוריה (תסנים, 26 במרץ 2024)
 • מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח שבתקיפות נהרגו מעל ל- 15 בני אדם (מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם, 26 במרץ 2024). בדיווח נוסף נמסר כי בתקיפה נהרגו תשעה לוחמי מיליציות עיראקיים (אלעראק פרס, 26 במרץ 2024).
תשעה הרוגים עיראקים (אלעראק פרס, 26 במרץ 2024)
תשעה הרוגים עיראקים (אלעראק פרס, 26 במרץ 2024)
 • אבו אלאא’ אלולאא’י, מזכ”ל המיליציה העיראקית הפרו-איראנית כתאא’ב סיד אלשהדאא’, התייחס לתקיפות במזרח בסוריה, ומסר כי תקיפות ישראל (“האויב הציוני”) בגבול סוריה-עיראק הן הוכחוה חותכת ליעילות תקיפות ההתנגדות האסלאמית בעיראק לעבר מטרות בעומק ישראל (חשבון X של אבו אלאא’ אלולאא’י, 27 במרץ 2024).
 • ערוץ החדשות הסורי עין אלפראת דיווח (21 במרץ 2024), כי שלוש משאיות נושאות נשק השייכות למשמרות המהפכה נכנסו ב-20 במרץ 2024 מעיראק דרך מעבר אלבוכמאל לדיר אלזור שבמזרח סוריה. המשאיות לוו בכלי רכב צבאי מצויד בנשק נגד מטוסים. עוד נמסר בדיווח, כי ימים ספורים קודם לכן העבירו המיליציות הפרו-איראניות כ-25 אוטובוסים ו-20 משאיות מעיראק דרך מעבר הגבול אלבוכמאל. כ-50 חברי מיליציה ירדו באלבוכמאל ויתר האוטובוסים המשיכו לכיוון דיר אלזור.
העברת משאיות של משמרות המהפכה בציר אלבוכמאל - דיר אלזור 
(עין אלפראת, 21 במרץ 2024)
העברת משאיות של משמרות המהפכה בציר אלבוכמאל – דיר אלזור
(עין אלפראת, 21 במרץ 2024)
 • דובר מפלגת הדגל הסורי הדרוזית מסוידאא’ שבדרום סוריה דיווח בדף הפייסבוק שלו (24 במרץ 2024), כי שדה התעופה אלת’עלה בסוידאא’ הפך לבסיס של משמרות המהפכה וכי קיימת בו נוכחות של כוחות חזבאללה והחות’ים. על פי הדיווח, השדה נמצא תחת שליטה מוחלטת של משמרות המהפכה בהתאם להסכם בין סוריה ואיראן ובחודשים האחרונים שלטו בו קצינים ממשמרות המהפכה בלוויית פעילים מחזבאללה. עוד נמסר בדיווח, שמהימנותו אינה ברורה, כי לאחרונה הגיעה לשדה משלחת של החות’ים, שהתמקמו בו כדי לבצע ממנו פעולות צבאיות.
 • שגריר איראן באו”ם, אמיר סעיד אירואני (Amir Saeed Iravani), אמר בדיון במועצת הביטחון של האו”ם בנושא סוריה, כי על הכוחות הזרים, ובמיוחד הכוחות האמריקאיים, לסגת מסוריה באופן מיידי. הוא גינה את התקיפות המיוחסות לישראל בסוריה ואמר, כי הן אינן חוקיות ומחריפות את המתיחות. כמו כן, דרש השגריר את הסרת הסנקציות הכלכליות על סוריה והביע תמיכה בהמשך מאמצי ההסדרה הבינלאומיים בסוריה (פארס, 21 במרץ 2024).
 • סגן יו”ר לשכת המסחר המשותפת לאיראן ולסוריה, עלי אצע’ר זברדסת (Ali Asghar Zabardast), אמר, כי היקף היצוא הסורי לאיראן בשנת 2023 עמד על 250 מיליון דולרים בלבד מתוך היצוא הסורי הכולל, שעמד על היקף של חמישה מיליארד דולרים. הוא ציין, כי בעשרת החודשים הראשונים של השנה האיראנית היוצאת (מרץ 2023-ינואר 2024), ירד היקף היצוא האיראני לסוריה ל-120 מיליון דולרים בלבד. זאת, בהשוואה ליצוא שנתי ממוצע בשווי של 250 עד 280 מיליון דולרים בשנים האחרונות. זברדסת הדגיש, כי חרף ההסכמים שנחתמו במהלך ביקור נשיא איראן, אבראהים ראיסי, בסוריה במאי 2023, סוריה לא נקטה בצעדים הדרושים למימוש התחייבויותיה להרחבת היצוא האיראני, ובכלל זה הקמת סניפים של בנקים איראנים בסוריה. הוא ציין, כי גם המתיחות הגוברת בין סוריה וישראל תרמה לירידת נכונותם של הסורים לייבא סחורות מאיראן (אילנ”א, 23 במרץ 2024). אין זו הפעם הראשונה, שבכירים איראנים מלינים על כך שסוריה אינה מעודדת את הרחבת היקף המסחר בין שתי המדינות חרף שורה של הסכמים לשיתוף פעולה כלכלי, שנחתמו ביניהן בשנים האחרונות.
פעילות המיליציות השיעיות בסוריה ובעיראק
עיראק
פעילות בשטח
 • ההתנגדות האסלאמית בעיראק המשיכה לפרסם הודעות בהן קיבלה אחריות על ביצוע תקיפות נגד יעדים אסטרטגיים בשטח ישראל באמצעות כלי טיס בלתי מאוישים. יצוין ,כי בפועל לא אותרו אירועים אלה. בין היעדים שהוזכרו (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית):
  • 21 במרץ 2024, תחנת כוח בתל אביב.
  • 23 במרץ 2024, מבנה משרד הביטחון . הכוונה ככל הנראה לקריה בתל-אביב .
  • 25 במרץ 2024, תקיפת “מנחת ספיר” .
  • 26 במרץ 2024 , בסיס חיל האוויר עובדה.
תיעוד שיגור אחד מכלי הטיס הבלתי מאוישים לעבר מטרה בישראל
 (ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 23 במרץ 2024)
תיעוד שיגור אחד מכלי הטיס הבלתי מאוישים לעבר מטרה בישראל
(ערוץ הטלגרם של ההתנגדות האסלאמית בעיראק, 23 במרץ 2024)
 • אבו אלאא’ אלולאא’י, מזכ”ל כתאא’ב סיד אלשהדאא’, מסר כי ההתנגדות האסלאמית בעיראק היא רק גורם אחד מתוך גורמי ציר ההתנגדות וכי במסגרת מחויבותה לתמיכה בעם הפלסטיני, תתקוף ההתנגדות העיראקית את נמלי הים ומתקני ישראל (“הישות”) בים התיכון, ובכללם בתי הזיקוק, בסיסי צבא, נמלי תעופה ותחנות חשמל (חשבון X של אבו אלאא’ אלולאא’י, 24 במרץ 2024).
 • גדודי חזבאללה, המיליציה העיראקית הפרו-איראנית, פרסמו הודעה בה קראו למוסלמים להתאחד נגד ארה”ב וישראל ולתרום למען המערכה נגד “הגורמים היהירים” בראשותם של ארה”ב וישראל והמשטרים הערביים הפועלים לצידם ובוגדים בעקרונות האסלאם ובסוגיות הקשורות לאומה האסלאמית (ערוץ הטלגרם כאף, 22 במרץ 2024).
 • העיתון וול סטריט ג’ורנל דיווח כי האיחוד האירופי דחה ניסיון של שמונה מדינות אירופאיות, ביניהן צרפת וגרמניה, להטיל סנקציות על איראן בגין “חימוש מימון וייעוץ והוראה למיליציות פרו איראניות באזור”. על-פי הדיווח, בכירים באיחוד האירופי סירבו בטענה שהדבר עלול לפגוע במאמצים דיפלומטיים מול טהראן (וול סטריט ג’ורנל, 19 במרץ 2024).
סוריה
 • ב-24 במרץ 2024 הותקף בסיס אמריקני סמוך לשדה התעופה אבו חג’ר, שבאזור ח’ראב אלג’יר, בצפון-מזרח סוריה באמצעות שתי רקטות וכלי טיס בלתי מאויש (סקאי ניוז בערבית, 24 במרץ 2024). יתכן והתקיפה בוצעה על ידי מיליציות פרו-איראניות.
תימן
פעילות החות’ים
 • ב-21 במרץ 2024, מסר דובר צה”ל כי “מטרה אווירית חשודה” יורטה ע”י צה”ל לפני שחדרה לשטח ישראל (חשבון X של צה”ל, 21 במרץ 2024). ב- 26 במרץ 2024, הודיע יחיא סריע, דובר הכוחות המזוינים של החות’ים, כי ב- 72 השעות האחרונות ביצעו הכוחות החות’ים מספר פעולות. בין הפעולות תקיפות נגד כלי שיט אמריקאים ובריטיים ותקיפה של “מספר מטרות ישראליות מאזור אום-רשרש (אילת)” (חשבון X של יחיא סריע, 26 במרץ 2024). סביר כי מדובר קבלת אחריות על התקיפה שבוצעה ב- 21 במרץ 2024.
 • במקביל, המשיכו החות’ים במהלך השבוע האחרון, לבצע תקיפות יומיומיות נגד כלי שיט במרחב הים האדום באמצעות טילים וכלי טיס בלתי מאוישים (כטב”מים). רוב השיגורים יורטו על ידי כוחות הקואליציה בהובלת ארה”ב. לא דווח על נזק או על נפגעים.
 • בנאום שנשא עבד אלמלכ אלחות’י, מנהיג החות’ים, הוא ציין כי מאז תחילת הפעילות בים האדום (במלחמת “חרבות ברזל”) הם שיגרו 479 טילים וכלי טיס בלתי מאוישים. לדבריו, ישראל מגלה סימני חולשה בעקבות השיבושים בנמל אילת. עוד ציין כי ארה”ב מרמה בהנפת דגלי מדינות אחרות על ספינותיה ומספקת עליהן מידע כוזב וכי מדובר בהעמדת פנים. הוא גם האשים את מדינות ערב אשר לדבריו, סירבו באופן מוחלט לפתוח מסדרונות יבשתיים למעבר לוחמיהם הפועלים למען העם הפלסטיני וציין כי על כל מוסלמי לנקוט בצעדים למען הסוגייה הפלסטינית (ערוץ הטלגרם של תנועת החות’ים, 21 במרץ 2024).
עבד אלמאלכ אלחות'י (ערוץ הטלגרם של תנועת החות'ים, 21 במרץ 2024)
עבד אלמאלכ אלחות’י (ערוץ הטלגרם של תנועת החות’ים, 21 במרץ 2024)
פעילות צבאית נגד החות’ים
 • כוחות הקואליציה המשיכו לתקוף מטרות של החות’ים בשטח תימן. התקיפות פגעו בעיקר באתרי טילים וכלי טיס בלתי מאוישים, שהיוו לטענת כוחות הקואליציה “איום מיידי” על ספינות מסחר וספינות צבאיות ששייטו בסמוך לחופי תימן. כך למשל, ב- 22 במרץ 2024, יירטו כוחות אמריקאים ארבעה כלי טיס בלתי מאוישים ששוגרו על ידי החות’ים לעבר הים האדום. בנוסף לכך, כוחות אמריקאים תקפו שלושה מבני אחסון תת קרקעיים על אדמת תימן ששימשו את החות’ים בפעולותיהם (חשבון X של פיקוד המרכז של ארה”ב, 23 במרץ 2024).
 • במקביל, המשיך כוח המשימה של האיחוד האירופי (EUNAVFOR ASPIDES) לפעול במרחב הים האדום. ב-21 במרץ 2024 יירטה ספינה צרפתית שלושה טילים בליסטיים אשר היוו סכנה לכלי שיט במרחב (חשבון X של כוח המשימה של האיחוד האירופי, 21 במרץ 2024).
 • מחמד עלי אלחות’י, חבר הלשכה המדינית של החות’ים אמר כי “תקיפות טרור חסרות אחריות של האמריקנים והבריטים” נגד תימן שמטרתן הראשונה היא לשבור את המצור הימי על ספינות הקשורות “לישות המטילה מצור על רצועת עזה”. הוא ציין שהמשך התקיפות מדגיש את המשך התמיכה של ארה”ב ובריטניה בטבח, בהשמדה ובשימוש בהרעבה כנשק נגד בני רצועת עזה (ערוץ הטלגרם של עלי אלחות’י, 23 במרץ 2024). בהתבטאות נוספת הוא ציין כי הם העבירו מסר לסעודיה בו איימו כי היא תהפוך למטרה אם היא תאפשר למטוסים אמריקניים להשתמש באדמותיה או במרחב האווירי שלה בתוקפנות נגד תימן (אלמסירה, 25 במרץ 2024).
התפתחויות מדיניות
 • ארה”ב המשיכה לטעון, כפי שעשתה מתחילת המערכה, כי איראן עומדת מאחורי פעולות החות’ים. דברים ברוח זו נאמרו על ידי אנתוני בלינקן, מזכיר המדינה של ארה”ב, בריאיון לעיתון אלחדת’. הריאיון פורסם גם באתר הרשמי של מחלקת המדינה של ארה”ב, עובדה המדגישה את חשיבותו. בהתייחסו למערכה בים האדום, אמר בלינקן כי אין הצדקה לתקיפות החות’ים על נתיבי השיט הבינלאומי ללא קשר לדעות השונות בקשר למלחמה ברצועת עזה וכי הוא היה רוצה שאיראן תפעיל את השפעתה על החות’ים כדי שיחדלו מתקיפות אלה. עוד הוא טען, כי לדעתו, אין לאיראן אינטרס להמשיך לתמוך בתקיפות החות’ים נוכח הגינויים הרבים בעולם של תקיפות אלה (אתר מחלקת המדינה של ארה”ב, 20 במרץ 2024).
 • התפתחות ביחסי החות’ים עם רוסיה וסין נרשמה ב- 21 במרץ 2024, כאשר סוכנות הידיעות בלומברג דיווחה מפי “מקורות” כי החות’ים מסרו לסין ולרוסיה שהספינות שלהן יכולות להפליג דרך הים האדום ומפרץ עדן מבלי שהם יתקפו אותן. “המקורות” הוסיפו כי סין ורוסיה הגיעו להבנה בעקבות שיחות בין דיפלומטים שלהם בעומאן לדובר החות’ים, מחמד עבד אלסלאם. “המקורות” טענו כי בתמורה, שתי המדינות עשויות לספק תמיכה פוליטית לחות’ים במספר פורומים, כמו מועצת הביטחון של האו”ם. עוד צוין, כי לא ברור לגמרי במה תתבטא התמיכה, אבל היא יכולה לכלול הטלת וטו על החלטות נוספות נגד החות’ים (בלומברג, 21 במרץ 2024). יש לציין, כי לא התקבל אישור מצד גורמים רשמיים בקרב החות’ים או רוסיה וסין לדיווח זה. יתרה מזו, ב- 24 במרץ 2024, שיגרו החות’ים חמישה טילים לעבר ספינה בבעלות סינית ששייטה בים האדום. הספינה נפגעה קלות ופרצה בה שריפה שכובתה במהירות ולא דווח על נפגעים (חשבון X של פיקוד המרכז של ארה”ב, 24 במרץ 2024).
 • רשת סקיי ניוז בערבית דיווחה (24 במרץ 2024) מפי שני מקורות בתימן, כי מפקדים של החות’ים בתימן נפגשו באופן חשאי עם מומחים ממשמרות המהפכה במחוז אלחדידה ודנו בתוכנית להסלמה צבאית, שטהראן מתכננת ליישם בים האדום ובמפרץ עדן. אין אימות לדיווח זה ממקורות נוספים.
 • מחלקת האוצר של ממשלת ארה”ב השיתה סנקציות על שש ישויות, שסייעו במשלוח סחורות וביצוע עסקאות פיננסיות עבור כוח קדס של משמרות המפכה האיראניים ביניהם תנועת החות’ים בתימן וארגון חזבאללה בלבנון. עוד נמסר כי ארה”ב תמשיך לפעול כדי לשבש את השימוש לרעה שעושים גורמים עוינים בשווקי האנרגיה הבינלאומיים כדי לסייע לפעילות טרור (אתר משרד האוצר של ארה”ב, 26 במרץ 2024).

[1] דובר צה"ל בערבית הכחיש את הדיווחים אודות אונס נשים בבית החולים אלשפאא' ומסר כי מדובר בפרסום שקרי והסתה (חשבון X של דובר צה"ל בערבית, 24 במרץ 2024). רשת אלג'זירה, בה פורסם הדיווח לראשונה, הסירה אותו ללא הסבר. ↑